„MUD DE VAKANTIEPIEK" KAN DAT DAN? h: NEDERLANDSE MUSICI OP DE PLAAT CELIBAAT ZAL ALTIJD MOEILIJKE ZAAK BLIJVEN TWEE NAMEN 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JANUARI i; Da grootste vakantiedrukie wordt dit jaar verwacht op en direct na 30 juni Dan beginnen de vakanties van de lagere scholen en de collectieve bedrijfsva- katllies voor bouwvak en textiel Ook zullen dan veel vakantiegangers uil Duitsland in ons land zijn. want in het nabuurland N oordrijnland-W estfalen zij:, dan de schoolvakanties ook juist aan de gang- Dc Stichting Recreatie geeft vakantiegangers, die wel aan de schoolvakantie maar niet aan een collectieve bedrijfsvakantie gebonden zijn, de raad op cj vlak. na 33 juli met vakantie te gaan, omdat de grootste drukte dan voorbij is. Behoort men niet- tot de gelukkigen die hun vakantie vrij kunnen kiezen da kan men toch voor een zekere spreiding zorgen, aldus de Stichting: ..Ga een niet. naar de. alom bekende vakanliegebieden. Nederland heeft ook nog streken, die welisioaar minder bekend, maar daarom niet minder mooi zijn. Waar veelal de mogelijkheid beslaat om in het hoogseizoen nog een plaats te vinden. De toeristische instellingen (provinciale VVV's. ANWB. ens.geven u daarove, gaarne de gewenste inlichtingen". En vanzelfsprekend suggereert de Stichting iedereen die noch met bedrijfs- noch met schoolvakanties hoeft te rekenen: ga vóór 30 juni of na 10 augustus met. vakantie, in het voor- of naseizoen dus. Dc voordelen daarvan zijn groot. Men kan dan nog gemakkelijk een plaats krijgen op campings, in hotels, pensions en vakantiehuisjes. Bovendien zijn dc prijzen van overnachtingen en attracties dan vaak lager. In treinen, bussen, op hel strand en in de wembaden heeft men nog de ruimte. En bovenal: vóóren. nazomer bieden meer rust. een onmisbaar ingrediënt in een geslaagde vakantie. Voor wie het vakanticschema van dit jaar nog niet kende volgt dat hier: Eerste periode. 29 (30) juni tot- en met 14 juli: bouwvak met nevenbedrij- •:n en textielindustrie in het hele land plus „losse" collectief sluitende 'drijven in het oosten en het noorden Tweede periode. 14 juli lot en met 23 juli: metaalindustrie in het hele land plus „losse" bedrijven in Noord- en Zuid-Holland, .Utrecht en Gelderland ten ■oorden en westen van de grote rivieren: Derde periode. 23 juli tót en met 11 augustus: ..losse" collectief sluitende bedrijven in Zeeland. Noord-Brabant en Limburg; Schoolvakanties openbare lagere scholen: 30 juni tot en met 11 augustus. De meeste bijzondere scholen houden zich eveneens aan deze data. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Mijd de vakantiepiek", zo wordt ons volk sinds nieuwjaar weer op de tv voorgehouden. Maar hoe moet dat volk daaraan gehoor geven? Van de ruim 7 miljoen Nederlandse vakantiegangers (1971) worden er 5 miljoen door bedrijven en scholen ge dwongen vrijaf te nemen in de korte periode tussen begin juli en half augustus. Is alle pro paganda voor een betere vakantiesprijding dan eigenlijk niet boter aan de galg gesmeerd? Daar heeft het jarenlang wel naar uitgezien. Maar juist de laatste tijd gebeuren dingen die toch hoop geven, bijvoorbeeld: De jongste bouwvak-cao geeft de werknemers de mogelijkheid individueel nog een week vakantie te plakken vóór of achter de verplichte twee weken, die voor de hele bouwvaksector gelden; De centrale ondernemingsraad van Philips heeft de directie te verstaan gegeven dat dit jaar voor het laatst een collectieve vakantie geaccepteerd werd. volgepd jaar moet het anders; In een pas ingestelde commissie vakantiespreiding bouwvakbedrijf zijn werkgevers en werknemers het samen erover eens dat de collectieve vakantie afge schaft dient te worden, men weet alleen nog niet hoe; De Stichting van de Arbeid, die de strakke sche ma's voor de collectieve bedrijfsvakanties opstelt, erkent intussen het recht van de werkenmers op een vrije vakantie; Een groot congres over vakantiebesteding, afgelo pen najaar door de Stichting Recreatie bijeengeroepen, hoorde drs. W. van Geelen van het CBS stellen: .Als aanvulling op de in de Grondwet opgesomde grond rechten dient iedereen in het algemeen en elke werknemer in het bijzonder het recht te verkrijgen om in alle vrijheid de periode van vakantie zelfstandig te kunnen bepalen. POGINGEN Pogingen om de vakanties te spreiden dateren al van voor de oorlog. Maar daarbij werd toen nog praktisch niet gedacht aan liet belang' van de individuele burger. Voorop stonden bedrijfsbelangen. Aan de ene kant vochten de reoreatiebedrijven, vervoer en horeca voor een veel ruimere spreiding van de vakanties, maar aan de andere kant stonden de industrieën en het bouw vak, die van vrije vakanties alleen maar schade verwachtten. De eersten wezen op hun slechte resulta ten in de maanden juni en juli en op de ook al niet verantwoorde stormloop waaraan ze in de augustus maand steeds werden blootgesteld. Daartegenover hiel den de laatsten vol dat hun bedrijfsvoering alleen een collectieve sluiting kon verdragen. Aangezien beide' partijen geen oplossing konden bieden, moest die wel van een derde komen: het onderwijs. De collectieve vakanties moesten immers vallen binnen de schoolvakanties, omwille van de werknemers met schoolgaande kinderen. Als het onder wijs de zomervakanties nu eens van 3 (later 4) weken uitbreidde tot minstens 6. zo redeneerden de bedrijven, dan konden ook de bedrijfsvakanties over een navenant ruimere periode uitgesmeerd worden. Jaar na jaar werd in die zin een beroep gedaan® op elkaar opvolgen de onderwijsministers, maar die voelden er niets voor. Hoe langer onderwijs weigerde, des te meer raakte iedereen ervan overtuigd dat daar het grote struikel blok lag voor de vakantiespreiding. Eindelijk, in 1967, het staatssecretaris mr. Grosheide de zomervakanties ingaan per 1 juli en in 1968 breidde hij ze uit tot 6 weken. Het onmiddellijke gevolg daarvan was inder daad dat de geweldige piek uitbleef, die tot dan toe in het vakantiepatroon had gezeten. Maar dat duurde niet lang. Overvolle stranden in het topseizoen Steeds meer mensen gingen zich de luxe van een vakantie permitteren, zodat dit na enkele jaren al helemaal geen luxe meer was. In het bewustzijn van het volk werd vakantie een recht. Maar juist omdat vakantie betekent vrijheid, losmaken van dagelijks^ verplichtingen, daarom wordt een onvrije vakantie als een onrecht beschouwd; nog wel niet door iedereen, maar het aantal van degenen die het. zo zien groeit snel. Dubbel- onrecht wordt de .collectieve vakantie .als men bedenkt dat ze altijd in het hoogseizoen valt, dus in de duurste tijd. En dat terwijl het in overgrote meerderheid niet de best betaalden zijn die onder de collectieve bedrijfsvakantieregeling vallen. Zo deden zich twee bewegingen voor die elkaar versterkten: het steeds verder stijgende aantal vakantiegangers maakte iedereen bewust van zijn recht op vakantie en deze bewustwording op haar beurt deed hét verzet tegen de verplichte bedrijfsvakanties snel toenemen. Archiefffoto PZC) mijden, terwijl ook de werknemers mét schoolgaande kinderen aan de vakantiespreiding kunnen meedoen: ze kunnen bijvoorbeeld rond kerst en Pasen met hun kinderen op vakantie. De ANOP op haar beurt is dan wel bereid aan .een verlenging van de kerstvakantie te werken. „Als over een aantal jaren twee vakanties per jaar gewoon zullen zijn, zal het onderwijs daar toch In mee moeten gaan", aldus bestuurder Knippen Zoals aan het begin van dit verhaal al werd aangeduid ziet het er inderdaad naar uit dat het bedrijfsleven die „onmogelijke" stap zal gaan zetten. De druk „van onder op" is niet meer tegen te houden. Met de bouwbonden als koplopers zal de liele vakbe weging bij cao-onderhandelingen steeds hardnekkiger op dit punt gaan zitten. In de wetenschap dat ze er niet meer aan kunnen ontkomen, zullen werkgevers steeds intensiever gaan zoeken naar alternatieve me thoden van bedrijfsvoering, die vrije vakanties wél mogelijk maken zonder grote economische schade. „MORDICUS TEGEN" Wie zal zich erover verwonderen dat de bedrijven nu opnieuw tegen het onderwijs begonnen te duwen? De schoolvakanties zouden best van 6 op 8 of misschien wel tien weken gebracht kunnen worden. Maar nu houden de mensen in het onderwijs het been stokstijf. De Algemene Nederlandse Onderwijs Federatie ANOF heeft een paar maanden geleden een verklaring uitge geven- waarin gezegd wordt dat de duur van de zomervakantie de limiet heeft bereikt. „Vanuit het kind gezien", aldus bestuurder D. G. Bijl, „zijn wij mordicus tegen een verlenging". Het onderwijs lijkt trouwens sterke troeven in handen te hebben. De ANOF wijst erop dat de kinderen door een nog langere zomervakantie te lang uit de leersituatie worden gehaald. Bovendien zouden zeer veel kinderen het grootste deel van de vakantie maar wat rondhan gen: him ouders hebben meestal maar een paar weken vakantie en speelgelegenheden buitenshuis zijn overal te weinig. Volgens het onderwijs moet het bedrijfsle ven zelf nu maar eens een flinke stap zetten: de collectieve vakanties moeten afgeschaft worden. Als da.t zou gebeuren kunnen werknemers zonder school gaande kinderen de schoolvakantiepiek zonder meer KUDDEDIER Ook voor de Stichting Recreatie, die vakantiesprei ding als een van haar taken ziet waarvoor ze door de overheid wordt gesubsidieerd van haar is ook de tv- spot „Mijd de vakantiepiek" is afschaffing van de collectieve bedrijfsvakanties het eerste doel. Voorlich ter D. Overduin geeft toe dat propaganda voor vakan tiespreiding een beetje twijfelachtig is zolang het merendeel van de mensen zijn vakantietijd niet zelf kan kiezen. „Wij proberen met die tv-spot mensen aan het denken te zetten. En dan hopen we maar dat vooral werkgevers en vakbondsmensen kijken en zich er iets van aantrekken. Zij moeten het n.u waar maken". Zoals het altijd is gegaan: wanneer een volk iets wil, dan gebeurt het uiteindelijk ook. Daarom is nu al met zekerheid te voorspellen dat de collectieve bedrijfsva kanties over een paar jaar afgeschaft zijn. Maar dan. Dan moeten we nog afwachten of al die „vrije" mensen niet zoveel kuddedier zijn dat ze niet toch weer allemaal op één hoop vakantie gaan zitten houden. Trouwens: veel keuze laat liet klimaat althans in ons eigen land niet toe. Het lijkt erop, dat Nederlandse musici langzamerhand meer aan bod komen op wat de klassieke plateuinarkl heet. Dat is voor een aanzienlijk deel het gevolg van een aantal activiteiten, die de Nederlandse tak van EMI Bove- ma ontplooit. Eind voxig jaar kwam men uit met een aantal sjiek omhulde opnamen, die aan Nederlandse kunste naars waren gewijd: het Amsterdams Philharmonisch Orkest. Elly Ameling, Jan Derksen. Marco Bakker, Han de Vries (hobo). Abbie de Quant (fluit). Die serie heeft nu in een wat andere presentatie een aantrekkelijk vervolg gekregen: recentelijk verschenen uitga ven, waarop pianist Daniel Wayenberg, het Amati-kwarlet en opnieuw hoboïst Han de Vries te horen zijn. We hebben begrepen, dat van het Amsterdams Phil harmonisch Orkest nog een aantal op namen te verwachten zijn. Het eerste rijtje produkties van Neder landse bodem hinkte naar ons gevoel op twee gedachten: de opzet was Ne derlandse kunstenaars via de plaat on der de aandacht van de muziekliefheb ber te brengen, maar men bracht de uitgaven onder in een 'luxe serie', in do duurste prijsklasse en de concurren tie is zowel artistiek als financieel groot in platenland. De drie uitgaven werden naar ons gevoel eigen tijdser en stijlvoller omhoesd en ook bescheidener geprijsd. WAYENBERG Dat brengt ons tot een kort signale ment van de drie nieuwe uitgaven. Meesterpianist Daniel Wayenberg verza melde een twaalftal korte, vooral popu lair klassieke pïanowerken. Bijvoor beeld: dë prelude van Rachmaninoff, Traumerei van Schumann, de wals in As van Brahms, de Liebestraum van Liszt, Beethovens "Für Eiise', de Turkse mars van Mozart, etudes en walsen van Chopm en ook twee preludes van Gershwin. Het gaat om fijnzinnige ver tolkingen van grote muzikaliteit. (HMV 053-24587, stereo) AMATI-KWARTET De vier jonge musici die samen het Amati-kwartet vormen, zijn in Zeeland geen onbekenden. Jacques Holtman (eerste viool), Richard Kilmer (tweede viool). Ton Wilmes (alt viool) en Ben de Ligt cellotraden het afgelopen jaar enkele keren Live' in Zeeland op en wij herinneren ons met name een magnifiek concert in Sluis. Hun plaat in de Bovema-reeks biedt een verrassende combinatie: Haydns laatste complete strijkkwartet., opus 77 niunme r 2 en Ravels énige kwartet. Met name de uitvoering van Haydn doet de speelse ernst van het werk alle recht, van Ravel bestaan naar onze indruk betere, heldere uitvoeringen, al gaat het ook hier om een vertolking, die respect afdwingt. (HMV 053-24594, stereo). HAN DE VRIES De meest gevarieerde schijf is die- waarop Han de Vries een aantal wer ken voor hobo met pianobegeleiding van Rudolf Jansen speelt. De Vries is evenals Wayenberg geen onbekende meer op de plaat en ook nu toont hij zijn verbluffende beheersing en wend baarheid van zijn instrument. De pro- duktie bevat met name werken voor hobo uit de twintigste-eeujyse muziekli teratuur: van Bela Bartofc drie bewerk- DANIEL WAYENBERG te liederen uit de Doedelzakspeler, van Paul Ben-Haim drie liederen zonder woorden, van Francis Poulenc de sona te voor hobo en piano uit 1962 en van Shinohara het fascinerende 'Obsession'. Verder staan op deze opmerkelijke ujt- gave drie romances voor hobo en piano van Robert Schumann. (HMV 053-24585, stereo). De begeleiding van de drie platen is uitstekend, het klankbeeld is direct en daardoor? wat droog en niet altijd even ruimtelijk. „Aan de toekomstige priesters wordt het celibaat niet meer als voorwaarde gesteld voor f ambtsbediening". „Aan priesters die willen huwen of reeds gehuwd zijn, wordt onder y toe geformuleerde voorwaarden de mogelijkheid geboden om hun ambtsbediening vooüj zetten of weer in de ambtsbediening te worden toegelaten". „De verplichting tot het ediy als voorwaarde tot de ambtsbediening dient te worden opgeheven". Dit zijn enkele van dr^ i bevelingen gedaan aan de Nederlandse bisschoppen door het Pastoraal Concilie, begin JuJ r 1970. Deze is een van de meest bewogen zittingen van dit concilie geweest. Met KG slcraj vóór, 3 tegen, 8 blanco en 1 onthouding werden deze aanbevelingen aangenomen. De bisschoppen hadden zich van stemming onthouden. Zij zouden, na onderling beraad, hun standpunt bekendmaken. Dat kwam later in die januari maand. In een perscom muniqué konden wij het lezen. Na een reeks woorden over een 'complexe situatie' en een 'veresheidenheid van opvatting' gaan de bis schoppen voort: „De bisschoppen dragen ver antwoordelijkheid voor hun eigen deel van de kerk, maar tegelijkertijd dragen zij verant woordelijkheid voor de universele Kerk, Dat is de reeële inhoud van de collegialiteit die op het. Tweede Vaticaans Concilie is uitgespro- ken". De bisschoppen zullen de paus op de hoogte brengen van de inzichten en wensen lie er in ons land leven. ..De bisschoppen zijn van mening dat hun geloofsgemeenschap er mee gebaat zou zijn, als naast het in duidelij ke vrijheid gekozen celibataire priesterschap in de Latijnse Kerk de gehuwde priester ;oegelaten zou kunnen worden doordat ge huwden tot priester worden gewijd en door dat in speciale gevallen priesters, die in het huwelijk zijn getreden- onder bepaalde voor waarden. in de ambtsbediening worden her steld". Maar, zonder overleg met de paus en de wereldkerk kan dit niet worden gereali seerd. Dat overleg met de paus en met de curie in Rome heeft plaatsgevonden en we weten sindsdien hoezeer men aldaar afwijzend staat tegenover de aanbevelingen van het Pastoraal Concilie. De bisschoppen hebben zich naar dit beraad gevoegd en niemand kan sindsdien ook maar met enig recht beweren dat de bisschoppen in ons land niet trouw zijn aan de H. Vader en aan de wereldkerk. Dit wil niet zeggen dat de kwestie daarmee van de baan Is. Dat is ze allerminst, al was het alleen maar door het feit dat voortdurend priesters de staat van het huwelijk verkiezen boven het :elibaat. En dit is niet alleen in ons land het geval. In België bijv. zijn er streken waar dit onrustbarende vormen aanneemt- Bovendien zit men met het probleem dat theologanten die klaar zijn met hun studie, er weigeren de belofte van het celibaat af te leggen, hoewel ze er op zichzelf niet tegen zijn. Wél keren zij zich tegen de verplichting als zodanig. Heeft r-k Nederland zich nu bij de beslissingen In Rome genomen, neergelegd? Men is ge neigd te zeggen: schijnbaar al. Hierbij is te bedenken dat de stemverhoudingen op het Pastoraal Concilie niet weergeven de verhou dingen onder de rooms-katholieken in ons land. Allerlei stemmen werden gehoord na het perscommuniqué van de bisschoppen, die ach fel daartégen keerden. Bovendien was er natuurlijk ook die tussenmoot (hoe groot die was, kan men moeilijk schatten) voor wie bet lood om oud ijzer was of men de verplichting tot het celibaat voor priesters ophief dan wel niet. Het spreekt echter haast vanzelf dat de stem die op het Pastoraal Concilie zo luide weerklonk, niet is verstomd. Dit is o.a. niet het geval geweest in de Dominicus-parochie in Amsterdam, waar men ongeveer een jaar geleden, de parochianen heeft opgeroepen tot een beraad en waar het ging over de vraag of men toch niet een gehuwd priester van de parochie zou laten voorgaan bij de bediening van de Eucharistie- Met meerderheid van stemmen is toen beslo ten dat dit zou kunnen. Een minderheid sprak zich uit tegen zulk een plan, omdat men dan als enkele parochie in een afzonderlijke posi tie zou komen. Zo rezen er meerdere vragen, wat een nader beraad nodig maakte. Maar een paar maanden geleden is het dan toch gebeurd. Direct kwam er een nader verbod van de bisschop van Haarlem en later heeft de kardinaal zich bij hem aangesloten. En daarmee zal deze kwestie voorlopig wel weer rustende blijven, tot ze weer eens voor de dag komt, want dat zal zeker gebeuren, naar onze mening. Nu moeten we niet denken dat het verplichte ongehuwd zijn van geestelijken met hogere wijding in de R-K Kerk een knelpunt is speci aal voor onze tijd. Ze is het eigenlijk altijd reeds geweest. Wie zich in de geschiedenis van het celibaat ook maar enigszins verdiept, komt reeds spoedig tot de ontdekking dat het altijd reeds een knelpunt is geweest. Op bijbelse gronden is deze verplichting moeilijk te verdedigen. Wel heeft men er reeds in de vierde eeuw op .aangedrongen dat de bis schoppen ongehuwd zouden zijn, een stand punt dat in de Oosters-Orthodoxe kerken bewaard is gebleven, ook in die welke met Rome zijn geünieerd- Pas in de 11e eeuw bestreden de pausen njet grote nadruk het huwelijk voor de hogere geestelijkheid en eveneens bestreden zij het leven in concubi naat. Eerst in de 13e eeuw werd besloten dat lagere geestelijken door huwelijk hun ambt zouden verliezen. Maar aan het eind van deze rijn till eeuw maakte een toenmalige paus ck-ze singen weer ongedaan, omdat het. verp'y celibaat erge misstanden ten gevolge hii| priesters gingen leven in concubinaat i was voor hem erger dan een normaal lijk. Ook vooraanstaande leken (o a. de van Duitsland) gingen er zich mee bem_ Toch kwamen later de bepalingen van celibaat weer terug en natuurlijk ook concubinaat. Na de reformatie en het van Trente is op het celibaat, veel gelegd. Maar toch zijn er telkens weer ringen in de R-K Kerk geweest die er tegen hebben verzet. De reformatoren hebben het celibaat ven pen als verplichte staat voor kerkt ambtsdragers- In het verplicht zijn zeg allesbehalve een grotere verdienste dan huwelijk. Bovendien weigerden zij het g Ijk ambt al te zeer te verheffen, zoals kerk van Rome geschiedde. Zelfs keerdi rich tegen het celibaat, omdat zij dit in ichtten met Gods bedoelingen. Bovendieni .vierp men de tegenstelling geestelijke* waarbij de eerste dan van een hogere 9 zou zijn en meer Gode welgevallig i) beroep dat in trouw aan God wordt ve: is van gelijke waarde. In deze eeuw is deze waardering van het celibaat onds protestanten wel enige verandering gekte door de communauteiten van Taizé en Cr, champ. Maar ook in deze communaix wil men niet weten van een verplichting? het leven. In geen geval wil men ook hie:' celibataire leven zien als een hogere Ik» staat dan die van het huwelijk. Waarom blijft Rome zo'n sterke nadruk i gen op dit celibaat? Waarom is, sinds Pastoraal Concilie en het besluit van Dat bisschoppen nadien, de verhouding van Nederlandse kerkprovincie tot Rome In moeilijke toestand geraakt da'; men g doet alsof de bisschoppen niet kunnen te ren zoals het moet en dat er daarom, schoppen met nog meer trouw aan nodig zijn? We geloven dat de oorsi vooral te vinden zijn in de besluiten over celibaat. Daarmee hebben zij de spits a.':; ten van iets dat er eigenlijk overal tel: deze kerk, in de ene kerkprovincie me: in de andere. Dit celibaat mag dan 1 goddelijke wet, zijn, het is wel een kerkt wet en de kerk van Rome is daar'olj gevaren, want ze brengt vele voordelen: Zij die bereid zijn de belofte van het ceïj af te leggen geven zichzelf in principe ga over aan de kerk. die hen kan gebni zoals zij dat. wil. Met de reguliere gek ken (in kloosters en congregaties enz.) dit in sterkere mate het geval zijn danttj regulieren, de wereldheren, ook deze I: binden zich aa,n hun kerk met een steii band dan ooit in enige protestantse kerk: een predikant mogelijk is. Niemand zal: kennen dat hierin een kracht van de kerk: Rome ligt. Daarom ook werd vroeger! naast zich neerleggen van deze gelofte eol huwen van priesters als een van de alle ste dingen beschouwd. Er zou een hele 1 vorming van de kerk, een helè revok nodig zijn, wanneer Rome zou instem: mét de aanbevelingen van het Pastoraal cilie, hoewel men weet dat er met haai ving van de strenge celibataire verplict: eveneens grote moeilijkheden te venvaö) zijn. Denk alleen maar aan Zuid-Amerika.! celibaat zal altijd wel een lastige kra blijven. Tegen do verplichting heeft het Pnslw Concilie zich gekeerd, niet tegen het vrijs; ge celibaat. Zoals reeds gezegd, krijg! vrijwillige celibaat tegenwoordig in pif ;antse kringen meer waardering dan het beeft gehad. Men kan zich hier gevoeg aansluiten (en. dat doet men dan ook) lil] apostel Paulus, die toch wel de voort- geeft aan het ongehuwd zijn en dan ter van geestelijke arbeid en voorbereiding 0? wederkomst van Christus- Doch we kim van hem niet zeggen dat hij een voorstal is van het ongehuwd zijn van ambtsdr® in de kerk. Wel moeten deze de man zijn t één vrouw. In onze tijd is er een heel ar.' waardering gekomen van het seksuele Ier. Ook r-k psychiaters en psychologen verte gen dit luide, wat hen wel eens moeilijk.-: heeft bezorgd. Omdat er die andere ring gekomen is, geloven we dat het las woord over het verplichte celibataire Ir nog niet is gesproken en dat we er nog) sens meer van zullen horen, ondanks i en in Rome zozeer vaslli; Een mens heeft twee namen. De ene naam krijg je. als je geboren bent. Dat is die, waar door je te onderscheiden bent. van andere mensen. Hij staat op een lijst van leerlingen, op een loonlijst, in een paspoort. Die andere 'naam' krijg je op den duur. Het is de naam. die je maakt of krijgt. Wij bekommeren ons meer om de tweede dan om de eerste naam. Op -chool wil je 'naam' maken door goede cij fers, tegenover vrienden door kracht. Je leert er steeds over mensen, die naamgemaakt hebben in de geschiedenis, hoe dan ook. Naam maken kun je later door je positie, bezit, door je karakter. Die naam wil je hoog houden, je wilt niet dat je naam over de straat gaat- Bij anderen heb je een goede of een slechte naam. Je kunt zelfs voor de één bevrijder" en voor de an der 'moordenaar' zijn. Twee korte teksten voorin de bijbel vertellen, hoe het kan gaan met die tweede naam- In Genesis 11 willen mensen een sterke stad -net hoge mu ren bouwen. Zij zijn bang om verstrooid te worden, zij zoe ken de bescherming van de groep en van de muur. Meer nog: zij willen de onzekerheid in hun leven buiten spel zet ten. De onzekerheid. die zij 'noodlot' noemen: het kan zo maar toeslaan, dan ben je ner gens meer, is je naam van de aardbodem weggewist. Daar om bouwen zij een toren: 'tot in de hemel' moet hij reiken om de goden in de hand te krijgen, naar je hand te zet ten. Deze mensen zeggen: „Laten wij ons een naam maken". Zij grijpen een naam, als ge volg van de angst om geen naam te hebben. En ter wille van het streven om onsterfe lijk te w-orden. Het gevolg ligt voor de hand: men zocht be scherming voor zichzelf door macht en roem ('naam wat uitliep op jaloezie, onbegrip, onvrede, verstrooiing. Vlak erna. in Genesis 12 wordt verteld over Abraham. „Vader aller gelovigen" heet hij wel, begin van Israels volksbestaan. Het is a.h.w. spiegelbeeld van Genesis li- Abraham wordt door God ge roepen alle verbonden, elke bescherming achter zich tij ten en op weg te gaan. leven te geven in de te- van een God, die wti' vertellen onderweg, vxa naar toe moet gaan. Genesis 12 vertelt over n sen. die het waagt mé,1 God. en zich kwetsbaar1 stelt. Van deze mens en t. mensen zegt God. „Ik zi naam groot maken". Abraham krijgt een naam,. God, niet van mensen gevolg: de mens. die doorö 'verstrooid' wordt, t' stamvader van een volk. volk. waaruit ondanks P zelf vaakde Messias ttfi komt. „Laten wij ons een*' maken „Ik zal uw n: jroot maken". Ik laat liet aan u zeil otc- te zoeken naar voorber- van deze twee manieren '.even. Genesis 12 rs te or,t: ken aan de angst om naam te verliezen, aan c'. vrede en het onbegrip. Genesis 12 is te ontdekker.: wat God ook tegen Abré- zei: gij zult een zegen voor alle mensen. Er ziin mensen, die de naam W brenger' verdienen, door woord en daad van vrede, grip, liefde. H.Ta* Zierfc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 18