ENGELAND ONZEKER OP DREMPEL VAN DE EEG EXECUTIE PLUNDERAARS IN MANAGUA GEMELD Italiaanse anarchist na 3 jaar voorarrest vrijgelaten OUDSTE ROMEINSE SCHIP IN NEDERLAND NAAR HET MUSEUM 9 Schweppes- Ginger Ale ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDS AANDEEL IN 'FANFARE FOR EUROPE' (Van onze correspondent) LONDEN Op 1 januari wordt Groot-Brittannië lid van de EEG en een spotprent in de Daily Mail geeft een deel van de stem ming weer. Een Engelse huisvrouw krijgt haar vriendin op be zoek, die verbaasd op de drempel van de voordeur blijft staan. Wat doet je man daar?, vraagt ze haar gastvrouw. Die antwoordt: „Nu Kerstmis voorbij is, is hij aan het festival van Europa begon nen". Men ziet de echtgenoot met een Baskische baret op het hoofd en flink in een Frans hemd met horizontale strepen en kor te mouwen gestoken in zijn stoel zitten, omringd door een echte Franse pepermolen, slakken, knoflook, een kist met de nieuwe Beaujolais en geheel verdiept in een drukwerk met een geheel ontklede danseres op de voorpagina, getiteld: 'La Vie Parisienne'. Afgezien van dat deel van de Brit ten dat er heilig van overtuigd is da: Engeland nu wel zowat op de rand staat van een definitief bankroet, is de stemming onder de optimisten er een, die zich helemaal op Frankrijk en al zijn eventuele heerlijkheden con centreert. In de Daily Telegraph ver scheen een lang artikel, dat begint met te zeggen: „Waar het werkelijk om gaat is niet de internationale richting waarin de werkkrachten zich bewegen of bijvoorbeeld de invloed van de EEG op onze landbouwpoli tiek, maar wel of wij door lid te worden van de EEG hogere eetstan- daarden uit Frankrijk zullen importe ren. (Er overbodig aan toevoegend: „of dat Frankrijk onze lagere eetstan- daarden zal overnemen"). Afgezien van al deze gekheid zijn de handelsrelaties tussen Engeland en Frankrijk hechter dan ooit. En de Fransen worden al zo bang van de hardgrondigheid waarmee Britten kleine welvarende Franse firma's op kopen, die zelf geen kapitaal hebben om zich met anderen ter verbetering van hun concurrentiepositie te vereni gen, dat men in de Franse hoofdstad behalve van het befaamde „defit Amé- ricain" nu ook al spreekt van „de Engelse boa cosstrictor". Dat deed al thans het Parijse dagblad Le Mon de. Van het zevende land van export in 1970 steeg Frankrijk voor de Britten dit jaar tot het derde (ons land is het vijfde). En men zegt dat de Britse industrie vanuit Frankrijk een gezon de basis wil leggen voor haar gloed nieuwe offensief binnen de EEG. Het is overigens bekend dat Brits kapitaal ook ons eigen land in grotere stro men dan ooit binnenkomt, met name op de huizenmarkt. En men ontkomt niet aan de indruk dat deze stroom wordt gevoed door een zekere angst (evenals in Italië, waar ineens kapi taal het vaderland verlaten heeft) voor de geringe stabiliteit van de eigen economie. Deze activiteit van de Britse Bakenwereld verbaast enigszins, als men bedenkt dat in ontmoetingen met de industrie van weinig of geen activiteit of vooruitdenken met het oog op de EEG blijkt. Peter Walker, de minister voor handel en industrie, zelf een uiterst succesvol zakenman, verklaarde 14 dagen geleden in een rede hoe „ongelooflijk apathisch een groot deel van de Britse firma's tegen over Engelands toetreding staat". Er zijn nog honderden firma's die niets hebben gedaan om zich voor te berei den, zei minister Walker. Dit roept overigens het beeld op dat men hier dikwijls als vergelijking hoort, namelijk dat van de Britten die in 1940 pas aan hun eigen verdediging begonnen te denken toen de Duitje invasievloot bij wijze van spreken aan de Franse kust al klaarstond om het Kanaal over te steken. door vergaande rationalisatie en met enorme injecties aan staatskapi- taal- Het Britse dagblad The Guardian merkte in dit verband echter terecht j op: „Het is verbazingwekkend, dat! deze beslissing van de minister werd opgediend buiten iedere Europese sa menhang". En het blad vraagt zich af, ofschoon het 't antwoord al weet: „Werden onze nieuwe EEG-partners geconsulteerd over de geprojecteerde omvang van deze toekomstige staalin-1 dustrie. of zal de beslissing van nu op den duur toch in moeilijkheden gera ken? Whisky Staal Minister Walker moet echter zelf ook in lijnen hebben gedacht als die welke hij in zijn rede zo veroordeel de. Hij maakte namelijk kort voor de feestdagen een ingrijpend programma bekend ter sanering van de Britse staalindustrie- Daarbij zullen 50.000 banen weliswaar verloren gaan, maar duizenden anderen zullen tot in de verre toekomst moeten worden gered Een tak van industrie waar men zich wel terdege vragen stelt, is de whisky-industrie in Schotland. Zoals bekend verdienen de whisky-producen ten in eigen land bijna niets op htm produkt, omdat de belasting per fles al omgerekend zo'n f 16 bedraagt. Daarom moeten de „bloody foreigner" de Britten helpen dat ze hun lijfdrank kunnen blijven drinken. En nu dreigen daar in de ogen van de producenten binnen de EEG twee ge varen. De afname van het produkt binnen de gemeenschap is de afgelo pen tien maanden weliswaar met 12 procent gestegen, maar de EEG-com- missie in Brussel heeft een plan in beraad om een alcoholwet uit te vaar digen, die het alcoholgehalte en de produktie van bepaalde spiritualiën aan banden wii leggen. De Britse regering doet nu alles om te verhinde ren dat de Schotse whisky onder dit alcohol regime zou komen te vallen. Hoe ze dat wil doen is voorals een raadsel. Maar het tweede en grootste gevaar voor de Schotten is dat de andere EEG-landen de belasting op whisky zouden gaan verhogen. Dan is er niet veel reden voor vrolijk doedelzakspel meer over. 'Fanfare for Europe' Intussen probeert de Britse rege ring alle pessimisme inzake Engelands EEG-lidmaatschap te verdrijven door een grootscheeps cultureel festijn on der de suggestieve titel .Fanfare for Europe". Op 3 januari barst het feest los met een door het Britse koninklij ke paar bij te wonen galavoorstelling in het Royal Opera House, Covent Garden, door de Labour-oppositie ver guisd, maar door de regering betaald met 350.000 pond sterling, dat is meer dan 2,5 miljoen gulden. Op de gala-opening, waarbij ook de Nederlandse zangeres Christine Deute- kom zal optreden, hoopt men de „va der" van het Verenigd Europa, de 84- jarige Fransman Jean Monnet te zien, verder oud-president van de EEG-com- missie Walter Hallstein en niet te vergeten Joseph Luns. die voor ons land in 1957 het Verdrag van Rome ondertekende. Een bijzonder Nederlands aspect van het festival vormt de tentoonstel ling ,X>e Nederlanders in Londen" (in het London Museum, Kensington Palace), alsmede het optreden van het MOSKOU Russische mode voor de vrije tijd. aanbevolen voor het seizoen 1973, ontworpen door de experimentele 'mode- werkwinkel'. 'ADVERTENTIE I de Zeeuwse Verwarmings Unie is ook uw vertrouwen waard Vraag vrijblijvend bezoek of offerte en u weet er méér van. Zeeuwse Verwarmings Unie N.V. Industrieweg 36 Terneuzen Tel.01150-3641 Concertgebouworkest in de Royal Al- bert Hall, terwijl het duo Alexandra Radius-Hans Ebbelaar van het Natio nale Ballet in Amsterdam zal dansen op het balletgala in het Royal Opera! House, waarmee de festiviteiten op 13! januari zullen worden besloten. Op 3 januari wordt in het Victoria and Albert Museum in Londen een tentoonstelling van kunstwerken uit. alle EEG-landen geopend, waar Neder land door Rembrandts portret „Titus, als franciscaner monnik" uit het Rijksmuseum Is vertegenwoor- j digd. Douane Wie uit Nederland aan deze festivi teiten wil deelnemen zal enige kleine veranderingen opmerken als hij voet op Britse bodem zet. Wanneer die; tenminste al gereed zijn, zal er aan de onderscheiding bij de douane tussen Britten en vreemdelingen nog een der de onderscheiding zijn toegevoegd. EEG-burgers zullen door een derde gang langs de achterdochtige douane mannen paraderen en hun formulie ren inleveren waarop staat waar ze geboren zijn, waar ze heengaan en welk geslacht de Schepper ze heeft meegegeven. De nieuwe regeling voor EEG-burgers is in werkelijkheid bij het betreden van het Britse eilanden rijk aanzienlijker geworden. Het gemeenschapsprincipe van vrije uitwisseling van werkers maakt dat de EEG-burgers voortaan een half jaar lang in Engeland mogen rondrei zen en wonen zonder dat ze een werkvergunning hoeven te bezitten. En als ze binnen die tijd werk hebben gevonden, hetzij in dienstverband of als zelfstandige, mogen ze voorlopig vijf jaar blijven. Aanmelden bij de politie is nu pas nodig als men langer dan zes maanden achter elkaar in het land is geweest. Telefoon Wie het contact met.Engeland uit Nederland per telefoon blijft onder houden, zij ook na 1 januari gewaar schuwd. Als onderdeel van de interna tionale telefoonchaos zal het ook nog in de verre toekomst een kans van fifty-fifty zijn dat men meteen contact krijgt. Nederland komt na West-Duits- land en Frankrijk als derde op de lijst van EEG-telefoniepartners met Groot-Brittannië. Dat betekende het afgelopen jaar zo'n vier miljoen tele foongesprekken. Dank zij ons „zeer modem telefoniesysteem" bedraagt de wachttijd maar vijf minuten, aldus het Londense weekblad The Econo mist. In feite betekent dit echter dat men gemiddeld acht keer het cijfer van 13 tot15 cijfers tevergeefs draaid heeft. Met het door de Britten kennelijk zo geliefde Frankrijk is het telefone ren allemaal nog veel moeilijker. De man uit de spotprent van de Daily Mail zal dan ook nog moeite genoeg hebben als hij zijn „Beaujolais laatste oogst" meteen bij de wijnboer zal willen bestellen. Maar ook wanneer hij dat zou doen, een fles van dit eenvoudige vocht blijft hem hier nog bij' i een pond kosten, dat is ruim f7,50. Het kan dan ook nog wel even duren voor de Britten zich echte „Fransen" zullen kunnen voelen, bin nen of buiten de EEG TASS ONTKENT NIEUWS VOEDSELDISTRIBUTIE MOSKOU (AFP) Het RussischeI persbureau Tass heeft vrijdag de be richten tegengesproken volgens welke I in sommige streken van de Sow jet- Unie voedseldistributie is ingevoerd. 1 Tass herinnert eraan, dat de leiders van de Sowjet-Cnle verklaard hebben, dat de bevolking van de Sow jet-Unie voldoende voorzien is en dat de nor male loop van het leven in de Sowjet- Unle niet verstoord zal worden on danks zekere moeilijkheden voort spruitend uit ongunstige weersomstan digheden in 1972. Gezondheidsautoriteit bang voor tyfusepidemie TEGUCIGALPA (RTR, UPI, AFP) In Managua, de door een I aardbeving verwoeste hoofdstad van Nicaragua, zijn donderdag volgens een radiouitzending die in Tegucigalpa in Honduras werd beluisterd, acht plunderaars door een vuurpeloton van de natio nale garde (het leger) van Nicaragua, doodgeschoten. De span ning in Managua is zo hoog opgelopen, dat burgers zich bewape nen om tegen gewapende plunderaars op te kunnen treden. Al eerder was bekendgemaakt dat in Managua een politieman en twee plunderaars in een vuurgevecht om het leven gekomen wa- Pratident Anastaslo Somoza. Wl donderdag In wn toespraak tot solda ten en op bet terrein van zijn hacien da op acht kilometer van het centrum van Managua, zijn verwoeste hoofd stad. gezegd dat hij geen plunderingen zal dulden. Somoza condoleerde de nabestaanden van de slachtoffers van de aardbeving en riep zijn soldaten op bun eer hoog te houden Kr heb ben berichten gecirculeerd dat de na tionale garde van Nicaragua ook niet van plundering afkerig Ih geweest. De president heeft weer een deel van Managua laten afsluiten. Dr. Abraham Horowitz, directeur van de Panamerl-j kaanse gezondheidsdienst die uit Was hington naar Managua 1» gevlogen, verklaarde tegenover verslaggevers dat de mogelijkheid van een tyfusepi demie in Managua niet uitgesloten was. „Overigens is men zich dat ge vaar bewust en neemt tegenmaatrege len", zo voegde eraan toe. Mevrouw Hope .iomoza verklaarde op haar beurt dat de 'middenklasse' in Nicaragua het zwaartst door de aard-l beving was getroffen. „Hoewel ik niet graag van standen spreek, vind ik dat de rijken en armen niet zo zwaar getroffen zijn als de mensen daar] tussen in", zei ze. Kolonel Jorge Barker, commandant van de nationale garde, deelde vrijdag mee dat zich ln legerplaatsen een honderdtal op plundering betrapte personen bevinden. Zij moesten we! in kazernes worden ondergebracht, zei hij, omdat de gevangenissen van Ma nagua zijn verwoest. Naar aanleiding van het bevel van Somoza dat plun deraars moeten worden doodgescho ten. werd aan Barker gevraagd of ook de gedetineerden plunderaars dit lot wachtte. „Dat is nu weer een ander t uiterste", antwoordde hij. Rode Kruis BENZINE DUURDER ROTTERDAM (ANP) Met Ingang! van 1 januari wordt de benzine duur-1 der. De automobilisten zullen 2,6 cent j per liter meer moeten betalen voor normale benzine. Superbenzine gaat met 2,7 cent per liter omhoog. De prij zen van de verschillende olies wor den verlaagd. Deze worden 1,15 per 100 liter goed koper. De prijsstijging van de benzines is het gevolg van de verhoging van de accijns en de omzetbelasting en de afschaffing van de wiebeltax. Behalve ;Is gewone en superbenzine wordt de prijs van benzine voor de bromfietsen eveneer' ••"érhoogd. Bromf:elsers gaan 2,9 cent per liter meer betalen. De autogasolie wordt 13 cent per liter duurder en de prijs voor autogas wordt met 0,5 cent per liter verhoogd. Omdat de accijns voor enkele aard- olieprodukten wordt verlaagd zakt de prijs van huisbrandolie een en twee, gasolle en dunne stookolie met 1,15 per 100 liter. Deze prijsverlaging is niet van toepassing voor die afnemers, die deze produkten al met vrijstelling van accijns verbruiken. Voor zover autogasolie buiten het wegverkeer wordt verbruikt, zal de prijs van dit produkt eveneens 1,15 per 100 liter lager worden. MANAGUA, Nicaragua: De mili taire president van Nicaragua, ge neraal Anastasio Somoza rechts in gesprek met ondercomman danten, nadat hij de troepen op dracht heeft gegeven plunderaars dood te schieten. LEKKENDE TANKER MET BENZINE UIT SLUb IJMUIDEN GESLEEPT IJMUIDEN (ANP) Door een foute manoeuvre is vrijdagavond de met benzine geladen Britse tanker Tees- field' van 12.000 ton tegen de Noorder-1 sluis in IJmuiden terecht gekomen, waarbij een scheur in de scheepswand ontstond. Hieruit stroomde een ge deelte van de lading in de sluis. De tanker werd haastig uit de sluis naar buitenwater gesleept en de brandweer van Velsen begon in verband met het grote bandgevaar (fotograferen moch ten zelfs niet flitsen) de sluis vol te pompen met schuim. De tanker is in de loop van de avond naar open zee gevaren, waar de kapi tein de benzine via de scheur liet wegstromen. Als 't benzinepeil tot on der de scheur is gezakt, wil hii van morgen doorvaren naar de plaats van bestemming Amsterdam. De sluis werd rond half negen weer gebruikt; de beschadigingen waren zo gering dat de scheepvaart er geen hinder van ondervond. Het schuim en de benzine waren toen weggestroomd, zodat het brandgevaar geweken was. (ADVERTENTIE) de exotische longdrink f. «"tram amen** en ranama vnjuag 1» Sm Salvador bijgekomen «n De liga van Rode Kruis vereniging In Genève heeft vrijdag verklaard dat ln Managua 350.000 mensen dakloos ge worden zijn. De stad I» door drie kwart van haar bevolking verlaten. De ontheemden hebben onderdak gezocht ln nabijgelegen plaatsen. Zodra de plaatselijke verbindingen beter zijn hoopt de liga gezinnen die door de aardbeving uiteengerukt werden, te kunnen herenigen. Om die verbetering zo spoedig moge lijk tot stand te brengen heeft de liga aan het internationale Rode Kruis- comité gevraagd een technicus naar Managua te sturen voor het installe ren van een rechtstreekse radioverbin ding tussen Managua en Genève. De liga maakte bekend dat de voorzit ters van de Rode-Kruis-vereniging in centraal Amerika en Panama vrijdag Edward Heath gevraagd openlijk de hervatting van de Amerikaanse bom bardementen op Hanoi en Haiphong te veroordelen. Oud-premier Harold Wil son verzocht de regeringsleider de Amerikaanse luchtacties "betreurens waardig' te noemen, zoals hij dat zelf ln 1966 had gedaan. om voor de slachtoffers van de aard beving hulpprojecten te bespreken. Ooggetuige „Van alle verschrikkingen "van de aardbeving in Managua zal één beeld voor mij een nachtmerrie blijven", zo schrijft een Journalist die ren wrefc heeft doorgebracht In de door de aardbeving vernielde sUid „Ken naam loos slachtoffer ontsnapte bij de In storting van een huls van vier verdie pingen ln het centrum van de «ud om tenslotte onder tonnen gesteenta le worden bedolien lie drie bovenver diepingen met hun groene cementen balkons vleten, vrijwel Intact, neer- Slechts hel hn 'd van het slachtoffer, zijn linkerschouder en arm bleven zichtbaar, lie uitgestoken arm met de hand omhoog leek een laatste wanlil- pi ge poging tot bevrijding. Dit beeld, dat me altijd zal bijblijven, trof me op een van mijn vele toom» door de vernielde straten na er vijf SNEEUW IN WINTERSPORT GEBIEDEN In zijn algemeenheid zijn de wir.- tersporlconditles er In de afgelo pen weck niet beter op gewor den. In Oostenrijk ligt ln bet A ri berg gebied van 20 tot 2<Kl cen timeter. BIJ Rente ligt ongeveer 20 centimeter, bij Soclden rond de 10 centimeter, bij Saalbach tot "0 centlmter. bij Wagraln on geveer 15 centimeter en op de Tauplilzalm ongeveer 80 centime- ter. In Zwitserland is in do meest* wintersportplaatsen wel sneeuw aanwezig om te skleèn- We moe ten hierbij echter aantekenen, dat men boven de 1500 meter moet zitten en dat zelfs daar tengevol ge van harde of natte sneeuw de condities verre van optimaal r.Jn- Alleen in Tesstn is plaatselijk wat nieuwe sneeuw gevallen- We noe men van Zwitserland nog enkele plaatsen: In het Berner Oberland: Adelboden: op de piste 30 oentt- meter vrij natte sneeuw. Bij Gstaad: op de piste 50 centi meter harde sneeuw. In Wallis: Bij Saas-fee 80 centlmter poeder sneeuw en bij Zermatt 60 centi meter. In Ccntraal-Zwltserland: Bij Andermatt 100 centimeter, ech ter slechts 10 centimeter direct bij de plaats. Bij Engelberg ligt 40 centimeter harde sneeuw. In Graubiinden ligt bij Davos 30 centimeter bij de plaats en 110 op de piste en bij Lenzerheide ia óe sneeuwhoogte op de piste 20 centimeter harde sneeuw. Tenslotte in Oost-Zwitserland: Bij Braunwald op de Piste 40 centimeter harde sneeuw en bij Unterwasser ongeveer 20 centi meter. In Duitsland ligt nog steeds al leen in Zuid-Beieren sneeuw. Ook hier geldt, dat men zeker boven de 1500 meter moet zitten om redelijk aan wintersport te kun nen doen. Bij Garmisch-Partenkir- chen lig: boven de 1500 meter 125 centimeter sneeuw en bij Leuvnggries ongeveer 40 cer.tim- ter. AIs u naar Zwitserland gaat denkt u dan aan de algemene snelheidsbeperking van 100 kil om- ter per uur, die daar per 1 Janua ri wordt ingevoerd. Pas aangenomen wet maakt vrijlating verdachten mogelijk totdat proces heeft plaatsgehad CATANZA.RO, Italië (ANP) De Italiaanse anarchist Pietro Val- preda, die wordt beschuldigd van een bomaanslag op een bank 3 jaar geleden, waarbij 16 mensen om het leven kwamen, is vrijdag in af wachting van zijn proces op vrije voeten gesteld. Hiermee komt een einde aan zijn omstreden voorarrest dat drie jaar heeft geduurd. De rechtbank Jn deze Zuid-Italiaanse i stad waarheen het controversiële Val-i preda-proces is verwezen gelastte de1 39-jarige anarchist en twee van zijn geestverwanten 'voorlopig in vrijheid te stellen'. De rechtbank kwam tot zijn beslissing nadat het Italiaanse i rlement een wet de zogenaamde wet-Valpreda had aangenomen. De ze maakt het mogelijk verdachten van zware misdaden tot htm proces op vrije voeten te stellen. Valpreda, een voormalig balletdanser, wordt ervan beschuldigd op 12 decern-1 ber 1969 een bom in een Milanese bank te hebben geplaatst en tot meer op die dag gepleegde aanslagen in Rome en Milaan te hebben aangericht. Paradoxaal genoeg worden ook twee neo-fascisten. Franco Freda en Gio vanni Ventura, van dezelfde aanslag beschuldigd, zij wachten in de gevan genis hun proces af. steeds ontkend en blijft bij zijn ver klaring dat hij ten tijde van c.e aan slag in Milaan ziek thuis lag. Tijden» de zitting bepleitte de officies- van justitie dat de bewegingsvrijheid van Valpreda c-s. slechts tot een bepaald» stad zou worden beperkt. De recht bank besloot echter geen voorwaar den aan de vrijlating te verbinden. Botsingen Het 3 jaar durende gerechtelijk voor onderzoek ging diverse malen verge zeld van hevige botsingen tussen ex treem linkse groeperingen en de poli- Freda en Ventura, At* politiek diame- tie. Links Italië is van mening, dat tras! tegenover Valpreda staan, wer- A alpreda het slachtoffer is van een den na een afzonderlijk onderzoek in komplot van de Italiaanse staat tegen staat van beschuldiging gesteld. In brede kring heerst twijfel aan de mogelijkheid dat anarchisten en neo fascisten bij de aanslagen zouden heb ben samengewerkt. Valpreda heeft Schip uit 180 na christus leg bij Zwammerdam DEN HAAG (ANP) Er is een plan uitgewerkt om het bij Zwammerdam opge graven Romeinse schip uit rond 180 na Christus te con serveren. Het is de bedoeling het schip voor de conserve ring in onderdelen over te brengen naar het scheepsmu- seum van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Ke telhaven. Daarna zal het 23 meter lange eikenhouten vaartuig een plaats krijgen in het maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam. De sclieepsvondst ln Zwammer dam werd dit najaar gedaan door het instituut voor prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam. Volgens het in stituut, dat dc opgravingen ver richtte onder leiding van prof. dr. W. Glasberngen, is de vondst een unieke gebeurtenis in de Neder landse archeologie. Het schip werd gevonden op een bouwterrein. Het lag in de grond nabij de resten van een Romein se vesting, waarvan medewerkers van het instituut voor prae- en protohistorie al eerder de resten hadden opgegraven. Het plan is de onderdelen van het schip in Ketelhaven te con serveren onder leiding van het hoofdvan de archeologische dienst van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, de heer G. D. van der Heiden die grote erva ring heeft met het conserveren van oude schepen- Volgens de heer Van der Heijden moet het hout eerst grondig wor den schoongespoeld en moet het daarna een behandeling van an derhalf jaar ondergaan in een bad met polyethyleenglycol. In de eerste week van het nieuwe jaar wordt een begin gemaakt met de "berging' van het schip in Zwammerdam. Het is zolang on der water gezet om het gevaar van bevriezing uit te sluiten. Kort geleden waren enkele onder delen van het schip bijna verlo ren gegaan toen brand uitbrak in de verwarmingsinstallatie van de trailer, waarin het hout voor transport lag opgeslagen. De brandweer wist te voorkomen dat het hout van het oudste Ro meinse schip in ons land werd aangetast- Wel liep de trailer ern stige schade op. Subsidie De financiering van de berging en conservering is nog nie: voor honderd procent rond. Wel Is vol gens de provinciaal archeoloog van Zuid-Holland, ars. K. Sarfa- tij, te verwachten dat het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland subsidie zal verstrekken om het Romeinse schip te behouden. links- De twee andere anarchisten die vrij dag in vrijheid werden gesteld zijn Emillo oBrgnese, zoon van een ild van de hoge raad, en Roberto Garga- melii. die ervan wordt beschuldigd een bom te nebben geplaatst ln de bank te Rome waar zijn vader hoofd- kassier is. Bij de aanslag werd deze niet gewond. Door de Italiaanse staat wordt Valpreda afgeschilderd ais de leider van een extreem linkse, anar chistische groepering die toen de soci ale onrust drie jaar geleden op haa» hoogtepunt was, totale destructie in haar vaandel had geschreven. Tweede verdachte overval Albert Mol aangehouden AMSTERDAM (ANP) De Amster damse recherche heeft een tweede verdachte in de zaak .Albert Mol aan gehouden. De arrestant, de 25-jarige verkoper M. S. uit Amsterdam ont kent echter hardnekkig iets met de gewapende overval in de woning van Mol vorige week te maken te heb ben. Bij die overval werd een Amerikaanse vriend van Mol gewond. Die ligt nu nog in het Binnengas thuis- De militaire junta van Argentinië heeft donderdag de doodstraf afge schaft. Twee jaar geleden was de dood straf opnieuw in gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9