PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. BURGER ZOEKT STEUN BIJ CONFESSIONELEN Impasse Hoogoven-cao Zeeland herdacht ramp 1 februari 1953 Kabinet op basis program- Den Uyl Verbindingen met Suriname verbroken Vandaag in de krant... Mevrouw Trepper: „ONJUISTHEDEN IN TV-SERIE DIE ROTE KAPELLE" Geval-Deil 'Potvis' gevangen 216e jaargang - no. 28 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I Vtld*. K. Sdwrpftuli r. S6-60. Hl. 5144 (b.f.f. Iüm, rad. Hl. 3346. «dm. inHohprtJ. 127.35 I. 7651 <b.«.*. rad- 2076/3161, W.t. MIn.prlj> ptr «d*. 7.50 IhjuaMM Vrijdag 2 januari 1 i) 72 VAN GENDEREN De formateur mr. Burger en de in formateur, de Heer Ruppert die zijn taak heeft afgesloten, gaven donderdag een persconferentie in de handelingenkamer in Den Haag. Mr. Burger zal trachten een kabinet te vormen op basis van he program-Den Uyl. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Formateur Burger gaat proberen om uitgaande van de stellingname van de progressie ve drie een kabinet-Den Uyl te vormen. De socialis tische formateur gaat na een gesprek van don derdag met oppositieleider Den Uyl aan de confessionele partijen vragen, wat er volgens hen nu mankeert aan het programma van PvdA, PPR en D'66. Het komende weekeinde gaat Burger het lijvige dossier, dat zijn voorganger informateur Ruppert heeft gemaakt, doorwerken. Ruppert zei donderdag in een toe lichting op zijn eindrapport dat hij de indruk had dat de problemen tussen links en confessionelen meer in het partijpolitieke vlak liggen dan in het programmatische. Burger kort daar op: „Dat vertelt meneer Ruppert zo smakelijk, maar ik kan het alleen maar hopen". Volgens Burger zullen alle partijen concessies moeten doen- „De heren stellen zich doorgaans zo op dat ze wel tot concessies moeten worden gedwongen en dat zal pijn doen, maar ik heb nog nooit een formatie gezien die geen pijn deed". Op een vraag of hij zich kon indenken dat er een buitengewoon partijcon gres van de PvdA moet komen zei Burger: „Er zal een moment komen dat de PvdA een beslissing moet ne men. Hoe ze dat in de partij doen. daar heb ik niets over te zeggen". Nadat informateur Ruppert in zijn eindrapport aan de koninign erop had gewezen - dat er tussen progressieven en confessionelen een „patstelling" is ontstaan (die overigens niet zoals ge bruikelijk bij het schaken als eindstel- DOOR ALGEMENE STAKING PARAMARIBO (ANP, GPD) Alle verbindingen met Paramari bo via radio, telegraaf, telefoon en telex zijn sinds gisteren ver broken als gevolg van een alge mene staking van de ambtena ren. Hoeveel ambtenaren staken is niet bekend, omdat geen nieuws uit Suriname de buiten wereld kan bereiken. Alleen de landmacht heeft vanuit Den Haag nog radiocontact met de TRIS, de Troepenmacht Surina me. Tot maandag 5 februari worden geen telegrammen of aanvragen voor telefoongesprek ken voor Suriname meer aange nomen. De sfeer van onbehagen, die sinds ge ruime tijd in Suriname heerst, is dezer dagen duidelijk onder woorden gebracht in een manifest dat verschil lende vooraanstaande Surinamers aan, de gouverneur, de minister-president en de voorzitter van de Staten van Schoonmaaksters In Vlissingen hebben de schoon maaksters van de gemeentelijke scholen en kantoren geprotesteerd tegen een werktijdverkorting van gemiddeld dertig procent. Ze vin den niet alleen de vermindering van hun inkomsten vervelend, maar ook, dat ze hun werk in de sinds 1 januari vastgestelde uren niet meer goed kunnen doen. (Pagina 2). Zaak-Deil DE VASTE kamercommissie van justitie gaat met minister Van Agt praten over de consequenties van de affaire-Dei 1(pagina 3). Nota MINISTER Udink heeft aangekon digd dat nog dit voorjaar een der de nota ruimtelijkeordening zal worden uitgebracht(pagina 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5,6 en 7; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 9; Sport op pagina 11; Radio en tv op pagina 13; Financieel nieuws op pagina 15. Suriname hebben aangeboden. Dit ma nifest is ook in een duizendtal exem plaren rondgezonden aan alle Surina mers, die eventueel verandering in deze sfeer zouden kunnen bren gen. Het manifest stelt o.a. dat het onbe hagen veroorzaakt wordt door de ont dekking. dat vormen niet langer func tioneren en dat de gemeenzame maat schappelijke spelregels ter zijde wor den geschoven. „Dit gebeurt in Surina me op elk gebied", aldus de onderte kenaars. De initiatiefnemers zijn reeds maanden bezig met hun plannen. Het is wel toevallig, dat het manifest werd uitgegeven in een week, waarin het onbehagen hevig aan de opper vlakte is gekomen. Suriname worstelt thans vooral met het probleem van de stijgende prijzen en de gelijkblijvende lonen. Men be trekt hier veel goederen uit Europa en de Verenigde Staten van Amerika. De stijgende prijzen in deze delen van de wereld vinden daardoor ook hun weerslag in Suriname. Maar hier kent men geen loonronden om voor het nodige evenwicht te zorgen. Velen verwijten de regering van Suriname dat zij geen oplossing voor deze problemen heeft kunnen vinden, ondanks de vele beloften die telkens weer gedaan worden. Er liggen in Suriname ontzettend veel plannen voor de toekomst op tafel, maar de noden van het ogenblik blijven onop gelost. Het onbehagen in Suriname vindt vooral een uitlaat op vergader ingen van vakbonden, waar de voor- (Zie slot pag. 3 kol. 1 ling bedoeld is), werd mr- Jaap Bur ger door de koningin ontvangen. Hij kreeg als opdracht mee: „Vorming van een kabinet dat geacht kan wor den in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen on dervinden". Burger legt dat zo uit dat hij eerst gaat proberen of er voldoen de vertrouwen te vinden is voor een progressief minderheidskabinet (al dan niet met enkele confession» len). .Als dat er niet blijkt in te zitten dan is het in het landsbelang dat ik er niet al tfe lang mee bezig blijf, maar als het wel kan dan kan er wel eens veel tijd m gaan zitten", zei Burger. Of hij ook nog een confessio neel minderheidskabinet gaat onder zoeken kon hij nog niet zeggen. „Te gen die tijd moet ik daar nog eens heel diep over nadenken", riep Burger donderdagmiddag uit. Informateur Ruppert mijmerde don derdag nog wat na over de laatste belangrijke weken van zijn informa tie. Over de onenigheid tussen confes sionelen en WD zei Ruppert: „Dat was een historische dag. Je moet je eens voorstellen: twee jongens houden van één meisje, dat meisje is al jarenlang verloofd met de ene jongen en maakt dan die verloving plotseling uit. Dan zou je toch denken, dat die andere jongen.-.". Ruppert roemde in zijn eindrapport vooral de koningin met wie het con tact zeer regelmatig en diepgaand is geweest. „Ik geloof dat daar op het gebied van de formaties de meeste deskundigheid zit", zei Ruppert die zijn informatieopdracht als „weer eens een nieuwe klus" beschouwd had. Burger en Ruppert waren het donder dagmiddag eens dat de formatie „bij zonder moeilijk" zal worden. „Maal ais het lukt, wordt het in ieder geval een goed „Burgerlijk" kabinet", zei Ruppert nog. In zijn eindrapport z-egt Ruppert, dat een parlementair kabinet van pro gressieven en confessionelen door PvdA en D'66 werd uitgesloten omdat men niet wilde onderhandelen na de verkiezingen. Bovendien zou deze coa litie volgens de PPR niet stabiel kun nen zijn. Het herstelde vijf-partijenka binet van Biesheuvel heeft Ruppert na de onderhandelingen tussen de rijf fractieleiders niet verder onderzocht omdat de mogelijkheid van de vor ming van dit kabinet „thans niet aan wezig is". Een kabinet van liberalen en confes sionelen zou volgens Ruppert onvol- ROTTERDAM HELPT HAIPHONG ROTTERDAM (ANP) De gemeente Rotterdam is van plan de Noordviet- namese stad Haiphong te helpen bij de wederopbouw van de in de oorlog grotendeels verwoeste haven. De leden van de gemeenteraadscom missie voor algemene zaken schaarden zich donderdagavond vrijwel unaniem achter een dergelijk voorstel van b. en w. Burgemeester Thomassen verklaarde donderdagavond dat Rotterdam bereid is twee gemeentelijke ingenieurs van het havenbedrijf en de dienst gemeen tewerken naar Haiphong te sturen. doende zekerheid krijgen over de steun van alle zeventig Kamerleden van deze fracties. Een progressief minderheidskabinet mag niet vertrou wen in voldoende mate steun te krij gen van de tweede kamer Een con fessioneel minderheidskabinet wordt ook door de confessionelen zelf niet voor de hand liggend geacht, schrijft Ruppert in zijn eindverslag- Over de extra-parlementaire variant een coalitie van alle grote fracties in het parlement werd gezegd dat dat zou stranden op progressie ven. liberalen en DS'70. Een extra-parle mentair kabinet van progressieven en confessionelen zal volgens de PvdA dezelfde bezwaren hebben als de par lementaire vorm van deze same king. De confessionelen zouden wel voorstander van zijn geweest. De confessionelen zouden voor een extra-parlementair minderheidskabinet van KVP. ARP. CHÜ en VVD onvol doende zekerheden hebben kunnen bieden. De tegelijk onderzochte moge lijkheden: een progressief kabinet met enkele bewindslieden vanuit de confes sionele kring en een confessioneel ka binet met steun van niet- of minder partijgebonden personen leverden voor Ruppert de „patstelling" tussen de twee blokken op. AMSTERDAM „Vele zaken in de tv-serie ..Die rote Kapelle" zijn in tegenspraak met ae werkelijkheid", zei mevrouw Trepper echtgenote van Leopold Trepper, de Poolse jood die in de oorlog in België en Frankrijk aan het hoofd stond van de Russische spionage- groep Die rote Kapelle donderdagmiddag op een persconferentie in Amsterdam. Mevrouw Trepper is vanuit Kopenhagen naar Nederland gekomen teneinde ook hier de publieke opinie te mobiliseren, om op die wijze druk uit te oefenen op de Poolse regering die haar man geen toestemming wil geven om naar Israël te emigreren Op de televisieserie Die rote Kapelle, een coproduktte van de Duitse. Franse en Italiaanse televisie, die de NOS op het moment wekelijks uitzendt, heef: mevrouw Trepper veel aan te merken, al is zij blij met de aandacht die op deze wijze weer op haar man wordt gevestigd. „De Sowjet-Unie heeft nooit documenten vrijgegeven, waar door de informatie over de verzetsgroep incompleet is. Het zal nog veel studie vereisen om de echte waarheid over onze groep aan hel licht te brengen. Bovendien wijkt de film op essentiële punten al van het boek van de Franse schrijver Perrault. Volgens mij heeft net neo- fascisme iets te zeggen gehad bij het maken van de film. Het is jammer dat de Poolse regering het script dat mijn man had geschreven voor een film over Die rote Kapelle heeft verboden". Industriebonden breken overleg af VELSEN (ANP) Donderdag middag zijn tijdens de onder handelingen over vernieuwing van de cao bij Hoogovens moei lijkheden aan de dag getreden. Die hebben ertoe geleid dat de verte genwoordigers in de werknemer-on derhandelingsdelegatie van de drie in dustriebonden de directie van Hoogo vens hebben meegedeeld dat zij de onderhandelingen afbreken. De afge vaardigden van de drie industriebon den zullen maandag met hun leden in gezamenlijke vergaderingen overleg gen wat nu te doen staat. De vertegenwoordigers van de twee heambtenbonden hebben in de hou ding van de directie van Hoogovens aanleiding gevonden tot opschorting van de onderhandelingen. De onder handelingsdelegatie van deze twee be- ambtenbonden zal volgende week woensdag m een gezamenlijke verga dering met de leden de verder te1 nemen stappen bespreken. i Kleuter valt van krukje: overleden ROERMOND (ANP) De vierjarige Henny Gerritsen uit Neeritter (ge meente Hunsel in Limburg) is woens dag in zijn woonplaats van een krukje gevallen, toen hij naar jonge hondjes wilde kijken. Hij was op slag dood. De industriebonden hadden de directie van Hoogovens meegedeeld, de door de Hoogovens-directie voorgestelde mengvorm van center, plus procenten per 1 januari 1973 bij de leden aan de orde te stellen, maar dan moest de directie zich daartegenover bereid ver klaren, haar starre houding over de werkingssfeer en het maximum in de bijsturing nader te bezien. Communiqué In een communiqué heeft de directie van Hoogovens donderdagavond zich op het standpunt gesteld, dat niet is aangetoond dat de betrokken groepen, waarvoor uitbreiding van de wer kingssfeer van de cao gevraagd wordt, zich door vakorganisaties wil len laten vertegenwoordigen. De vakbonden hebben volgens het communiqué voorgesteld 2,5 procent; van de in het centraal akkoord over eengekomen 3.5 procent te bestem-! men voor een algemene verhoging van de salarissen per 1 januari j.l. De. industriebonden eisten dat deze 2l/i| procent in een voor ieder gelijk bruto bedrag zou worden gegeven. De unie BLHP en de NBT verlangden een salarisverhoging van 2Vj procent, met een minimum van 400. Door Hoogovens is voorgesteld de 22 procent gedeeltelijk in centen en ge deeltelijk in procenten te geven- Ten aanzien van de bijsturing werd door de industriebonden voorgesteld aan elk procent bijsturing een maxi mum van ƒ250 te verbinden. De he ambtenbonden willen dit maximum op ƒ400 stellen. Hoogovens heeft een maximum in de bijsturing afgewezen. Overigens heeft Hoogovens zich be reid verklaard met de vakbonden ver der te spreken over de meest wense lijke verdeling van de 2'procent in centen en procenten, indien de vak bonden alsnog aannemelijk kunnen maken dat de hoger betaalden c compensatie krijgen als de bijsturing in procenten wordt gegeven, aldus het communiqué. VRAGEN OVER TOERISTEN BELASTING DEN HAAG (ANP) De kamerleden Meijer, Franssen en De Ruiter (allen pvda) hebben minister Geertsema ge wezen op het gevaar van het heffen van toeristenbelasting. Dit zou naar de mening kunnen leiden tot het onmogelijk maken van goed kope vormen van recratie voor be paalde groepen van de bevolking. Zij hebben vragen gesteld over de maat staven die worden gehanteerd om te voorkomen dat de bedragen die wor den geheven al te hoog worden- IN OUWERKERK, KRUININGEN EN KORTGENE OUWERKERK De 'Salvator-klok' in de toren van Ouwerkerk luidde gisteren tot twee maal toe over het dorp door de bladstille, mistige avond. Aan het hegin en aan het eind van een bijeenkomst ter herdenking van de stormvloedramp op 1 februari 1953, nu twintig jaar geleden. Dezelfde 'Salvator' die toen in de gierende storm de noodklok was in datzelfde Ouwerkerk. Op drie plaatsen bezon Zeeland zich gisteren op wat zich in die beruchte nacht van 1953 en de dagen erna heeft afgespeeld. Er waren ook herden kingsbijeenkomsten in Kruiningen en Kortgene. De aanwezigen in de stampvolle kerken luisterden daar naar het voorlezen van een boodschap van koningin Juliana en naar toespraken van burgemeesters eu predikanten. Het waren sobere, eenvoudige gebeurtenissen, waarin de tijd even werd teruggedraaid naar de ellende en de slachtoffers van de ramp- „Twintig jaar na 1953. Vandaag kijken we terug naar een periode van strijd en overwinning", zei ds. E. P. Kuin op de kansel van de achtkantige kerk van Ouwerkerk. Met zovelen van het dorp achter het gevaarlijkste dijkgat van de ramp had hij destijds de droge terp nog juist weten te berei ken. Deze avond was hij teruggeko men naar Ouwerkerk om een aandeel te hebben in de herdenking. „Wij hadden nog een leven. Wat hebben wij ermee gédaan?" was het thema van zijn toespraak. Ze werd ingeleid door de harmonie "Nieuw Leven', die een lied van Jacqueline van der Waals speelde. De predikant haalde herinne ringen op aan de eerste verwarde uren na de stormvloed. „Ik heb toen pas goed beseft wat het betekent: we hebben vrouw en kinderen boven wa ter", stelde hij nu vast. „Later heb ik iets begrepen van de rust van vrede die ik zag bij wie de ramp niet hebben overleefd. Voor velen zijn het moeilijke jaren geweest. Moeilijk om deze slag te overwinnen, er vrede te hebben. Maar we zijn weer bei nen, we hadden een 'vooruit'. Wij hadden voort te zetten wat anderen hadden moeten laten varen. Veel zal van ons afhangen. Nog steeds geldt namelijk dat 1 februari 1953 feitelijk het begin van een nieuwe jaartelling is. Laten we dit goed weten: het zijn niet de grote verhalen, maar het is de daad die de feiten stelt. We moeten vooruitzien met een blik achter waarts", aldus ds. Kuin. Burgemeester J. D. de Kam van de gemeente Duive- land haalde aan het begin van de herdenkingsbijeenkomst enkele frag menten uit de eerste februaridagen van 1953 naar voren. „Voor velen is het een onwezenlijk angstig verhaal, een beklemmende herinnering". In zijn welkom richtte de burgemees ter zich in het bijzonder tot Zeelands eerste burger, mr. J. van Aartsen, die even later de boodschap van de konin gin voorlas. De Nieuwerkerkse zang vereniging 'Eén Naam is Onze Hope' zorgde voor twee vocale intermezzi. En terwijl na enkele minuten stilte de kerkklok opnieuw begon te luiden sloot de huidige hervormde predikant van Ouwerkerk, ds. H. Koppert de bijeenkomst af met het uitspreken van het 'Onze Vader'. Toen de bezoe kers de kerk verlieten speelde de muziekvereniging het lied "Nader mijn God tot u'. Kortgene De dienst in Kortgene had een sober en stijlvol karakter. Er waren ruim 200 aanwezigen. Burgemeester P. J. Evers las de boodschap van de konin gin voor. Namens het provinciaal be stuur was gedeputeerde A. J. Kaland met echtgenote aanwezig. Tijdens de dienst in de Nederlands hervormde kerk te Kortgene sprak dominee G. van Sc'nuppen uit Bever wijk in 1953 predikant in Kortgene een herdenkingsrede uit. „Toen ik het verzoek kreeg om een toespraak te houden onderging ik de merkwaar dige ervaring dat meteen allerlei beel den van de watersnood weer op me af kwamen. De ramp is iets om nooit meer te vergeten", aldus ds- Van Schuppen. „De angst van de duister nis, het plotselinge, de kracht én de hoogte van de vloed en de schrik dat huizen konden instorten, de weerloze dieren en de mensen op de daken cn later de ruïnes, de eeuwige blubber waar maar geen eind aan kwam de troosteloze akkers". De predikant vroeg zich af of het zinvol was om de ramp twintig jaar later nog te herdenken. Hijzelf vond van wel. Ds. Van Schuppen noemde daarvoor twee lijnen: „De ervaringen van toen zijn nu nog belangrijk" er „gedenken is nooit zonder danken" Hij wees erop dat tijdens de rampda gen bleek dat de mensen veel meeri konden dan ze zelf voor mogelijk, gehouden hadden: „In de dakgoot zit-l ten, ook de ouderen, ontberingen lij-1 nissen in her Gelders» fl'Ofj*1 Deil en vervolgen* in LAv.' Den Haas wijzen er op dat de Nederlandse samenleving door deze affaire verbaasd 1» en meer dan dat De publici teitsmedia hebben omstandig aandacht aan de overval geschonken en op zich zelf is dat al een soort barometer. Weliswaar krijgen overvallen in het algemeen de belangstelling van kran ten. radio en tv, maar rond de Deil- affaire trad die belangstelling ver bui ten haar oevers. De woordkeus werd daaraan aangepast: de aanduiding 'drama' was niet van de lucht. Trou wens. het was niet alleen bij de kran ten dat van dik hout planken werden gezaagd: de autoriteiten waren even min mis. Hooggeplaatste figuren snel den toe en richtten een soort hoofd kwartier in. Een politiwcenenial sprak voor de tv de magische woorden, die staatslieden altijd gebruiken als een topconferentie ls misluk t: „Geen com mentaar heren, geen commentaar". De generaal trok er het bijbehorende ern stige gelaat bij, De overvaller» zijn nu gearresteerd, maar de affaire gaat on dertussen verder. Het vervolg heeft een Amerikaan» accent: de gegijzelde boer heelt eens zitten rekenen en ziet een mogelijkheid uit de kosten te komen door verslaggevers geld te vragen voor interview». Een zelfde situatie doet zich in Den Haag voor. waar de politie de woning van de arrestanten met traangas heeft bestookt: de bewoner* willen best met verslaggevers praten, maar dan moeten ze geld meebrengen. Daarnaast is er een discussie or.t-.taan over de houding van de Haagse politie: heeft zij zich aan de Gelderse afspra ken gehouden of heeft zij dat niet Het heeft zich tot een debat ontwik keld. waarbij verwijten aan het adres van de politie worden gericht. Daarbij worden twee argu menten gebruikt :.i-n den in de kou, maar ook elkaar helpen er was een ongekende saamhorigheid, het was iets geweldigs zoals je samen overal voor stond". Ds. Van Schuppen herinnerde eraan dat de mensen tijdens de watersnood ook op allerlei manieren ervaren heb ben wat het geloof waard was. „Ge loof niet als een antwoord en oplos sing voor het 'waarom zo'n ramp ons treffen moest', maar geloof als kracht en vertrouwen. Het heeft one er toen bovenuit geheven". De predikant merkte op dat het ge denken ook danken voor de wederop bouw betekende. „Het gedenken ;s vanuit het verleden en gelijk gericht zijn op de toekomst- Wat hebben we ervan gemaakt? Er is veel verbeterd en veranderd De vraag is: hoe gaan we verder, ook in een veranderend Zeeland. Zoals we toen hebben kun-j nen en durven gaan, kan dat ook nu1 om de problemen van vandaag de dag en vooral in de toekomst ter hand te nemen. De ramp was een bijzonder moeilijke, verdrietige maar ook belang rijke etappe in het samen op weg mogen zijn naar de toekomst". Ds. Van Schuppen eindigde zijn rede met! een bijbelcitaat. „In de toekomst we ten we vanuit het geloof dat het goed zal zijn, dat we niet meer bang voor Zie slot pagina 4 kolom 4 door de bezetting I vooraf van het ou- derlijk huis van beide verdachten een bloedbad geris keerd, het zou meer geluk dan wijs heid zijn geweest da: dit is voorko men. En voorts: als de politie zich niet houdt aan tevoren gemaakte af spraken. zullen in soortgelijke om standigheden verdachten niet bereid zijn op toezeggingen in te gaan en daardoor eerder geweld gebruiken. De juistheid van deze argumentatie is voor een buitenstaander moei lijk te beoordelen. Het kan best zijn dat er fouten zijn gemaakt en dat het beter ware geweest wanneer de Haagse politie niet vooraf mensen in het ouderlijk buis had geplaatst. De advocaat van beide overvaller* vindt dat die bezetting 'in strijd was met de geest van de in Deil gemaakte afspraken'. Een tekenende formule ring, hij zei niet 'in strijd met de af spraken', maar in strijd met de geest ervan. Inmiddels is namelijk duidelijk geworden, dat over de komst van de politiemannen in de Haagse woning helemaal geen afspraken waren ge maakt. We geloven dat hier sprake 1» van tweeërlei denktrant: voor de ver dediger was het zo vanzelfsprekend dat er in Den Haag geen politiemensen in het huis van de verdachten zouden zijn, dat hij er niet aan dacht dit punt ter sprake te brengen. Omgekeerd hield de politie te Deil dit punt buiten het gesprek omdat zij niet kon beoor delen hoe de Haagse politie de toe stand zou taxeren. Den Haag besloot echter wél politiemannen vooraf in het pand te brengen, mede omdat de poli tie daar niet onbekend was met de achtergronden van de bewuste familie. Enige voorzorg achtte men er nodig. Het argument dat in de toekomst de politie soortgelijke gevallen met meer geloofwaardig zou zijn. is eenzijdig. Affaires als die in Deil kun nen. wat de tactiek van de politie be treft. niet onder één noemer worden gebracht: elk geval zal verschillend zijn en iedere keer weer zal een aan gepaste tactiek moeten worden ont wikkeld. mede gericht op de handelin gen en de antecedenten van de dan in net geding zijnde daders. Wat dat be treft kan het Haagse politie-opt reden moeilijk worden beschouwd als een precedent. Tevens dient echter te wor den overwogen, dat het optreden van de politie altijd zodanig moet zijn. dat adspiran:-overvallers niet worden aan gemoedigd maar raak te doen met gij zelingen en dreigingen met vuurwa pens. Daarom is er op dit ogenblik geen enkele reden om nu al te spreken over een 'onderhandelingspositie' van de politie in een eventueel soortgelijke situatie: het is namelijk mede de taak van de politie te voorkomen dat zij in de toekomst in een onderhande lingspositie wordt gedwongen, een overweging die ook in het geval-Deil zal zijn gecalculeerd. Alles bijeengenomen lijl& ons enige terughoudendheid bij kritiek op de politie in dit geval toch we! zin vol. In kwesties als deze bestaat een opvallende neiging haastig de politie te beschuldigen: zij doet het altijd weer verkeerd. Maar er moet dan wel worden bedacht, dat het afwikkelen van een dergelijke affaire niet eenvou dig is, zeker niet als met moorden wordt gedreigd. In dit geval is de af wikkeling tot een goed einde gebracht: of dat nu met geluk of met 'wijsheid is gebeurd is moeilijk te beoordelen. Het is in ieder geval goed gegaan en dat is een pluspunt, CHERBOURG (AP) De Nederlandse onderzeeboot Potvis, die deelneemt aan oefeningen met het eerste eskader on derzeeboten van de Britse marine, is verwikkeld geraakt In de netten van een Franse vissersboot, de Christine Chantal Sylvie. De eigenaar wil wegens de beschadi ging aan zijn netten een schadevergoe ding indienen van 7000 Franse franken. He' incident deed zich voor 27 mijl ten zuiden van Portland Point. De Pot vis, een schip van 1500 ton, behoor: tot de Dolfijnklasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1