0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERZET ANTILLEN TEGEN STATU UT-NIEU WE-STIJL Stichting Zeeland mag van staten personeel met drie man uitbreiden Complot in Amman verijdeld Dupont ontslaat 300 mensen Burger ziet nog mogelijkheden Vandaag in de krant... Pontons Gegroeid Hoger personeel Ponlon- mvsterie CNV-LEDEN BIJ HnnrovFNS HFRVATTEN OVERLEG DOCUMENTALIST, ADMINISTRATEUR, TYPISTE VVD EN SGP WAREN TEGEN 216e jaargang - no. 41 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 februari '73 Dlractl.i t. vin da Valda, K. Stharphul» «n W. t. Bur. VIIm.. Wtlslr. 56-60, 1*1. 5144 (b.f.i M». 01186-5 22, UI. 4457. Ziarikzaa. rad. UI, 3346, «dm. lal. 2034. h Pajltr. Hooldradadla. C. A 4. tap. 2751, rad. 01184-4799. Ut. StMMtrait 6. UL 4058. Ua 27.33 pw kxartaal. Irarrc par pc<! <b.».«. rad. 2078/3162. ad». 6248). G-sa». G it p« «dr. 7.50. Ir^aiondan roadadaliftstn 2i, PW r-.ra-d f 9,23 BEIROET (RTR, LPI, DPA) De Jor- daanse autoriteiten hebben een spec taculaire actie van de Palestijnse com mando's in Amman verijdeld. Dit heb ben Libanese bladen vrijdag gemeld. Over waaruit deze actie zou bestaan lopen de berichten uiteen. Er wordt gesproken over een plan om koning Hoessein tc vermoorden, een staats greep en een poging om de in het land vastgehouden commando's te bevrij den. Volgens het Libanese blad 'An-Nahar' zou de operatie uitgaan van de 'Zwar te september'beweging. Deze berichten zouden hun oorsprong vinden in een officiële mededeling die donderdag in Amman is gepubliceerd. Hierin werd gezegd dat de veiligheidsdienst een be wapende groep heeft gearresteerd, die „in Jordanië trachtte te infiltreren en gewelddaden tegen de veiligheid van het land wilde plegen". Op de leden van de groep zijn wapens en geheime documenten gevonden, aldus het Jor daanse ministerie van binnenlandse De actie van de Palestijnse do's zou worden uitgevoerd tijdens het bezoek dat koning Hoessein momen teel aan de Verenigde Staten brengt. De Jordaanse vorst wordt de volgende week in Amman terugverwacht. Hoeveel commando's aan de actie zou den deelnemen is niet duidelijk. De be richten in de Libanese pers lopen uit een van 30 tot 120. Van hen zouden er zeker zestien in Amman zijn gear resteerd. Toeristen De in Amman gearresteerde Palestij- nen zouden met vliegtuigen uit West- europese landen en met auto's als toe rist in Jordanië zijn aangekomen. Volgens het blad 'An-Nahar' hadden de commando's vorige week zaterdag moe ten toeslaan op het moment dat pre mier Ahmed Lawzi en zijn ministers in kabinetszitting bijeen waren. Zij zou den het kantoor van de premier en de radio- en televisiestations bezetten. De premier en de ministers zouden als gijzelaars hebben moeten dienen in ruil voor enige honderden Palestijnen die in Jordanië gevangen worden ge houden. Ook generaal-majoor Rafen Hindawi van het Jordaanse leger, en twee hoge bankfunctionarissen die in verband met de staatsgreep tegen ko ning Hoessein van vorig jaar novem ber in de gevangenis zitten, zouden worden bevrijd. Koning Hoessein heeft het bezoek af gezegd dat hij eind deze maand aan Londen zou brengen. Dit heeft de woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken vrijdagmid dag bekendgemaakt. Hij gaf geen ver klaring voor deze beslissing. Het Amerikaanse leger wil de 2000 pontons, die weg moeten uit Zeebrugge, opslaan in de gemeen te Terneuzen. Het Terneuzense gemeentebestuur ontving vrijdag sen brief waarin om medewer king daarvoor werd gevraagd. (Pag. 2). Het watertoerisme in Zeeland is in 1972 opmerkelijk gegroeid, al dus een overzicht van de provin ciale Zeeuwse VVV. (Pag. 2). DE VAKBONDEN hebben zich fel verzet tegen de vertegenwoor diging van het hoger personeel in de SER. De besluitvorming is als gevolg daarvan weer een maand uitgesteld(pagina 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7, 10 en 11; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 9; Sport op de pagina's 12 en 13; Radio en televisie op pagina 23; Financieel nieuws op pagina 25; en in de Pag. 15: Onze Brusselse corres pondent had een inter view met mr. J. M. A. H. Luns, secretaris-generaal van de NAVO: Van en voor de draaitafel. Pag. 16: 'Hitier en het politieke lot van België'. Onder deze titel verscheen het eerste deel van de onder zoekingen van de Belgi sche wetenschapper, dr. A. de Jonghe: Stemmen uit de kerken. Pag. 17: Letterkundige kroniek van Hans Warren; 'Lutz en Luyer' in nieuwe pro- duktiePoppraet. Pag. 19: Schaken, dammen, brid- ge, hengelrubriek, puzzel en culinair avontuur. OVERGANGSREGELING OP CURACAO UITGELEKT De vestiging van Dupont ie Nemours in Dordrecht, waar ie uitbreidingen tot stilstand zijn gekomen en nu 300 men sen tullen worden ontslagen. Het betreft personeel van het constructiebedrijf van Dupont. m D" (Van onze speciale verslaggever). WILLEMSTAD De Antilliaanse sectie van de koninkrijkscom missie is unaniem van mening, dat men op geen enkele wijze mee zal werken aan het tot stand komen van een statuut-nieuwe-stijl, zoals dit door Nederland wordt voorgesteld, zo luidde de eerste reactie van Juancho Evertz, voorzitter van de Antilliaanse sectie van de koninkrijkscommissie, op een voortijdige publikatie van een door Nederland voorgestelde overgangsregeling, die het hui dige statuut moet vervangen en die tevens als voorloper moet die nen voor de volledige onafhankelijkheid van Suriname en de Ne derlandse Antillen. voren komt, heeft op de Nederlandse Antillen de nodige deining en veront waardiging teweeggebracht. In dit „verlicht" statuut, dat. door de Neder landse delegatie als discussiestuk zal worden ingediend tijdens de komende vergadering van de voltallige Konink rijkscommissie. komen naast nie regelingen in het administratieve ook enkele punten voor die dieper in het onafhankelijkheidsvlees snijden. De publikatie in de Amigoe di Cu racao van een vertrouwelijk docu ment. waarin de Nederlandse delega tie van de Koninkrijkscommissie met een concept-statuut-nieuwe-stijl naar BEVERWIJK (ANP) Werk nemers van Hoogovens, aange sloten bij de Industriebond CNV gaan dinsdag vergaderen over de gevolgen van de stemmingen over het ultimatum in de loon onderhandelingen met Hoog ovens. Bij de groep CNV-leden was donder dag niet de vereiste meerderheid voor het ultimatum, bij de overige vak bondsleden (NW en NKV) was dit wel het geval. De centrale raad (het hoog ste wetgevende orgaan) van de Indus triebond NKV heeft het tot dusver gevoerde cao-beleid van het centraal bestuur vrijdag op een vergadering in Utrecht met algemene stemmen goed gekeurd. De vergadering heeft het be stuur gemachtigd, de cao-eisen zono dig kracht bij te zetten door middel van acties. Het bestuur kreeg toe stemming, daarvoor hondgelden vrij te maken. De voorzitter van de Indus triebond NKV, de heer P. Brussel, legde in zijn openingswoord de na druk op het principiële karakter van de cao-eisen. Die eisen, zei hij, zijn niet alleen een aanval op de ongelijke inkomensgroei uit het verleden, maar ook op- de uit de overcompensatie voor de hogere inkomens voortvloei ende ongelijke vermogensgroei. Even tuele spaargelden van de lagere inko menstrekkers kunnen door het lage rentepercentage de geldontwaarding niet bijhouden. De beleggingen van de hogere inkomens zijn daarentegen lu cratief en waardevast, aldus de heer P. Brussel. Een vrijdagavond in Groningen ge vormd district s-actiecomite van de vakbonden heeft in de metaal 'opval lende acties' aangekondigd. Over het aantal van deze acties en de bedrijven die in aanmerking komen zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Het districtsactiecomite voor de pro vincie Groningen bestaat uit twintig leden van NKV, CNV en NW. In het concept-statuut-nieuwe-stijl worden de defensiezaken zodanig ge regeld. dat de in Suriname en de Nederlandse Antillen gelegerde Neder landse troepen niet meer het risico lopen ingeschakeld te worden bij bin nenlandse onlusten. De taak van de strijdmacht is dan uitsluitend defen sief en reikt niet verder dan de exter ne veiligheid van de Antillen en Suri name. Er wordt in de nieuwe regeling trouwens al rekening mee gehouden, dat in de naaste toekomst geen konink rijksstrijdmacht meer zal bestaan. Suriname en de Nederlandse Antil- (Zie slot pagina 3 kolom 2 CONSTRUCTIEWERKERS IN DORDRECHT DORDRECHT (ANP) Het constructiebedrijf van het Amerikaanse chemische bedrijf Dupont de Nemours gaat driehonderd personeelsleden ontslaan, omdat er geen werk meer voor hun is. Het be drijf heeft in de loop der jaren de zes chemische fabrieken voor Dupont in Dordrecht gebouwd. Aan dit werk is nu een einde gekomen. Sylvia Kristel, de 20-jarige win nares van de miss 'tv-Europa'-ver- kiezing uit Utrecht heeft vrijdag morgen de sleutels gekregen van de Mercedes 350 SL. die een ge deelte van de hoofdprijs is. Ze wilde niet zeggen of ze de ivagen zal houden. Ze deelde wel mee dat ze rijlessen neemt. Haar toekomst ligt in de filmwereld, aldus Syl via. die vertelde dat ze zal spe len in de vijf volgende films van Pim de la Parra en Wim Verstap pen. De directie van Dupont heef; me; del vakbonden afspraken gemaakt over| een afvloeiingsregeling, een sociaal] plan en uitkeringen in de vorm van een 'gouden handdruk'. De ontslagen hebben betrekking op constructiewerkers, pijpfitters. schil ders en bouwvakkers. Het personeels-' bestand, dat sinds de werken in 1961 i werden aangenomen vareerde van 150 tot 1.000 man. is de laatste tijd ai aanzienlijk afgenomen. De mensen werden telkens voor een bepaald werk aangetrokken en weer ontslagen als dat gereed was. Het gewestelijk arbeidsbureau verwacht dat het de ontslagen mensen niet gemakkelijk: aan ander werk kan helpen. gang van zaken rond de mysterieuze Amerikaanse pontons is voorzichtig uitgedrukt eigenaardig. Na allerlei gehelmzlnrnghe den. waarbij niemand het rechte wist of wilde zeggen. Is dan nu duidelijk geworden dat d«-ze kwestie in zoverre officieel in behan deld, dat een Nederlandse burger ambtenaar van defensie er de hand ln heeft gehad. Hij deed dat evenwel niet in opdracht van zijn ministerie, maar op last van het Amerikaanse leger, aan welke instelling hij op basis van een speciaal arbeidscontract is uitgeleend. Er lijkt ons voor defensie alle reden dit contract nog eens grondig na te kijken en zich daarbij af te vragen of alle consequenties van een dergelijke verbintenis wel zijn overwogen. Deze ponton-affaire maakt dat laatste op zijn minst twijfelachtig. naar niet over de schreef gegaan; hij is immers uitgeleend aan het Amerikaanse leger en heeft derhalve opdrachten van die kant uit te voeren. In dit geval hadden de Amerikanen een opslagterrein nodig voor pontons, omdat hun de huur in Zeebrugge ls opgezegd. Zij droegen daarom de hun toegevoegde Nederlander op te pogen een terrein te huren, waarop de man op stap ging en kans zag een stuk grond te bemachtigen, alles binnen de voorschrif:en. Er werd een makelaar Ingeschakeld, een voorlopig contract aangegaan, bij het gemeentebestuur een hinderwetvergunning aangevraagd, kortom alles via de legale weg. die voor iedere burger geldt. Het kardinale ver schil met de norma le gang van zaken is echter, dat het hier geen burger be treft. maar het Amerikaanse ie«er. En dat is de kern van de zaak. Vandaar onze vraag: zou het niet beter zijn dat het ministerie van defensie het con tract voor deze uitgeleende burger ambtenaar hij heeft een fraaie Ame rikaanse titel, die er op neer komt dat hij leger-makelaar' is nog eens zorgvuldig naleest SaiLTH MAANDAG GESPREK OP BASIS PROGRAMMA'S (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Formateur Burger hoopt maandag confessionelen en progressieven de conclusies te kunnen voorleggen, waartoe hij gekomen is door vergelijking van de programma's uit beide kam pen. Hij heeft vrijdagavond de zes fractieleiders schriftelijk ge vraag daarover met hem te komen praten. Burger laat de fractieleiders vani KVP, ARP en CHU weten dat hij hun programmagegevens, nu die publiek zijn, moeilijk kan negeren. Hij hoopt.] dat zij willen terugkomen op hun' standpunt dat hij die gegevens voor; de prograxnmavergelijking niet mag gebruiken en zegt dat zij daarmee een bijdrage zouden leveren aan het „open houden van de toch al minimale mo gelij kheden"- Aan het adres van de progressieven zegt Burger aan het verlangen van de confessionelen om als gelijkwaardige: partners bij de kabinetsformatie te worden betrokken, gezien hun pro-| grammatische opstelling te „moeten; en kunnen" voldoen. Hij wijst daarbij op de grote mate van bereidheid aan beide kanten om tot maatschappelijke' hervormingen te komen. „De pro grammatische uitwerking daarvan blijkt elkaar in zo menig opzicht te dekken", schrijft hij, „dat het andere dan programmatische geschilpunten moeten zijn die een oplossing van de crisis in de weg staan". Burger zegt in het kader van de minimale hem gelaten marge toch een poging te willen doen de pat-stelling die infor mateur Ruppert heeft geconstateerd, te doorbreken. De confessionelen en progressieven hebben vrijdagavond niet meer kun nen reageren op de brief van de formateur omdat de fracties niet meer voor beraad bijeen geroepen konden worden. Wél hebben de con fessionelen vrijdagavond een brief ge stuurd aan Burger, die een antwoord is op een brief die de formateur eerder deze week aan KVP, ARP en CHU heeft gestuurd. In deze brief concluderen Andries- (Zie slot pagina 3 kolom 4) Dat nalezen is daarom nodig omdat het contract het blijkbaar moge lijk maakt, dat het Amerikaanse leger in Nederland zonder voorkennis van het openbaar bestuur op privaat rechtelijke basis gebouwen en terrei nen huurt. In dit geval ging het om een opslagterrein voor pontons, naar men mag aannemen onschuldige za ken. Maar wie garandeert, dat in der gelijke gevallen altijd onschuldig# voorwerpen in het geding zijn Theo retisch is het denkbaar dat de bewuste leger-makelaar een gebouw ergens huurt voor de opslag van gevaarlijke voorwerpen zonder dat Nederlandse autoriteiten precies weten wat er aan de hand is. In dit geval van de pontons was die onkunde zonder meer duide lijk; de officiële defensie-instellingen waren niet op de hoogte van de activi teiten, ondernomen door hun eigen zij het uitgeleende burger-ambte naar. Mede tengevolge daarvan heeft het een hele tijd geduurd vóórdat de burgemeester van Oostburg had uit gezocht wat er nu aan de hand was. De gevolgen bleven niet uit; aanvan kelijk een vage berichtgeving, onzeker heden bij het gemeentebestuur, zelfs een verklaring in een raadsvergade ring, geheimzinnig gedoe omdat ergens Amerikaanse pontons moeten worden MIDDELBURG Het provin ciaal opbouworgaan Stichting Zeeland mag voor zover het aan provinciale staten van Zee land ligt haar personeel met drie medewerkers uitbreiden: een administrateur, een docu mentalist en een typiste. Met de stemmen van de zeven aanwezi ge VVD- en SGP-vertegenwoordi- gers tegen stelden de staten zich vrijdagmiddag achter het voor stel van gs, dat deze personeels uitbreiding via een subsidiever hoging mogelijk maakt. Er ging aan het besluit een uitvoerige discussie vooraf, waarbij van verschillende kanten vraagte kens hij deze personeelsuitbrei ding van de stichting werden ge zet. Ilct zag er naar uit, dat behalve de VVD en de SGP ook de CH-l'ractie in de Zeeuwse staten niet met het voor stel zou meegaan; men vond even als de VVD en de SGP dat voorlo pig een uitbreiding met alleen een documentalist voldoende was, lot er een functiebeschrijving van het perso neel van de stichting op tafel ligt. Toen gedeputeerde J- Stenvert er ech ter met nadruk op wees, dat erm de functionaris in algemene dienst (ad ministrateur) zal subsidiëren, liet CH- woordvoerder II- Eversdijk weten, dat zijl» fractie 'niet onredelijk' wilde zijn en liet voorstel zou steunen. Hij had dat al eerder gezegd, toen het om de typiste ging. Hoewel de heren J. Hoekstra (wd), R. van Ommeren (sgp) meenden, dat een uitbreiding met drie personeelsle den teveel is, achtten de heren C. Th. van Waterschoot (sprekend namens ppr en d'66) en A. C. van Oevrbeeke (pvda) dat aantal in feite te gering. Met name de heer Van Waterschoot drong er op aan ook de culturele raad en de sportraad met een functio naris uit te breiden. „Ze zijn net zo hard nodig als die andere drie", vond de heer Van Waterschoot. „In de secties van de culturele raad wordt in de nieuwe opzet enthousiast gewerkt, maar de resultaten blijven in hun uitvoering steken omdat er geen men sen zijn". Hij wilde de subsidieverho ging van 158.000 voor dat doel met nog 73.00 verhogen, maar maakte van die suggestie in tweede instantie een voorstel, omdat hij onvoldoende steun voorzag- Hart vasthoaden CH-woordvoerder II. Eversdijk ook sprekend namens de KVP betoogde in eerste instantie, dat er wordt ge streefd naar een uitbreiding van de personeelsbezetting van de stichting van 20 tot 33 man in tien jaar. ..Ik weet niet of het ETI uitbreidingsplan nen heeft, maar als het In dezelfde orde ligt, kunnen we ons hart wel vasthouden", vond de heer Eversdijk, die overigens erkende, dat een verge-! lijking van de twee instituten niet' helemaal opgaat en de organisatie bij j een opbouworgaan moeilijker ligt.' Wel wees hij erop, dat een dergelijke; uitbreiding consequenties heeft voor] de huisvesting en hij stelde: „Zonder j een goede financiële planning en zon-; der een goede functieanalyse of een zeer duidelijke functiebeschrijving is van ons geen medewerking te ver wachten om dit voornemen van 20 naar 38 uit te voeren". Naar de mening van de heer Evers dijk is het denkbaar, dat bij een functiebeschrijving duidelijk wordt dat door een betere organisatie de problemen van de directeur 'die meer directeur en minder vergader- machine moet kunnen worden' op te vangen 2ajn. Hij waarschuwde te gen bureaucratische tendenzen binnen de stichting. De WD-fractie zette bij monde van de heer J. Hoekstra duidelijk vraagte kens bij de uitbreiding van de stich ting met drie personeelsleden. De WD-woordvoerder vroeg zich af of 'net college wel voldoende inzicht heeft in de taak van het personeel. In dit verband noemde ook de heer R- van Ommeren (sgp) een functiebe schrijving voor het personeel 'drin gend noodzakelijk'- Zowel de SGP als] de VVD konden zich wel vinden in de benoeming van een documentalist. Al vond de heer A. C. van Overbeeke (pvda) het ook wel verantwoord om een derde man voor de culturele raad aan te stellen, hij voorzag voor de stichting ook een ontlasting van de druk als de nu voorgestelde drie per soneelsleden kunnen worden benoemd. „Men moet toch ook rekening houdn met de geografie van Zeeland en het ontbreken van geschoold kader op dit vlak. Men komt aan een beleid niet toe, omdat men van de ene klus naar de andere moet rennen. Er is een diepgaande bezinning op de organisa tie van het werk nodig". En van de heer D. Geuze (ar) die het voorstel steunde, kwam nog de opmerking, dat 'de staten veel te ver afstaan van het werk van de stichting en niet weten (Zie slot pagina 10 kolom 6) De conclusie ligt voor de hand: Ne derlandse defensie-autoriteiten mo gen niet langer toestaan dat zon der hun voorkennis en toestemming een leger van welke NAVO-partner dan ook in Nederland privaatrechtelijke verbintenissen aangaat zoals hier is gebeurd. Dat kan eenvoudig niet wor den getolereerd. Er ontstaan onzeker heden en spanningen omdat men niet weet welke consequenties de aankoop of huur van terreinen of gebouwen door een niet-Nederlandse legerin- stantie zijn verbonden. In het onder havige geval lag het bewuste terrein in een recreatiegemeente; een ge meentebestuur behoort precies op de hoogte te zijn van alle facetten van een dergelijke transactie om te kun nen beoordelen of medewerking kan worden verleend. Vooral belangen van een recreatiegemeente zijn bijzonder kwetsbaar, een gemeentebestuur dient daar rekening mee te houden. De offi ciële contacten dienen dan ook langs de geëigende weg tot stand te komen, namelijk via het ministerie van defen sie. Het Amerikaanse leger is niet zo maar een privé-persoon, maar een in stelling die over geëigende kanalen be schikt militair attaché, ambassade enz. om haar belangen in een ander land te behartigen. Inmiddels is geble ken dat nu Terneuzen voor de opslag van de pontons is uitverkoren. Terecht heeft daar het gemeentebestuur laten weten, dat het een verzoek langs de officiële weg zal afwachten. Van die weg moet naar ons gevoel óók worden gebruik gemaakt op dat de verantwoordelijke Neder landse minister wete wat er hier ge beurt: het parlement kan hem daar over om inlichtingen vragen. Voorts is hij de aangewezen autoriteit om an dere bestuursorganen een gemeente bestuur bijvoorbeeld in te lichten. Zo werkt namelijk in Nederland de overheid. Noch real estate officers noch makelaars hebben daarin een officiële functie. Wel de genie, wel burgemeesters, om een paar voorbeel den te noemen. Zelfs al gaat het om een stel onooglijke pontons. In Londen hebben vrijdag 36 leidere van Franse en Britse vakbonden be sloten tot de instelling van een vak bondscommissie voor de 'verdediging van de Concorde', het omstreden Brits- Franse supersone verkeersvliegtuig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1