Vijftig gulden voor een Stradivarius? zïp -w Raad Westerschouwen huldigde' burgemeester EL P. Everwijn iHil.ilHlllLIH centrale verwarming Het Dienstencentrum voor Midden-Zeeland al te klein Kampioenspuzzelaars VEERTIG JAAR OVERHEIDSDIENAAR SAMENWERKING ADMINISTRATIEF DIENSTENCENTRA Z-VLAANDEREN MIDDEN-ZEELAND NOG ONZEKER jtfïüDAG 9 DECEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Zover is het al gekomen: Ad en Corrie Deegens uit de Wester- scheldestraat in Middelburg zijn niet overal meer welkom aan de start bij oriëntatieritten. Er wordt nog wel eens naar het echtpaar gewezen. En dan wordt er gezegd: daar heb Je ze weer. Die zullen wel weer met de eerste prijs gaan strijken. Het is zelfs een keer gebeurd dat ze niet eens mochten inschrij ven. Toen hebben ze buiten mededinging aan de rit meege daan. De equipe Deegens zal nu onderhand wel berucht zijn. Want de Deegens werden in Drente landskampioen. PZC: Hoe wordt je dat, landskam pioen? Ad Deegens (30): „Och het :s dikwijls wn kwestie van geluk- En ook gaat het erom te onthou den wat voor fouten je maakt. Er rijn mennen die maken noma drie. vier keer achter elkaar de zelfde fout- Dat zal mij niet over komen. Tachtig procent van die foefjes heb ik wel door". PZC: Moet je een goeie puzzelaar zijn om hel bi) een oritntatierit ver te kunnen schoppen? „Ja, dat geloof ik wel", zegt Dee gens. En zijn vrouw vuit aan. „Wij puzzelen altijd nogal graag. Maar dat zit in de familie. Tenminste van mijn kant". Mevrouw Deegens: „Wij zijn geen prijzenrijders. Het gaat ons om de eer. Wij doen liever mee aan een kampioensrit. met cracks dan aan een rit van de een of andere buurtvereniging, die als eerste prijs een kleurentelevisie geeft" In de Fiat van Deegens zijn de taken nauwkeurig verdeeld tij dens de ritten. Meneer stuurt en mevrouw leest kaart. Maar me neer wil ook wel eens meekijken op de kaart- En dan wordt er dikwijls geklb- listen die zich groen en geel erge ren aan hei gedrag van deelnemers aan orienlaUerittm. I* dat ach le lijk aloppen ergens midden op een weg niet levensgevaarlijk? Deegeas: De leden van de auto clubs houden rekening met de andere weggebruikers Maar het zijn meestal die personeels- en buurtverenigingen die de zaak Die organiseren, meestal nog zon der vergunning, een ritje om de kas te spekken. Die zetten soms rustig op zaterdagmiddag een route uit door de Lange Delft In Middelburg. En die richten op de gevaarlijkste punten controle pos ten In. WIJ zijn er nu voor be/.lg dat cr alleen vergunningen wor den afgegeven aan erkende auto clubs". AD DEEGENS Is dit strijkinstrument een vermogen waard? Is de viool, die de 59-jarige betonwerker Lukasse uit Goes voor vijftig gulden van een ou de vriend heeft overgenomen, een echte Stradivarius? Lukasse zelf denkt van wel. In zijn bovenwoning aan de De Graafstraat houdt hij de viool in het 'schijnsel van een schemer lamp. „Kijk", zegt hij, wijzendop de inscriptie aan de binnenkant van het strijkinstrument, ,,kijk, daar staat het: Antonius Stradivarius Cremonsis Facicbat Anno 1705". Hoe komt die meneer uit I)e Graafstraat eigenlijk an die vi ool? Daar zit een klein verhaal aan vast. Lukasse. geboren en getogen in Hoedekenskerke. waar velen hem kennen van de tijd dat hij met groente langs de deur ging. vertelt: „Een .jaar of veertig geleden speelde ik samen met een kameraad viool. Eén keer per week gingen we van Hoedekenskerke naar 's-Gra- venpolder om daar met enkele andere mensen te oefenen in de slagerij van Kievit. Ik ben die kameraad later uit het oog verlo ren want dieis verhuisd naar Enschede. En ik verkocht mijn eigen viool. Een paar jaar gele den ben ik die kameraad eens gaan opzoeken. Bij die gelegen heid kwam ik er achter, dat hij zijn viool nog steeds had. Maar hij. deed er niks mee. Want hij speelde de laatste tijd .op een elektronisch orgel. Toen heb ik gezegd: als jij er toch niks mee doet, verkoop 'm dan aan mij Nou, daat is hij mee akkoord gegaan. Voor vijftig gulden heb ik die viool overgenomen". Van spelen is nadien niets meer gekomen. De viool verhuisde naar de zolder. Lukasse zegt: „Mijn vingers stonden er niet meer naar. En bovendien was ik intussen in deze bovenwoning te rechtgekomen. Als je hier viool gaat zitten spelen geeft dat een rotgeluid voor de buren". Maar toen er op een keer een bericht in de krant verscheen, waarin werd gemeld dat een Stradivarius op een veiling bij So- theby in Londen 48000 pond ster ling oftewel ƒ720.000 had opge bracht ging Lukasse naar de zol der om zijn eigen viool eens nader te bijken. Daar ontdekte hij de inscriptie. Nog wilde hij er niet veel waarde aan hechten. Want het is een be kend feit, dat veel leerlingen van de beroemde vioolmaker het mo del hebben nagemaakt en naar Stradivarius hebben genoemd. Maar vorige weck kwam er an dermaal een bericht over de vei ling van een Stradivarius in de krant. Deze keer had een viool van de hand van Antonio Stradi varius 840.000 gulden opgebracht. Een recordbedrag! Bij het lezen van dit bericht kreeg Lukasse helemaal de krie bels. En nu wil hij er eindelijk wel eens het fijne van wten. Alleen is het nog de vraag wie hem verder kan helpen. De Goesenaar is nog niet ingegaan op de uitno diging, die hij heeft gekregen na het schrijven van een brief aan de vermaarde vioolhandelaren William Hell en Sons in Londen. Lukasse moest, zo stond er in de brief, maar een langs komen, zo dat het instrument zou kunnen worden getaxeerd. Als die viool echt is. is ie een vermogen waard", mijmert Lu kasse. zijn vrouw. Want met dat ding in een kluis laten opbergen", oppert zijn vrouw-Dant met dat ding in huis doe ik geen oog meer dicht Vandaag of morgen halen ze 'm nog weg". Zoals iemand die meedoet aan de staatsloterij in zijn fantasie al een bestemming bedenkt voor de hoofdprijs, zo hebben ze ook in het gezin Lukasse hun gedachten de vrije teugels gelaten. „Als die viool werkelijk eens veel zou opbrengen zou ik de op brengst meteen beleggen In grond en woningen", verkondigt de be tonwerker. Zijn vrouw lijkt al overgelukkig te zijn met een lap je vloerbedekking in de achterka mer en een nieuw bankstel In de kamer voor. En de zoon die uit- gevloerd op de bank ligt, gokt op een eigen huisje tegen de tijd dat hij gaat trouwen. Ik vraag hem: Zal uw vriend in Enschede ook meedelen als mocht blijken dat de viool inder daad een kapitaaltje waard is. „Zeker wel", verkondigt Lukasse- „En u krijgt er ook wat van hoor", zegt hij mij. Als u me straks in een nieu we auto ziet rijden, dan weet u dus bij deze waar ik dat allemaal van doe! door jacques cats BURGEMEESTER: „SAMEN VEEL GEDAAN" HAAMSTEDE De gemeenteraad ran Westerschouwen liecft maandag avond het feit herdacht, dat burge meester H. P. Everwijn op 1 Septem ber 40 jaar werkzaam was in over heidsdienst. Dat men bij dit ambtsju bileum niet eerder had stilgestaan bleek, zoals de burgemeester in zijn dankwoord zei, een gevolg te zijn van de omstandigheid, dat er een grote voor hem was om burgemeester een andere gemeente te worden. Nn dit niet is doorgegaan meende de raad alsnog aandacht aan het jubi leum te moeten schenken. Everwijn begon zijn ambtelijke loopbaan op 1 september 1932 als volontair bij de gemeente Brouwershaven. Na een onderbreking "ijna een jaar voor militaire werd hij in 1937 aangesteld als onbezoldigd ambtenaar te Duivendij- ke. Een jaar later trad de heer Ever wijn als ambtenaar en tevens gemeen teontvanger in dienst bij de gemeente Zuidzande, van welke gemeente hij in 1955 burgemeester-seecretaris werd. Op 1 Juni 1964 stak de heer Everwijn de Schelde over om burge meester te worden van Westerschou- Wethouder M. J. Steur schetste de Krste burger als een man, die de raken met grote voortvarendheid wist aan te pakken, „u hebt ook altijd veel moeite gedaan om bij grote besluiten aller instemming te krijgen. U was er ook een voorstander van om zoveel mogelijk mensen in de zaken te be trekken", aldus de wethouder, die voorts memoreerde, dat een burge meester ook vele nevenfuncties ver vult als voorzitter van het rusthuis, de stichting Renesse en de stichting dorpshuis Renesse. „Het onderwijs had uw speciale belangstelling en veel hebt u gedaan om dit nieuwe gemeen tehuis te kunnen betrekken". Na de echtgenote van de burgemeester in zijn dank te hebben betrokken bood wethouder Steur de burgemeester een foto-album aan met de reportage van de opening van het nieuwe gemeente huis. Mevrouw A. G. J. Friderichs- Landegent bood mevrouw Everwijn met het gezegde 'we hebben niet al leen, een burgervader, maar ook een burgermoeder' een boeket bloemen aan. Namens de protestants-christelijke fractie sprak de heer A. Dalebout en namens de fractie van de PvdA richt te de heer J. Lustig zich tot burge meester Everwijn. Deze zei het te waarderen, dat de burgemeester in vele commissies zit. Niet alleen bin nen, maar ook buiten de gemeen te. De heer Lustig achtte dit van groot belang voor de gemeenschap van Wes terschouwen. Raadslid B. J. Klooster man zei namens de fractie van de VVD, dat Westerschouwen onder lei ding van burgemeester Everwijn is uitgegroeid tot de derde badplaats van Nederland en dat ondanks de beperkte middelen van de gemeente secretaris J. W. de Jonge, die namens het gemeentepersoneel feliciteerde, zei dat men na acht jaar werken met de burgemeester met voldoening terug 'kon zien op wat bereikt is- Hij over handigde namens het personeel een scheerapparaat en twee boekwerken. In zijn dankwoord zei burgemeester Everwijn de hem toegezwaaide lof voor een groot deel terug te willen kaatsen naar anderen, want 'wie ben ik?', aldus de burgemeester. „Wij heb ben samen veel gedaan en samen kan men ook veel bereiken". Tenslotte deelde wethouder Stem mee, dat bij de nieuwjaarsreceptie op 1 januari ook de burgerij in de gele genheid zal worden gesteld om de burgemeester met zijn ambtsjubileum te feliciteren. Middelburg, Houtkaai 7 01180-61 42 Stoeien met schijven GOES In de damrubriek van onze medewerker L. Anderson uit Goes zijn enkele fouten geslopen. De heer An derson schreef de volgende rectifica tie: 'Onder het opschrift 'stoeien met schijven' verscheen de damrubriek van zaterdag jongstleden. Klaarblijke lijk geinspireerd door deze aanhef heeft men zich van PZC-zijde alle moeite getroost het probleem 'De On voltooide' te completeren- Door het bijplaatsen van een tweetal zwarte en één witte dam, mitsgaders het ver plaatsen, cq. weglaten van een enkele schijf heeft, men weliswaar kans ge- zien de damliteratuur te verrijken met een uniek oeuvre, maar helaas moet worden gevreesd, dat het vinden van een uitweg uit deze doolhof de doorsnee-dammer te machtig zal blij ken. Vandaar dat wj onze trouwe oplossers willen adviseren uitsluitend acht te slaan op de cijfemotatie. Dus geen dammen en een zwarte schijf geplaatst op 27 en 29, zomede een witte op 34. In het 'Mini' probleem behoort op veld 47 geen dam te staan, maar een schijf. WACHTLIJST MET 35 NAMEN OVERLEG OVER SAMENWERKING ZEEUWSCH-VLAANDEREN VLISSINGEN Het Administratief Dienstencentrum "Midden-Zeeland', dat in mei van dit jaar in Vlissingen werd geopend is nu al te klein. Directeur A- Beun van het centrum maakte dat maandagmorgen duidelijk tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het AüMZ. Hij wees erop, dat eind december de maximale capaciteit 65 arbeidsplaatsen voor hoofdarbei ders van het gebouw aan de Mercuri- usweg in Vlissingen wordt bereikt. Men heeft een wachtlijst met 35 kan didaten die in meerderheid uit Middel burg komen- Het algemeen bestuur het weten, dat hard moet worden gewerkt aan uitbreiding van het dien stencentrum, De heer J. J. Kempe: „We zijn er bij de opening van het nieuwe gebouw al met z'n allen van uitgegaan, dat het EO maakte opnamen van samenzang in de Gasthuiskerk MIDDELBURG In de Gasthuiskerk te Middelburg maakte de Evangeli sche omroep maandagavond onder de titel 'Zeeland zingt' radio-opnamen van koor- en samenzang, die in janua ri van het volgend jaar worden uitge zonden- Medewerking aan deze uitzending ver leenden het evengelisatiekoor 'Inter nos' uit Middelburg en de zangvereni ging 'Nut en Genoegen' uit Aagteker- ke, beide onder leiding van dirigent F. Bakker; het Nederlands hervormd meisjeskoor 'Con Anima' uit Souburg en het meisjeskoor "Nieuwland" beiden onder leiding van dirigente mevrouw Francke Davidse. De meisjeskoren kre gen trompet- en pianobegeleiding van respectievelijk Ronnie de Rooy en Bram beekman, beiden uit Souburg, terwijl de gemengde koren en de samenzang werd begeleid door orga nist Piet Fey uit Middelburg. De zang in de goed gevulde kerk aan de Lange Delft werd geregistreerd door een opname wagen van de NOS- Flinke schade aanrr jding VLISSINGEN Maandagavond om ongeveer half negen kwamen twee personenwagens op de kruising Troel- straweg - Van Bossestraat te Vlissin gen met elkaar in aanrijding. Het ongeluk ontstond, doordat H. L. uit; Vlissingen met zijn auto. komende uit de richting Alexander Gogelweg, op het kruispunt geen voorrang verleen de aan de van rechts komende auto-: mobilist G. B. B. uit Vlissingen. Beide wagens werden behoorlijk beschadigd- Er deden zich geen persoonlijke onge-j vallen voor. wel eens gauw te klein zou kunnen zijn-". De heer C. Pinxteren: „Bij dei bouw is al gesteld, dat het gebouw te klein zou zijn- Met 35 mensen op de1 wachtlijst moet er gezorgd worden; voor een adequate oplossing. Ik dacht1 dat bij de opening van het gebouw! van de kant van het ministerie de toezegging is gedaan, dat er uitge breid zou worden". Drs. J. Dijkgraaf stelde dat men bij uitwerking van uitbreidingsplannen moet bezien of hoofdarbeiders, die buiten Walcheren zijn ge plaatst op externe projecten, eventu eel ook in aanmerking komen voor plaatsing op het centrum. Mr. J L- Osterman „Misschien kan het dage lijks bestuur met een notaatje over uitbreiding komen". Voorzitter drs. M- Beinema: „De zaak komt hier binnen kort in het algemeen bestuur terug" Gesprek Dat gebeurt ook met de plannen om een vorm van samenwerking tot j stand te brengen tussen het werkvoor zieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen en het Administratief Dienstencentrum Midden-Zeeland. Het. algemeen be- stuur van het ADMZ kreeg maandag een verslag van de oriënterende be sprekingen, die al zijn gevoerd over: de samenwerking en over eventuele vestiging van een dependance voor hoofdarbeiders in Zeeuwsch-Vlaande ren. Delegaties van'Midden-Zeeland eni Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen tijdens een orinëterend gesprek tot de conclusie, dat samenwerking moet worden nagestreefd op korte termijn. Het algemeen bestuur machtigde het dagelijks bestuur de besprekingen daartoe voort te zetten- Als het Zeeuws-Vlaamse werkvoorzienings schap en het ADMZ samengaan, kan een bedrijfsmaatschappelijk werker worden aangetrokken voor de twee centra voor hoofdarbeiders. Mevrouw M. Geerse-Van Egdom drong er op aan nu al en maatschappelijk werker voor het centrum in dienst te nemen. De heer Osterman merkte daarbij op, dat het centrum nog wel geen full time baan biedt voor een maatschap pelijk werker, maar dat men waar schijnlijk toch te maken krijgt met iemand, die nog niet is afgestudeerd aan een sociale academie en die een deel van zijn tijd nodig heef: voor afronding van zijn studie. Drs. Beine ma adviseerde de vergadering af te wachten tot men meer zekerheid heeft over de samenwerking met Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de behandeling van de begroting stelde de heer Osterman. dat ernaar gestreefd moet worden de rijksbijdra ge voor het dienstencentrum omhoog te krijgen. De begroting, met op de kapitaaldienst een nadelig saldo van 236.823,81, werd ongewijzigd goedge keurd. Binnenkort voorstel van db Zeeuwsch-Vlaanderen. In de vergade ring van maandag werd al evenmin een beslissing genomen- Het algemeen bestuur heelt maandag de begroting voor 1973 aangenomen evenals maatregelen met betrekking tot salarissen en rechtspos: treregeling van de werknemers. De Aardenburgse vertegenwoordiger L. de Clerck sprak er maandag nogmaals zijn teleurstel ling over uit dat zijn gemeente en Sluis niet vertegenwoordigd waren in het dagelijks bestuur. Zoals bekend heeft dat er toe geleid dat burgemees ter H. van de Beid van Sluis zich terugtrok uit het algemeen bestuur. De heer De Clerck had begrip voor die stap: „Dit mag niet alleen een kwestie var. de grote gemeenten wor den", vond hij. Het raadslid J. A- Kopmels uit Sluis 'na overleg met zijn fractie wel in het bestuur geble ven) herinnerde ook nog aan cie "nar de woorden' die rond de zetels in het dagelijks bestuur zijn gevallen. .De afspraken zijn anders uitgevallen dan was voorzien, maar wij vonden dit werk belangrijk genoeg om in het bestuur te blijven", merkte de heer Kopmels op. Weer kritiek op samenstelling dagelijks bestuur TE KNEUZEN Het sociaal werk voorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaancle- ren (een fusie van de sociale werk plaatsen in Hulst. Terneuzen en Oost-: burg) heeft zich nog niet uitgesprokeni over eventuele samenwerking met hef administratief dienstencentrum 'Mid den-Zeeland' in Vlissingen. Maandag stelde het algemeen bestuur welis-j waar een voorlopig organisatieschema vast, maar daarbij werd de vraag wat er met de Tioofdarbeiders' moet ge beuren, open gelaten. Het dagelijks bestuur zal binnenkort met een voorstel komen om deze groep definitief onder te brengen. Dat zal dan zijn of in een apart Zeeuws- Vlaams werkverband of in een vorm van samenwerking met het diensten centrum in Vlissingen. Ook dit dien stencentrum beraadt zich overigens nog over het samengaan met; BRANDJE TE ZIERIKZEE: WEINIG SCHADE ZIERIKZEE De vrijwillige brand eer van Zierikzee is maandagavond rond zes uur uitgerukt voor een begin ran brand in een oud herenhuis aan de Oudehaven te Zierikzee. Aan het Pand, eigendom van de heer J. Koe- voets ontstond geringe schade aan dak, foot en een kamertje. Dit kamertje werd bewoond door mejuffrouw C- de ■lager, die bij kennissen onderdak vond. Het gedeelte waar het assurantiekan toor De Vlieger' is gevestigd, en een i aangrenzend appartement liepen geen schade op. De brand is veroorzaakt hoor een schilder van het schildersbe drijf Schults uit Zierikzee, die de ko- rijnen aan het afbranden was. Daar- «enter bevond zich vermolmd hout dat '5 gaan smeulen. Ook het dak begon 'lam te vatten. De brandweer wist het gevaar van binnenuit te keren. Volgens f brandweercommandant is de schil fer zwaar in overtreding geweest, om-1 tot aan oude huizen niet gebrand mag j worden. Bovendien moeten uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen wor- fen. De schilder heeft zelf nog gepro- feerd de zaak te blussen, zonder re sultaat overigens. De weinige schade wordt gedekt door de verzekering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7