PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SAIGON: „GESPREK OVER COMPROMIS" Ruppert praat vanochtend met vijf oude coalitiepartners Loodsen voeren een week lang actie voor veilige ladders langs schepen Washington: „Beperkte schade aan Bach Mai-ziekenhuis" Parijs sceptisch over Vietnamberaad WINTER WEIFELT Vandaag in de krant... DOCHTERTJE VAN PRINSES IRENE NU OOK UIT ZIEKENHUIS VPRO-DELEGATIE BIJ MINISTER Vliegtuigongeluk door stroomstoring LUCHTGEVECHT BOVEN SYRIË 216e jaargang - no. 2 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 januari 1973 Caroline weer in de ether Pagina 9 Van een medewerker) Gaf nieuwj. try' in onn t-nd nog een winters beeld te uien, dl: *ag ging de dooi wat overheersen. Oolc in het noorden en y os'. 211 van het land kwam het kwik boven het vriespunt. De winter neemt nu ook op de weerkaart een wat weife'"nde houding aan. Het hoge- drukgebied boven Centraalen West-Europa kan zich daardoor gemakkelijk handhaven, omdat er geen storingen of depressies eni ge moeite doen een aanval te on- De lucht is vochtiger geworden, waardoor mistvorming toeneemt, maar neerslag van enige beteke nis lijkt ons ook voor deze weck onwaarschijnlijk. Ook de winter sportcentra blijven tevergeefs naar de eerste of naar wat verse sneeuw uitzien. Bij ons 's nachts in het binnenland lie' vorst, maar in zijn geheel is de di iets sterker vooral in de kustprovin cies, doordat de wind voorlopig zwak zuid tot zuid-ioest blijft. Bij deze situatie geven wij de schaat sers in de komende dagen niet veel Kans. SAIGON/PARIJS (UPI, DPA, AFP, RTR) Terwijl dinsdag in Parijs Amerikaanse en Noordviet- namese technische deskundigen voor het eerst weer bijeenkwamen na de 'blitzkrieg' van de Ameri kaanse luchtmacht op Hanoi en Haiphong, meldden de Zuidvietnamese regeringskringen in Saigon dat op het hoogtepunt van de bombardementen een compromis over een vredesovereenkomst is be reikt en dat deze hopelijk binnen de komende veertien dagen kan worden getekend. President Nguyen Van Thieu zou door de Amerikanen zijn ingelicht en voorlopig met het compro mis akkoord gaan hoewel hij gekant zou blijven tegen vele voorzieningen. De Noordvietnamezen zouden hun eis hebben laten vallen dat de overeenkomst een zinsnede zou moeten bevatten waarin er de nadruk op wordt gelegd dat Noord- en Zuid-Vietnam in feite één ver deeld land vormen in plaats van twee afzonderlijke staten. De Amerikanen zouden er op hun beurt niet langer op staan dat de Noordvietnamezen hun troepen uit het zuiden terugtrekken. Amerikaanse en Noordvietnamese des kundigen hebben dinsdag vier uur ge werkt aan de technische bijzonderhe den voor een vredesregeling. Na afooop zei de Amerikaanse delega tieleider Sullivan dat het overleg van daag wordt voortgezet. Volgens regeringskringen in Saigon had de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker president Thieu 30 december een brief van Nixon overhan digd waarin dezemededeling deed van de totstandkoming van het compro mis. Thieu zou akkoord zijn gegaan maar tevens hebben gezegd niet bij de ondertekening later deze maand in Parijs aanwezig te zullen zijn. De overeenkomst zou onder meer de in stelling van gezamenlijk Noord- Zuidvietnamese militaire commissies inhouden, evenals die van een 'raad van nationale verzoening en een dracht' waarin vertegenwoordigers van FRANSE ROL ACHTER SCHERMEN (Van onze correspondent) PARIJS De hervatting, dins dagmiddag, van de Vietnamcon- ferentie in Choisy-le-Roi heeft maar weinig bijgedragen om hetr algemene scepticisme over een spoedig einde van de oorlog te verdrijven. Zowel president Pompidou als de Franse minis ter van buitenlandse zaken Maurice Schumann hebben aan dat bescheiden vertrouwen uiting gegeven. In een korte toe spraak tot de geaccrediteerde pers liet het Franse staatshoofd duidelijk doorschemeren dat hij de oprechtheid van het Ameri kaanse vredesstreven nu sterk in twijfel begint te trekken. Van zijn kant zette ook minister Schumann een domper op ieder opti misme. Hij onderstreepte de essentië le rol die Frankrijk achter de scher men ten bate van een hei-vatting van het overleg had gespeeld, maar hij ontveinsde zich evenmin dat de vrede nog niet in zicht was. Uit die laatste opmerking, die Schu mann overgens weigerde nader toe te lichten, maakten gisteravond de di plomatieke waarnemers in Parijs op, dat in feite de posities van de Ameri kanen en van de Noord-Vietnamezer nog altijd even ver uit elkaar zijn gelegen. Dat de wederzijdse standpunten zich eerder verharden dan versoepe len, schijnt men ook wel te mogen concluderen uit de verscherpte posi tie, zowel van Saigon als van Hanoi De minister van buitenlandse zaken van de voorlopige revolutionaire rege ring. mevrouw Binh, heeft in Peking de officiële belofte los gekregen dat de Chinezen het bevrijdingsfront volle dig zullen blijven steunen. De Chinese volksrepubliek zal, zo heeft Peking verzekerd, zelfs niet voor het hoogste offer terugdeinzen' om Vietnam te helpen verdedigen. Van zijn kant heeft president Thieu van Zuid-Vietnam twee hoge diplomaten langs de we lijke hoofdsteden gestuurd om meer begrip voor de zaak van Saigon te kweken. 'Dozen-dag' De vuilophalers in Middelburg reageerden met gemengde gevoe lens op de eerste 'dozendag'. (pagina 2). PTT HOEWEL de PTT flinke winst heeft gemaakt;, zullen de tarieven in 1973 drastisch worden ver hoogd (pagina 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6, 7 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en 11. Radio en televisie op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. PARIJS: De Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken VJilliam Sullivan bij zijn aan komst bij de villa in Parijs, waar dinsdag het overleg tussen Ame rikaanse en Noordvietnamese technische deskundigen werd her vat. de Vietcong zitting zouden hebben. In ruil voor zijn instemming zou Thieu de belofte van voortdurende Ameri kaanse militaire en economsiche hulp willen. Na de ondertekening zou hij twee of meer afgevaardigden naar Washington sturen om te verzekeren dat hij die ook krijgt. De democratische senator van South Dakota, George McGovern, heeft er dinsdag op aangedrongen dat men president Nixon zal vragen deze week te verschijnen op een besloten zitting van de senaat om een verklaring af te leggen over de Amerikaanse bombar dementen in Vietnam. McGovern zei dat hij zijn voorstel vandadg op de conferentie van demo cratische senatoren zal voorleggen aan de fractieleider der democraten in de senaat, Mike Mansfield. Mansfield verklaarde desgevraagd op dit ogenblik nog geen commentaar te willen leveren. Bombardementen Boven de twintigste breedtegraad in Noord-Vietnam nam het leven dinsdag weer enigszins normale loop en wer den de opruimingswerkzaamheden voortgezet., maar ten zuiden van de parallel hervatte de Amerikaanse' luchtmacht na een nieuwjaarsbestand van 36 uur de aanvallen. Het Chinese persbureau 'Nieuw China' meldde dat, bij Amerikaanse luchtaanvallen en be schietingen vanuit zee in de vier pro vincies ten noorden van de grens tus sen Noord- en Zuid-Vietnam veel men sen zijn omgekomen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft dinsdag bij monde van woordvoerder Jerry Friedheim toege geven dat het grote Bach Mai-zieken huis in Hanoi mogelijk door Ameri kaanse bommen is geraakt. Friedheim zei dat de Amerikanen "be perkte schade' hadden waargenomen die per ongeluk zou zijn veroorzaakt. Ook gaf hij toe dat het burgervlieg veld van Hanoi schade heeft opgelo pen. Friedheim, die vorige week woensdag ontkende dat het ziekenhuis door Amerikaanse bommen was geraakt, zei nu dat de schade zou kunnen zijn veroorzaakt door Amerikaanse bom men maar ook door 'Noordvietname se bronnen' (terugvallende luchtdoel raketten die hun doel hebben gemist). Hij sprak mededelingen van de pas teruggekeerde zangeres Joan Baez en andere Amerikanen tegen volgëns wie het ziekenhuis is verwoest. Oud-minister van justitie Ramsey Clark, die behoorde tot de groep Ame rikanen die Hanoi bezocht, deelde dinsdag mee dat een landelijke cam pagne zal worden gevoerd voor de herbouw van het Bach Mai-ziekenhuis. Anderen die zich achter de actie scha ren zijn de schrijver Arthur Miller, en dominee Michael Allen, professor in de theologie aan de universiteit van Yale. Zweden zal volgende maand hulpgoe deren naar Noord-Vietnam verschepen en een gedeelte van dit materiaal '2 waarschijnlijk worden gebruikt voor de wederopbouw van het platgebom bardeerde Bach Mai-ziekenhuis in Ha noi', zo heeft het Zweedse bureau voor internationale hulp (Sida) dins dag bekendgemaakt. De Deense regering heeft dinsdag be sloten het parlement te vragen vijf miljoen kronen (700.000 dollar) be schikbaar te stellen voor onmiddellij ke, humanitaire hulp aan Noord-Viet- Een krijgsgevangen bemanningslid van een Amerikaanse B-52 "luitenant Michael Martini', heeft in een inter view voor Radio-Hanoi een Amerikaanse piloten gedaan geen be velen uit te voeren die 'illegaal of immoreel' zijn, aldus dinsdag het -Noordvietnamese persagentschap. Martini, wiens toestel op 20 decembei boven Hanoi werd neergeschoten, her innerde zijn collega's eraan dat elke beroepsofficier plichten heeft bij het aanneme,. van een order. Die ordei moet legaal en zedelijk verantwoord zijn en zou niet moeten worden op gevolgd wanneer ze een van deze tv/er kwaliteiten mist, zei hij. Het Noordvietnamese persbureau ve: spreide dinsdag een oproep van derti: Amerikaanse piloten, van wie er twin tig tussen 18 en 27 december krijgs gevangen werden gemaakt, tot het Amerikaanse congres, al zijn morele en juridische macht aan te wenden voor het bereiken van de vrede. In hun oproep wijzen de piloten op het risico dat de Amerikaanse krijgs gevangen in Noord-Vietnam door de Amerikaanse bombardementen lopen. „Onze regering verklaarde onlangs da: de vrede binnen handbereik was maar momenteel is de oorlog hevige; dan ooit. Het is deze tegenstrijdigheid die ons aanspoort onze stem te ver heffen", aldus de oproep. In een commentaar op de situatie in (Zie slot pagina 3 kolom 5) WIEGEL GEMATIGD OPTIMISTISCH (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur dr. M. Ruppert ziet kennelijk een basis voor herstel van de oude coali tie van confessionelen, liberalen en DS '70-ers. Hij heeft althans de fractieleiders van de vijf par tijen uitgenodigd samen bij hem aan tafel te komen zitten om over een nieuw verbond te praten. Het- gesprek begint vanmorgen om tien uur in het gebouw van de Raad van State aan het Binnen hof. Ruppert heeft, uit de brieven, die de vijf fractieleiders hem vrijdag desge vraagd zonden met de programma punten die een vijf partijenkabinet naar him mening in ieder geval zou moeten regelen, kennelijk afgeleid dat de geschillen niet zo groot zijn dat een gesprek tussen de vijf al bij voorbaat zinloos is. De informateur heeft het afgelopen weekeinde de brie ven, waarover inmiddels ook de vijf fractieleiders zelf beschikken, onder worpen aan een vergelijkende stu die. Het gesprek tussen de vijf fractie leiders zal deze geschilpunten tot uit gangspunt hebben. Verwacht wordt dat Ruppert ook de homogeniteit van een nieuw verbond tussen de rijf zal willen toetsen door na te gaan of men in de fracties unaniem voor herstel van de oude coalitie is of dat 1 er moet worden gerekend op fractiele den die uit de boot vallen. De vijf I fracties bezitten samen 76 zetels, uit uiterst krappe meerderheid. Naar verluidt heeft na Den Uyl ookl WD-fractieleider Wiegel de informa teur intussen laten weten dat zijn fracties bezitten samen 76 zetels, een een extra parlementair kabinet, dat de NIJMEGEN (ANP) Staf en ver pleegsters van het academisch zieken-1 huis in Nijmegen hebben dinsdagmid dag het bijna drie maanden oude prin- j ses.ie Marguarita uitgewuifd. Vijf we ken later dan haar tweelingbroertje prins Jaime mocht zij de couveuse ver laten. Zij werd sterk genoeg geacht om met haar vader, prins Carlos, de reis per; auto naar Soestóijk te maken. Het prinsje en prinsesje, die op 30 ok tober in het Radbouüziekenhuis -.ver- den gedoopt door kardinaal Alfrink, zullen nog enkele weken op Soestdïjk logeren en dan samen met prinses Ire ne en prins Carlos naar hun ouderlijke huis in Frankrijk reizen. dergelijk kabinet niet meewerken. Daardoor stijgen de kansen op herstel van de oude coalitie van de vijf. Wiegel toonde zich woensdag na kennisneming van de brieven van zijn collega's gematigd optimistisch over de afloop van het gesprek. ,De brie ven zijn zodanig getoonzet dat. ik de indruk heb dat we het eens kunnen worden", zei hij. Wiegel neemt aan dat Ruppert met een procedurevoor- stel zal komen om de belangrijkste problemen, die door de rijf fracties naar voren zijn gebracht, door te exerceren. Volgens de liberale fractie leider moet het mogelijk zijn in drie weken tot een regeerakkoord op hoofdpunten te komen. De WD blijft het districtenstelsel, een wens van de KVP. afwijzen. Een kiesdrempel kan volgens Wiegel echter een „vrije kwes tie" zijn. Een autobus met leden van een ama teurvoetbalclub is zondag in Chili van; een brug gereden en in een vijftien meter diepe bergrivier gestort. Dertig van de 38 inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. RUSTIG BEGIN IN VLISSINGEN BIJ MANKEMENTEN NIET AAN VLISSINGEN De actie van de Europese loodsen om veiliger voorzie ningen te krijgen om aan boord van een schip, te komen, heeft in Vlissin- gen dinsdag een rustig begin gekre gen. Er was dinsdag weinig beweging op de Vlissingse rede en er waren dus weinig mogelijkheden om de gezag voerders van schepen erop te wijzen, dat ze zich strikt aan de veiligheidsre gels moeten houden. Tot en met vol gende week dinsdag zal er echter nog genoeg gelegenheid voor de loodsen zijn om duidelijk te maken, dat ze niet meer aan hoort" komen als niet aan alle eisen van veiligheid wordt voldaan. De heer H. A. J. van Hoepen, voorzit ter van de Vlissingse afdeling van de vereniging "De Nederlandse Loods' en landelijk penningmeester van die vere niging: „Het is niet onze bedoeling ervoor te zorgen, dat de schepen vertraging oplopen. Maar als schip blijft liggen, omdat de loodslad- der niet in orde is, dan zal geen loods daar rouwig om rijn. Er moet beslist meer aandacht geschonken worden aan de regels, die gelden voor de staat, waarin de loodsladders verke ren. We hopen, dat onze actie een verandering in de mentaliteit van een aantal gezagvoerders teweeg brengt". De gezagvoerders van schepen zullen in alle Europese havens te maken krijgen met de actie van de loodsen, In mei van vorig jaar besloot de Europese Loodsenorganisatie KEMPA (European Maritime Pilote Association) dat men in de eerste weken van januari van dit jaar extra aandacht zou vragen voor de veiligheid van de loodsladders. In de periode van de actie wordt de 5200 loodsen in Euro pa aangeraden geen ladder te beklim men, die niet aan alle internationaal geldende regels voldoet. Als de loods al op de loodsboot riet, dat er iets niet in orde is, dan stapt hij niet over. Merkt hij pas aan boord van het schip, waarop hij moet zijn, dat er iets niet klopt, dan maakt hij daarvan rapport op in drievoud. De gezagvoerder van het schip in kwestie krijgt een exemplaar van het rapport, waarin de klachten worden vermeld, één exemplaar gaat naar de dienstlei ding en één exemplaar gaat naar de organisatie van de loodsen. Het be stuur van de Europese Loodsenorgani satie zal alsnog bezien, wat men gaat doen als er veel negatieve berichten over de loodsladders binnenkomen. Misbruik De heer Van Hoepen; „Het gaat om een zaak, die al jaren speelt. Het loodswezen is een dienstverlenend be drijf. De loods is verantwoordelijk voor het schip, waar hij naar toe gaat en hij zal niet weigeren aan boord te gaan als een schip daardoor in moei lijkheden komt. De loods stelt de veiligheid van het schip voorop. Maar de kapiteins gaan er teveel op reke nen, dat we wel aan boord zullen komen, ook als er iets niet in orde is met de loodsladder. In feite wordt dan misbruik gemaakt van de goed heid van de loodsen. De gezagvoer-! ders denken 'hij komt toch wel'. Volgens de heer Van Hoepen worden! de problemen talrijker naarmate meer schepen onder Panamese, Liberi aanse en Cypriotischevlag gaan va ren. „Overigens hebben veel schepen wel een goede loodsladder aan boord, omdat de loodsen in Noord- en Zuid- Amerikaanse wateren zich krachtiger opstellen. Dan komt er een ladder: met mankementen overboord en als! je die niet gebruikt, halen ze een splinternieuwe tevoorschijn", aldus del heer Van Hoepen. Naar zijn schatting] mankeert er 7 of 8 van de 10 'keer iets als een loods aan boord wil gaan. „Dat geldt niet altijd voor de ladder, maar bijvoorbeeld voor andere voor zieningen als een reddingslijn en een boei. En de officier van de wacht moet bij de ladder staan als er een! loods aan boord komt. Daar houdt men zich ook vaak niet aan". De heer Van Hoepen heeft geen cij- J fers over het aantal ongelukken, dat. in de laatste jaren is gebeurd doordat] een loodsladder niet in orde was.! „Twee jaar geleden is een Belgische loods hier zwaar gewond geraakt en vorig jaar is een Nederlandse loods voor Vlissingen in het water gevallen. Dat zijn een paar ongelukken, die je je herinnert. Maar er gaan veel vaker dingen fout. Als het toch nog goed afloopt, dan hoor je daar niet meer van. Elke loods heeft elk half jaar wel een keer, dat hij denkt 'ik heb mazzel gehad', stelt de heer Van Hoe pen. De loodsliften, die aan boord van sommige schepen worden gebruikt, worden door de loodsen helemaal af gewezen. Voor de veiligheid van de ladders gelden internationaal vastge stelde regels, maar voor de liften zijn die er nog niet. Het gevolg is, dat er allerlei en vaak onveilige liften va verse illende makelijk worden ge bruikt. Niet bekend Zie slot pagina 4 kolom 6 DEN HAAG - Minister P- J. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk zal binnen enkele dagen een beslissing nemen over eventuele maatregelen tegen de VPRO. Dit beeft de bewindsman dinsdagmiddag na een onderhoud met een rijf leden tellend# delegatie van de VPRO verklaard. Het VPRO-bestuur had. volgens af spraak. vrijdag 29 december een schriftelijk antwoord geformuleerd op de bezwaren die in de ministerraad tegen de tweede uitzending van de Barend Servet Show waren gerezen. Een delegatie onder leiding van VPRO-voorritter ars. H. J. Renders was vervolgens dinsdagmiddag naar Den Haag getogen om een mondelinge toelichting te geven. Na afloop van het gesprek, dat bijna een uur duurde, toonden bedde partijen rich nogal zwijgzaam. In Den Haag neemt men aan. dat minister Engels het bij een berisping zal laten. De grootste bezwaren van het kabinet rijn gericht tegen de per siflage op koningin Juliana. EDMONTON (RTR) Bij Leduc In de Canadese provincie Alberta is dins dag een Boeing 707 vrachtvliegtuig van Pacific Western Airlines tijdens een sneeuwstorm verongelukt, vermoede lijk doordat op het vliegveld de elek trische stroom was uitgevallen. De vijf bemanningsleden en 75 stuks vee kwa men om. Het toestel was in een kritieke fase van de landing toen gedurende 15 se conden de stroom op het vliegveld wegviel. De grondnavigatie en de ver lichting van de landingsbaan, werkten daardoor niet meer. Het toestel stort te op enkele kilometers van het vlieg veld neer. TEL AVIV/BEIROET (DPA) Twee Syrische piloten zijn dinsdag na een luchtgevecht met Israëlische jachtvlieg tuigen met hun parachute uit hun ge- troffen 'MIG 21' gesprongen en in Li banon geland. Een der piloten is gewond naar een mi litair hospitaal in Beiroet gebracht, de andere wordt verhoord in het Libanese ministerie van defensie. Volgens Tel Aviv waren de-Israëlische vliegtuigen op patrouille toen het luchtgevecht uitbrak. De Arabische straaljager stortte neer boven het grensgebied tussen Syrië en Libanon, in de buurt van de Middel- lanóse-zeekust. Een Israëlische militai re woordvoerder deelde mee dai all# Israëlische vliegtuigen onbeschadigd op huno as.es zijn teruggekeerd. Hij sprak daarmee een bericht uit Da mascus tegen dat Syrische vliegtuigen een Israëlisch vliegtuig hadden neer geschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1