In december sterke toename werkloosheid te verwachten" Raad Borsele neemt voorbereidingsbesluit in 'zaak Rentmeester' Woningstichting Borsele verdeelde contingent '73 Uitbreiding kleuterschool 's Gravenpolder noodzaak beveland A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1WJ 55 J. VAN DER GIJP (DISTRICTSBUREAU ARBEIDSVOORZIENING IN ZEELAND): VOORAL IN BOUW EN DE METAAL MIDDELBURG Nunr verwacht wordt, zal de werkloosheid In Zcelund In december sterk toenemen, Terwijl het aantal werkzoekenden mannen ln deze provincie in november mot nog eens 350 tot een totaal van 2717 opliep, is er geen enkele reden om aan te ne men, dat in deze situatie binnen af zienbare lijd verbetering zal Intreden, Integendeel: er moet van worden uit gegaan dat ln de loop van de maand januari zoals trouwens vrijwel elk jaar het geval ishet aanbod van per soneel nog verder zal groeien. De hoofdinspecteur-directeur van districtbureau voor de arbeidsvoorzie ning, de heer J. van der Gijp, die maandag een en ander meedeelde tij dens de maandelijkse persbijeenkomst noemde niet name de sectoren bouw nijverheid en metaal, de laatste vooral in zoverre bij de bouw betrokken" •verantwoordelijk" voor de toename van de werkloosheid. Voorts is ook in de groepen landbouw- personeel, horecapersoneel en die losse arbeiders een, zij het dan minde re, groei van de geregistreerde arbeids reserve waar te nemen. De oorzaak moet hier vooral worden gezocht in seizoenomstandigheden. De lieer Van der Gijp wijst erop, dat dezelfde zoenwerkloosheid ook in de komende tijd in verschillende sectoren van het bedrijfsleven in sterke mate aan de dag zal treden. Dat laatste geldt dan weer met name voor de landbouw, waar bijvoorbeeld binnenkort de bie tencampagne, waarin enkele honder den werknemers emplooi vinden, af loopt. In een toelichting op de cijfers over de werkgelegenheid wordt de toename met 350 werkzoekenden in de maand november geen abnormaal verschijn sel genoemd. Zo was de stijging in no vember van het vorige jaar met bijna 500 nog aanzienlijk groter. Het totale beeld ln de provincie is echter aan merkelijk ongunstiger geworden, door dat de werkloosheid zich op een aan merkelijk hoger vlak beweegt dan vo rig jaar: tegen nu 2717 bedroeg het to taal ingeschreven werklozen eind no- vem '61 1806. De stijging van het aanbod heeft zich met uitzondering van Zlerikzee ln alle rayons voorgedaan. Daarbij geven vooral de rayons Goes, Oostburg en Terneu7.cn de toon aan. Met een werk loosheidspercentage van 7,4 procent, steekt Oostburg West-Zeeuwsch- Vlaanderen) ver boven de andere ge bieden uit. Op enige afstand volgen Hulst (5.1). Tholen (4.7) en Middel burg (4,5). Het percentage voor de ge hele provincie is 4.3 procent tegen een landelijk gemiddelde van 3.3 procent. Procentueel komt Zeeland op het punt van dc werkloosheid na Groningen, Friesland en Drente op de vierde. Vraag Tegelijk met deze stijging van het aan bod, blijft de vraag naar personeel verder dalen. In november was overl-| gens slechts sprake van een geringe daling in de vraag, namelijk van 476 naar 465. De heer Van der Gijp voegt I hieraan toe. dat door de voortdurende vermindering van de behoefte aan per soneel. de vraag op een dusdanig laag peil is gekomen, dat afname nog slechts in beperkte mate mogelijk is. Eind november 1971 werden in Zee land nog 1192 mannelijke personeels leden gevraagd. Ook het aanbod van vrouwelijk perso neel is in de afgelopen maand verder gestegen, namelijk van 522 naar 553. Seizoeninvloeden waren hier eveneens een belangrijke factor. Zo waren er stijgingen in de groepen horecaperso neel, van 100 naar 115. winkelperso neel, van 51 naar 55, terwijl er ook sprake is van afvloeiing van vroi lijk personeel in de sectoren landbouw en algemene dienst. De vraag naar vrouwelijk personeel is evenals bij de mannen aan een voort durende daling onderhevig. In novem ber 1971 was er volgens de gegevens van het districtsbureau in Zeeland nog een vraag naar 835 vrouwelijke ar beidskrachten terwijl per ultimo no vember 1972 dit aantal al tot 467 was teruggelopen. In dit beeld maakt overigens de groep vrouwelijk kantoorpersoneel een gun stige uitzondering. Niet alleen daalde het aanbod in de afgelopen maand van 151 naar 136 maar bleek ook de vraag naar vooral jeugdige kantoorperso neel zich in stijgende lijn te bewegen. Voor was de verschillende beroeps-, „MISSCHIEN MOETEN WE NOG EEN NIEUWE SCHOOL ELDERS IN DE KERN NEERZETTEN" ZELFWERKZAAMHEID BIJ DE BEVOLKING MEER STIMULEREN HEINKENSZAND Wethouder E. Baerends van Borsele was er maan dag tijdens de begrotingszitting van de raad Borsele van overtuigd dat de kleuterschool ïn 's-Gravenpolder aan uitbreiding toe is. „De vraag is echter of we een vierde klaslokaal aan dc bestaande kleuterschool moeten zet ten of dat we een nieuwe school moeten realiseren, bijvoorbeeld ln een ander deel van de kern", aldus de wethouder. Verschillende fractiewoordvoerders hadden in hun algemene beschouwing gevraagd naar de plannen met de kleuterschool. Wethouder Baerends vertelde dat in het kader van de scholenbouw verschillende besprekin gen met de provinciale griffie hebben plaatsgehad. „De scholenbouw in 's- Gravenpolder en Kwadendamme komt u in de begroting niet tegen, daarvoor zal een extra financiering getroffen moeten worden. We mogen niet boven een bedrag van ƒ28.000 per lokaal, dat is de norm. Bovendien mogen we geen schetsplan inleveren, maar een besteksklaar plan. Dat alles heeft tijd gekost, maar ik verwacht dat we medio januari met concrete stukken op tafel kunnen komen. Wat de finan ciering betreft zie ik dan geen grote problemen meer", aldus wethouder Baerends. De raad krijgt zo snel mo gelijk de concrete plannen. KVP- woordvoerder P. Vermeulen over het onderwijs in Borsele: „Voor 1973 loopt de post onderwijs voor rekening van de gemeente op tot circa ƒ341.000,Van het principe dat de rijksoverheid de totale kisten van het onderwijs draagt komt dus niet zo veel terecht. Onze fractie dringt er bij uw college op aan om in overleg met de raad van gemeentefinanciën een Zelfwerkzaamheid Voorstel voor vragen-halfuur in raad Borsele HEINKENSZAND De fractie van de PvdA/PPR in de gemeenteraad van Borsele heeft maandag bij de behan deling van de begroting '73 gevraagd om na afloop van de raadsvergaderin gen de gezoekers op de publieke tri bune een half uurtje in de gelegenheid te stellen vragen af te vuren op de raad. De VVD-fractie pleitte via raads lid P- Dekker om de raadscommissies voor advies en bijstand in het open baar te laten vergaderen (het raadslid vroeg tegelijk om de instelling van een commissie voor milieuzaken). De WD zou het op prijs stellen als in de raad een werd gepraat over de voor lichting, inspraak en openheid aan de bevolking „Ook de raad heeft er be lang bij dat de bevolking goed geïn formeerd wordt en dat de bevolking gelegenheid krijgt mee te praten voor af", stelde de heer Dekker. CHU-woordvoerder H. Eversdijk had 'sympathie' voor de suggestie van de PvdA/PPR over een vragen-halfuurtje. „Maar als onze vergaderingen zijn afgelopen zitten er altijd enkel nog maar wat ambtenaren op de tribune, de rest. van het publiek is door onze vergadertechniek meestal al lang ver dwenen". meende de hoer Eversdijk. „We zullen dus eerst wat aan onze vergaderingentechniek moeten veran deren". Bij de recreatieve voorzieningen sne den de verschillende woordvoerders de nadrnk op de zelfwerkzaamheid van de bevolking. AR-woordvoerder J, A. van de Guchte: „Als we het goed hebben dan verzorgt de gemeente in enkele plaatsen de speeltuinen geheel ze.f, voor de volle honderd procent. De bevolking zelf steekt er geen hand naar uit". „In andere plaatsen is de bevolking zeer actief, maar dan drukt ook de volle last van het onderhoud voor honderd procent op de bevolking van het dorp, Wij verzoeken het college de zelfwerkzaamheid, bijvoorbeeld in Nieuwdorp, meer te belonen en de in de andere plaatsen te stimuleren". De PvdA-er IL. A. van Royen vroeg in het kader van de aanleg van speeltui nen om een duidelijk beleid. „Een beleid dat erop gericht is dat in elke kern een speeltuin komt, in de eerste plaats op de zelfwerkzaamheid in de betreffende kern gericht met d"" naast aanvullende activiteiten, ook financieel gebie.d van de gemeen. Wethouder Baerends wees er in zijn antwoord op dat initiatieven vanuit de bevolking tot nu toe steeds door de gemeente zijn ondersteund. „En dat blijft zo", zo steode hij. De SGP-er J. Bras merkte over cul tuur en recreatie op: „We blijven van mening dat hier veel te royaal met de gelden wordt omgesprongen ten op zichte van wat door particulier initia tief wordt opegbraeht. Bovendien, en dat Is een van onze grootste bezwa ren, wordt door sommige subsidies de zondagontheiliging in de hand ge werkt." De WD-er P. Dekker: „Kort geleden waren we in 's-Heerenhoek bij de opening van kleedlokalen met andere accommodatie van de plaatselijke sportvereniging. Wij spreken onze gro te waardering uit voor datgene dat ?en groep enthousiaste burgers door 'nitiatief, zelfwerkzaamheid en door- et tingsvermogen tot stand kan bren- en. Teveel nog, dachten wij, wachten nze burgers passief af wat zijn over bid hem pasklaar voorschotelt. Het ebeurde in 's-Heerenhoek is een nooi voorbeeld van hoe het ook kan," 7e KVP-er Vermeulen wilde de hoog ste prioriteit voor de aanleg van een nstructiebad voor de kinderen. In tweede instantie wilde hij graag een sportveldencomplex in de zuid-oos thoek van de gemeente verwezenlijkt zien. HOOG EN LAAG WATER groepen voor mannen betreft, blijkt vooral de ontwikkeling in de bouw zorgelijk. Vrijwel overal in de provin cie wordt een verminderde bouwacti viteit waargenomen. Ook daardoor is de afname van de werkloosheid ln de bouw. die nog vorige maand kon wor den geconstateerd, weer geheel teniet r ADVERTENTIE De werkzaamheden aan de Vlaktctun- nel en voor de bouw van de raffinade rij voor Total in het Sloe, oefenen hier wel een remmende invloed uit. In totaal vinden bij deze twee objecten weliswaar ongeveer 450 man emplooi, maar aan de andere kant bieden zij toch weinig opname mogelijkheden om de werkloosheid afdoende en ln gunstige zin te beïnvloeden. In de sector grond-, weg-, en water bouw is het aanbod op zich met 351 tegen 318 per eind oktober en 319 per per eind november 1971 niet in bijzondere mate toegenomen. Wel dient echter in aanmerking te worden geno men. dat door de aannemers van del tawerken nog vrijwel geen personeel is afgestoten. Dat was vorig jaar al wel het geval zodat in deze werken nog wel een afvloeiing van personeel kan worden verwacht. Extra werk Uit de sector grond-, weg- en water bouw zijn rond 45 personen op aanvul lende werken geplaatst, terwijl ook de extra-werkgelegenheidsprogramma's, waar thans reeds rond de 200 werlcne- mers emplooi vinden, een matigende invloed op de werkloosheid in deze groep heeft. Ook in de metaalnijverheid is sprake van een duidelijke toename van het aantal werkzoekenden. In de loop van november steeg het aanbod van 314 naar 392 terwijl de vraag daalde van 144 naar 136. Deze vraag vormt in fei te nog maar een fractie van die van november vorig jaar (595). De toename van de werkloosheid in de metaal kan vooral in de Zeeuwsch- Vlaamse rayons worden geconstateerd. Belangrijkste oorzaak daarvan is de verminderde werkgelegenheid bij kop pelbazen, die onder meer personeel bij fabrieksbouw in België tewerk stelden. Op deze wijze werden rond de zestig personen ontslagen. In de landbouw is opvallend dat het huidige aanbod kleiner is dan dat van het vorige jaar. Ongetwijfeld speelt hierbij een rol, dat de handel in agra rische produkten aanmerkelijk gunsti ger is dan een jaar geleden. Het einde van het toeristenseizoen kan duidelijk worden afgelezen uit de cij fers voor de groep horecapersoneel. Met 153 ingeschrevenen komt het aan bod hier aanmerkelijk boven dat van eind november vorig jaar (110). Oor zaak hiervan is onder meer dat mepr dan tot nu toe gebruikelijk personeel, dat voorheen in jaarbetrekking was, wordt afgestoten. De toename van het aanbod van -man nelijk kantoorpersoneel wordt groten deels veroorzaakt door de inschrijving van jeugdigen. Het aanhod steeg in november van 168 naar 206. Doordat de toch al zeer kleine vraag nog verder afnam, namelijk van 14 naar 10. zijn de plaatsingskansen bepaald gering. Tenslotte wordt opgemerkt, dat h aanbod van het aantal minder geschik- ten in november slechts een kleine toename vertoonde, van 546 naar 553. Dat deze groep bij een terugslag in de conjunctuur, al direct 'kind van de re kening' wordt, blijkt al direct uit een vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Toen was de geregistreerde arbeidsreserve ln groep minder geschikten ruim hon derd lager. SGP-er J. Bras: „De stichting Opbouw breekt de waarden af" HEINKENSZAND Twee fractic- voerders in de raad van Borsele roer- den in hun algemene beschouwing de stichting opbouw Wcst-Zuid-Beveland aan. De SGP-er J. Bras: „De activitei ten van deze stichting gaan duidelijk in de richting zoals we die hebben geschetst ten aanzien van de progres sieve partijen. Dit is geen opbouw, maar afbraaak van gevestigde en deugdelijke waarden van een schriste- lijke samenleving". De SGP-er noemde het ontoelaatbaar dat een overheid subsidie verleent aan een instantie, „die haar gezag onder mijnt". „Wij vragen dan ook schrap ping van deze post De PvdA-er I A. van Royen dacht er anders over: „Onze fractie wil de mogelijkheid on derzocht zien of een meerjarige subsi die voor de stichting in het vooruit zicht kan worden gesteld. Daardoor zou het werken op een langere ter mijn voor deze stichting tot de moge lijkheden kunnen gaan behoren. Naai de mening van onba ie ient de afbouwregeling in de subsi die te komen te vervallen". Verdien er wat bij voor uzelf WORD AVON CONSULENTE. V U woi'rft Wïfinoor hel u uitkomt. In uw nigon directe omgeving. U preeenleert produkten oic volledig worden gegarandeerd door Avon, orglngs- en Gun uzell dlo wolkome «tra verdi k Vraag vrijblijvend Inlichtingen AVON 8ENELUX. Vljzolntr 2-18. Tel. 020/648.41 - 648.42 Collecte De collecte voor het gehandicapte kind heeft in 's-Heer Abtskerke 90,05 opgebracht. Gecompl iceerde aanrijding in Kortgene KORTGENE Maandag deed zich op het kruispunt Kaaioprit-Ooststraat- Kaaistraat te Kortgene een gecompli ceerde botsing voor. Er waren een vrachtauto, bestuurd door J. W. uit Hardenburg, een personenauto, be stuurd door J. van M. uit Kortgene, en een personenauto, bestuurd door J- B. uit Kortgene, bij betrokken. Dank-, zij de geringe snelheid was de schade; gering. Er deden zich geen persoonlij-' ke ongelukken voor. De oorzaak van het ongeval was waarschijnlijk hel. gladde wegdek. Bejaardenbijeenkomsten Ook dit jaar zullen te Yerseke bejaan denkerstbijeenkomsten worden Be houden. Op 19 december zal er in zaai Nolet een bijeenkomst worden gehou den door het Leger des Heils welke aanvangt 's avonds om half acht De leeftijd hiervoor is vanaf 60 jaar KRABBENDIJKE 'Jaap Tolhoek'-beker VV 'Krabbendijke' Het bestuur van de voetbalvereniging 'Krabbendijke' heeft, als blijvende her innering aan de eind oktober overig den penningmeester van de vereniging besloten tot het instellen van de 'JeS Tolhoek'-wisselbeker als eerste orijs h een voetbaltoernooi. Het is debeaoeling jaarlijks een voel, baltoernooï te houden met als inzet d» 'Jaap Toelhoek'-wisselbeker. Winnaar van deze beker wordt die ver eniging die het toernooi drie keer in successie of vijf keer in totaal wint DISCUSSIE VERDEELT KVP-FRACTIE Voorstel met 8 tegen 6 aangenomen HEINKENSZAND De gemeente raad van Borsele heeft maandagmid dag met 8 tegen 6 stemmen een voorbereidingsbesluit genomen voor wijziging van een deel van het "Uit breidingsplan Driewegen 1953.' Het be sluit houdt in dat grond aan de Wolfhoekseweg te Ovezande in plaats van een .agrarische bestemming een niet-agrarische bestemming zal krij gen. Volgens het college van b en w wordt het daardoor mogelijk om aan het aardappelsorteerbedrijf firma gebr. Rentmeester te Ovezande een bouwvergunning voor nieuwe loodsen te geven. Tegen het voorstel van b en w waren de PvdA-PPR, de WD en de raadsleden W. Remijn (kvp) en J. Boone (sgp). In de vorige week gehouden raadsver gadering was er al ruim drie uur over de 'zaak Rentmeester' gepraat en de raad voegde er nog eens een gesprek van 70 minuten aan toe. De discussie bracht verdeeldheid in de KVP-fractie: in eerste instantie sprak de heer Re- mijn namens de hele fractie, maar zijn partijgenoot A. C. de Kooning distantieerde zich later nadrukkelijk van de uitspraken. Raadslid Remijn zei aan het slot van het debat 'zeer, spoedig' te zullen meedelen welke per soonlijke consequenties hij uit de gang van zaken zal trekken. Burge meester G. H. E. M. van Waes ver klaarde aan het begin van de discus sie dat de raad weinig ruimte had om te praten. „De keuze is: wilt u ons voorstel steunen, of wilt u een proce dure." De raadsvoorzitter benadrukte dat het college van b en w een eventueel besluit van de raad om onmiddellijk een bouwvergunning af te geven, voor vernietiging zou voor dragen. CHU-fractieleider H. Evers dijk wees erop dat zijn fractie voor de firma Rentmeester geen tijd verlo ren wil laten gaan, „evenmin als b en dat willen." Het raadslid vroeg zich geding aangespannen heeft. ,K2 voormalige gemeente Driewegen en die vertelden dat het uitbreidingsplan indertijd juist is gemaakt voor bedrij ven als die van de firma Rentmeester. Als er nu wijziging van het plan moet plaats vinden, dan is dat een belem mering van een snelle bouw. Ik stel voor om het plan daarom niet te wijzigen," aldus ae heer Remijn. sproken?" De heer A. de Jager (wd) vond de hele gang van zaken 'vreemd, j Hij herinnerde er aan dat het vooi'i gTOte industrieën in Zeeland altijd erg' gemakkelijk is geweest om te bou wen. De heer De Jager pleitte ervoor om 'vandaag, anders morgen/ de bouwvergunning aan het aardappelbe- drijf te verlenen. De KVP-er Remijn stelde dat de firma 'snel en doeltref fend' geholpen moet worden. „Ik ben! benaderd door raadsleden van de; WETHOUDER A. M. JANSEN LAS AANTALLEN AAN RAAD VOOR Woensdag 13 december 1972 EK Vlissingén 6.29. 163 Terneuzen 6.55 179 Zierikzee 7.31 121 Hansweert, 7.27 19a Wemeldinge 8.01 145 19.07 171 19.36 187 20.09 146 20.09 206 20.32 169 13.06 171 13.32 183 13.39 146 14.02 197 13.55 166 WD-ER P. DEKKER: HOOP OP NORMALISERING VAN BETREKKING MET DE WONINGSTICHTING HEINKENSZAND De woningstich ting Borsele heeft het contingent toe gewezen woningen voor 1973 zo ver deeld: Hcinkcns7.and 20; 's-Gravcnpol- der 44; Borssele 10; 's-Heerenhoek 18; Ovezande 10 en Hoedekenskerke 8. Dat vertelde wethouder A. M. Jansen van Borsele maandagmiddag in ant woord op vragen over de toedeling van woningen in Borsele voor 1973. Het is de bedoeling dat volgend jaar in Heinkenszand 32 bejaardenwonïn- gen worden gebouwd. Deze woningen krijgen dan een verzorgingspost. We thouder Jansen wees er in zijn ant woord op de verschillende vragen op dat Borsele in samenwerking met Goes, Kapelle, Vlissingén en Middel burg wil komen tot een regionaal woningbouwbeleid dat is afgest?md op de behoefte. „We hebben sinds een half jaar erg prettige en vruchtbare contacten met de andere gemeenten in de studiegroep woningbouw Mid den-Zeeland". aldus de wethouder. De PvdA-PPRrwoordvoerder I. A. van Royen vroeg b. en w. iri zijn algemene beschouwing maandagmiddag wan neer de woningstichting Borsele nieu we statuten krijgt. De heer Van Roy en vroeg om statuten, die een meer democratische werkwijze garanderen en die beter beantwoorden aan de inspraak van de zijde van de huur ders. De heer Van Royen verder: .De vertegenwoordiging van de raad met een waarnemer in de woningstichting is door onze fractie een eerste stap genoemd, zodat wij benieud zijn hoe de verdere ontwikkeling zal zijn. Daarbij willen wij uitdrukkelijk stel len dat het niet aanvaardbaar is dat de signatuur van onze fractie vrijwel niet aanwezig is in het bestuur, omdat praktisch alle leden van confessionele huize zijn". De PvclA-PPR wilde ook geïnformeerd worden over de wijze van samenstellen van de in de ge meente werkzame woningadviescom missie en haar bevoegheden en sa menstelling. Raadslid Van Royen vond het een spijtige zaak dat de aanbiedingsbrief met geen woord rept over de bestem mingsplannen. Met. name doelde hij daarbij op plannen voor natuurgebie den, het buitengebied en het Sloe. „Verder wil ik in de herinnering bren gen dat de voorlichtingsavond in Kwadendamme nog steeds niet is ge volg door het er inzage leggen van het ontwerp-bestemmingsplan". De PvdA-er vroeg zich af of het in de eerstgenoemde gevallen soms de be doeling is de bestemmingsplannen pas aan de orde te stellen „als alles al in een zover gevorderd stadium verkeert dat met de rug tegen de muur wijzing meer mogelijk is". De heer Van Royen stelde met nadruk dat de ontwerp-bestemmingsplannen natuurgebieden, buitengebied en het Sloe, „terwille van de mogelijkheid van inspraak van de zijde der bevol king", zo spoedig mogelijk ter inzage komen. Hij dacht daarbij aan januari 1973. Betrekkingen De WD-er P. Dekker hoopte dat de betrekkingen tussen het gemeentebe stuur, de raad en de woningstichting op korte termijn genormaliseerd zul len zijn. Over de woningverdeling '73 wilde de heer Dekker op korte termi- un worden ingelicht. „Onze fractie is zeer bezorgd over dc grote hoeveel heid grond bestemd voor woning bouw, die klaar ligt en maar duurder ligt te worden. Het gemeentebestuur heeft daar met goedvinden van de raad nogal forse bestemmingsplannen aan toegevoegd. Wij zijn van mening 3an te dragen", aldus de heer Dekker. De WD-woordvoerder vroeg zich af wat er met de kleine bestemmingplan nen in de kernen gaat gebeuren „De prijzen worden steeds hoger en daar door de gronden minder aantrekke lijk. Door de afname van het aantal inwoners in het eerste halfjaar van 1972 en de naar onze meninge geringe toename van inwoners in de naaste toekomst zullen minder woningen per jaar nodig zijn dan nu gebouwd wor den". Raadslid Dekker stelde dat het nu algeen eenvoudige opgave is alle in aanbouw zijnde woningen vol te krij gen. ,De door b. en w. met vuur verdedigde bevolkingstoenamecijfers moeten naar het rijk der fabelen worden verwezen. Het toekomstig be leid zal ander gericht moeten zijn en er dient duidelijk erkend te worden dat de bevolking inderdaad niet toe neemt, volgens de verwachtingen van b. en w., die overigens ook niet op officiële rapporten stoelden". De WD- er noemde het bestemmingsplan in 's- Gravenpolder te groot. De argumenta tie van' anderen dat meer kernen voor stimulering en ontwikkeling in aan merking moeten komen sprak de heer Dekker niet aan. hoe staat het met het woning- bouwcontingent 1973, waar worden deze huizen gebouwd en hoeveel op elke kern, hoe ver bent u daarmee in samenwerking, met de woningstichting? Worden er in 1973 nog bejaarden woningen gebouwd, zo ja: hoeveel, waar en is de behoefte bekend? Hoe staat het met het bestem mingsplan in 's-Heer-Abtskerke, is daat voldoende mogelijkheid tot bouwen? - Mij kwam ter ore dat er mis schien een mogelijkheid zou zijn tot het bouwen in Ellewoutsdijk, is er een mogelij kheid? Hoe staat het met de verwezenlij king van de bestemmingsplannen Buitenleven te 's-Gravenpolder en Watervliet te Heinkenszand? v'oor Buitenleven loopt een bezwaar schrift van de woningstichting, is dit bezwaarschrift al door g.s. behandeld en gaat deze stichting eventueel tot de kroon, welke gevolgen heeft dat voor de woningbouw in 's-Gravenpol- der? Voor watervliet loopt er een bezwaarschrift onder andere van de heer Van Royen. Hierover dezelfde vraag als bij 's-Gravenpolder. Argumenten De heer Eversdijk vulde deze laatste vraag aan met de opmerking: „De PvdA stemde in de vorige vergadering zonder argumenten overigens tegen het beschikbaar stellen van een krediet van de woningbouw. Ik ben daar toen niet op ingegaan omda dacht dat dit bedoeld was tegen woningstichting, maar nu vraag ik me af. indien de heer Van Royen tot de kroon zou gaan, er nog wel voldoende gebouwd kan worden". In zijn beantwoording vertelde we thouder Jansen dat hij over inlichtin gen beschikte die erop wezen dat de bezwaarschriften tegen de bestem mingsplannen Buitenleven en Water vliet zijn verworpen. .Dankzij de toe passing van artikel 19 hebben we ervoor kunnen zorgen dat de activitei ten in het plan-Watervliet gewoon konden doorgaan. Dat heeft erin gere sulteerd dat daar al bestrating en riolering is aangebracht en dat er ook al met de bouw kon worden begon nen", aldus de wethouder. Hij stelde dat hetzelfde geldt voor het plan- WBuitenleven. Ten aanzien van het plan-Watervliet kon de wethouder ook vertellen dat er een aanvraag is binnengekomen van een belegger, die daar elf wonin gen wil neerzetten. In Hoedekensker ke kunnen, volgens de verdeling van de woningstichting, acht woningen worden gebouwd. Die toedeling is vooral ook beïnvloed door de sane ring in deze kern. Op de vraag van de CHU-er Eversdijk of er mogelijkheden bestaan dat er ook in Ellewoutsdijk gebouwd kan worden, antwoordde we thouder Jansen positief. „Er zijn in derdaad .plannen en we hebben daaro ver contact" In Nieuwdorp bestaat de mogelijkheid om nog wat woningwetwoningen neer te zetten, terwij! er ook in Borssele e en Lewedorp voldoende grond aanwe zig is. Over het plan-oost II in 's- Hcerenhoek zei de wethouder: „Als de aanvragen zo binnen blijven komen, zal dat plannetje van 70 woningen snel vol zijn. Op korte termijn zullen we dan ook met voorstellen komen". Stappen zal wethouder Jansen ook ondernemen ten aanzien van 's-Heer- Abtskerke, waar de grind eveneens ver op is. Raadslid J. A. van de Guchte (ar) schaarde zich achter het college-voor. - stel. „Later kunnen we bekijken of de firma Rentmeester de twee gulden per vierkante meter moet betalen." PvdA-PPR-woordvoerder I. A. van Royen vond dat de zienswijze van b en w betekent dat praktisch alle boer derijen als niet-agrarisch betiteld moe ten worden. „De bouwvergunning had allang verleend kunnen worden. Trou wens, nu een termijn van twee maan den verstreken is, mag de raad zelf die vergunning geven." Burgemeester Van Waes verklaarde nadrukkelijk dat het college niet van plan is om op grond van het bestaan de plan van een bouwvergunning al te geven. „Het voorstel dat er ligt, leidt niet tot vertraging en de vraag of de twee gulden per vierkante meter be taald moeten worden is nu niet aan c.e orde. Dat komt later: we hebben al afspraken met de advocaat van de firma, de kamer van koophandel, de vakbonden en het landbouwschap en er komt nog een afspraak met de commissie midden- en kleinbedrijf." De heer Van Waes wees erop dat ook voor het verlenen van een bouwver gunning aan een landbouwtechnisch- hulpbedrijf (b en w zien de firma niet als zodanig) toestemming van gedepu teerde staten nodig is. „We kunnen dus niet eens direct de vergunning afgeven," betoogde de raadsvoorzitter. Op een vraag van waarnemend-fractie leider p. Vermeulen (kvp) hoe lang het duurt voor de vergunning er Is als het voorstel van b en w zou worden aangenomen, antwoordde burgemees ter Van Waes: „Op z'n langst begin april, op z'n kortst kan ik niet zeg gen." Hij verzekerde raadslid Everts- dijk dat de firma Rentmeester volop mogelikheden behoudt om alsnog een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. Gebliksemd Raadslid De Jager stelde dat alles wat de firma nog dit jaar k3n bouwen goedkoper is dan in '1973- „En de kans bestaat anders dat de firma verdwijnt uit de gemeente," De heer Remijn vond dat het een 'prestige- zaak' gaat worden tussen b. en w- en de ondernemers, „Als het gebied agra risch blijft, dan hoeft er niks gewij zigd te worden. Dit bedrijf werdt weggebliksemd naar Zeeuwsch-VIaan- deren." riep het raadslid uit. „Ik moet ernstig waarschuwen voor de v legenheïd." Reactie van burger Van Waes: „Meneer Remijn t er niets van. Het is geen kwestie, wij leven de wet na." Wethouder E. Baerends (ar) verklaar de het 'te betreuren' dat het college verweten wordt, geen oog te hebben voor bedrijven als de firma Rent meester. „Dat neem ik zwaar op en accepteer ik niet." Raadslid De Koon- ing vertelde volledig achter b en w te staan. „Wat de heer Remijn eraan gebreid heeft, is voor zijn rekening. Ik heb er begrip voor dat de wet niet verkracht wordt." Raadslid J. de Kos ter (ppr) ('de hele sfeer die over dit agendapunt hangt is niet prettig") pleitte voor uitstel van een beslissing tot na de gesprekken met de diverse instanties zijn gevoerd. Na de nodige stemverklari-gen, waarbij de heer Eversdijk de PvdA-er Van Royen ver weet dat hij vorige vergadering vdor een voorbereidingsbesluit was en nu tegen, werd er gestemd. De heer Van Royen wees er op dat hem na ce vorige vergadering gebleken was dat de firma door het voorbereidingsbe sluit geen kort geding meer zou kun nen aanspannen. Uiteindelijk werd het voorstel van b en w aangenomen en het uitstel-voorstel van raadslid De Koster met 8 tegen 6 stemmen ven worpen. Tegen stemden CHU, de we thouders, de raadsleden Van de Guch- te, Vermeulen, De Kooning en Bras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 16