Met z'n zessen in één bed... Asielhoudster Maria de Rijke krijgt geen asielvergunning Sanostol PEET BLIJFT ZITTEN 7 hoort IR. D. LUTEIJN, ZLM, BESPRAK TOEKOMST GEZINSBEDRIJVEN die vertrouwde hap gezondheid ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT y* door jacques cats In tegenstelling tot de familie Salomony Is de 77-jarige Teet' Neuféglise wel bLU met zijn wo ning, een wankel pandje, dat half verscholen Ligt tussen het kalende lommer van het bolwerk, nabij de Langevlelebultenbrug in Mid delburg. „Dit hier is van m'n eigen," zegt Peet, trots, terwijl hij met een wijsvinger een omtrekkende be weging maakt. „Ik heb het ge kocht voor 1440. Zonder over- schrijvingskosten welteverstaan, want zo'n notaris zit er ook niet voor niks." Neuféglise is borstel maker van beroep. En de sporen daarvan zijn terug te vinden in de chaos van kledingstukken, do zen, serviesgoed en levensmidde len, die het interieur de aanblik van een florerende uitdragerij ge ven. "Ik neem het niet zo nauw," zegt Neuféglise alsof hij merkt wat ik denk. „Ik doe het op mijn ge makje. Als ik zo zit maak ik op een dag een paar honderd van die tuitenpoetsers voor de koffie kan. Die verkoop ik dan buitenaf. Want als je iedereen het zijne moet betalen kom je er niet. Je moet toch negentig keer in de maand aan die tafel zitten om wat te eten. En je wilt toch ook op tijd je rooksel hebben." „Ik heb het hier best gezellig," vertelt Peet. Je moet. eens in het voorjaar komen. Dan is het hier al groen. Dat is prachtig. Ze hebben me wel eens gezegd: ga toch in een bejaardentehuis. Maar daar prakkezeer ik niet over. Ik zou me er niet kunnen redderen. En bij je kinderen moet je ook niet gaan wonen. Dat bin Jonge mensen. Die heb ben een eigen leven. Die willen wel eens wat met mekaar bespre ken. Daar hoort een vader niet bij. En waarom zou ik ook. Ik maak alles zelf klaar. En met opeten heb ik ook geen moeite. En ik ben nooit ziek. Nee, ik zou Het pannekoekhuisje van Peet hier niet weg willen. Of ze zou den het moeten afbreken wegens het wegennet. Maar ander» blijf ik mooi zitten- Ik woon hier nou dertig Jaar. Ze hebben mijn vrouw hier uitgedra gen. Ik heb gedacht: dan moeten ze mij hier ook maar uitdragen. Daar ben ik nogal makkelijk van." Aan de Rijnstraat in Middel burg woont de familie Salo mony, onbetwist het groot ste gezin in Zeelands hoofd stad. Zelfs in deze kinderrij ke Zuidmolukse buurt springt de familie Salomony er nog uit. Maar dit gezin telt dan ook vijftien perso nen. Toch wonen deze men sen in een gewone eengezins woning, een huis-in-de-rij, een woning met vier slaap kamers, „Het is eigenlijk met te doen," zegt het 47 jaar oude hoofd van het gezin, de heer J. Salomony, lasser bij de AKF in Goes. „We barsten zowat naar buiten. Met slapen is het helemaal verschrik kelijk. Ik heb niet eens ruimte om overal stapelbedden te zet ten" Daarom slapen er op een kamer zes meisjes in één bed. Op die zelfde kamer staan verder nog twee stapelbedden, die slaapgele genheid bieden aan twee meisjes. In een andere kamer slaapt de oudste dochter. Omdat die moet kunnen studeren hoeft zij de ka mer niet met andere zusjes te delen. Een derde kamer biedt slaapgelegenheid voor de vier zo nen van Salomony en dan is daar nog de slaapkamer van de vader en moeder- Vooral bij ziekte doet de krappe behuizing zich gelden. „Ik kan geen kind apart leggen als het de griep heeft." zet Salomony uiteen. „Dus krijgt de hele familie griep." Al eens eerder heeft Salo mony bij officiële instanties ge klaagd over de benarde woonom standigheden, waarin zijn gezin verkeert. Bij die gelegenheid wer den hem twee flats naast elkaar in het vooruitzicht gesteld. „Maar wat heb ik aan flats," roept Salo mony uit. „Ik wil zo graag twee eengezinswoningen naast elkaar hebben. In Apeldoorn ken ik mensen, die elf kinderen hebben. En die kregen wel twee huizen naast elkaar. En ik heb nog wel twee kinderen méér." Ook als Salomony twee woningen krijgt toegewezen zullen de pro blemen nog niet zijn opgelost. „Hoe moet ik de huur van twee huizen opbrengen. Ik ben de eni ge, die hier geld binnen brengt-" Op de bank, kijkend naar de verrichtingen van inspecteur Colombo op de tv: Vera (Ï2j' tiorrie (lij 'mei Es ther (2V%op schoot, Naomi (11) en David (16). Elders in de woning bevinden zich dan nog naast vader en moeder Salomony, Julia (3'/i), Eliab (5), Johanna (6), Maria (8), Henny (9), August (17) en Lies je (19). Ger- zon (21) is alleen met de weekends thuis. Hij studeert in Amsterdam- Wonen in Middelburg: daar kunt u alle kanten uit. In de nieuwbouwwijken staan moderne woningen met alle comfort. U vindt er zelfs huurhuizen met een ingebouwde open haard. Voelt u meer voor de intieme beslotenheid van het leven bin nen de vesten dan is daar ook al een mouw aan te passen. Want in de binnenstad, waar de herinneringen aan het ver leden huizenhoog liggen opgestapeld, worden op dit moment met de hulp van monumentenzorg oude panden gerestaureerd tot riante behuizingen, die nog de sfeer van vroeger ademen. Maar er wordt in deze tijd, waarin het begrip tweede woning gemeengoed is geworden ook nog op een andere manier ge woond in Middelburg. Huis in de rij OPPERWACHTMEESTER RIJKSPOLITIE VOOR RECHTBANK: OVERTREDING VAN POLITIEVERORDENING IN HOGER BEROEP MIDDELBURG „Maria de Rij ke krijgt van de gemeente Sluis geen vergunning. Daar is geen sprake van!" De opperwacht meester E. Louwerse van de rijkspolitie in Sluis richtte deze korte, doch duidelijke medede ling vrijdagmorgen desgevraagd aan de rechtbank in Middelburg. De 63-jarige 'illegale asielhoud- ster' Maria de Rijke uit Sint- Anna ter Muiden verscheen de ze morgen, bijgestaan door haar advocate, mevrouw mr. J. D. C. J. Janzen-van Oosten uit Middel burg, in hoger beroep voor de rechtbank. De kantonrechter in Oostburg vei deelde haar op 26 oktober vorig jaar bij verstek tot verbeurdverklaring van ruim veertig honden en enkele katten die eind augustus op last van de justitie vanwege 'onhoudbare toestan den' in beslag werden genomen. Het was de tweede ontruiming van het omstreden dierenpension binnen enke le jaren. De tenlastelegging is toegespitst op een overtreding van artikel 61A van de algemene politieverordening in Sluis: het houden van meer dan vier honden zonder asielvergunning. Zon der haar iets te willen verwijten, bracht rechtbankpresident mr. P. van Empel de verwikkelingen rond haar dierenpension en haar felle acties voor een dierenasiel in West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog eens hardop in herinnering: „Ik weet dat u een harde vechtster bent. Maar u wilt het allemaal op uw eigen manier. Hulp van vrijwilligers neemt u moeilijk aan. U neemt een veel te grote last op u. Het is goed bedoeld, maar veel té primitief om het behoorlijk te kunnen doén", aldus mr. Van Empel die daarbij doelde op de destijds geconstateerde gebrekkige verzorging en onhygiënische toestanden. „Ik vind het verschrikkelijk dat het allemaal zo wordt voorgesteld", aldus Maria de Rijke, die vorig jaar aan de minister van justitie had meegedeeld niet meer in Zeeland berecht te willen worden vanwege de 'immorele en wrede justi tiële vertoning in Zeeland'. MODDERPOEL Volgens de opperwachtmeester waren de in augustus in beslag genomen dieren over het algemeen goed ver zorgd. „Gisteren zijn we weer bij haar geweest. We hebben buiten 24 honden geteld. Het was er een geweldige modderpoel en de rennen zijn niet afgedekt. Het is geen goed verblijf voor mensen, dus ook niet voor die ren". zo zei hij. Op de vraag van de advocate of er mensen wegens 'overlast' bij de poli- Op jaarvergadering afd. Retranchement RETRANCHEMENT Ir. D. Luteijn. algemeen secretaris van de ZLM te Goes sprak tijdens de jaarvergadering van de ZLM-afdeling Retranchement over het onderwerp: 'Heeft bet gezins bedrijf in de landbouw nog toe komst?' Hij meende daar volmondig 'ja' op te kunnen zeggen. In dit verband wees hij onder meer op de niet zo daveren de gemiddelde opbrengsten op de mammoetbedrijven in Rusland Amerika. Het gezinsbedrijf kent wel vele gen. zorg voor het inkomen, een ge zond houden van de arbeidsorganisa tie, het streven naar een gunstige financiering en zorg om de lange werktijden. Meer dan ooit is samen werking nodig. Bedrijfshulp is even eens zeer gewenst. Opmerkelijk is, dat het eigen vermogen in de landbouw afneemt. Ook door het 'uitkopen' dat zich voordoet als niet alle zonen van de boer hun toekomst in de landbouw zoeken. Te constateren valt dat meer en meer de pachtgronden overgaan in eigendom, hetgeen mede toegeschre ven kan worden aan de oude pacht wet. Spreker gaf de boeren ernstig in o weging bij investeringen van enige omvang gebruik te maken van de nieuwe regeling voor het verstrekken van rentesubsidies. De heer Luteijn merkte verder op, dat er in de toekomst te weinig boeren zullen zijn voor de vrij komende be drijven, waardoor deze automatisch groter worden. Ook de landbouw on dervindt de nare gevolgen van de inflatie. Zij zou gebaat zijn met een straffe bestrijding hiervan, derhalve een totale loon- en prijsstop, zo be sloot de heer Luteijn. De bestuursleden C. J. Almekinders-de Blaey en P. van Cuijck werden herko zen. Uit het financieel verslag van de heer Ant. Poissonnier bleek dat het de afdeling geldelijk goed gaat. Uit het jaarverslag van de heer C. van Belois bleek dat de afdeling in 1972 een bezoek bracht aan de proefboerderij te Colijnsplaat en aan de 'Floriade' te Amsterdam. Van veel belang was de bespreking over een eventuele kavel ruil in West Zeeuwsch-Vlaanderen, dit op vrijwillige grondslag, waarbij de voordelen duidelijk aan het licht kwa men. Bij de rondvraag kwamen punten aan de orde als lucht- en waterverontreini ging, grondprijzen in de toekomst, vermogensbelasting en contacten van de ZLM met de provinciale VVV. Na een geanimeerde palingmaaltijd vertelde de heer J. W. Scheele, oud- kringvoorzitter der ZLM Hulst, van zijn reis naar Venezuela, Guatemala, Mexico en de Verenigde Staten, dit aan de hand van een uitgebreide col lectie kleurendia's. Burgemeester Van den Beid prees de afdeling voor de wijze waarop zij, actief en seri haar taak opvat. In zijn openingswoord had voorzitter C- J. Almekinders-de Blaeij gewezen op het nadeel ran de lagere tempera turen en het voordeel van de .rotere afzetmogelijkheid in 1972 voor de landbouw. Voor de vergadering, die in 'De Zon' werd gehouden, was veel1 belangstelling. tie hebben geklaagd, moest de opper wachtmeester het antwoord schuldig blijven. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret: „Ze heeft een ongelooflijk door zettingsvermogen. Maar op een goeie dag zal ze zich toch moeten realiseren dat ze zich uit het werk moet terug trekken en het aan anderen moet doorgeven. Dat kan alleen als je het op tijd institutionaliseert, hoewel dit een vreselijk woord is. Er moet een rechtspersoon zijn. In deze verhou ding kan het niet". Mr. Lebret vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mevrouw mr. Janzen-van Oosten deel de mee dat er nu opdracht is gegeven voor het overdekken van de rennen. Zij vroeg begrip voor deze 'lieve, eenzame vrouw' die alles wat ze had aan haar dierenpension heeft besteed. „Ze is_ er ingerold en het heeft zich vanzeii ontwikkeld". De raadsvrouwe bracht naar voren dat Maria de Rijke lang niet de enige schuldige is. maar dat er veel schuldigen zij onder de mensen die hun hond of kat bij haar brengen als ze er van af willen: „Niemand beseft dat ze haar daarmee rechtstreeks naar hier brengen". TERNEUZEN De opperwachtmeester had reeds eer der opgemerkt dat 29 januari in Ter- neuzen een nieuw dierenasiel voor Zeeuwsch-Vlaanderen is geopend, waar plaats is voor veertig honden: „De politie heeft nu ook de taak om vondelingen daarheen te brengen". „Is dit asiel in Terneuzen nu geen oplos sing?" vroeg mr. Van Empel aan Maria de Rijke. Antwoord: „Er wor den nog steeds honden uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen naar mij ge bracht". Dankbaar maakte ze gebruik van de gelegenheid om het laatste woord te voeren, waarbij zij uit een papieren zak een dik touw te voor-' schijn haalde, waaraan één van de aan haar toevertrouwde honden had vastgezeten... De rechtbank doet op woensdag 14 februari uitspraak. Onderwijsbenoeming Tot muziekdocent aan de christelijke pedagogische academie voor Zeeland te Middelburg werden benoemd me vrouw C. Breeman-De Bree en de heer B. K. Breeman te Zwijndrecht. (ADVERTENTIE) 'tGoede Gelukkig maar. Daar zijn wij metz'n allen verstandig genoeg voor. We begrijpen dat Steeds meer. Zoals onze ouders begrepen, wat goed voor ons v/as. Toen we opgroeiden. Toen het om onze gezondheid ging.Toen de winters kouder waren. (Denken v/e nu). Daarom is er nu, nog steeds, SANOSTOL Onze kinderen hebben het nodig. SANOSTOL Een volwaardig vitamine-produkt. Met de belangrijke vitamines C, Bi, B2. Met sinaas appelsap en moutextract en natuurlijk vitamine A en Ds. SANOSTOL !s bovendien probleemloos In te nemen door kinderen. Haal die bekende driehoekige fies SANOSTOL bij uw drogist of apotheker. Kerkelijke Mutaties BEROEPINGSBERICHTEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Honselersdijk: R. Hol- werda, te Renkum. GEREFORMEERDE KERK VRIJGE- Examen aan de theologische hoge school te Kampen is geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie, J. Kruidhof, Frobergerstraat 23, te Zwol- GEREFORMEERDE TEN Tweetal te Spijkenisse: F. Harinck, te Den Haag-Zuid en J. C. Raven- swaay te Arnhem. Beroepen te Ter- neuzen: A- Hofman te Schevenin- gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7