PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERRASSEND GESPREK KISSINGER MET MAO Woningen in dorp Schore scheuren door bemaling in bouwput voor Vlaketunnel BELASTINGVERHOGING IN WEST-DUITSLAND Deserteur doodt zichzelf en kapitein van rijkswacht Vietnam-veteranen uit VS bij IRA Vandaag in de krant... Onderzoek risico voor hartinfarct bij kinderen Toenemende bezorgdheid Britse leger 216e jaargang - no. 42 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i Veld», K. Scherphuis en W. f. de Pester, r. 56-60, tel. 51-14 (b.s.s edy. 01186-584. 27! ilaee, red. tel. 3346. edm. tel. 2054. Huilt. Steeniti 27.35 per lr»»rt»et. fre-.--. per poet 29.75 eer kwerleel Pile p g.S. red. 2078/3162, edr. 6248). C-.ei. Crete Merht I 8dr. tljsa. Maandag 19 februari '73 BELANGRIJKE VORDERINGEN OP WEG NAAR NORMALISERING BETREKKINGEN CHIN A-V S PEKING (RTR, DPA) De normalisering van de betrekkingen tussen Peking en Washington lijkt het afgelopen weekeinde in de Chinese hoofdstad een flink eind in de goede richting te zijn gegaan. Deze algemene verwachting is niet in de laatste pla ats gebaseerd op het verrassende gesprek van twee uur, dat de Amerikaanse adviseur Henry Kissinger zaterdag had met partijleider Mao Tse-Toeng. Diplomaten in China maar ook elders in de wereld spraken reeds van een belangrijke doorbraak in die zin dat mogelijk voor het eind van dit jaar nog een officiële Amerikaanse vertegenwoordiging in Pe king zal worden gevestigd. Kissinger had zondag, op de vierde dag van zijn bezoek, een bespreking van vijf uur met de Chinese premier Tsjoe En-Lal. Hij heeft nu reeds meer dan 20 uur met de Chinese leiders gespro ken, naar verwachting over Vietnam, PEKING De Amerikaanse presi dentiële adviseur Henry Kissinger luistert met aandacht naar het geen de Chinese partijvoorzitter Mao Tse Toeng hem te zeggen heeft. Op de achtergrond de pre mier van de Chinese Volksrepu bliek, Tsjoe en Lai. KINDERSTERFTE IN INDIA NEW DELHI (AFP) „Door onder voeding en slechte voeding sterven elke maand ongeveer 100.000 kinderen in India." Dit zijn woorden van pro fessor Walia, Idnderarts aan het me disch instituut van Chandigarh in het noordwesten van India. Hij vertelde ten overstaan van een groep journalisten dat het zeer hoge sterftecijfer onder de kinderen van het ondervoede bevolkingsdeel voorna melijk voortvloeit uit diarree, bloedar moede en diverse storingen in de stofwisseling. Volgens professor Walia telt India momenteel ongeveer 60 min ondervoede mensen; 400.000 van hen zullen in de komende drie maanden overlijden als niet snel noodmaatrege len worden getroffen. EXTRA HEFFING OP SUPER-INKOMENS (Van onze correspondent) BONN Vakantiegangers zullen van de zomer in West-Duitsland voor benzine vijf cent (pfennige) méér moeten betalen. Voor 'super' ligt de prijs bij pompstations langs de autobahnen nu al op 75 cent per liter wie de moeite neemt even aan een zijweg te tanken, betaalt doorgaans drie cent minder. De verhoging van de prijs voor minerale olie met 5 pfennige per liter, die op 1 juli van kracht wordt, maakt deel uit van een reeks belastingmaat regelen waartoe de regering in Bonn het afgelopen weekeinde heeft beslo ten. Het voornaamste doel ervan is de koopkracht en de liquiditeit te ver minderen, en zo verdere prijsstijgin gen tegen te werken. In totaal zou de regering de koopkracht met meer dan 6 miljard mark per jaar willen „afro men". De verhoging van de benzineprijs die de staat ongeveer anderhalf mil jard per jaar zal opbrengen treft in de Bondsrepubliek 19 miljoen auto rijders, die toch al een nationale melkkoe dreigden te worden. De stij gingen van de autopriizen, die de laatste weken zijn bekendgemaakt, lig gen tussen 4.5 en 5,5 procent. Op 1 juli gaan bovendien de verzekerings premies omhoog. Ook reparaties wor den duurder. DRAMA IN WESTENDE MET EEN EN DEZELFDE KOGEL WESTENDE De commandant van de rijkswacht in Veurden, de 34-jarige kapitein De Groote, is gisteravond bij een poging een gedeserteerde rijkswacht te arresteren gedood door dezelfde ko gel waarmee de deserteur zich van het leven beroofde. Het dra ma voltrok zich in het Belgische badplaatsje Westende bij Oosten de na een massale belegering van de woning waarin de deserteur, de 23-jarige George B. uit Etterheek zich had verschanst. Zondagavond rond zes uur wilden puem De Groote en zijn collega Del- vaile van de Belgische opsponngsbn- gaae (BUB) overgaan tot ae arresla- ue van de enkele maanden geleaen ge deserteerde njKswacnter George B. Aan ae liand van een signalement en een bescnrijving van een genuurde auto van B. waren zij acnter net at geaomen van de aeserteur, namelijk een Kamer boven 'Frituur rtoyal' in ae Baron Jaspanaan 162 in Wescenae. B. werd veraacnt van een gewapende overval en een aanranding, aie vorige week werden gepieegd, ae eerste bij de arts De Bruyne m KoJtsijde en de tweede op een vrouw m de aurnen van Wesienae. Dokter De Bruyne, die in zijn spreekkamer werd overvallen, siaagae er in ae overvaller In die mate te bepraten dat hij zijn wapen, een dienstrevolver, weer opborg. B. nam hem zelfs in zekere mate m vertrou wen en vertelde dat hij op de één of andere dag wel zelfmoord zou plegen. Het signalement van de dokter gat de BOB ae zekerheid dat het hier om B. Belegering De arrestatie van de deserteur verliep echter met volgens plan. Toen kapi tein De Groote vader van twee kin deren op de kamerdeur van B. klop te, ging er een schot af dat hem recht in de keel trof. BOB-chef DelvaOe sloeg direct alarm. In de daaropvol gende uren stroomden de rijkswacht manschappen in gevechtskledij toe uit Gent, Brugge, Oostende en Veurden. Uit Brussel kwam een ploeg van de 'anti-gang-brigade', vijf tot de tanden bewapende commando's in kogelvrije vesten. In de Jasparlaan leek-het ruim Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 5 en 6. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 3. Radio en televisie op pag. 4. Sport op de pagina's 7, 8, 9, 10,11 en 12. drie uur lang op een echte oorlog, compleet met pantserwagens, kleine kanonnen en tientallen in de straten verscholen scherpschutters. Op het raam van de kamer van B. op de twee de verdieping werden traangasgrana ten afgevuurd. Schijnbaar zonder suc ces want de man gaf zich maar niet Stormloop Tegen half tien gisteravond kreeg de anti-gang-brigade toestemming om tot de aanval over te gaan. Men stormde de trappen op, trok het lichaam van kapitein De Groote voor de deur weg en beukte de deur van D.'s kamer in. Vlak achter de deur troffen zij het ont zielde lichaam van de deserteur aan. Op de tafel lag een afscheidsbrief waarin B. aankondigde zelfmoord zullen plegen. Kapitein De Groote bleek inmiddels aan zijn verwondingen te zijn overleden. De krijgsauditeur: „Het is erg maar dat is de werkelijkheid. Voor en ach ter de deur lag een dode. Volgens ons heeft Breugelmans voor de deur zelf moord gepleegd door zijn dienstwapen tegen het hoofd te houden. De kogel verliet het hoofd, drong door de deur en trof de kapitein in de keel. De rechtsdokter moet dat bij de sectie vestigen". Dossier B. had bij de rijkswacht al een flink dossier. Hij had in oktober 1972 al der desertie gepleegd, ■was daarna gepikt na tal van kleine vergrijpen, maar deserteerde opnieuw van zijn eenheid. Dokter De Bruyne, die zondagavond ook aanwezig was bij de belegering: „Het moest zo aflopen met die jongen. Ik heb hem verteld dat hij stommitei ten uithaalde. Mijn preek heeft ech ter niet geholpen". Donderdag zullen beide rijkswachters worden begraven. mene autobahnbelasting (gedacht aan 20 mark per jaar, ook voor buitenlandse gebruikers van de auto bahnen) er dit jaar niet zal komen, maar van de baan is die maatregel niet. In beraad is ten slotte een drastische verhoging "an de prijzen bij parkeermeters. De conjuncturele maatregelen, de regering (aangespoord door de met de gevolgen van de dollarcrisis kampende centrale Bundesbank) heeft genomen, bevatten o.a. een zogenaam de stabiliteitslening van vier miljard mark. Dit kapitaal zal worden vastge zet bij de Bundesbank. De belastingbetalers met super-inko mens zullen vanaf 1 juli voor een periode van één jaar 10 procent meer inkomstenbelasting betalen. Dit geldt voor vrijgezellen die meer dan 100.000 en voor getrouwden die meer dan 200.000 mark verdienen. De vakbewe- (Zie slot pagina 3 kolom 1 Taiwan en het aanknopen, in de een of andere vorm, van wederzijdse be trekkingen. Kissinger vertrekt vandaag en zal op de terugweg naar Washing ton even in Tokio verblijven voor een ontmoeting met de Japanse premier Tanaka. Of in de Chinese hoofdstad een gezamenlijk communiqué wordt uitgegeven, is niet bekend. De massamedia in China stonden zon dag volledig in het teken van de ont moeting tussen Mao Tse-Toeng en Kis singer. Het Chinese partij-orgaan Volksdagblad, publiceerde onder een achtkolomskop en met twee foto's een artikel over de begroeting in de werk kamer van Mao en het begin van het gesprek, waaraan ook Tsjoe En-Lai deelnam. Nog opmerkelijker vond men in Peking echter de berichtgeving over de ontmoeting in het journaal van de Chinese televisie. De filmbeelden duur den vijf minuten, hetgeen ongebruike lijk lang werd genoemd. Eerst zag men de lange, vriendelijke begroeting door de lachende 79-jarige partijleider, die een zeer tegemoetko mende en montere indruk maakte. Tijdens het gesprek in de met boeken en documenten overladen werkkamer gebaarde de gastheer steeds weer met gestrekte wijsvinger of met beide han den. De verrassende ontmoeting is naar de mening van de meeste politieke waar nemers een duidelijk teken hoe posi tief de jongste Chinees-Amerikaanse dialoog verlopen is. De partijleider ontvangt normaliter slechts staats hoofden of politici uit landen die nau we banden met China hebben. De laatste buitenlandse gasten die bij hem op bezoek kwamen waren de mi nister van buitenlandse zaken van de Vietcong, mevrouw Binh, en de Noord- vietnamese onderhandelaar Le Due Tho. Het gesprek tussen Moa en Kis singer vond volgens het Chinese pers bureau Hsinhoea plaats 'in een onge dwongen atmosfeer'. Men zou er de conclusie uit kunnen trekken dat Tsjoe En-Lai en Kissinger op de 'lange weg" naar normalisering van de Chinees-Amerikaanse betrek-1 kingen een aanzienlijk stuk gevorderd; zijn. De correspondent in Moskou van het Joegoslavische blad Politika berichtte zondag dat men zich in bepaalde Rus sische kringen wapent tegen de moge lijkheid van een terugkeer naar de koude oorlog als de Verenigde Staten en China elkaar in een anti-Russische geest zouden toenaderen. Naar zijn zeggen hebben de Russen hun hoop dat dit niet het geval is. meer gesteld op "het realisme' van Nixon dan op 'de geest van verzoening van Mao Tse- Toeng'. DEN HAAG (ANP) Vi.if m.-dls< h* centra stellen In april en mei een onderzoek In naar lonirafwUkingen en de risico's voor hartinfarct bij kinde ren ln het Westland. Het gaat om de samenhang tussen luchtverontreini ging en het bestaan van luchtwegaf wijkingen en om de aanwijzigheid van risicofactoren, die lelden tot het op treden van hartinfarct. Beide onderzoekingen vinden plaats bij kinderen, omdat zij nog niet ro ken. Daardoor kan beter het effect worden nagegaan van luchtverontrei niging dan bij volwassenen. Bovendien richt het onderzoek zich op kinderen, omdat de basis voor het hartinfarct in de jeugd wordt gelegd. Hierdoor is het van groot belang, dat men patroon van risioofactoren voor het hartinfarct op kinderleeftijd kent. BELFAST (REUTER, UPI) republikeinse leger en de moge- Het Britse leger maakt zich in lijkheid dat Vietnam-veteranen toenemende mate bezorgd over Amerikaanse hulp aan het Ierse NAPELS Tengevolge van zwa re regenval heeft zich ten zuiden van Napels een aardverschuiving voorgedaan die aan tien mensen het leven heeft gekost. Hier staat een politieman temidden van de modder op de plaats van het on geluk. GRONDWATERPEIL ZAKT; AANTAL KLACHTEN STIJGT naar Ierland komen om aan de zijde van het IRA te vechten. Volgens functionarissen van de Britse inlichtingendienst zijn Amerikaanse oud-militairen, on der wie vele oorlogsveteranen uit Vietnam, al bezig leden van het IRA te oefenen in de vele aspec ten van de guerrillastrijd. Ameri kaanse regeringsagenten opere ren in de Ierse Republiek en N.- Ierland om de omvang van de Amerikaanse inmenging vast te stellen. Officiële Britse woordvoerders hebben tot nu toe geweigerd commentaar te geven, maar de inlichtingendienst zei dat een bericht in ie Londense Sun day Telegraph dat Amerikaanse vete ranen de militante voorlopige vleugel van het IRA trainen 'in het algemeen op goede informatie berustte'. Een functionaris voegde er aan toe: ..De Amerikaanse regering lijkt zich hier over zorgen te maken. We weten dat zij agenten in Ierland heeft om de zaak te onderzoeken". De Sunday Te legraph meldde in het bericht dat de Britse inlichtingendienst 12 Ameri kaanse oud-militairen had geïdentifi ceerd die met he; IRA samenwerkten. Een groot deel van de veteranen zou zich voordoen als toeristen of journa listen en zou voornamelijk opereren in de Ierse republiek en zelden in het noorden. Ze zouden gespecialiseerd zijn in het maken van trucbommen. Volgens de Sunday Telegraph ligt hel in de verwachting, dat William White- law. de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, leden van de Amen- kaanse ambassade zal ontbieden om ae affaire te bespreken. Het blad ci teerde een hoogstaand Brits officier I in Belfast die zei: .Er is geen twijfel i mogelijk. De Amerikaanse inmenging wordt een behoorlijk probleem. Als we de Amerikaanse hulp een halt zouden kunnen toeroepen zouden we ook de dodelijke campagne van het IRA kunnen stoppen". SCHADETAXATIE NA TERUGKEER OUDE GRONDWATERPEIL SCHORE De schade was voor zien, maar veel inwoners van Schore zijn nu toch ernstig ver ontrust over de scheuren, die op vrij grote schaal in hun wonin gen ontstaan door de veria; van het grondwaterpeil sinds in de vlakbij gelegen bouwput voor de Vlaketunnel bronbemaling wordt toegepast. Door inklinking van de bodem is in een vrij groot aantal woningen scheu ren ontstaan en tot de kleine onge makken behoren niet meer sluitende deuren en ontzette vensters. Medio ok- tober van het vorig jaar waren dertig KëglStrütl€ klachten bij rijkswaterstaat gedepo- neerd, nadat in augustus begonnen Rijkswaterstaat heeft er overigens. was met de bronbemaling. In decem ber is deze bemaling op volle kracht gaan draaien en daarna is het aantal klachten snel toegenomen; eind vorige week waren in totaal 93 klachtenfor- mulieren (speciaal hiervoor ontwor pen) ingediend bij de directiekeet van het tunnelbouwwerk. Toch vallen de gevolgen van de grond wateronttrekking rijkswaterstaat niet Legen. Reeds lang voordat men met het werk begon is door proeven uit- •oerig nagegaan, wat de gevolgen zou- I kunnen zijn. Toen werd reeds a-zien, dat Schore, zoals men nu in .•t dorp zegt 'zou scheuren en kra- :en', vooral omdat hier enkel hijzon der ongunstige factoren meespelen. De grondslag is hier zeer heterogeen; men vindt oude zandruggen naast veenla gen en dat betekent dan het grond waterpeil verschillend zakt en dat im pliceert weer dat onder één gebouw de grond afwijkend kan inklinken. Daar komt nog eens bij, dat in het verleden bij het bouwen van woningen in Schore heel weinig is geheid. reeds in zeer vroeg stadium, 'alles aan gedaan' om de gevolgen van de water onttrekking te bewaken en te regis treren om later tot een schade-uike- ring te kunnen komen. Daarbij ging gen en dat betekent dat het grond waterstandverlaging schade aan gehou wen kan berokkenen en één meter schade aan gewassen. Reeds eind 1970 werd onderzocht, hoe groot het gebied zou zijn, waarin de verlaging van het 'diepe' grondwater peil van invloed zou kunnen zijn. Daar na is in een straal van 1400 meter rond "net bouwdok voor de tunnel in samen werking met de gemeenten Kapelle en Reimerswaal de bouwkundige staat van alle woningen opgenomen om la ter te kunnen nagaan, of een klacht, terecht zou zijn. In 1970 is ook een pompproef genomen op de plaats van het bouwdok om het. effect van het pompen na te gaan. Aan de hand hier van zijn berekeningen gemaakt over de te verwachten inklinking van de bodem en de conclusie wat toen reeds, dat een zorgvuldige observatie van de invloed op huizen en op landbouw gronden en boomgaarden in de om geving vereist was. Overal in het ge bied zijn toen tot in de diepere grond lagen, peilbuizen geplaatst, tot bij We- meldinge, Kapelle, Biezelinge en tot oostelijk van Kruiningen. Voorts werd in hetzelfde gebied een 150-tal zoge naamde 'ondiepe buizen' geplaatst in de bovenste grondlagen om het effect op landbouwgronden waaraan ook schade te verwachten was na te gaan. Voorts werd het effect van ver- zilting in de drinkwaterputten voor het vee gecontroleerd, wat thans nog steeds gebeurd. Andere controlemaat regelen waren hoogtemetingen aan de spoorbaan, de kanaaldijken en de zee- klinking van de grond van 0-35 cm, wat vooral bij een ongelijkmatige zet ting huizen kan doen scheuren en in het ergste geval door gevaar voor inzakken onbewoonbaar kan maken. Vooral de gebieden met veel zand zijn erg gevoelig voor grondwateronttrek king. Provisorisch Op dit moment beperkt rijkswater staat zich bij klachten over scheuren en niet meer sluitende deuren en ra- tot provisorische hulpverlening: Volgens de Britse Inlichtingendienst heef: de internering van de meeste wapendeskundigen van het IRA de guerrilla-organisatie gedwongen Ame rikaanse militairen als zodanig aan te trekken. Men schatte dat bijna 90 procent van de wapens van de provi sionals uit Amerika afkomstig is. Hoe wel woordvoerders van de provisio nals ontkenden dat er van Amerikaan se hulp sprake is tonen volgens de Sunday Telegraph vertrouwelijke Brit se rapporten aan dat 'enorme aantal len Amerikaanse wapens Noord-Ier- land bereiken'. Ter staving wordt ge zegd dat in de afgelopen 18 maanden 130 geweren van verschillende typen, 18 halfautomatische geweren, 200 ka rabijnen en meer dan 100.000 patro nen, alle van Amerikaanse makelij, door de Britse troepen zijn buitge maakt. Dezelfde rapporten zouden ook tonen dat 40 procent van de fondsen van de IRA-provisionals: vo rig jaar ongeveer 1,5 miljoen gulden afkomstig is van gunstig gezinde groeperingen in Boston en New York- Tot nu toe is minstens één Ameri kaan ex-militair Gerald Brady uit Chi- dijk tussen Hansweert en Biezelingse men stelt vaklui ter beschikking, die' "de gevangenis gezet omdat Tr, n er, wnrnncron wor.l het euvel verhelpen. Want m™ rpaii. sevangems gezet omdat Ham. In gebouwen en woningen wer den bouten aangebracht om de schade te kunnen registreren. In ditzelfde, vroege stadium werd er reeds rekening mee gehouden, dat ontruiming van wo ningen tot de mogelijkheden zou be horen en voor deze gevallen werden afspraken met de gemeenten gemaakt over het zonodig beschikbaar stellen van vervangende woonruimte. Tot nu toe is men in geen enkel geval tot ontruiming hoeven over te gaan, maar ondenkbaar was dit niet omdat men rekening hield met een variërende in- i HIJ het IRA zou hebben geholpen, seert zich dsarb.j, dut de situatie nog Intesen heeH he, „ueld inNoord, voortdurend kan wijzigen. Yan as. *--•-■ - voorjaar tot najaar 1973 moet de maxi male bemaling van de bouwput ge handhaafd worden (in die periode wordt ook de grootste schade aan de landbouw verwacht) en daarna volgt nog een moeilijke fase. als in het voor jaar van 1974 na het stopzetten van de bemaling het grondwater terugkomt. Dan wordt dus de opwaartse druk van (Zie slot pagina 5 kolom 5) Ierland het afgelopen weekeinde het leven gekost aan twee mensen. In de katholieke wijk Lower Falls In Bel fast werden zondag twee mannen ge dood toen ze vanuit een passerende auto met een machinegeweer werden beschoten. President Nixon heeft plaatsver vangend directeur Patrick Gray zon dag benoemd tot directeur van de Amerikaanse federale recherche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1