PUQVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIXONAANDEEL VAN VS IN DE VIETNAM-GESPREK AFGEROND Apollo zit met een probleem: een zoekgeraakte schaar 'Roll-on-roll-off-dienst' op de haven van Vlissingen zaterdag vlot geopend „SCHEIDING DER GEESTEN IS ER" Nog geen 'aanvaardbaar' Vietnam-akkoord Vandaag in de krant... Vermist meisje verzon verhaal Akten burgerlijke stand worden niet meer voorgelezen FIETSEND GEZIN AANGEREDEN: TWEE DODEN, 5 ZWAAR GEWONDEN Frans onder WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN de barrière Pagina 9 rtctlo: F. van da Valda, K. Scharphula an W. F. da Pigltr. Hoofdradectia. G. A. Eur. Vlijs.. Wllstr. 56-60, lal. 5144 (b.g.g. adv, 01186-SB4, .,p. 2751, r.dattla 4799 Mlddali/uiï, 14 22, lal. 4457. Zltrikzca, tad. lel, 3346, adm. tal. 2094. Hulal, StaanHraal 6, lal. 405e. Adv.prlje 46 earn par mm. Min.prlji par adv. 0.90. Ingaiondan medadallnpan 2'/, x tarlal. Alia ada.prijtan aulualH 4 fctw. Giro 157155. Pio.lnuala Zaavra Ce-jrat Pechiney De hinderwetvergunning van Vlissingen aan Peclüney is met verwerping van de bewaren door de Kroon "bekrachtigd' (pag. 2) Nieuws uit Zeeland op pagi- ii8 2, 4 en 5. Binnen- en buitenland op pagina 3. Radio en tv op pagina 6 en 7. PZC-sport op pagina 9, 10, 11,12 en 13. CERNAN, SCHMITT EN EVANS OP THUISREIS LEIDEN Het Apollo- moederschip is met Cernan, Schmitt en Evans op de thuisreis naar de aarde voor een landing dinsdagavond in de Pacific met de rijkste buit ooit van de maan mee gebracht: ruim 150 kilo gram maanmateriaal, dui zenden foto's en de kost baarste resultaten van an der wetenschappelijk onder zoek. Er is tot dusverre slechts één probleem: een zoekgeraakte schaar die ergens waarschijnlijk in een verborgen hoekje achter een instrumentenpaneel moet rondzweven en die beslist vóór de landingsoperatie gevonden moet zijn. Bij die operatie kan het ding dat dan ineens weer een vrij groot gewicht krijgt als een projectiel door de capsule schie ten. De Apollo werd na de voltooi ing van de 75ste omwenteling op de maan in de richting van de aarde gestoten door de hoofdra ket twee minuten en 24 seconden te laten branden. Deze operatie werd om 00.33 uur in de nacht van zaterdag op zondag ingezet toen de Apollo zich achter de maan bevond en geen radiocon tact met de aarde had- De snel heid werd daardoor met 3342 kilometer per uur verhoogd. Vol doende om aan de aantrekkings kracht van de maan te ontsnap pen- Bij het te voorschijn komen van achter de maan toen de hoogte ongeveer 650 kilometer bedroeg lieten de astronauten te levisiebeelden van de maan zien, voor het eerst ook van de toen nog vanuit de capsule zichtbare achterzijde van de maan. Met onder meer de enorme krater Tsjolkowski. Deze krater is ver noemd naar de grote Russische raket- en ruimtevaartpionier (1857-1935) na voor het eerst fo tografisch waargenomen te zijn door de Russische onbemande Luna-3 in oktober 1959- In de unieke televisie-uitzen ding uit de Apollo duidden de astronauten ook de landingsplaat sen van de voorgaande Apollo's aan die samen met een gedeelte van de achterkant van de maan op een televisiescherm zichtbaar waren. Zondagavond omstreeks half tien heeft Evans nog een ruimtewandeling van een uur ge maakt om foto- en filmcassettes te halen uit het dienstcompartiment van het Apollo-moederschïp welk dienstcompartiment voor de lan ding op de aarde wordt afgesto ten- BRUSSEL: Jiet magnifieke plein bij het stadhuis van Brussel, de 'Grote Plaats' is nu helemaal in kerstsfeer. Een fraaie boom staat temidden van de met floodlight overgoten gevels, een sprookjes achtige aanblik, die als vanzelf maaktdat men wat zachter gaat praten. George Marchais leider Franse communisten PARIJS (AFP/üPI) Op het congres van de Franse communistische partij dat in Parijs wordt gehouden, is Geor ges Marchais zondag gekozen tot se cretaris-generaal van de partij. Hij volgt Waldeck Rochet op- De unanieme verkiezing van Marchais was geheel volgens de verwachting, I omdat de 52-jarige Marchais, voorma lig metaalarbeider en vakbondsleider, al sinas eind 1969 optrad als partijlei der. Zijn voorganger, Waldek Rochet, die al drie jaar ernstig ziek is. werd zondag door de 1.200 afgevaardigden tot erevoorzitter benoemd. 'BEHANDELING' IN RECORDTIJD VLISSINGEN-OOST In record-tem po heeft de NV Haven van Vlissingen aan de speciaal daarvoor omgebouw de kade in het Sloegebied zaterdag middag en -avond het eerste roll-on- roll-off-schip van de 'Scan Austral'-lijn behandeld. Op de maidentrip van Au stralië naar West-Europa kwam de 25.000 ton metende 'Barranduna' uit Göteborg zaterdagmiddag omstreeks één uur in Vlissingen-Oost voor dc wal om zich te ontdoen van eer lading van 5.600 ton. Nadat in ongeveer drie maanden er met investeringen van enkele miljoc nen de openbare kade in het Sloeg: bied voor het ontvangen van ro-rc schepen was aangepast, liet daar z: terdagmiddag dus het eerste schip d klep naar beneden. De containerkrr nen losten de laadkisten op de gebrui kelijk snelle manier, maar tegelijkei tijd ontstond tussen de achterdekkei van het schip en de kade een levendi- verkeer van vorkheftrucks. Er were zo'n 5.200 ton stukgoed van boon gehaald en verder werden 160 contai ners gelost. De lading bestond voo een deel uit wol, hout en lood. „In de eerste twee uur hebben we a 950 ton verzet", vertelde ons half de middag een trotse directeur C. Oreel n de NV Haven van Vlissingen. Met zijn personeel en de bemanning van de 'Barranduna' kon hij vaststellen dat de behandeling van dit ro-ro-schip geen enkele moeilijkheid opleverde. MGR. GIJSEN: HILVERSUM (ANP) Volgens mgr. Gïjsen heeft de scheiding der geesten binnen zijn bisdom zich voltrokken. Het gaat, zo zei hij zondagavond in de KRO-tv rubriek 'Brandpunt', niet om een paar personen of om kleinigheden. 'Brandpunt' vroeg de Roermondse bisschop commentaar op de zaterdag in Sittard gehouden acties naar aanleiding van de recente ontslagen in de top van het bisdom Roermond. Mgr. Gijsen trok een parallel tussen de uitlatongen tijdens de actie in Roermond en Luthers uitroep op de Rijksdag in Worms: hier sta ik, ik kan niet anders. Bisschop Gijsen had, zo zei hij, wel reacties op zijn besluiten verwacht, maar niet in deze vorm en zo dieplig gend. Overigens wilde hij er ook de nadruk op leggen, dat zijn beleids- overname in het bisdom Roermond be tekende dat er beleid is gekomen van uit een andere visie. Los van de mu taties die thans tot stand zijn zijn gekomen, zag mrg. Gijsen echter niet dat, dat iemand in het bisdom zorg om zijn functie zou hoeven hebben. Zijn beleid nader toelichtend zei de Roermondse bisschop, dat hij streeft De Scan-Austral-lijn vaart op hetl vaart heeft. Het is de bedoeling dat ogenblik met twee schepen. Het. is de bij toerbeurt Duinkerken en Vlissin- bedoeling dat de gemengd Australi-1 gen worden aangedaan. In totaal sche-Scandinavische onderneming vol-1 komt het voorlopig neer op 15 afvaar- gend jaar 5 van deze schepen in del ten per jaar. De bemanning van de 'Barranduna' is zaterdagavond in informele sfeer door! de directeur van de NV Haven van Vlissingen ontvangen. Foto: het eerste ro-ro-schip aan de (veriaagdei kade. VPRO OVERWEEGT SERVET-SHOW TE STOPPEN DEN HAAG De VPRO laat het van het aantal schriftelijke opzeggin gen afhangen of zij de Barend Servet show zal voortzetten of stoppen. De afgelopen dagen heeft de VPRO vrij veel boze telefonische reacties moeten verwerken naar aanleiding van de per siflage op koningin Juliana en andere onderdelen (blote man) uit het don derdag jl- uitgezonden program- „Over de schrifie.ijke bedankjes kunnen wij op dit moment nog nie:s zeggen- Die kunnen pas vandaag of morgen bij ons binnenkomen", aldus drs. Ad Kooij man. hoofd publiciteit van de VPRO, die er aan toevoegde dat er zich ook vele nieuwe leden hebben aangemeld. Men spreekt van meer dan 300. Het onderzoek dat de demissionaire minister van CRM. de heer P. Engels, gaat instellen naar de inhoud van de omstreden show, kan volgens de heer Kooijman „een routi ne-kwestie" zijn. Harry Touw, die destijds de rol van Freö Hac'në voor zijn rekening nam en in de Barend Servet-show inciden teel op het scherm verschijnt, heeft definitief zijn verdere medewerking opgezegd- Touws grootste grief is dat hij van tevoren niet heeft geweten dat. het gedeelte met de op koningin Julia na gelijkende dame in het programma was opgenomen- naar duidelijkheid voor de gewone ge lovige van alledag. Enkele tientallen 'conservatieve katho lieken' hielden zaterdagochtend een 'stille' tezendemonstratie voor de kerk in de Sittardse stadswijk Stad broek, waar door 'progressieve katho lieken' een demonstratieve kerkdienst gehouden werd voor continuering van het beleid van monseigneur Moors. De tegendemonstranten voerden grote vellen papier met zich mee met tek sten als 'priesters houdt u aan de zui vere leer van ae rooms-katholieke kerk", 'priesters, gehoorzaam uw bis schop', 'wacht u voor valse profeten' en 'wie niet voor mij is, is tegen mij'. De 'conservatieve katholieken' in Lim burg waren voor de tegendemoDstratie in Sittard opgeroepen door de 'ge bedsactie Limburg'. Tijdens de demon stratie werd gebeden voor mrg. Gij sen en voor de ln de kerk verzamel de 'progressieve katholieken' De kerkdienst van de 'progressieven' was tevens een solidariteitsverklaring met het reeds door bisschop Gijsen ontslagen kaderpersoneel van het bisdom. Pastoor crs. H. Sanders, oud professor van het groot-seminarie Roermond sprak over te verwachten ontslag voor meer kadermensen in het bisdom. LEIDSCHENDAM (ANP) Het 12- Jarige Leidschendamse meisje Inez ran Straten blijkt liet verhaal dat zij ontvoerd was door Italianen aan wie zij pas in Zwitserland had kunnen ontkomen, volledig verzonnen te heb ben. Het meisje was vrijdagavond bij de grenspost in Venlo door de mare chaussee aangehouden toen zij met enkele Amerikanen per auto Neder land binnenkwam. Zij werd sinds donderdagmorgen ver mist. Haar fiets was, met haar school tas achterop, teruggevonden in een park in Leidschendam- Haar eerste verklaring luiddt vrijdagavond dat Italianen haar in Leidschendam in een auto hadden gesleurd en hadden ont voerd naar Zwitserland, waar zij op een parkeerplaats uit de auto zou zijn ontsnapt- Later bekende zij dat de wegens moeilijkheden op school niet naar school was gegaan, maar de bus naar Rotterdam had genomen en vandaar naar Duitsland was gelift. Zij bracht de nacht door in een stationswachtka mer en liftte terug toen zij spijt van haar daden kreeg. DEN HAAG (ANP) Akten van de burgerlijke stand zullen in de toekomst niet meer voorgelezen hoe ven te worden door de ambtenaar voor de burgerlijke stand. Als iemand een geboorte of een overlijden komt aangeven kan hij volgens de minister van justitie net zo goed zelf de tekst even doorlezen voordat hij de akte tekent. Het voorlezen wordt in de praktijk als zinloos en tijdrovend ervaren. De (ambtenaar zal het nog wel doen als er om gevraagd wordt. Het voor.ees- voorschrift is één van de formalitei ten die bij koninklijke besluit zijn geschrapt uit het besluit burgerlijke Istand, omdat ze in de praktijk over bodig gebleken zijn- Het verplichte voorlezen vervalt pas per 1 januari 1974. Eerder was niet mogelijk omdat de registers van 1973 al gedrukt zijn- De ambtenaar zou dan steeds de ver melding dat de akte overeenkomstig de wet voorgelezen is moeten doorha len. KISSINGER Automobilist merkte fietsers te laat op SCHIJF Tijdens een fietstocht door de bossen rond Schijf is zondagmiddag kort voor half zes de Bredase familie Zuidhof door een auto, bestuurd door de 21-jarige C. van de K. uit Zundert, in volle vaart van de weg gereden. Van het zeven leden tellende gezin werden de vader, de 43-jarige onderwijzer P, Zuidhof en zijn zevenjarig zoontje Anton gedood. De vijf anderen werden gewond, van wie de 12-jarige zoon Leo zeer ernstig. De auto reed met vrij hoge snelheid van achteren in op de familie Zuidhof, die op vier fietsen op weg was naar Breda, De slachtoffers werden met grote kracht geraakt. De automobilist heeft met grote snelheid uit de bocht komend de groep fietsers niet tijdig genoeg gezien. (Van onze correspondent) WASHINGTON In een uiteenzetting over het verloop van zijn onderhandelingen met de Noordvietnamese delegatieleider Le Due Tho heeft dr. Henry Kissinger gezegd dat de gesprekken geen over- eenkomst hebben opgeleverd die voldeed aan president Nixonsj formule voor een 'rechtvaardige en blijvende' vrede in Vietnam.' Hij beschuldigde Hanoi ervan steeds veranderingen in de overeen-j komst te hebben geïntroduceerd die onaanvaardbaar voor Was-I hington waren. Uit een door het Witte Huis afgegeven verklaring na Kissingers uiteenzetting blijkt dat president Nixon het Ameri kaanse aandeel in de onderhandelingen nu als afgerond beschouwt. over de opzet van de internationale macht die toezacht zou moeten hou den op een wapenstilstand- Washing ton voorzag in een onafhankelijke werkzame macht van ongeveer 5.0001 man Hanoi dacht echter aan niet meer aan 250 man, van wie het merendeel dan ook nog op het hoofd kwartier gestationeerd zou blij ven- Bovendien zou Hanoi deze macht geen eigen materieel of verbindingen willen geven, en reizen naar plaatsen van een inbreuk op de wapenstilstand zouden onder escorte moeten worden; gemaakt. „Het is onze indruk", zei) Kissinger dan ook. „dat de leden vanl deze macht zich niet zullen vermoeien met enerverende activiteiten wanneer Dr. Kissinger zei verder dat de Amerikaanse regering het de Zuldviet-I namese president Thieu niet zal, staan een overeenkomst met een veto te blokkeren. Washington zal in dat geval een aparte overeenkomst met Hanoi ondertekenen. Kissingers ver slag weerspiegelde duidelijk de frus traties en teleurstellingen van zijn lange reeks gesprekken in Parijs. Op de bijeenkomst in de perskamer van het Witte Huis toonde hij zich ver moeid en soms defensief over de vragen die na afloop van zijn verkla ring werden gesteld. Zijn uiteenzetting ging tegen een met Le Due Tho gemaakte afspraak in om geen bijzonderheden over de onderhandelingen openbaar te maken, maar dr. Kissinger zei dat president Nixon daartoe besloten had omdat hij geen „spelletje" wilde spelen met het Amerikaanse volk. deze voorstellen zoude.i worden aan-i genomen". Enkele dagen voordat de laatste ronde van de gesprekken werd beëin digd werd de zekerheid van een over eenkomst zo groot geacht, dat presi dent Nixon Kissingers assistent, gene raal Alaxander Haig. uit Parijs naar Washington liet komen- Maar geen 48 uur later stelden de Noord-Vietnamc- zen weer de ene kwestie na de andere aan de orde- ..Ik weet niet welke beslissingen ln Hanoi werden geno men, maar vanaf dat ogenblik hadden de onderhandelingen steeds het karak ter van een overeenkomst die net binnen ons bereik was, maar die dan steeds weer net buiten ons bereik bleef wanneer we hem probeerden tel grijpen". Onmiddellijk na Kissingers uiteen zetting rezen in Amerikaanse politieke! Problemen De problemen bij de onderhandelin gen waren volgens Kissinger in de eerste plaats vooral van taalkundige aard veranderingen in de tekst van rie overeenkomst bleken door de Noord-Vietnamezen wel in de Engelse tekst te zijn aangebracht, maar niet in de Vietnamese. In de tweede plaats was er een diepgaand meningsverschil Veehouder in gierput verdronken MARKEN (ANP) De veehouder Sij- men de Waart van de Rozenwerf op het eiland Marken Is zaterdagmiddag in een gierput gevallen en verdronken.) Het slachtoffer werd bij het avondeten vermist. Toen men hem ging zoeken bleek hij dood in de put te liggen. kringen kritische vragen over de oor zaken van de vastgelopen onderbande lingen- Uit Kissingers verslag blijkt, hoewel hij vermeed er de nadruk op te leggen, dat het de Amerikanen waren die nadat de voorlopige over eenkomst. eind oktober was bereikt,, er nog belangrijke veranderingen in wilden aanbrengen, Deze vcranderin- gen betroffen eisen van de Zuldvietna- mese president Thleti, waar Washing ton het mee eens was. Het lijkt onvermijdelijk dat deze veranderingen ook de positie van Ha noi deed wijzigen, zodat het op zijn minst dubieus moet worden geacht of Noord-Vietnam ervan beschuldigd kan; worden een overeenkomst te sabote- Een tweede vraag die Kissingers! verslag opwerpt is hoe Washington I zich de situatie in Vietnam voorstelt' wanneer oen overeenkomst alleen door de Amerikanen en Noord Vlet na- mezen wordt ondertekend. Hoe kan ta dat geval, bijvoorbeeld, een wapenstil stand gehandhaafd worden, wanneer Saigon vrij is om dc oorlog voort te zetten en hoo denkt Washington een internationale troepenmacht in Zuid- Vlotnam te stationeren, wanneer pre sident Thieu zich daartegen ver zet? Dr- Kissinger reI hierop dat hel ren vraagstuk was dat nog niet aan de orde was gekomen, en dal hU hoopte dat men zich daarmee ook niet bezig zou behoeven te houden. Niettemin is liet duidelijk dat een aparte Washing ton-Hanoi overeenkomst allerminst het einde van de oorlog en hel begin Zie slot pagina 3 kolom 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1