GROTE WENS CORA HOOGSTRATE: NAAR OLYMPISCHE SPELEN IN 1976 Afje Keulen-Deelstra direct tegen grootste concurrente Trijnie Rep Miskende Wim Beukers neemt uitdaging aan Verloren voor 1EBRA SLAVIA EN HARINGMAN SPEELDEN WERVELEND IN G0ESE SPORTHAL Matador wersSaat Marathon33-38 13 Zierikzeese mavo-scholiere (14 jaar) behoort bij de beste zestien turnsters van Nederland ZEBRA: STEEDS MEER DAMES MAAR STEEDS MINDER HEREN Weer wereldtijd van Tsigankov KRINGZWEM- C0MPETITIE De sterkste Geen probleem Grote verrassing In afzondering Acht tot tien lATERDAG 13 JANUARI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLISSINGEN De verrassing is niet uitgebleven in de Vlissingse basketbal derby tussen de damesteams van Ma rathon en Matador. Vrijdagavond moest het favoriete team van Mara thon in de Vlissingse sporthal capitu leren voor Matador: 33-38. De geroutl- neerdere speelsters van Marathon hadden him zenuwen in de eerste speelhelft veel minder in bedwang en dat gaf de doorslag, want in de rust was de stand al 16-2G in het voordeel van Matador dat veel resoluter speel de. Christine Vos-Bevelander (ze miste 50 procent van de vrije worpen) en Le- nie Bevelander drukten veel minder hun stempel op de wedstrijd dan gewoonlijk en Jopie de Kraker van Marathon liep al in de eerste fase drie persoonlijke fouten op waardoor zij voorzichtig moest gaan spelen. Ak- ke Vos moest er in de tweede helft met 5 persoonlijke fouten uit. Voor Matador scoorden vooral Mar ja Kor- tekaas en Dineke Verheij, "de laatste met vele afstandsschoten. VLISSINGEN Dc jaarvergadering van de Zeeuws-Brabantse Turnkring wordt zaterdagmiddag 3 februari in het gemeenschapshuis De Vroone in Kapelle gehouden. De verwachting is dat de Zebra een rustige jaarvergade ring tegemoet gaat: de agenda bevat slechts traditionele agendapunten (jaarverslagen, verkiezingen, werkpro gramma, rondvraag). Typerend is bijvoorbeeld punt 11 van de agenda: behandeling van vereni- gings- en kringvoorstellen, waar tus sen haakjes achter staat: (er zijn geen verenigingsvoorstellen ingediend, terwijl er ook geen kringv9orstellen zijn) Kortom: dit agendapunt heft zichzelf op. De rust. in de Zebra wordt ook geïillustreerd door de jaarversla gen, waarin wemig nieuws te melden valt. De verenigingen Borssele en CGV uit Clinge, waarmee in 1971 al contact was, traden in het afgelopen jaar inderdaad toe tot de Zebra. Mede daardoor steeg het aantal leden met ruim 300 tot 11.326. De Zebra die nu 51 verenigingen telt blijft daar mee op de 9e plaats van de 27 turnkringen. Opmerkelijk is dat de ledenwinst uitsluitend te danken is aan een groei van de categorieën dames en meisjes. Vrijwel alle heren en jongensgroepen werden kleiner Enkele voorbeelden: de Zebra telde in 1971 nog 640 heren en in 1972 was dat aantal teruggelopen tot 574. De dames daarentegen zagen hun aantal oplopen van 2249 naar 2350. HEERENVEEN (ANP) Tijdens de vrijdagavond in het restaurant van de Thialf kunstijsbaan te Heerenveen ge houden loting, maakte hoofdscheids- rechter Jan Charlsius bekend, dat er zondagmiddag op de 3000 meter tien dames zullen starten en op de 10.000 meter twaalf heren. Bij de dames ontmoet Europees- en wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra in de eerste rit van de 500 meter direct al Trijnie Rep, die als één van haar grootste concurrenten moet wor den beschouwd. „Er zijn allemaal goe de paren te voorschijn gekomen", con stateerde een tevreden trainer Gerard Maarse. „Ook op de 1500 meter kan het treffen tussen Trijnie Rep en Elly van de Brom interessant worden". Overigens werd bekend dat de wens van trainer Maarse om na de nationa le kampioenschappen een trainings kamp op te slaan in Davos wegens gebrek aan geld niet in vervulling kan gaan. De dames kernploeg zal zich daarom in Hamar gaan voorbereiden op de internationale kampioenschap- 'pen. Bij de heren viel de confrontatie tussen de oud-kernploegleden Ronnie Nooitgedagt en Peter Nottet in het derde paar van de 500 meter op. Nottet trof het op de 5000 meter ook met stayer Jan Derksen als tegenstan der. IJsbaandirecteur Roeper verwacht voor zaterdag en zondag respectieve lijk 3000- en 5000 toeschouwers, hoe wel er tot vrijdagavond niet meer dan 1000 kaarten voor ieder van de twee dagen waren verkocht. ..Als mijn ver wachting uitkomt, hebben wij nog maar half zoveel toeschouwers als vorig jaar bij de Nederlandse kampi oenschappen te Deventer", zei de heer Roeper. Het resultaat van de loting is: Sprinters, 500 meter: oJhnny Olof - Piet de oBer, Eppie Bleeker - Jos Valentijn, Hans Kuenz - Jan Bazen. Dames 500 meter: Atje Keulen-Deelstra - Trijnie Rep. Elly van de Brom - Sophie Westen broek, Sippie Tigchelaar - Sijtje van der Lende, Froukje Jongsma - Christa Jaarsma, Akke Falkena - Marrie Wil- lems, Rieneke Verheyen-Demming - Annie Borkink. Klassementsrijders, 500 meter: Piet Kleine - Gerard van Gelder. Jap- pie van Dijk - Jos Pronk, Ronnie Nooitgedagt - Peter Nottet, Klaas Vriend - Jan Palsma, Rien de Roon - Hans van Helden. Jan Derksen - Peter van der Kant- Piet Meijer - Daan Gompen, Harm Kuipers Sjaak de Koning. Sprinters 1000 meter: Kuenz De Boer, Bazen - Valentijn, Olof - Bleeker. Dames 1500 meter: Jaarsma - Van der Lende. Tigchelaar - Jongsma, Rep - Van de Brom, Keulen- Deelstra - Verheyen-Demming, Westen broek - Faena; Willems Borkink. Klassementsrijders 5000 meter: Van der Kant - Van Gelder, Derksen - Nottet, Gompen - Van Dijk, Nooitge dagt - Vriend, Van Helden - Kleine. Meijer - Kuipers, Pronk - De Koning. Palsma - De Roon. AFSCHEID VAN STIEN DEN HAAG Stlen Baas-Kaiser. die na haar gouden triomf op de drie kilometer in Sapporo definitief met de schaatserij stopte, zal zondag tij dens de Nederlandse kampioenschap pen in Heerenveen door de KNSB gehuldigd worden. Aanvankelijk zou Stien tijdens de wedstrijden om de IJsselcup in Deventer gehuldigd wor den, maar daar Stien niet voor lege tribunes wilde rijden ging het feest niet door. BERGEN Wim Beukers, de door de KNSB miskende Noordhollandse scliaatscrack. heeft de handschoen op genomen. Na een initiatief van de sportredactie der Verenigde Noordhol landse Dagbladen heeft de Zaandamse firma VVastora (hoofdsponsor van voetbalvereniging AZ'67) een bedrag beschikbaar gesteld om Beukers voor 14 dagen naar Inzeil te laten afreizen. In deze Zuidduitse wintersportplaats wil Beukers alsnog bewijzen, dat de KNSB hem ten onrechte heeft gewei gerd deel te laten nemen aan de Nederlandse schaatskampioenschap pen die dit weekeinde in Heerenveen worden gehouden. Door het maken van goede lijden wil Beukers proheren toch nog een plaatsje te veroveren in de nationale kernploeg. Formeel lijkt dit onmoge lijk, maar als Beukers zijn tijden opzienbarend gaat verbeteren, zal de KNSB hem moeilijk kunnen passe ren. De persoonlijke records van Wim eBukers op de vier klassieke afstan den zijn: 43,2 (500 meter). 2.10,6 (1500 meter), 7.45 (5000 meter) en 15.56 (10.000 meter). Beukers hoopt vooral op beide laatste afstanden zijn tijden aanmerkelijk te verbeteren. „In Oslo heb ik tegen Claeson gereden en als ik nu zie wat hij in Inzeil rijdt, moet ik zeker tot 7.35 en 15.30 in staar zijn. Volgens schaatstrainer Jorrit Jcrrits- ma kan ik op de 10 kilometer iedere ronde een seoonde winnen op het snelle ijs in Inzeil. Met dergelijke tijden kan ik de heren van de KNSB en trainer Leen Pfrommer misschien overtuigen. Ik ben door de affaire van de laatste dagen tot het uiterste gela- ALMA ATA SID Alexander sigan- kor. die zondag voor een grote ver rassing zorgde door de 3000 meter te winnen in 4 min. 82 sec. welke tijd 0.1 sec. beneden het wereldrecord ligt, heeft vrijdag op de Medeobaan van Alma Ata opnieuw voor een wereld tijd gezorgd. De 24-jarige Russische schaatser zegevierde nu op ce 1500 meter in 2 min. 1,3 sec., een tijd die dit seizoen nog niet eerder was ge maakt. Ard Schenk Is met 1 min. 58,7 sec. houder van het wereldrecord. Tonny Huizen vijfde militair kampioenschap cyclocross bij Ede EDE (ANP) Wim Albersen is vrij dag Nederlands militair kampioen veld rijden geworden. De renner uit Wier den legde de ruim twintig kilometer ln de buurt- van Ede af' .n 1 uur 9 min. en 45 sec. Hij had bijna een halve minuut voorsprong op zijn naaste concurrent aJn Evers. De uit slag is: 1 Wim Albersen (Wierden) 20,6 km in 1 uur 9 min. en 15 sec; op 45 sec.: 2 Jan Evers (Maarheeze;; op 30 sec.: 3 Leo Schenk (Huybergen); op 33 sec. 4 Wim Jansen (Nuenen); 5 Ton Huizen (Kloetinge); 6 Ton Deu- sink (Halsteren). MIDDELBURG De zwem- en polo club De Ganze uit Goes organiseert vanavond (zaterdag) in het Middel burgse overdekte zwembad Poelendae- le de derde wedstrijd van de kring- zwemcompetftie voor ploegen boven de Westerschelde. Deelnemende teams zijn die van Ganze zelf. Luctor, Mid delburg. Stormvogel Vlissingen en Zeelandla Reimerswaal. Felle strijd mag vooral verwacht wor den op de 100 meter schoolslag heren en de 200 meter vrije slag heren. waarbij de trainingstijden elkaar het minste van alle programmanummer* ontliepen. ZIERIKZEE Cora Hoogstrate, de talent volle turnster van Delta Sport uit Zlerikzee, lacht maar eens wat als ze desgevraagd moet opbiechten wat op het ogenblik haar gróte- wens is. Toch zegt ze na het eerste gegrinnik zonder blikken of blozen: „In 1976 naar de Olympische Spelen in Montreal in Canada". De gezellige kring, die de jeugdige selectie- groep van Delta Sportmelsjes onmiddellijk rond Cora, haar vader en moeder, haar train- ster Ria Kosters en sportredacteur gevormd heeft, loopt niet eens plotseling joelend weg onder het slaken van kreten als 'opschepster' of 'moet je dat kind horen'. Waarom zouden ze ook? Want de gedachte van Cora Hoog strate aan de volgende Olympische spelen is beslist geen dwaze schoolmeisjesdroom, nu de frêle 14-jarige mavo-leerlinge (met een lengte van 1.58 meter en een gewicht van 88 pond) uit Zierikzee zes dagen geleden werd gekozen bij de beste zestien turnsters van Nederland. tuur lijk is er de weemoed, dat Cora voor het clubleven in feite verloren is, maar bovendien .zou Ria Kosters graag nog een confrontatie hebben gezien tussen Cora en de huidige ZEBRA-jeugdkamploene Corrie Lin den berg uit Yerseke. Van hun laatste onderlinge strijd, toen Cora dus tweede werd. herinnert Ria Kosters zich nog goed: „Toen werd Cora vroegtijdig van de balk gestuurd zodat ze haar oefening nJet kon afmaken. Bovendien dachten we. dat Cora's vrije oefening onderge waardeerd werd, zodat ze kostbare punten op Corrie Lindenberg verspeel de. En nu Corrie de studie verkozen heeft boven de topturnsport weten we eigenlijk niet wie de sterkste is, om- dat er geen confrontatie meer kan plaatsvinden". Over studie gesproken: de sport stond tot nu toe goede resultaten van Cora Hoogstrate- die overigens nog niet weet wat ze later wil gaan doen, niet ln de weg. Het sterkste tumonderdeel van Zierik zeese Cora (die onmiddellijk nadat z* vier jaar geleden op het tumfront verscheen uitstekende resultaten be haalde, en drie jaar geleden zelfs samen met twee jaar oudere zus Anke op de eerste en tweede plaats eindig de bij het ZEBRA-jeugdkampioen- schap) is de balk, terwijl het met de vrije oefening ook wel goed zit. Veel moeite heeft Cora Hoogstrate in het verleden met de brug gehad. „Het was altijd moeilijk een lopende oefe ning te vinden, maar die hebben v,-e nu", laat trainster Ria Kosters weten. De meeste moeite heeft de Zierikzeese turnster met de paardsprong. Ria Kosters: „Ze heeft wel sprongkracht, maar weet die nog niet goed te verdelen. Ze heeft ook veel vaart, die echter ontwikkeld moet worden in een kortere aanloop". Het zijn punten, waaraan Cora Hoog. strate In de komende tijd temidden van de room van Nederlands turn sters en onder de kundige leiding van mevrouw Eva Bartha geducht zal gaan schaven. PETER VERHAGE GOES Met wervelende, flitsende aanvalsacties heeft Slavia uit Praag vrijdagavond de meer dan 450 toe schouwers in de Goese sporthal vaak in extase gebracht en Haringman even zo vaak voor onoplosbare pro blemen gesteld. Maar de spelers van Haringman met Sam Traas (vanzelf sprekend), Tonnie Traas en Piet Ver- rijzer als uitblinkers groeiden tegen deze Tsjechische topploeg boven hun eigen niveau uit. Zo werd het een spectaculaire wedstrijd met schitte rende aanvalsacties van beide kanten. Natuurlijk: de sterk favoriete Tsje chen zegevierden overtuigend (15-31). Van de 10 wedstrijden die Slavia- Praag in Nederland heeft gespeeld hebben de Tsjechen er slechts 2 verlo ren: van Aalsmeer met 21-20 en van het Nederlandse team met 20-19. Al- deze topploeg (met nals die deelnamen aan de Olympi sche Spelen) niet minder dan 15 tref fers scoorde, bewijst dat de Goesena- ren zich aan hun tegenstanders op trokken en uitstekend op dreef wa ren. Natuurlijk waren de Tsjechische staatsamateurs, die vrijwel dagelijks vele uren trainen, op praktisch alle onderdelen sterker: de aanvallen wer den razendsnel opgebouwd, waarbij de Tsjechen verbluffend balvast wa ren, de conditie was beter. Alleen bij enkele individuele acties kon met na me Sam Traas zich met deze 'profes sionele' tegenstanders meten. Coach en bankspelers van Slavia applaudi- seerden enkele malen enthousiast voor hem. De kleine Ladislav Cumpl (rugnum- men 15) kreeg vooral de sympathie van het Zeeuwse publiek door zijn werve lende acties, waarbij hij vaak ongrijp baar was. Ook Autonie Mares (2) was een opmerkelijk speler: met gooche lende schijnbewegingen scoorde hij enkele schitterende doelpunten. De doelpunten van Haringman werden gescoord door Sam Traas (6), Piet Verrijzer (4), Tonny Traas (2), Willy Huis in "t Veld (1), Henk Lammers (1) en Piet de Wilde (1). Voor Slavia scoorden vooral Kulehanek (7), Pola- sek (5) en Cumpl (5). De ruststand was 8-13. Sam Traas (midden) scoort met een afstandsschot een van zijn spectacu laire doelpunten. Het Zierikzeese schoolmeisje (een gui tige toet omkranst met een donkere haardos) is voor zover we het konden nagaan de derde Zeeuwse turnster- die de nationale top bereikt. Eerder waren dat de welhaast voor Zeeland legendarische Nel Zandee-Fritz van VTV Vlissingen (nu wonend in Ulven- hout) die onder meer samen met Haarlemse Bep Ipenburg nationaal kampioene werd en de Olimpische Spelen in Rome mee turnde, en nog eerder Nel Sinke-Peeman (ook van VTV Vlissingen). die in het laatste vooroorlogse jaar (1939) kampioene van Nederland werd. Cora Hoogstrate traint vanaf nu on der andere met nationaal turnkampi- oene Ans Smulders-van Gerwen, die dankzij eigen inzet gepaard met de dens de Olympische Spelen in München de ongekroonde turnkonin- gin van West-Europa werd achter de onbereikbare Russische en Oostduitse wonderturnsters. En nu het er naar uitziet, dat de 54-jarige mevrouw Bar tha na haar pensionering (in Honga rije gaan sportleraressen op 55-jange leeftijd met pensioen) hier kan blij ven wonen zijn de perspectieven voor de Nederlandse turntop, en dus ook voor Zierikzeese Cora Hoogstrate, ui termate gunstig. In recordtempo Is de Zierikzeese turnster naar de top doorgestoten: haar intrede in de centrale A-ploeg van de sectie topsport van het KNGV (gympnastiekverhond) mag zelfs in drukwekkend genoemd worden. Want toen ze begin deze week in het sport centrum Fapendal bij Arnhem de be slissende selectiewedstrijd turnde ter aanvulling van de A-groep kwam hal verwege de wedstrijd de naast me vrouw Bartha werkende Duitse trai ner Cajus Janusz knipogend naar Del ta Sporttrainster Ria Kosterss toe met de verzekering: „De verkiezing van Cora in de A-groep levert geen enkel probleem op". Ria Kosters zegt nu (in de kring, die de Delta Sportjeugd In de gymnastiek zaal aan de Mulockstraat gevormd heeft): ,En toen moest Cora de baJk- oefening nog doen. Dat deed de deur dicht. Die oefening was zo goed, dat alle eventuele aarzelingen bij tover slag verdwenen". Voor de Zierikzeese turnster beteken de het, dat zij haar intrede deed in de groep met de olympische turnsters Ans Smulders, Mar go Velema. Linda Toorop, Ans Dekker en Ikina Morsch (Nel van der Voort viel af). Cora Hoogstrate is er nog verbaasd over: •,Het was", zegt ze. „een grote verras sing voor me. Natuurlijk heb ik er altijd wel op gehoopt in de topgroep te komen, maar dat het al zo snel zou gebeuren had ik toch niet verwacht". En als klap op de Zierikzeese vuurpijl heeft een nieuw Delta Sporttalent, Anja Lagrauw, de door Cora Hoog strate verlaten plaats in de B-selectie- groep Ingenomen! Een enorm succes dus voor de Schouwse vereni ging. In Cora Hoogstrates, gedachten heeft al eens eerder het olympisch vuur gebrand. Want toen ongeveer drie jaar geleden de B-selectlegroep voor jeugdturnst^rs werd opgezet zat daar de gedachte achter om eventuele ta lenten voor München uit te zeven. Ria Kosters: „Dat bleek niet haalbaar, maar voor Montreal zijn de kansen zeker aanwezig, vooral als je bekijkt wat mevrouw Bartha in de twee jaar, dat ze hier aanwezig Is, heeft gedaan. „Als", zo vervolgt de 23-jarIge Delta Sport-trainster (die vier jaar geleden de trainingstaak volledig van haar vader Jaap Kosters overnam), „als er in de komende tijd enkele van de oudere turnsters afvallen dan komen er zeker kansen voor meisjes als Cora". De Zierikzeese trainster is zich er terdege van bewust, dat de Nederland- krijgen op een internationaal kampi oenschap. omdat die weggelegd blij ven voor de Russische en Oostduitse turnsters. Ook Eva Bartha liet het in München weten: .Die Oosteuropese meisjes doen niets anders dan turnen en studeren, Dat is het grote verschil met de Nederlandse meisjes, die psy chisch niet geschikt zijn om in afzon dering te leven, te trainen en te studeren". Niettemin moeten de Nederlandse toptumsters het brengen tot vier a vijf uur trainen per dag. Keihard trainen: als een oefening mislukt dan moet deze onmiddellijk overgedaan worden, net zo lang tot het lukt Heeft Cora Hoogstrate, die verzekert enorm veel te danken te hebben aan trainster Ria Kosters, dat er allemaal voor over? „Ik denk het wel", zegt de jonge Zierikzeese, en dat is het zeker, dat het gebeurt. Ria Kosters vult aan: .Ais Cora zegt dat ze veel aan mij te danken heeft zal dat wel zo zijn, maar lk had natuurlijk het geluk, dat het een talent is. bovendien iemand, die enorm doorzet. Ze zegt eenvoudig dat of dit onderdeel moet er nu eenmaal ln". Overigens had de Zierikzeese mavo- scholiere (3e klas) tot nu toe ook al een oefenprogramma om 'u' tegen te zeggen: zowat acht tot tien uur per week, dat betekende 's-woensdags do hele avond, donderdags een uur, 's- zaterdags een hele middag, en dan op maandag, dinsdag en vrijdag nog con ditietrainingen in de vorm van loopoe feningen buiten. En daartussendoor ook nog oefenen thuis op de balken (buiten staat er een en in huls ook) en de rekstok. Bovendien heeft Cora Hoogstrate een optimistisch karakter: als er nadelen zijn weet ze er altijd weer een voordeel tegenover te zet ten, en zoiets helpt ook bij een stren ge training. De training elk weekend naar Papen dal (er is dan geen tijd meer voor lub- of demonstratiewedstrijden) be tekent, dat Cora Hoogstrate voor de ZEBRA verloren is. Delta Sporttrain ster Ria Kosters vindt dat (naast de vreugde om de promotie van haar pupil) in dubbel opzicht jammer. Na-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 13