PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOEILIJKHEDEN IN SAIGON ROND DELEGATIE VIETCONG Mgr. Felici liep weg Benzinestaking was erg winstgevend voor Zeeuws-Vlaamse pomphouders Nog steeds gevechten in Z-Vietnam Progressief minderheidskabinet met een aantal confessionele politici SULLIVAN: INTERVENTIE VS BIJ SCHENDING VAN BESTAND IS NIET UITGESLOTEN Dienstplicht VS afgeschaft Vandaag in de krent... Betere controle bromfietslawaai 216e jaargang - no. 24 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 2094. Huilt, StMiul imintiprlji f 27.35 ptt ««MIMI. Iranc« n- yM f I. 7651 (6.9.9. «d. 2078/3162, t&r. 6248). Smi, CrM. Mln.pnji p«r «<J*. 7.50 Ingvrondcn rmtiioitin-j») 2^ I. Maandag 29 januari 1973 Vietnamese minister van buiten- zijn handtekening, terwijl ttnkson- der ztjn Amerikaanse collega Wil liam Rogers hetzelfde doet. Rechtsboven tekent mevrouw Ngugen Tht Binh het bestand na mens de voorlopige revolutionaire Zuidvietnamcse minister van bui tenlandse zaken zijn handtekening onder het bestandsakkoord. WASHINGTON (RTR, AFP) William Sullivan, de topdeskundi ge inzake Vietnam van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft zondag in een televisie-interview de mogelijk heid opengelaten dat de Verenigde Staten hun luchtmacht en ma rine opnieuw zullen inschakelen als de tegenpartij het bestand in Vietnam schendt. De bestandsschendingen die tot dusver zijn ge meld, zijn naar zijn mening slechts 'gering en sporadisch'. Pas over een dag of twee zal duidelijk zijn of het bestand ernstig wordt geschonden, aldus Sullivan, die de Amerikaanse delegatie bij het technisch Vietnam-overleg in Parijs heeft geleid. Hij legde er echter de nadruk op dat de Verenigde Staten verwachten dat het staakt-het-vuren geëerbiedigd zal worden. Op de vraag of de Verenigde Staten onofficieel hebben gewaarschuwd dat ze tussenbeide zullen komen als het be stand wordt geschonden, zei Sullivan dat hij niet wilde praten over hypothe tische gebeurtenissen in de toekomst, maar, zo voegde hij er aan boe: „Niets hoeft ons tegen te houden". De Verenigde Staten handhaven een deel van hun luchtmacht in Thailand en eenheden van de marine voor de kust van Vietnam. Hanoi weet dat en kan er zijn eigen conclusies uit trekken, aldus Sullivan. Hij bevestigde dat de Ameri kaanse luchtmacht de bombardementen op communistische troepen in Laos voortzet, maar hij hoopte dat ook daar spoedig een bestand van kracht zal worden. Het Franse persbureau AFP meldde uit Washington dat een honderdtal Ame rikaanse B-52 en F-4 toestellen zondag na het ingaan van het bestand in Viet nam de Ho Tsji Minh route door Laos hebben gebombardeerd. Ze hadden slechts licht afweergeschut ontmoet. De woordvoerder van het Pentagon, Friedheim, wilde geen commentaar geven op deze berichten. SAIGON (REUTER-UPI-DPA) De organisatie van het inter nationale toezicht op de wapenstilstandsbepalingen in Zuid-Viet- nam heeft zondag de nodige complicaties opgeleverd. Vertegen woordigers van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront die in het gezelschap van Noordvietnamese functionarissen per vliegtuig uit Parijs in Saigon aankwamen, weigerden gisteravond laat nog steeds het toestel te verlaten omdat de Zuidvietnamese douane hen de gebruikelijke formulieren wilde laten invullen. De verte genwoordigers van het front zagen hier een verkapte erkenning van de rechtsmacht van de Zuidvietnamese regering in. Door hun optreden dreigen de besprekingen die de verschillende Vietnamese stromingen vandaag in Saigon moeten beginnen over de organisatie van het toezicht op de uitvoering van het bestand in het honderd te lopen. Hongaarse vertegenwoordigers van de internationale controlecommissie ble ven in de aankomsthal op de luchtha ven Tan Son Nhut van Saigon zitten, omdat ze niet wilden dat de Amerika nen vrachtwagens mobiliseerden voor het vervoer van hun bagage. Overigens waren de veiligheidsmaatre gelen op Tan Son Nhut zo intensief, dat zelfs journalisten en fotografen weggehouden werden van de vliegtui gen die de internationale controlecom missieleden aanvoerden. Een fotograaf wie het gelukt was plaatjes te schie ten werd door de Zuidvietnamese poli tie aangehouden. Zij maakte zijn film onbruikbaar. Gevechten Intussen blijven de gevechten in Zuid- INCIDENT BIJ PASTORAAL OVERLEG: NOORDWIJKERHOUT De pauselijke internuntius, mgr. An- gelo Felici, heeft zaterdagmiddag onder protest het Landelijk Pas toraal Overleg verlaten. Zonder van het bisschoppenpresidium of de andere aanwezigen afscheid te nemen stond hij na een inter ventie van deken dr. P. van de Baar van de Roermondse delegatie op en verliet de zaal. Mevrouw Marga Klompé, lid van de bisschoppelijke beheerscommissie, trachtte de internuntius nog uitgeleide te doen, maar op haar vraag waarom hij het overleg verliet, antwoordde hij alleen: „Contestatie". De breuk tussen het Landelijk Pastoraal Overleg en de pauselijke vertegenwoordiging in Ne derland leek volkomen. Zaterdag echter nog is er uit krin gen van het overleg contact met mgr. Felici opgenomen, wat tot gevolg had dat reeds bij de eucharistieviering zondagmorgen de internuntius weer aanwezig was. Bij de vredewens druk te kardinaal Alfrink hem nadrukkelij ke de hand. Het protest van de internuntius richtte zich blijkbaar tegen de inter ventie- van dr. Van de Baar, die bij de behandeling van het onderwerp „drin gende pastorale problemen" de moei lijkheid rond de benoeming van bis schop Gijsen van Roermond ter spra ke bracht en daarbij de opmerking volgde, die met instemming van de bisschoppen aan de vergadering was gegeven: „Verbloem niet. verheelt geen pijn, maar vergeet niet aan te geven hoe het zou moeten". Mgr. Gijsen Omtrent de nood en de pijn die Overval bakkerij Eindhoven: buit viifti'r mille EINDHOVEN (ANP) Twee gemas kerde en gewapende mannen hebben zaterdagavond een overval gepleegd op een bakkerij in Eindhoven, waarbij zij een bedrag van 50.000 gulden wisten buit te maken. Om kwart over negen reden de over vallers met een witte Taunus de bak kerij van 'Etos' in de Beemdstraat binnen. Met een stengun en een ge weer met afgezaagde loop dwongen zij de drie aanwezige personeelsleden op de grond te gaan liggen. Uit de geopende kluis namen zij de opbrengst van de broodverkoop van de bezorgers van zaterdag een bedrag van 50.000 gulden weg Toen zij de bakkerij wilden verlaten, reed juist een bestelwagen van 'Etos' de bakkerij binnen, die dool" de over vallers onder vuur werd genomen. De beide inzittenden moesten eveneens op de grond gaan liggen. De rovers wisten daarna te ontkomen. sedert de benoeming van mgr. Gijsen in het bisdom Roermond leven, zei dr. Van de Baar: „Er zijn mensen die de psychische druk van de gebeurtenis sen niet meer kunnen verdragen, die daarom hun rol die zij als priester of als leek vervullen hebben moeten op geven. Heel wat mensen zijn door de gebeurtenissen in het afgelopen jaar in een geloofscrisis geraakt. Veel lij den onder de heilloze scheiding van de geesten, die zich voltrekt en die zij zien doordringen tot iedere parochie in kloosters tussen vrienden in gezin nen in de families. Gevoelens van machteloosheid, ontmoediging, apathie en ingehouden woede groeien hij iede re gebeurtenis". Tweede incident Na dit eerste volgde nog een twee de incident. Ook al door toedoen van een Roermondse vertegenwoordiger. Aalmoezenier P. Adams namens zich zelf sprekend, zei dat zich rond de stichting „Katholiek leven" te Heerlen een nationaal en internationaal krach tenveld van „ultra-rechtse kapitalisten, politici en religieuse fanatici" had sa mengebundeld, die twee jaar lang een strategie tegen de Nederlandse kerk provincie hadden gevoerd om met steun van priesters en prelaten uit Duitsland en Italië de overname van de macht over de bisschopszetel van Roermond te bewerkstelligen. De heer Adams vertelde hoe in december 1971 de pauselijke internun tius buiten medeweten van de bis schop van Roermond naar Heerlen was gekomen om de gouden legpen ning van de heilige vader uit te reiken aan iemand „die jarenlang in een onoplosbaar conflict met het Roer mondse presidium" had geleefd. Om trent deze komst van de internuntius had de heer Adams gedacht „vriend, waartoe zij gij gekomen". Juist om dit bijbelse citaat zijn de woorden die Jezus sprak tot Judas is in het bisschopscollege deining ontstaan, waarin het verdere verloop van het overleg door kardi naal Alfrink uiting is gegeven. „U hebt iets gezegd aan het adres van een MGR. FELICI persoon, die onze vergadering heeft verlaten. Het hield de vergelijking in met een persoon uit de schrift waar memand mee wenst te worden verge leken". De kardinaal betreurde dit en achtte het gelukkig dat het gebeurd was nadat de nuntius de zaal had verlaten. Aalmoezenier Adams maakte zijn excuses, maar zei van de waar heid van zijn woorden overtuigd te zijn. De kardinaal trok de integriteit van de heer Adams niet in twijfel, maar meende dat het niet altijd goed was te zeggen wat men denkt dat waar is. Vietnam voortduren, hoewel de Viet- cong zijn soldaten in overeenstemming met het zaterdag ondertekende ak koord opdroeg de wapens neer te leg gen. Communistische troepen veroverden 66 dorpen in de elf provincies rondom Saigon en konden er 29 maar geduren de enige tijd bezet houden, verklaar den Zuidvietnamese militaire kringen. De gevechten duren nog steeds voort en in sommige gevallen, zeggen de Zuidvietnamezen, gebruiken de commu nisten artillerie. Kolonel Dan Nhu Tuyet. commandant van de Zuidvietnamese troepen in Trang Bang, verklaarde dat Zuidviet namese gevechtsbommenwerpers met napalm- en andere bommen communis tische troepen bestoken die bij boven genoemde stad op 48 kilometer van Saigon en bij Tam Quan op 470 kilo meter ten noorden van de hoofdstad actief zijn. De communistische troepen gaan ook onverdroten door met de strijd om het bezit van de provinciale hoofdstad Tay Ninh in de gelijknamige provincie. Een woordvoerder van het Zuidvietna mese opperbevel in Saigon noemde de strijd 'de meest intensieve van de oor log'. Wat betekent dat ze zelfs het Tet- offensief' van de communisten in 1968 in de schaduw stelt. President Nguyen Van Thieu van Zuid- Vietnam was al niet optimistisch in zijn rede op het ogenblik waarop de wapenstilstand van kracht werd. Hij zei dat de communisten het bestand (Zie slot pagina 3 kolom 3) PARTIJRAAD PVDA MEENT: Handdruk De Limburgse kwestie was hiermee nog niet afgehandeld. In zijn verdere interventie had aalmoezenier Adams nog gezegd dat de Limburgse pries ters die niet onder het geweld willen doorgaan, voor de keuze worden ge steld geruisloos te verdwijnen, te vluchten, het ambt neer te leggen of zich te schikken tegen de diepste gewetensovertuiging in. Hij vroeg be grip voor deze situatie van alle wel denkende katholieken in Nederland en (Zie slot pag. 3 kol. 1 (Van onze parlementaire redactie). UTRECHT PvdA, PPR en D'66 moeten samen een minderheids regering vormen met het progressief regeerakkoord als uitgangs punt, het deelkabinet als kern en Den Uyl als premier. Dat heeft de partijraad van de PvdA zaterdag in Utrecht gezegd in de ver klaring die met overgrote meerderheid van stemmen werd aan genomen. van mening dat de progressieven nu dienen te gaan regeren. Hij noemde het „onverkoopbaar", dat de PvdA na drie achtereenvolgende verkiezings overwinningen niet zou gaan regeren. „De kiezers hebben er recht op dat de PvdA haar beloften nu gaat waarma ken". zei Den üyl- Ook PvdA-voorzit- ter Van der Louw was van mening dat het slechts een verlies van ver trouwen zal opleveren als de PvdA nu. niet aan het regeren zou gaan. Niet optimistisch Hoewel een aantal sprekers daar sterk tegen geprotesteerd had, besloot de partijraad ook om politici van de con fessionele partijen kans te geven zit ting te nemen in een progressief kabi net als zij het regeerakkoord van de progressieve drie mee w illen uitvoeren. Ook PvdA-fractieleider Den Uyl was zullen bereid moeten zijn dat te er-, kennen en we moeten een lijst maken I van maatregelen die het eerst gereali seerd dienen te worden aldus de| PvdA-leider. De progressieven hoeven voor een minderheidskabinet geen steun vooraf te hebben van de confessionelen, liet Den Uyl weten. Hij noemde het vol doende als de Tweede Kamer zo'n kabinet een kans wilde geven. „Er hoeven geen akkoorden vooraf geslo ten te worden: we willen alleen maar een zakelijke beoordeling", verklaarde Den Uyl. die het gesprek van de progressieve en confessionele fractie- (Zie slot pagina 3 kolom 2) WASHINGTON (REUTER) De Ver enigde Staten hebben zaterdag de mi litaire dienstplicht afgeschaft na de on dertekening van de Vietnamese wapen- stilstandsovcrccr.komst in Parijs. De aftredende Amerikaanse minister van defensie. Meivin Laird, heeft in, een oodschap aan de minister voor de landmacht, de marine en de lucht macht verklaard, dat hij geen verdere noodzaak van dienstplicht voorziet en dat de Amerikaanse strijdkrachten voortaan op vrijwilligers moeten steu nen. Den Uyl was overigens niet bijzon-I der optimistisch over de kansen dat! er ook inderdaad een progressief ka- Baskische afscheidingsbeweging ETA de Tweede Ka- -.verd ontvoerd, is vrijdagavond vlak ARRESTATIES WEGENS ONTVOERING HUARTE IN SPANJE PAMPLONA (AFP) De Spaanse po litie heeft in verband met de ontvoe ring van miljonair Felipe Huarte acht personen gearesteerd. Zij rijn volgens gouverneur Ruiz de Gordoa van de provincie Navarra allen direct of in direct bij de zaak betrokken. Huarte, die op 16 januari door de binet zal komen. „In c mer vallen, als je het goed bekijkt, 85' zetels aan rechts toe en slechts 651 aan links. Je moet dan ook zeggen! dat wij eigenlijk het onmogelijke pro beren waar te maken" Hij liet zijn partijraad weten dat een progressief minderheidskabinet het waarschijnlijk niet de volle ter mijn van vier jaar zal uithouden. Het regeerakkóord dat voor vijf jaar isj opgesteld, kan volgens hem dan ook, niet helemaal uitgevoerd worden. „We| ten zuiden van Irun aan de Spaans- Franse grens vrijgelaten. Hij wordt be schouwd als een der rijkste industri ëlen van Spanje. Naar verluidt is voor zijn vrijlating een losgeld var. circa 2.5 miljoen gulden betaald. Ook wer den andere eisen van de 3asken. zo als het weer in dienst nemen van 114 ontslagen arbeiders er. een algemene loonsverhoging in zijn concern Pamplona, ingewilligd. Nieuws uit Zeeland op pagina 2 en 5; Binnen- en buitenland op pagina 1 en 3; Radio en tv op pagina 4; PZC-Sport op pagina 7,8, S, 10,11 en 12. LANGS DE GRENS RECORDOMZETTEN BEREIKT BEVOORRADING IN BELGIË IS WEER NORMAAL TERNEUZEN Benzinepomp- houders in de Zeeuws-Vlaamse grensstrook hebben de afgelo pen week flink verdiend aan de staking die de aanvoer van ben zine in België ruim een week lam legde. Zowel uit Sluis, Sas van Gent als uit Hulst meldden exploitanten van pompstations enorme omzetten, die vaak het dubbele of soms zelfs het drie dubbele van de normale ver koopcijfers bedroegen. Bij de pompen stonden regelmatig lange files te wachten op een volle tank benzine en in veel gevallen ook nog een reserve voorraad in jerry cans. De grote drukte duurde onge veer zes dagen: afgelopen vrijdag was al te merken dat de staking was beëindigd. Vrijdag en in het weekein de is de bevoorrading van de Belgi sche pompstations weer op gang ge komen zodat de laatste twee dagen de winstgevende drukte aan de stations bij de grens in Zeeuwsch-Vlaanderen een heel eind over was. Overigens is de bevoorrading van de pompen in Zeeuwsch-Vlaanderen nauwelijks in ge vaar gekomen. Bij veel pomphouders die moesten laten bijtanken werd de bestelling nog dezelfde dag uitgevoerd. Wat die Zeeuws-Vlaamse pomphou ders betreft mag er overigens nog wel eens gestaakt worden in België. Zij hebben er getuige de reacties uit drie belangrijke grensplaatsen een aardige bijverdienste aan gehad- „Een unicum, zoiets komt nooit meer( terug". Twee garagehouders uit Sas van Gent zijn eensgezind in hun me ning over de invasie van Belgen de afgelopen week. Mevrouw De Boeye verkocht in vijf uur meer benzine dan anders in een week. Topdag: donder dag. „We hebben de Belgische wagens geteld. In vijf uur kwamen er 116 Belgische auto's aan de pomp". Garagehouder Peters, er ook van overtuigend 'dat zoiets niet meer voorkomt', berekent dat hij elke dag gemiddeld 1000 Belgen van benzine voorzag. Ook hij boekte op donderdag een recordverkoop- Eind van deze week zagen de pompstations ook in Sas van Gent met het verlopen ran de benzinestaking him omzetten weer geleidelijk aan dalen. Datzelfde hebben de gebroeders Van de Plasse uit Sluis, eigenaars van drie goedlopende pomp stations en-aren. De heer M. van der' Plasse kon in het weekeinde nog geen balans opmaken na de stormloop van (Zie slot pagina 2 kotom 2) Man omgekomen bij brand SCHIEDAM (ANP) Bij een brand, die zondagmiddag woedde in een pand aan de Hoofdstraat te Schiedam, is de 51-jarige bewoner E. W. H. den Ouden om het leven gekomen. De brand werd door overburen ont dekt. die de brandweer alarmeerden. De brand woedde op de woonverdie- ping van het pand, boven een pakhuis dat voor de sloop bestemd is maar nog door het slachtoffer werd be woond. Tijdens het blussingswerk ont dekte de brandweer op de gang nabij de trap het reeds verkoolde lichaam van de man, dat later door de politie kon worden geïdentificeerd. De oor zaak van de brand is niet vastgesteld. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 april treedt een nieuwe regel in wer king, waarmee het voor de politie een stuk eenvoudiger wordt om de geluids- produktie van bromfietsen te controle ren. Een nieuwe meetmethode, die het ministerie van verkeer en waterstaat uniek noemt in Europa, maakt het mo gelijk om het geluid dat een bromfiets produceert, te meten op een halve me ter opzij van de uitlaat. Dit betekent een sterke verkorting van de zeven meter lange meetafstand die men thans nog hanteert. De nieuwe methode biedt een aantal voordelen boven de huidige: wordt de meting thans nog uitgevoerd bij rijdende brommers, volgens de nieuwe methode moet de bromfiets tijdens het meten op de standaard staan (dus in stil stand). Daardoor is het mogelijk om het geluidsniveau te meten bij wisse lend toerental, in tegenstelling tot de meting thans, waarbij het toerental constant blijft. De politie kan volgens de nieuwe methode alle straten (zowel binnen als buiten de bebouwde kom) gaan controleren." omdat geen hinder wordt ondervonden van omgevings lawaai en geluidsreflecties; thans kan de meting slechts worden uitgevoerd op een beperkt aantal plaatsen. Een bijkomend voordeel van de nieuwe methode is dat men effectiever kan op treden tegen opgevoerde brommers, omdat die meestal ook teveel lawaai maken. De nieuwe meetmethode is uniek voor Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1