PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENORME STROOM PROTESTEN TEGEN BOMBARDEMENTEN VS Verkeer op Zeeuwse wegen: 95 doden Pentagon: aanvallen gaan onverminderd door Overheidspersoneel overweegt acties Vorst neemt toe Dr. Ruppert studeert op vijf antwoorden Vandaag in de krant... m AANZIENLIJKE STIJGING IN VERGELIJKING MET 1971 Tussen Troje en Ninivé 215e jaargang - no. 307 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olractlu P. Yin dl Vlldl. K. «chirphuli «n W. P. di Pistir. Hoofd Bur VII»., Walilr. 86-60, til. 6144 (b.f.g. idv, 01186-584, ixp. 2761, 22. til. 4467. Zlirikui, r.d. 111. 23, I. 2094. Huilt, Btiinilmt 6. t Lbonnimintiprtji f 17,BI pf kwlrtnl, fr II, til. 76B1 (b.|.«. rad. 2076/1162, idr. ir mm. Mln.prlli ptr id». 6,90. Ingiiondin i Zaterdag 30 dec. 1972 Nog geen bofprlje lot de boom Pagina 4 SOESTDIJK Onze fotograaf liep dit kleine gezinnetje het lijf. Prinses Irene met man en oudste zoontje wandelend (schrale) herfstzon. TEGEN HOGERE PENSIOENBIJDRAGE DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel zijn erg boos nu het kabinet-Biesheuvel heeft besloten dat de ambtena ren meer zelf moeten betalen voor hun pensioenen. Met name heeft het hun verontwaardiging gewekt, dat de zogenaamde pen- Horecaleed Tot groot ongenoegen van de. Terneuzense horeca wordt de sluitingstijd van cafés weer op 1 uur 's nachts gebracht. (Pag. 2) Opluchting IN ISRAËL heerst opluchting na de goede afloop van de bezetting van de Israëlische ambassade in Bangkok. (Pagina 3). Schip HET BIJ Zwammerdam gevon den Romeinse schip gaat naar een museum nadat het grondig is ge- (Pagina 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 7. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1, 3 en 9. Sportnieuws op pagina 11. Financieel nieuws op pagina 13. PZC-0UDEJ AARSKRANT Pag. 17: Een Nederlander vangt minder (vis) dan een Belg. PZC-redacteur Dolf Snel vernam dat van een Belgische sportvis ser. aan wiens zijde hij een dagj aan de Wes- terschelde doorbracht. Pag. 18: Gesprekken met een aan tal Zeeuwen: Wot nemen zij van 1972 mee en wat zijn hun verwach'mgen voor 1973? Pag. 19: Zeeland in 1972 in foto's. Pag. 21: Dammen, schaken, brid~e en culir-ir avor.' Pag. 25: Het binnen- en het bui tenland in 1972 in foto beeld. Pag. 27: Wereld- en olympische kampioenen uitgebc-'l op het hoogtepunt van hun roem. Pag. 28: Radio- en tv-program- ma's voor oud en niei—i. Panda (stripverhaal). Pag- 29: De kerk in 1972. Ter overdenking. Letterkun dige kroniek door Hcr-s Warren, en tv program ma's voor het jaar. sioenbijdrage wordt verhoogd op grond van uitsluitend bud gettaire overwegingen. In krin gen van deze centrales, die to taal 530.000 leden omvatten, wordt nu gedacht aan het voe ren van acties. Het is denkbaar dat de bonden gaan demonstre ren als in januari de tweede ka mer de kwestie op de agenda krijgt. Het overheidspersoneel gaf vrijdag morgen van zijn grote verontwaardi ging blijk op het moment dat het besluit nog niet namens het kabinet was meegedeeld. Volgens de woord voerders van de centrales heeft de regering het echter al veel eerder genomen. Dit getuigt te meer van eenzijdigheid, zo stellen de bezwaar den. Het betekent een salarisverlaging van 90 miljoen alleen voor het rijks personeel. „Een extra last wordt op de ambtenaren gelegd in het kader van de inflatiebestrijding. Opnieuw is met de belangen van een niet onbe langrijke groep Nederlanders gesold". Bezwaar Aanvankelijk was het de bedoe- ling van de regering f100 miljoen te winnen door het rijkspersoneel meer zelf te laten bijdragen voor de pensi oenvoorziening. Herhaaldelijk hebben de centrales tegen deze voornemens geprotesteerd, ook in de tweede ka mer is veel bezwaar geuit tegen dit voornemen, dat minister Geertsema van binnenlandse zaken verdedig de. Het resultaat komt nu neer op een totaal van f 90 miljoen. De pensioen premie Is niet verhoogd van 10 tot 13,25, maar van 10 tot 12,50 procent. Nu is echter het franchisebedrag in het salaris (de zogenaamde vrije voet) verlaagd van f 9.000 tot f 8.700. De centrales ACOP. ARKA, NCBO, AC en CHA zullen zich er echter niet bij neerleggen, zo werd vrijdagmorgen betoogd. CRISIS IN RELATIE ZWEDEN-VS STOCKHOLM! R TR) De Verenigde Staten hebben Zweden verzocht geen nieuwe ambassadeur naar Washington te sturen als de huidige diplomatieke vertegenwoordiger volgende maand nar zijn landt terugkeert. Dit heeft de Amerikaanse ambassade in Stockholm vrijdagavond bekendgemaakt. Eerder had het state departement ge weigerd commentaar te leveren op berichten dat de VS een dergelijk verzoek hadden gedaan na de scherpe Zweedse kritiek op de hervatting van de Amerikaanse luchtoorlog tegen Noorö-Vietnam. Vrijdag tekenden ruim 200.000 Zwe den een verklaring waarin alle Zweed se politieke partijen een beroep op president Nixon doen de bombarde menten te beëindigen. (Van onze weerkundige mede werker) PATERSWOLDE De jaarwis seling zal evenals twee jaar gele den, in ons land een winters karakter houden waarbij de vorst in de nacht wat toeneemt. In het binnenland minima tot min acht graden, in de kustgebieden 3 tot 5 graden vorst. Ook overdag zal het kwik geleidelijk weer bene den het vriespunt blijven. Dit al les als gevolg van een sterk hoge- drukgebied waarin droge lucht voorkomt met vrijwel geen be wolking- De depressies worden hierdoor op een vrij grote afstand gehou den. Neerslag is er de eerste dagen niet te verwachten. De kans op enkele mistbanken in de morgenuren zal iets groter wor den. Het is mogelijk dat deze vorst tot een wat langere koude- periode aanleiding zal geven. Hierdoor gaat het er voor de ijsbanen in de komende dagen wat hoopvoller uitzien. WASHINGTON, DEN HAAG AFP, RTR, UPI) De stroom pro testen tegen de hevige Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam is gisteren aanzienlijk in omvang toegenomen. Zowel indi viduele personen als landen gaven uiting aan hun afschuw over het Amerikaanse optreden. De woordvoerder van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, Jerry Friedheim, liet er gisteren echter geen twijfel over bestaan, dat de bombardementen onverminderd doorgaan. Er vindt volgens hem geen verandering plaats en de intensiteit van de aan vallen wordt gehandhaafd. Friedheim herhaalde overigens dat mi litaire objecten het doelwit zijn en dat de burgerbevolking wordt ge spaard. Friedheim verwees herhaalde berichten over verliezen onder de burgerbevolking in Noord-Vietnam naar het rijk van de 'propa ganda'. Hij wilde geen commentaar leveren op de mogelijkheid van een onderbreking van de bombardementen ter gelegenheid van oud en nieuw. Over de verliezen van de Amerikaanse luchtmacht die zouder neerkomen op 2 tot 3 procent van het aantal vliegtuigen dat aan de bombardemen ten deelneemt zei Friedheim dat ze, 'niet onverwacht' zijn en 'niet ergi verschillen' van die van voorgaande operaties boven Noord-Vietnam. Tweeëntwintig democratische le den van het Amerikaanse huis van afgevaardigden en twee republikeinse senatoren hebben vrijdag kritiek op de hervatting van de bombardemen- ten op Noord-Vietnam geoefend. De 22 afgevaardigden pleitten voor het bijeenroepen van een speciale fractie vergadering waarop in het congres in zijn nieuwe samenstelling de oppositie tegen president Nixons Vietnambeleid zou moeten worden georganiseerd. De republikeinse senator William be uit Ohio, lid van de missie voor de strijdkrachten, klaarde, dat het er de schijn van had dat Nixon .rijn goede verstand verlo ren heeft". Saxbe steunde tot nu toe het Vietnambeleid van de presi dent. De Franse communistische partij hekelde de Amerikaanse bombarde menten als 'gebaseerd op Washingtons politiek van leugen en bedrog'. Nixon wil volgens haar door genocide een regeling doordrukken waarbij Zuid- Vietnam in zijn handen blijft. Vrijdag is in Peking een massabe toging tegen de 'Amerikaanse agressie' in Vietnam gehouden. Aan de betoging' werd volgens het persbureau Nieuw- China deelgenomen door tienduizend' mensen, onder wie premier Tsjoe En-| Lal, madame Mao Tse-Toeng en mada me Thi Binh, minister van buitenland se zaken van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam en leidster van de delegatie van haar bewind in Parijs. De Noorse minister van buiten-' landse zaken, Dagfinn Vaarvik, ver-: zocht de Verenigde Staten vrijdag de bombardementen op Noord-Vietnam te beëindigen, „omdat de goodwill Jegens de Verenigde Staten op het spel staat". Als de bombardementen doorgaan zal de Noorse regering 'zich opnieuw moeten beraden', zei hij, zon der duidelijker te zijn. De Belgische regering heeft tegeno ver de Amerikaanse ambassade be zorgdheid over de bombardementen uitgesproken. Henri Fayat, vice-minis ter van buitenlandse zaken, vertolkte in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur, Robert Strauss-Hupe. de diepe bewogenheid' van het Belgi sche volk. De Italiaanse regering verzocht Amerika vrijdag de bombardementen te beëindigen en de vredesonderhande lingen te hervatten. Minister van bui tenlandse zaken Giuseppe Medici kreeg van het kabinet de opdracht "hernieuwde druk' op Washington uit te oefenen. Zes Westduitse parlementsleden, allen leden van kanselier Willy Brandts socialistische partij, hebben een telegram gestuurd aan president Nixon om te protesteren tegen de bombardementen. De parlementariër! trokken een parallel tussen de bom-, bardementen op Hanoi en Haiphong en de bombardementen van Hitiers Luftwaffe op het dorp Guemlca in de Spaanse burgeroorlog. De socialistische regering van Au stralië heeft zich vriid-w geplaatst achter de boycot van Australische ha venarbeiders tegen Amerikaanse sche pen. In Melbourne spijkerde het kan toor van Pan American zijn etalage vrijdag dicht, met het oog op de anti- oorlogsbetoging van aanstaande zon- dag. In Wellington in Nleuw-Zeeland' verbrandden tachtig betogers de vlag in de voortuin van de Amerikaanse I ambassade. De vlag wapperde half- mast vanwege de begrafenis van oud-I president Truman. De sociaal-democratische partij van Zwitserland afdeling kanton-: Zürich en het college van b. en w. van1 de stad Zürich, hebben vrijdag op de regering in Bem een beroep gedaan PALM SPRINGS. California Nadat verslaggevers en fotografen donderdag zijn vakantieverblijf de gehele dag hadden belegerd Nixon's adviseur Henry Kissinger tevoorschijn gekomen. Sinds vori ge week zaterdag uias niemand op de hoogte van zijn verblijfplaats, nu bleek hij te logeren in Palm Springs, in Callfornië. zich duidelijk tegen de Amerikaanse bombardementen te keren. De Russische partijleider teonid Brezjnev heeft zijn bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij besprekin gen met president Nixon zou voeren, uitgesteld omdat hij het politieke kli maat op het ogenblik niet geschikt acht. Dit Ls vrijdag gemeld door de Russische Journalist Victor Louis, die goed geïnformeerd is over de officiële ontwikkelingen in het Tr- -mlin. Het bezoek van Brezjnev zou in april volgend Jaar plaatsvinden. Volgens, Louis verwacht men in Moskou dat de Russische leider zeker niet voor de herfst naar Washington gaat. De voor-I naams te reden voor het uitstel is dat er nog steeds geen vredesakkoord in zake Vietnam tot stand is gekomen. Maar ook de onopgeloste crisis in het (Zie slot pagina 3 kolom 3 IN DE LOOP VAN VOLGENDE WEEK CONCLUSIES (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur dr. M. Ruppert bestudeert het ko mende weekend de programma punten die de fracties van KVP, ARP, CHU, WD en DS '70 hem vrijdag op zijn verzoek hebben gezonden en die zij opgenomen willen zien in een regeerakkoord als dat tussen de vijf partijen tot stand zou komen. Verwacht wordt dat de informateur pas in de loop van de volgende week zal kunnen concluderen of een ge sprek tussen de vijf zin heeft. De fracties van ARP, CHU, WD en DS'70 vergaderden vrijdag uitvoerig over hun antwoord aan de informa teur. Gezien het algemene karakter van de brieven wordt aangenomen dat Ruppert op een aantal punten nog een nadere toelichting nodig zal hebben, voordat hij conclusies kan trekken. De tegenstellingen waarmee Ruppert wordt geconfronteerd, betreffen voor al de inflatiebestrijding, het belasting beleid en het kiesstelsel. DS'70 ver langt enkele wijzigingen in de begro ting, maar is bereid het centraal ak koord, dat werkgevers en werknemers hebben afgesloten, als gegeven te aan vaarden. Men wil echter wel de garan tie dat het akkoord ook wordt nage leefd. Voor de WD is een terughoudend belastingbeleid en handhaving van de evenredige vertegenwoordiging voor waarde. Invoering van een districten stelsel, zoals de KVP hoog op haar lijstje heeft staan, is voor de liberalen een absoluut breekpunt. De WD wil ook maatregelen tegen misbruik van sociale voorzieningen en wil de stij gende premiekosten terugdringen door invoering van een eigen risico en bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. DS'70 wil verder afspraken over de werkloos heidsbestrijding, het onderwijs, de de fensie en het milieubeheer. DS'70 Oud-minister De Brauw zei vrijdag in de radiozendtijd van zijn partij dat DS'70 ook meer zekerheid verlangt over de persoonlijke instelling van de deelnemende ministers uit KVP en ARP. DS'70 wil kennelijk niet langer samenwerken met ministers die zich bij het uitbreken van de kabinetscrisis negatief over deze partij hebben uitge laten. De fractie wil ook eerst ophel dering over het AR-standpunt da: DS'70 alsnog het gevoerde beleid moet onderschrijven. Evenals confessionelen en liberalen, geeft ook DS'70 de voorkeur aan een! kort globaal regeerakkoord, dat zowel kabinet als Kamer meer vrijheid van handelen laat dan het gedetailleerde akkoord dat in 1971 onder leiding van i Steenkamp tot stand kwam. Na dei WD heeft ook DS'70 rich vrijdag j negatief uitgelaten over de vorming van een buitenparlementair kabinet, een wens van de KVP. .Men wil i daarmee kennelijk een brug slaan naar de rode partijen", aldus De Brauw. „Het landsbelang is echter niet gediend met een kabinet dat fungeert als wegberijder. Wat nodig is. is een krachtige regering die de ontspoorde trein van de inflatie weer in de rails zet". SLOEWEG EN SEROOSKERKE UITSCHIETERS VLISSINGEN Er zijn in 1972 tot, vandaag zaterdag in het verkeer op de Zeeuwse we gen vijfennegentig doden geval len. Dat aantal betekent een aan zienlijke stijging van het totaal aan verkeersslachtoffers in Zee land ten opzichte van 1971: toen kwamen zesenzeventig deelne- mesr aan het verkeer in Zeeland om. Het aantal verkeersdoden op de Zeeuws» wegen benadert in 1972 het recordaantal van ne genennegentig, dat in 1970 werd bereikt. Ter vergelijking de cij fers van 1968 en 1969: respectie velijk 74 en 89 verkeersdoden. Twee verkeersongevallen horen tot de ernstigste van de laatste jaren: op de avond van zaterdag 18 maart werden zes mensen gedood als gevolg van een frontale botsing tussen Middelburg en Serooskcrkc, op de Wileenhoebseweg en op zondagavond 7 mei kostte een ongeluk na een inhaalmanoeuvre op de Grevclingendam het leven aan vier mensen. Op de nu grotendeels, dubbelbaans rijksweg 58 vielen dit I jaar zeven verkeersdoden op Zeeuws j grondgebied. Hierbij zijn niet gere-, kend de twee mensen uit Vlissingen, die de dood vonden na een ongeluk op de rijksweg bij Korteven (Noord- Brabant) op zondagavond 9 juli. In 1971 verongelukten op liet Midden- Zeeuwse stuk van de rijksweg 58 dertien mensen. De meeste verkeersdoden vielen dit! jaar bij Serooskerke op de Wilgen-) hoekseweg, waar behalve het tragi-| sche ongeluk met zes slachtoffers in juli nog een aanrijding met dodelijke' afloop gebeurde. Dat zelfde was ook het geval op de Grevelir.gendam- Op de Sloeweg tussen Vlissingen en 's- Heerenhoek vielen zes verkeersdoden: Opmerkelijk is, dat op deze weg twee van de vier ongelukken ontstonden met twee doden: op 21 januari kwa men twee Duitsers om. wier juto werd gegrepen door een slipprnde wagen en op 30 november eiste een botsing bij de Scheldeoon twerf even eens twee slachtoffers. De beide ande re ongelukken met twe. doe:-: ge beurden op de rijksweg tussen Mid delburg en Vlissingen, waar op 2 september een met de fiets overste kend echtpaar werd gegrepen door een auto en bij Oosterland, waar een botsing ontstond toe" een automobi list de rijksweg wilde opdraaien en geen voorrang gaf aan een over deze weg rijdende auto. Van de vijfennegentig verkeersdoden op de Zeeuwse wegen in 1972 tot de voorlaatste dag vielen er een opval-, lend groot aantal in Zeeuwsch-Vlaan- deren: namelijk tweeëndertig. Op Zuid-Beveland werden drieëntwintig mensen in het verkeer gedood, op Walcheren twintig en op Schouwen- Duiveland achttien- Geen ongelukken met dodelijke afloop waren er op Tholen en St-Philipsland. terwijl opl Noord-Beveland één verkeersslachtof- fer moest worden geregistreerd. De meeste doden vielen r" tijdens het drukke zomerverkeer. 'n juni. juli en augustus kwamen in totaal drieën twintig mensen in het verkeer om. het laatste kwartaal van dit jaar ligt het aantal slachtoffers aanzienlijk hoger, namelijk op totaal derf1 - De maand, oktober springt eruit met dertien ver keersdoden. Bijna de helft van het aantal slachtoffers was veertig jaar of jonger, namelijk vijfenveertig; er wa ren twaalf verkeersdoden jonger danl tien jaar. Tweeëntwintig slachtoffers waren ouder dan 65 ;';ar, van welk, aantal er dertien in Zeeuwsch-Vlaan deren verongelukten. Op Tholen na kan geen van de Zeeuw-| se steden 1972 afsluiten zonder onge lukken met dodelijke afloop- De Ter neuzense gemeentepolitie registreerde op haar grondgebied zes verkeersdo-; den. Er is echter een c lijk, verschil met vorig jaar. toen er zeven doden werden geboekt: er vielen tot; vrijdag dit jaar geen slachtoffers op het kruispunt Sint-Anna, waar in 1971 vier mensen dodelijk verongelukten. Sinds januari staan op dit beruchte kruispunt verkeerslichten. t en me: donderdag registreerde de politie van Temeuzen een totaal van 548 ongeluk ken. tot en met oktober werden in het verkeer in de gemeente Temeuzen 123 mensen gewond. Bij de Vlissingse gemeentepolitie wer den tot en me; donae*g 851 onge lukken gemeld, tegen 921 vorig jaar- Dat betekent een vermindering van, het aantal ongevallen met ongeveer acht procent. Er vielen in het verkeer in de gemeente Vlissingen zeven do den (tien in 1971). Tot en met lon- (Zie slot pagina 7 kolom 1 Cen jaar 'zinkt In dw tij Lli den nacht', necontlaa- f r ^'1 tweeënzeventig. He*, waa K«en opgewekt Jaar: oorlog en dreigingen van oorlog. [-- H scheidslijnen tuvwn arm «3 rijk. tussen de armoede van de derde wereld en de welvaart ran het westen. Daarnaant vele onzekerhe den. hier en elders In eigen land w&* sprake van een kabinetscrisis met a!» gevolg e»-n toenemende scheiding der gee-u-n. Onzekerheden vooral over de toekom: t waarheen koerst de mens heid? Boetepredikers en onheilsprofe ten zijn onder ons als noon tevoren. 'We leven tussen de voorspellingen ran Kassonelnt en die van Jona', zo onge veer schreef de Groningss historicus Bsudet in het laatste nummer van Ds Gids Kassandra was de dochter van do laatste Trojaanse koning en aan haar was de gave der voorspelling ge schonken. evenwel met de rioek dat niemand haar zou geloven. ZIJ voor spelde de ondergang van haar stad en deze profetie voltrok zich omdat tc geen geloof aan werd gehecht. BIJ de bijbelse proleet Jona deed zich het omgekeerde voor: diens onheilsprofe tie ging nieft in vervulling omdat de inwoners van Ninivé tot wie hij sprak hem geloofden en ilcb be keerden. Er doet zich in om» dagen ook ln dit opzicht een merkwaardige vorm van polarisatie voor. de schel ding tussen Troje en Ninivé. Er zijn er onder ons. die zich ln Troje terug trekken, terwijl anderen zich op weg naar Ninivé hebben begeven. Denkend aan de sombere cijfers, die bljvoor- beeld de wetenschapsmensen van ds club van Rome ons voorhouden, rog gen sommigen dat het allemaal wel zal meevallen. Kiezen zij voor Troje? Zijn de voorspellingen van de club van Rome voor hen die van een moderne Kassandra: omdat men ze niet gelooft voltrekt zich het onheil? Anderen me nen: laten wij ons haastiglijk aanpas sen en pogen te voldoen aan ds stren ge normen, die wetenschapsmensen ons hebben voorgelegd. Zij zoeken NI nlvé. Maar zoals op vrijwel alle terrei nen van de huidige maatschappij is ook hier de polarisatie Tolledig. men verketter, elkaar over en weer en san beide zijden gaat men er van uit, dat men het Heilig Gelijk aan zijn kar* heeft. Het valt op bij al deze discussie», bijvoorbeeld over de club van Ro me. dat de deelnemers aar. deze ge sprekken zJch vaak ver buiten de ma thematiek van deze wetenschappelijks schema's begeven. Ja ze zelfs met groot gemak bulten beschouwing la- ten. De modellen van Forrester en Meadows zijn ln die gevallen maar al te vaak alleen aanleiding om uiting te geven aan dieper-zlttende sentimenten: men wil zich afwenden van ds wester se levensvormen, ze roepen schuldge voelens op en dwingen tot een herbe zinning op wat tot nu toe is bereikt. Die houding is af en toe merkbaar in die gevallen, waarin wordt aangetoond dat mede als gevolg van de herbe zinning op de huidige situatie ver beteringen tot stand zijn gekomen. Over dergelijke verbeteringen zo blijkt dan bestaat bij de volgelin gen van Jona geen vreugde. Ze halen er de schouders over op en wijzen op allerlei nieuwe en andere neerslach tigheden. Wat dat betreft zijn ze recht- "eaarde discipelen van de oude pro feet: toen het kwaad niet over Ninivé kwam 'mishaagde dit Jona ten zeerste en hij werd toornig'. De debatten over dit alles hebben menigeen in 1972 beziggehouden. Er was en is sprake van vee' heimwee, van verlangen naar een land dat er eigenlijk niet meer is. Naar oude ge meenschappen waarin tijd geen geld was. waarin de machine niet heerste en het handwerk in hoog aanzien stond. Gemeenschappen, waarin rust en gelijkmatigheid vanzelfsprekend waren en spanningen en druk onbe kend. In de oorlogsjaren is in Europa dat onbestemde verlangen scherp voor voeld door de theoloog Bonhoeffer, die er in zijn gevangenisbrierven herhaal delijk van getuigt. Maar hij moeet te vens erkennen dat er geen weg terug was. hoe graag men dat ook zou wil len. hoe sterk het heimwee ook. Hij citeerde in dit verband een dichtregel: 'O wist ik toch de weg terug, de verre weg naar 't kinderland'. Die weg be staat niet schreef Bonhoeffer 'wie terugkeert doet een wanhoopspo ging'. Daarmee was voor hem tevens een opdracht aangegeven, namelijk het niet dromen-zonder-meer. maar zich rekenschap geven van de menselijk» situatie hier en nu en daarnaar hande len in aiie redelijkheid. Het betekent tevens dat men evenmin Jona ln zijn toorn moet volgen, maar dat dient te worden nagegaan in voortdurend over leg met anderen hoe behoort te wor den voldaan aan de uitdagingen van het moment. Die uitdagingen zijn in onze dagen onmetelijk groot, wellicht groter dan ooit tevoren. Maar se hoeven geen aanleiding te zijn om aüeen maar ne gatief te doen over de civilisatie van het westen: men komt daarmee ver moedelijk dichter bij Troje dan men vermoedt. Waarom zou men zich af keren van de westerse beschaving, waarom haar vernietiging gewenst? Zij kan en moet ons de gereedschappen geven, waarmee de mens in het huidig tijdsbestek behoort te voldoen aan de ontzagwekkende uitdagingen van dit ogenblik. Dat is de opdracht van deze tijd. Tegen die achtergrond krijgt het oeroude psalmwoord van de oude jaarsavond een nieuwe en vermanende betekenis: "Leer ons zo onze dagen bel len'. De vertaling van Martin Buber spreekt over 'onze dagen besteden'. W» zullen er in alle geledingen van do (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1