PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORUITGANG BIJ VIETNAM-OVERLEG GENERAAL HAIG LICHT THIEU IN Delegatie van socialisten op reis voor Vietnam-conflict Zeeuwse kottervisserij wil zekerheid over inpassing in de Deltaschadewet Voorlopig akkoord Kissinger-Le Due Tho? VVD zoekt contact met de groep-prof. Wessel (ex-D'66) en, gssi Zes vermisten na brand op schip bij de Azoren Vandaag in de krant... WENSEN OP ZEVIBELVERGADERING IN VLISSINGEN ~^16e jaargang one WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN n«nl»pr!J> 27,35 Maandag 15 januari 1971 Vijf uilen niet meer in Inkelse olmen Pagina 4 22. UI. 4457 Ziarlkitt, r adm. tal. 2094. Hulst, Stoamtraet 6, lal. 4058. i bfw. G'-'C 359300, Pn.in s U| BISCAYNE (APP/UPI) Henry Kissingers assistent, generaal Alexander Haig, die tot staf chef van het Amerikaanse leger is benoemd, is op last van president Nixon zondagavond nog naar emJ gaigon vertrokken om president Thieu van Zuid-Vietnam op de hoogte te brengen van de huidige van de vredesonderhandelingen over Vietnam. Nixons perschef, Ronald Ziegler, die dit be kendmaakte, zei dat generaal Haig ook naar Thailand, Laos en Cambodja zal gaan. Noord-Vietnam heeft zaterdag laten weten dat er vooruitgang is geboekt bij het vredesoverleg tus sen Kissinger en Le Due Tho. Zondag verklaarde de vertegenwoordigers van de voorlopige revolu- tionaire regering in Parijs dat er bij dit geheime ovzerleg vorderingen zijn gemaakt. Diplomatieke waarnemers in Key Biscayne menen dat Kissinger in Parijs mogelijk tot een voorlo- C:ipi«e bestandsovereenkomst met de Noordvietnamezen is gekomen en dat Haig daarom zo snel naar Saigon is gestuurd. --»■ Volgens goedïngelichte kringen jjjs heeft Noord-Vietnam concessies pd33n wat het aantal buitenlandse tnarnemers betreft die toezicht moe ien houden op de naleving betond, Hanoi Iiield eerst vast aan een aantal j.;- nn 250 waarnemers terwijl de VS - rond 5.000 wilden. Nu zou er sprake lijn tan een op internationale leest 'meid toezichthoudend orgaan van tot 3.000 man dat een bepaalde ïotonomie' zou krijgen op het punt to de verbindingen en het vervoer S*.'en ook over voldoende geldelijke mid- ^jjjidelai moet beschikken om zijn taak te kunnen uitvoeren. Volgas deze kringen hebben Kissin- jtr «i de Noordvietnamezen ook de BOMBRIEVEN IN ISRAËL 20 -V maakt van ins4wmlpn een Tot zondagavond is er melding ge- drie van deze brieven. Eén verwondde drie mensen, bijtijds onschadelijk gemaakt. De drie brjeven zijn to Israël zelf gepost. Een onderwijzeres uit Kiryat liep ver- idingen aan een hand op toen zij de brief opende die haar door een postbode was overhandigd. Twee men sen die bij haar stonden raakten licht gewond. Op het hoofdpostkantoor van Te! Aviv ontdekte men later een bom brief die geadresseerd was adn een in- woner van Tiberias en op het postkan van Beersjeba vond men een lljke brief gericht aan een in- «r van deze plaats. Beide brieven konden onschadelijk problemen inzake de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en Zuid-Viet- nam voor een groot deel uit de weg geruimd. Maar het is nog steeds niet bekend of deze zone een ondoordring bare barrière tussen het noorden en zuiden zal vormen of een 'poreuze' grens zal zijn. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zei zaterdag, dat de technische besprekingen tussen Ameri kaanse en Noordvietnamese deskundi gen vandaag in Parijs worden voort- PARIJS (AP) Zes leden van de bemanning van het Franse Iaadkisten- scliip de Mont Laurier worden ver mist nadat er zondag aan boord tij dens een hevige storm brand was uitgebroken, en men het vaartuig had verlaten. Het drama speelde zich af op 300 mijl ten noordwesten van het Azoren- eiland Corvo. De Mont Laurier was van Rotterdam via Le Havre op weg naar Canada. Het schip, dat 4249 ton mat en in 1972 in de vaart is geko men, vervoerde onder meer een la ding auto's, kunsthars en insecticiden. Elf zeelieden bevinden zich thans op een Frans schip en vijf konden een Britse vrachtvaarder bereiken. Door de hevige storm is de lading van de Mont Laurier gaan schuiven zodat tenslotte kunsthars ging uitlekken en terechtkwam in de machinekamer. Hierop was de brand ontstaan. gezet. Ziegler weigerde te zeggen of Kissinger naar Parijs zal terugkeren. Het Witte Huis melde zaterdagmor gen vroeg geen commentaar geven op een bericht, van een Amerikaanse om roepmaatschappij, volgens welk Kis singer en Le Due Tho in Parijs over eenstemming zouden hebben bereikt. Het station ABC meldde uit Parijs dat er 'duidelijke aanwijzingen zijn dat de laatste belangrijke geschilpun ten uit de weg zijn geruimd en dat zowel de Amerikanen als de Noord; vietnamezen nu bereid zijn tot onder tekening van een overeenkomst". Ook de Amerikaanse en Noordvietnamese delegaties in de Franse hoofdstad had den geen commentaar op het bericht. JOEGOSLAVISCHE SPIONNEN IN ZWEDEN GEPAKT (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Zweedse poU- tie heeft een JoegosUvlsch splo.iage. net opgerold. Tot nu toe zijn zeven Joegoslaven gearresteerd. Opmerkelijk is dat de spionage niet tegen Zweden gericht Is maar tegen de Joegoslavi sche gastarbeiders die in Zweden wer ken en dan vooral tegen de politieke tegenstanders van het Tito-regime die zich In verschillende ondergrondse groepen verenigd hebben en waarvan speciaal de fascistische Cs tas ja-be we ging bekendheid geniet. Hoewel een en ander onder de grootste geheimhouding geschiedt on der verwijzing naar het lopende poli tic-onderzoek lekte het nieuws uit toen afgelopen vrijdag twee Joegosla ven door de rechtbank in Gotenborg in hechtenis genomen werden. Onder de ruim 70.000 Joegoslaven die in Zweden werken is een kleine groep politiek actieve tegenstander» van het Tito-regime in verschillende ondergrondse organisaties werkzaam. Het meest bekend is de Ustasja-bewe- ging. bestaande uit Kroatische tegen standers van Tito die niet voor terro risme terugschrikken. Begin vorig jaar vermoordden twee leden van de Ustasja-beweging de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm en in sep tember gelukte het enige andere üs- tasja-leden vla een vliegtuigkaping de twee moordenaars uit een Zweedse KEY BiSCANL: Henry Kissinger (rechts) heeft zondag bij presi dent Nixon verslag uitgebracht van de Vietnam-onderhandelingen in Parijs. Generaal Haig (links) werd daarop naar Saigon gezon den om president Thieu in te lich ten. Engelse griep: in een week 882 doden LONDEN (DPA) De Engelse griep Ook het aantal sterfgevallen als gevolg heeft in Engeland in de eerste week van longontsteking en bronchitis steeg van januari 822 mensenlevens geëist, in de week tot 5 januari tot 2.829 en, bijna tweemaal zoveel als in de laatste 1.488. week van december 1972. Thieu In Chili zijn het vorig jaar de kos ten van levensonderhoud met een re- cordpersentage van 163.4 gestegen. Dit blijkt uit officiële cijfers die in Santiago zijn gepubliceerd. Tegelijker tijd is in Montevideo bekend gemaakt dat de kosten van levensonderhoud in Uruguay In 1972 met 94,71 procent omhoog gingen. President Thieu van Zuid-Vietnam meent dat de oorlog nog wel drie of vier jaar zal voortduren als niet bin nen enkele weken een vredesovereen komst wordt gesloten. In een zater dag door het Amerikaanse tijdschrift "New Republic' gepubliceerd interview verklaarde hij voorts te geloven dat president Nixons adviseur Kissinger uit is op Russische beheersing van Indo-China als tegenwicht tegen Chinese volksrepubliek. Het interview werd Thieu door de Italiaanse schrijfster Oriana Fallaci afgenomen op 30 december j,l„ voor de jongste intensieve gespreksronde in Parijs tussen Kissinger en Hanoi's afgezant Le Due Tho, een ronde die zaterdag is afgesloten met aanwijzin- gèn dat een definitief akkoord nabij is. Volgens Thieu was het op sterke aandrang van Saigon dat de Amerika nen waren overgegaan tot onderhan delingen over wijzigingen in de reeds in oktober met Noord-Vietnam bereik te overeenkomst, die naar zijn zeggen fundamenteel onaanvaardbaar was. Thieu zei dat de oorlog zal voortdu ren zolang Noord-Vietnam het zuiden een communistische regering tracht op te leggen. BERAAD VAN TOP D '66 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de WD heeft het oud- D'66-lid prof. Wessel officieel uitgenodigd voor een gesprek over diens nieuwe 'links-liberale partij' die de Delftse hoogleraar (oud- richter van D '66) met een aantal sympathisanten wil oprichten. Vessel heeft overigens bedankt voor de eer. Hij sloot een eventueel gesprek met de WD in later stadium niet uit. te groep-Wessel begint in D'66- 2 Ki onder „niet traditioneel par- eixmdenen" sterke aanhang te krij gt 0? 27 januari zal in Utrecht een sste bespreking worden gehouden ca de uitgangspunten van de niet- fesaionele gematigd progressieve [j J eüj. Als voor die tijd een beslissing j, sxiiï zijn gevallen in een D'66-con- wil prof. Wessel voor pasen dit nog zijn links-liberale partij op- "it de nadrukkelijk vastgestelde uit- jagsstelling „niet confessioneel" ïikt dat de groep-Wessel niet veel fc i Rit voor het initiatief van CHU-oud- :el< Kamerlid Jacques Huysen. Deze wil «Gematigd linkse gat in de poli- n; rei" ook op gaan vullen met een Pbtradelde gematigd progressieve 'Kwik'-drukfout PANIEK rondom de 'kwik- mossels' vindt haar oorzaak in... Een drukfout. (pag. 2) vs nieuws: pagina 2, 4 en 5. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1 en 3. pagina 9, 10, 11, en 13. en tv: pagina 7. 12 partij, maar Huysen heeft veel re contacten met de huidige confessio nele partijen en met hun belangrijkste politieke uitgangspunten dan Wessel en de zijnen ooit willen. Men beziet in die kring de activiteiten van de con fessionele radicalen dan ook met gro te scepcis. De politieke top van D'66 intussen heeft tot ver in de afgelopen nacht vergaderd op een geheime plaats in Noordwijkerhout. Kamerfracties en hoofdbestuur bespraken daar de crisis binnen D'66 waar enerzijds na de verkiezingsnederlaag mensen als Wes sel uit de partij stapten en anderzijds hun hoofdbestuurslid luitenant-kolonel Bloema buiten medeweten van zijn medebestuursleden in de groep van Huysen ging zitten. BEZOEK AAN PEKING, MOSKOU, HANOI EN SAIGON (Van onze correspondent) PARIJS De 18 socialistische partijen die afgelopen weekein de aan het jaarlijks congres van de Tweede Internationale in Pa rijs hebben deelgenomen zullen een delegatie van drie leden naar Peking, Moskou, Hanoi en Saigon sturen om zich nader over de oorlog in iVetnam te in formeren en, eventueel, ten be hoeve van de vrede te kunnen interveniëren. Als vijfde reisdoel werd Washington door de delegatie bij voorbaat overbo dig geacht nu president Nixon stee vast blijft weigeren zelfs de Ameri kaanse senatoren deelgenoot van zijn werkelijke plannen te maken. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, die zich in Washington toch liever geen kwade vrienden maakt, heeft dan ook weten te voor komen dat een scherpe resolutie te gen de Amerikaanse Vietnam-politiek zou worden aangenomen. Met haar zwarte handtas bungelend aan de hand heeft de 74-jarige mevrouw Meir, die zich overigens deze twee dagen niet in het publiek vertoonde, zondagavond het vliegtuig naar Rome genomen, waar ze door de voornaam ste Italiaanse bewindslieden en de paus in speciale audiëntie zal worden j ontvangen. Kort voor haar vertrek braken in- Parijs nogal vinnige gevechten uit tus-; sen leden van joodse en zionistische J organisaties aan de ene en maoïstenwanten dat zich geen nieuwe gezichts- en Arabische activisten aan de andere I punten in de situatie geopend hadden I kant. Bejialve over de Vietnam-oorlogen dat haar land naar rechtstreekse Cpiwrhfpn i en de Eu1-0!»65? problemen hebben de j besprekingen met de Arabische naties socialistische voormannen ook nog j zou blijven streven, over het Midden-Oosten van gedach- De vijf socialistische premiers, van ten gewissela. In dat verband verze-| Oostenrijk, Zweden, Denemarken, Fin land en Israel, die met de Nederlan- kerde mevrouw Meir haar geestver- TERUGGELOPEN VANGSTEN OP OOSTERSCHELDE VLISSINGEN De Zeeuwse kottervissers vinden, dat hun recht op schadevergoeding vol gens de Deltaschadewet in Den Haag moet worden erkend. Op een 'Zevibel'-vergadering in Vlis- singen is zaterdagmorgen beslo ten, dat de vissers in Den Haag schadeformulieren zullen aan vragen. Men vindt, dat de kotter visserij in Zeeland recht heeft op een behandeling volgens de Deltaschadewet, omdat werd gesteld de vangsten van garnalen en tong en dergelijke de laatste jaren in de Ooster- schelde als gevolg van de Delta werken sterk zijn teruggelopen. „Je vangt in de Oosterschelde vrijwel geen garnaal meer", zo werd zaterdag gezegd. „DaVvoor een deel het gevolg van de werken, die nu al zijn uitge voerd. Maar het komt ook, omdat sinds de afsluiting van het Volkerak het water in de Oosterschelde helder der en zouter is geworden. En dat mag goed zijn voor de mosselcultuur, het is ongunstig voor garnalen en tong; die zoeken liever wat troebel water op." Op welke uitlatingen voor zitter A. L. S. Lockefeer vroeg: „Is dat een praatje onder ons, of kunnen we dat ook staande houden in Den Ilaag?" 't Is de waarheid, je kunt dat via de individuele aanvoercijfers op de vismijn controleren", zo werd uit de zaal gezegd. De teruggelopen mogelijkheden voor de kottervisserij op de Oosterschelde hebben volgens de Zeeuwse vissers twee consequenties: een deel van de vissers met name ouderen werkt met duide lijk mindere resultaten; men blijft het Oosterscheldegebied bevissen, omdat men tegen de hoge investe ring voor een nieuwe, grotere kot ter of voor aanpassing van de eigen boot opkijkt; een ander deel van de vissers vaart naar verder gelegen visgron den, maar daarvoor heeft men een zeewaardiger kotter nodig en een aantal vissers heeft voor dat doel noodgedwongen al investeringen gedaan, zo werd ge steld. Tijdens de vergadering van zaterdag werd duidelijk, dat de Zeeuwse vis sers van mening zijn, dat men zeker heid moet hebben over de vraag of men bij liquidatie of aanpassing in aanmerking kan komen voor een schadevergoeding zoals die is aangege ven in de Deltaschadewet. GEEN ZEKERHEDEN Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer en dr. H. Boelmans Kranenburg lid van de bedrijfscommissie voor de af werking van de Deltaschadewet hadden aan het begin van de vergade ring betoogd, dat er voor de kotter visserij ten aanzien van de toepassing van de Deltaschadewet aanzienlijk minder zekerheden zijn dan in de mosselsector. Voorzitter Lockefeer: „Er is in de kottervisserij nog geen enkel praktijk geval voor de uitvoering van de Delta schadewet aan de orde geweest, en dat is wel bij de mosselkwekers het geval geweest. De begrippen zijn nog weinig geconcretiseerd. Je moet wel zeer aantoonbare schade hebben als gevolg van de Deltawerken, want de wet houdt nogal wat slagen om de arm. We zitten wat de kottervisserij betreft nog in het stadium, dat we erkenning voor de schade moeten vin den in Den Haag. Maar op het- mo ment, dat blijkt, dat er aantoonbare schade is, moeten ze overstag gaan". Dr. Boelmans Kranenburg betoogde, dat men zich van het begin af aan 'een beetje in de steek gelaten heeft gevoeld ien aanzien van de kottervis serij' en de inpassing in de Deltascha dewet. Hij wees erop, dat in de schadewet een mogelijkheid is opge nomen voor de visserij in vaargebied 1 (tot 15 mijl uit de kust), maar vroeg zich af of de 'werking' van de Deltawerken op de visstand tot dit gebied beperkt zal blijven. Eveneens zette hij vraagtekens bij de termijn van vier jaar na de afsluiting en attendeerde er op, dat de cyclus bij tong 10 jaar is. PAKIJS: Betogende Parijzenaars raakten slaags met de politie, toen zij hun misnoegen uitten over de aanwezigheid tan de Israëlische premier Meir in Parijs. HANDVAT Boelmans Kranenburg: „Voor de mos selsector is nu een bepaalde gedrags lijn ontwikkeld, daar lagen de zaken duidelijk. Bij de kottervisserij is dat heel anders. Onze commissie moet zich op de wet baseren en als er geen handvat is kunnen we niets beginnen". En hij wees erop, dat iemand die z"n bedrijf in het kader ran de Deltascha dewet zou willen liquideren in de eerste plaats een aanvrage bij de minister moet indienen, maar ook moet kunnen aantonen, dat de ver- Zie slot pagina 4 kolom 5 ders Joop den Uyl en André van der Louw en andere prominente rode lei ders aan het Parijse congres hebben deelgenomen, zijn na afloop van de zitting nog door de Franse scnaatspre- sident Alain Poher ontvangen. Zoals men weet had president Pompidou alle Franse ministers streng verboden enig officieel contact met de vijf premiers te onderhouden, die hij van een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk beschuldigde. Met dat verbod heeft het Franse staatshoofd intussen zonder enige twijfel in de ogen van de internationa le publieke opinie het socialistisch beraad een wel heel bijzonder gewicht en reliëf verleend. Zoals gebruikelijk hebben de 18 socialistische partijen door hun onderlinge verdeeldheid en vaak ook tegenstrijdige belangen niet veel spijkers met koppen weten te slaan. Het is dan ook zeker president Pompidous ietwat ovemerveuze uit val geweest die de socialistische inter nationale een publiciteit heeft doen genieten die de eerder magere balans op zichzelf eigenlijk bezwaarlijk kon rechtvaardigen. Simpelveld: geen grondverkoop aan Duitsers SIMPELVELD (ANP) B. en w. van de Zuidlimburgse gemeente Simpel veld willen een halt toeroepen aan grond en huizen kopende Duitsers. De ze kunnen in Nederland vaak goedko per terecht dan in eigen land. Terreinen in het plan 'Rode Put' mo gen niet aan Duitsers worden verkocht, tenzij zij langer dan rijf jaar in Sim pelveld wonen, aldus een voorstel van b. en w. Dezelfde beperking gelat ove rigens voor anderen die geen bindin gen met de gemeente hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1