Ongeluk met dode: twee weken| voorw. gevangenisstraf geëist „Samenwerking van Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen nodig" Geneesheer-directeur Boland nam afscheid van het Julianaziekenhuis Terneuzen Landbouwpraktijkschool nam afscheid van bestuursleden 10 „VELEN DENKEN DANKBAAR AAN U TERUG" Voorbeeld 0EM0EMEN0E NU NAAR MINERVA VERTREKKENDE GENEESHEER-DIRECTEUR H. A. BOLAND VAN JULIANAZIEKENHUIS: „MET OPLOPENDE WERKLOOSHEI IS INDUSTRIËLE GROEI NODIG" Nieuw bedrijf op industrieterrein PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JANUARI z DRUKKE RECEPTIE IN DE KERKTAAL VAN ZIEKENHUIS de geneesheer-directeur de voltooide integratie van het ziekenhuiswezen in Zeeuwsch-Vlaandercn met voldoening zou mogen waarnemen. TERNEUZEN „Vele honderden denken in dankbaarheid aan u terug voor wat u in voor hen moeilï.jke uren hebt gedaan. U bent een wel heel erg goede burger van de gemeente". Burgemeester J. C. Aschoff van Ter- neuzen richtte zich met deze woorden tot chirurg H. A. Boland. tot kort geneesheer-directeur van het Juli anaziekenhuis te Terneuzen. Dokter Boland heeft om gezondheidsredenen na 25 jaar aan liet ziekenhuis verbonden te zijn geweest zijn functie per 1 januari neergelegd. Het was vrijdagavond op een zeer druk bezochte receptie in de kerkzaal van het ziekenhuis dat de heer Aschoff in zijn kwaliteit van voorzit ter van de 'Stichting protestantse zie kenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen' en als burgemeester een afscheidswoord sprak en hierbij symbolisch een ge schenk overhandigde. De voorzitter riep de moeilijke beginjaren van dok ter Boland terug in de herinnering. In '48 begon hij in het oude ziekenhuisje aan de Axelsestraat met een verouder de apparatuur zijn werk. De heer Boland was een energiek animator van het Julianaziekenhuis. waarin hij op 1 september 1954 zijn werk met, groot enthousiasme begon. De burge- t te hopen dat de scheiden- B. EN W. MIDDELBURG WILLEN OPENBAARHEID RAADSCOMMISSIES NA PROEFJAAR VOORTZETTEN MIDDELBURG De proef met de openbare commissievergadering in de gemeente Middelburg is naar de me ning van burgemeester en wethouders geslaagd te noemen. Zij stellen de raad daarom voor de openbaarheid van deze vergaderingen, na de proefpe riode van I jaar, te continueren. De mogelijkheid blijft echter bestaan dat bepaalde zaken achter gesloten deuren worden behandeld. Om dit mogelijk te maken stellen b. en w. voor de verordeningen, die op de commissievergaderingen betrek king hebben, aan te passen. In de ontwerpen hiervoor wordt de beslis sing om al of niet besloten te verga deren in handen gelegd van de com missie zelf. Als argumenten voor het behandelen van bepaalde zaken achter gesloten deuren noemt het college het belang van particulieren of .van de gemeente, dat met openbare behandeling zou kunnen worden geschaad. De commissie zal hiertoe echter al leen kunnen overgaan als dit niet in strijd is met het openbaar belang, dat volgens b. en w. onder meer in het geding komt als inbreuk- wordt ge maakt op de privacy van een particu lier of als financieel nadeel voor de gemeente niet worden gevreesd als gevolg van openbare behandeling. Proefritten op crossterrein van MC Axel AXEL Op het motorcrossterrein van de motorcrossclub Axel worden vandaag zaterdag een aantal proefritten verreden. Ze staan onder auspiciën van de Maico-importeur voor België, de firma Roels uit Watte ren. Het bedrijf laat de nieuwe types Maico en Kuscivama '73 zien. Een aantal motorcrossers kan ze uitprobe ren. De trainingen van de MCA gaan overigens gewoon door. MIDDELBURG De competitie-acti viteiten van rugbyclub Oemoemenoe j gaan gewoon door ondanks de brand j in 't in aanbouw zijnde clubshuis. Het le team van deze rugbyclub neemt zondag a.s. in Leiden de strijd op tegen Minerva I. In de thuiswedstrijd werd tegen deze tegenstander de eer ste overwinning behaald De Leidena- ren zullen zeker revanche willen ne- men- Door het spelen van vriend-1 schappelijke wedstrijden hebben dej Oemoe'menoe-spelers het spelritme echter zoveel mogelijk trachten te handhaven in de afgelopen weken. Dej Zeeuwse rugbyspelers moeten dan ook niet helemaal kansloos worden Als plaatsvervangend directeur sprak longarts H. D. J. Meyer. Deze zei ervan overtuigd te zijn, dat alle mede werkers van liet ziekenhuis het voor beeld van het werk van dokter Bo- land voor ogen zouden houden. Ook dr. D. Dorrepaal. die namens de dische star een afscheidswoord sprak („we staan hier tegenover elkaar als oude specialisten') legde de nadruk op de voorbeeldige energie, verbetenheid en volharding waaripee de heer Bo land, ook toen hem dat lichamelijk zeer moeilijk werd, zijn werk ver richtte. Dr- Dorrepaal gaf eveneens een afscheidscadeau. De receptie werd bijgewoond door collega specialisten huisartsen en velen die met de volksgezondheid in relatie staan. Ook een groot aantal oud-pa tiënten kwam de familie Boland de hand drukken. Het stichtingsbestuur en het personeel van het ziekenhuis waren, voorzover de dienst dat toe liet, uiteraard ook aanwezig. De heer H. A. Boland f60). is uit Utrecht afkomstig. Hij volgde aan de universiteit in zijn geboortestad zijn artsenopleiding en studeerde in 1939 af. In 1947 voltooide hij zijn studie als specialist en in augustus 1948 werd hij tot chirurg-geneesheer-direc teur aan het ziekenhuis in Terneuzen benoemd. Sinds 1968 is zijn praktijk voortgezet door chirurg H. -J Bakker. Op de foto: Een beeld van de af scheidsreceptie van geneesheer direc teur H. A. Boland van het Julianazie kenhuis. TEVENS BOETE EN ONTZEGGING GEËIST JAARLIJKS AANTAL VERKEERSDODEN IN ARRONDISSEMENT ZEELAND STIJGT MIDDELBURG De 19-jarige chauffeur K. A. B. uit Öcltgens- plaat heeft vrijdagmorgen tij dens de zitting van de arrondis sementsrechtbank te Middel burg een voorwaardelijk gevan genisstraf van twee weken met twee jaar proeftijd tegen zich horen eisen, een boete van 500 en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 6 novem ber had hij te Nieuwerkerk op rijksweg 18, een dodelijk onge luk veroorzaakt, waarbij een do de te betreuren was en waarbij twee mensen gewond raakten. De rechtbank zal woensdag 24 januari uitspraak doen. B. stuurde zijn vrachtwagen in de richting Bruinisse, toen hij te Nieu werkerk achterop een voorgesorteerd staande personenauto reed Deze wa gen werd op de linkenvegiielft ge drukt en werd daar door een andere, tegemoetkomende auto geramd. De officier van justitie in deze zaak mr. J. A. Blok stond in zijn requisitoir stil bij het ook in Zeeland weer stijgende jaarlijkse aantal doden in het verkeer. Het toenemende aantal verkeersdoden heeft zich in het nieu we jaar met tien doden in twaalf degen scherp gemanifesteerd. In de zaak van de jongeman uit Ooltensplaat vond de officier het onverklaarbaar, dat B. de voorgesor teerd staande auto met heeft gezien, waai-voor hem grote onvoorzichtig heid en onoplettendheid te verwijten VERTREK OP VALREEP VAN NIEUWE ONTWIKKELING TERNEUZEN „Zakelijk gezien en uit het oogpunt van een verde re ontwikkeling van de volksge zondheid is het noodzakelijk dat de ziekenhuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen samengaan. In het concept-plan ziekenhuisvoorzienin gen wordt ten aanzien van Hulst en Oostburg gesproken van 'flankziekenliuizen', maar in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn alle ziekenhuizen, mede als gevolg van hun geïsoleerde ligging, goed geaccommodeerd". Dokter H. A. Boland, 25 jaar lang chirurg en geneesheer-directeur van het Julianaziekenhuis in Ter neuzen, neemt afscheid van de ziekenhuiswereld op een moment dat daar volop beweging is. Op 1 januari legde de man, die inder- tij meehielp in Terneuzen een ziekenhuis op protestants-christe lijke basis van de grond te krij gen, zijn functie om gezondheids redenen neer. In december teken den de besturen van de ziekenhui zen van Terneuzen en Sluiskil een Integratiebesluit, signaal van een nieuwe ontwikkeling. Dokter Boland (60) zal die niet meer begeleiden: een ernstige ziekte maakte een eind aan een stuk werk, waarop hij,, tussen de boeken van zijn sobere studeer kamer, met veel plezier en vooral dankbaarheid terugkijkt. Over zijn officiële afscheid, afgelopen vrijdag: „Deze dag staat echt in het teken van de dankbaarheid". En later, als hij, fervent-amateur- fotograaf, fraaie, door. zijn zoon gemaakte opnamen laat zien: „Ik werk nu aan het centrum voor medische elektrotechiek in Delft, dat behulpzaam is bij me dische proeven, die een techni sche aanpak vragen. Door die nieuwe taak moet ik vaak in de' randstad zijn. Het is zo leuk: ik hoef, wanneer ik terugkom, nooit met de bus naar huis. oud-patiën ten hebben me altijd met de auto gebracht. Dat contact is gebleven. Hoeveel operaties ik in de afgelo pen 25 jaar heb verricht.? Ik heb ze niet geteld, maar ik vind het fijn dat zoveel oud-patiënten aan me denken". Trimmen Temeuzenaren die vroeg op wa ren konden de chirurg van het Julianaziekenhuis 's morgens zijn 'trimrondje' in de omgeving van het ziekenhuis zien maken. Dok ter Boland is een fervent sportbe oefenaar („Sport vind ik als me dicus een heel belangrijke zaak. vooral voor de jeugd"), die weer volop tennist en zwemt, maar toch waarschuwt: „Ik heb er nooit naar gestreefd om topsport te bedrijven. Zeilen, schaatsen (eën keer de Elfstedentocht), ju do en vooral lange bergtochten in Zwitserland, Spanje en Frank rijk: liefhebberijen die een flink st.uk van zijn schaarse vrije tijd hebben gevraagd. En als hij zegt in Terneuzen en Zeéuwsch-Ylaan deren bijzonder fijne jaren te hebben beleefd, doelt hij ook op de lange rij functies in het ge meenschapsleven. waaraan hij en zijn gezien tientallen kennissen en vrienden overhielden. Dokter Boland was onder meer lid van de provinciale raad voor de volksgezondheid, curator van het Petrus Hondiuslyceum. bestuurs lid van de hervormde school, voorzitter van de afdeling Ter neuzen van Veilig Verkeer, afge vaardigde in het bestuur van de blo-school, nauw betrokken bij EHBO en Rode Kruis, de protes tantse stichting voor verantwoor de gezinsvorming en de verpleeg stersopleiding. Wanneer zijn jongste dochter over anderhalf jaar van het gym nasium komt, gaat dokter Boland weg uit Terneuzen. „We vinden iet fijn om wat dichter bij de hinderen te zitten. Vermoedelijk wordt het Arnhem of omgeving Maar werkelijk, we hebben hier een reuze goede tijd gehad en heel veel plezierige contacten ge legd". Dokter Boland heeft lang tegen zijn officiële vertrek uit het Julia naziekenhuis opgezien Maar toen het werd gepresenteerd als een receptie in 'zijn' ziekenhuis-com plex, met de mogelijkheid om heel wat oud-patiënten, die goede vrienden werden, terug te zien, had hij er vrede mee. „Die con tacten zijn allemaal gebleven". zijn. Raadsman mr. C. A. Brinkman voerde aan. dat zijn cliënt zich de ernst van het feit realiseert. Hij stel de dat B. tijdens zijn rit tussen! Zierikzee en Bruinisse geen bijzondere risico's heeft genomen en ook niet onvoorzichtig heeft gereden. Hij vroeg de aandacht van de rechtbank van de consequenties van een rijbevoegdhéids- ontzegging voor zijn cliënt, die een van de chauffeurs is in een familiebe drijf. De rechtbank behandelde vrijdagmor gen voorts een aantal zaken van men-, sen, die in beroep waren gegaan van een vonnis van de kantonrechter. In een van deze appélzaken was het openbaar ministerie in beroep gegaan, j Dat, betrof een hinderwetsovertreding j van de Vlissinger Van D.. die inj augustus in de landbouwhaven te Kats een zandstraal- en metailiserings- bedrijf had uitgeoefend zonder hinder wetsvergunning. De kantonrechter had' hem daarvoor een boete van ƒ1001 opgelegd, maar de officier van justitie! in deze zaken mr. W. J. Kolkert wilde deze boete gebracht zien op 1000, waarvan 750 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook in deze zaak zal de rechtbank 24 januari uitspraak doen. In twee appélzaken deed de rechtbank onmiddellijk uitspraak, waar voor de Belg F. van G. uit Deurne. die glun derend de rechtszaal verliet, vrij spraak en ontslag van rechtsvervol ging impliceerde. Öp 9 juni zou hij te Kapelle met zijn auto hebben inge haald op een plaats waar dit niet mocht. Hij was die dag echter in België werkzaam geweest en was het land niet uitgeweest. De kantonrech ter had hem veroordeeld, omdat Vaij G. niet had opgegeven, wie dan wel met de auto zou hebben gereden. Er kon niemand anders met de auto gereden hebben, zo betoogde de Belg voor de rechtbank, want de wagen had de gehele 9e juni op een parkeer plaats bij het bedrijf van zijn werkge ver gestaan. Hij kon een verklaring van zijn werkgever overleggen, dat hij die dag met een auto van de firma had gereden. Iemand moet met een zelfde nummerbord hebben gereden of de politie moet onjuist hebben waargenomen, zo voerde hij aan „Ik ben er helemaal niet geweest. Naar hier komen kost me meer dan de boete. Maar ik kan het niet aan vaarden, ik ben het niet geweest De officier vroeg vernietiging ran het vonnis van de kantonrechter, vrij spraak voor de verkeersovertreding! en ontslag van rechtsvervolging voor het. niet voldoen aan de verplichting op te geven, wie dan wel op 9 juni met. de auto had kunnen rijden. De rechtbank deed onmmiddellijk uit spraak en vonniste conform. Dat ge beurde ook in de appélzaak van te Middelburg wonende Fransman D. A. A. was .door de kantonrechter twee boeten van 100 en 150 opgelegd voor onverzekerd rijden en rijden zonder rijbewijs. De rechtbank legde, conform de eis van de officier, dezelf de boeten op als de kantonrechter had gedaan. Gemachtigde De appélzaak van de Middelburger J. N. werd aangehouden om twee getui gen te kunnen horen. N. zou in zijn woonplaats met een auto 64,3 km per uur hebben gereden wat door de inzittenden van een achter hem rij dende politiewagen was geconstateerd Als gemachtigde van N. trad in deze zaak op zijn plaatsgenoot en oud politieagent L. C. G. Moerings die aan een uitlating van de verbalisant m de te kunnen ontlenen, dat de snel-| heïdsmeter in de politie-auto bedui dend minder had aangewezen. De' officier van justitie: „Wilt u zeg en dat er een ambtsedig procesver baal is opgemaakt, dat niet juist is?". Gemachtigde: „Dat wil ik niet zeg gen Officier: „Het is of het een of het ander". De zaak werd vervolgens aangehouden om de twee inzittenden van de politie auto als getuigen te kunnen horen j De kantonrechter N. een boete van 30 opgelegd. Contact met de politie had H. V3n S. uit Westdorpe, die ruim twee jaar! geleden, op de avond van de 11e december 1970, voor zijn woning in! botsing kwam met een politie-auto. Van S. wilde linksaf slaan naar de, oprit bij zijn woning. Hij was op dat l moment nog niet in het bezit van een rijbewijs. Van S. wilde echter de fout bij de politie zoeken, die met een onverlichte auto zou hebben gereden. De officier van justitie kon deze me ning niet delen en vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, die Van S. had veroordeeld tot een boete van 50 De officier vroeg hetzelfde in de zaak van de Vlissinger L. H. die te Middel burg werd bekeurd, toen hij op de Kanaalweg met zijn auto te hard had gereden. De verbalisant stelde de snel heid op 90 km. H. hield het op 50'. Slecht brugdek Een inwoner van Kruiningen M. der V. door de kantonrechter veroor deeld tot een boete van 30 voor een botsing met een voorligger op de Vlakebrug. uitte kritiek op rijk$wt8 staat, die liet houten brugdek r verwaarlozen: „Het is niet goed derhouden, liet is glad en er Is n(« i te remmen", altlus Van de V. De officier bracht naar voren. anderen, voordat Van de V. etn tingbolsing veroorzaakkte. dit konden en vroeg bevestiging van -, vonnis van de kantonrechter. In Wissenkrrke was M V me! i beboet; hij zou de openbare opslagplaats hebben gebruikt voo: ten en overtrad zo de algemene je tieverordening van zijn woonjte „De boten liggen op een stukje gvr. dat de gemeente aan m'n schoons der heeft gegeven". De rechtbank i zich over dit perceeltje buigen, rr: officier van justitie bevestiging het vonnis van de kantonrechte:} gevraagd. Omdat hj zich niet schuldig rtt aan het ongeval was een inwoner- Nieuwe Tonge. J. K. in beroep van een vonnis van de kantonieéj te Zierikzee. De kantonrechter ve; deelde hem tot een boete van voor het veroorzaken van een keersongeluk op de kruising Elkea seweg-Delingsdijk te Scharendijh zou als chauffeur van een auto: geen voorrang hebben gegeven een over de Delingsdijk (voorna weg) rijdende personenauto. De a uit Nieuwe Tonge meende échte: hebben stilgestaan voor de s'.-j Voor hem gebeurde toen het onjt; weshalve de personenauto 'ne* in dit positie zou moeten hei- geraakt, Ook in deze zaak vroa officier bevestiging van het vjg var. de kantonrechter. De rechtte zal in deze 24 januari uitspraak 6z Burgemeester Wolters van Middelburg bij opening Louwerse en De Priester MIDDELBURG „Met het oog op de oplopende werkloosheid moeten we in deze provincie blijven streven naar groei in de industriële sector. On danks het opheffen van de investe ringspremieregeling en de extra infra structurele bijdrage moeten we er in Zeeland bij de rijksoverheid voor plei ten dat financieringsmiddelen beschik baar gesteld worden voor plaatsen waar een goede ontwikkeling mogelijk is". 'Dit zei vrijdagmiddag burgeméester ars. P. A. Wolters van Middelburg bij de opening van het nieuwe bearijfs- complex van de Middelburgse vesti ging van Louwerse e'b De- Priester NV, groothandel in afbouwmaterialen voor woningen en industrie- op het Groot Industrieterrein aan de Wal- dammeweg. Burgemeester Wolters verrichtte de opening van het ongeveer 3000 vier kante meter omvattende complex op luidruchtige wijze door het afvuren van een antiek, uit 1614 daterend kanon, dat vorig jaar werd opgevist door een Breskense visser en door Louwerse en De Priester is aange kocht ter verfraaiing van het zoge naamde kijkhuis. De burgeme* werd ingeleid door directeur S, Priester. De openingsplechtigheid werd fe; woond door een groot aantal genei den, alsmede het voltallige pene: dat van burgemeester Wolters me: geschiedenis van het bedrijf wen! confrontecrd'. De burgemeester si ste Hierbij de verschillende fas« de ontwikkeling van Louwerse e Priester NV, die reeds vanaf '34 Ia Zeeuwse hoofdstad is gevestigd. Na de openingsplechtigheid maar>' de genodigden een rondleiding k het bedrijf, waarvan het kijkhuis laatste fase van de nieuwbous klaargekomen. Alle produkten, in complete keukens, sauna, saiiitalr, gels, tapijten, zijn hier in een moi en sfeervol geheel bijeen gebtó Het gehele afbouwprogramma m in- deze show- en informatiernimlf overzichtelijke wi.ize vertoond. Later op de middag was er voor honderden in- en verkooprelaties1 binnen--en buitenland gelegenheid i in de nieuwe vestiging te oriënt? Particulieren kunnen vanaf vanó (zaterdag) aan de Waldammewf? het kijkhuis terecht, Ook de voire week blijft deze mogelijkheid e morgens tot tien uur 's avonds aa zig met de aansluitende zaterdag van negen tot vijf uur. PIONIERS VAN 'PRINS WILLEM' SCHOONDIJKE VEEL WAARDERENDE WOORDEN OP DRUKKE RECEPTIE SCHOONDIJKE „Deze school is uitgegroeid tot een belangrijke steun pilaar van het landbouwonderwijs in Nederland, heeft in West-Zeeuwsch- Vlaanderen iets groots verricht". Met dit compliment bracht ir. H. Moll, in specteur voor het landbouwonderwijs uit Den Haag. zijn waardering onder woorden voor vier bestuursleden van de landbouwpraktijkschool 'Prins Wil lem' in Schoondijke. Zijn eerbetoon was bestemd voor de heren L. C. C. Cammaert, J. P. van Dijke. B. D. Ver- herbrugge en J. P. Quaak. allen grond leggers van de school. Zij draaiden vrijdagavond na een bijzonder druk bezochte receptie 'Prins Willem' defi nitief de rug toe. Voorzitter Cammaert, Van Dijke en bestuurslid i Verherbrugge zitten sinds de oprich- ting van de school ongeveer vijftien jaar geleden in het bestuur. De heer j Quaak (bestuurslid) kwam er drie jaar later in terecht. Op de gezellige receptie in het schoolgebouw werd het viertal uitbundig lof toegezwaaid. Vice-voorzitter A. de Feyter ing. ging diep in op de geschiedenis van de school en prees uitvoerig de activitei-1 ten van de scheidende bestuursleden. Hij overhandigde hen ieder een per soonlijk geschenk en ook hun echtge-1 notes hoefden niet met lege handen naar huis terug te gaan. Zij kregen een bloemetje. Ir. Moll vond dat de heren Cammaert, Van Dijke, Verher- brugge en Quaak in de loop der jaren overduidelijk hebben bewezen over 1 een fikse portie visie, enthousiasme, realiteitszin en doortastendheid te be- schikken. Burgemeester A. Schipper i van Oostburg noemde de bestuursle den 'ambassadeurs die uitdragen hoe belangrijk Zeeland, Zeeuwsch-Vlaan-1 deren en met name de gemeente ft burg is'. Verder spraken de hex B. Becu (namens de standsorfö ties), Oosthoek (personeelsveredP en ir. J. Roest (directeur van delf bouwpraktijkschool) hun erkefle- heid uit voor het vele werk 'pioniers' hebben verzet, De fc cu zorgde voor wat bloemen voorï echtgenotes. De heer Oosthoek vertrekkende bestuursleden een £3 van het beeld, dat op het schooi? prijkt. Tenslotte dankte de heer maert die vrijdag tot erelid benoemd voor de medewerkte»' hij en zijn collega's altijd hebte dervonden. Op de foto: De scheidende besleft den van de landbouuipraktijk!-- 'Prins Willem.' te Schoondijke links naar rechts de heren: J 0* algemeen bestuurslid. B. Verheft ge. lid dagelijks bestuur. J- Dijke, secretaris-penningmeester. 6 C. C. Cammaert, voorzitter. (Foto PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 10