Tweede kamer akkoord met anti-kapingswet WENHEKER „Pensioenpremie voor ambtenaren omhoog" VANDAAG ONDERTEKENING VAN BASISVERDRAG BONN EN DDR Vietnam WITTE HUIS VREEST REACTIES VAN MOSKOU OVERVAL OP PTT-AUTO: BUIT VAN 126 MILLE 3 hetaltertiinste ,n hu® Bewindslieden in de war door dubbelrol REGERING BLIJFT OP STANDPUNT: Wijziging Tientallen doden bï] instorting Rio de Janeiro Maximaal negen of vijftien jaar VERVOLG KANTLIJN Pak'n Sok voor een zacht prijsje. QONDERDAG 21 DECEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMSTERDAM (ANP) Drie mannen hebben woensdagochtend op de Kamerlingh Onneslaan in Amsterdam ëen roofoverval ge pleegd op een bestelauto van de PTT, De rovers, volgens de poli tie 'donkere typen', verdwenen met vijf postzakken, waarin 118.418 aan contanten en 7.750 aan postzegels. De overval speelde zich af omstreeks kwart over acht, even nadat de bestel auto bij het postkantoor op de Ka- merlingh Onneslaan was gearriveerd.; Op het moment dat de chauffeur, de (Van onze parlementaire redactie) DEN TIAAG - De demissionaire bewindslieden Van Agt en Wester terp zijn woensdag in de tweede kamer enigszins in de war geko men doordat zij tevens kamerlid zijn, een dubbelfunctie die hen toch nog moeilijk blijkt af te gaan- Minister Van Agt moest als minister van justitie de xapings- wet in de tweede komer verdedi gen. Bij de stemming over enkele amendementen deed hij ook vol op mee, tot grote consternatie van de overige parlementariërs- De voorzitter wees de bewinds man er later op dat hij niet had mogen meestemmen, omdat hij zich als kamerlid niet heeft laten beëdigen. De minister mag wel in de kamer deelnemen aan de de batten als kamerlid, moar hij kan niet onbeëdigd meestemmen. Ten onrechte had de bewindsman ook de presentielijst getekend. Staatssecretaris Westerterp, die als wel beëdigd kamerlid in de KVP-banken zat, steunde woens dag een motie die inging tegen het beleid van het kabinet. Een motie van de KVP'er Van Leijen- horst tegen het beleid van minis ter Van Veen werd door hem mede-ondertekend, omdat hij zich als kamerlid wel kon verenigen met het standpunt van zijn frac tiegenoot. Commentaar van WD- Kamerlid mej. Kappeyne van de Coppello: „Of hij heeft zitten sla pen, of hij heeft een demónstra- tieve daad willen stellen. Ik ben geneigd het eerste eerder te gelo- 21-jarige VV. Frieze, en zijn GO-Jarige bijrijder L. Cornellsse de achterklep neerlieten om tc gaan lossen, sprong plotseling een man tevoorschijn, die zei: 'Overval'. Tegelijk verschenen er nog twee mannen, die met verzwaar de stofzulgerslangen op de PTT-em- ployés Insloegen. De overvallers grepen vijf postzakken en namen vervolgens de vlucht in een zilverkleurige Opel Record, die korte tijd later leeg werd aangetroffen in de Eerste Ringdijkstraat. In de wagen werd alleen een van de bij de overval1 gebruikte slangen gevonden. Aangeno- men wordt, dat de mannen, die allen een geruite pet. droegen, met hun buit zijn overgestapt in een andere auto. I De politie vermoedt dat bij de post- zakkenroof nog een vierde man was betrokken. Hij zou achter het stuur van de vluchtauto hebben gezeten. De wagen bleek in Amsterdam te zijn gestolen. De heer Comelisse werd bij de overval licht gewond. Hij moest I zich in een ziekenhuis laten behande len. De chauffeur liep volgens de recherche geen letsel op. DEN HAAG (ANP) De regering blijft er bij, dat de ambtenaren met ingang van het nieuwe jaar een hogere pensioenpremie zullen moeten betalen. Zij wil met de doorvoering van de verhoging niet wachten, tot de tweede kamer haar oordeel gegeven heeft, of tot er een nieuw kabinet is. Woensdagmiddag tijdens een monde-i llng overleg van minister Geertsema! van binnenlandse zaken met de vaste! tweede-kamercommissie voor ambte-| narenzaken heeft het PvdA-kamerlid Laban zijn bezwaren kenbaar ge maakt tegen de gang van zaken, wel ke de regering wil opvolgen- Reeds in de op prinsjesdag 1972 gepubliceerde miljoenennota-1973 kondigde de regering aan, dat zij, een bedrag van rond 100 miljoen extra in de schatkist te laten vloeien, besloten had het pensioenbijdragever- haal voor de ambtenaren te wijzigen in die zin, dat zij meer pensioenpre mie zouden moeten gaan betalen. Tij dens de algemene politieke beschou wingen maakte de tweede kamer be zwaar tegen dat voornemen, waartegen ook de ambtenarenbonden geprotes teerd hadden. De bonden hadden van verder overleg afgezien, ómdat zij het niet juist von den dat de regering overleg wilde plegen, terwijl al vaststond dat de wijziging van het pensioenhij dragever- haal 100 miljoen zou moeten opleve ren. De kamer verzocht in een motie de regering het overleg te heropenen en dan niet uil te gaan van budgettaire consequenties. Het hernieuwde overleg is op niets uitgelopen, omdat de regering die con-' sequenties toch als uitgangspunt nam. De vaste kamercommissie voor amb tenarenzaken pleegde daarom overleg met de eerst verantwoordelijke be-! windsman- Tijdens dit overleg deeldeI minister Geertsema mee, dat de rege-| ring, ondanks de bezwaren van de: ambtenarenbonden, toch vastgehouden heeft aan het doorvoeren van een verhoging van de pensioenpremie. Er is evenwel een gewijzigde opzet, die thans naar de raad van state om advies gezonden is. De wijziging komt er op; neer. dat de regeling geen 100 mil-| joen. maar ƒ90 miljoen aan inkom sten voor de schatkist oplevert. Het kamerlid Laban bracht tijdens het overleg als bezwaar naar voren, dat het demissionaire kabinet zonder overleg met en zonder een uitspraak van de kamer de reg.ling wil door voeren. Hij pleitte voor twee moge lijkheden: of wachten op het nieuwe kabinet, of een kamerdebat tussen het demissionaire kabinet en de kamer. In beide gevallen zou de regeling dan eventueel met terugwerkende kracht kunnen worden doorgevoerd- Minister Geertsema wees beide moge-: lijkheden van de hand- Uitstel van de regeling kost de schatkist 7,5 mil joen per maand, zo zei hij. Bovendien vond hij het wenselijker om zo erl uiteindelijk na overleg met de kamer] toch een andere regeling uit de bus! komt die voor de ambtenaren voorde liger Is, de teveel betaalde pensioen premie terug te betalen, dan met terugwerkende kracht een verhoging aan de ambtenaren op' te leggen. De meerderheid van de commissie ging akkoord met de gedachtengang van minister Geertsema. VVDM WIL RAPPORT HYGIENE KRIJGSMACHT IN DE OPENBAARHEID UTRECHT (ANP) De Vereniging' Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) wil dat minister De Koster van defen. sie liet rapport van de militair ge neeskundige raad, waaruit zou blijken] dat de hygiëne van de soldaten Is ver-I slechterd ten gevolge van de vrije j haardracht, onmiddellijk openbaar] maakt. De ledenvergadering van de VVDM uitte deze wens in een motie die ver val in een brief, aan minister De Kos ter zal worden gestuurd. In de motie constateert de ledenver gadering, die woensdag in Utrecht bijeen was, met verontwaardiging dat de minister tot nu toe heeft gewei gerd het rapport openbaar te maken, ondanks een nadrukkelijk verzoek van j de vaste kamercommissie van defen-1 sie en van de VVDM, RIO DE JANEIRO (RTR-AFP) In de wijk PI la res van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn woensdag min stens 150 mensen onder het puin van een instortende supermarkt bedolven. Er zijn al 17 doden geborgen. supermarkt was juist open gegaan toen zich een ontploffing voordeed en het gebouw ineen zakte. Een deel van het puin vloog in brand. Ongeveer 60 mensen werden ge-vond toen zij de straat op snelden. Veel ver misten bevinden zich vermoedelijk in een garage onder het gebouw. SCHIEDAM ROOSENDAAL DOOR ONDERHANDELAARS BAHR EN KOHL (Van onze correspondent) j BONN In het gebouw van de DDR-ministerraad. ondertekenen de onderhandelaars Egon Bahr (sinds vorige week minister in Bonn) en Michael Kohl om 12 uur vanmiddag het basisverdrag dat de betrekkingen tussen de twee Duitslanden regelt. Na 23 jaar, waarin de twee staten vijandelijk en zonder betrekkingen naast elkaar leefden, wordt nu in een verdrag vastgesteld dat zij op basis van gelijke rechten goede betrekkingen willen ontwikke len. Het plan van Bondskanselier; zen strandde, omdat men het niet eens Brandt om zelf voor deze historische I kon worden over een datum die bei-' gebeurtenis naar Oost-Berlijn te rei-| de partijen schikte. Als het ver-] drag begin volgend jaar is geratifi ceerd door de parlementen, zullen Bondsrepubliek en DDR in eikaars hoofdsteden permanente verte-en-I woordigers (ambassadeurs) vestigen. Het verdrag bepaalt voorts een aantal gebieden waarop, in het streven naar normale betrekkingen, samen „prakti sche en humanitaire kwesties" kunnen worden geregeld: economie, weten schap en techniek, verkeer, PTT, cul tuur en sport en onder meer ook milieubescherming. In een gemeen schappelijke actie zullen de twee Duit se staten om opneming in de Verenig de Naties verzoeken. winnaars uit de tweede wereldoorlog 'Amerika. Rusland, Engeland en Frankrijk), waarin wordt verklaard dat hun verantwoordelijkheid over het gebied van het voormalige Duita* rijk onverminderd blijft bestaan zo lang er geen vredesverdrag 1». D* andere verklaring komt van Bonn- Daarin staat dat de regering op haar beurt vasthoudt aan de eenheid van de Duitse natie. De DDR is woensdag al door drie lan den erkend: het koninkrijk Nepal eo de republieken Zwitserland en Liba non. (Van onze parlementaire redactie) i DEN HAAG Met algemene stemmen heeft de tweede kamer zich woensdag uitgesproken voor ratificatie van de verdragen van Den Haag en Montreal tot bestrijding van wederrechtelijke gedragin gen gericht tegen de veiligheid van de burgerluchtvaart. Tegelijk verklaarde de kamer zich akkoord met de daaruit voortvloeiende wijzigingen in het wetboek van strafrecht. De kamer verwierp de amendementen voor hogere strafmaxima van de heer Berkhouwer. van luchtvaartuigen en vernieling van radioverbindingen, radar en vliegveld- bebakening. De verdragen van Den Haag en Montreal verplichten de landen zware straffen te stellen op dergelijke mis drijven. Beide verdragen vereisten slechts enkele aanpassingen in de Ne derlandse wetgeving. Het verdrag van Montreal verplicht de verdragsluiten de partijen vijf verschillende feiten strafbaar te stellen. Twee daarvan kwamen tot dusverre in de genoemde vorm niet voor: het begaan van een daad van geweld tegen een persoon Door dit besluit zijn vliegtuigkapin gen en aanslagen op vliegtuigen in Nederland een universeel misdrijf ge worden, dat wil zeggen dat terroristen die waar ter wereld ook dergelijke misdrijven begaan in Nederland be recht kunnen worden; ook als zij geen Nederlanders zijn en er geen Nederlanders en geen Nederlands vliegtuig bij betrokken was. Kapers en terroristen die in Neder land neerstrijken zullen volgens het verdrag aan hun vaderland worden uitgeleverd als dat land ook de ver dragen geratificeerd heeft. Door de ratificatie zullen niet alleen de kapers van een vliegtuig onder deze regeling vallen, maar ook mensen die andere sabotagedaden tegen vliegtuigen be gaan, zoals het plaatsen van een bom, het doen van valse bommeldingen, het vergiftigen van voedsel, beschadigen Belgische benzine wordt duurder BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van economische zaken, Si- monet, heeft woensdagavond bekend gemaakt dat met ingang van 1 januari de Belgische benzine opnieuw in prijs verhoogd wordt. Normale en super benzine zal 1,4 cent per liter duurder worden. De laatste benzineprijsverhoging in België vond enkele maanden geleden plaats. De prijs van een liter benzine kwam toen op 75 cent (super) de prijsverhoging geldt voorlopig voor drie maanden. Daarna zal de Belgi sche regering de situatie opnieuw be kijken. van spreken alleen nog maar de mi nisters aan te wijzen. Het ziet er naar uit dat de behoedzaam-rustige manier van Ruppert wat beter past bij het huidig politiek tijdsbestek. De bël voor de tweede ronde is nu gegaan. Aan start Biesheuvel, An- driessen, Tilanus, Berger en Wie gel. Zullen ze deze ronde kunnen uit rijden of komt er een flinke valpartij aan boord van een luchtvaartuig tij dens de vlucht en het doorgeven van onjuiste gegevens wanneer daardoor de veiligheid van een luchtvaartuig tijdens de vlucht in gevaar wordt gebracht. Negen of 15 jaar Aanslagen op luchtvaartuigen in be drijf, sabotage van buitenaf, aanslagen op navigatiefaciliteiten zijn al straf baar volgens de Nederlandse wet. Ge weld tegen personen aan boord van een vliegtuig tijdens de vlucht kan volgens de Nederlandse wet nu be straft worden met maximaal negen jaar. Als er doden vallen zelfs met maximaal 15 jaar. Het doorgeven van een onjuiste bommelding wordt maxi maal bestraft met vier jaar gevange nisstraf. Aan boord van Nederlandse vliegtuigen zal de Nederlandse Vuur- wapenwet van toepassing zijn, zoals trouwens de gehele Nederlandse wet geving van toepassing blijft. De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV) stelt zich volledig achter de opstelling van de kamer. Als je al voor 3,95 een juweel van een sok kunt kopen, waarom zou je dan met jubeltenen blijven lopen? Pak 'n Sok is een nieuwe kwaliteitssok. In 23 kleuren. Stijlvol, sterk en verpakt in een keurig doosje. En op de gekste plaatsen verkrijgbaar. (Van onze correspondent) WASHINGTON De binnen- en bui tenlandse reacties op de hervatting van de bombardementen hebben het Witte Huis onder druk gezet, vooral nu in West- en Oosteuropese steden ge vreesd wordt dat een internationaal politiek klimaat is ontstaan jegens de Verenigde Staten dat ongunstig is voor president Nixons voorgenomen bezoek aan een aantal Westeuropese hoofdste den en een mogelijke topconferentie in Brussel. In Washington wordt ook al rekening ge houden met de mogelijkheid dat het oor spronkelijk voor april opgezette tegenbezoek van de Russische partijleider Leonid Brezjn- jev aan Washington uitgesteld zal moeten worden. Dr. Henry Kissingers uiteenzetting van za terdag over het verloop van de onderhande lingen heeft verder in diplomatieke en politie ke kringen het vermoeden doer, postvatten dat er een meningsverschil is ontstaan tussen president Nixon en zijn adviseur. Daarop reagerend zei perschef Ronald Ziegler woens dag dat er „zeer beslist overeenstemming van gezichtspunten" is tussen Nixon en Kissinger over de te bereiken vredesovereenkomst. „Ie dere speculatie dat de president en dr. Kissin ger niet verenigd zijn in hun doelstellingen is absoluut zonder grond en onwaar", zei Zieg ler. Juist het feit echter dat het Witte Huis zich geroepen voelt speculaties te ontkennen, toont aan dat het vreest dat wanneer dr. Kissingers positie in het geding komt. onze kerheid kan gaan ontstaan over het buiten landse beleid van de Verenigde Staten waar hij zo'n belangrijk aandeel in heeft. De vermoedens over een meningsverschil tussen de president en zijn adviseur rezen onmiddellijk na Kissingers persconferentie van zaterdag. In tegenstelling tot zijn vorige conferentie waarin hij aankondigde dat de vrede in Vietnam „op handen" was en toen hij duidelijk optrad als iemand die namens zichzelf sprak, legde hij er zaterdag herhaal delijk de nadruk op-dat hij de visie van de president vertegenwoordigde. Een nauwkeuri ge lezing van de tekst van zijn laatste persconferentie laat zien, dat hij de president 14 keer noemde, terwijl hij tijdens zijn even lange uiteenzetting in oktober maar drie keer de president ter sprake bracht. De indruk ontstond dat een meningsverschil met de president is ontstaan nadat Kissinger terugkeerde uit Parijs In oktober en blijkbaar ran mening was dat de toen bereikte voorlo pige overeenkomst met Hanoi aanvaardbaar nas voor de VS- President Nixon, aldus deze interpretatie, zou het niet eens zijn geweest met Kissingers analyse die naar zijn mening buiten de richtlijnen viel die hij daarvoor bad opgesteld. Het belangrijkste verschil tussen de voorlo pige overeenkomst en de later door Washing ton voorgestelde veranderingen daarin betreft de soevereiniteit van Zuid-Vietnam in de perste versie werd impliciet van één Vietnam ritgegaan, in de veranderingen werd geëist i Zuid-Vietnam Kissingers rol in presidentNixons buiten landse politiek is zo centraal, dat iedere aantasting van htm relaties zijn neerslag kan hebben op zulke belangrijke zaken als de conferentie die op 31 januari tussen Russi sche en Amerikaanse afgevaardigden in Zwit serland zou beginnen over een mogelijke wederzijdse vermindering van troepen in Dost- en West-Europa- Moskou heeft nog niet laten blijken dat het de hervatting van de bombardementen op Vietnam een reden vindt om de conferentie uit te stellen, maar veel daarbij zal afhangen van hoe het ook de reacties in West-Europa en in Amerika zelf interpreteert. In het congres hebben een aantal leden van het Huis van Afgevaardigden en senatoren scherpe kritiek geuit op president Nixons Vietnam-strategie, en er zullen in het nieuwe jaar ongetwijfeld weer moties worden inge diend om de president te dwingen de oorlog te "beëindigen door geen fondsen meer be schikbaar te stellen. Senator Hugh Scott, de leider van de Republikeinse minderheid, voor spelde dat het congres in ieder geval zal proberen geen militaire en economische fond sen ter beschikking van Zuid-Vietnam meer te stellen. Zijn verklaring, vermoedelijk geïnspi reerd door het Witte Huis, moet gezien worden als een waarschuwing aan president rhieu om een overeenkomst tussen Washing ton en Hanoi niet te saboteren. Mocht het congres er echter toe overgaan de bijstand aan Zuid-Vietnam stop te zetten, dan zullen zich opnieuw problemen voor de regering voordoen, aangezien het resultaat ervan zal zijn dat Saigons politieke en mili taire positie verzwakt in een periode dat president Nixon juist alles op net spel zet om, zoals hij zo vaak heeft verkondigd, Zuid- Vietnam het. recht te geven om zijn eigen toekomst te bepalen. Inmiddels hebben leiders van de Verenigde Anti-Oorlogsbewegingen in Amerika aangekon digd dat zij hun demonstraties zullen hervat ten, op of om 20 januari, de dag van president Nixons tweede inauguratie. „Gedu rende de afgelopen paar maanden", zei Jerry Gordon, een van de leiders, „heeft president Nixon herhaaldelijk de eer voor zich opgeëist de architect te zijn van een generatie van vrede. Zoals de wereld bekend is, is er gedurende zijn vier jaren als president nog geen enkele dag van vrede geweest"- Ook organisaties van familieleden van Ame rikaanse krijgsgevangenen die zich tot nog toe achter de president hadden geschaard, hebben nu scherpe kritiek geuit en Nixon ervan beschuldigd valse hoop te hebben opge roepen en het volk te hebben misleid. De hervatting van de bombardementen en het vastlopen van de onderhandelingen bete kenen in het licht van deze nationale en internationale reacties dan ook dat president Nixon een crisis heeft gecreëerd, die groter (dreigt te worden dan die, welke het gevolg was van zijn beslissing in 1970 om de oorlog tot Laos en Cambodja uit te breiden- IN AMSTERDAM (Slot van pag. 1 Parijse vredesoverleg heeft woensdag avond bijzenderheden verstrekt over de bombardementen van 13 en 19 de cember op Hanoi en Haiphong. Volgens voorlopige cijfers van de en- quéttecommissie hebben de bombar dementen tot 29 december, 12 uur. In Hanoi aan 215 mensen het leven ge kost en waren er 326 gewonden, meest ouden van dagen, vrouwen en kinde ren. In Haiphong vielen 45 doden en 131 gewonden. Duizenden woningen en economische en culturele instellingen zijn verwoest. Zo werden in Hanoi onder meer aangevallen de wijk Hai- Ban-Trung. het ziekenhuis Bach Mai, het veterfnair-insütuut en het poly technisch instituut. Veroordelingen Rusland en China hebben een scherpe veroordeling uitgesproken en over de bombardementen gezegd, dat zij het Noord Vietnamese volk blijven steunen. Andere protesten kwamen van de Zweedse minister van buitenlandse za ken, paus Paulus en de Westduitse re gering. Zeventien leden van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, hebben presi dent Nixon dinsdag een telegram ge zonden waarin zij aandringen op stop zetting van de bombardementen op grote schaal en ondertekening van een vredesakkoord nu. Tot de onderteke naars behoren twee republikeinen. De Deense premier heef? gezegd de kwestie voor de NAVO te willen bren gen. Een paar honderd demonstranten, voornamelijk studenten en docenten van sociale academies, zijn woensdag- middag in optocht naar het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam ge trokken en hebben dar een petitie aan geboden. waarin geprotesteerd wordt tegen het hervatten van de bombarde menten op Noord-Vietnam. De de monstratie had volgens de politie een ordelijk verloop en werd na het aan vaarden van de petitie ontbonden Nixons afgezant, generaal Alexandre Haig. heeft ir. Cambodja en Zuid-Viet nam verteld dat president Nixon de Sow jet-Unie en China zal benaderen met een nieuw vredesinitiatief voor Laos en Cambodja, zo ls uit diploma- tïeke kringen n Phnom Penh verno men. De Vereingde Staten willen Mos kou en Peking om steun vragen voor een regeling waarin de neutraliteit van' Laos en Cambodja is vastgelegd. De Israëlische autoriteiten hebben woensdag het Israëlische staatsbur gerschap verleend aan de Amerikaan se rabbi Meir Kahane, de ".eider van ce 'joodse defensieliga.' Dit kon nadat zij tot de conclusie -waren gekomen dat de militante rabbijn geen bedrei ging vormt voor de openbare veilig heid. Kahane verklaarde ingenomen te zijn met de beslissing. Hij zal ook de Amerikaanse nationaliteit behou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3