PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOEDER OVERVALLER PLEITTE VOOR VRIJLATEN GIJZELAARS „Antwerpen wil via Westerschelde nu schepen tot 125.000 ton binnenhalen" Ruppert vraagt fracties naar keus formateur Scherpschutters van politie en pantserwagens omsingelen boerderij in Deil-Enspijk PARIJS VRIJWEL ZEKER ZETEL VAN VIETNAM-CONFERENTIE „ABSOLUTE VOORRANG BOCHT BATH" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Oierialler, pagina 3 Dlrtdtal F. v>n di Vildt. K. Schirphuli tn W. F. d. P»alw. Hoo!dr«d»:tU. O. A. d. KoV. 0 AbonMm.nisprll» ƒ27.35 p« InnrtMl. pti! ƒ29.75 p*f k~trtul. P'ni ff' fMnt 9.23. Loin C.40 cant V b-w,. 0 Bur. VlUt., Wilitr. 56-60, tal. 5144 (b.5.9. adv. 01186-584. e»p. 2751. radectla 4799 Mldd.lburs, Mirkl 51, tal. 7651 (b.j.s. r«d. 2078/3162. .dv. 6246). Cmi, Grot. Ma-*t 7. tal tiCG >0.5 rad. 6396. <-. tJCSj. Ooi'i.-s 'al 27e7 Twa.»-, N.a.-.i-^ai - 22, tal. 4457. ZtarlkxM, red. tal. 3346, idm. tal. 2094. Hutat, Slwnitraei 6. tal. 4058. 0 Adv.prlJ» 50 cant par ran. Mln.prlji par ad». 7.50. Inparondan ma dadaMnjan 2% a tartaf. Alla t-.. prjjtan axclujlt- 4 •- bi». Giro 3393ÏO. Picmtia a Cc-.rant M t. t Politie hield het publiek op een ruime afstand'van de boerderij waar de overvallers zich met hun gijzelaars hadden 'verschanst' fo to boven). Om tien uur pfsfer- avond verschenen twee pantser wagens van de rijkspolitie bij de boerderij, die door de belegeren de politie in een zee van licht wat gezet. 216e jaargang - no. 25 Kabinetsformateur Ruppert bracht maandag tussentijds ver slag uit aan de koningin op Huis ten Bosch in Den Haag. politie van het district Nijmegen, was tegen die tijd van mening dat de zaak goed zou aflopen en dat er geen bloed zou vloeien. Vanuit het gemeentehuis in Deil werd maandagavond aan een stuk door met de twee met pistolen bewa pende mannen onderhandeld. In de Simca waarmee zij waren gevlucht, vond de politie behalve postzegels ook automatische geweren. De mannen zijn beiden bekenden van de poli tie. Alle toegangswegen rond Enspijk (gemeente Deil) werden na de gijze ling afgesloten. Scherpschutters en twee pantserwagens waren rond de boerderij samengetrokken. Men was op alles voorbereid. De twee mannen, tussen de 20 en 25 jaar oud, werden maandagmiddag na de overval, waarbij zij enige duizen den guldens buit maakten, op de rijksweg naar Utrecht klem gereden door de rijkspolitie. Zij vluchtten En spijk in, waar zij eerst wilden binnen dringen bij boer Van Zantwijk. Toen deze hen van de deur schold, vlucht ten zij bij de boerderij van de familie Smits, een paar honderd meter ver derop in het ruilverkavelingsgebied in de Tielerwaard, naar binnen. In het huis waren alleen mevrouw Smits en haar zwangere dochter Jan- nie aanwezig. Boer Smits die op het moment van het binnendringen van beide overvallers in de stallen bezig was, moest naar binnen. Schoonzoon Cor van de Wetering en dochter Ida, die zich in de nabijheid van de boer- drij bevonden, boden in de loop van de avond aan de plaats van hun schoonouders respectievelijk ouders in te nemen. De bezetters gingen op dit verzoek niet in. In Enspijk heerste de hele maandag avond grote spanning in de onmid dellijke omgeving van de belegerde boerderij. Boven de boerderij cirkelde voortdurend een vliegtuig van de rijks politie. Op het gemeentehuis van Deil hadden zich de politie-autoriteiten ver zameld. Daar waren ook de procu reur-generaal van het Arnhemse ge rechtshof, mr. A. W. Holsteijn, de commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, ihr. H. W. Bloe- mers en de officier van justitie aan wezig. Van hieruit werd voortdurend telefonisch overleg met de gijzelaars en het ministerie van justitie ge voerd. De omgeving van de boerderij van de familie Smits was de hele avond afgezet. Het verkeer liep volledig vast. Toen het donker werd, gingen gordij nen van het huis dicht. Rondom de boerderij werden de lichten gedoofd. Enkele politiewagens stonden op eni- ge afstand geposteerd; manschappen van de rijkspolitie met karabijnen hielden het huis van alle kanten nauw lettend in het oog. Later verschenen pantservoertuigen ter plaatse. Filmen en fotograferen werd de aanwezige verslaggevers niet toegestaan. De Haagse advocaat mr. N. A. M. Schip pers vertrok tegen half een naar de boerderij om beide overvallers duide lijk te maken dat zij zich moesten overgeven. Inmiddels arriveerde in OFFENSIEF SAIGON TEGEN VIETCONG PARIJS (AFP) In Parijs acht men het nu vrijwel zeker dat de internationale conferentie over Viet-i nam in de Franse hoofdstad zal worden gehouden en dat de Franse minister van buitenlandse zaken,1 Maurice Schumann, als voorzitter zal optreden. Van welingelichte zijde is vernomen dat de Verenigde Staten na het onderhoud van hun minister van buitenlandse zaken, William Rogers, op zaterdag met! de Franse president, Georges Pompidou, hun 'veto' of liever gezegd hun bezwaren, lieten vallen te gen Parijs als zetel van de conferentie. De instemming van Zuid-Vietnam zou nog niet zijn verkre- gen, maar men betwijfelt of de bezwaren van Saigon sterk genoeg zullen zijn om te voorkomen dat het overleg in de Franse hoofdstad zal worden gehouden. Voorts voorziet men dat de komende conferentie veel korter zal zijn dan die van 1954 in Genève. Zij zal name lijk ten doel hebben de reeds gesloten akkoorden te waarborgen en zal niet over nieuwe overeenkomsten behoe ven te onderhandelen. Men acht het evenwel waarschijnlijk dat het over leg anders zal verlopen dan aanvanke lijk was voorzien: zij zal onvermijde lijk te maken hebben met 'moeilijkhe den' die voortspruiten uit de toepas sing van het bestandsakkoord en daarvoor een oplossing moeten zoe ken. Niettemin verwacht men dat de confe rentie zoals voorgesteld door de VS op 26 februari zal bijeenkomen voor een beperkte duur en dat de deelne mers later periodiek zullen vergade ren om te waken over de uitvoering van de akkoorden. Op die voorwaarde schijnt men de deelneming te hebben bewerkstelligd van China dat tot voor kort geen internationale conferentie wilde, maar tenslotte toestemde met deelneming aan een korte bijeen-' komst. Inmiddels heeft een VN-wooravoerder maandag bevestigd dat de Amerikaan se regering VN-secretaris-generaal Kurt- Waldheim zaterdag officieel heeft uitgenodigd aan de vredesconfe rentie deel te nemen. Felle strijd De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew zal vandaag voor een officieel bezoek aankomen in een, Zuid-Vietnam, waar vrede zou moeten heersen maar waar de oorlog in feite geïntensiveerd is op het ogenblik zelf; dat het bestand van kracht werd. Sommige waarnemers gaan zelfs zo-I ver, te zeggen dat de derde oorlog in Vietnam is begonnen, maar dat is ongetwijfeld prematuur, zo meldt eenl correspondent van Agence France Presse uit Saigon. Zeker is echter dat als men de communiqués van het Zuidvietnamese opperbevel gelooft, er felle strijd wordt geleverd- Het enige verschil tussen de periode vóór het, bestand en die welke daarop volgde, is, dat de militaire activiteit wordt' gekenschetst als 'schendingen', die al-, leen aan de communistische troepen' worden toegeschreven. De cijfers van het bewind in Saigon spreken voor zich- Ir. de eerste 24 uur van het bestand werden 1 095 'commu nistische soldaten' gedood door de regeringstroepen die van hun kant 112 doden en 300 gewonden telden. De gevechten doen zich voor over het gehele land, meest in 'neutraal ge bied', dat wil zeggen provincies waar| geen journalisten zijn, aldus de cor respondent. Wat de delegaties van internationale controlecommissie betreft, deze zijn SCHEPEN LEON DELWAIDE IN GEMEENTERAAD: ANTWERPEN De bevaar baarheid van de Westerschelde verbeteren, zodat op den duur schepen van 100.000 tot 125.000 ton dw. veilig kunnen binnenlo pen in de haven van Antwerpen. Dkt is op het ogenblik de groot ste zorg van het gemeentebe stuur in deze Belgische haven stad. Bij de onderhandelingen met Nederland komt vanuit Antwerpen dan ook steeds meer pressie om absolute voorrang te geven aan het recht trekken van de Bocht van Bath in de Wester schelde en het verder verdiepen van de rivier. De schepen voor havenzaken, Leon Delwaide, heeft dat gisteravond in de raad van Antwerpen bij de behande ling van de gemeentebegroting nog eens heel dik onderstreept. „Een cruciaal probleem" noemde de havenwethouder dat van de bereik baarheid van de haven voor de steeds groter wordende zeeschepen in de sector van het massagoederen- en stukgoederen vervoer (de container schepen van de derde generatie, 278 m lang en 36,6 voet diepgang, de lash- en de seabeeschepen). Want juist in deze sector van het zeetransport zit de toeKorast voor de haven van Ant werpen, nu liet aantal tankers met ruwe olie vorig jaar met 250 is terug gelopen, aangezien de raffinaderijen van Rotterdam uit via de pijplijn met bijna 20 miljoen ton olie werden gevoed. Toch was het totaal aantal schepen dat in Antwerpen binnenliep maar 23 minder dan hjt jaar daarvoor, toen de pijpleiding er nog niet was. En dat is voor de havenautoriteiten aanlei ding genoeg om de ontwikkelingen op de markt van het massagoederenver- voer bijzonder nauwkeurig te volgen. Schepen Delwaide vond daarom hel project afsnijding Bocht van Bath 'dringerder dan dat van de ontsluiting van de linkeroever van de Schelde via het Baalhoelckanaal'. In een overzicht van de stand van de zaken bij de onderhandelingen met Nederland liet hij doorschemeren dat eigenlijk alles afhangt van de snelheid waarmee Bel gië kan voldoen aan de Nederlandse eisen om de verontreiniging van de Schelde terug te dringen. Delwaide: „Over de technische kwesties (het tracé van de vaargeul, de ligging en de afmetingen van de kunstwerken) is men het eens geworden. De gelijk schakeling van de grondprijzen in het industriegebied, dat ontsloten wordt blijkt ook geen onoverkomelijke hin derpaal tot een akkoord meer te- zijn. Maar aan België zijn van Nederlandse zijde als voorwaarde tot een akkoord eisen gesteld tot zuivering van het Scheldewate;met daarbij een haal baar tijdschema voor de uitvoering van de maatregelen die België daarbij moet nemen. Tot deze maatregelen behoort de bouw van zuiveringsstati ons, die wel ontworpen zijn, maar waarmee nog een aanvang moet wor den gemaakt", zo moest hij vervol gens wel toegeven. Stagnatie Aan de kabinetscrisissen in Nederland en België weet schepen Delwaide de stagnatie, die de laatste tijd in de onderhandelingen met Nederland is ontstaan. En nu er dan in België wat dat betreft weer enige muziek in zit speel de hij de zaken maar meteen door naar óe verantwoordelijke bewindslie den: „Wij mogen van de nieuwe mi nister van volksgezondheid de heer De Saeger die zich van het strin gent karakter van de Nederlandse eis tot waterzuivering rekenschap heeft kunnen geven en van de staatssecreta ris voor het havenbeleid de heer Fayat die de Nederlands-Belgische havenproblematiek kent, verwachten, dat zij door een snelle en flinke aanpak van de problemen deze tot een spoedige oplossing zullen bren gen'. Overigens realiseerde de heer Delwaide zich wel dat ook al zou er spoedig een akkoord worden be reikt het toch zeker nog een aantal jaren zal duren eer de Bocht van Bath ook werkelijk recht getrokken zal zijn. En daarom kwam hij met de al eerder in Antwerpen gelanceerde tussenoplossing: .Intussen kan de scheepvaart, op de Schelde wezenlijk worden geholpen door een verdieping van het Scheur. In deze vaargeul is thans een diepte van 10,30 m. bij laag water. Het is voldoende deze diepte op 11 m. te brengen om de container schepen van de derde generatie bij afvaart in één getij de zee te laten bereiken, wat bij opvaart naar Ant- (Zie slot pagina 7 kolom 5) nog in het gebied van Saigon waar irij pogen een organisatie op te bouwen. Alle leden zijn overigens nog niet aangekomen. Nog voordat de ICC, die bestaat uit Canadezen. Hongaren. In donesiërs en Polen, haar werk begon, verklaarde zij maandag nog niets te kunnen uitrichten. De politieke en psychologische vraag stukken waarvoor het bewind van Saigon zich gesteld ziet door de komst van geüniformeerde Noord- Vietnamezen en leden van het Natio nale Bevrijdingsfront, zijn nog nie* opgelost. Zolang dat niet het geval is, zal de militaire commissie van vier partijen (VS. Hanoi, Saigon en Vietcong) die toezicht moet houden op het vertrek van de buitenlandse militairen en de uitwisseling van krijgsgevangenen, niet kunnen functioneren. En zolang zij dat niet kan, zal de internationale controlecommissie niets kunnen doen- Dat is de vicieuze cirkel. Intussen zetten de regeringstroepen hun 'zuiveringsacties voort in elk ge hucht en dorp en op elke weg waar tegenstanders voor het ingaan van het bestand zijn geïnfiltreerd, en blijven de communisten aanvallen doen. Noord-Vietnam heeft maandagavond de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam beschuldigd van het schenden van het vredesakkoord inzake Vietnam. .Een woordvoerder van hei Noord- vietnamese ministerie van buitenland se zaken heeft op Washington en Saigon scherpe kritiek geopend. Hij verklaarde dat het bewind van Saigon na het ingaan van het bestand een groot aantal strijdkrachten had gemo biliseerd om, in samenwerking me: de luchtmacht, gevechtswagens en artille- 1 rie, heftige aanvallen te doen op be volkingscentra", aldus het persbureau Nieuw China- De operaties van de regeringstroepen worden dagelijks door de nationale radio van Saigon gerechtvaardigd. Bij herhaling wordt gezegd dat het de regeringstroepen zijn die de controle op het bestand moeten verzekeren, zonder te rekenen op de internationa le controlecommissie, zo vervolgt de correspondent van AFP. Voor Saigon betekent de controle op het bestand volgens de radio 'dat wij het recht hebben op ons gebied te (Zie slot pagina 9 kolom 2 CHU-VOORZITTER KANDIDAAT COMMISSARIS IN GELDERLAND ARNHEM (ANP) De landelijk voorzitter van de CHU, mr- Baron Van Verschuer, is door de Gelderse statenfractie van zijn partij kandidaat gesteld voor de functie van commissa ris der koningin in de provincie Gel derland. Hij zou de opvolger moeten 7.ijn van mr. H. W. Bloemers, die met pensioen gaat. De statenfractie heeft 'naar zienswijze maandag in een brief aar, minister Geertsema (binnenlandse zaken/ ui teen gezet. Baron Van Verschuer is lid van het ooilege van gedeputeerde staten in Gelderland. Aldus was de stand van zaken kort nadat de moeder van een van de jeugdige overvallers, die volgens de laatste berichten Hagenaars zouden zijn, telefonisch contact vanuit het gemeentehuis in Deil met haar zoon probeerde te krijgen. De overste Plat tel, districtscommandant van de rijks- Vandaag in de krant... Bezuinigingen IN DE NIEUWE begroting die Nixon heeft, voorgesteld wordt vooral bezuinigd op de program ma's in de sociale sfeer (pag. 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5,6 en 7; Buinen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 9; Sport op pagina 11; Radio en tv op pagina 12; Financieel nieuws op pagina 13. BOMBRIEVEN TEL AVIV (RTR) De Israëlische veiligheidsdienst heeft acht bombrie ven onderschept en onschadelijk ge maakt, die op 25 januari in Istanboel waren gepost en die bestemd waren voor enige particulieren en onderne mingen in Israël. Naar de politie maandag bekendmaak te. was een van de brieven gericht aan het hoofd van de universiteit van Tel Aviv, de natuurkundige prof. Joeval Neeman. „GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN" (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De fractieleiders van KVP, ARP en CHU en van PvdA, PPR en D'66 zijn maandagmorgen tijdens het gesprek on der leiding van informateur Ruppert niet tot een eensluidend ant woord gekomen op de vraag of nu een progressief of confessio neel minderheidskabinet moet gaan regeren. PPR-leider Bas de Gaay Fortman verklaarde na afloop van het gesprek: „Het is maar beter dat Ruppeït zelf de knoop doorhakt". eerder aan een confessioneel al Steenkamp. In het confessionele kamp wil een stroming de formatie wellicht aan een socialist overlaten. Dat een nieuwe informateur zal den aangewezen acht men niet erg waarschijnlijk, omdat dat uitgelegd zou kunnen worden als een „brevet van onvermogen" voor Ruppert, die juist in brede kring waardering heeft gekregen. Overigens waren alle zes de fractie leiders het er over eens dat het „zwarter dan zwart" zou zijn als het van het kabinet-Biesheuvel i zou moeten worden omdat er nieuw kabinet te vormen zou zijn. Ruppert heeft de fractieleiders na afloop van het gesprek gevraagd om de opvattingen over de beide minderheidskabinetten op papier te zetten en voor vandaag 12.00 uur bij hem in te leveren. Hij zou tevens van de fractieleiders verwachten dat zij hun standpunt kenbaar maken over de keuze van een formateur. Deze zou een ruimere opdracht tot vorming van een kabinet moeten krijgen dan Ruppert heeft onderzocht; in Rup- perts opdracht wordt gesproken van een kabinet dat erop moet kunnen rekenen het vertrouwen van een méérderheid van de kamer te genie ten. Met name de nu nog open gebleven twee oplossingen zouden door zo'n formateur moeten worden onderzocht. In de kringen van de progressieve partijen voelt men het meest voor de socialistische staatsraadslid Berger en het eerste-kamerlid Kloos. De confes sionele partijen denken vooralsnog De Gaay Fortman liet maandagmid- weten dat zijn fractie het pro- regeerakkoord wil laten uit- (Zie slot pagina 3 kolom 2) ENSPIJK De twee overvallers, die zich maandag na een overval op een postagentschap in Den Bosch in de boerderij van de familie P. Smits aan de Hoevenseweg in Enspijk verschansten en de bewoners de heer en mevrouw Smits en dochter Jannie sindsdien gijzelen, hebben gis teren tegen middernacht de politie duidelijk gemaakt dat zij alleen van een hun ter beschikking gestelde auto gebruik zullen maken als zij de gegijzelden mee kunnen nemen. De autoriteiten zijn op dit verzoek vooralsnog niet ingegaan: de bezetters kunnen naar him mening een vrije aftocht krijgen als zij de gegijselden in de boerderij achterlaten. het gemeentehuis van Deil ook een broer van een van de bezetters. De Hoevenseweg in Enspijk ligt in een nieuw-verkaveld gebied, met boer derijen op regelmatige afstanden langs de straat. Het terrein is open. De overvallers hadden maandagmid dag de gestolen auto waarin zij muni tie en wapens vervoerden op de Haaf- tenseweg achtergelaten en daar een automobilist, de veehandelaar W. Ver steeg uit Beesd. tot stoppen gedwon gen door te doen alsof zij wilden lif ten. Toen de heer Versteeg was gestopt om ze mee te nemen, trok er één een pi stool. Hij sommeerde de automobilist om achterin te gaan zitten. Dat wei gerde de heer Versteeg pertinent. „Ik ga niet achterin mijn eigen auto zit ten", heet hij hen toe. Daarop moest hij uit de wagen komen en reden de beide jongemannen er vandoor. De heer Versteeg waarschuwde twee patrouillerende mannen van de ver. keerspolitie die inmiddels de gestolen auto met wapens hadden ontdekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1