PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EX-PRESIDENT LYNDON B. JOHNSON OVERLEDEN Wiegel: 'zekerheden' van confessionele 3 Rijksweg tussen Nieuwland-Vlissingen een van de gevaarlijkste Zeeuwse wegen Op weg naar ziekenhuis HELFT VAN CBS NAAR HEERLEN Vandaag in de krant... SINDS JANUARI 1971 TIEN DODEN Handreiking 216e jaargang - no. 19 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bntfag M jnxl ViTi Hondse r. v.n i, v.iat, K. Schtrphult tn W 6. VII»., Wfelstr. 36-60, tal. SI44 (b.g.g. ■<>'- 0118' I. 4457. ZlwlkzM, rtd. tal. 3346, tam. tal. 2094. b tribuun Pagma 4 Ittv.N C9WV (Van onze correspondent) WASHINGTON Ex-president Lyndon Baynes Johnson is maandagavond op 64-jarige leeftijd overleden. Hij werd op zijn grote boerderij in Tex as door een hartaanval getroffen en overleed op weg naar het ziekenhuis in San Antonio in een van zijn particuliere vliegtuigen, zo deelde de pers chef van de oud-president vannacht mee. Johnson's vrouw was op het moment van zijn dood in haar kantoor in Austin. De dood van Johnson komt op een ogenblik dat de vlaggen op de federale gebouwen in het land nog steeds halfstok hangen ter nagedachtenis aan ex-president Harry Tru man, die in december overleed. Lyndon Johnson was een Ameri kaans politicus van de oude stempel. Hij werd in zeer bescheiden omstan digheden geboren in Texas als de van een boer, gaf enige tijd les ;en lagere school en besloot zich beschikbaar te stellen voor het Huis ran Afgevaardigden in de tijd dat president Franklin Roosevelt zijn ..new deal", ter bestrijding van Ho pote depressie, had gelanceerd. Johnson won en werd een van de krachtigste aanhangers van Roosevelt die, zo zei hij later, „als een tweede voor mij was". Hij was het 3 lid van het Huis van Afgevaar- _a...n dat in de Tweede Wereldoor log in uniform dienst deed (bij de marine) en in 1948 werd hij met een minimale meerderheid van 87 omstre den stemmen gekozen als senator. Het was in de Senaat dat Johnson bet meest tot zijn recht kwam, ge steund door zijn vriend en mentor Sam Rayburn, die de leider van de Democraten in het Huis van Afgevaar- "en was. Het was Raybum, die aanmoedigde om in 1960 het presidentschap voor de Democraten e ambiëren, maar de Kennedy's ble- sn hem een stap voor te zijn ge feest in hun organisatie en Johnson erloor. President John Kennedy zag chter het belang van Johnson in als een tegenwicht in het zuiden van het land, waar hijzelf als politicus uit het noorden geen voet aan de grond zou kunnen krijgen en vroeg Johnson zijn vice-president te worden. Johnson aarzelde, maar accepteerde de post. Later zou hij erkennen dat die stap voor hem, als voormalige leider van de Democraten in de Se- Zoon van Onassis zwaar gewond ATHENE (UPI/AFP) De in april 24 jaar wordende enige zoon van de Griekse reder Onassis, Alexander Onassis, ls maandag levensgevaarlijk gewond toen het vliegtuigje dat hij be stuurde kort na de start van het vlieg veld van Athene neerstortte. Alexander Onassis werd overgebracht naar het ziekenhuis van Kifissia, een voorstad van Athene, waar professor George Hartofylakidis een operatie van ruim drie uur uitvoerde. Volgens ziekenhuiskringen heeft Alex ander Onassis vele inwendige kneuzin gen opgelopen en was zijn gezicht een bloederige massa. VERKOOP VAN BENZINE IS IN BELGIË OPNIEUW VERBODEN BRUSSEL (ANP) De verkoop van benzine in geheel België is sinds vannacht 00.00 uur weer verboden. Het Belgische ministerie van economische zaken heeft maandag meegedeeld dat dit bij kb geregeld is. Op dit koninklijk besluit zijn de normale uitzonderingen gemaakt, dat wil zeggen dat voor doeleinden van primair belang wel brandstof voor voertuigen geleverd mag worden. Vioe-premier Cools van België (minister van economische zaken ad interim) heeft meegedeeld dat het verbod geldt voor onbepaalde tijd. Eenzelfde verbod sold in het afgelopen weekeinde van vrijdagavond 21.00 uur tot maandagoch tend 05.00 uur. naat, een grote teleurstelling bleek te zijn. „Wij waren geen broers", zei hij' over zijn verhouding met John Kenne dy, maar hij respecteerde de presi dent om diens kennis, charme en idealen. In 1963. twee en een half uur na het dodelijke schot op president Ken nedy, werd Lyndon Johnson ingezwo ren als de 36e president van de Vere nigde Staten in het presidentiële vlieg tuig op het vliegveld van Dallas. Gedu rende zijn eerste jaren als president legde hij zich erop toe Kennedy's programma's uit te werken, en daar na, vooral toen hij in 1964 met een grote meerderheid van stemmen werd gekozen, op zijn eigen voorstellen. Het was In die periode dat hij de nu historisch geworden wetten indiende Beslag op Chileens koper opgeheven HAMBURG (DPA, RTR) De recht bank in Hamburg heeft maandag een tijdelijk beslag op een partij van 3.500 ton koper uit Chili opgeheven. Het beslag was in het begin van de maand gelegd op verzoek van de Amerikaan se kopermijnmaatschappij Kenne- cott. De rechtbank veroordeelde Kennecott in de kosten van het geding. Haar advocaten hebben meegedeeld dat ze overwegen van het vonnis in beroep te gaan. Kennecott had het beslag laten leggen naar aanleiding van de weigering van de Chileense regering om voor natio nalisatie van de Kennecott-mijnen in Chili compensatie te betalen. Chili redeneerde dat de Amerikanen vol doende gecompenseerd waren door de winsten die ze op de ontginnging en levering hadden gemaakt. De vrijgegeven lading is bestemd voor een koperraffinaderij in Hamburg, een van de grootste in Europa, en is schatting 11 miljoen mark op de burgerlijke rechten van de minderheidsgroepen. Het was echter Vietnam dat zijn carrière brak, toen hij, gesteund door de Tonkin-resolutie van het Congres die gebaseerd bleek te zijn op onjuis te feiten, de oorlog opvoerde en ten slotte overging tot de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Vier jaar later, in het voorjaar van 1968, stelde senator Eugene McCarthy zich kandidaat tegen zijn eigen presi dent, en toen deze de voorverkiezin gen in New Hampshire op 12 maart won, en even later senator Robert Kennedy zich ook kandidaat stelde, begreep Johnson dat hij zijn eigen ondergang tegemoet ging. Op 31 maart, na afloop van een toespraak over de oorlog, kondigde hij, ook onverwacht voor zijn eigen medewer kers. aan dat hij zich niet meer beschikbaar zou stellen als kandidaat voor het presidentschap. Hij woonde dat jaar zelfs het con gres van zijn eigen partij in Chicago niet bij en vertrok vrijwel onmiddel lijk in de anonimiteit van zijn grote boerderij in Texas. VOOR KABINET VAN 4 PARTIJEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG WD-fractieleider Wiegel wil van de drie confessio nele fractieleiders 'zekerheden' over de uitvoering van een aantal hoofdpunten van beleid door een eventueel extra-parlementair kabi net van confessionelen en liberalen. De fracties van de drie confes sionele partijen zullen zich vandaag over him opstelling ten opzichte van een dergelijk kabinet beraden. Ruppert heeft de vier fractielei ders, die maandagmiddag samen bij hem waren, ten overvloede ook nog de schriftelijke vraag meegegeven of hun fracties bereid zijn tot steun aan een parlementair kabinet van KVP, ARP, CHU en WD, dat volgens Wiegel nog onvoldoende op zijn mogelijkheden is onder zocht. MINISTERS GEERTSEMA EN LANGMAN: DEN HAAG De ambtenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben nog steeds geen zekerheid over de vraag, wie binnen de komende vijf jaar naar Heerlen zal worden over- laatst. Zoals eind vorige week al werd vermoed, heeft de regering tijdens de ministerraad van afgelopen vrijdag besloten een deel de helft van de 2000 werknemers van het CBS naar de Heerlense agglomeratie over te plaatsen. Een extern organisatiebureau zal op korte termijn gaan uitzoeken wel ke afdelingen voor de verhuizing in aanmerking komen. De CBS-top heeft zelf hiervoor al de diensten die te maken hebben met landbouw, handel, verkeer en dienstverlening gesugge reerd. Tijdens het openbaar maken van het regeringsbesluit, maandagmiddag op een persconferentie in Den Haag. rei minister Langman (economische aken), dat zijn besluit pas afgelopen donderdag vast kwam te staan na een gesprek met de directeur van het CBS. Tot woensdag, aldus de minis ter, was nog niemand met die sugge stie gekomen om een deel van het bpreau te verplaatsen. Het voorstel daartoe werd gedaan door directeur- generaal dr. J. Verstege van het Tinbergen Topmensen van het CBS verklaar der, evenwel later, dat het idee om te splitsen van prof. Tinbergen afkom stig was, die er tijdens het laatste centraal .overleg mee voor de dag wam. Het denkbeeld werd toen door de ministers unaniem verworpen. Minister Langman verkalarde tegen over de pers dat het in tweeën delen van het Zweedse statistiekbureau voor hem doorslaggevend is geweest. In Zweden heeft men namelijk sinds 'Zwarte lijst' DE WERELDRAD van Kerken heeft een 'zwarte lijst' van 650 be drijven gepubliceerd, die bindin- "en met of investeringen in Zuid- Afrika hebben. hiermee de strijd tegen het racisme verscherpend. (pag. 9) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4, 5 en 10 Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 3 en 9 Sport op pagina 11 Radio en televisie op pag. 12 Financieel nieuws op pag. 13 kort dat bureau opgesplitst en de ervaringen zouden gunstig zijn, hoe wel er nog wel het een en ander voor verbetering vatbaar is. Volgens de leiding van het CBS leent de Neder landse situatie zich goed voor een vergelijking met de toestand in Zwe den- Rekencentrum De regering wil vasthouden aan de toezegging aan Zuid-Limburg, dat bin nen vijf jaar 2000 arbeidsplaatsen naar het Zuiden zullen worden overge bracht. Omdat het bij de verhuizing van het CBS slechts om duizend ar beidsplaatsen gaat, zoeken de minis ters naar een nog te creëren dienst, die eveneens in de omgeving van Heerlen gevestigd moet worden. Ver. moedelijk wordt het een rekencen trum voor diverse departementen. De minister verklaarde echter ook, dat het niet uitgesloten is dat het organisatiebureau waarvan hij de naam nog niet wilde noemen tot de conclusie komt dat te zijner tijd alsnog het gehele CBS naar de Heer lense agglomeratie moet worden over geplaatst. In ieder geval al de verhui zing gepaard gaan met een ingrijpen de reorganisatie binnen het CBS. De ambtenarenbonden gaven eerste reactie op het verplaatsen het CBS: onbehoorlijk en onjuist. Zij beschuldigen het kabinet van een „on behoorlijk personeelsbeleid" omdat voorheen tot tweemaal toe de toezeg ging is gegeven dat het bureau in Den Haag zou blijven. Het overleg over de spreiding van rijksdiensten tussen ka binet en ambtenarenorganisaties noe men de centrale „een farce". ,De ambtenaren zijn in feite niet in de beslissing gekend en de minister van binnenlandse zaken 1 left de duidelijk overeengekomen overlegprocedure met voeten getreden en zichzelf tot een meeloper gemaakt", aldus de vijf centrales. Volgens minister Geertsema (bin- nenlandsQ zaken) is het overleg echter vastgelopen toen bleek dat het cen traal overleg niet in staat was advies aan de minister uit te brengen. De vertegenwoordigers van de ambtena ren zeggen evenwel dat men tot het laatst de ernstige bezwaren tegen de verplaatsing heeft gehandhaafd. Men voelt zich dan ook gepasseerd. Moch ten er werknemers zijn die tegen de staat gaan procederen in verband met de toezeggingen dat het CBS niet uit Den Haag zou wegtrekken, dan zijn de vakcentrales bereid deze ambtena ren te steunen. Het tweede kamerlid Terlouw (d'66) zal vanmiddag de tweede ka mer verlof vragen om de ministers Geertsema van binnenlandse zaken en Langman van economische zaken te mogen interpelleren over de rege ringsbeslissing inzake de gedeeltelijke overplaatsing van het CBS naar Zuid- Limburg. „Het parlement heeft nog geen behoorlijk oordeel kunnen vellen over de spreiding van de rijksdien sten. Die spreiding is een politieke zaak en daarom zal er in de kamer over moeten worden gesproken," al dus dr. Terlouw maandagrvond. De fractieleider van de VVD bleek maandagavond echter toch lier-er eerst te willen weten hoe de confessi onele drie zich tegenover een confessi oneel-liberaal extra-parlementair kabi net opstellen, alvorens zelf op die vraag in te gaan. Maar Ruppert wil uiterlijk woensdag twaalf uur deze vraag door alle vier de fracties beant woord hebben. Grensgebied KVP-fractieleider Andriessen vond maandagavond dat de zekerheden die Wiegel vraagt, en die ook' betrekking hebben op de punten waarover eerder de vijf het niet eens bleken te zijn, in het grensgebied liggen van wat nog extra-parlementair is. Die geschilpun ten hebben onder meer betrekking op het belasting- en premiebeleid, de de fensie, de ontwikkelingshulp, het kies stelsel en dergelijke. Wiegel wilde niet aangeven wat hij precies onder die zekerheden verstaat en hoe die zou den moeten worden vastgelegd. Naar de mening van Andriessen kunnen alleen de deelnemende minis ters in een extra-parlementair kabinet aan een programma worden gebonden en kunnen fractievoorzitters hun slechts adviseren al of niet mee te doen- Wiegel zei dat het hem vooral te doen is om het heleid en pas in de tweede plaats om de mannetjes. „We zullen niet overvragen", zei hij, „maar we willen wel onze hoofdpunten kun nen realiseren". Wiegel meende maandagavond dat het nog steeds mogelijk moet zijn het eens te worden over een parlementair van de oude rijf. Ruppert zou WIEGEL dan ook snel met rijn opdracht klaar kunnen zijn. .Alen begint in het land genoeg te krijgen van dat ingewikkel de gedoe", aldus de fractieleider van de VVD, die meende dat de KVP een keus zo langzamerhand niet meer kan ontlopen. Doet zij dat wel, dan zal haar dat bij de eerstvolgende verkie zingen opbreken. Ruppert zelf hoopt eind deze week (Zie slot pag. 3.kol. 1 COMBINATIE ONGUNSTIGE FACTOREN VLISSINGEN Het laatste stuk van de rijksweg 58, dat tussen Nieuw- en Sint Joosland en Oost-Souburg, is in de afgelo pen jaren één van de gevaarlijk ste Zeeuwse wegverbindingen gebleken. Op het stuk enkel- baans rijksweg gebeurden sinds 1 januari 1971 34 auto-ongeluk ken. Daarbij kwamen 10 men sen om het leven en 22 mensen raakten gewond. De meeste en ook de ernstigste ongelukken ge beurden op het stuk van de rijksweg, dat op het grondge bied van Vlissingen loopt. Tus- het viaduct bij Oost-Souburg en de Schroeweg een stuk weg van ongeveer 2 kilometer kwamen de 10 mensen om het leven. Dat het laatste stuk van de Zeeuwse rijksweg gevaarlijk is, wordt bepaald door een aantal factoren: tussen Vlissingen en Oost-Sou burg ligt een dubbelbaans wegge deelte, dat vlak over het viaduct bij Oost-Souburg abrupt overgaat in een enkelbaans weg, die begint met een lange bocht: het stuk rijksweg tussen Nieuw, en Sint-Joosland is niet voorzien van vluchtstroken; er geldt geen snelheidsbeperking op het stuk rijksweg. Naar het oordeel van de Ylissingse en de Middelburgse politie zou er een verbod moeten gelden om harder dan 80 kilometer per uur te rijden. De rijkswaterstaat heeft een ver zoek van de gemeenten Middelburg en Vlissingen om die maatregelen te nemen niet ingewilligd. Adjudant W. Heij van de afdeling verkeer van de Vlissingse gemeentepo litie: „Er wordt met hoge snelheden gereden. Er komt veel verkeer van de veerboot van Vlissingen. Vlak over de spoorwegovergang komen de auto's op een stuk dubbelbaans weg. Daar beginnen de mensen in te halen en bovenop het viaduct komt men plotse ling tot de ontdekking, dat het weer enkelbaans wordt. Het werkt verwar rend. Op dat stuk enkelbaans weg mag men met onbeperkte snelheid rijden. Veel ongelukken ontstaan, doordat mensen op de een of andere manier in de berm raken. Naast de weg zijn geen vluchtstroken, dus als men van de weg raakt is het meteen helemaal fout ook". Versmalling Op het viaduct bij Oost-Souburg is wel aangegeven, dat er een wegver smalling komt en dat men met tegen liggers rekening moet houden, maar in de praktijk blijkt, dat veel automo bilisten zich blijven gedragen alsof ze nog op een dubbelbaans weg rijden. Er wordt veel ingehaald. Naar de mening van adjudant Heij zou de situatie aanzienlijk verbeteren als men een snelheidsbeperking tot 80 kilometer per uur zou opleggen. Na dat in juli 1971 bij een verkeersonge luk zes mensen werden gedood, vroe gen de gemeentebesturen van Vlissin gen en Middelburg om die maatregel. De 80-kilometerborden rijn er niet gekomen. Ir. A. P. Vos van het arrondissement Goe' i rijkswaterstaat: „De dienst v-'ceerskunde, een speciale dienst van de rijkswaters iaat, heeft negatief ge adviseerd. Ik ken de motivering niet, maar ik heb het idee. dat het in landelijk verband bekeken is. Er ko men incidentele vragen van regionale directies en de dienst verkeerskunde streeft naar uniformiteit. Men bekijkt de gevaren en de mogelijkheden en zo komt men tot een bepaald advies. Dat is kennelijk negatief geweest". Verdubbeling Een veel betere oplossing dan instel ling van een snelheidsbeperking zou zijn de verdubbeling van het laatste stuk van de rijksweg. Het verkeers beeld zou er aanzienlijk rustiger door' worden, ook als met vrij hoge snelhe-l den gereden blijft worden. Adjudant Heij: ..Het gaat er vooral om, dat men verrast wordt door de situatie. Er staan wel de gebruikelijke borden, maar ik geloof, dat de verrassing toch Zie slot pagina 2 kolom 2) faan tbjn Tn h« laatste nummer ven V.I het weekblad Panorama wfr-gw behandelt Hans Auer op badinerende toon de 'stei- Hgheid waarmee Hollandse hoofdredacteuren bet treu- rige wereldgebeuren van commentaar voorzien'. Hu noemt drie voorbeelden: G. B. J. Hilterman, zijn eigen hoofdredacteur en die van de PZC. „Het moet voor Nixon toch wel een schok zijn te vernemen, dat bij voorbeeld de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant het be leid van de president ten scherpste ver oordeelt". aldus Auer in een ironisch moment. Daarmee breit hij verder aan het blijkbaar onuitroeibare misver stand dat hoofdredacteuren commen taren schrijven in de geest van „Wij waarschuwen Nixon nog éénmaal". Dat is een genre, dat in Nederland niet wordt beoefend. Hoofdredacteuren schrijven voor de lezers van hun krant Daarmee zijn hun beperkingen maar tevens hun sterke kanten dut delijk a Het misverstand dateert van Jaren her. In de vorige eeuw noemde Donker Curtius in een proces tegen de Arnhemse Courant de pers 'de konin gin der aarde', een uitdrukking che een eigen leven is gaan leiden, name lijk als suggestie dat kranten macht zouden hebben. In diezelfde eeuw meende in Engeland een minister dat de pers zich in haar berichtgeving en commentaren door dezelfde verant woordelijkheden moest laten leiden ais die van de politicus. Deze opvatting leid de tot een klassiek geworden commen taar van de Times, waarin de macht van de staatsman werd gesteld naast de verantwoordelijkheid van de jour nalist. De krant heeft geen macht, hooguit invloed, zij regeert niet. De commentariërende journalist voert geen beleid in staatkundige zin, maar heeft een reflecterende functie: hij spreekt over het beleid een oordeel ui* niet om in.discussie te gaan met bt- leidsfiguren, maar om rijn lezers voor te lichten. Wanneer nu in Nederland een aantal hoofdredacteuren de bom bardementen van Nixon op Hanoi van commentaar voorzien, dan is dat he lemaal niet bestemd voor de president van de Verenigde Staten, ook al weten de auteurs dat dergelijke stukken bij de Amerikaanse ambassade enige aan dacht krijgen- Zij schrijven alleen en uitsluitend voor diegenen, die bereid of gewoon zijn hun al dan niet dage lijkse kolom te lezen. Het lijkt er soms in deze tijd op. dat de oude magie van het gedrukte woord nog altijd niet is bezworen. Aan bepaalde dagbladcommentaren wordt een waarde toegekend die zii niet mogen en niet kunnen hebben, na melijk een beleidsbepalende functie. De voornaamste taak van een commen taar ligt op een ander vlak. het is een handreiking aan de lezer. Zoals in he* onderhavige geval- een beschouwing over de bombardementen op Hanoi In opdracht van de president van de Ver enigde Staten. De gewone, maar wel mondige burger had met verbazing en schrik van deze bombardementen ken nisgenomen en daarom werd in het hier bedoelde PZC-commentaar een poging gedaan om tot een analyse te komen van deze politiek der Verenig de Staten. En daarbij werd gewezen op bepaalde studies uit het recente verleden, waaraan Henry Kissinger had bijgedragen, zij maakten duidelijk dat in de moderne Amerikaanse poli tiek gewelddadig optreden als een toe laatbaar middel wordt beschouwd, de diplomatie van het geweld. Die uiteen zetting was de kern van het hier be doelde commentaar. Een dergelijke handreiking heeft een professionele kant: de commentator van een krant maakt er zijn vak van of behoort er zijn vak van te maken over be paalde verschijnselen nadere informa ties te plegen teneinde een verklaring te kunnen geven, al dan niet aangevuld met een oordeel. Het resultaat van dk werk biedt hij vrijblijvend zijn lezers aan. Die handreiking leidt een enkeie maal tot een dialoog met één of meer lezers. Meer mag de auteur van commentaren eigenlijk niet verwach ten, namelijk dat over hetgeen hij heeft geschreven hier en daar wordt nage dacht en dat afwijzend of instem mend wordt gereageerd. 'Commen tatoren. inclusief die van Studio-spon. vormen thans de neo-geestelijkheid van Nederland, nu de kerk als baken is afgevallen', mompelt Hans Auer nog wat verder in Panorama. Ach welnee. Commentatoren dragen geen enkel geestelijk habijt, hun enige autoriteit is in het gunstigste geval die van het journalistieke vakmanschap. De mees te commentatoren proberen een ver schijnsel te analyseren en verbinden daar soms een conclusie aan. Soms schrijven ze die neer met stelligheid en overtuiging, vaak ook terughou dend. wat verkennend en zoekend in de wirwar van feiten. Niet 'met een krachtig geluid' nog een citaat van de hoekig formulerende Auer maar rustig en zonder stemverheffing, de spreektrant namelijk van redelijke mensen. BEJAARD ECHTPAAR DOOR VERSTIKKING OMGEKOMEN SCHAESBERG (ANP) Zondagmor gen is het echtpaar Hanssen-Vreiicken (man 76 jaar en echtgenote 74 jaar) dood in hun woning te Schaeeberg aangetroffen. Een fel brandende gashaard, wear- door zuurstofgebrek in de kamer moet zijn ontstaan, is de vermoedelij ke oorzaak van de dood van bet echt paar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1