„Evenwicht winkelfunctie-historie binnenstad Vlissingen over 10 jaar" VS: „OOK BOMMEN BOVEN 20STE BREEDTEGRAAD" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kansen herstel oude vijf kleiner Pompidou: „Golda Meir en Olof Palme zijn radicalen die ik weiger te ontvangen" MUTATIES IN TOP PENTAGON Vandaag in de krant... ACHTERBAN KVP TEGEN SAMENWERKING MET VVD WETHOUDER F. G. SMIT VAN VLISSINGEN VERWACHT: Welkom Sicco? ALS 'BESCHERMENDE REACTIE' WASHINGTON (AFP) Het Witte Huis in Washington heeft dinsdag het aftreden van vier hoge functionarissen Tan het ministerie van defensie be kendgemaakt. Het betreft Robert Moot, adjunct- staatssecretaris voor de begroting; Barry Shillito, adjunct-staatssecretaris voor de militaire installaties en de logistiek; Daniel Henkin, adjunct staatssecretaris voor public relations en Robert Frosch, adjunct-staatssecre taris voor de marine. Verkeer Bij een ernstig ongeval te Oost- Souburg zijn dinsdagavond twee personen om het leven gekomen. (Pagina 2). Prijzen HET VERBOND van Nederlandse Ondernemingen heeft een stuk ge publiceerd waarin de stijging van sociale premies en belastingen als oorzaak van de prijsstijgingen worden aangemerkt(pag. 3) Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5, 6 en 7 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3 en 9 Sport op pag. 11 Radio en tv op pag. 12 Financieel nieuws pag. 13 GENEVE De Italiaanse filmac trice Sophia Loren met haar twee de zoon Edouardo. die 6 januari in Genève werd geboren. De film sterdie getrouwd is met Carlo Ponti. werd bij de bevalling geas sisteerd door de Zwitserse gynea- coloog prof. H. de XVatteville, die een keizersnede verrichtte. DEN HAAG Er is nog slechts een kleine kans dat de fracties van KVP, ARP, CHU, WD en DS '70 informateur Ruppert vóór woensdagnacht 12 uur zullen meedelen dat zij bereid zijn ver antwoordelijkheid te dragen voor een parlementair meerderheids kabinet van deze vijf partijen. De druk op met name KVP-fractie- leider Andriessen om van een dergelijke samenwerking af te zien, lijkt zo groot te zijn gewor den dat de KVP'er hier niet meer omheen kan. Informateur Ruppert heeft van de vijf fractieleiders dinsdag gevraagd dat zij hem vóór woensdagnacht 12 uur zullen mededelen hoe alle leden van hun fractie zich in het geval van herstel van de regering-Biesheuvel zul len opstellen. De vijf kunnen slechts rekenen op 76 van de 150 zetels in de Tweede Kamer en Ruppert wil uit drukkelijk een meerderheidskabinet van de vijf vormen. De fracties van de vijf partijen zullen woensdag moeten beslissen over de voorstellen die tijdens de vier dagen durende besprekingen tussen de fractieleiders van de vijf tot stand zijn gekomen. Als alle vijf fracties zich achter de voorstellen kunnen .scharen, dan wil Ruppert een forma teur de laatste hand laten leggen aan een herstel van de coalitie van oude vijf. Dinsdagavond was men echter niet erg optimistisch over de kans op succes voor verzoening van de vijf partijen, met name in de kring van DS'70 was men weinig uitbundig- De laatste moeilijkheden tussen de vijf betreffen o.a. inflatiebestrijding, de fensie-uitgaven en de ontwikkelingssa menwerking. Een extra moeilijkheid bij de be spreking is nu ook de maximaal toe laatbare belastingheffing geworden. Zowel WD als DS'70 zijn voor een terughoudend belastingbeleid terwijl (Zie slot pagina 9 kolom 4) WASHINGTON, PARIJS (AFP, AP, RTR, DPA) De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft dinsdag indirect toegegeven dat de bombardementen op 'bepaalde militaire doelen' tenj noorden van de 20ste breedtegraad in Noord-Vietnam worden voortgezet. In antwoord op vragen over aanvallen op installaties van SAM-raketten zei Ziegler dat Nixons besluit van 30 december de bombar dementen boven de 20ste breedtegraad stop te zetten van kracht blijft. Maar de politiek van de 'be schermende reactie' blijft ook van toepassing, zo zei hij. Die politiek houdt in, dat Amerikaanse vlieg tuigen die boven Noordvietnamees grondgebied beschoten worden, hierop met tegenaanvallen mogen antwoorden. Ziegler deelde voorts mee dat het geheim overleg tussen Kissinger en Le Due Tho vanmiddag in Parijs wordt voortgezet. Noord-Vietnam stemde in met deze derde onderhan delingsronde over de vredesregeling nadat Washington stopzetting van de bombardementen boven de 20e breed tegraad had gelast. Vorige week vrij dag beschuldigde het Noordvietname- se ministerie van buitenlandse zaken Washington van woordbreuk omdat toch bombardementen waren uitge voerd boven de 20e breedtegraad. Vol gens de Noord Vietnamese verklaring was de plaats Dong Lai in de provin cie Hao Binh, ten noorden van de 20e breedtegraad en ongeveer 80 km teni zuidwesten van Hanoi, gebombar-l deerd. Amerikaanse militaire woord-: voerders in Saigon ontkenden toen! dat de bombardementen boven de 20e! breedtegraad doorgingen, maar zeiden dat de verkenningsvluchten boven dat' gebied wel werden voortgezet. Elliot L. Richardson, die op 20 janua-i ri Meivin Laird opvolgt als minister; van landsverdediging heeft dinsdag de besluiten van president Nixon om trent het bombarderen en andere mili taire maatregelen in Vietnam 'verstan dig en juist' genoemd. Hij zei te geloven in het leiderschap van Nixon ter bereiking van een eervolle vrede op voorwaarden die voor het handha ven van de vrede het kleinst-mogelijke risico bieden," aldus de toekomstige minister. Richardson zei nog dat vol gens hetgeen hij wist alle doelen die in de gebieden van Hanoi en Hai phong waren aangevallen, militaire doelen waren geweest en dat hij volle dig vertrouwen had in de doelmerken gesteld door de president, die hij steun de. De voorzitter van het Amerikaanse college ran chefs van staven, admi raal Thomas H. Moorrer, heeft dins dag verklaard dat de zware bombar dementen op Noord-Vietnam die 12 dagen hebben geduurd, doeltreffend zijn geweest 'schade te doen aan het Noordvietnamese vermogen de strijd, te land in het zuiden voort te zet- De Noordvietnamezen en Amerikanen hebben ook dinsdag volledig stilzwij gen bewaard over hun geheime over leg over een wapenstilstand in Zuid-' Vietnam. Het gesprek van dinsdag duurde bijna tien uur. Onderhandelaars ar. Henry Kissinger en Le Due Tho, ontmoetten elkaar in de villa van een, Amerikaanse industrieel in St-Nom-la Breteche, een westelijke voorstad van, Parijs. Aankomst en vertrek van de delegaties vonden in de grootst moge-' lijke discretie plaats. Het was maan-; dag ook al het geval, zodat waarne-; mers aannemen dat het de procedure) is die men voor deze derde fase vanj geheime onderhandelingen volgt. Kis-i singer en Le Due Tho en hun staven hebben in de villa ontbeten. Een auto; van de Amerikaanse ambassade voer-j de de leeftocht aan- Het volgende onderhoud tussen de hoge vertegen-, woordigers van Washington en Hanoi: heeft vanmiddag om vijf uur plaats in de villa van de Franse communisti sche partij in Gif-sur-Yvette. De Australische vakbeweging van i venarbeiders en zeelieden hebben dins-' dag besloten tot opheffing van de; boycot van Amerikaanse schepen, diej zij twee weken geleden zijn begonnen' uit protest tegen de Amerikaanse; luchtbombardementen boven de twin tigste breedtegraad Maar de voorzit ter van de Australische raad van vak verenigingen, Robert Hawk, heeft dinsdag gedreigd met een totale boy cot van de economische belangen in Australië als de VS hun massale t aanvallen op Noord-Vietnam hervat ten. De Zweedse premier Olof Palme heeft na zijn scherpe aanvallen op de Ame rikaanse oorlogsvoering in Vietnam honderden brieven gekregen van Ame rikanen die hem voor zijn woorden bedankten. Op een bijeenkomst met buitenlandse journalisten zei Palme dat hij geen spijt heeft van zijn uitlatingen en de Amerikaanse reactie wel wat overdreven vindt. De Ameri kaanse regering heeft Palme laten weten dat de nieuwe Zweedse am'oas- Zie slot pagina 9 kolom 2 'MEN ZAL ER MET GENOEGEN WINKELEN' VLISSINGEN Over ongeveer tien jaar zal er in de oude bin nenstad van Vlissingen een evenwicht zijn bereikt tussen het modern winkelen en de his torische aspecten van dit stads deel. Zo luidt althans, met de no dige reserve, de verwachtins van de Vlissingse wethouder van openbare werken en volks huisvesting, de heer F. G. Smit. De wethouder twijfelt er niet aan dat men in deze binnenstad zal blijven winkelen, ook na de eventuele vestiging van een afge dreven koopcentrum in de wijk Lammerenburg. „Wij hebben dan ook altijd gezegd: als er een winkelcentrum in Lamme renburg komt, mag dat niet leiden tot het leeglopen van de binnenstad. We moeten zorgen dat we voor die tijd in de binnenstad een gezellig geheel heb ben gekregen waar de mensen met genoegen blijven winkelen", aldus de heer Smit. „Zowel Vliosingers als niet- Vlissingers maken veel gebruik van onze boulevard en dan komt men toch automatisch in de binnenstad terecht", zo zegt hij. De Vlissingse binnenstad, vooral na het ontvouwen van het plan Lamme renburg sterk in discussie en daarbij weinig geroemd om haar leefbaarheid, maakt onderwijl een gestaag proces door van sanering, rehabilitatie en| verfraaiing- Vooral de sanering heeft tot nu toe in de praktische uitvoering voorop gestaan. Het. beleid van het Vlissingse gemeen- tebestur is nu gericht op het handha ven en opvoeren van de winkelfunc tie, zonder een verdere belangrijke uitbreiding van het winkelapparaat, en het bevorderen van woningbouw om leegloop van de oude stad te voorko men. Het stedebouwkundig adviesbu reau Kuyken, het provinciaal opbouw- orgaan Stichting Zeeland en het Economisch Technologisch Instituut (ETI) werken daartoe nog aan een studie van de binnenstad. In een reeds verschenen interim-rapport ko men termen voor ais: 'somber, verval len geheel'. Het eind-rapport is nog niet verschenen. Het saneringsplan eerste fase, daterend van 1961 globaal omvattend het gebied ten noorden van de St-Jacobstoren na dert langzamerhand zijn afronding en daarmee verschuift het accent van nieuwbouw en winkeluitbreiding naar rehabilitatie van het zuidelijke deel, tot aan de Nieuwendijk. Sinds 1961 dus ongeveer 12 jaar, zijn in de Vlissingse binnenstad ongeveer 250 oude panden afgebroken. WINKELS Het saneringsplan eerste fase heeft geresulteerd in het ontstaan van een serie moderne winkelgebouwen in Lange Zelke en Spuistraat, aangevuld met parkeer- en groenvoorzieningen. Nog is er beide uiteinden van de Spuistraat bouwbedrijvigheid: van de firma H H. de Klerk en de firma G. M, Prins en Zonen. Dit laatste bedrijf verlaat de Walstraat en krijgt aan hét Spuiplein de beschikking over 1800 vierkante meter. Wethouder Smit: „De laatste jaren hebben sommige mensen nogal eens gezegd dat de binnenstad om zeep zou worden geholpen door het slopen en neerzetten van nieuwe panden. Ik ben blij dat we het gedaan hebben, want als we alles in de oude toestand hadden gelaten, was de binnenstad, ook economisch gezien, helemaal in de vergeethoek geraakt. Nu is het er drukker en evenrediger dan ooit. Nau we, leuke straatjes met- oude panden zijn misschien wel leuk voor toeris ten, maar de stad kan daar niet van bestaan". De wethouder bevestigd dat' de belang stelling voor winkelpanden de laatste tijd is toegenomen, zodat de leegloop een halt is toegeroepen. De heer Smit: „We zijn echt wel over het dieptepunt heen- Er staan nu haast geen panden meer leeg. De leegloop van de binnenstad was overigens vol gens de heer Smit geen specifiek Vlissings probleem, maar een landelij ke tendens. In het saneringsplan eerste fase zij nog ongeveer 100 flatwoningen gepro jecteerd in maximaal zes bouwlagen- De plaats: de huidige Scherminkel- straat, die behalve de aanzet bij de Walstraat geheel verdwijnt, zoals dat ook met de Kolvenierstraat is gebeurd. Een deel van de desolate panden bj de Spuistraat is reeds ge sloopt. Momenteel valt een aantal ou de panden tussen Spuistraat en Noordstraat onder de slopershamer. De heer Smit: „Het- enige historische dat hier verdwijnt is de oude Noord- straat". Wethouder Smit hoopt dat nog dit jaar met de flatbouw kan worden begon nen. De Vlissingse 'Woningstichting (Zie slot pagina 7 kolom 3 Mansholt ls voorzitter af iVI van de EEG-commis- sle en Francois-Xavier Or- toli Ls hem opgevolgd. Een wisseling van de wacht die naar het ons voorkomt In het buitenland meer aandacht heeft gekregen dan !n Ne derland. Vooral in de angelsaksische wereld heeft Mansholt de voorpagina's gehaald, Vermoedelijk is dat mede een gevolg daarvan, dat de Britse media de laatste weken omstandig aandacht hebben geschonken aan de EEG; En geland werd immers lid en daarmee begon voor het Verenigd Koninkrijk een geheel nieuwe fase in zijn be staan. Er komt nog bij dat buitenlan ders anders aankijken tegen een figuur als Mansholt dan de Nederlanders. In dit land was de laatste jaren de her innering aan hem wat verbleekt: men wist dat hij een kundig minister van landbouw was geweest, maar dat was al te lang geleden om er nog een pre cies oordeel over te hebben. Als regel werd hij voornamelijk genoemd ln relatie met het EEG-plan tot hervor ming van de landbouw, maar dat leic- de niet altijd tot gunstige reacties. Zo wordt in landbouwkringen de naam Mansholt nog altijd met een zekere grimmigheid uitgesproken, niet alleen in Nederland. In heel wat EEG-landen zijn de afgelopen jaren boerendemor.- stratïes gehouden, waarhij felle anti- Mansholt-leuzen werden meegedragen. Degin vorig jaar kwam Mansholt te- ■D rug in de Nederlandse belangstel ling. toen een advies werd gepubliceerd van een commissie van zes uit de PvdA. D'66 en PPR over de rapporten van de club van Rome. In deze com missie had Mansholt zitting, een lid maatschap dat hier en daar werd be schouwd als zijn eerste poging weer aan de Nederlandse politiek te gaan deelnemen. Dat advies heeft niet die invloed gehad die de samenstellers er van hadden ver wacht. maar wel is r inmiddels gebleken I V* „tin* dat Mansholt de lijn J uit dit stuk pro- ■- beerde door te trek ken in de Europese politiek. Vooral toen hij voorzitter van de Europese commissie werd. aarzelde hij niet waar hem dat pas gaf van zijn opvat tingen over de toekomst van de we reld te doen blijken. Reacties zijn niet uitgebleven: men heeft hem verweten niet ten onrechte dat zijn theo rieën vaag waren en weinig concreets bevatten, maar hij bereikte wel dat de aandacht op deze problematiek werd gevestigd. Voor Brussel was een dergelijk op treden tamelijk nieuw: de leden van de Europese commissii,- hadden, voordat Mansholt voorzitter werd. zich naar buiten steeds bescheiden op gesteld. Met opzet: de ervaring had hun geleerd dat diverse regeringen met. name de Franse op hun achter ste benen stonden als ze zich ministe rieel gedroegen. Toen de eerste voor zitter Hallstein eens verklaarde dat zijn commissie „politiek bedreef en geen zaken deed", was generaal De Gaulle furieus, hij moest niets van su- pra-nationale Brusselaars hebben. Mansholt trok zich de laatste maanden niet veel aan van deze overwegingen: hij kwam met allerlei uitspraken voor de dag zonder dat het hem kon sche len op wiens tenen hij ging staan. Oud-premier Wilson van Engeland kan daarover meepraten: kort voor het laatste labourcongres liet Mansholt weten dat een socialistische regering In Engeland de EEG-klok niet zou kunnen terugdraaien. Wilson repliceer de met een .sarcastische opmerking over 'de ambtenaar Mansholt'. Toen de Franse premier Debré zich tegen over de vorige EEG-voorzit ter Jean Rey beklaagde over Mansholt. schreef Rey terug dat deze Nederlander nu eenmaal een dynamische persoonlijk heid was en een man met grote vecht lust. „We hebben profijt getrokken van zijn dynamiek bij de opbouw var. Europa, we moeten bepaald ongerief maar voor lief nemen", zo ongeveer betoogde Rey. In het Britse weekblad The Econo mist wordt deze week eveneens aan dacht geschonken aan Mansholt, op zichzelf een vermeldenswaardig feit. want het gaat om een blad van grote standing. Enkele citaten uit het stuk: De laatste jaren toonde Mansholt zich in toenemende mate kritisch over de bureaucratische beeldvorming van de gemeenschap en hij was zelfs apoca lyptisch over de ecologie. Hij had een gevoel voor dramatische gebaren: zo als de beroemde brief aan signor Mal- fatti, geïnspireerd op het rapport van de club van Rome. zijn reis op-het- laatste-moment naar Santiago in een poging om Unctad III 'te redden' of zijn aanvallen op het huidige Griekse regime. Dergelijke geharen werden echter niet altijd geapprecieerd, noch door de EEG-regeringen noch door zijn collega's'. Maar The Economist stelt tegelijkertijd vast dat Mansholt in de negen maanden van zijn voorzitter schap meer heeft gedaan om de aan dacht op de Europese commissie en haar werk te vestigen dan wie ook sinds Hallstein in het begin van de jaren zestig. Mansholt heeft nu laten weten dat hij eerst eens een half jaar gaat "bijlezen' en dat' hij dan weer aan de slag wil. Wil hij weer naar de Neder landse politiek? The Economist zegt ervan, dat deze 'formidabele politieke persoonlijkheid' nu inderdaad terug kan naar de Nederlandse Labourparty. de PvdA, maar het blad voegt er aan toe, dat men daar wel eens 'met ge mengde gevoelens' op die terugkomst zou kunnen reageren. Dat zou we! eens waar kunnen wezen. Maar geldt dit niet ook voor Mansholt zelf? De PvdA van 1973 is een andere dan toen hij Nederland verliet om in Brosse! aan Europa te gaan werken. "Farewell Sic co' schrijft The Economist. Wat zegt de Nederlandse politiek? Welkom Sic co? Hamertje lik Pagina 4 Woensdag 10 januari 1973 ■O WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlnctlu F. v.n dl Vildi. K. Schirphuli in VI. F. dt Pijlir. Hoofdndtclli. O. A. d« Kok. AbennimintiprUi 27.35 p.r kwirtul, fr.nto p.- poll 29.7S p.r kwinul. Pr£i M' miir-d ƒ9.25. Lom» -.-r-.-i 0.49 c»-i!«f 4 «4 t'. ^„d. 2628.2162, 624!... G:«l. C-:". 2 lil. 9140 (b.«.| -.! 6256 69 PARIJS (RTR) President Georges Pompidou van Frankrijk heeft dinsdag on der meer premier Golda Meir van Israël en premier Olof Palme van Zweden 'ra dicalen' genoemd die wan neer ze volgende week naar Parijs komen voor het con gres van de socialistische internationale, niet door de regering ontvangen zullen worden. Pompidou betitelde het congres als een 'inopportune inmenging in het Franse politieke leven'. De president sprak op een pers conferentie nog geen twee maan den voor de parlementsverkiezin gen in zijn land. Hij liet- er geen twijfel over bestaan dat hij het congres van de socialistische in ternationale ziet als oneerlijke steun voor oppositieleider Fran cois Mitterrand. Pompidou wees het argument van enkele buitenlandse socialisti sche leiders van de hand dat ze de datum van de Franse verkie zingen niet hadden gekend toen de uitnodigingen voor de socialis tische bijeenkomst op 13 en 14 januari uitgingen. „Ik heb zo het idee dat de heer Mitterrand ervan op de hoogte was", zei hij- Anderen die het congres zullen bijwonen maar niet hoeven te rekenen op contact met de Fran se regering, zijn kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk en pre mier Joergensen van Denemar ken. De Britse Labourparty zal worden vertegenwoordigd door oud-minister James Callaghan. In antwoord op vragen zei de Franse president dat hij me vrouw Meir niet tot zondebok maakte; hoewel zij de kem is van de controverse door de ge spannen betrekkingen tussen haar land en Frankrijk. Pompidou zei dat alle buitenland se deelnemers aan het congres langs diplomatieke weg was mee gedeeld dat de Franse regering lt-fc Ik iry. lde n* le Wie ïaan -j infikn Het). lien it ing Tt 1976. ities Be* ewelj i-Grave genon> hun verblijf als niet-officieel zou beschouwen en dat zij als ze kwamen, beschouwd zouden wor den als radicalen. De Westduite bondskanselier Wil ly Brandt die met Frankrijk een verdrag van vriendschap heeft blijft in Bonn. Pompidou was vaag ten aanzien van het onderwerp waarvoor de persconferentie heette te zijn uit geschreven: wat doet hij ingeval van een linkse overwinning in de verkiezingen in maart. Het vooruitzicht op een dergelij ke overwinning op de regerende gaullisten is een punt van discus sie in'Frankrijk geworden, omdat ze de president zouden 'opsche pen' met een nationale vergade ring die politiek frontaal met hem hotst. De secretaris-generaal, van de so cialistische Internationale in Lon den, Hans Janitschek, zei „Ik ben sprakeloos' ,-Pompidou's verkla ring is er wel een zonder weerga van een Westeuropees staats hoofd. Ik wijs zijn beschuldiging van inmenging in Frankrijks za ken resoluut van de hand De uitspraak van president Pompi dou is gewoonweg dwaas". 216e jaargang - no. 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1