Felle kritiek oppositie op welzijnsbeleid regering „Kerncentrale Borssele mag niet gaan draaien voordat de discussie is afgerond" Criminaliteit in Ylissingen met 65 procent gestegen PPR KOMT MET INITIATIEFWET GEWETENSBEZWAARDEN Welzijnswerkers: verwerp de erm-begroting VAKANTIEPIEK binnen- enj buitenland I Onrust neemt toe in zuivelindustrie Zeeuwse raden kregen brief over adoptie stad Vietnam SERIE (AUTODIEFSTALLEN IN VLISSINGEN WERD OPGELOST DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 AANTAL MOTIES INGEDIEND DEN HAAG De oppositionele fracties in de tweede kamer hebben woensdagavond bij de behandeling van de begroting van crm ern stige kritiek geuit op het welzijnsbeleid van de regering. PvdA'er Meijer wees erop dat de afkeer van de overkoepelende organisaties in deze sector tegen de bezuinigingsberichten van de minister van crm algemene vormen aanneemt en dat het protest steeds sterker wordt. Hij vond dat de samenhang in het welzijns- en cultuurbeleid volledig wek is. Dit beleid wordt gekenmerkt door gebrek aan initiatieven op terrei nen als bijvoorbeeld het jeugdwerk en de permanente educatie, waar juist coördinatie met andere departemen ten (onderwijs en justitie) een voor waarde Is voor een goed beleid. Het wetgevingskader voor maatschappe lijk en cultureel welzijn is ondanks alle discussies niet veel verder geko men. Met name de manier waarop ge goocheld wordt met het bibliotheek wezen vond Meijer een duidelijk te ken dat er sprake is van een „gedesin tegreerd beleid". Hij drong er verder op aan dat er zo spoedig mogelijk een wettelijke basis komt voor aller lei sectoren van het welzijnswerk. Er zal anders een ernstige stagnatie, met alle gevolgen van dien, optreden. De financiële bezuinigingen leiden tot onaanvaardbare personeels- en va cature-stops. Door de versluierde be vriezingen van budgets van een groot aantal welzijnsinstellingen neemt de omvang van de werkloosheid onder de welzijnswerkers steeds meer toe. Op korte termijn zal een grondig onderzoek naar de mogelijkheden van financiering van welzijnsvoorzieningen moeten worden ingesteld. Bejaardenbeleid D'66'er Beekmans uitte kritiek op. het bejaardenbeleid van de regering. De bejaarde wordt met als een vol waardig mens beschouwd in deze maatschappij. Er wordt „bedroevend weinig" voor hem gedaan. Er is spra ke van een totaal gebrek aan visie, aangekondigde onderzoeken naar de plaats van de bejaarde in deze samen leving worden voortdurend uitge steld. Hij vond het een raadsel dat nog steeds niet de Centrale Commissie Bejaardenoorden is ingesteld. Het zal naar zijn mening nu binnen één of twee maanden onvoorwaardelijk moe ten gebeuren. Ieder isolement van gezonde bejaarden wees hij volstrekt van de hand. Op het ogenblik lijden zij, bij elkaar gepakt in gebouwen van chroom en staal op plaatsen waar zij zich niet thuisvoelen. „schade aan hun ziel". De bejaardenoorden van nu zijn .groteske monumenten van nog-niet- gevallenen". Omroep De socialist Voogd deed een felle aanval op de naar zijn mening onge fundeerde kritiek uit de hoek van WD en DS'70 op het (financiële) beleid van de omroepen, met name de NOS. „Dergelijke insinuaties wijzen wij volstrekt van de hand, wij lusten deze methode niet", aldus Voogd. In dit verband wees de liberaal Keja erop dat de VVD de klacht tegen de NOS-rubriek Den Haag Vandaag In tegenstelling tot andersluidende be. richten in de pers, niet heeft ingetrok ken. Voogd diende voorts een motie in waarin hij de minister vroeg het voortbestaan van toneelgroep Proloog te verzekeren. Hij wees erop dat overheidsverantwoordelijkheid aanzien van de cultuur in het alge meen niet mag verworden tot ingrij pen in de inhoud van die cultuur. Hij dacht daarbij onder meer aan de berisping van de VPRO voor zijn Barend Servet-uitzending. Een eveneens door de gehele linkse oppositie gesteunde motie diende Voogd voorts in over de subsidieposi tie van het Concertgebouworkest. De bestaanszekerheid van het „nationale orkest" moet gewaarborgd blijven.' Betreurenswaardig achtte hij het ont breken van een duidelijk kunstbeleid van deze regering, alhoewel hij veel waardering had voor de kort geleden uitgebrachte kunstnota. Crèches Mej. Kappeijne (VVD) pleitte voor een wettelijke regeling van de crèches en wilde meer aandacht voor het „Vervangende dienstplicht onder ander ministerie" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede-kamerfractie van de PPR legt in samen werking met ambtenaren van het ministerie van defensie de laat ste hand aan een initiatief-wetsontwerp voor de tewerkstelling van militaire gewetensbezwaarden. De PPR wil de bestaande wet wijzigen, waardoor de gewetensbezwaarden via de rijks psycholo gische dienst (ministerie van binnenlandse zaken) hun vervan gende dienstplicht gaan vervullen. De PPR laat zich bij het al eerder aangekondigde initiatief vooral leiden' door de voorstellen van de Vereniging Van Dienstweigeraars, die het vervan gende werk voor de bijna 250 be zwaarden liefst niet meer door defen sie geregeld wil zien. Als men bijvoor beeld in een of ander rijkslaboratori um zijn 21 maanden uitdient, blijft de militaire krijgstucht van kracht. Als strafbepaling kan men onder meer alle dagen die men ziek is geweest plus het weekeinde „na moeten dienen", omdat in plaats van een militaire arts de eigen huisarts aan het ziekbed is verschenen. Er zijn in principe drie mogelijkhe den om de tewerkstelling van defensie over te brengen naar een ander minis terie: naar binnenlandse zaken, naar crm of naar sociale zaken. Als de tewerkstelling door sociale zaken ge regeld zal moeten worden, zouden de weigeraars via de gewestelijke ar beidsbureaus aan de slag kunnen ko men. De dienstweigeraars zelf kiezen voor crm, omdat de tewerkstelling in die sfeer hen het meest spreekt. Dossiers De overheidscommissie-Fonteijn pu bliceerde in december 1970 echter een rapport waarin voor de noodoplossing van de Rijles Psychologische Dienst van binnenlandse zaken wordt geko zen. Belangrijk nadeel van deze oplos sing is evenwel dat de dossiers van de tewerkgestelden bewaard blijven, wat hen in het nadeel stelt bij andere dienstplichtigen die vrijwel nooit wor den gevraagd bij sollicitatie naar de manier waarop zij hun dienstplicht hebben vervuld. De PPR-fractie meent dat toch voor deze noodoplossing moet worden ge kozen, vooral ook omdat van de KVP- fractie steun te verwachten is voor een dergelijk initiatief. Men wil in de toekomst verder gaan en de vervan gende dienstplicht helemaal uit de sfeer van overheidsbetrekkingen ha len. De wetsaanpassing is op zichzelf genomen vrij eenvoudig. In plaats van „ae minister" (van defensie) moet bij de tewerksteilingsbevoegdheid nu wor den gelezen „de minister van binnen landse zaken". Moeilijker wordt het met de daaropvolgende wetsartike len, die over de strafbepalingen gaan. In eerste instantie denkt de PPR aan plaatsing van de tewerkgestelden on der het ambtenarentuchtrecht in plaats van de krijgstucht. Begroting Het weghalen van de tewerkstelling bij defensie zou betekenen dat daar op de begroting een nadelig saldo van fl,4 miljoen wegvalt (en wordt over gebracht naar een ander ministerie). Maar de PPR meent dat eerder moet worden gesproken van een voordelig saldo. Concreet heeft men bijvoor beeld bezwaren tegen het bedrag van bijna f500.000, dat wordt opgevoerd voor de kosten voor de procedures bij erkenning van gewetensbezwaren. Daardoor zouden de kosten in werke lijkheid een half miljoen minder zijn. behoud van onze kastelen en molens Zij bestreed dat moet worden ge streefd naar een enge gelijkvormig heid in de wettelijke regeling voor de welzijnsvoorzieningen. Confessionelen Een meerderheid in de confessione le kamerfracties wil de begrotlng-19731 van crm met 11 miljoen verhogen. Vla verschuivingen binnen Tiet totaal van de rijksbegroting zal de dekking voor dit bedrag kunin-n worden aan gegeven bij de indiening van de zoge naamde voorjaarsnota. Dit zei me vrouw Gardenlers-Berondsen (kvp) toen zij over dit verlangen een motie indiende. De fractie van de CHU, evenals ver schillende leden van de AR-fractie en enkele KVP-ers, zijn deze mening niet toegedaan. Bestemming van de verho ging: muziekscholen, jeugd- en jonge renwerk. herstructurering landelijke jeugdorganisaties, het ongedaan ma ken van bezuiningen op de exploitatie van de vormingscentra en een volledi ger uitvoering van de rijksregeling subsidiëring van landelijke organisa ties voor lichamelijke opvoeding en sport. De verlangens van de confessionelen kunnen als bescheiden worden be stempeld in vergelijking met de amen dementen van de progressieve drie- Zij willen ruim 55 miljoen meer voor crm: muziekscholen, (her)scheppende kunsten, monumentenzorg, jeugd- en jongerenwerk en buurthuiswerk, bibli otheken. vormingswerk internaten en plaatselijk nivo, sportsubsidies, aan koop natuurterreinen, accommodaties, bejaardenhelpsters en gezinszorg (grootste post met 19.5 min), bu reaus levens- en gezinsvragen en werk ten behoeve van geestelijk gehandi capten. Rotterdam wil met boycotters praten na nieuwe actie ROTTERDAM (ANP) Het college van bestuur van de Erasmus-universi teit is bereid met de boycottende studenten te praten over het kinder bijslagformulier, één van de knelpun ten in het conflict. Men heeft de Algemene Rotterdamse Studenten Bond (ARSB) uitgenodigd voor een gesprek, dat vrijdagmorgen zou moe ten plaatsvinden. De toezegging van het college kwam na een 'prikactie' van de Rotterdamse studenten, die woensdagmorgen op nieuw het bureau van de studentenad ministratie bezetten. Een woordvoer der van de boycottende studenten, die tegen elf uur uit eigen beweging de actie beëindigden, zei te willen door gaan met acties zolang het bestuur weigert aan hun eisen te voldoen. Eén van de eisen van de boycottende studenten is verstrekking van het kinderbijslagformulier zoals de Delft- se studenten na de bezetting van de technische hogeschool is toegezegd. Ze menen dat dit Delftse' model aanmerkelijk 'zachter' is dan het Rot terdamse. De belangrijkste eis van de studenten is intrekking van de 'dreigbrief' waar in het bestuurscollege de boycotters maand de duizend gulden te betale:*. DEN HAAG (ANP) Het ACB-Front, een actiegroep van welzijn werkers, heeft er bij de tweedc-kamrrrden op aangedrongen de begroting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in haar geheel te verwerpen. Deze begroting voldoet ln geen enkel opzicht aan de minimum eisen, voor een goed beleid op de terreinen cultuur, maatschappelijke dienstverlening, sport en recreatie, al dus het front. De welzijnswerkers '/inden, dat de nare bestuurstechnische gevolgen van het verwerpen van de begroting verrei zijn te verkiezingen boven de situatie,! die anders zai ontstaan: acute noods:-j tuaties, terwijl het beleid voor jaren wordt gedwongen een heilloze weg te gaan- Het ABC-Front heeft geconclu deerd, dat uit de ingediende begroting! verscheidene verslechteringen voort vloeien. De belangen van de ongeveer 90.000 werkers bij de gesubsidieerde! instellingen worden geschaad. Het peil van de voorzieningen zal kwalitatief en kwantitatief achteruit gaan voorts zullen de organisatie van de voorzieningen en de paling van de inhoud ervan, meer worden gecentrali- seerd- Daarbij werd aangetekend, dat de be hoefte aan maatschappelijke en cultu rele diensten het huidige aanbod over treft. Bij bezuinings-, fusie- en rationa- liseringsmaatregelen hebben de wer kers en hun organisaties voorts geen zeggenschap. Het ACB-Front heeft zijn minimumei sen geformuleerd en neergelegd in een petitie, die later zal worden aangeboe- den aan de leden van de tweede kamer. DEN HAAG (ANP) Indien men geen schoolgaande kinderen heeft en niet gebonden is aan collectieve bedrijfsvakanties, ga dan vóór 30 juni of na 10 augus tus met vakantie. Dit advies geeft de Stichting Re creatie. die erop wijst dat dit jaar de grootste vakantiedrukte omstreeks zaterdag 30 juni is te verwachten. Dan beginnen de va kanties van de lagere schoien en ie collectieve bedrijfsvakanties in ie bouw- en nevenbedrijven en ie textielindustrie in heel Neder land. alsmede van de collectief Muitende bedrijven in het oosten en noorden van het land. Ook zullen er in die periode veel va- cantiegangers uit de Duitse deel staat Rijnlana-Westfalen in ons land zijn. omdat daar de school vakanties dit jaar van 15 juni tot 28 juli zijn vastgesteld. De stich ting zegt dan ook: Nederlandse vakantiegangers met schoolgaan de kinderen, die niet gebonden zijn aan collectieve bedrijfsvakan ties, doen er goed aan op zater dag 28 juli met vakantie te gaan. De grootste drukte is volgens de stichting dan voorbij. De stichting merkt op. dat in 1972 ruim zeven miljoen Neder landers met vakantie gingen en dat er ieder jaar meer gaan. Kan men er niet buiten de schoolva kanties op uittrekken dan kan men toch nog wel de drukte mijden, namelijk door eens naar de minder bekende vakantiegebie- ien te gaan. YOUNGSTOWN: Deze baby uerd op 19 februari gevonden in de toiletpot van een Boetng 737 van United Airlines Hel kind dat werd opgenomen in een zieken huis. verkeert in goede condi tie. UTRECHT (ANP) In een aantal zuivelbedrijven dreigt arbeidsonrust over de terl&ging van het netto-inko men per 1 Januari J1 door de verhoog de sociale premies en het uitblijven van een door de vakhonden gevraagde compensatie van 2 pet als voorschot op de cao-verhoging per 1 april aan staande. .X>e werknemers voeler; z;eh belazerd; want enkele dagen geleden was van werkgeverszijde officieus toegezegd dat het overleg over een looncompen- satie zou worden heropend", aldus de heer C. Schelling, secretaris van de agrarische- en voedlngsbedrijfsbond: NVV. De vakbonden pleegden vier maal overleg met de werkgevers over| een voorschot van twee procent, in-l gaande 1 januari jl. Dit overleg werdj afgebroken. Nu is gebleken dat het! overleg niet door de werkgevers zalj worden heropend, aldus de heer; Schelling. Woensdag zijn reeds enkele vergaderingen van gekozen leder, van! ondernemingsraden gehouden ter be-! spreking van acties. Er zijn of wor-j den volgens de heer Schelling ultima-: turns gesteld bij bedrijven van del Melkunie in Rotterdam. Amsterdam en Hilversum (4.000 werknemer*) De werknemers eisen onmiddellijke her vatting van het overleg op baai* van de vakbondsvoorstellen Het boei uit daarover dient vanmiddag om 1600 uur bekend te zijn. anders wordt tot actie overgegaan. Beraad over soort gelijke acties word' gevoerd bij Do mo in Groningen, terwijl ook bij de Coöperatieve Vereniging Noord-Hol land een besluit tot het «tellen van een ultimatum wordt overwogen. In Wolvega pieegt het afdelingsbeeAuur van de NVV-bond overleg met de directie van Takomst. Bij Nutrida m Zoetermeer is al twee maal overleg met de direc'it- gepleegd zonder resul taat. De heer Schelling verwacht dat de onrust sn de zuivelindustrie zich als een lopend vuurtje s De 80-jarige C. van de Kieboom uit Breda is woensdagmorgen aan de ver wondingen bezweken die hij kort te voren had opgelopen bij een verkeers ongeluk te Breda. Hij verleende daar als wielrijder geen voorrang aan «o personenauto. GEMEENTELIJKE JAAROVERZICHT 1972: VERENIGING MILIEUDEFENSIE: BOVEN HET LANDELIJK GEMIDDELDE VLISSINGEN De criminaliteit ln Vlissingen is in 1972 ten opzichte van 1967 (ln vijf jaar) met 65 procent gestegen. In 1972 werden 1377 delicten gepleegd tegen 1233 in het jaar daar voor. Het percentage opgeloste geval len is ecliter gestegen van 39,9 pro cent in 1971 tot 46,8 procent in 1972. Het aantal misdrijven per duizend inwoners was in 1972 hoger (32.2 pro mille) dan het landelijk gemiddelde (26,4 pro mille). Het aantal verkeersongevallen is in 1972 ten opzichte van 1971 echter gedaald (respectievelijk 863 en 922). ,.De bestrijding van de verkeersonvei ligheid kan bepaald als een succes worden gekenschetst als men beziet, dat sedert 1968 een stijging van het aantal verkeersongevallen met 2 pro cent heeft plaatsgevonden", aldus het gemeentelijk jaaroverzicht waarin één en ander werd vermeld. Zowel het aantal verkeersdoden als het aantal zwaargewonden is verminderd (aantal doden daalde van 10 tot 7 en aantal zwaar gewonden nam met 7 af). Het aantal geconstateerde overtredingen in verband met dronkenschap nam echter toe van 62 tot 73. Het totaal aantal bekeuringen wegens verkeersovertredingen nam ten op zichte van 1971 echter af (van 6789 tot 6616). De officiële sterkte van de Vlissingse politie was in het vorige jaar 65 man. Men verwacht dit aantal ook dit jaar te halen. De Vlissingse gemeentelijke brand weer werd vorig jaar 2978 maal gea larmeerd; 126 maal voor brand, 210 maal voor hulpverlening en 2642 maal voor ambulancevervoer. Het aantal brandmeldingen waarvoor de brand weer is uitgemikt is vrijwel even groot als in 1971 toen de brandweer 125 maal een vuur bestreed. Het. am bulance vervoer is echter met ruim dertig procent gestegen. Volgens het jaarverslag van de Vlissingse brand weer ligt de 'top' voor wat branden be ta-eft hoofdzakelijk on do vrijdagen en aaterd*' Overdag werden 75 branden geblust en in de avonduren moest men 51 maal in actie komen. De totale brand schade wordt geschat op ruim 195.000. De schade per inwoner is in 1972 gedaald tot 4,55 7 in 1971 en f 14,38 in 1970). Wat het ambulancevervoer betreft werden 2486 ritten op Walcheren ge maakt, 149 elders in Nederland en 7 naar het buitenland. „Om het brandrisico in Vlissingen- Oost op te kunnen vangen is het van het grootste belang dat er tussen de gemeente, brandweer, rijkswaterstaat en bedrijfsbrandweren een nauwe sa menwerking tot stand komt. Een re geling hiervoor is inmiddels tot stand gekomen en de opbouw hiervan is in een vergevorderd stadium", aldus het jaarverslag. De sterkte van de brandweer was vorig jaar 16 man beroepspersoneel en 54 vrijwilligers. Eigenaar rode gitaar wordt nog gezocht VLISSINGEN De recherche van de gemeentepolitie van Vlissingen heeft in samenvoeging met de politie van Heerlen in Limburg een serie inbra ken en autodiefstallen opgelost, die in de maanden januari en februari van dit jaar in Vlissingen zijn gepleegd. De dader de 22-jarige A. B. S. G. uit Heerlen, werd bij een inbraak in Heerlen aangehouden. G. liet op de plaats van de inbraak een auto staan, die afkomstig bleek te zijn fiit Souburg en tegen welke hij in Middelburg een in Vlissingen gestolen wagen had 'geruild', welke laatste in Middelburg was teruggevonden. Het spoor leidde naar een kraakpand in VIJF KAMERFRACTIES WILLEN VOORTBESTAAN VAN 'PROLOOG' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het tweede kamer lid J. J. Voogd (pvda) heeft woensdag avond namens vijf fracties in de tweede kamer de minister van cul- uur, recreatie en maatschappelijk werk uitgenodigd om na te gaan hoe het voortbestaan van de groep Pro loog vooralsnog gewaarborgd kan worden. In een motie steUen de PvdA. D'66, de PPR, de PSP en de CPN, dat het werk van Proloog van betekenis is en niet verloren mag gaan. De vijf kamerfracties vragen de minister of hij met de betrokken gemeentebestu ren, het provinciaal bestuur en de groep zelf in overleg wil treden om na te gaan hoe men de groep kan laten blijven bestaan. De heer Voogd zei in zijn toespraak bij de behandeling van de begroting van CRM, dat de overheid niet mag ingrijpen in de inhoud van de cultuur. „Een voorbeeld daarvan dreigt te worden op lokaal niveau de' kwestie Proloog", aldus het socialisti-! sche kamerlid. Ook de D'66'er J. Beek- j mans besteedde in zijn toespraak aan-! dacht aan de kwestie Proloog. Hij vroeg de minister of die niet- van mening is dat de groep een belangrijk ke functie vervult voor bepaalde groe pen in de samenleving. stadsgenoot de 22-jarige E. W. O., had gewoond bij de Vlissingers C. A. de P. (23) en A. M. B. (17). Deze drie j waren slechts bij enkele van de ver grijpen betrokken, maar O. werd ge zocht omdat hij nog een paar maan den moest 'opknappen'. G. had ingebroken in de graaf Jan van Nassauschool, het clubgebouw van Zeeland Sport, de lts en de sporthal. In geen van de gevallen ging het om grote bedragen, die werden ontvreemd. Verder stal G. totaal 7 auto's in Vlissingen, Roosendaal, Ber gen op Zoom en Heerlen. Alle benadeelde eigenaars hebben in tussen hun eigendommen terug ge vraagd. De politie zoekt nu nog naar iemand die een rode elektrische gitaar j kwijt Is. Dat instrument is gestolen! uit een auto, die op het pleintje bij de; lioek van de Vlamingstraat en de j Wagen aarstraat In Vlissingen stond j GEEN ZEKERHEID ROND VEILIGHEID NOODKOELSYSTEEM (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De kerncentrale bij Borssele mag pas in werking gesteld j worden, nadat de burger in de gele genheid Is gesteld tot in hoogste in stantie zijn ongerustheid kenbaar te maken en zich te laten overtuigen van de al of niet bestaande juistheid van de door hem aangevoerde bezwaren. Dat is de mening van de Vereniging Milieudefensie. De vereniging heeft aan de ministers van volksgezondheid en milieuhygiëne en van economische zaken gevraagd of zij him eventueel te nemen besluit om vergunning voor de centrale te geven willen schorsen als daartegen in beroep wordt ge gaan. Ook naar de leden van de tweede Kamer is een brief gestuurd, waarin erop wordt aangedrongen, dat de ka mer ae ministers ertoe beweegt op die manier te werk te gaan. De Vere niging Milieudefensie zal zelf zeker in beroep gaan als de vergunning om de Borsselse kerncentrale kritisch te mo gen maken, wordt verleend. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft de Vereniging Milieudefen sie woensdagmorgen de bezwaren te gen inwerkingstelling van de kerncen trale herhaald. Daarbij werden de brieven aan de ministers en aan alle leden van de tweede kamer openbaar gemaakt. In een toelichting zei het hoofd van het centrale bureau van de Examen Aan de katholieke hogeschool te Til burg slaagde voor het kandidaats exa men sociologie de heer G. C. Groenleer te Colijnsplaat. Vereniging Milieudefensie, drs. P. J. Konijn: „Er moet de mogelijkheid gegeven worden, dat de discussie over het noodkoelsysteem wordt afgerond, voor de centrale in Borssele gaat draaien. Daarom hebben we bij de ministers gevraagd of zij eventueel beroep tegen hun beslissing schorsen de kracht willen geven. Tijdens de persconferentie zetten le den van de Vereniging Milieudefensie uiteen, dat naar hun oordeel de Bors selse kerncentrale voorlopig geen ver gunning tot inwerkingstelling mag krijgen. Zij voerden daarbij aan. dat zowel Amerikaanse als Duitse deskun digen hun twijfel over het noodkoel systeem van de centrale hebben geuit. De vereniging wees erop, dat twee belangrijke reactorspecialisten van de Atomic Energy Commission (AEC) hebben gesteld, dat er hiaten bestaan in het noodkoelsysteem, wat door 28 van hun collega's beaamd werd. Ook de Duitse Reaktor Sicherheits Kom- mission heeft zich, zo stelden leden van de Vereniging Milieudefensie, uit gesproken voor een Moratorium (dehkpauze) voor lichtwaterreactoren, totdat het noodkoelingsonderzek be vredigend is afgesloten. Open dagen vakschool Goes waren een succes GOES De twee open dagen van de Vakschool voor meisjes in Goes is evenals de voorgaande jaren een groot succes geworden. Woensdagmiddag en •avond was er nog meer belangstelling voor de tentoonstelling en de mode show als op de eerste dag het geval was. Omdat de openstelling van de vak school voor het publiek nu minder het karakter droeg van een tentoonstel ling en de lessen zoveel als mogelijk gewoon doorgingen, kon men nog meer een juiste indruk krijgen van de gang van zaken. De leiding van de vak school constateerde bij de ouders een groeiende belangstelling voor de drie jarige vakopleiding. Voorlichting De vereniging in een persbericht: „In de officiële voorlichting is tot dusver steeds gesteld, dat het Duitse ontwerp voor Borssele veilig zou zijn en in! geer verband stond met de problemen :n Amerika op het gebied van nood-' koeling. Kennelijk toch niet helemaal! gerost vertrokken drie leden van de VLISSINGEN Het comité "Vrede voor Vietnam' te Vlissingen. het coör dinerend comité voor Zeeland, heeft aan alle gemeenteraden in Zeeland een brief geschreven waarin medewer king wordt gevraagd bij de adoptie van de Vietnamese havenplaats Hon Gai. Amsterdam, Rotterdam en Zwolle hebben reeds een plaats in Noord- Vietnam geadopteerd. „Kon Gai. tien kilometer ten noorden, van Haiphong, is een belangrijke I steenkolenhaven en ligt aan de delta van de Rode en Zwarte rivier. In dit deltagebied zijn tal van vitale dijken getroffen of ondermijnd door de hevi ge bombardementen. Tevens zijn ae meest belangrijke industrieën gebom bardeerd waarbij zeer vele mensen werden gedood en gewond", aldus het comité 'Vrede voor Vietnam', dat. van de gemeenteraden medewerking vraagt bij het herstel van de water werken. „Met name de technische know-how is in Zeeland aanwezig. De gemeente kan ook meehelpen door vergaderzalen en geluidswagen* ter beschikking van het comité ïe stel len". Deze brief werd al behandeld tijdens de raadsvergadering van Middelburg en zal aanstaande vrijdag in de raad Vlissingen komen. Commissie Reactorveiighel in jer.us- ri 1973 naar Amerika om zich op hoogte te stellen. Volgens onze informatie konden óe Amerikaanse specialisten het in Ne derland steeds gepropageerde vertrou wen in de hier gebruikte rekenpro gramma's voor de n oodkoelsysterr.ee van Borssele (en Dodewaardj zeker niete deler.' De Vereniging Milieudefensie komt tot de conclusie, da: het twijfelachtig is of de noodkoeling van de centrale In Borssele aan de voorlopige Ameri kaanse normen zou voldoen en dat men in Duitsland, waar de noodkoe ling van Borssele werd ontworpen, zelf ook twijfels heeft over het sys teem. De heer Konijn: „We staan vlak voor drie beslissingen, die vrijwel het totale gebied van de kernenergie ln Nederland betreffen. Het gaat om de suspensiereactor van de KEMA ln Arnhem, om de kweekreactor te Kal kar en de lichtwaterreactor ln Borsse le. De beslissingen, die daarover bin nenkort genomen moeten worden zijn ongelooflijk belangrijk voor de lange toekomst, die we tegemoet gaan. Ook wat het internationaal overleg betreft. Hoe kan Nederland later andere Rijn staten beinvloeden op het «tuk van nucleaire verontreiniging van ae Rijn. als Nederland zei ongestoord het ei gen kernenergieprogramma af maakt". In de brief aan de kamerleden schrijft de Vereniging Milieudefensie dat een beroep tegen verlening van een vergunning van de Borsselse cen trale een schorsende werking kan heb ben volgens de Kernenergiewet. .„Al leen door aldus te bepalen wordt de mogelijkheid geschapen de in volle discussie zijnde problematiek rond de veiligheid van het in Borssele toege paste noodkoelsysteem af te ronden alvorens Borssele in werking te stel len", merkt de vereniging op. De heer Konijn: „Voor de discunsie ls afgerond moet men niet kunnen gaan draaien ln Borssele. .Als dat wei wordt gedaan ls het droevig gesteld mete de rechtszekerheid en het functio neren van de parlementaire desnoerfc tie". Heerlenaar op heterdaad betrapt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7