Populaire milieu-opleiding: de volgende stap nb Eén maand gevangenis voor kok die zijn vrouw met mes stak Rijkswaterstaat Ter neuzen wil middensluis weer openstellen Drs. W. R. V. Dusarduijn wordt burgemeester van Sas van Gent Zeeland steunt nu werk nierstichting 70 PROCENT GROTE VAART KAN ER PASSEREN TERUG NAAR STREEK VAN HERKOMST Benoemingen leerkrachten KOLK WORDT EERST UITGEDIEPT ZEEUWSE AFDELING OPGERICHT Inbraak VRIJDAG 19 jANÜARI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7neer werk met zich mecbrei dat hierdoor het scheepvas op het kanaal zal kunnen toen De middensluis is sinds de ling van het nieuwe slulzenct 'AANTREKKELIJKE GEMEENTE' staten. Je bent met dingen bezig, die niet zo tastbaar zijn". Als het kabinet Biesheuvel de rege ringsperiode van vier jaar had volge- maakt, dan zou de heer Dusarduijn niet hebben gesolliciteerd naar de burgemeesterpost in Sas van Gent. „Ei genlijk heb Ik dit voor een deel aan de heer Drees te danken, al klinkt het misschien een beetje vreemd. Als het kabinet gewoon de vier jaar had uit gediend, dan was ik niet na anderhalf jaar opgestapt. Dat vind ik niet juist tegenover de kiezers", aldus de heer Dusarduijn. De nieuwe burgemeester van Sas van me. M]1 nenoeming gent is van plan de komend, ander- daar". Dat aaat drs. w. «TM» m de Zeeuwse staten te j- v. hhivpn F.r moet. overleer! worden m SAS VAN GENT „Sas van Gent is voor mij een heel aantrekkelijke ge meente vanwege de veelzijdige belan gen, die er spelen. Je hebt te maken met industrie, met de landbouw, met een behoorlijke middenstand, met deelneming in het Braakmanproject en met het havenschap Terneuzen om j maar een aantal dingen te noemen. Ik ben heel blij met mijn benoeming als] burgemeester daar". Dat zegt drs. \Y. R. V. Dusarduijn uit Goes, die per 1 februari is benoemd tot burgemeester van Sas van Gent- De heer Dusarduijn: „Al bij de herin-i deling heb ik gezegd, dat ik blijven. „Er moet overlegd worden het kringbestuur en in de fractie. Ik neem aan, dat ik de komende ander half jaar blijf zitten. Ik heb in de staten wel eens gezegd, dat het wel een beetje op de gemeentelijke staten naar deze post. Het is, van Zeeland ging lijken met veel wet- mijn eerste sollicitatie in deze rich-; ting geweest. Ik ben er gelukkig mee.i de streek, waar ik; niet ideaal. Maar er zitten al zoveel oorspronkelijk vandaan kom, kan in-j zetten". Drs. Willij Rogez Victor Dusdarduijn. mensen vanuit gemeenten in de sta ten. dat ik vind. dat. die ene er nog wel bij kan. Ik wil dus niet direct de werd op 29 september 1928 in IJzen-j consequentie trekken van mijn uitspra- dijke geboren. In Terneuzen slaagdei ken hierover. Maar in een volgende hij in 1945 voor het eindexamen vanperiode kom ik niet terug MÜLO (A) en drie jaar later behaalde hij in Oostburg het diploma HBS (A). De heer Dusarduijn studeerde aan de economische hogeschool in Tilburg so ciologie met als specialismen be stuursrecht en staatsrecht.In 1954 beëindigdehij zijn studie en hij was in de twee jaar daarna Onderzoeker' bij (ie Stichting Zeeland. Van 1955 tot: 1958 werkte hij als onderzoeker van de Stichting tot Ontwikkeling van de Komgrondengebieden te Tiel en van 1958 tot 1960 was hij adviseur voor het maatschappelijk werk van de Stichting Diocesaan Charitatief Cen trum Bisdom Breda. Van 1960 tot 1969 was hij directeur van de Katho lieke raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland. De heer Dusarduijn woont in Goes. Hij is getrouwd en hij heeft drie dochters. De nieuwe burgemees ter van Sas van Gent is ropms-katho- iiek. Drs. Dusarduijn is lid van de KVP Van 1967 tot en met de kamerontbin ding in 1972 zat hij in de KVP-fractie van de tweede kamer der staten- generaal en sinds 1966 is hij lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Sinds 1969 is hij voorzitter van de statenfractie van de KVP. Zeeuwse staten. Het werk daar vraagt veel en het is met weinig andere dingen te combineren", aldus de heer Dusarduijn. Uitdaging Concreet De heer Dusarduijn over zijn politieke activiteiten: „Ik heb het werk in de tweede kamer en in de staten graag gedaan. Het trok mij aan me vanuit mijn politieke standpunt in te zetten voor allerlei belangen. Een belangrijk aspect van het burgemeesterschap vind ik, dat je met meer concrete zaken bezig kimt zijn". Dat heb ik wel gemist in mijn werk in de tweede kamer en ook wel in de Drs. Dusarduijn heeft zich nog bijzon- dér verdiept in de problematiek, waarmee hij in Sas van Gent te maken krijgt. „Ik wil daar niet nu al teveel over zeggen. Als een uitdaging beschouw ik wel het overleg met België over grensoverschrijdende vervuiling. Verder vind ik het boeiend, dat er een aantal kernen is. Maar veel wil ik er niet over zeggen". Over zijn opvattin gen over het burgemeesterschap zegt de heer Dusarduijn: „In het profiel dat de raad van Sas van Gent heeft gegeven voor een nieuwe burgemees ter, werd gesteld, dat er een manager moet komen. Dat spreekt me aan, maar ik zie toch ook duidelijk de kant van het burgervaderschap, van contact hebben met de bevolking en niet in een ivoren toren zitten. Je KOEWACHT Met ingang van 15 februari is mejuffrouw M. Hermans onderwijzeres aan de r-k school voor basisonderwijs 'De Eikelaar' te Koe wacht. benoemd aan de St-Josefschool te Culemborg. Als opvolger van mejuf frouw Hermans aan de r-k schooi voor basisonderwijs te Koewacht per 1 maart benoemd de heer Vervaeck. thans onderwijzer aan de school voor basisonderwijs te Axel. moet bereikbaar zijn voor de men- Getroffen Waarnemend burgemeester IV. H. Colsen van Sas van Gent toonde zich in een eerste reactie op de benoeming van de heer Dusarduijn verheugd; „We zijn hier blij, dat er nu eer benoeming is. Ik ben al vanaf maart 1971 waarnemend burgemeester weest. Ik geloof, dat we het wel getroffen hebben met de heer Dusar duijn". Drs. W. R. V. Dusarduijn is met ingang van 1 februari benoemd tot burgemees ter van Sas van Gent. Nadat donder dag het bericht van zijn benoémingl was gekomen, bezochten ioco-burge meester van Sas van Gent. de wethou- j ders en enkele hoofden van dienst de heer Dusarduijn in zijn woning in I Goes. Op de foto: (v.l.n.r.) de heren Slock. chef algemene zaken: De Beleir, wethouder; Garskamp, wethouder; j Bombelijn. gemeentesecretaris; Aart-1 sen, hoofd gemeentewerken: Colsen. waarnemend burgemeester en Dusar duijn. (Foto PZC) TERNEUZEN Rijkswaterstaat Ter neuzen Is \-an plan om de middensluis weer voor het scheepvaartverkeer open te stellen. Uit de scheepvaartsta tistieken la gebleken, dat deze kolk nog altijd gemiddeld zeventig procent van de grote vaart zal kunnen verwer ken, omdat de meeste schepen, be stemd voor het kanaal Terneuzen-Gent niet groter dan 12.000 ton deadweight zijn. Het tijdstip, waarop de middensluis weer zal kunnen functioneren. Is nog niet bekend, omdat er nog een aantal werkbesprekingen moeten worden ge voerd. Het ligt in de bedoeling de sluiskolk meer uit te diepen en de schut.tijden te normaliseren. Dat laat ste betekent dat de middensluis 24 uur per dag in bedrijf zal worden gehouden. Dit in tegenstelling tot vroeger, toen was de opening van de sluis aan het getijverloop gebonden. Voor de scheepvaartregelaars van het kanaal zal deze openstelling een hoop] steun aan de nierstichting Ne- BESTUUR GEKOZEN KAPELLE Zeeland heeft sinds donderdag officieel een af deling van de vereniging tot HULST Woensdagavond tussen ne gen en elf uur is ingebroken bij M. H.j aan Tivoliweg te Huist. Bij die in braak werd voor een nog onbekend bedrag aan sieraden gestolen. Op het moment van de diefstal was er nie mand thuis. De politie stelt een onder Samenkomst gereformeerde kerk vrijgemaakt te 's-Hertogenbosch VLISSINGEN Door de gereror-j meerde kerk vrijgemaakt in Zeeland., Noord-3rabant en Limburg wordt morgen (zaterdag) in het kerkgebouw] van de gereformeerde kerk vrijge-; maakt 'e 's-Hertogenbosch 's middags i en 's avonds een samenkomst gehou-i den. Het thema van ae-ze samen komst is evangelisatie, 's Middags' spreekt as. D. Vreugdenhiel uit Velp; over dit onderwerp, 's Avonds behan-; delt een werkgroep uit 's-Hertogen- j bosch dit onderwerp aan de hand van] dia's, gemaakt tijdens ae afgelopen zomervakantie op een camping in: Kortgene. derland. Tijdens een vergade ring in motel 'De Caisson' te Ka- pelle werd tot oprichting beslo ten. De directeur van de nier stichting Nederland, J. P. Calff, installeerde het voorlopige be-, stuur, bestaande uit acht dames en een heer, afkomstig uit ver schillende Zeeuwse regio's. De bestuursleden zullen de functies onderling verdelen. In het bestuur van de nieuwe Zeeuw-j BIJ RUZIE AAN BOORD KUSTVAARDER IN BRESKENS ONRECHTMATIG OPTREDEN VAN POLITIE BIJ VERHOOR VOOR VERKEERSOVERTREDING? MIDDELBURG De kok van de kustvaarder 'Johanna Buite laar' die op 13 september jl. toen het schip in Breskens lag afgemeerd, in zijn hut zijn ech- genote met een mes snijwonden toebracht aan de linkerschou der, is donderdagmorgen door de politierechter te Middelburg bij verstek veroordeeld tot een, maand gevangenisstraf. De of-] SSn^a^nVatehêSkSSSe«l,®e«teS ficier had tegen de niet versche- hem mocht vergezellen voor politie- nen, in Schotland wonende G.j B. L. eenzelfde straf gevraagd, i B. was erg dronken, toen hij in zijn! hut naar het mes greep. Hij had die! avond met zijn vrouw en de tweedel machinist een café in Breskens be-' zocht en daar waren de moeilijkheden j begonnen, toen de kok meende waar. Over de verdere ontwikkelingen op het; slotte als zijn mening, dat ontslag v machinist een nachtgelegenheid te wil len bezoeken. Nog aan de wal sloeg de kok zijn Schotse vrouw een blauw oog en eenmaal aan boord, in de intimiteit van de echtelijke hut, laaide de ruzie opnieuw op. Omdat de vrouw alleen snijwonden opliep, bleef de ten lastelegging voor de kok beperkt tot een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. In de zaak van de Middelburger C. W. zal de politierechter over acht dagen schriftelijk Vonnis wijzen. W. is ten laste gelegd, dat hij op 13 november in eigen woonplaats verzet zou hebben gepleegd tegen de politie, waarbij een hoofdagent werd mishandeld. De affai re vloeide voort uit een futiele aanlei ding. W. wilde zijn naam niet noemen, toen een parkeerwachter hem wilde bekeu ren. De parkeerwachter vroeg om as sistentie en W. gaf toen gehoor aan de invitatie naar het politiebureau men. Daar stelde hij de voorwaarde rechter mr. P. van Empel gaf de Middelburger de volgende achtergrond informatie: „Ik wilden iet alleen in de verhoorkamer omdat ze me in Amsterdam en Roosendaal in zo'n kamertje in elkaar hebben geslagen". W.: „Inderdaad, edelachtbare". Officier van justitie mr. W. J. Kolkert zei in zijn requisitoir dat W. geen grond had een kwalijke behandeling te verwachten. Hij vond het een wei nig verheffende zaak, dat W. de hoofd agent op een gevoelige plaats had ge raakt, verklaarde geen consideratie te kunnen opbrengen en vroeg één week gevangenisstraf. Raadsman mr. W. K. H. Dieleman plaatste wel enkele vraagtekens bij het optreden van parkeerwachter en politie. Zo wees de raadsman er op, dat het geen strafbaar feit oplevert, als men zijn naam niet wilt noemen. Bovendien kende de parkeerwachter W. van een contact van een week geleden. Pleiter vond het voorts in strijd met de wet, dat men W. direct voor verhoor wilde meenemen. Ook meende de raadsman, dat er bij dit verhoor niet een hulpofficier van jus titie is ingeschakeld. „Er is geen spra ke van een strafbaar feit, zoals is ten laste gelegd", aldus de raadsman, „er is sprake van een onrechtmatig optreden van de politie door het ont breken van een hulpofficier". Pleiter wees er verder op. dat voor het afleggen van verklaringen alleen poli tiemensen zijn gehoord. Men ziet hieruit, aldus pleiter, „hoe belangrijk het is. dat een raadsman De dienstdoende brigadier was in ie der geval hulpofficier van justitie en een raadsman zal niet in de fase van de politie-'oewaring kunnen optreden; dit kan pas in de fase van het 'in verzekering stellen'. Tijdens de behan deling van de zaak bracht W. nog naar voren, dat hij in eerste aanleg door de parkeerwachter is aangeval len. Toen de politierechter hem voor hield. „Je hoort niets dan lof over de' man", reageerde W. „U wel mis schien". Uit de stukken bleek, dat W. zijn afwijkende visie rechtstreeks tot de parkeerwachter had beleden in de opmerkingen „Ik heb geen donder met je te maken, donder maar op. se afdeling zijn benoemd: de arts M. \V. Jongsma uit Philippine, de dame* M Wi-slcrliout-Sparrentak, VUssingen, P. E. J. Wartena-Stocpker. Vlisslngen, 11. Tideman-LeemliuJs, Goes. A. M. Kvslnk-Bcrenlzen. Hulst. C. Dieleman, Krabbcndijke, M. Rcnevvan Geer. Tholen, G. II. du Croo, Haamstede en N. Janssen, Aardenburg. „Ik hoop dat de afdeling Zeeland een actieve en bloelende afdeling zal worden. Ik twij fel daaraan In het geheel niet, wan neer ik zie dat de collectes In 1972 opgebracht hebben", aldus de heer Calff. m De initiatiefnemer voor het in leven roepen van een Zeeuwse afdeling, C. Romeyn. was door een ernstige ziekte verhinderd de bijeenkomst voor te zitten. Directeur Calff las een rede van de heer Romeyn voor, die was bedoeld sis openingswoord voor de bijeenkomstDaaruit bleek onder meer da: de heer Romeyn bet werk van de nierstichting en de vereniging als fascinerend beschouwt- Namens de provinciale vereniging het Zeeuwse Groene Kruis, pleitte de arts B. Vaandrager voor opname van een vertegenwoordiger van het kruis in het bestuur van de Zeeuwse afdeling. Da heer Calff was het daar voor "honderd procent' mee eer.s, maar hij wilde een beslissing daarover vragen van het nieuwe bestuur. De heer Jongsma tijdelijk voorzit ter van de afdeling haaide in een kort toespraakje cc- geschiedenis van de oprichting op- H:j herinnerde er aan dat in het afgelopen jaar diverse bijeenkomsten zijn gehouden, waaruit bleek flat bet noodzakelijk werd ge acht om ook in Zeeland tot oprichting van een afdeling te komen. De heer Jongsma zei dat het werk van de nierstichting hem altijd in hoge mate heeft geboeid. „Er zit veel aar. vast. Veel mensen in Nederland wachten nog op een niertransplantatie en we kunnen ir. Nederland trots zijn op de ontwikkeling van behandeling van ern stige nierziekten", aldus de heer Jongsma. ..Op het ogenblik Is een niertransplantatie eigenlijk op zich geen probleem meer. De techniek wordt voldoende beheerst en de na zorg is goed- De resultaten in Neder land zijn bijzonder goed en in vergelij king met "net buitenland staan we aan de top". De heer Jongsma vond dat er ook in Zeeland meer aandacht moet komen voor het ter beschikking stellen van nieren, bestemd voor trans plantaties. Doel Dc directeur van de nierstichting gaf een korte uiteenzetting over het dopl van de vereniging en stichting. Hij wees erop dat een nierdialyse in ver gelijking met niertransplantatie heel wat duurder is: een dialyse kost per jaar 40.000, een transplantatie een- malig 40.000 en dan 1000 per jaar. I De heer Calff gaf de voorkeur aan gaf niertransplantaties boven de nierdialy se. „Na de transplantatie is de patiënt vrijwel voor honderd procent valide, met dien verstande dat het gebruik van medicijnen nodig blijft om het risico van mogelijke afstoting te ba- Vraagtekens dit te nemen, dat zijn vrouw en de twee de machinist tijdens een dansje tot: intimiteiten vervielen. Het was olie op het vuur, toen de kok aanstalten maakte naar zijn schip te rug te gaan eu zijn vrouw het voorne men kenbaar maakte met de tweede Middelburgse bureau vertelde W.: mand is toen aan me gaan trekken.! Ik kreeg een klap met een gummi-1 knuppel op m'n linkerschouder en toen op m'n hoofd". Politierechter; „Toen bent u daarom gaan schoppen en slaan?". rechtsvervolging zal moeten volgen. bij het eerste verhoor aanwezig is. Als, Mevr. J. R. uit Vlissingen hoorde een; boete van 150 tegen zich eisen voor de diefstal van vleeswaren tot een waarde van 30 uit het zelfbedie- ningsbedrijf Raas te Middelburg. Tij dens zijn rit door de winkel liet zij het vlees uit het k-arretje in haar] handtas verdwijnen. De politierechter bepaalde de boete eveneens op ƒ150. waarvan echter ƒ50 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar.] rotschoft, kolerelijder". Een inwoner van IJzendijke. W. D-1 .zal de brandweer 88 schadevergoe-1 ding moeten betalen en een boete van 150 waarvan 100 voorwaardelijk met wtee jaar proeftijd. In oktober] had hij de kermisvreugde in zijn woonplaats nog wat verhoogd door -De ajrecteur van de nierstichting gaf de brandweer te laten uitrukken.. Elf Kn kort overzicht van de besteding brandweerheaen gaven gehoor aan dit: van het geld -,vaar de vereniging de loos aiarm, dat D. teweegbracht doorl beschikking over krijgt. Het is he in een donker hoekje bij de r-k kerk, s;emd vcor uit-eicLr.z en verbetering knop m te drukken. D. oeloofde van de nierdialyse en de niertrans plantaties. uitbreiding van het weten- j schappelijk speurwerk en begeleiding het niet weer te zullen doen. Brand van de chronische nierpatiënt, heer Calff benadrukte dat het noodza kelijk is het aantal niertransplantaties in de komende jren aanzienlijk uit te breiden. Hij wees erop dat de dialyse centra van 14 in 1968 gestegen zijn tot 35 in 1973, hetgeen betekent dat het aantal patiënten dat behandeld kan worden, toegenomen is van :40 tot ongeveer 575 (waarvan 30 thuis worden behandeld via de 'kunstnier'). NADER BEKEKEN Tsleac en de Belgische BRT zijn kort geleden op televisie gestart met een dertien lessen lange cursus 'Milieubescherming'. De introductie-uit zending per abuis een keer teveel herhaald maakte een gedegen indruk en gaf de kijkers het vooruitzicht dat op een heldere manier en vooral in een duidelijke samenhang een flinke hoeveelheid wetenschappelijk verantwoorde en overzichtelijk ge rangschikte informatie zal worden voorgeschoteld. Het werd hoog tijd dat er voor een zo breed mogelijk publiek een systematisch uitgezette popu lair wetenschappelijke verkenning van het hele veld van de milieubescherming kwam. Want zoals ook al meteen bij de aanvang van de tv-cursus van Belgen en Nederlanders samenC!) werd gesteld 'steeds meer mensen krijgen er steeds meer mee te maken'. En dan moet iedereen toch wel ongeveer weten waar hij nu precies mee te maken heeft. Dat is namelijk de tweede fase op de weg naar een effectief milieubeleid. Het begint er op te lijken dat de periode van de 'harde waarschuwingen', de schokeffecten en de overrompelende acties met als inzet een bepaald, in het bijzonder belicht milieu probleem over haar top heen is- Zonder uitzonde ring hadden bij de afgelopen verkiezingen alle politieke partijen wel een milieu-paragraaf in hun program. Er is bijna geen organisatie of vereniging meer in Nederland, die in de afgelopen jaren niet een (mini) congres, een gespreksmiddag of een forum over eigen of andermans milieuproblemen heeft georganiseerd. En vaak met een beduidend grote opkomst. Er zijn aparte ministeries voor volksgezondheid én milieuhygiëne in Nederland en België gekomen. Langzamerhand komen nieuwe wetten (op de luchtverontreiniging, op de verontrei niging van het oppervlaktewater, op bodemvervui ling) aan het afkondigen van maatregelen toe. Kortom, de 'milieubewustheid' - heèt is een gegeven geworden. zoals dat dan De vraag, die daaruit logisch volgt is: wat doen we met die milieubewustheid? Een hoofdingeland van het waterschap Schouwen-Duiveland hardhandig in opmars tegen de vervuiling van het landschap door recreanten heeft een jaar gele den eens de suggestie gedaan om het weggooien van een zakje patat buiten de prullenbak te beboeten met duizend gulden. Aardig misschien om snel een fonds ten behoeve van doeluitkeringen vol te stor ten, maar als praktische maatregel waarschijnlijk weinig populair. Ook met de simpele slogan 'de vervuiler betaalt' zijn we er natuurlijk niet. Met betalen alleen los je maar een stuk van het probleem op. Eenvoudig gezegd gaat het om twee dingen: betalen én meewerken. Om werkelijk zinvol te kunnen meewerken is een globaal zicht op de milieuproblemen in de breedste zin van het woord geen overbodige luxe. En als we van daaruit gaan praten over informatie, dan beginnen de moeilijkhe den al in de wetenschappelijke wereld zelf. Pas sinds een jaar draait bijvoorbeeld aan de Land bouwhogeschool in Wageningen een studierichting milieuhygiëne. De staf, die wel meteen kon rekenen op een grote belangstelling van de kant van de studenten omschreef de doelstelling van de oplei ding als volgt: „Wij willen hier mensen opleiden, die objectief kunnen aangeven, waar op het gebied van de milieuhygiëne grote gevaren liggen of ko men te liggen. Mensen, die in him adviezen en voorlichting zo duidelijk kunnen zijn dat men op beleidsniveau tot een politieke keuze kan komen" Milieubewustheid, gesteund door deskundigheid is de enige waarborg die kan voorkomen dat maatre gelen achteraf geen lapmiddelen blijken te zijn. De deskundigheid op het terrein van de milieubescher ming is tot voor kort wat al te sterk opgesplitst geweest in deel specialisaties. Heel langzaam begint daarin nu wat verandering te komen. De Club van Rome kan het zich in ieder geval tot een grote verdienste rekenen dat zij via haar rapportage over 'de grenzen van de groei' in de wereld, als eerste een poging heeft ondernomen de samenhang zichtbaar te maken tussen de vraagstuk ken die onze toekomst en die van generaties na ons jepalen. Vooral in Nederland is de populaire uitga ve van dat rapport van de Club van Rome een bestseller geworden. En er kan rustig worden vastgesteld dat intussen al grote bossen zijn omge hakt voor de produktie van al het papier, waarop nadien allerlei 'milieu-publikaties' zijn gedrukt. Gid sen voor een milieubewust leven, handboeken tegen de vervuiling, zwartboeken over milieuschandalen, bekeken L NADER BEKEKEN jbekeken toekomstmodellen voor natuur en landschap. Er zijn langzamerhand bibliotheken mee te vullen. En dan valt er plotseling een prospectus in je brieven bus met ergens in kleine letters de vermelding: In het kader van de milieubescherming werd deze aankondiging gedrukt op recycled papier'. Recycling, hergebruik van grondstoffen? Hoe staat het daar mee, welke zijn de mogelijkheden in deze richting? Met het aangeven van het begrip alleen is de informatie over dit (ongetwijfeld belangrijke) on derdeel van de milieubescherming verre van vol doende. Aan de andere kant mag men niet verwach ten dat iemand, die dit begrip toevallig tegenkomt en daarover wat meer zou willen weten, meteen naar een specialistisch werkje grijpt of milieuoe- schermende organisatie opbelt. We willen er maar mee aangeven dat in het algemeen gesproken de basisinformatie over allerlei milieuzaken te zeer verspreid is, te moeilijk toegankelijk. In de discus sie over de risico's, verbonden aan de exploitatie van kerncentrales, klaagde onlangs een reactordes- kundige: „Net zo goed als er voor wordt gezorgd dat ieder kind op school de verkeersregels leert, zouden we het zover moeten zien te krijgen dat iedereen een aantal basisbegrippen over kernenergie beheerst". En dan te bedenken dat de milieu vraagstukken rondom de kernsplijting nog maar weer een klein onderdeel van het grote geheel zijn. Allerlei instellingen, organisaties en verenigingen zijn de laatste tijd bezig met cursussen of lezingenseries. Nog niet zo lang geleden heeft Vereniging Milieuhygiëne Zeeland voor een aantal groepen belangstellenden allerlei aspecten van de milieubescherming uit de doeken gedaan. Een stich ting als 'Natuur en Milieu' hèeft vorige zomer een congres georganiseerd dat vooral was gericht op gemeenteen en provinciebestuurders, die van dag tot dag met. de bestrijding van de vervuiling van water, lucht en bodem iets van doen hebben. Toen enkele jaren geleden in Zeeland het vraagstuk van het kwaliteitsbeheer van de oppervlaktewateren voor het eerst aan de orde kwam, werd in Oostkapelle ijlings een studieconferentie belegd om de toekom stige beheerders een globaal inzicht te geven van wat er allemaal op dit terrein komt kijken. Al deze pogingen zijn evenzovele aanwijzingen dat er nog heel wat mankeert aan het zicht op het milieupro bleem zelf, laat staan aan een visie op de oplossing ervan. „Als we alles tegelijk willen oplossen staan we binnen de kortste keren met de armen omhoog", werd in de eerste les van de Teieac-cursus over milieubescherming nuchter vastgesteld. „We moeten op strategische punten beginnen om iets te doen. we moeten er eerst naar toe om de milieuverontrei niging tot een duldbaar pei! te herleiden". Een koe van een waarheid. Voor ieder die op nationaal, op gemeentelijk en op provinciaal niveau een beslis sing moet nemen heet dat: prioriteiten stellen. En om dat te kunnen doen is een brede feitenkennis van het grootste belang. Antwoorden op vragen als: wat is er precies an 'de hand en wat is er aan te doen? Gericht op een zo breed mogelijk publiek dat van de televisiekijkers in België en Nederland is er dan nu een brok informatie onderweg over de kwalen in onze leefomgeving, de oorzaken er van en de kansen en middelen om deze terug te drin gen dan wel erger te voorkomen. Informatie voor wie beslissingen moet nemen en voor wie aan de uitvoering ervan moet meewerken. De samenstellers van het materiaal hebben bewust gezocht naar een analytische en natuurwetenschappelijke benadering. Het is zou men kunnen zeggen een wat klinisch geheel. Emotionaliteit is terzijde geschoven. Het gaat om een algemene milieu-opleiding, waarin wordt gewerkt met feiten, met resultaten van metingen, met uitkomsten uit laboratoria, met oen overzichtelijke uitleg van de nieuwe wetgeving en met als het ware een gids door de doolhof van overheidsinstanties, die zich met milieu-vraagstuk ken bezighouden. Misschien een stapje in de rich ting van de volgende fase van de milieubescher ming: die waarin steeds meer mensen er steeds meer mee te maken krijgen en er ook steeds meer van weten. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9