'King Shirts' wil vestiging openen in Eede Leven in duurder 1973 voor Terneuzenaar Pechiney in 1973 naar 85.000 ton aluminium Humanisten willen bij stichting verpleeg- en rusthuizen 'Zeeland' BILT G.s. Brabant laten gevolgen van Smeerpijp' Waarde onderzoeken 2 IN GEBOUW 'SANCTA MARIA' BESTUUR BEKIJKT VERZOEK ALMANAK SHISEIDO Ld perruque C. F. v. d. Peijl (ch) bedankt als statenlid britannia's wildsmulweken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 DECEMBER W2 EEDE De directie van de overhemdenfabriek 'King Shirts' uit Arnhem heeft vergevorderde plannen om in Eede een atelier te openen. De overhemdenfabriek overweegt om een jaar of twee gebruik te maken van het gebouw 'Sancta Maria'. Wanneer na af loop van die twee jaar blijkt dat een vestiging van 'King Shirts' in. Eede rendabel is, zal de directie op zoek gaan naar een definitief onderkomen. PLAATS VOOR RUIM 40 WERKNEMERS Het al dan niet doorgaan van d plannen hangt af van de raad va commissarissen van dc overhcmdcnfi brick. Als de commissarissen iets voi len voor het idee van de directie kun liet atelier al in januari in gebruik worden genomen. Er zal dan plaats- zijn voor ruim veertig personeelsle den. Het ligt in de bedoeling, dat 'King Shirts' het personeel in dienst neemt, dat enige tijd geleden door de sluiting van bet confectiebedrijf 'Venc- co' in Aardenburg op straat kwam te staan. Vrijdag hebben twee directeuren van 'King Shirts' een gesprek gehad met. de eigenaresse van 'Sancta Maria', het r-k kerkstuur. Volgens de heer B. J. Herman, lid van het kerkbestuur, zijn de besprekingen bijzonder hoopvol verlopen. „Het heeft een positief re sultaat gehad en we zijn tot een overeenstemming van de huurprijs ge komen". De verenigingen die momenteel ge bruik maken van 'Sancta Maria' zul len volgens de heer Herman niet al te zwaar gedupeerd worden. „Er zal naar een oplossing worden gezocht. Er is in het gebouw nog wel meer| ruimte, zodat enkele verenigingen i daar naar toe kunnen en dan zal het nog maar tijdelijk zijn ook. omdat die fabriek het toch maar voor twee jaar wil huren". Dc heer Herman is| er wel van overtuigd, dat er enkele verenigingen, zijn, die het minder prettig zullen vinden dat zij als het tenminste allemaal doorgaat moe ten wijken voor do overhemdenfa briek. „Maar we mogen niet vergoten dat een dergeijke fabriek voor ons dorp van enorm groot belang is. dat weegt toch wel erg zwaar". De onderhandelingen die de directie van 'King Shirts' iu Eede heeft ge voerd. zijn het resultaat van de pogin gen die de voormalige bedrijfsleider van Veneco Aardenburg heeft onder nomen. om een groot deel van liet ontslagen Vcnccn-pcrsonecl weer aan werk te kunnen helpen. BELASTINGVOORSTELLEN VLISSINGEN-OOST Pechi ney Nederland NV zal volgend jaar in haar aluminiumfabriek in het Sloegebied de jaarpro- duktie opvoeren tot 85.000 ton. Dat is dan exact de helft van de capaciteit, die het bedrijf in 1974/75 denkt te bereiken in de elektrolysehallen. Deze mededeling deed technisch di- STICHTING RUIMDE PLAATS IN VOOR DRIE KATHOLIEKEN GOES Het bestuur van het Humanistisch Verbond, gewest Zeeland, heeft om aansluiting j pleeg- en rusthuizen Zeeland'.; Het verbond heeft gevraagd om j twee zetels. Voorzitter A. J. Ka- land deelde dit vrijdagmiddag; mee tijdens een algemene be-l stuursvergadering van de stich-| ting in het verpleegtehuis 'Terj Valcke' te Goes. Het gedelegeerd i van Reimerswaal wees erop dat de gemeenten in Zecuwsch-Vlaanderen buiten Terneuzen magertjes vertegen woordigd zijn. Voorzitter Kaland zeg de toe dat die vertegenwoordiging tegelijk met het verzoek van het hu manistisch verbond en hel rapport van het organisatiebureau bekeken wordt. Het algemeen bestuur stelde een kre diet van zes ton beschikbaar bouw van een werkplaats voor Volgens de lieer Kaland zal meteen een rapport van het organisatiebureau Bosboom en Hegener over onder an dere de. sclcctiegronden voor bestuurs leden .worden bekeken. „A'olgens liet bureau zijn de selectiecriteria voor de bestuursleden uit de tijd. Men spreekt in het rapport onder andere over een bestuur en een stïchtiugsraad, die klankbord en een afspiegeling van dc Zeeuwse bevolking moet zijn", aldus voorzitter Kaland. verzocht bij de stichting 'Ver- Met algemene stemmen besloot heti dienst stichtïngswerken. bestuur om de grondslag van de stich- plaats komt op liet ierr ting te wijzigen: „De basis van hit werk van de stichting is een algemeen christelijke levensbeschouwing". Die wijziging hield in dat er drie vertegen woordigers van de rooms-katholieke groepering in het bestuur zullen ko men. Het algemeen bestuur zal blij ven bestaan uit 23 leden, waarvan elf afkomstig uit burgerlijke gemeenten: Goes. Terneuzen, Middelburg en Vlis-j singen elk één, twee uit Walcheren, twee uit de Bevelanden, één uit De werk plaats komt op bet terrein van 'Der Boede' bij Koudekerke. Men hoopt door de bouw van een centrale werk plaats wat efficiënter te kunnen wer ken. De bestuursleden mevrouw A. Hooy-Snoep, Middelburg; J. H. Stam, Goes en B. M. van Nieuwenhuyze, Goes werden herkozen, nieuw gekozen werden H. Cornelisse, Yerseke en drs- M. Beinema. Middelburg. Mr. Pijl Ho- geweg bedankte als bestuurslid. verzoek van de humanisten na der bekijken. (ADVERTENTIE) J kBLCEMSIERKUMST -eeuwse Haar Een gezin dat traditiegetrouio jaarlijks tussen kerst en nieuw jaar met vakantie gaat naar een warm land kijkt momenteel te gen een levensgroot probleem aan. Bij het in familieverband vast stellen van het land dat dit jaar opgezocht moet worden bleek de verdeeldheid. Vorig jaar is men naar Italië geweest en het is de ouders zo goed bevallen dat ze er dit jaar best weer heen willen. Ook het jongste zoontje deelt die mening, want alle Italianen waren zo weg van zijn blonde haar dat hij een week lang uit sluitend 'bambino' werd genoemd. De dochter van het gezin gaat beslist niet meer als Italië wordt gekozen- ..Ijc ga alleen nog naar een land waar ze van zwart haar houden". veland. In het bestuur zitten verder twaalf vertegenwoordigers van kerkgenootschappen of andere levens beschouwelijke groeperingen: vier van de Nederlands hervormde kerk, drie van de rooms-katholieke kerk, twee van de gereformeerde kerk en drie vertegenwoordigers van de overi ge kerkgenootschappen. Voorzitter Kaland wees erop dat de hervormde kerk twee zetels en de gereformeerde kerk één zetel hadden ingeruimd voor de katholieken. Het algemeen bestuur sprak uitvoerig over de vraag of verband me de verbreding van de grondslag een bepaald artikel waarin leden van het bestuur een 'vetorecht' hebben, geschrapt moest worden. In dat bewuste artikel was opgenomen dat de grondslag van stichting alleen gewijzigd kon worden als ieder lid van het algemeen bestuur het ermee eens was. „Dat artikel vind ik eigenlijk, vanuit de situatie van vandaag, wat onbegrijpelijk. Niemand «is ermee gebaat", stelde de heer Ka land. „Door het schrappen openen we de mogelijkheid om de grondslag wat soepeler te hanteren". Deur open Vanuit het algemeen bestuur kwamen enkele opmerkingen over de aanvrage van het humanistisch verbond. Domi nee H, Strating: „Het zit er in dat er over één jaar weer een statutenwijzi ging nodig is voor het humanistisch verbond We moeten wel duidelijk stellen dat het nu om een overgangs situatie gaat". Voorzitter Kaland benadrukte dal liet gedelegeerd bestuur liever de veranderingen (katholieken, huma nisten) in één keer behandeld men is er toen niet op ingegaan omdat men zelf bezig was met een verpleegtehuis. De brief kwam pas twee dagen voor deze vergadering binnen. En we moeten niet vergeten dat we afgelopen zomer al een princi pebesluit hebben genomen voor deel-| name van de katholieken in het be- j stuur", vertelde de heer Kaland- Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg Ter Schorre De begroting voor *1973 werd na enkele kanttekeningen van J. Ch. Die- leman met algemene stemmen goedgekeurd en P. ,T. M. Lacroix uit UIvenhout werd benoemd tot tweede arts van liet verpleegtehuis 'Ter Schorre' te Terneuzen. Voorzitter Ka land en geneesheer-directeur .B H. van Boeyen vertelden dat de stichting niet afzonderlijk zal streven naar de opzet van een zogenaamd 'gesloten circuit' voor bejaarden. „Wc zullen recteur ing. J. H. Scheuerman vrijdagmiddag aan het begin van een excursie, die het de partement Zeeland van 'Nij verheid' en Handel' naar het bedrijf maakte. Het is de bedoeling dat per 1 januari aanstaande een volgend gedeelte van de produktielijnen bij Pechiney in bedrijf komt. Op het ogenbik heeft de aluminiumfabriek, met de bouw daarvan begin 1969 een begin werd gemaakt, een jaarproduktie van 66000 ton. Vooral gezien de ontwikkelingen op de wereldmarkt (ADVERTENTIE) COSMETICA voor het genot van een MOOIE HUID. Dameskapsalon - Parfumerie HAN VAN DE SANDE Vlasmarkt 35, Middelburg Telefoon (01180) 2692 A Depositair Shiseido Cosmetica voor aluminium nu anderhalf jaar geleden werd de aanvankelijke plan ning voor de opbouw, inrichting en produktiecapaciteit van de nieuwe fabriek wat verlangzaamd. Aan het begin van de excursie gaf de heer Scheuerman het gezelschap van 'Njverheid en Handel' in het amfitheater van het hoofdgebouw een algemene uiteenzetting van de produktie. Later bij de bezichtiging kon men zich daarop nader oriënte ren. Men zag er de hele gang van grondstof (aluinaarde) tot het eind- produkt (aluminium in de vormen van walsplakken, extrusiestaven en broodjes). Ook werd de deelnemers een inzicht gegeven in de ventilatie- en gaswassystemen, die Pechiney in het bedrijf toepast en waarbij de fluor opnieuw terug in de produktie wordt gebracht. Na afloop van de excursie was een gezamenlijke lunch in hotel 'De Ko renbeurs' te 's-Heerenhoek. Op 18 januari besteedt het departement aandacht aan de vaste oeververbin ding Westerschelde tijdens een bij eenkomst in Terneuzen. Op de foto het Pechineybedrijf (lucht foto Riemens). Personenauto rijdt boven op heftruck NIEUWIAND Op rijksweg 58 bij Nieuw- en Sint Joosland botste vrij dagmorgen omstreeks acht uur een personenauto achter op een heftruck, waardoor de bestuurder van de perso nenauto, J. J. M. uit Arncmulden voor observatie naar liet Gasthuis in Mid delburg moest worden gebracht. De personenauto raakte bij dit. onge val, dat werd veroorzaakt doordat de bestuurder de hefbinok te laat opmerk te, totaal vernield. De heftruck, die werd bestuurd door C. B. uit Nieuw- land liep lichte schade op. TERNEUZEN Het leven wordt voor dc Terneuzenaar volgend Jaar weer iels duurder: b. en w. stellen de raad. die donderdag de begroting behandelt, voor om een aantal gemeentelijke be lastingen te verhogen of te herzien. De voornaamste veranderingen: De reinigingsrechten gaan gemid deld 15,- per jaar naar boven. B. en w. willen deze belasting niet meer op basis van een half-kalen- derjaar heffen, maar per kwartaal. Het ophalen van bedrijfsvuil per container kost hetzelfde. Het opha len van bedrijfsvuil met de gewone ophaaldienst gaat echter omhoog, waardoor de rechten vergelijkbaar worden met het. huurbedrag van de kleinste container. De overige be dragen zijn met 30 procent opge trokken. B. en w. verwachten dat de reinigingsrechten de gemeente nu 51,000,- meer zullen opleveren. De totale opbrengst wordt 425.000,-, de totale kosten: 698.913,-. Begrafenis- en precariorechten gaan gaan elk ongeveer 60 procent naar boven. Aan precariorechten ver wachten b. en w. 7000.- meer dan in '72. De oude verordening dateert van '65. Aan begrafenisrechten komt er 18.000,- meer in de meentekas. De tarieven werden sinds '66 niet opgeslagen. B. en w. rekenen op een totale opbrengst van 61.000,-. De kosten van de be graafplaats zijn 228.489.-. In de sector "hondenbelasting' is VLISSINGEN De heer C. F. der Peijl zal na de begrotingsbehande ling deze maand afscheid nemen lid van provinciale staten. De heer Van der Peijl. fractievoorzitter van de Christelijk Historische Unie, maakt sinds 1965 deel uit van provinciale staten. De heer Van der Peijl is i dc CHU van 1956 tot 1971 lid geweest van de tweede kamer. De heer Van der Peijl bedankt voor de staten op 'uitdrukkelijk medisch advies'. Zijn gezondheidstoestand liet hem onder meer ook niet toe deel te nemen aan de behandeling van de Ontwikkelingsschets Zeeland 1971. Hoogstwaarschijnlijk zal het huidige statenlid P. G. van den Bosse fractie voorzitter van de- CHU worden. De heer H. Eversdijk uit Heinkenszand, die vorig jaar de heer. Van der Peijl als CHU-kamerkringvoorzitter opvolg de, zal lid van provinciale staten wor den. De heren N, Verboon uit Middel burg en P. G. Vermaire uit Kapelle, die vóór de heer Eversdijk op de lijst staan, hebben te kennen gegeven een benoeming niet te aanvaarden. OPVATTINGEN SEDERT AANLEG VERANDERD KWALITEIT WATER IN BRABANT AFSTEMMEN OP DELTA-BEKKENS 's-HERTOGENBOSCH „Het bcstrij- dingsplan van het waterschap West- Brabant wordt sterk beïnvloed door niet los van de provinciale activiteiteni de afvalwaterpersleiding van Moerdijk beleid voeren", betoogde del heer Kaland. Hij decide mee dat de bezetting van de bedden in 'Ter Schorre' zich in een snel tempo kan voltrekken, het tehuis zal eind 1973 vol zijn. „Het aanbod vanuit de menleving is zell's zo groot dat we nog moeten selecteren", zei arts R. Coster. „Ook het aantrekken van per soneel geeft tot nu toe geen proble men" De bezetting van dc pcrsoneelsflat in Terneuzen (gedeeltelijk voor perso neel van liet tehuis, gedeeltelijk voor! 'gewone' huurders) geeft de stichting enige zorgen. „Het gebouw is goed gelegen en er is een aantrekkelijke huurprijs. We hopen dat de. aantrekke lijkheid van de flat zodanig is dat we niet voor grote problemen gesteld zullen worden", betoogde tie lieer Ka land. „Als we er nu nog aan moesten beginnen zouden we wel aarzelen het in dezelfde vorm te doen". Fietser licht gewond bij botsing SAS VAN GENT Bij een aanrijding met een auto liep de Axelse fietser K. van H. vrijdagmorgen enkele schaaf wonden en kneuzingen op terwijl zijn fiets geheel werd vernield. De aanrij ding ontstond doordat de Belgische automobilist E. D. uit Zelzate. toen hij vanaf de Stationstraat de rijksweg opreed, geen voorrang verleende aan de fietser. De auto werd slechts licht beschadigd. (ADVERTENTIE) in ons restaurant l'Escauf en Sirene Corner heerlijkheden vanaf 9, VLISSINGEN - TELEFOON 01184-3255 I Waarde. Nu de aanleg van deze afvalwaterpersleiding in een eindstadi um verkeert, blijken de huidige opvat tingen ten aanzien van ongezuiverde lozingen op de Westerschelde niet meer te stroken met de uitgangspun ten, welke hebben geleid tot de aanleg van deze leiding. Momenteel wordt onderzocht wat daarvan de conse quenties zijn." Dat staat te lezen in het ontwerp-zuiveringsplan voor Noord-Brabant, dat door gedeputeerde staten van die provincie aan de leden van de Brabantse provinciale staten is gezonden. „De ontwikkeling in de zuiveringstech niek en de verschuiving en in de opvattingen omtrent de uit milieu hygiënisch oogpunt te stellen eisen voltrekken zich snel," wordt in het plan geconcludeerd. Er wordt dan ook gesteld dat de op kaart 3 van het plan aangegeven inleiding in zuiver ingsregio's niet als een star gegeven dient te worden beschouwd. „Aanpas sing van deze indeling aan wijziging van inzicht moet mogelijk zijn." Op 'kaart drie' staan onder meer in West- Brabant de kernen Bergen op Zoom en Roosendaal geprojecteerd ais aan te sluiten op zuiveringsinstallaties. Het rapport merkt op, dat hoewel er omtrent de vervuilingstoestand van het oppervlakte water in de verschil lende delen van de provincie voldoen de gegevens bekend zijn, een volledig inventarisatie van de oppervlaktewate ren naar functie ontbreekt. Zelfs al zou over die gegevens worden be schikt dan blijft het bepalen van ur gentie nog een moeilijke opgave, vin den de opstellers van het rapport, die menen dat bij het bepalen van de volgorde van maatregelen ook andere factoren een rol spelen. De stellers noemen dan een aantal van die facto ren, waarbij wordt opgemerkt, dat het voor de kwaliteit van de Maas en de Deltawerken nauwelijks enig ver schil maakt of een rechtstreekse af valwaterlozing dan wel een indirecte lozing (bijvoorbeeld via een zijrivier) wordt opgeheven. KWALITEIT „De aan de kwaliteit van het opper vlakte water in Noord-Brabant te stel len eisen moeten mede zijn afgestemd op de landelijke betekenis van de Maas en de toekomstige Deltabek kens", aldus het rapport. Verder wordt gesteld: bij de inriching van de Delta-bekkens, waarop het westelijk gedeelte van de provincie loost, zullen recreatieve mogelijkhe den tot ontwikkeling worden ge bracht. die tevens een uitbreiding van de in het gewest aanwezige mogelijk heden tot recreatie op en aan het water met zich meebrengen. Met de realisering van het, totale zuiverings plan voor Noord-Brabant met inbe grip van de noodzakelijke transport leidingen en bijkomende werken is in totaal een bedrag gemoeid van onge veer ƒ700 miljoen, waarvan thans een bedrag van circa 150 miljoen is geïnvesteerd. In de komende jaren zullen derhalve nog investeringen rond 550 miljoen (prijspeil 1972) moeten worden gedaan. Het ontwerp-zuiveringsplan ligt nu ter visie en zal aan de orde komen in de vergadering van de Brabantse staten van 16 maart 1973. het verschil tussen bedrijf-, luxe honden afgeschaft. Het' s-y gaat omhoog van i 25 naar f a.;' 8,i00„ meer op. i De personele belasting ls deld van 200 op 268 opcenten gebracht. Hogere opbrenm- 46.400,-, De raad krijgt donderdag verier een herziening van de tariera voor de sportaccommodaties te be handelen. De tarieven zijn y sproken in de sportraad. J. W. A. Langenberg te Santpoort begraven SASPOORT Enkele honderden t». langstellenden hebben vrljdagmiddj, np de begraafplaats Westmeid p Santpoort de begrafenis bijgewoond van de heer J. W. A. Larutebeti. president van de raad van bestuur de Rijn-Schelde-Verolme machines brieken en Scheepswerven NV. Onöa de belangstellenden (vertegenwoordi gers uit scheepsbouwkringen, mann en overheid) bevond zich ook een ds- putatie van directie en personeel van de koninklijke maatschappij I)e Schel de NV te Vlissingen, waarvan de heer Langenberg enkele jaren directeur it geweest. De lieer Langenberg is maan. dagmorgen zeer plotseling op 57-jari- ge leeftijd overleden. Aan het graf spraken onder andera de president-commissaris van RÏ'T Schelde-Verolme, de heer De Vries e, ir. J. Bout uit Vlissingen namens O- raad van bestuur. Beide sprekers lei den de nadruk op de rol die de ha- Langenberg bij de totstandkomt van de fusie tussen de Rijn-Schelöc- groep en Verolme heeft gespeeld en op de menselijke belangstelling die hl) altijd toonde. Volgens de heer Bout had de heer Langenberg altijd veel Industriebond NW vergadert over nieuwe cao's GOES De Industriebond NW houdt de komende dagen vergaderin gen, waar de uitgangspunten voor ds komende cao-onderhandelingen zulla worden besproken. In het district Zeeland heeft dit be trekking op de metaalindustrie, metaalnijverheid, het motorvoertü- genbedrijf, de confectie-industne, c's maatkleding- en veranderateliers, as groenten- en fruitverwerkende infc- trie en de bakkerijgrondstoffeninfe- trie. Deze cao-vergaderingen woróa gehouden donderdagavond in Goes ri 'De Opril', in Terneuzen in hotel "Rot terdam", en in Vlissingen in hotel 'Maldegem'. In Zierikzee woj-dt vrijriig avond vergadert, en wel in 'Huis ra Nassau'. Alle bijeenkomsten beginnen om 8 uur. O0STERSCHELDEWERKD VOOR INSTITUUT VAN INGENIEURS (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het Koninklijk lm tuut van Ingenieurs gaat het wek schappelijk gedeelte van haar ja3rv gadering op 28 december in De wijden aan de afsluitingswerken in de Oosterschelde. Als sprekers treden op ir. H. A. Ferguson, ir. N- Biezeveld, dr. J. Ter- windt. ir. F. Spaargaren en H. J. Stroband van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, alsmede ir. P. Volker van de directie Bruggen, ir. J, Slagter van de directie Sluizen en Stuwen en ir. T. van der Meulen van het water loopkundig laboratorium. Hun verhan delingen zullen onder meer betrekking he'oben op de afsluittechnieken. bo dembescherming. het gebruik van ka belbanen. hydraulisch onderzoek, mo- delonderzoek en de gedaanteverander ingen in de Delta. GPD.222.08.12 FLINKE OPKLARINGEN Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui, voornamelijk in de kust provincies. Matige, maar aan de kast nog nu en dan vrij krachtige zuidwes telijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 7 graden. Vooruitzichten voor zondag en n dag. Tijdelijk regen en temperaturen meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Vcor zondag: aantal uren zon: 0 tot S-: min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3: min. temp.: 1 tot 5 graden b~~" normaal; max. temp.: 0 tot 4 gr boven normaal: kans op een c periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal 40 procent. Normalen voor 7-11 december: Den Helder Vlissingen Eelde Vlv. Z.-Limburg De Bilt Gem. over Nederl. 10 december zon zon op onder 08.37 16.29 11 december zon zon op onder 08.38 16.28 i. temp. k. temp. maan onder 21.08 maan onder 22,23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2