Raad Oostburg wil zuiveringsschap Stuk groengordel Sloe in uitvoering Raad van Oostburg: „Verpleegtehuis absolute noodzaak" Raad Oostburg geeft jeugd Groede geen geluidsinstallatie Kosten strand- posten Oosthurg voor 75 procent vergoed Jaarvergadering 'PMIatelica' Vlissingen SENATOREN VS WILLEN MACHT VAN,DE PRESIDENT BEPERKEN Twaalf jaar voor doodslag en verkrachting Boetes geëist in kettingbriefzaal FSV in federatiti spoorwegpersonet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 JANUARI MET ELF TEGEN VIER STEMMEN DISCUSSIE OVER KANS OP INSPRAAK OOSTBURG De meerderheid van de Oostburgse gemeente raad heeft donderdagavond een voorkeur uitgesproken voor een zuiveringsschap als de aangewe zen instantie om de waterzuive- ringstaak op zich te nemen. Na een lange en moeizame discus-' sie besloot het merendeel van de raadsleden niet gs (dat de wa terschappen het water wil laten zuiveren), maar de Zeeuws- Vlaamse colleges van b. en w. te volgen in him standpunt. OOSTBURG De gemeente Oostburg krijgt van het ministerie van crm 75 procent subsidie in de kosten van vijt demontabele strandposten langs de kuststrook. De totale geraamde kos ten van ƒ229.000 zullen tot een maxi maal bedrag van 171.750 worden vergoed. Zoals bekend heeft de ge meente tot nu toe alleen strandposten ingericht bij Groede en Nieuwvllet. De subsidie voor het zwembad in Breskens, die aanvankelijk was ge raamd op 500.000 gulden is door het ministerie van economische zaken de finitief vastgesteld op 414.200. Gemeentewerken in Oostburg bereidt op het ogenblik plannen voor om de herbouw van het afgebrande sportge- bouwtje in Hoofdplaat zo snel moge lijk ter hand te nemen. In de volgen de vergadering zal de gemeenteraad van Oostburg een krediet worden ge vraagd voor deze onvoorziene uitgave. Deze mededelingen deed burgemeester A. Schipper van Oostburg donderdag avond tijdens de raadsvergadering in Oostburg. Die vergadering werd ge opend met een toelichting op enkele wijzigingen in het structuurplan voor de gemeente door een functionaris van het stedebouwkundig adviesbu reau Kuyken. Er werd daarin met name gewezen op het plan om zowel rond Oostburg als Schoondijke een rondweg aan te leggen. Dit was in de oorspronkelijke schets niet opgeno men omdat het rijkswegenplan in de ze maatregelen voorzag. Het is nu gebleken dat dit plan voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet veel meer is dan nogal verre toekomstmuziek. Kaarten De afdeling Clinge van het NKV houdt zaterdagavond bij Wed. Hoefna gels te Clinge een kaartwedstrijd. De kaarting telt mee voor het kampioen schap kaarten, dat het NKV-Clinge organiseert. VLISSINGEN „Hoewel de afdeling een goed jaar achter de rug heeft, met een vrijwel stabiel ledenbestand en een financieel resultaat dat tot tevredenheid stemt, zal er toch een sterk beleid gevoerd moeten worden. Dit vergt op de allereerste plaats een afdeling als de onze en mede gezien het feit dat we nu voor de organisatie van een 'Nationale' staan (de tentoon stelling 'Zeelandia 73') is uw aller medewerking niet alleen nodig, maar zelfs noodzakelijk". Met deze woorden eindigde de lieer J. J. van Luijk, secretaris ran de internationale vere niging 'Philatelica', afdeling Missin gen, zijn jaarverslag tijdens de don derdagavond gehouden jaarvergade ring in de kantine van het Vllsslngse stadhuis. Uit het verslag bleek onder meer dat het ledenbestand met zeven leden was verminderd, zodat de vereniging nu 352 leden telt. De secretaris meldde verder dat de jeugdafdeling voldoet aan de verwachtingen en dat er hard wordt gewerkt aan de voorbereidin gen voor de nationale tentoonstelling 'Zeelandia 73' die van 13 tot en met 17 juni in Vlïssingen wordt gehouden. Hoewel vele leden reeds hun mede werking aanboden bleek dat verschil lende commissies toch best nog wat konden worden uitgebreid. De leden waren welkom geheten door voorzitter A. F. J. Jacobs, die mee deelde dat het „waarschijnlijk wel zeker is dat we voor onze maandelijk se ruilavonden op maandagavond niet meer terecht kunnen in het Anker. Er is gezocht naar andere mogelijkheden en het lijkt erop dat we vanaf maart terecht kunnen hier in de kantine van het stadhuis, echter dan op donderdag avond". Uit de verslagen van de penningmees ter en de leiders van het rondzendver- keer en nieuwtjesdienst bleek dat het de vereniging goed gaat. Gewoontege trouw werden ook tijdens deze jaar vergadering een aantal medewerkers in het zonnetje gezet en zij ontvingen uit handen van voorzitter Jacobs een attentie. Aftredend en weer herkies baar waren de heren A. A. Snoodijk, J. Henneman en J. Kadjser. Allen werden herbenoemd. De heren F. Kuijper en C. de Leeuw, die beiden reeds geruime tijd deel van het be stuur uitmaakten, trokken zich om gezondheidsredenen terug uit het be stuur. Naast, vele woorden van dank ontvingen zij uit handen van de voor zatter een stockboek. In hun plaats werden gekozen de heren P. C. Oos terling en L. P- Sterzenbach. Na af loop van de vergadering volgde nog een verloting. Een uur voor de aan vang van de jaarvergadering bestond er weer de mogelijkheid om de nieu we uitgiften in ontvangst'te nemen. Alleen de heren Th. Cambler, A. Salo- mé (wd) en A. de Feyter. I. de Bruljne (prot. chr. fractie) hielden er een andere mening op na: zij confor meerden zich aan liet uitgangspunt van het provinciaal bestuur, dat de gemeentebesturen gevraagd heeft voor eind januari hun standpunt over de waterzuivering kenbaar te maken. De discussie in de gemeenteraad van Oostburg spitste zich donderdag toe op de vraag hoe de burger de meeste Invloed lean uitoefenen op de water zuivering in de provincie. WD-er Cambier vond met de heer De Feyter dat het er met een zuiveringsschap allemaal nog ondoorzichtiger op zou worden voor de gemiddelde burger. „Zo'n zuiveringsschap vraagt weer een nieuw bestuur en zal weer aparte diensten krijgen. Dat lijkt me geheel overbodig omdat het waterschap het werk makkelijk kan doen, eventueel in samenwerking met bestaande dien sten als het laboratorium van de watermaatschappij Zeeland. Als de ge meente dan de vertegenwoordigers van de vervuilers mag benoemen is het geen enkel probleem meer", vond de heer Cambier. Het raadslid waar schuwde dat de provincie mogelijk zelf de waterzuivering ter hand zou nemen als besloten wordt om die taak niet aan de waterschappen op te dragen. Gerust Aan die waarschuwing verbonden la ter de wethouders J. Barendregt (wd) en C G. Claeys (kvp) nog de opmerking dat ze in een dergelijk geval toch liever met de waterschap pen in zee zouden gaan, maar burge meester Schipper stelde hen ten dele gerust: „Daarover zullen de provincia le staten toch In laatste Instantie moeten beslissen", dacht hij. Overigens had de heer Schipper met de raadsleden Barends. Van Beest, Niermans-Gossije en Verhage weinig oor voor de argumenten van de heren Cambier en De Feyter. Hij bestreed met name dat „een zui veringsschap moeilijk werkbaar en niet democratisch" zou zijn, zoals de heer De Feyter had opgemerkt. „Een zuiveringsschap is inderdaad een apart lichaam met een eigen bestuur en eigen diensten, maar het grote voordeel ervan is dat verschillende instanties provincie, gemeenten, waterschappen er in kunnen deel nemen. Eerlijk gezegd vind ik de waterschappen een beetje "Welb- fremd'. Er is daar weinig te merken van de betrokkenheid van de burger en dat leun je van een gemeente toch niet zeggen. Het is overigens ook nog zo dat je ook als de waterschappen worden aangewezen toch minstens een gemeenschappelijke technologi sche dienst nodig hebt. dat wordt dan weer een apart lichaam", aldus de heer Schipper. Ook in tweede instan tie bleef men van mening verschillen. De heer Cambier betoogde dat poli tiek en maatschappelijk inzicht er nauwelijks toe doen in deze zaak: het gaat er volgens hem om zo vlug mogelijk schoon water te krijgen. Hij tekende daarbij ook nog aan de wa terschapsbesturen zeker niet on-demo- cratisch te vinden, waar de heer De Feyter aan toevoegde: „Het is de vraag of een zuiveringsschap in Zee land wel democratisch te controleren is". De raadsmeerderheld bleek uiteinde lijk over die vraag niet wakker te liggen. Men zag toch maar liever een zuiveringsschap van de grond komen. ADVERTENTIE) de veiligste trap.. 0 Oerdegelijke aluminium trappen, 0 ladders en ZIG-ZAG zoldertrappen. J Beneluxstraat 8 Voor brochure: telefoon 04242-3283 j Dag en nacht bereikbaar; HENRI BRANDS BV OISTERWIJK Wekelijkse middag voor bejaarden VLISSINGEN In het kader van de activiteiten in het wijkcentrum 'Open Hof' in de Vllsslngse wijk Paauwen- burg hield de activiteitenoommissie dinsdag een middag voor beiaarden. De bedoeling was om een ontmoetings punt te creëren voor de bejaarden in de eigen wijk. Er was de gelegenheid tot kaarten, sjoelen, dammen, praten, enzovoorts. De opkomst werd boven verwachting genoemd. Voor de activi teitenoommissie ls het in ieder geval aanleiding om wekelijks een dergelij ke middag te houden en wel op dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur. De leiding berust bij een deskundige met hulp van enkele vrijwilligsters uit de wijk. Er zal getracht worden het, aantal ontspanningsmogelijkheden uit te breiden door het aankopen van spelmateriaal, schaakborden en mis schien zelfs een biljart. ZIEKENHUIS MOET BLIJVEN GEEN DISCUSSIE OVER CAMPINGS OOSTBURG Een aantal raadsleden heeft donderdagavond in de raadsver gadering b- en w. van Oostburg ver zocht te blijven aandringen op de spoedige realisatie van een verpleegte huis in die gemeente. Met name de heren F. Baarends (ppr) en A. de Feyter (prot. chr. fractie) beschouw den de bouw van een nieuw verpleeg tehuis als een 'absolute noodzaak', die ook bij de discussie over de zieken huizen in Zceuwsch-Vlaanderen betrok ken moet worden. De Oostburgse ge meenteraad stelde zich donderdag op achter de drie colleges van b. en w. van VVest-Zceuwsch-Vlaanderen (Oost burg, Aardenburg en Sluis) die zich fel willen verzetten tegen iedere aan tasting van het ziekenhuis in Oost- burg- Bij hun standpuntbepaling had den de gezamenlijke colleges deze week ook het verpleegtehuis betrok ken omdat dat 'niet los gezien kan worden van de totale ziekenhuisvoor zieningen'. De heren Baarends en De Feyter von den dat dit nog wel wat scherper gesteld mocht worden. Burgemeester A. Schipper had daar wel begrip voor, maar hij waarschuwde dat het ver pleegtehuis tijdens de hoorzitting over de ziekenhuisplannen (vandaag) niet ter sprake kan komen. Een pleidooi om de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen zoveel mogelijk te laten samenwerken met de Belgische ziekenhuizen kwam tenslotte van de heer Th. Cambier. In de volgende raadsvergadering zal de gemeenteraad zich uitvoerig bezig houden met de problemen rond de vergunningen voor campinghouders langs de kuststrook. Daarbij komt dan onder meer ook een beroepschrift van de heer I. Cysouw aan de orde. Nadat de heer A. van Beest het colle ge had gevraagd om een vastomlijnd plan voor enkele jaren (en een oplos- CHR. NATIONALE SCHOOL KRIJGT GEEN NIEUW GEBOUW IN TRAGELWIJK OOSTBURG De gemeenteraad van Oostburg is donderdagavond niet tege moet gekomen aan een verzoek van het bestuur van de christelijke natio nale schoolvereniging 'Emmanuel' te Oostburg. De schoolvereniging had de ze school graag in de Tragelwijk gebouwd gezien. De raad had niet veel tijd nodig om tot dat afwijzend stand punt te komen. De heer De Bruljne van de protestants christelijke fractie zei nog, dat hij de aanvraag van het schoolbestuur van dé christelijk natio nale school 'niet duidelijk gemoti veerd' vond. Burgemeester en wethouders waren van mening dat het gebouw van de christelijk nationale school aan de Noordwal nog goed is. Dat gebouw dateert uit 1951 en in 1960 is er nog een vierde leslokaal bij gebouwd. B. en w. vonden bovendien, dat in de Tragelwijk niet van een dusdanige toename van de bevolking kon wor den gesproken dat de stichting van een christelijk nationale school ge rechtvaardigd zou zijn. Met bus gezocht naar bushalte OOSTBURG Tijdens een bustochtje door de wijk T)e Veerhoek' in Oost burg heeft het Oostburgse college van b. en w., samen met de directie van de SBN en enige raadsleden naar mogelijkheden gezocht voor een zo gunstig mogelijke plaats voor een bushalte in de nieuwe buurt. Het bus tocht je vond donderdagmorgen plaats. De halte die thans aan de Veerhoeklaan ligt is slechts tijdelijk. Met name werd onderzocht in hoever re het mogelijk is de halte dicht bij het in de buurt geplaatste ziekenhuis te plaatsen. De bustocht duurde drie kwartier. sing voor de acute problemen) deed burgemeester Schipper een beroep op de raad deze zaak toch vooral voor zichtig te behandelen. „Het welzijn van de gemeente staat steeds voorop, geef ons daarom een maand de tijd om de problemen te bekijken, we komen er op terug", beloofde de heer Schipper. Onderwijs Een voorstel van b. en w. om de bijzondere scholen in Zeeuwsch-Vlaan- deren geen extra vergoeding te geven voor het geven van godsdienstonder wijs viel niet in goede aarde bij de KVP-fractie. De heer G. van Schaiok was het volledig oneens met de argu mentatie van b. en w.. die er aan hadden herinnerd dat de extra kosten van leermiddelen altijd zijn te bestrij den uit een apart fonds (volgens arti kel 101 van de lager-onderwijswet). De heer Van Schaick was toch bang dat er een rechtsongelijkheid zou ont staan tussen openbaar en bijzonder onderwijs en hij verweet het college bovendien dat dat de wezenlijke vraag waarom geen vergoeding zou worden gegeven niet was beantwoord in het voorstel. De heer F. Baarends (ppr) bleek er totaal andere gedachten op na te houden: „Het is duidelijk dat een openbare school met de subsidies pre cies evenveel kan doen als een chris telijke. Ik heb er geen behoefte aan om te praten over het bevoordelen van een bepaalde richting". Met uit zondering van de driemans-KVP-frac- tie bleek de meerderheid er zo over te denken. Men vond met burgemees ter Schipper dat het verzoek van de vereniging van katholieke onderwljs- besturen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen op objectieve manier was behandeld- Niet-verklaarde oorlogsvoering en legering troepen WASHINGTON (RTR) Twee vooraanstaande republikeinse den van de Amerikaanse senaat hebben twee afzonderlijke voorstellen ingediend ter beperking van de mogelijkheid president om een niet-verklaarde oorlog te voeren of zonder y> stemming van het congres troepen in het buitenland te stationen kaanse strijdkrachten in het b_ land op deze wijze door de moeten worden geratificeerd. Conj Volgens het wetsontwerp van senator Jacoh Jaritts dat mede onderschreven ls door 51 van zijn collega's mag het staatshoofd een in geval van nood begonnen militaire actie niet langer dan 30 dagen voortzetten zonder uit drukkelijke toestemming van het con gres. Als deze toestemming ontbreekt worden de fondsen voor dergelijke militaire operaties bevroren. Onder de mede-ondertekenaars bevin den 2ich de republikeinse fractieleider Hugh Scott, diens democratische te genhanger Mike Mansfield en de de mocratische voorzitter van de se naatscommissie voor de strijdkrach ten, John Stennis. Javitts verklaarde donderdag dat hij met zijn voorstel een eind wil maken aan "het gebruik van presidentiële oor logen en zo toekomstige Vietnams voorkomen". Hoewel Amerikaanse presidenten tientallen malen troepen naar het buitenland hebben gestuurd heeft het congres slechts vijf maal officieel de oorlog verklaard. Het andere wetsvoorstel is afkom stig van Clifford Case. Dit ontwerp dat betrekking lieeft op de militaire bases In het buitenland, houdt In dat er geen gelden beschikbaar worden gesteld voor de uitvoering van het in december 1971 met Portugal gesloten presidentiële verdrag, waarbij de VS dit land 436 miljoen dollar aan hulp en kredieten toezegden in ruil voor het behoud van de Amerikaanse bases op de Azoren. Volgens Case en andere senatoren had dit verdrag aan de senaat moeten worden voorgelegd die het met een meerderheid van tweederde had moe ten bekrachtigen. In het wetsvoorstel staat dat voortaan alle overeenkom sten inzake de legering van de Ameri- (Slot van pag. 1 soorten struiken en bomen niet ge mengd geplant, maar per soort in plantvakken ondergebracht. Chemi sche onkruidbestrijding zal In dat proefgedeelte in de toekomst achter wege worden gelaten om het risico van beschadigingen in dit opzicht te voorkomen. Havenschap-directeur Van Konijnen burg verwacht, dat het twee tot drie jaar zal duren voor de jonge aanplant van dit voorjaar enig reliëf zal krij gen. „Je hebt zo'n ontwikkeling ook gezien langs bijvoorbeeld de picknick plaatsen, die aan de rijksweg en de doorgetrokken Sloeweg zijn gemaakt. PVDA-VOORSTEL VERWORPEN STARTSUBSIDIE GEHALVEERD OOSTBURG Het jeugdwerk in Groede zal het voorlopig moeten doen zonder een geluidsinstallatie. De meenteraad van Oostburg onthield donderdagavond zijn goedkeuring aan het voorstel van de PvdA-er A. van Beest, die de door de stichting jeugd- centrale ten behoeve van het jeugd werk Groede gevraagde subsidie met 1000 wilde verhogen, om Groede aan de "broodnodige' installatie te helpen. Burgemeester A. Schipper: „We willen eerst eens aanzien hoe het gaat in Groede. We hebben weieens teleurstel lende ervaringen gehad met het club huiswerk. Bovendien zal er niet altijd muziek worden gedraaid en in voor komende gevallen kan altijd de instal latie van de streekjeugdwerkcentrale worden gebruikt", aldus de burge meester. Vooral de heer Van Beest was van mening dat het jeugdwerk niet zonder geluidsinstallatie kon. we een half jaar wachten komt het werk niet volledig tot zijn recht. We leggen toch ook geen zwembad aan zonder er water in te doen". Het was de heer Van Beest na infor matie te hebben ingewonnen bij de streekjeugdwerkcentrale gebleken, dat het in de praktijk onmogelijk is gebruik te maken van de apparatuur van de streekjeugdwerkcentrale, dat die stichting, evenals dat in Groede het geval zal zijn die apparatuur voor al in het weekend gebruikt. Het bezwaar van b. en w- dat het ter-beschikiring-steilen van de duizend gulden aanvragen vanuit andere ker nen tot gevolg zal hebben, werd door de heer A. I. Verhage (dorpsbelangen en toerisme) bestreden. „Wat mij be treft krijgt men in alle Wen de kernen een geluidsinstallatie, als de opzet maar zoals in Groede is. Duizend gulden meer of minder kan ons de kop niet kosten", vond de heer Verhage. Overigens juichten alle fracties het inititatief van Groede toe. Mevrouw M. M. Niermans-Gossije (d'66) sprak haar waardering uit „voor de gehele bevolking van Groede" en „wenste te gemoet te komen in de grote plannen van de kern". Een suggestie van de heer F. P. Baarends (ppr) om de apparatuur in bruikleen aan Groede te geven vond onvoldoende steun zo dat het clubhuiswerk in Groede genoe gen moest nemen met een startsubsi die van 2250. „Het is aan de karige kant", zei de heer Verhage, daarbij doelend op de halvering van de gevraagde startsubsi die van 5250. Deze vermindering was, aldus burge meester Schipper tot stand gekomen na overleg met gemeentewerken. De heer Schipper wide wel met het over gebleven bedrag, in overleg met de werkgroep, proberen het gebouw, de Franse kerk te Groede, naar tevreden heid in te richten. De gemeenteraad deed donderdagavond bovendien een principe-uitspraak over subsidiëring van het jaarlijkse exploitatietekort van het jeugdwerk in Groede. De debatten werden door ongeveer 25 inwoners van Groede bijgewoond. Daar kreeg je na een paar Jaar ook het eerste effect van de beplanting". De kosten van de eerste fase van de groenstrook komen oi 75.000. Voorlichting over werk proefbedrijf de 'Rusthoeve' MIDDELBURG Donderdagavond hield de vereniging voor bedrijfsvoor lichting "Walcheren' een druk bezochte bijeenkomst in "De Brasserie' te Mid delburg. Na een kort huishoudelijk gedeelte behandelde de heer D. Wis- kerke, bedrijfsleider van het proefbe drijf 'Rusthoeve' te Colljnsplaat het onderwerp "Resultaten van diverse proeven betreffende rassen en gewas beschermingsmiddelen'. Door middel van een overheadprojec tor toonde de heer Wiskerke een aantal schema's met de resultaten van de proeven met verschillende gewass- sen, de besmetting hiervan en ook de gebruikte hoeveelheid bestrijdingsmid delen. Vooral de hoeveelheid en het tijdstip van toedinening van de bestrij dingsmiddelen en de besmetïngsdose- ring bleken grote invloed te hebben op de resultaten van de verschillende gewassen. De tarweopbrengsten wer den in 1972 plaatselijk sterk beïnvloed door meeldauw Enkele nieuwe tarwerassen kwamen bijzonder goed uit de bus. Spreker kon echter geen enkele voorspelling doen over de resistentie van deze nieuwe rassen. De luisbestrijding nog in zomer- en wintertarwe gaf overwe gend een gunstiger resultaat dan de onbehandelde velden en ook hier bleek dat het tijdstip van de bespui ting bijzonder belangrijk was. Voorafgaande aan de lezing gaf voor zitter A. Langebeeke uit Gapinge een kort jaaroverzicht. Hij noemde 1972 een 'gewoon jaar' met wisselende re sultaten. De opbrengsten van granen en suikerbieten waren matig, maar de aardappelen en uien waren daarente gen goed tot zeer goed te noemen. Hij adviseerde zijn leden om de ver anderingen in de landbouw te blijven volgen en niet terug te schrikken voor het nemen van enig risico bij investe ringen en andere bedrijfsuitbreidin- gen. Bijeenkomst van bejaardenbond te Meliskerke MELISKERKE Woensdagmiddag hield de bejaardenbond te Meliskerke een bijeenkomst in het jeugdgebouw van de gereformeerde kerk te Melis kerke. De voorzitter, de heer P. Sinke, heette alle leden welkom. Daarna ver toonde ds. T. H. de Kok, gerefor meerd predikant te Meliskerke, dia's over zijn reis naar Palestina. Na af loop dankte de voorzitter ds. De Kok voor de boeiende voorstelling en over- hem een bosje bloemen. Meer Engels dan Frans op de lagere scholen DEN HAAG (ANP) De belangstel ling voor Frans op de lagere scholen in ons land is In de periode 1966-'71 gedaald van 81.300 naar 16.600 leerlin gen. Engels daarentegen steeg in de interesse: van 8.800 scholieren naar 32.700. In dezelfde periode nam het onderwijs in handenarbeid sterk toe: van 590.400 naar 1.110.800 kinderen. Dit is ontleend aan de statistiek van het gewoon lager onderwijs '71-'72, die het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft gepubliceerd. Op de teldatum 16 januari 1972 zaten er 1.464.500 leerlingen op de scholen voor gewoon lager onderwijs. Een jaar tevoren waren het er 1,462.400. Het aantal scholen nam met 63 toe tot 8.288, het aantal onderwijzers met 900 tot 50.141. Meer dan 97 procent van de eerste klassertjes in 197.1 had kleuteronderwijs gevolgd. Het percen tage leerlingen, dat doubleerde, liep iets terug. Bijna alle scholieren, die vanuit het zesde leerjaar de school verlieten, gingen voortgezet onderwijs volgen: 62 procent op scholen voor vwo, havo of ma vo, en 37,5 procent bij het beroepsonderwijs. Bijna 10.000 kinderen van buitenland se werknemers zaten eir op de lagere scholen. Van hen komt tweederde uit, landen rond de Middellandss Zee, in het bijzonder uit Turkije, Spanje en Italië, aldus het CBS. Ex-spion krijgt na 10 jaar strijd pensioenverhoging ROTTERDAM De Rotterdamse Invalide ex-spion Wil Gunnewegh heeft na bijna tien jaar toch erkenning gekregen voor het inlichtingenwerk, dat hij in het begin van de zestiger jaren uitvoerde in China, Rusland en enkele andere Oostbloklanden, krijgt een bedrag ineens plus verhoging van zijn militair pensioen met terugwerkende kracht 1968. Gunnewegh, nu een blij man: heb beloofd nipt te zeggen hoeveel het is, maar ik kan wèl vertellen, dat als ik alles bij elkaar optel wat ik nu ga krijgen, dat ik dan ver boven de 30.000 gulden kom, die ik aanvankelijk heb geëist". De ex-BVD-medewerker hoorde het nieuws dinsdagmiddag van drs. J- M. den Uyl, die fungeerde als voorzitter van de kamercommissie voor Inlich tingen- en Veiligheidsdiensten. Volgens Gunnewegh luidde de conclusie, dat „ze niet konden begrijpen dat het zo gebeurd is, want wat kon worden nagetrokken, dat klopte allemaal". Gunnewegh heeft inmiddels ook een boek geschreven over zijn belevenis sen. AMSTERDAM (ANP) Een zich over de hoogte van de straf hogelijk verontwaardigd tonende Marokkaanse gastarbeider heeft zich woensdagoch tend voor de rechtbank in Amsterdam wegens doodslag en het medeplegen van verkrachting conform «le eis ho ven veroordelen tot twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek. Het was de 27-jarige Marokkaan A. M. uit Casablanca, die in de nacht van 11 op 12 augustus de 49-jarige weduwe Bonnie Valk-Beekhuizen in haar wo ning te Amsterdam om het leven bracht en vervolgens haar huis leeg roofde. Samen met twee Marokkaanse vrienden had hij bovendien nu ruim een jaar geleden op een zondagoch tend een 22-jarige alleenwonende on derwijzeres in haar woonboot gelegen in de Amstel in Amsterdam, ver kracht. In de overwegingen die tot het, vonnis hebben geleid stond dat de verdachte volledig toerekenbaar wordt geacht, geweld heeft gepleegd bij zijn volle verstand en dat herha ling van deze geweldsmisdrijven niet uitgesloten geacht kan worden. Bij de bepaling van de hoogte van de straf heeft de rechtbank de beveiliging van de samenleving laten meewegen. De twee wetsvoorstellen zijn jaar al met grote meerderheide de senaat aanvaard. De uitelndt goedkeuring werd echter geer," doordat er geen compromis wed gewerkt tussen de versies die dj naat had aanvaard en die welkj huis van afgevaardigden had ge*; keurd. Het congres in zijn ni-' samenstelling moet nu de twee'" werpen opnieuw behandelen. HAARLEM (ANP) De officier, justitie bij de rechtbank te Hair» heeft donderdag tegen zes Inwt» van Heemskerk boetes geëist, n rend van 500 tot 10.00(1 guldre bovendien voorwaardelijke gew nlsstraffen. De mannen hebben de wet kansspelen overtreden door de li ve van kettingbrieven in DuitÜ- Zwitserland. België en Italië vol? het zogenaamde 'Amerikaanse ra, te' systeem. De gTote man oj"j) achtergrond, een zekere Owell, sy niet terecht. Deze ontving het rr.«] geld, ruim acht ton, dat naar baf burg of Liechtenstein gestuurd ari worden. Hij verblijft nu in het te<! land. UTRECHT (ANP) De vergat- van afgevaardigden van de Feden? Spoorwegvakvereniging (fsv) i- woensdag in Utrecht besloten W. treden tot de federatie van vakrë» gingen van spoorwegpersoneel, menwerkingsverband waarbij li dels ook vervoersbonden van NVT NKV zich hebben aangesloten. ft| het CNV aangesloten vervoeii heeft zich tot nu toe van een ferfss van spoorwegpersoneel gedistanr»? De FSV. die als zelfstandige orga tie blijft voortbestaan, gaat eenp aantal bevoegdheden zo veel rocfej! overdragen aan de federatie vat I verenigingen van spoorwegperata De FSV-afgevaardigden stuurden telegram aan minister Geertseiut binnenlandse zaken waarin zij testeren tegen het voornemen r;: regering om de pensioenpremie m j het overheidspersoneel waartaü het spoorwegpersoneel behoort verhogen. Venijn-in de staart? .EERSTE WINTERHEIII1 VERLIEP ABNORMM (Van onze weerkundige medewerker) De eerste helft van de meteor gische winter (periode 1 deen ber t/m 15 januari) had w abnormaal verloop. Nog niet 11 de eerste plaats wat de temp-x tuur betreft. Deze bleef gemy deld wel boven normaal mal dat is geen bijzonderheid. Ers' zelfs geschaatst in het noorln op 4 tot 6 dagen elders 1 tol 1 dagen. Het bijzondere zat voort in de bijzonder lange perliï waarin een hogedrukgebied bora i Midden en West-Europa aanmm bleef. Een gevolg hiervan was I er vrijwel geen neerslag vlet, ti wind bijzonder zwak bleej to geen afgezien van de temperativj het weer voor ons gevoel csjj nog meer zacht en mild karakiej gaf. Warme IncMaij Na wat depressieactiviteit In b gin december kwam half deen ber een hogedrukgebied van it Balkan naar Midden-Europa. was een zogenaamd warm te drukgebied daar in de ftojn luchtlagen warme lucht aanwen' was- Een gevolg hiervan dat iw afkoeling aan de grond er ït vorst ontstond, ook elders r. Midden-Europa en het berggebv'. (in de dalem maar op een hw te tussen 1000 en 2200 mele kwam het kwik hoogst zelden - als gevolg van een warme laag' onder het vriespunt. Het bijzondere van deze win'.: I is in enkele gebieden van Euro? nog groter dan in ons land. Alp meen bekend is hoe de wlr.tr sportcentra naar sneeuio uitzift De hogere gelegen delen cc Duitsland (Harz. Sauwerlaü Zwarte Woud) heeft naaenoeag» sneeuw gezien. Ook in ons land* vrijwel nergens sneeuw gevalle behalve op enkele plaatsen opU december, maar dan nog vlokpt zo klein dat men er een vergroto glas bij nodig had. In het grootste deel van 2 en dat is nog opmerkelijker, li ook nog geen sneeuw geve"' Zelfs in Rusland verliep de e winterhelft abonormaal zacht eerste winterhelft geeft bi) een tekort van ongeveer 40 urü zon te zien. Nog groter is dl neerslagafwijking met gemiddeld over ons land 60 mm 1 neerslag dan normaal. De in dit stadium is of het kwakfo len zal blijven of dat het venlis dit keer in de staart (fel zal schuilen zoals enkele lce voorgekomen. Winters als d 1917. 1929. 1954. 1955. 1956 i» daar een voorbeeld van geweest. In late extreme koudegolven fc februari 1929 en 1956 waren ito' heel bijzonder, in 1917 brak 11 winter op 20 januari door - laagste minimum -15 graden w eindigde op 10 februari. In 1SSi winterkou van 13 februari tot I maart minimum -16 graden, In 1954 kou van 23 januari tot 11 februari minimum -15 en op febrarl een elfstedentocht. W wij met deze voorbeelden wille zeggen is dat het te voorbadi zou zijn te stellen dat de wlnltr zo goed als voorbij is. Niet mee niets minder dan half om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 6