Gs: gewestvorming is in Zeeland voorshands niet noodzakelijk 100.000 zwemmers in Zierikzees Onderdak r BILT Kans op plaats bij onderwijs voor Terneuzenaar Wild Bezwaren tegen overdracht van zuiveringstaak aan waterschap Auto's een 'straatje om' bij Souburg HUISVROUW A. C. SMAAL KREEG GESCHENKEN leeuwse ALMANAK Maatregelen tegen leegstaan van nieuwe woningen „SNEL NAAR EEN CHRISTEN DEMOCRATISCHE MIDDENPARTIJ" Gecombineerde vergadering van AR en CHU Zonder KVP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JANUARI I9?j| ALS HET TOCH DOORGAAT TWEE GEWESTEN DUIDELIJKHEID NODIG OVER BEVOEGDHEDEN MIDDELBURG Gedeputeerde J staten van Zeeland vinden het voorshands niet nodig in Zee land over te gaan tot gewest vorming. Als toch wordt door gegaan met de opstelling van de structuurschets bestuurlijke in-1 deling, dan vinden gs, dat in die schets voor Zeeland twee gewes ten moeten worden opgenomen: Zeeuwsch-Vlaanderen en Mid den- en Noord-Zeeland. Het col lege laat dat weten in een voor stel aan de provinciale staten. G.s. vragen «Ie staten zich achter dcj van het college te scharen.] atting komen g.s. nog met drie andc-; zullen worden geregeld en hoe het re conclusies: het. college wil de minister van[ binnenlandse zaken verzoeken er zorgl voor te dragen, dat er zo spoedig mogelijk duidelijkheid komt over de taken, bevoegdheden, financiën, dej wijze van instelling van de gewesten en de verkiezing van de leden van de: gewestraad. gs. willen ae minister verzoeken de studies over het. vraagstuk van de herverdeling van taken tussen rijk, provincies en gemeenten waarbij de waterschappen waren te betrekken, zo spoedig mogelijk af te ronden- g.s. willen de minister verzoeken. geruime tijd zou duren, hetzij perma nent. hetzij "edurende de overgangsfa se op het gebied van de coördinatie aan de provinciale besturen net zulke bevoegdheden toe te kennen als aan de gedachte gewesten. In een toelichting bij het voorstel geven gs. aan. dat het om antwoord te geven op de vraag of gewestvor ming voor Zeeland de juiste weg is.i noodzakelijk is te weten wat onder een I gewest moet worden verstaan, welke bestuur van het gewest zal worden gevormd. Men weet dat als de gewest- wet tot stand gekomen is en als de daarop gebaseerde uitvoeringsbeslui ten zullen zijn genomen. Het. college wijst er verder op. dat de gemeente- beturen in Zeeland geen duidelijke behoefte aan vorming van gewesten hebben. Wel bijdrage G.s. maken duidelijk, dat zij ondanks de afwijzende houding van de gemeen ten tegenover de vorming van gewes ten, toch hun bijdrage voor de opstel ling van de stucluurschets bestuurlij ke indeling willen leveren Hel college gaat ervan uit. dat in Nederland ge westvorming niet wordt afgewezen. Gs. wijzen erop. dat er wel veel kritiek is op het ontwerp van wet, maar dat de instelling van gesvesten als zodanig positief wordt benaderd. Het Zeeuwse college wijst er met nadruk op. dat het nu nog maar om de samenstelling van een struc tuurschets en nog niet om de vorming van gewesten, wat inhoudt, dat wijzi gingen in de voorgestelde indeling mogelijk zijn- G.s. '-ocren tenslotte als argument om toch een bijdrage aan de structuurschets te leveren aan: „Wij willen van het begin af bij de, procedure met. betrekking tot de op-i stelling van de structuurschets wor-; den ingeschakeld". Het college stelt in de toelichting bij i het voorstel, dat de regio Zeeuwsch- Vlaanderen een gebied is. dat voor de vorming van een gewest lijkt aange-l wezen, waarbij vanzelfsprekend de no dige voorzieningen zullen moeten wor den getroffen „Dat Midden- en Noord-1 Zeeland ook zo'n uitgesproken gebied i vormen, kan momenteel op zijn minst' worden betwijfeld. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de, verbindingen tussen de vroegere eilan-j den steeds beter zullen worden: :e i denken ware aan de dammenweg. die binnenkort gereed zal komen, en de vaste verbinding tussen Tholen enl Sint-Philipsland". vervolgt het college. En verder: „Wij willen nog eens bena drukken. dat wij zoveel mogelijk tege moet willen komen aan de wens van de minister, namelijk ervoor Ie zor gen, dat er op de concept-structuur schets geen witte vlekken zullen voor komen". Overigens wil het college de minister laten weten, dat realisering van een gewest Midden- en Noord- Zeeland in fasen zou moeten gebeu PvdA Borsele: WAAROM GEEN UITNODIGING VOOR HEARING? HEINKENSZAKD PvdA-raadslid I.l A. van Royen is verwonderd over het feit dat zijn fractie in de gemeente raad Borsele geen uitnodiging heeft1 gekregen van liet college van b. en w. om de hoorzitting, die donderdags- vond in Nisse werd gehouden, bij tc De heer Van Royen zegt in een schnf-| lelijke vraag, die hij hier over heeft, gesteld dat hel gebruikelijk .is dat dat bij dergelijke bijeenkomsten gebeurt-! Het PvdA raadslid vindt het vreemd I dat wel raadslid M. J. Mol (chu) opi de hoorzitting aanwezig was. „Wel j doet dit bij onze fractie de vraag I rijzen waarom het verzenden van uit- nodigingen aan de leden van de raad achterwege is gebleven, cq waarom wel een lid cq leden van aan het college van b. en w. verwante raads fracties op de hoogte zijn gesteld en leden van niet verwante raadsfracties I nergens van weten", aldus de heer! Van Royen. Uitvoerige brief van minister Van Veen TERNEUZEN Minister van onderwijs nir. C. van Veen ziet mogelijkh». den om Terneuzenaar Benno Wild. die een nlet-erkendc ondcrwijsaetf uit Indonesië op zak lieeft, een plaatsje te geven hij het voortgezet ondenvijv Een lts zou Wild met dispensatie van de inspecteur kunnen aanstellen onbevoegd leraar. Dit schrijft de minister Benno Wild. die al jarenlang tevergeefs probeert «a met zijn voltooide kweekschoolopleiding in Indonesië een plaats bij het oc, derwijs in Nederland te krijgen. De PZC wijdde enkele maanden geleden «a artikel aan de moeilijkheden van de 32-jarige Terneuzenaar. die momenta werkloos is. Het PvdA-kamerlid P. A. Roels heeft Indertijd zijn bemidde'.lnj aangeboden. In een uitvoerige brief aan de heer Wild wijst minister Van Veen erop, da 'alleen zij. die in het. bezit zijn van een of meer van de in de lager onder- wijswet 1920 genoemde Nederlandse bewijzen van bekwaamheid, bevoegd zija hier te lande onderwijs te geven'. De wet biedt volgens de bewindsman °rè-, mogelijkheden om buitenlandse akten gelijk te trekken met die van Nederland en Wild komt dan ook niet in aanmerking voor een plaats bij het lager derwijs. Wordt de Terneuzenaar met dispensatie aangesteld bij een school voor voort, gezet onderwijs 'bijvoorbeeld een lts) dan is de minister bereid om te cc, derzoeken of hij in een hogere bezoldigingsschaal kan vallen dan de wettelijk voorgeschreven laagste, 3a. Benno Wild heeft intussen gesolliciteerd bij de lts in Terneuzen. Hij pra; volgende week met. de schoolleiding. De Terneuzenaar is verder van plan cursus voor de akte l.o. Engels te gaan volgen. Minderheid 9 MAANDEN NA OPENING ZIERIKZEE „Daar had ik nooit aan kunnen denken. Het is fantastisch". Zo reageerde huisvrouw A. C. Smaal-van Maa- nen uit Zierikzee vrijdagmorgen, toen zij te horen kreeg dat ze de honderdduizendste bezoeker was aan het overdekte zwem bad in het sportcentrum 'Onder dak' te Zierikzee. Mevrouw Smaal kwam met zesjarig doch tertje Jaqueline omstreeks half 10 binnen, samen met vriendin mevrouw C. Abrahamse. Die werd bezoeker nummer 100.001. Mevrouw T. Brugman was net iets te vroeg aan de kassa: de heer J. F. van Hese verkocht haar de 99.999e kaart. Wethouder H. Asma, voorzitter van de stichting Sportcentrum 'Onderdak' overhandigde aan mevrouw Smaal een gratis jaarabonnement. Van de firma Koevoets was er een badpak naar keuze en de exploitant van het Onderdakrestaurant gaf een vaas ker senbonbons. Voor de twee dames die net buiten de prijzen vielen, had de heer Asma ook nog wat: een gratis maandabonnement en een badhand doek van de firma Van den Doel. De 100.000e in het. zwembad kwam negen maanden na de opening van het. Schouwse sportcentrum. Op 15 april opende staatssecretaris H. J. L. Von- hoff het centrum officieel en er werd vanaf 8 april in gezwommen, zowel door de schooljeugd uit alle Schouw se gemeenten (behalve Duiveland en Bruinisse) als door de 'volwassenen'. De 'mijlpaal' in de korte geschiedenis van het sportcentrum viel tijdens het wekelijkse uurtje zwemmen voor de huisvrouw. Een verraste mevrouw Smaal vertelde dat. ze Iedere week aan het zwemuur deelneemt en ook dikwijls 's avonds zwemt. „Gewoon uit liefhebberij", al dus de blonde Zierikzeese. Dat zwem men is nog een overblijfsel van een ADVERTENTIE Cake Een vijfjarig meisje iri Goes heeft zich onlangs gewaagd aan het bak ken van een heuse cake. Samen met haar moeder had ze uit het kookboek de benodigde onderdelen op de keukentafel ge- zet. Een laatste snelle controle leerde het meiske dat ondanks de eieren, bloem, melk en citroenschilletje toch nog iets ontbrak. „We kunnen zo beginnen", zei ze tegen haar moeder. ..alleen moe ten we nog egrediënte hebben". vroegere hobby van mevrouw Smaal: meedoen met het werk van de strand, reddingsbrigade. Het enthousiasme voor de zwemkunst heeft huisvrouw Smaal inmiddels ook al overgebracht op haar 10-jarige zoon Jean-Paul. Wethouder Asma hield op de rand van het zwembassin een kort toe spraakje tot de verzamelde zwemlusti- ge dames, vergezeld van de sportcen trumbestuurders Dijkstra, De Reijer en Kloosterman. De Zierikzeese be stuurder toonde zich verheugd over de belangstelling die het overdekte bad geniet. „We hopen dat die belang stelling nog zal toenemen, want het aantal volwassenen dat zwemt is ei genlijk te gering", stelde de heer As ma. Hij wees erop dat in de afgelo pen maanden iedere inwoner van Schouwen-Duiveland (totaal 24.000) gemiddeld vier keer in het bad heeft gezwommen. Verlichting Wethouder Asma benadrukte dat ver betering van de verlichting op de wegen naar het sportcentrum het be zoek in de avonduren kan stimuleren. Hij verwees even naar de inbraak die donderdag in 'Onderdak' werd ge pleegd: „We hebben die ongewenste bezoekers maar niet meegeteld voor het bereiken van de 100.000", schertste de heer Asma. Na het toespraakje van de wethouder en het uitreiken van de geschenken, gingen de dames op uitnodiging van het stichtingsbestuur naar het restau rant van het sportcentrum om een kopje koffie te gebruiken. In het zwembad zwommen toen inmiddels al weer een fors aantal schoolkinderen, het begin van de volgende honderddui zend. Op de foto: Wethouder H. Asma van Zierikzee huldigt de 100.000e bezoeker van het overdekte zwembad in het sportcentrum 'Onderdak'. Het was de Zierikzeese huisvrouw A. C. Smaal. G.s. voeren legen vorming van één gewest in Zeeland aan. dat zo'n ge west op een groot aantal punten de vereiste maatschappelijke samenhang mist. Zij stellen, dat de scheiding, die de Wesetrschelde teweegbrengt, een niet te verwaarlozen realiteit is. De kleinst mogelijke minderheid van het college meent, dat als aan tfe minister een voorstel over gewestvor ming moet worden gedaan de pro vincie Zeeland als één gewest in de structuurschets moet worden opgeno men. De 'kleinst mogelijke minder heid' wordt gevormd door gedeputeer de mr. J. P. Boersma. Gs willen de minister erop wijzen, dat de situatie in Zeeland niet zodanig is, dat met de gewestvorming grote spoed moet worden betracht, maar dat er in Nederland andere gebieden zijn, waarvoor wel zo snel mogelijk duidelijkheid moet komen. B. EN W. VAN DOMBURG: DOMBURG Kopers van grond voor woningbouw in de bestemmingsplan nen Roosjesweg en Halve Maan in de gemeente Domburg kunnen binnen kort in de verkoopbesluiten de voor waarde lezen dat hun huizen perma nent bewoond dienen te worden. De regeling wordt van kracht indien de gemeenteraad van Domburg ak koord gaat met het voorstel'van b. en w-, waarin een dergelijke bepaling is opgenomen. Kopers van de bedoelde woningen in de twee genoemde plan nen moeten een boetebedrag betalen, dat bepaald is op 50.000 gulden. De boete is tevens gekoppeld aan de inflatiestijgingen, waardoor dit bedrag in de loop der jaren op kan lopen. Het gemeentebestuur wil met deze voorwaarde voorkomen dat vele wo ningen. die voor permanente bewo ning zijn bestemd, door verkoop van zomerwoning of tweede woning aan de permanente bewoning worden ont trokken. In de loop der jaren heefl dit proces zich zowel in Oostkapelle als Domburg voorgedaan, waardoor de beide woon kernen in de winter voor een groot deel onbewoond zijn en volgens b. en w. de leefbaarheid hierdoor ernstig wordt aangetast. B, en w. willen de nieuwe voorwaarde niet van toepassing brengen op be staande bebouwing, aangezien men dan voor grote onbillijkheden vr« Het voorstel wordt behandeld in extra raadsvergadering van 16 janua- B. EN W. DOMBURG OVER VOORSTELLEN VAN GS Bezwaarschrift in extra raad DOMBURG Het college van b. en w. van Damburg heeft ern stige bezwaren tegen overdracht van de zuiveringstaak aan het waterschap, zoals gedeputeerde staten hebben voorgesteld. Dins dag 16 januari komt de raad daarom in een extra vergadering bijeen om zich over het ontwerp- Borsels CHU-raadslid K. Eversdijk in Veere: VEERE De KVP. AR en CHU moe ten zo snel mogeb'jk een christen-de mocratische middenpartij vormen. Dit zou de aanzet moeten zijn van een noodzakelijke hergroepering van het 'politieke midden' in Nederland. Dat is de mening vanhet Borsele CHU-raads- lid K. Eversdijk uit Heinkenszand. te vens lid van de unieraad van de CHU. De heer Eversdijk zei dit vrijdagavond tijdens een vrij goed bezochte gecom bineerde vergadering van AR en CHU (de kieskringen Gapinge, Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder) in het ge meentehuis te Veere, waar hij een in leiding hield over de toekomst van de confessionele partijen. Voor de oprichting van een dergelijke middenpartij, gaf de heer Eversdijk, die overigens op persoonlijke titel sprak, de volgende redenen aan: christenen in de politiek moeten al tijd zeggen: hét gaat om mensen. Bij extreme opstellingen komen altijd men sen in de verdrukking, of dat nu rechts of links is. „Maar als het om mensen gaat, kom je zelden tot extre me standpunten en blijf je dus in het. midden", aldus de spreker. „Degenen die beweren dat Christus de eerste revolutionair was, spannen Hem net. zo goed voor hun kar als de genen die beweren dat Christenen maar moeten berusten in de bestaan de toestand, omdat na dit leven een beter leven komt." „Vanuit de basisvitaliteit van het evangelie moeten ook de hedendaagse christenen een visie op mens en maat schappij ontwikkelen. We kunnen niet meer volstaan met te wijzen op 'de grote historische waarden." Een visie op mens en maatschappij in zijn geheel zal echter ook tot een opstelling in het midden leiden en niet een extreme kant opgaan." De heer Eversdijk vond dat deze op stelling niet kleurloos hoeft te zijn en een eigen gezicht moet krijgen. Als een fusie tussen de drie partijen niet zou lukken, zouden de CHU en AR volgens de heer Eversdijk moeten proberen zonder de KVP een christen-democra tische middenpartij op te richten met de mogelijkheid dat ook rooms-katho- lieken zich kunnen aansluiten. Spreker gunde daarvoor de betrokke nen weinig denktijd: „We praten er al te lang over." De partijsituatie in Nederland noemde de heer Eversdijk 'chaotisch', ook in de middenpartijen, waarin hij overi gens, behalve de confessionele drie, ook DS'70 en D'66 rangschikte. Het huidige zetelaantal berekende hij daar mee voor links' op 59, het 'midden' op 60 en 'rechts' op 33. Waarmee spre ker wilde aantonen dat de kiezer nog wel duidelijk een 'midden' wil, danks de toenemende polarisatie 'links' en 'rechts' en de verliezen KVP en CHU daardoor. Hij waarschuwde ervoor 'de bijbel in de praktische politiek te gebruiken als een spoorboekje of encyclopedie'. „We leven nog heel vaak vanuit de historie, maar we moeten juist weer een wer vende kracht krijgen", zo zei hij onder meer. De heer Eversdijk achtte het ove rigens onmogelijk dat de linkse of rechtse partijen in de nabije toekomst een voldoende meerderheid zullen be halen voor een 'stabiele regering'. OUDERE MAN GEEFT ZICH BIJ BEJAARDE VROUWEN UIT VOOR VROUWENARTS MIDDELBURG Sinds enige dagen geeft op Walcheren een nog onbeken de oudere man zich ten onrechte voor vrouwenarts uit. De man, 59 a jaar, fors postuur, rood pokdalig ge zicht met donkerblond of grijs dun achterover gekamd haar, aldus een verklaring van de Middelburgse ge meentepolitie, zoekt zijn 'patiënten on der oudere vrouwen.' Eenmaal binnengelaten vraagt de man zijn 'parienten' zich gedeeltelijk uit ie kleden en betast dan hun bovenli chaam om daarna weer snel te ver dwijnen. De gemeentepolitie in Mid delburg vraagt personen die hierover inlichtingen kunnen geven contact op te nemen met het bureau. SOUDURG De werkzaamheden op de Nieuwe Vlissingseweg bij Oost- en West-Souburg, nodig voor de rijbaanverdubbeling en verbetering van de Souburgse kruising, zijn In volle gang. Dezer dagen is het werk aangevat voor de aanleg van een tunnel voor voetgangers en fietsers onder de Nieuwe Vlissingseweg door, iets ten noorden van de kanaalbrug. Vooral voor het autoverkeer heeft dit karwei de nodige gevol gen. Sinds enkele dagen moeten auto mobilisten die Souburg naderen, een 'straatje om'. Een deel van de rijbaan ten noorden van de kruising is afgesloten voor het autcverkeer. dat nu via een hulp- weg gedeeltelijk aangelegd met losse betonplaten door de straten van West-Souburg wordt geleid. Deze hulpweg wordt, als de rijbaanverdubbeling gereed is. de parallelroute voor het lang zaam verkeer. Op de foto: een beeld van het Mamixplein in West-Souburg en de Souburgse kruising, die tijde lijk wat onoverzichtelijker is ge worden dan hij ooit is geweest. Bij de kruising begint en eindigt de alternatieve route van het au toverkeer door West-Souburg. bezwaarschrift van het collegi te beraden. Ook wanneer tot overdracht besloten houden b. en w. ei bezwaren tegen verschillende van ii voorgestelde bepalingen. In het ontwerp-bezwaarschrift stelle: b. en w. onder meer dat overdraft van de zuiveringstaak aan de wat» schappen onnodig is en een verden uitholling van de taak en bevoi den van de gemeentebesturen kent. „De gemeente heeft zich vele zorga getroost en uitgaven gedaan om des taak naar behoren te verrichten', aldus b. en w. die verder van menioj zijn dat de zuiveringstaak door ii gemeente Domburg naar behora werd en zal worden verricht. „Veer overdracht van deze taak aai waterschap zien wij dan ook enkele noodzaak", zo menen zij. De stelling dat dc zuiveringstaak d«t de gemeente zelf naar behoren were en wordt verricht wordt toegeltch: met de vele voorbereiding die totstandkoming van een persleidu; naar de Westerschelde is besteed re de samenwerking met de overige et meenten op Walcheren (exclusief delburg en Westkapelle) in de jf meenschappelijke regeling 'Rioolscha; Walcheren'. Het bestuur van het rioolschap is op verzoek van de gemeentebesturre en ondanks het feit dat de goedke: ring van deze regeling nog steeds <r, zich laat wachten met haar ttó begonnen. ,-Het zal duidelijk zijn, di: nu gekozen is voor de persleidir.-; geen kapitaalintensieve uitbreidiri meer aan de zuiveringsinstallaties a worden gegeven", zo stellen b. in het bezwaarschrift. Met het voorstel van gedeputeerd! staten zal geregeld worden in de verontreiniging oppervlaktewateren terwijl het provinciaal bestuur gevolg van hun voorstel het, algemee Zeeuws waterschapsreglement, lier reglement van politie op de water!,f ring en de waterbeheersing in ZeelBTi en de bijzondere reglementen van waterschappen in Zeeland moeten wij zigen. Democrë Ook tegen onderdelen van deze rcglë menten tekenen burgemeester en wtl houders van Domburg bezwaar Zo acht men, in tegenstelling tot gs hun voorstel de waterscliapsvora, vooral hij de verkiezing van hoofd ingelanden van het waterschap, gce vorm van functionele democP tic „De praktijk van de verkiezing het waterschap Walcheren-geeft voorbeeld van democratie. „Het daarom juist zijn deze taak op d- dragen aan de college die welbewus1 door d§ burgers als hun vertegen woordigers zijn aangewezen", zr het college van Domburg voor. Ook willen b. en w. zekerheid Y dat de voorbereidingskosten voor d aanleg van een persleiding, bij ove: dracht van de zuiveringstaak ar waterschap, volledig door deze insta:- tie aan de gemeente zullen wordeo betaald, met bijberekening van rente. f ADVERTENTIE) RESTO - VROUWENPOLDER Reserveringen: Diners partijen - koffietafel» 01189- 1900-1965 Het gehele .jaar geopend OPKLARINGEN Droog weer met opklaringen. Znakb tot matige zuidoostelijke wind. His en daar mist. Middagtemperaturtf om het vriespunt. Vooruitzichten voor zondag en ma* dag. Voornamelijk droog met vooral ast» vankelijk opklaringen. Ongeveer nor male temperaturen. Weersvooruizichten in cijfers gea deld over Nederland. Voor zondag: aantal urén zon: 6: min. temp: omstreeks normal max. temp: van ongeveer normaal ri 4 graden onder normaal: kans op et droge periode van minstens 12 ut: 95 procent: kans op een geheel örw» etmaal; 80 procent, ZON EN MAAN 14 januari Zon op 08.42 onder 16i[ Maan bp 12.17 onder 01® ZON EN MAAN 15 januari Zon op 08.41 onder 16ü Maan op 13.02 onder 05-8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2