c FENOMENALE SPURT NAAR TOP VAN INTERNATIONALE POLITIEK Mogelijk binnen enkele dagen Vietnam-akkoord MR SCHELFHOUT: „INPERKING ONDERWIJSVRIJHEID NODIG" 9 Henry Kissinger: pimpernel en superdiplomaat (1) Toch iets meer optimisme HELFT CONSUMENTEN VERWACHT ECONOMISCHE VERSLECHTERING CHINESE PREMIER TSJOE EN-LAI: AKKOORD GRENS IN KASJMIER NIEUW KABINET- BRANDT: MEER MINISTERS DAN OOIT NKV: 'POLITIEK GEKLUNGEL' VAN BOERSMA EN RIETKERK JJÖOAO 12 DECEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) WASHINGTON Vierendertig jaar geleden toen hij met zijn familie het dorp Furth in nazi-Duitsland ontvluchtte, was Heinz Alfred Kissinger een 15-jarige emigrant, die als jood de toegang was ontzegd tot het plaatselijke gymna sium. In dat jaar, 1938, was hij één van de 17.199 Duitsers die naar de Verenigde Staten emigreerden, ontheemd, arm, anoniem. Dezelfde Kissinger, inmiddels Henry, kan nu al leen onopgemerkt een landsgrens passeren wanneer de meest uitgebreide geheime voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen. In de Amerikaanse politieke ge schiedenis van de afgelopen 50 jaar is geen vergelijking te vin den met de carrière, rol, en macht die dr. Henry Kissinger van zijn naturalisatie tot Ameri kaans staatsburger in 1943, toen hij nog een scholier was in New York, voortstuwde naar de duize lingwekkende hoogten van de su per-diplomaat, geheim agent, ge leerde, presidentieel adviseur, on derhandelaar, makelaar-in-macht, vrouwenverzamelaar, auteur het zijn allemaal benamingen die op Kissinger van toepassing zijn. Maar wat zijn spectaculaire op komst doet verschillen van het klassieke Amerikaanse succesver haal van krantenjongens die krantenkoning worden, is-dat hij zijn top-status niet bereikte met het verzamelen van dollars, maar met het gebruik van zijn her sens- Kissingers vader, Louis, was le raar aan de middelbare meisjes school in Furth een weinig opvallende man die zich nooit heeft kunnen herstellen van de vernedering, toen hem in 1933 de lesbevoegdheid door de nazi's werd ontzegd. In Amerika, waar zijn diploma's niet werden er kend, berustte hij in een baantje als klerk op een groot kantoor. Om het karige gezinsinkomen bij te spijkeren begon Kissingers moeder voor anderen te koken, en slaagde erin een winkel op te zetten die etenswaren levert voor (meest joodse) feesten en partij en- De winkel bestaat nog steeds, al is de naam veranderd uit res pect voor Kissingers positie. Er is veel over -especuleerd of deze achtergrond van vernedering door de nazi's, de gebroken car rière van zijn vader, en de pove re omstandigheden waarin hij in New York opgroeide, de drijfve ren zijn geweest van Kissingers fenomenale spurt naar de top van de internationale politiek- Hij zelf heeft hierover gezegd: „Dat deel van mijn jeugd is geen sleutel tot wat dan ook. Ik was niet bewust ongelukkig. Het is een mode geworden om aïles psy- cho-arialytisch te verklaren, maar ik kan je verzekeren dat het niet de politieke vervolgingen in mijn jeugd zijn die mijn leven beheer sen". (Niettemin kwamen twaalf familieleden van de Kissingers in Duitsland om, nog voordat Henry Kissinger 14 jaar was). Hoewel hij op het gymnasium in Duitsland een middelmatige leerling was, ontpopte Kissinger zich op de middelbare school in New York als een begaafde stu dent. Toen hij na zijn eindexa men als dienstplichtige werd op geroepen werd hij dan ook inge deeld in een klas van soldaten met hoge i-q.'s die een speciale opleiding kregen (de klas werd opgeheven omdat geprotesteerd werd tegen het „ondemocratisch" aspect van soldaten die door hun intelligentie een aparte behande ling kregen). Kissingers diensttijd zette zijn toekomst op een spoor dat hij ook zelf niet had ver wacht of voorzien. In het leger maakte hij kennis met de eerste van een reeks mentors die onder de indruk kwamen van zijn intellect en die iedere fase van zijn carrière op het juiste ogenblik begeleidde. Deze eerste mentor was dr. Fritz Kramer, een avonturier die dienst had genomen als soldaat en als taak had Amerikaanse le- gerbases af te reizen en er toe spraken te houden over het doel van de oorlog. Toen Kissiriger een lezing had bijgewoond, schreef hij een briefje: „Beste soldaat Kramer, ik hoorde giste ren uw toespraak. Dat is de ma nier waarop het gedaan moet worden. Kan ik u van dienst zijn? Soldaat Kissinger". Door Kramers bemiddeling werd Kissinger eerst als propa gandist aangesteld, later als tolk van de bevelhebber van de 84e Amerikaanse divisie, toen deze naar Duitsland werd gestuurd en in Krefeld werd gelegerd. De stad verkeerde in de chaos van het zojuist gecapituleerde Duitsland de Nazi-bestuurders waren ge vlucht, er waren tienduizenden vluchtelingen, er was gebrek aan voedsel en transport. Kramers vertrouwen in Kissinger moet grenzeloos zijn geweest, want door zijn toedoen werd soldaat Kissinger, 20 jaar oud en nauwe lijks van de schoolbanken, aange steld om de stad weer op poten te zetten. Binnen drie dagen had Kissin ger een nieuw stadsbestuur in functie. Dr. Kramer zei later. „Dit was een wonderkind. Hij had een ongehoord aangeboren gevoel om zich uit moeilijke situ aties te redden". Een jaar na deze krachttoer werd Kissinger onbeperkte volmacht gegeven als administrateur van de gehele pro vincie Bergsstrasse, inclusief de bevoegdheid om. hoewel zelf nog steeds soldaat, alle arrestaties te laten verrichten die hij nodig achtte. De gevluchte joodse emi grant werd als domicilie boven dien een kasteel ter beschikking gesteld. Na deze legendarische episode werd Kissinger, inmiddels tot ser geant gepromoveerd (dr. Kramer was luitenant geworden), op nieuw door toedoen van zijn mentor aangesteld als inspecteur aan de opleidingsschool van de geheime dienst van het Europese opperbevel. Hier gaf Kissinger les, aan kolonels en majoors, in de techniek van het opsporen van nazi's. Na zijn demobilisatie bleef hij nog een jaar als burger in dienst van het leger tegen het voor die tijd riante salaris van 36-000 gulden per jaar. Maar Kissinger liet zich daar niet door inpalmen zijn doel was nog steeds een opleiding aan de beste Amerikaanse universi teit. Een jaar later werd hij inge schreven aan Harvard University, 'waar hij zijn tweede mentor vond. prof. William Yandell Elli ott, die staatkunde doceerde (en door progressievere studenten als „afgedaan" werd beschouwd). In 1952 schreef Kissinger zijn docto- raalsscrlptle (350 pagina's, waaro ver geklaagd werd door professo ren) over de filosofen Hegel, Spengler en Toynbec. Daarin komt een nu intrigerende passage voor: „Instinct is geen gids voor een politiek beleid Alle wer kelijk grote prestaties ln de ge- schiedenls zijn hel resultaat ge weest van de verwerkelijking van principes en niet van een slimme waardering van politieke condi ties". Na zijn promotie kreeg de am bitieuze jonge doctor een grote tegenslag te verduren hij werd afgewezen voor het professoraat aan Harard, niet op grond van zijn academische papieren, maar omdat zijn autoritaire gedrag te gen de haren instreek van hoogle raren en studenten. Een aanbod van de University van Chicago wees Kissinger van de hand, kennelijk overtuigd dat Harvard mettertijd van mening zou veranderen (in 1959 werd hij er inderdaad aangesteld als lec tor, in 1962 als professor). Maar vier jaar voordat hij ten slotte als lector tot Harvard werd toe gelaten, deed zich een gelegen heid voor die de belangrijkste springplank zou worden naar het Witte Huis. Dat was de vacature van adjunct-hoofdredacteur bij het gezaghebbende tijdschrift Fo reign Affairs, een publikatie van de particulier opgezette „Raad voor buitenlandse politiek". Kissinger werd niet aangeno men omdat de hoofdredacteur, Hamilton Fish Armstrong, Kissin gers schrijfstijl „enigszins stijf en te nadrukkelijk" vond. maar door zijn sollicitatie werd hij op aan beveling van onder anderen Ar thur Schlesinger en McGeorge Bundy (die later verbonden wa ren aan de staf van president John Kennedy) gevraagd om rap porteur te worden van een van de studiegroepen van de raad die zich bezighield met het vraagstuk van de kernwapens. Het was Kissingers studierap- port daarover, „Kernwapens en buitenlandse politiek", dat de aandacht trok van de toenmalige vice-president Richard Nixon, die hem een bewonderend briefje schreef. Maar het zou nog tien .jaar duren voordat de twee man nen elkaar, in 1967, zouden ont moeten. DEN HAAC^(ANP) Ruim 50 procent van de Nederlandse consumenten verwacht dat dei algemene economische situatie i de komende twaalf maanden slechter zal worden. Dit is naar voren gekomen bij een onder-1 zoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in oktober heeft verricht. Slechts 16 pet van dc Nederlandse I consumenten verwacht een verbete- j ring van de economische toestand. Bij een gelijksoortig onderzoek van het CBS in aprll-mei waren deze cijfers respectievelijk 61 pet (verslechtering) en 13 pet (verbetering). Du viermaan delijks onderzoek van het CBS wordt gehouden onder ongeveer 5000 Neder-j landse huishoudens en vindt op gelij ke wijze in de andere landen van de LARDINQIS: WERKEN AAN 'GROEN CONTRACT" HAARLEM (ANP) Er moet nietI alleen een sociaal contract komen, erj dient in de toekomst ook te worden j gewerkt voor een 'groen contract'. Minister ir. P. J. f.ardfnofs van land-1 bouw en visserij zei dit maandagmid-l dag te Haarlem in de vergadering van de Katholieke Land- en Tuin bouw bond. een regionale organisatie voor west-Nederland. Zo'n 'groen contract' behoeft volgens de minister geen negatieve kant. te hebben voor land- en tuinbouw. Hij vroeg de Nederlandse agrariërs eraan mee te werken dat de Nederlandse landbouwbedrijven een menselijke di mensie behouden en geen onmenselij ke dimensies krijgen, zoals hel geval is in bepaalde streken in Oost-Europa, die worden veranderd in 'cultuurwoes tijnen'. Hij deed een beroep op de boeren en tuinders, voort te gaan met hel werk dat ze tot nu toe gedaan hebben om het Nederlandse volk een afwisselend landschap te bieden. AARDGAS VOOR TUINDERS NIET DUURDER DEN" HAAG (ANP) Aardgas stoken de glastuinders zullen geen last heb ben van de milieuheffing op zware stookolie. Door de koppeling van olie prijs en aardgasprijs zou de heffing; ook hun aardgas duurder maken, wa re het niet dat de regering besloten; heeft die prijsverhoging voor haar rekening te nemen. In de per 1 oktober j.l. ingevoerde speciale aardgasprijs voor tuinders- grootverbruikers zal dit gevaar van de overheid merkbaar worden. Europese gemeenschappen plaats Bij het onderzoek wordt de mening ge vraagd over de algemene economische toestand, de financiële situatie van het gezin en de prijsontwikkeling. Wal de prijsontwikkeling betreft verwacht 9.3 pet van de consument dal da prijzen de komende 12 maanden zul len stijgen. Ruim 48 pet van de onder vraagden verwacht zelfs een sterke stijging (tegenover 36 pet in april van dit jaar). Op de vraag: „Meent u dat de mensen thans goed aan doen grote aankopen te verrichten?" antwoordde 52 pet (april-mei 40 pet) dat het ogenblik noga) gunstig is, terwijl 26 pet (aprll-mei 30 pcti meent dat het ogenblik noch bijzonder gunstig noch bijzonder ongunstig is .slechts 15 pet (april-mei 30 pel) vindt het ogenblik eerder ongunstig om grote aankopen te verrichten. Verder verwacht 17 pet van de onder/raagden dat de financië le situatie van de huishoudens do komende twaalf maanden zal vt-rbete ren (april-mei 21 pet), terwijl 20 pet (aprll-mei 21 pet) een verslechtering verwacht. PEKING (APP) Het is mogelijk dat binnen twee of drie een Amerikaans-Noorvietnamese vredesovereenkomst kan wor den afgesloten in Parijs, zo heeft de Chinese premier Tsjoe en Lai maandag op een bijeenkomst met buitenlandse journalisten in Peking gezegd. De premier wees slechts op de mogelijkheid van een spoedig akkoord en toonde zich niet hijzonder optimistisch of pessimistisch over het Parijse overleg. Tsjoe sprak op een bijeenkomst van Afrikaanse diplomaten. Hij vroeg zich ook af of het wel terecht is dat zoveel kabaal wordt gemaakt over enkele honderden krijgsgevangenen in Noord-Vietnam, terwijl in Zuid-Viet- nam tienduizenden mensen gevangen zitten. Vanmiddag verder De onderhandelingen tussen de Ameri kaanse presidentsadviseur Henry Kis singer en de Noordvietnamese topon derhandelaar Le Due Tho worden van daag om 15.00 uur in de Parijse voorstad Gif-Sim-Yvette voortgezet. Dit is van Noordvietnamese zijde in de Franse hoofdstad vernomen. Vandaag worden in het kader van het vredesoverleg in Parijs nog twee an dere bijeenkomsten gehouden. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat Porter en William Sullivan, expert van het state department in Zuidoost-Aziatische aangelegenheden, in de ochtend een gesprek zulten heb ben met de Noordvietnamese delega tieleider Xuan Thuy en de Noordviet namese vice-minister van buitenland se zaken Nguyen Co Thach. Tevens ko men de technische deskundigen, die zondag ook al vergaderden, weer bij een. Men neemt aan dat deze deskun digen werken aan de definitieve for mulering van het ontwerp-akkoord. Volgens de Amerikaanse woordvoer der is het waarschijnlijk dat de twee groepen aanwezig zullen zijn bij de nüddagbesprekingen tussen Kissinger en Ia Due Tho. Uit Moskou is maandagavond in rijs aangekomen Vo Dong Giang, lid ran het centrale comité van het Zuid- cietnamese nationale bevrijdingsfront. Hij zal vermoedelijk het congres van de Franse communistische partij bij wonen dat woensdag begint. Hanoi wordt daar vertegenwoordigd door rice-premier Le Thanh Nghi, die al sinds zondag in de Franse hoofdstad fe. He zevende zitting van de huidige NEW-DELHI (DPA) Vertegen woordigers van het India?' en het Pakistaanse leger hebben maandag i»' het Pakistaanse grensdorp Soechct- sarth het akkoord over de demarca tielijn ln Kasjmir getekend. onderhandelingsronde eindigde maan dag om 19-15 uur in Neuilly-Sur-Seine. Tegen zijn gewoonte in groette Le Due Tho de journalisten niet toen hij vertrok. Vijf. minuten later verdween Henry Kissinger in het gezelschap van William Porter die als voorzitter van de officiële Amerikaanse onderhande lingsdelegatie voor de eerste keer aan het gesprek deelnam. Over de stand van zaken is niets bekendgemaakt. Het was de 13e maal dat Kissinger en Tho bijeen waren sinds zij op 20 november hun poging begonnen om de laatste hand te leggen aan de vredesovereenkomst voor Vietnam, die zij in oktober hadden opgesteld. De beide onderhandelaars hadden hun overleg opgeschort terwijl hun a tenten 'technische bijzonderheden' be spraken. Terwijl het overleg maandag aan de gang was, werden twee molotovcock tails geworpen naar het gebouw van het Noordvietnamese diplomatieke ge zantschap in het centrum van Parijs. De brandbommen ontploften tegen de buitenmuur en richtten geen schade aan. Troepen Geen van beide partijen maakte bij zonderheden over het verloop van de besprekingen bekend, maar uit verkla ringen van Saigon, Hanoi en de Viet- cong bleek dat het geschil over de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen in Zuidvietnam de belangrijk ste hinderpaal voor een overeenkomst blijft. Terugtrekking lil Saigon verklaarde minister van buitenlandse zaken Tran Van Lam dat Zuid-Vietnam slechtst met een vredes overeenkomst zal instemmen als daar in wordt voorzien.in de terugtrekking' van de Noordvietnamese troepen uit het zuiden. (ADVERTENTIE) {Als u nog nooit kennis hebt gemaakt met de prima Philips batterijen, vraag dan eens een demonstratie bij uw handelaar. HELSINKI Na een telefoontje van een onbekende hebben Finse kikvorsmannen in de buurt van Helsinki deze onderzeeboot ge vonden. Het scheepje, dat voor de voortstuwing en besturing is uit gerust met accu's, is vier meter lang en weegt meer dan duizend kilo. (Van onze correspondent BONN Het nieuwe WestduiU» kabinet, dat deze week voor de Bondsdag zal worden beëdigd, zal uit meer ministers dan ooit beslaan. Dit is de Ietwat wrange vrucht van we kenlang onderhandelen lussen de Soci aal-Democraten van kanselier WHly Brandt en dc Liberalen van vice-kan- sellers Walter Scheel, waarbij in Bonn Is bewezen dat het gemak van een verkiezingsoverwinning niet altijd recht evenredig loopt met dc vlotheid van een kabinetsformatie. Iedereen moest tevreden worden ge steld, niemand is het eigenlijk. Zowel de Liberalen, die bij de verkiezingen van 19 november meer dan 8 procent omhoog gingen, eisten hun deel van de buit op, als de linkervleugel van de Sociaal-Democraten, d:e er aanspraak op maakt door haar intellectueel han delen de nieuwe voorsprong van meer dan 40 zetels in het parlement te hebben bewerkstelligd. De partij van vice-" nseller en mi nister van buitenlanc - zaken Walter Scheel claimde zowe. een post in de financleel-economische sector alt met name het departement v» i justitie. Tot diep in de afgelopen nacht hebben Brandt, en Schee! nog beraadslaagd over de samenstelling van hun lijst van ministers, die uiteindelijk pas be kend zal worden gemaakt nadat Brandt donderdag Ln de Bondsdag eerst weer formeel tot bondskanselier zal zijn benoemd Niettemin stond het vannacht wel vast dat het compromis ten min ste drie ministers zonder portefeuille zal opleveren, twee van sociaal-demo cratische zijde en één van vrije demo cratische kant. De Liberalen, die m het oude kabinet slechts drie klassie ke departementen beheerden (buiten landse zaken, binnenlandse zaken en landbouw), krijgen er zo uiteindelijk ten minste twee ministeries bij en als belangrijkste dat van economische za ken. Economische zaken wordt weer van financiën afgesplitst, waarmee het, te zamen met voormalige superstar en thans volkomen vergeten Karl Schil ler, twee jaar geleden was samenge smolten. Toch is het Schillers opvol ger Helmut Schmidt gelukt aan deze kabinetsformatie een haast opper machtig departement „van de schat kist" over tc houden, dat het hele W'estduitse conjunctuurbeleid zal moe ten gaan bundelen en dat ook de Bondsrepubliek binnen de Europese gemeenschap zal vertegenwoordi gen. In wezen heeft Schmidt, die naast Brandt en Scheel de machtigste man in het kabinet wordt (en de gedood verfde opvolger van Brandt zelf), kans gezien via een handig optisch bedrog de verworvenheden van Schil lers super-ministerie te behouden. Daarvoor is het de Sociaal-Democra ten niet gelukt de bevoegdheid van milieu en ruimtelijke ordening los te weken van het departement van bin nenlandse zaken, dat in beheer blijft bij de even rechts-georiënteerde als autoritair optredende liberaal Gen- scher. SOPHIA LOREN VERWACHT TWEEDE KIND ROME (DPA) De Italiaanse film ster Sophia Loren verwacht nog voor Kerstmis haar tweede kind. Dit schrijft het in Turijn verschijnende blad 'Stampa Sera'. „Geen enkele medeverantwoording voor financiering" UTRECHT (ANP) Mr. C. Schelfhout, staatssecretaris van on derwijs in het kabinet-Biesheuvel, acht inperking van de onder wijsvrijheid noodzakelijk. Hij zegt in een interview met "Ruim Zicht' van het NKV, dat een van de grootste moeilijkheden van het ogenblik is, dat er van de kant van het onderwijs geen enkele medeverantwoordelijkheid bestaat voor de financiering. gaat echter 85 procent op aan de stijging van de kosten van de lopende verplichtingen, voor het overgrote deel in de personeelssector. Kortom: „De docenten eten de onderwijsbegro ting op". Voor niemand telt blijkbaar mee, aldus mr. Schelfhout, dat die geweldige hedragen voor de perso neelssector de meest essentiële bijdra ge voor de onderwijsvernieuwing vor- „Men stapelt maar wens op wens vanuit een volstrekt vrijblijvende posi tie". Als voorbeeld noemt mr. Schelf hout het beleidsplan van de algemene Bond van Onderwijzend personeel. Verwezenlijking van de wensen die daarin voorkomen zou alleen al voor het kleuter- en basisonderwijs 900 miljoen vergen. Mr. Schelfhout is met betrekking tot de onderwijsfinanciering 'verschrikke lijk pessimistisch'. In de onderwijsbe groting 1973 is het budget vergeleken bij 1971 met ruim twee miljard gul den omhooggebracht. Van dat bedrag Bij de verdeling van de beschikbare gelden doen zich grote problemen voor. In de opleiding van een huisarts wordt 500.000,- geïnvesteerd, maar er is geen geld om iets effectiefs te doen aan het inhalen van de achterstand van kinderen uit sociaal zwakkere milieus. Men zal volgens de staatssecretaris in het onderwijs afstand moeten doen van verdere perfectionering, bijvoor beeld van de aanschaf van video recorders. „We zitten aan een grens". Scholenbouw Een andere vrijheid waar mr. Schelf hout bezwaar tegen heeft is die van de gemeenten om uit de algemene middelen extra geld beschikbaar te stellen voor de scholengouw hoven de officieel geldende normen. Een school mag per kubieke meter ƒ140,- kosten, maar er zijn gemeenten die toch ƒ200,- uitgeven. Volgens mr. Schelf hout valt dat niet te rechtvaardigen: „We zullen ons allemaal een bepaalde discipline moeten gaan opleggen op het gebied van de bouw en exploitatie van de scholen, anders maken we ons onderwijs willens en wetens onbetaal baar". Hij constateert verder, dat onderwijs- woordvoerders louter over hun eigen terrein spreken. Het is nog nooit mogelijk geweest om met bijvoor beeld de academici te discussiëren over een bezuiniging van een t miljoen als dat bedrag beter zou kunnen worden gebruikt voor transport van gehandicapte kinderen naar blo-scholen. Mentaliteit Vanuit de sociale rechtvaardigheid en vanuit de wezenlijke functie van het onderwijs zouden voorzieningen voor kinderen die achtergebleven zijn, vol gens mr. Schelfhout grote voorrang moeten hebben. „Daardoor hoort men verderop in het onderwijs iets voor over te hebben, maar de juiste menta liteit ontbreekt". „Uiterst onevenwichtige adviesaanvraag bij SER" UTRECHT (ANP) TJiterst onevenwichtig' vindt het .NKV de adviesaanvrage van minister Boersma en staatssecretaris Riet kerk aan de SER over de mogelijkheid, de stijging van de premie druk voor de sociale verzekeringen in de periode 1971-1975 tot maximaal 3 procent te beperken. Met deze adviesaanvraag, die volgens het NKV veel weg heeft van 'politiek geklungel', door kruisen de bewindslieden naar de mening van het verbond een weloverwogen beleidsbepaling over de totstandkoming van de sociale verzekeringen. Dc bewindslieden, aldus 'Ruim Zicht', het officiële orgaan van het NKV, gaan er min of meer als vanzelfsprekend van uit dat het komende kabinet eenzelfde beleid zal voeren als het kabinet-Blesheuvel. 'Ze gaan er aan voorbij, dat er van een dergelijke continuïteit wel eens helemaal geen sprake kan zijn'. Er bestaat evenmin zekerheid over de vraag of de 3 procent-norm nog wel haal baar is. De minister en de staatsesretaris hebben de SER ook gevraagd, te bekijken of het door invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverzeekring en be vriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind mogelijk is, beneden de 3 procent-norm te blijven. Principieel afgewezen Kn dat, aldus 'Ruim Zicht', terwijl de vakbeweging deze twee punten nog maar zeer onlangs om principiële redenen heeft afgewezen. De regering heeft ze toen ingetrokken, maar nu wordt er in de adviesaanvraag van uitgegaan dat ze plotseling weer wel aanvaardbaar zouden zijn. Erg vreemd vindt het NKV daarbij de aankondiging, dat de regering nog met een afzonderlijke nvraag zal komen over de structuur van de ktaderbijslagverzekering. (ADVERTENTIE) Iemand had een kamertje van zijn transistor verhuurd aan vier aardige Philips batterijtjes. Maar ze waren wel luidruchtig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9