Een jaar na de staking Total-raffinaderij bij 'De Schelde' I» Politisering en vormingswerk Hondenuuil ATOOMENERGIE EN MORAAL VV 'Arnemuiden' Corruptie in Vietnam Anti-Amerikaanse houding of niet? Nog niets wi izer (II) RECHTSWINKEL Het spel en de knikkers Nobelprijs voor de vrede Barend Servet-show Deperfekte pasvorm van Panty P merkt upas goed als u ze aanheeft! panty I 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 In do PZC van zaterdag 4 maart 1972 konden de lezers oên ingezonden stuk vinden met als titel 'Na de staking bij De Schelde'. Schrijver van dit artikel was dezelfde als nu. Dat artikel van -l maart, toen geschre- Da-1 besluiten van de Raad van Bestuur, zo wordt het mij door mijn directie gezegd, en in artikels in uw krant bekend gemaakt. Ze zouden wel an ders willen. ik zeggen: doen, directie, doen wat u juist acht! Pontius Pilatus is toch ook nog steeds schuldig? Of kom je vrij met die dingen die tot je verantwoordelijkheid horen niet te doen en in plaats daarvan je handen met tweeëerlei doel. (ten eerste wilde ik mijn mening kenbaar maken over de hele gang van zaken en mijn verontrusting uitspreken over de toe komst als we op dezelfde manier doorleven: ten tweede wildo ik mijn m een bakJ"e water te wassen? directie langs deze weg nog eens heel Vlaggen uithangen op je bedrijf als de duidelijk maken: deze man gaat waar leden van het koninklijk gezin jarig maken wat hij in een persoonlijk onderhoud aan zijn directie beloofde, namelijk „ik vind het niet uitbetalen van de niet-gewerkte dagen 17 en lil februari onrechtvaardig en ben niet van plan bet te aanvaarden zonder zijn is geen kunst. Koninklijk hande len, daar is moed voor nodig! En dat is wat er van ons allen wordt ge vraagd: moed, die beslissingen te ne men cüe juist zijn en of je nu al ol niet 15 of 20 miljoen van de FME alle mogelijkheden te hebben uitge- kunt ontvangen voor vergoeding voor probeert!"), De directie heeft hoogst waarschijnlijk het artikel wel gelezen, maar er verder geen conclusies uit getrokken of uit willen trekken. Oo dit laatste komen vu nog terug Er bleef mij dan ook niets anders te doen dan wat beloofd was, namellik naar dc rechter te gaan. Deze stelde mij in het gelijk' Het vonnis luidde als volgt: 'Veroordelen gedaagde om tegen kwijting aan eiser te betalen do som van vierennegentig gulden en zeven cent (ƒ94,07) met de wettelijke ver hoging. beperkt, lot een bedrag van vier gulden en zeventig c-ent (ƒ4.70) met. de rente van deze bedragen, bere kend naar 9 's-jaars van 17 maart 1972 af tot de dag der voldoening. Ontzeggen eiser het meer gevorderde. Weigeren de gevraagde uil voerbaar verklaring van het vonnis bij voor raad. Verwijzen gedaagde in de kosten van het geding, tot aan deze uitspraak aan zijde van eiser beg-root op 145,—". De Koninklijke Maatschappij De Schel de betaalde haar werknemer en ik dacht- Nu zullen alle anderen, georga niseerd of ongeorganiseerd die in c'e- zdrdi positie verkwi hadden, ^ok wel uitbetaald worden. Maar iedere betrokkene weet nu aar dat een ver gissing was Enige tijd later kreeg ik een brief, van de advocaat, van 'de Schelde', waarin deze mededeelde dat zijn cliënte 'XV Koninklijke Maatschap pij De Schelde', gedaagde in de zaak van de heer Dirk Meijer als eiser tegen NV Koninklijke Maatschappij De Schelde (werkgeefster), gaaf en on voorwaardelijk berust in het vonnis dat de kantonrechter te Middelburg op 10 juli 1972 heeft gewezen en waarbij mijn cliënt is veroordeeld om aan eiser te betalen ƒ94.07 met de wettelijke verhoging, interest en de geliquideerde kosten". Zo. dacht ik, nu is het voor elkaar. De Kon Mij De Schelde legt zich bij het vonnis neer. Maar ik vergiste mij weer. De berusting van mijn werkge ver was alleen nodig om de zaak in hoger beroep te behandelen. Het moest hogerop, want dat had de di rectie beloofd aan haar ondernemings raad. Dit lezen we uit het verslag dat als volgt luidde: Het punt van niet-betaalde uren sta king februari is door de districtsbe stuurders eveneens ter sprake ge bracht naar aanleiding van de vorde ring. die een personeelslid tegen de KMS had ingesteld. De voorzitter betreurt het dat door de rechter in deze geen principe-uit spraak is gedaan, omdat het perso neelslid een persoonlijke vordering had ingesteld en deze door de rechter aan hem is toegewezen, zonder een principe-uitspraak te doen. De gehele kwestie is echter door RSV aan de procureur-generaal van de Hoge Raad voorgelegd, die thans cassatie in het belang der wet gaat instellen, teneinde een principe-uitspraak te verkrijgen uren dat in je bedrijf niet gewerkt is dat moet bijzaak zijn! Nu gaat het CMB, of moet ik zeggen de confessionele bonden, voorbereidin gen treffen voor acties voor zijn leden. Het is echt niet hatelijk bedoeld, maar ik heb toch weinig bewondering voor de snelheid van handelen en dat men nu weer alleen voor zijn leden opkomt... Mogelijk zie ik het hele maal verkeerd, maar confessionele bonden zijn toch christelijke bonden. En als je dan je vergaderingen mei. gebed opent, waarom dan ook nie: eens het tweede gebod voorgelezen 'heb uw naaste lief en gelijk uzelf'? En zo ben je dan voordat je weet wat je doet naar iedereen aan het wijzen. Maar ik ben mij volledig bewust dat als je niet een vinger naar een ander wijst, er drie naar jezelf terug wijzen. Dat neemt echter niet weg dat ik meen het recht te hebben, naar perso nen en instanties te wijzen die verant woordelijk zijn voor de gang van zaken in de bedrijven en in ons land. Men zegt: bij een verantwoordelijke positie hoort een groot salaris. Ik ben het daar niet mee eens. maar als het dan zo moet zijn, maak dan in elk geval die verantwoordelijkheid waar en ontvangt niet alleen het grote salaris. En zo ik langs deze weg iets kan vragen aan de kantonrechter in Mid delburg: Mocht er aan u nogmaals in eenzelfde zaak (als die welke u voor mij behan deld hebt) een oordeel gevraagd wor den, zet u dan voor de kosten van het geding 1 miljoen per geval, ik zou haast geschreven hebben per dag. maar dat zou een vergissing geweest zijn. Het doel van dit schrijven? zuilen velen van u zich misschien afvragen. Ik zou graag willen dat we allemaal stilaan gaan inzien, dat zoals we nu met elkaar bezig zijn te leven, we zeer onverantwoord handelen en zul len stakingsoproepen, gijzelingen en oorlogen ons deel blijven als we geen andere weg inslaan. En die weg zullen we in móeten, zo niet voor onszelf dan voor onze kinderen. D. Meijer, Burg. Stemerdinglaan 93. Oost-Souburg Als oud Zeeuw houd ik het Zeeuwse nieuws geregeld bij, ook de raadsver gaderingen van Borssele en alles wat daarom heen zweeft. Bij hot lezen van de hele reeks van opmerkingen uit de notulen en derge lijke zaken, kwam bij mij de gedachte op dat degenen die daaraan de tijd hebben gegeven, toch wel over veel vrije tijd moeten beschikken. Zelfs schoot bij het overdenken van die mogelijkheid het spreekwoord door het hoofd ledigheid is... enz. enz. Toen ik daarnaar informeerde, kwam ik tot de ontdekking dat al die ge dachten niet zo gek waren. Op deze manier wil ik ook wel op kosten van de belastingbetaler, en wie betaalt niet graag belasting, raadslid al of niet in de oppositie zijn, als de kiezer me zou willen hebben, Misschien ook bij gebrek aan beter. Het blijkt maar weer al te goed dat Wiegel met zijn bekende uitspraken nog niet zo ver keerd zit. Op die manier schoppen tegen de industrie en zijn werkers is niet. moei lijk, ook niet tegen Total. P. van Gemert Dordrecht. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Maas in de PZC van maandag j.l,: 'Politisering van werken de jongeren is in praktijk dikwijls een probleem (cq frustratie) voor vele vormingsleiders.' Je kunt daarom niet zo maar zeggen dat 'politiserende vormingsleiders w.j. voor hun ideolo gische karretje spannen.' Door zo'n opmerking worden de eigen weerstan den, politieke motivatie en frustratie van vele vormingsleiders verdoezeld door te spreken in termen van: „Wij mogen onze jongeren niet dit. wij mogen niet dat... enz. Wie spant wie voor het karretje? Dies van Soelen Vlissingsestr. 42 Oost-Souburg Ik woon al ruim 3 Jaar in dc Colijn- straat te Vlissingcn en heb mij in die 3 jaar ontzettend geërgerd aan het hondevuli dat overal verspreid ligt. Vele mensen die honden hebben, zijn onmenselijk onverschillig voor de overlast, die zij mensen die geen hond hebben, aandoen. Als Je in de lift stapt, moet je uitkijken dat Je niet in het honücvuil stapt. Het is ook nog hoogst onhygiënisch, want kinderen spelen er 5 minuten nadien weer. Tegenwoordig kammen zc dc honden in de trapportalen, afvoerbuizen ru- ken verstopt. Ik hoop dat de gemeen te Vlissingen daar nu eindelijk iets aan doet En ik hoop dat de mensen die een hond hebben, cr rekening mee willen houden, dat cr ook nog andere mensen wonen, die hygiënisch willen leven. L. Bouwman Colijnstraat 35 Vlissingcn Naar aanleiding van bot artikel enige tijd geleden in de PZC met een uit spraak van de heer Ratelaar, wil ik hierop wel even reageren. Ik citeer uit deze uitspraak:„Ilc heb Arnemui den zien spelen, die vegen we met ons tweede elftal van het veld", Vindt u niet dat u zich biel-mee een beetje belachelijk maakt? Of spreekt u tegen beter weten in? Naar mijn bescheiden mening is het, dacht ik zo, dat wan neer men zo'n oordeel over een club als Arnemuiden wil vellen, dit niet kan van een paar wedstrijden die u gezien hebt. Als supporter van Arne muiden zie ik zowel de thuis- als uitwedstrijden en dan kom ik tot een heel ander gedachte. Ik hoop dat hiermee deze onzin van U uit de wereld geholpen is en kan indien u daar behoefte aan hebt, wel enige wedstrijden opnoemen: b.v. Arnemui- den-NAC, Spijkenisse-Amemulden enz., zodat u deze woorden wel gauw zult willen inslikken. Arnemuiden Supporter. J. van Belzen. Middelburg. In de PZC van 7 februari j.l. stelt de heer A. Blankenburgh te Nieuwdorp mij, naar aanleiding van wat ik schreef over 'Corruptie in Vietnam' o.m. de vraag of allen die geprotes teerd hebben tegen de verkeerde hou ding van Nixons politiek ook anti- Amerikaan zijn? „Deden zij dit niet in het belang van Amerika en de gehele wereld?", zo vraagt hij. En de gevraagde principe-uitspraak Ongetwijfeld zullen er heel wat men- kwam. Zo'n uitspraak noemt men een sen in Nederland zijn die uit diep 'uitspraak ten dienste van de wet'. De medegevoel met de de slachtoffers zon- Hoge Raad stond volledig achter het der enige bijbedoeling hun stem heb- vonnis, uitgesproken door de Middel- ben verheven tegen de bombardemen- burgse kantonrechter en er kwam wat ten op Noord-Vietnam. men noemt een 'werkwilligen arrest Maar wat in de laatste weken te nr. 10.672'. lezen, te horen en te Vrij vertaald luidt het. vonnis door ons allerhoogste rechtscollege: „Direc tie van de Kon. Mij De Schelde, u moet en u heeft dat intussen al gedaan uw werknemer D. Meijer betalen. U vroeg om een principe- pers, radio en televisie en de openba re demonstraties tegen de Nixonpoli- tiek kan toch moeilijk nog uitgelegd worden als uitsluitend gericht tegen de persoon van Nixon. De uitdrukking 'Nixon moordenaar1 vormde wel de uitspraak in het belang der wet. en die hoofdschotel op de meegedragen bor- hebben we u gegeven. Conclusie: Ie der vergelijkbaar geval met uw werk nemer D. Meijer moet u betalen". En dit is niet zomaar een uitspraak, maar een koninklijke. Want voor wie het vonnis goed leest: daar staat: "rechtdoende in naam der koningin'. En nu bevreemdt het mij. dat een bedrijf dat zich de Koninklijke Maat schappij De Schelde noemt, een ko ninklijk vonnis naast zich neerlegt of moet leggen. Ik schreef in het begin van dit arti kel: :k kom hier nog op terug. Dat wil ik nu doen. Het gaat mij hierom: De directie moet zich neerleggen bij "Nog niets wijzer' schreef de heer C. W. van der Ven uit Hoek. in "Lezers schrijven" van 7 feb. 1973. Toen ik dit ingezonden stuk van de heer Van der Ven las, trok ik de volgende conclu sie: Er zijn boerenzonen en er zijn herenzonen, dus zonen van de heer- Nu zal de heer Van der Ven wel een zoon zijn van een héér. en kan alleen maar zeggen: Kies dan liever een boerenzoon. Waarom heeft de heer Van der Ven boerenzonen zo erbar melijk neergehaald? Als waren zulken onwaardig in de maatschappij en poli tiek? Als die heer Van der Ven de politiek van voorheen dr. H. Colijn in de dertiger jaren wil afkeuren is dat zijn goed recht. Kan dat beleid van toen ook niet. bewonderen. Doch de heer Van der Ven vergeet, dat een deel van ons volk en vaderland, vroeg om deze politiek maar dan nog op straffere wijze, De heer Mussert als - de Amerikanen wordt aangekweekt herenzoontje wou dit verbeteren, De als gevolg van een éénzijdige voorlich- den en bij het gescandeerd geroep van de betogers. Men kan de persoon van Richard Nixon niet los zien van het Ameri kaanse volk- Met een overweldigende meerderheid is hij voor een tweede ambtstermijn van vier jaren tot presi dent van de Verenigde Staten herko zen: een groot deel van het Ameri kaanse volk, zoals uit opniepeilingen bleek, steunt hem hij zijn politiek ten opzichte van Vietnam. De beledigingen die men tegen hem geuit heeft, treffen wel degelijk het Amerikaanse volk. van wie hij de eerste burger is. De actie, die reeds maandenlang door bepaalde groepen van ons volk vooral uit de radicaal-progressieve hoek tegen Nixon wordt gevoerd, is niet los te denken van bijbedoelin gen. Sommige dagbladen hebben erop ge wezen dat deze anti-Amerikaanse het ze niet los te zien is van een bewe ging die aanstuurt op een ontbinding van de Navo, althans op uittreding van Nederland uit deze organisatie. Onlangs heeft de fractieleider van de PPR in de tweede kamer. mr. dr. B. de Gaaij Fortman dit duidelijk laten blijken tijdens een televisieuitzenking, waarin drs. Den Uijl zich voor hand having van het Navolidmaatschap van Nederland uitsprak, door te zeggen, dat, 'gezien de verwoestingen die de Amerikanen in Noord-Vietnam hebben aangericht, hij zulk een verwoesting van Europa in geval van oorlog niet begeert", waarbij hij duidelijk zijn voorkeur voor uittreding van Neder land uit de Navo liet blijken. De antipathie die op sommige scholen in Nederland bij de leerlingen tegen Hitlermethoden hebben dit alles be vestigd. Vandaar de ramp van de oorlog in 1940-1945. Vandaag vragen weer velen om een betere regering om de heersende inflatie te bestrij den. We hebben kunnen zien hoe de protesterende ambtenaren zich hebben verzet hun steentje daartoe bij "te dragen. Waar moet. volgens u de nieu we regering straks beginnen om de inflatie binnen dè perken te houden, en hoe acht u dit*mogelijk? Zou een herenzoontje dit. kunnen oplossen? Zullen zij het straks beter doen, dan onze aan de kant gezette regering, welke volgens mij door geen enkele komende regering verbeterd zal kun nen worden, ondanks ook al hun fou ten. Hopende dat wij hoe langer hoe meer wijzer zullen worden, zonder de dupe te worden ran hen die schelden op boerenzonen en hun politiek. A. Blankenburgh Nieuwdorp ting over Vietnam, heeft op enkele plaatsen, onder andere te Haarlem, dezer dagen aanleiding gegeven tot een storm van protesten van de zijde van de ouders. Aan de leerlingen van een gymnasium aldaar werd een zogenaamd 'Vietnam- krant' uitgereikt, waarin een schunnig artikel was afgedrukt over Ameri kaanse soldaten die zouden worden opgeleid om Vietnamese vrouwen op onmenselijke wijze te mishandelen en dorpen plat te branden. Noemt de heer Blankenburgh een der gelijke manier van ophitserij soms 'een vriend op z'n fouten wijzen?' Wanneer men de jeugd een dergelijke eenzijdige voorlichting geeft, die al leen haat kweekt, kunnen woorden als 'protesteren uit liefde voor de gehele mensheid beter achterwege blij- Gaame een waarderend woord aan de heer secretaris van de reclasserings- raad. initiatiefnemer voor tie oprich ting van een 'rechtswinkel' in Middel burg. Als het kwesties zijn waarin van strafrecht sprake is, lijkt dat wel op een redelijke oplossing. In zo'n winkel zouden dan dus alle stoute mensen publiek en bij opbod kunnen worden verkocht. Naar gelang van het hoog ste of laagste bod zouden die mensen dan in een andere klasse van de maatschappij terecht kunnen komen en zouden dus meteen met een mini mum aan kosten voor de gemeen schap gere-classeerd zijn. Ze behoefden dan alleen nog maar van hun nieuwe klasse-bewust te wor den om anno domini 1973 gedemocra tiseerd de weg van beter leven op te gaan. Zonder al teveel fantasie lijkt mij dat binnen korte of lange tijd wel een haalbare kaart. Wel zou het in civiél-rèehtëflijke pro cedures naar mijn bescheiden mening nog enkele moeilijkheden opleveren. Want de tijd dat partijen onder het oog gebracht kon worden dat iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen is wel voorbij. Zo zoetjes aan is het weer de vraag of één Nederlan- der(se) de wet kent? Het web van regels is erg dicht geworden - en het netwerk van de wet is erg uitgebreid. Met de nodige ontsnappingsclausule^ naar beide zijden en de nodige mazen. Vervolgens is nog een gerechtelijk niemandsland (als ik het zo noemen mag) tussen de bedoeling van de wet en de omschrijving daarvan in de letterlijke tekst. Het kan dan voorko men dat de wet rechten toekent of ontzegt die in te letterlijke tekst niet tot uitdrukking komen. Een oplossing zou zijn om een com pleet draaiboek op te stellen van alle rechten en plichten onder alle soorten omstandigheden en mogelijkheden, als handleiding voor gerechtsdienaars om op te treden en voor de balie om rechten te verdedigen of aan te val len, te betwisten. Bovendien wat de sociale wetgeving betreft leven wij wel echt in een snel veranderende maatschappij- Nu wor den veel rechten toegekend zonder de plichten uitdrukkelijk te vernoemen. Als rechten alleen zouden voortkomen uit het nakomen van verplichtingen zou de rechtspositie in het algemeen wellicht duidelijker worden. Gezien de onmogelijke uitgebreidheid van de wet zou er een toestand kunnen ont staan waarin ieder met de wet alle kanten uit kan. Een toestand waarin ieder dus alle rechten verliest of waar kan maken naar 'de wet-en-willekeur'. Zo komt het nu voor dat mensen financiële verplichtingen zijn nageko men voor aanzienlijke bedragen ter wijl naar de letter-der-wet hun geen recht wordt toegekend die bedragen te verrekenen. Nu mag het de bedoe ling van de op te richten 'rechtswin kel' niet zijn om de rechtbank te vervangen, maar niettemin als partij en door de rechtswinkel dus in 'recht ten - voorgesorteerd' voor de recht bank verschijnen zou dat toch van invloed kunnen zijn op de uitspraak? Begrijpt u wat. ik bedoel mijnheer De Jonge? Persoonlijk voel ik er niets voor om van die op te rechten rechts winkel een echt modern zaakje te maken. Dan zie ik toch iets in een compleet, draaiboek. Dan denk ik mij die winkel in als een gewone grote kamer. Rechts in die kamer een in stallatie bekend als 'de kop van jut', links een gewoon rad van avontuur. In het midden een grote draaitafel met computer onder het blad. Daarbo ven een grote veilingklok. De beide partijen direct betrokken reehtshulpzoekenden verschijnen in de rechtswinkel en spelen de voorronde op de kop van jut. Gescoorde punten gaan naar het rad van avontuur be mand door wetsdienaars boven de rang van gewoon agent. Uitkomst wordt overgebracht naar de draaitafel bemand door juristen. Nu wordt het ingewikkeld. De spanning neemt toe. Een van de heren drukt- de uitslag af en... die kan worden afgelezen op de veilingsklok. Sensatie. Dat geeft de burger moed. Dan nog even de uitslag doorgeven aan Middelburg voor ak koord verklaring. Niet akkoord? Over spelen! Geweldig'. In die Walcher.se winkel mag ik na tuurlijk nog niet meespelen maar zou Goes in 't vervolg ook kans maken? Graag wil ik een keer meedoen, voor de levering van inventaris houd ik mij beleefd aanbevolen. Krijn Walhout. Molenpad 21, Borssele Uw kantlijnschrijver deelt in de PZC van 7 febr. j.l. onder meer mede, dat 'de niet-ambtelijke burger de optocht van enige afstand' en 'met lichte ver bazing bekeek'. The man in the street heeft er moeite mee het spel van de knikkers te scheiden. Dan ligt, m'.i. de fout niet bij de ambtenaren maar bij de voorlichting door de persmedia, radio en tv. Op de dag van de demonstratie wer den ze wakker geschud. Er zijn des kundigen genoeg om de zaak uit de. doeken te doen. Net als met zoveel zaken voor de tv, de interviewers praten over zaken waar ze te weinig vanaf weten en dan trachten ze de mensen woorden te laten zéggen waar de gejnterview.de met achter.staat- De ambtenaren zijn in salaris meer vooruitgegoon dan de mensen van het bedrijfsleven, In dezelfde PZC kunt u lezen wat de oorzaak is. Naar mr. Geertsema's mening is dit te wijten aan énkele uitkeringen, die voor het overheidspersoneel pas in dat jaar 1972 zijn gekomen en, voor de werknemers in het bedrijfsleven al in 1971 een rol gingen spelen. De ambtenaren lopen niet altijd voor op. Wel met een waardevast pensioen. Maar dan ligt hier een taak voor de overige vakbonden om voor iedere categorie van werknemers hiervoor te pleiten. Uiteraard zijn er in Nederland groe pen die met meer recht de aandacht van de overige bevolking vragen. Daar wordt m.ï. door radio en tv voldoende aandacht aan besteed. Indien de regering een dergelijke maatregel (verhoging pensioenpre mie) voor het bedrijfsleven zou tref fen, lag binnen de kortste tijd heel Nederland op zijn gatje. Tenslotte nog dit. De ambtenaren heb ben het dankzij veel studie niet slecht, maar ze krijgen geen tantième, geen 13e maand salaris, geen kerstgra tificatie, geen Sint-Nicolaas- of kerst pakket, geen vakantiebonnen als in de bouw tot ongeveer 2.500 per jaar etc- Ik hoorde dat men president Nixon kandidaat heeft gesteld voor de No belprijs voor de vrede. Ik heb daar hartelijk om gelachen, want ik dacht: dit is de beste mop van het jaar- Maar naderhand zag ik dat het bittere ernst was. Nu zou ik willen voorstel len of het ook niet mogelijk is deze prijs posthuum te verlenen. Wat zou u bijvoorbeeld .ervan denken: een ze kere Adolf Hitler? Ik weet wel (lat het lachwekkend is. maar ja: lachen is gezond. W, den Engelsman Middelburg Even heb ik mij de ogen uitgewreven over de beoordeling van de Barend Servet-show door dhr. v. d. Linde uit Middelburg. Wat vond u dan wel zo perfect? Na een 'fraai' begin met een schuttingwoord (waar kinderen op een bepaalde leeftijd om kunnen gniffelen), kwam dan de show. Het stotterende oude heertje, de 3 kwijlen de dames, tot slot de naaktdanseres, was dat alles 'aangenaam en opvoe dend?'. En dan al dat minderwaardige nog vergelijken met Toon Hermans en andere waarlijk grote artiesten, die van een woord of een zin een machti ge conference kunnen maken, noemt u dat "hulpeloos gestamel?' Het meest, beschamend is nog wel, dat een omroep, die 'Protestants' in zijn vaan voert zoiets voor het voetlicht wil brengen: vrijzinnig is dan we! op zijn plaats, maar het protestantisme wordt hierdoor grote schade aange daan. Ik kan dan ook instemmen met de heer aan het. eind: bah, bah, maar dan wel van harte gemeend- aiding van een schrijven de heer Blankenburgh uit Nieuwdorp, over de corruptie in Vietnam in de courant van 7 feb. j.l. zou ik hel volgende willen opmerken. De heer Blankenburghwil het in zijn reactie doen voorkomen als zou de heer Me- su uit Middelburg, die hierover ge schreven heeft in de courant van 3 feb. j.l.. een foutieve beoordeling gege ven zou hebben door deze protesten tegen Nixon's Vietnam-politiek, als an ti-Amerikaans aan te merken. Toch geloof ik, dat de heer Mesu het aan bat rechte eind had. Kunnen we in feite wel spreken van een Nixonpoli- tiek aangaande Vietnam? Is Nixon als Amerikaans president, dan de alleen heerser over het Amerikaanse volk, of heeft hij ook nog een regering (se naat) naast- zich, met zijn adviseurs? Ik meen van wel. Doch zo niet. dan zouden we kunnen spreken van een Nixon-politiek. Nu mag ik wel veel te zeggen hebben, doch zeker niet alles. En daarom is het begrijpelijk dat er wanneer er geprotesteerd wordt tegen de zogenaamde Nixon-politiek, dat dit ook geacht wordt, te zijn tegen Ameri ka zelf. anti-Amerikaans. Bij de één in meerdere mate dan bij de ander. Hoeveel is dit ook al niet gebleken, in de laatste Vietnam-oorlogstijd jaren. En is er in die tijd hier te lande ooit. geprotesteerd tegen Noord-Vietnam of zijn leiders? Werd het door de protes- (erenden nie* als gerechtvaardigd ge acht. dat. het Ncord-Vietnam deel hun mede broeder volk met geweld, onder communistisch polutiek bewind wil den hebben, om zo hun mede broe ders een juk op te willen leggen wat deze met begeerden? Het is erg. wan neer vreemden clit ons aan willen doen, zoals we dit als Nederlandse natie in de jaren 1940-1945 ondervon den hebben, hetgeen God verder nog verhoed heeft, doch zou het minder erg zijn wanneer we dit door eigen landgenoten, als zodanig aangedaan werden? En was het daarom voor Zmd-Vietnam, naar de mens gespro ken, met gerechtvaardigd, dat Ameri ka na gedane beloften, zich er mede in liet? Was het ook voor ons in de jaren 1940-1945 niet mede een uit komst, dat Amerika niet buiten bleef. En vonden wij het zo verkeerd, dat ze van Amerika een atoombom wierpen op Japan, waardoor de strijd spoedig beslecht werd? Ik geloof niet, dat er vele tegen protesteerden, alleen wan neer ze gekund hadden, de toen Duits gezinden in ons land. Het is mijnsin- ziens dwaas, om dergelijk gebeuren op gen persoon .of enkele leiders af te willen wentelen. Daar kan men dan zelf de beste mens mede blijven, .die het. toch wel beter zou doen. Het is gemakkelijk, om wanneer we niet zo direct in de gelegenheid zijn om ver keerd te doen. te menen dat we er ook de gegenheid niet voor hebben. Doch hier achter een? Nu vergeleek mijnheer B. de anti-Amerikaanse gevoe lens door 't protesteren tegen de Ni- xonpolitiek met Jezus. Doch gaat deze vergelijking niet erg mank? U schrijft, toen Jezus protesteerde tegen de gro te leiders van het joodse volk. dat Hij daarom toch ook niet anti-joods ge noemd kon worden. Zoals ik reeds opgemerkt heb, president Nixon heeft naast zich een regering (volksverte genwoordigers) met de nodige advi seurs. Doch kon dit van Jezus ook gezegd worden? Zijn enigste adviseurs hier op aarde, waren zijn discipelen, geringe vissers, en het adres dat ze meenden te geven, was zo, dat Hij moest zeggen: Ga achter mij enz: Doch ondanks dat Jezus geen anti- Jood genoemd kan worden, kwamen er wel veel beschuldigingen aan Zijn adres, eri wel het meest van degenen welke Hij witgepleisterde graven of adderengehroedsels noemde. Hierin, zou de door sommige, zo verachte Amerikaanse Vietnam politiek wel eni ge afschaduwing kunnen hebben. Veel beschuldigingen door anti-Amerikaans- gezinden, onder het mom van vrede lievendheid. Doch gelukkig is het zover, dat we althans van een zekere rust kunnen spreken. Het is te hopen, dat het als nog in een rechte weg, tot een eerlij ke vrede mag komen, zodat we in goed vertrouwen nog eens mede zou den mogen helpen, door enige steun te verlenen tot de wederopbouw van hetgeen door het oorlogsgeweld ver woest is. Om dan niet verder meer met stenen te werpen door woord of geschrift, naar het adres van die of deze partij- Misschien zou het wel eens kunnen zijn, dat een verantwoor de daad werkelijke steun voor geheel Vietnam meer effect afwerpt, om het. communisme tegen te staan, dan de gehele bommenregen, of ander oor logsgeweld. Wij weten het niet. God weet het. C. Kleinepier, Wolphaartsdijk. Dc vraag of het nu reeds geoorloofd is atoomenergie te gaan gebruiken wordt door de huidige technocraten ■n moraal theoretici volmondig met 'ja' beantwoord, daar anders de ge wenste materiële ontwlkkelingsprog- poses niet zouden uitkomen. )e onoplosbaarheid van de ethische problemen als ingrijpen in het leven an ongeborenen en zieken of onpro- duktieve individuen zou doen verwach- .en dat men zou wachten met nog meer 'preblemen' ter hand te nemen op moreel gebied. Dat een groot deel der bevolking de gang van zaken op dit gebied allang niet meer kan of wil volgen is alleen maar een voordeel voor het vroegtij dige gebruik van atoomenergie, omdat nu de ontwikkeling kan plaatsvinden in het vacuum van de onbekendheid der gevaren, zowel bij schoolweten schap als de massa der bevolking. De juiste levenshouding en drijfveer 'vertrouwen van mens ten opzichte van mens' wordt nog vereenzelvigd met 'vertrouwen in het één of andere onpersoonlijke technologisch systeem'. Het heet dan. „Ze zullen het wel weten ze hebben toch gestudeerd?" Het is daarom Interessant en nuttig om zich af te vragen of het moreel verantwoord is dat er specialistisch gestudeerde mensen zijn die hun 'le venstaak' vinden in het uitbroeden van evacuatieplannen en/of catastro feplannen voor mensen, die van de prins geen kwaad weten, voor het geval dat bijvoorbeeld een atoom werkplaats of centrale uit de hand loopt. Wat dit inhoudt moge het vol gende stukje uit 'Der Spiege 19 9-72) leren over een catastrofplan. „Door 'pech' is een catastrofplan voor het atoomonderzoekcent,rum te Karlsruhe (W-Duitsland) openbaar ge worden. Na een atoomongeluk mogen duizende burgers het besmette gebied niet meer verlaten! Toen men vroeger over kernenergie of kernreactor sprak, zo herinnert zich de commissaris van politie Heinz Gereche van Karlsruhe, dachten de mensen altijd direct: „Aha Hiroshi ma!" Vandaag de dag, beziet de bevol king deze zaken veel nuchterder vindt hij. Nu is dan ook het ogenblik geko men wat opener over deze zaken te praten. Het ogenblik kon de commis saris echter niet zelf kiezen omdat hel vertrouwelijke rapport 'door pech' heet het officieel, in de openbaarheid is gekomen. Een ambtenaar van het regeringsbu reau in Karlsruhe had de rode map begin augustus '72 aan een student ter inzage gegeven die de gegevens door speelde aan de burgeractie: Milieube scherming Centraal Bovenrijngebied, die op haar beurt direct de vraag in het openbaar stelde: dienen bij een reactorongeluk duizende burgers op geofferd te worden?" Het plan houdt in: Bij een nucleaire catastrofe met ef fect op de omgeving wordt het moge lijk besmettegebied direct afgegren deld. Dit gebied bestaat uit een cirkel vormig gebied met een diameter van 10 km rond de reactor, plus een trechtervormig gebied van 10 km diepte in de windrichting: waarschu wingszone A. Terwijl sterke politieeen- heden (beschermende kleding werd kort geleden besteld) het gebied af sluiten, wordt de betreffende bevol king met luidsprekers dringend ver zocht ter bescherming van de gezond heid zich direct binnenshuis te hege ven en alle 'openingen' te sluiten, te weten ramen en deuren dicht te doen. Wie buiten was moet kleding en schoenen voor het huis afleggen en bij voorbaat, alle onbedekte lichaamsde len reinigen. Het eten van vers voed- sel moet worden vermeden Ondertussen rukken, 2 groepen schoonmaak (vakjargon dccontamina- tie') specialisten van het leger (ABC- afweer bataljon) en de stralenbescher- mingstrein van de brandweer (BB bU ons!) het besmette gebied binnen om bronnen af te dammen!, bestraalde 'voorwerpen' op te halen, huizen en straten af te wassen", besmette aarde af te voeren en onder een laag asfalt te leggen! Onder 'dokterstoezicht' worden onder, tussen de 'besmette mannen' gcdecon- tamineerd: uitwendig met titaandlo- cyd, inwendig door braakmiddelen, maag spoelingen, giften van absorbe rende stoffen en laxeermiddelen". Op deze 'manier' verhinderen we dat mensen ongecontroleerd en ongede» contamineerd het gebied verlaten en him nog wat beschutting gevende hui zen verlaten. Het is voor het 'welzijn' der mensen, en de beste manier, door het Stuutgarter ministerie van arbeid een evacuatieplan 'problematisch' vindt. In deze situatie dreigt onze welvaart ons ongewild ook in Nederland te brengen, daar ook de Hollandse poli tie instructies heeft ingeval van onge vallen bij atoomcen trales iedereen binnen' te houden en wie weet wat 'geheim' is? Er is niet veel fantasie voor nodig om dit catastrofeplan op "Borssele' te projecteren. Een diameter van 10 km een trechter van nog eens 10 km laat niet veel 'vrije onbesmette men sen' over. Evacuatie van de bevol kingsgroepen van grote omvang vergt een enorme organisatie en is onmoge lijk, omdat ook al veel feiten in de openbaarheid zouden komen en dat past niet in het 'model', daar dan de mensen wel eens onrustig zouden worden. Dit is echter precies wat nodig is: geen onrust, doch inwendig dient ie der individu onrustig te worden, om zichzelf duidelijk te maken aan 'wie' of 'wat' hij eigenlijk z'n'vertrouwen schenkt en of 'die' of 'dat' het waard De vraag of een atoomcentrale annex Pechiney of omgekeerd het offer' van Zeeland is dat we brengen voor de welvaart der mensen of van de onper soonlijke machten dient u zelf te beantwoorden. Een hulp daarbij kan zijn een rapport van de UNO-commissie van 200 geo thermische en industriële deskundigen die na een gemeenschappelijk overleg tot de eindconclusie komen, dat er zoveel geothermische energie ter be schikking staat, dat bijvoorbeeld de USA zich geheel met deze energie zou kunnen helpen. In tal van landen bevinden zich deze ondergrondse stoomreservoirs, waaraan tot nu toe weinig of geen waarde werd gehecht. Daarnaast zijn er de grote oliemaats schappijen die in een mogelijke ont wikkeling van deze reservoirs een las tige concurrentie zien. Het energieprobleem staat of valt hij dè gratie van het menselijke ant woord dat we er voor vinden. Namens commissie Borssele ad Hoe H- Hofman, Elzenoordlaan 25, Vrouwenpolder ADVERTENTIE Panty P, de panty die zich volmaakt vormt om 't been van elke vrouw in de rode verpakking OPNIEUW OPDRACHT MOTOREN FABRIEK SMIT EN BOLNES ZIERIKZEE De motorenfabriek Smit en Bolnes te Zierikzee beho rende tot de IHC-Hollandgroep heeft weer een opdracht ontvangen voor de levering van een dieselmotor van het 'HDK-type'. Het gaat om een 14 cilindermotor met een vermogen van 6000 yk bij 350 t.p.m. De motor is bestemd voor een Nederlandse chemi- caliéntanker. Sinds de introductie begin 1972 van het HDK-type mo tor is nu totaal voor ruim 75.000 pk verkocht. Er komt steeds meer be langstelling voor het tweetakt kruis- hoofdprinripe- Ook de HDK-versie van de Smit en Bolnesmotor heeft deze kruishoofdconstructie. De toepassing van het systeem betekent een effectie ve scheiding tussen carter en verbrarf dingsgedeelte. Daardoor is de motor bij uitstek geschikt voor het gebruik van zware brandstoffen. De HDK-mo- toren zijn leverbaar met vermogen» van 1455 tot 9700 pk en in uitvoerin gen variërend van 3 tot 10 cilinders in lijn en 10 tot 20 cilinders in V. Het maximum toerental is 375 omwente lingen per minuut. Recente leveringen en opdrachten zijn die van twee 14 cilindermotoren voor een Finse veer boot, drie 8 cilindermotoren voor Ne derlandse vrachtschepen, twee 16 ci linder motoren voor een Duitse sleep- zuiger, acht 8 cilinder motoren voor Russische zeesleepboten, een 9 cilin der voor een Britse grondzuiger en vier 6 cilinder motoren voor Chineese sleepzuigers. Daar is nu een 14 cilin dermotor voor de tanker bijgeko men. Foto: Een van de twee 14 cilinder Smit-Bolnes motoren van het HDK- type, bestemd voor een Finse veer boot-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 12