zoutjes voor knabbel kenners. Ontwikkeling van de industrie mag niet langdurig stagneren Plannen van het rijk remmen belangrijke Vlissingse zaken PvdA wil deelname Vlissingen aan de 'middenschool' Laat het publiek meepraten in de raadscommissies 7 Coördinatie welzijnsbeleid PONDERDAG 7 DECEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAAD VLISSINGEN BIJ BEGROTING: 'ADVERTENTIE/ VLISSINGEN Er mag geen langdurige stagnatie optreden in de industriële ontwikkeling in en rond Vlissingen: Dat is de me ping van de Vlissingse gemeenteraad. De raad liet dat woensdag avond weten in de algemene beschouwingen bij de begroting voor J973. Van verschillende kanten werd er met klem op gewezen, dat Zeeland de investeringspremieregeling nog niet kan missen. Pi-s. M. Braak, woordvoerder van de WD: „De voortzetting van de industrialisatie dient met alle middelen gestimuleerd te wor den, dit is het standpunt van het gemeentebestuur en dit stand punt dient uitgedragen te worden naar het provinciaal bestuur en de politieke partijen en er dient bij de minister bij voortduring op aangedrongen te worden de opschorting van de investerings premieregeling ongedaan te maken". wordt gedrongen doordat in andere landen subsidie aan de scheepsbouw wordt gegeven en hier niet. „Onzer zijds bestaat geen behoefte aan een pleidooi voor de bouw van marine schepen, maar wij willen u er toch wel op wijzen, dat wij heel wat geruster zouden zijn ten aanzien van de bouw van schepen als wij zeker waren van het afschaffen van subsidies aan scheepvaartbedrijven, hetgeen kenne lijk in andere landen wel gebeurt". STIMULANSEN RIJKSOVERHEID BLIJVEN NODIG PrdA-PPR-woordvoerder E. de Pries- Kr; „Als uit de cijfers van het provin ciaal bestuur blijkt, dat het werkloos heidspercentage voor mannen in de provincie Zeeland in het tweede half jaar van 1972 hoger heeft gelegen dan de vergelijkbare cijfers voor het noor den des lands, dan is het ons inziens niet verwonderlijk, dat gedeputeerde itaten van Zeeland grote vraagtekens reilen bij beëindiging van de investe ringspremieregeling. De Zeeuwse eco nomie heeft naar onze mening de im puls van de investeringspremieregeling nog hard nodig". Ds heer A. Lorier (ccp): „Thans ma ken wij ook als gemeente, door de om standigheden wellicht gedwongen, een pas op de plaats. Wij dachten, dat dit op zichzelf bezien niet verontrustend ls. Nu hebben we even de tijd om het gevoerde industrialisatiebeleid van de laatste jaren te overzien en de even tueel gemaakte beleidsfouten te analy seren, om daarna de uitkomst van de- ie analyse te betrekken in onze verde re beleidsvisie. We zijn ervan over tuigd, dat een te lange vertraging in Industriële vestigingen fataal zou zijn voor een goede economische ontwik keling van onze gemeente en regio'. RGCU-woordvoerder A. v. d. Maas: „WIJ zien 'n geleidelijke groei van de in dustriële activiteiten als 'n noodzakelij ke zaak nu eenmaal deze weg is inge slagen en het tijdstip van consolidatie is ons inziens nog niet gekomen. Het gaat niet aan allerlei verwachtingen te wekken bij diverse lagen van de bevol king en dan plotseling de gehele ont wikkeling een halt toe te roepen, zo als mogelijk sommige raadsleden zou den wensen". Onaanvaardbaar "Volkomen onaanvaardbaar' vond de heer De Priester het, dat de rijksover heid beëindiging van de investerings- premieregeling gepaard laat gaan met de stopzetting van bijdragen voor in frastructurele werken. De PvdA-PPR- fractieleider: „Juist als gevolg van de tnvesleringspremiercgeling ïs in de af gelopen jaren een ontwikkeling in Zee land en met name in Vlissingen tot stand gekomen, die op zijn minst ver der zal moeten worclen afgerond mid dels financiële medewerking in het ka der van de infrastructuur". En daarbij wees de heer De Priester en ook dere raadsleden deden dat nog eens op het grote belang, dat Vlissingen heeft bij de totstandkoming van hoge brug. De heer De Priester ging ook in op de situatie in de scheepsbouw. Hij bleek van oordeel, dat de Nederlandse scheepsbouw in een ongunstige positie A. VAN DER MAAS De Schelde De heer Braak over de toestand bij de Koninklijke Maatschappij 'de Schelde': „Met genoegen hebben wij kennis genomen van het feit, dat de geruch ten over een afvloeiingsregeling bij de KMS inderdaad slechts geruchten zijn. Wij menen ook te weten, dat het dej directie evenzeer genoegen deed dezei mededeling in de openbaarheid te kun- nen brengen, daaraan toevoegende dat' het ook niet in de bedoeling ligt een zodanige regeling te ontwerpen". De heer Braak wees erop, dat de KMS tij delijk wat minder werk heeft gehad, maar dat verwacht kan worden dat binnenkort een keerpunt wordt be reikt. De heer Van der Maas toonde zich niet gelukkig met de bouw van marine schepen in Vlissingen. „Immers niet iedere regering van ons land zal bereid zijn gelden voor dit doel ter beschik king te stellen, wat van directe invloed zal zijn voor de werkgelegenheid van onze burgers". In zijn beschouwing over de havens van Vlissingen en over de havenacti viteiten ging de heer De Priester nog maals in op de economische situatie: „Wij zijn ons er terdege van bewust, dat het slechte economische klimaat in Nederland en de intrekking van de stimuleringssubsidie een ernstige lemmerlng kunnen vormen bij de ves tiging van een nieuwe industrie. Niet temin vormt de slechte economische situatie in ons land met als direct volg vooral ook voor onze provincie een relatief hoge werkloosheid, reden te meer om het bestuur er directie van het Havenschap duidelijk voor ogen te stellen, dat juist nu Havenschap zo'n belangrijke rol kan spelen hij de verdere economische ontwikkeling van de regio". Havenschap De heer De Priester stelde, dat van het Havenschap verlangd moet worden, dat het optimaal functioneert en dat het niet in een periode van opbouw en aanloop mag blijven steken". Ook drs. Braak drong daarop aan. Tevreden toonde de PvdA-PPR-woord- voerder zich over de activiteiten de NV Haven van Vlissingen. „Wij nen, dat de directie steeds tijdig SUGGESTIE J. J. KEMPE INHAKEN OP EXPERIMENT VLISSINGEN De PvdA-fraetie ln de Vlissingse raad vindt dat het ge meentebestuur zich moet inzetten om betrokken te worden bij het experi ment voor de middenschool, In de ■?eYraa,id VLISSINGEN Het Vlissingse CCP- raadslid B. Ventevogel heeft donder dagavond in een beschouwing over sport, cultuur, jeugdwerk en recreatie de vraag opgeworpen of er in het werk van de stichtingen op dit terrein niet meer gecoördineerd kan worden. Hij wees erop, dat de groei van elke stichting het gevaar inhoudt, dat men „een eigen dienst gaat opbouwen en zich verslikt in administratieve aspec ten en de eigenlijke taak in het ge drang komt". Coördinatie van het ge heel en administratieve samenwerking leek hem een voor de hand liggende oplossing. Voorts noemde hij de bestuurlijke aspecten van deze zaak, de portefeuil leverdeling van de welzijnsonderde- len. Nu zijn de door de heer Ventevo gel aangehaalde stichtingen inclu sief de stedelijke raad voor maat schappelijk welzijn verdeeld over drie wethouders. „De vraag rijst of de duidelijkheid ermee gebaat is. In ae toekomst zijn competentiekwesties of onderlinge kortsluitingen niet uitgeslo ten". Daarom vroeg hij of b. en w. zich wilden beraden over de kern vraag of het zinvol is alle welzijnson- derdelen in één portefeuille onder te brengen. Op het culturele vlak bepleitte de heer Ventevogel nog extra gemeentesteun voor het jeugdcentrum 'De Zwaan' dat volgens hem beperkt wordt in de ontplooiingskansen door het ontbre ken van voldoende rijkssteun. Voorts vroeg hij b. en w. te bezien of het mogelijk is een wetenschappelijk ar chiefambtenaar te benoemen om de bezetting in deze sector van de ge meente te vergroten. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank j iedere spaarder iels ie bieden heeft onderwijsparagraaf van de algemene beschouwing drong de heer J. J. Rem- pe donderdagavond aan op activitei ten op dit stuk van zaken bij b. en Hij drong erop aan een studiegroep van deskundigen ln het leven te pen, die zich met deze zaak kan bezighouden- „De tijd is kort, willen we voor Vlissingen de boot niet missen", aldus de heer Kempe. Hij wees erop, dat de vakcentrales in 1973 met het experi ment van de middenschool zouden willen starten. Men denkt daarbij aan vijftien experimenten, die er toe zou den moeten leiden dat binnen tien tot twintig jaar alle kinderen tussen de 12 en 16 jaar op één school terecht zullen kunnen, de middenschool. Om nu de aansluiting tot dit "belangrijke stuk onderwijs' niet te missen, vroeg hij b. en w. attent te zijn en pogingen te ondernemen één van de experimen ten naar Vlissingen te krijgen. De heer Kempe haalde een uit spraak van staatssecretaris Schelf hout van onderwijs aan, waarin wordt gesproken over de integratie van het kleuter- en het basisonderwijs en wilde van b. en w. worden geïnfor meerd over de Vlissingse situatie op dit punt. Nu er onvoldoende leerlin gen dreigen om de visserijschool in stand te kunnen houden, kwam de PvdA-fractie donderdag met een alter natieve oplossing: als de zelfstandige school zou moeten verdwijnen, onder zoek dan de mogelijkheid ze in te brengen in de scholengemeenschap LBO. Een licht gevoel van onbehagen' was er bij de heer Kempe, dat er nog geen mededelingen te doen zijn over een adviescommissie van onderwijs mensen voor het basisonderwijs. Hij wilde er op korte termijn over wor den geïnformeerd. HOGESCHOOL RPCU-woordvoerder A. van der Maas bracht hij 'onderwijs' de vraag naar een hogeschool of een dependance daarvan in Vlissingen ter sprake. „Waar wij het accent op zouden wil len leggen is niet zozeer de grootte van de stad van vestiging, doch de spreiding over het land. Waarom zou Zeeland een witte vlek zijn?" Hij meende, dat de stijgende welvaart het ook mogelijk zal maken, dat de werk man zoon of dochter zal kunnen laten studeren. Hij haakte in op berichten over klach ten over de vormingsinstituten in Goes en Middelburg en vroeg b. en w. de situatie in Vlissingen nauwlettend te volgen, „opdat deze vorming niet zal zijn een afbraak van datgene wat op vorige scholen soms met moeite is bijgebracht, maar vooral ook dat er harmonie bestaat tussen wat de ou ders hun kind leren en wat op deze school wordt geleerd. De omstandig heid dat 'verhoudingsgewijs zoveel jonge mensen een beroep doen of moeten doen op de ww' bracht de heer Van der Maas tot deze suggestie: .Mogelijk kan arbeidsgewenning ook op de vormingsinstituten ter hand worden genomen, bijvoorbeeld in de sfeer van de kunstnijverheid". De PvdA-fractie bepleitte op dit stuk van zaken de medewerking van de ge meente om voor deze groep tot 'aan gepaste werkobjecten' te komen, ter wijl de heer B. Ventevogel (ccp) b. en w- verzocht, de ontwikkelingen te vol gen van het werkverschaffingsexperi ment 'voor de zich noemende non- conformistische jeugd'. Ten aanzien van het onderwijs vroeg de heer Ventevogel b. en w. voort-s te onderzoeken of het mogelijk is in de toekomst één school te bouwen met lokalen vuw het bijzonder en hel openbaar onderwijs en met gemeen schappelijke verzorgingsruimten. Nu voor de drie gemeentelijke scholen voor lager beroepsonderwijs de eerste stappen zijn gezet naar de integratie achtte hij de vorming van een scho lengemeenschap voor lager beroepson derwijs reëel, zodat bepaalde appara tuur niet dubbel besteld zal worden bijvoorbeeld. Hij vroeg b. en w. ook Vlissingen aan te melden als experi menteel streekcentram voor de vor ming van werkende jongeren. nodige activiteiten weet te ontplooien om de gunstige gang van zaken bij de-1 ze NV tc continueren en vooral ook, om de aangetrokken werkzaamheden voor nu en in de toekomst tc behou den. WfJ zien uiteraard met belangstel- ling de tijd tegemoet, dat de container- 1 terminal tot volle ontplooiing zal zijn gekomen en dat dan ook de vereiste rentabiliteit zal zijn bereikt". Ook de heer Lorier toonde zich tevre-1 den over de gunstige ontwikkeling van j de Vlissingse havens. Hij drong erop i aan. dat b. en w.. v/aar dat mogelijk is, invloed aanwendt om op tijd de be- nodigde outillage voor allerlei activi teiten klaar te hebben, „zodat niet zo-1 als nu is geschied door de NV Haven j van Vlissingen een noodvoorziening moet worden getroffen bij de RoRo-j accommodatie in de binnenhaven". De CCP-fractieleider ging ook in op de] relatie tussen de gemeente en het Ha venschap, waarbij hij erop wees. dat het Havenschap het renteverlies voor nog niet uitgegeven gronden bij schrijft op de boekwaarde. De heer; Lorier: „Bij ons rijst nu de vraag: is hierdoor de begroting van het Haven schap, die een klein tekort laat zien, niet geflatteerd?" Los daarvan kwam de heer Lorier nog met een andere vraag over financiering van gronden. „In het verleden hebben we kunnen zien, dat ons provinciaal bestuur, ge steund door de rijksoverheid een be leid voerde, dat gericht was op indu strialisatie van het Sloegebied. Dat de gemeente Vlissingen hier nauw bij be trokken was, is een logisch gevolg van het feit, dat dit complex geheel of ge deeltelijk op het grondgebied van Vlis singen ligt. Daar de conjunctuur wat teruggelopen is en de investeringspre mieregeling is ingetrokken, treedt er een vertraging op in de uitgifte van de grond. Het renteverlies, dat hierdoor ontstaat, wordt bijgeschreven op de boekwaarde van de grond- Omdat hierdoor de vierkante-meterprijs van de grond oploopt zijn zij van mening, dat het niet denkbeeldig is, dat de si tuatie ontstaat, dat wij onszelf uit de markt prijzen Een gevolg daarvan zal zijn en dat ligt ons inziens niet ver weg dat de gemeente Vlissingen in het Havenschap zijn vastgesteld aan deel in het renteverlies te zijner tijd zal moeten opbrengen. Dat zal onge twijfeld consequenties opleveren voor ons gemeentelijk budget", aldus de heer Lorier. Hij stelde, dat stappen moeten worden ondernomen om de rijksoverheid te bewegen het rentever lies voor haar reekning te nemen. De heer Braak drong er in zijn 'havenbeschouwing' nog op aan te onderzoeken of een cleaninginrich- ting voor tankschepen een haalbare zaak is. Hij stelde dat voor zo'n in richting emplooi is met de aanwezig heid van een groot aantal chemische industrieën in Antwerpen, Zeebrugge, Temeuzen en Vlissingen. Groengordel De CCP-woordvoerder liet bij zijn be schouwing over de industrie weten, dat zijn fractie een preventief milieu beleid wenst. Op dat milieubeleid gin gen ook de andere fracties in. Drs. Braak vroeg zich onder meer af, waar om nog moet worden geëxperimen teerd voor de aanleg van een groengor del rond het industriegebied, terwijl daarover bij de herbeplanting van Walcheren al voldoende kennis is op gedaan. De heer De Priester over dat onderwerp: „Met spijt constateren wij, dat het ten aanzien van de groengor- dels rond het Sloegebied opnieuw te laat is. Nu pas wordt een krediet be schikbaar gesteld, waarbij wordt mee gedeeld dat bestudeerd moet worden welke boomsoorten geplant zullen kunnen worden". De PvdA-PPR-woord- voerder wees erop, dat deskundigen geen studie behoeven en al ervaring hebben in dit soort beplantingen. „Met klem verzoeken wij de Vlissingse ver tegenwoordigers in het Havenschap er onverwijld op aan te dringen, dat met de aanplant van de groengordels on middellijk een aanvang wordt ge maakt", aldus de heer De Priester. Lekkere zoutjes. Apart van smaak. Apart van vorm. Altijd luchtig en krokant. Echt iets om deze maand gezellig mee voor de dag te komen. En u kunt afwisselen zoveel u wilt. Er is Nibb-it Mixed, Cocktail, Rings, Junior, Paprika Extra en Pücanto's. f flJlhfj.jt voorknabbelke/mc. DE KORTSTE VLISSINGEN De kortste be grotingsbeschouwing in de Vlis singse raad kwam donderdag avond van de kant van D'66- Ze telde één kantje tekst van dertig regels. Fractievoorzitter J. M. Bannink gebruikte de helft van die lengte om uiteen te zetten waarom D'66 ditmaal afzag van een uitvoerige beschou wing. Hij wees erop, dat met de maan delijkse vergadering een grote hoeveelheid tijd gemoeid is en dat ook de commissievergaderin gen veel tijd vergen. Daarom was het zo zei hij voor de fractieleden van D'66 dit jaar niet mogelijk daarnaast nog uitvoerig stil te staan bij de begroting 1973. Bannink: „Kritische kanttekenin gen naar aanleiding van de begro- tingsbrief en de memorie van antwoord zijn onze fractie in het verleden niet in dank afgenomen. In deze raadsvergadering willen wij dan ook met een enkele op merking volstaan". Daarop liet hij weten, dat D'66 het op prijs zou stellen als de burgers nog meer bij het bestuur van de stad zouden worden betrokken: naar zijn mening zijn het afgelopen jaar de aanleidingen om dit te proberen niet ten volle benut. Ook zouden naar de mening van de heer Bannink de individuele problemen van de Vlissingers meer aandacht verdienen, onder meer op het terrein van controle en naleving van verleende vergun ningen. Hij vond, dat de financië le positie van Vlissingen in 1973 hij zonder weinig ruimte laat om voorzieningen te treffen zonder belangrijke steun van de hogere overheid. CCP-WOORDVOERDER A. LORIER: DRS. BRAAK (VVD) I Procedure MOEITE MET DE ii i. OPENBAARHEID VLISSINGEN - De CO'-fractk- In de VlJssingHo gemeenteraad wil het pu bliek bij de openbare commlitsieverga- deringen gelegenheid geven mee tc praU-n. Fractievoorzitter A. Lorier van de CCP maakte dat woensdagavond j duidelijk In zijn algemene beschou wing bij de gemeentebegroting voor 1973. De heer Lorier pleitte er ook voor de commissies, dfe daarvoor ln aanmerking komen uit te breiden mei r^'j 'niet-raadsleden, dJe uil hoofde van hun opleiding, beroep of interesse een waardevolle Inbreng kunnen leveren j ln de oordeelsvorming". De VVD-woordvoerder, drs. M. Braak. I liet vreten, dat zijn fractie 'nog steeds i wat moeite heeft' met de openbaar heid van de commissievergaderingen. I „Tot goed begrip wil ik echter uit-1 drukkelljk stellen, dat wij geenszins overleg verwerpen tussen bestuurlijke organen en de bij de besluiten nauw betrokken personen of groepen van personen. Wij zijn er integendeel voor, dat overlegstructuren worden geschapen waarin specifieke gemoti veerde burgers aan bod kunnen ko men. Maar wij zijn van oordeel, cat de commissievergaderingen zich daar voor minder lenen". Braak. Hij stelde, dat ce raadsleden vaak slechts enkele dagen de tijd! hebben om de stukken voor de com- j missievergaderingen te bestuderen enl dat de tijd vaak ontbreekt om zich! wezenlijk in te werken. .De commis-! sieleden komen min of meer cmvoor-1 bereid samen. Dat is niet zo erg elsl zij dan voldoende informatief en vrij blijvend van gedachten kunnen wis selen met de voorzitter-burgemeester' of voorzitter-wethouder en ook vol doende informatief met elkaar kunnen overleggen in een volkomen onge dwongen sfeer. Maar de aanwezigheid van publiek, in elk geval van de pers,, legt daar wei eens een rem op. hen leidt er wel eens toe, dat de commis- sievergaderingetn met spreekgelegen-1 heid in eerste en tweede instantie", aldus de heer Braak. Hij voegde aan| zijn betoog toe, dat bet gevaar be-, staat, dat „een nog niet geheel bezon-) ken oordeel" van een raadslid ..de - volgende dag als definitief in de pers verschijnt". Om een aantal van zijn bezwaren weg be nemen, pleitte de heer Braak ervoor de stukken van dej commissievergaderingen eerder aan I de raadsleden te sturen of de commis- sievergaderingen later te houden. STUKJES EN BEETJES... VLISSINGEN —Behalve uitvoerige beschouwingen over wn aantal zaken, zijn er In de VHsnIngse raad donder* dagavond bij de b'-grotlngshnschou- wlngen ook tal van korte vragen «*n opmerkingen over bepaalde onderwer pen aan de orde geweest- Hier een kleine bloemlezing van een aantal punten; PvdA-fractievoorzitter E- de Pries ter drong er bij b- en w. op aan evenals vorig Jaar om met een meerjarenplan tc komen. Daarin kan worden nagegaan tot welk maximum aantal Inwoners VUitóln- gen zou kunnen groeien, welke voorzieningen woningen, sport velden, sportzalen, wijkvoorzlenm- gen dan nodig zijn- Het gaat om een 'ideaal-conceptie'. los van de financiële mogelijkheden van het moment- CCP-woordvoerder A. Lorier wilde van b. en w. horen, dat er moet worden gestreefd naar een spoedige realisering van een zuiveringsinstal latie. .nu in de waterstaatsbegro ting de hoogste prioriteit wordt gegeven aan een zuiveringsinstalla tie bij Vlissingen, boven die bij Waarde". Hetzelfde raadslid drong aan op een spoedige beslissing van 2-s- over bet rioolschap Walcheren. „Los van de voorkeur van gs deze taak aan de waterschapper. op te dra gen, geeft het uitblijven van een beslissing een aanzienlijke ver traging ln de uitvoering van de totale realisering van de totale rio* i ca «ui lering". atdus^'de heer! Een spoedige beslissing bepleitte de heer Lorier ook ten aanzien van de veerhaven. .Ms de nieuwe veerha ven er komt, dan zal het wegen- stramien een heel ander beeld te zier. geven dan wanneer de accom modatie op de huidige plaats wordt gemaakt. Dan zal de gemeente over het stuk grond ten oosten van de buitenhaven kunnen beschikken voor andere doeleinden". Drs M- Braak fvvd) wilde, dat b. en w. zullen bekijken of een cen traal antennesysteem in de binnen stad minder ontvangstmoeilijkhe den bij tv-uitzendingen zal geven dan nu het geval is, nu men last heeft van de kranen, hoge gebou wen en schepen op de hellingen van De Schel'"e- De heer B- Ventevogel (ccp) vroeg b. en w. te bevorderen, dat een studiecommissie wordt Ingesteld, die in samenwerking met andere gemeenten en instellingen in de regio de vraagstukken van de soci aal-zwakkeren bestudeert en noem de in dit verband het probleem van de thuislozen, en van de mensen, die zonder vaste verlljfplaats zijn: mensen, die vooral tijdeiijk huip nodig hebben. E. DE PRIESTER (PVDA-PPR) BESLISSINGEN BLIJVEN UIT VLISSINGEN „Het is betreurens waardig, dat in een aantal belangrijke zaken de ontwikkelingen ln Vlissingen worden afgeremd door het achterwe ge blijven van definitieve plannen van de zijde van de rijksoverheid". Dat zei PvdA-PPR-woordvoerder E. de Pries ter woensdagavond in zijn algemene beschouwing bij de Vlissingse begro ting voor 1973. De heer De Priester signaleerde, dat door het uitblijven van plannen van de. kant van het rijk met name het bestemmingsplan Bui tenhaven en de ontwikkeling van de binnenstadsplannen getroffen wor den. De heer De Priester: „Ook rond vis sers- en koopmanshaven worden te lang en teveel onzekerheden gescha pen. Op het onaanvaardbare van een dergelijke situatie kan niet voldoende de aandacht van de betreffende in stanties worden gevestigd- Het is juist de ontwikkeling van de binnenstad, die geen enkel uitstel kan gedogen." Ook de heer A. Lorier (ccp) ging in op het probleem dat een aantal plano logische zaken niet kan worden afge rond, omdat hogere instanties nog geen beslissing hebben genomen. Hij wees erop, dat onzekerheid bestaat over wat er met de veerhaven gaat gebeuren, waardoor men ook niet ver der kan met de uitwerking van een wegenstramien, dat daarmee verbon den is. Tevredenheid was er over het feit, dat de procedure rond de struc tuurschets opnieuw op gang gebracht is. De heer De Priester: „Het is ver heugend, dat daarin het gehele onder ling zo samenhangende gebied van Walcheren en westelijk Zuid-Beveland betrokken zijn. Wij hopen, dat het structuurplan Middelburg-Vlissingen sen versnellende werking mag hebben. Juist op de noodzaak van snelheid willen wij nog eens wijzen. Het mag immers niet zo zijn, dat een struc tuurplan nog slechts in kaart brengen van reeds lang gerealiseerde plannen betekent." De heer De Priester vroeg het college van b en w de raad in een zo vroeg mogelijk stadium bij het structuurplan te betrekken. Samen zoeken De heer Lorier: „Met genoegen heb ben we in de memorie van antwoord gelezen, dat er thans een intergemeen telijke commissie is benoemd, die be last is met het tot stand komen van een structuurschets voor deze regio." De heer Lorier herinnerde aan opmer kingen, die van Middelburgse zijde aan het adres van de Vlissingse raad zijn gemaakt over de winkelplannen en hij concludeerde: „We hopen, dat in de intergemeentelijke commissie de basis kan worden gelegd voor een meer vruchtdragende samenwerking. Wij gaan er dan ook vanuit, dat van alle kanten de bereidheid aanwezig is on gezamelijk te zoeken naar juiste oplossingen en plaatsen voor voorzie ningen in deze regio. En dat niet de gedachte van bet zoveel mogelijk bin nen de eigen gemeentegrenzen realise ren van plannen centraal staat." Drs. M. Braak, (wd) stelde in zijn beschouwing over de ruimtelijke orde ning, dat het door de gemeente om zetten van ae richtlijnen en aanwijzin gen van de nationale overheid in on der andere bestemmingsplannen, een langdurige procedure is. „Een aanzien lijke versnelling zou in die procedure aangebracht kunnen worden als i een onteigeningsgrondslag zou kunnen ontlenen aan een veel globaler be stemmingsplan dan nu is vereist. Bo vendien kan hierdoor een verbetering van de eigenlijke plannen bereikt wor den, omdat dan in het uitvoeringssta dium met veel recenter en gedetail leerde plannen gewerkt kan worden dan thans. Moeilijkheden, zoals wij kortelings beleefden met de PTT-cen- trale vragen dan niet zo'n moeizame Wonderlijk De VVD-woordvoerder stelde verder, dat het met ae problemen ten aanzien van de ruimtelijke ordening in Vlissin gen 'wonderlijk gesteld' is. _Ik zet op spannings- en ontmoetingscentrum rij zen dadelijk bezwaren en worden wenkbrauwen gefronst. Maar het be palen van de plaats van het regionaal winkelcentrum is niet zo'n moeizame zaak geweest," aldus de heer Braak. De VVD-er schetste net beleid dat voor de binnenstad in de laatste jaren is gevoerd als 'wat twijfelachtig' en een rijtje ten eerste de zojuist gé-I hij stelde met nadruk, dat een zeer - -i evenwichtig beleid in de komende ja ren geboden is. De heer Braak stelde verder een aantal vragen over de i, die voor verbetering van do trum. Een vestigingsplaats voor een - - (al verkleindeJ PTT-centrale is zelfs, sfeer in de binnenstad beschikbaar na uitvoerige discussie en voorlichting! gesteld worden. De CCP-woordvoerder i Lorier drong erop aan, dat in de binnenstad een WV-kantoor gevestigd wordt en de heer De Priester vroeg naar de reactie die de gemeente met de Zeeuwse Culturele Raad heeft, waar die zich bezighoudt met woon- cultuur. De heer A '.-an der Maas frpcu) toonde zich ingenomen over het woningbouwbeleid, zoals dat in ae afgelopen jaren gevoerd is, 'waardoor Vlissingen thans niet met een groot overschot aan onverhuurbare wonin gen zit-' De RPCU-woordvoerder stel de, dat Vlissingen met het bouwrijp maken van grond wat meer vooruit moe: werken. Stagnatie E. DE PRIESTER Ook de heer Lorier was tevreden over het woningbouwbeleid, waarbij hij signaleerde, dat dit jaar een stagnatie optreedt, maar dat er over de jaren 1972 tot en met 1974 een minder somber beeld krijgt. Nu een beperkte leegstand van woningen is bereikt, pleitte ae heer Lorier voor extra aandacht voor kwalitatieve eisen aan woningen. De heer Lorier besteedde in zijn algemene beschouwing met als andere woordvoerders r.og even aandacht aan ae kwestie van de half hoge brug. Hij vrees erop. dat voor het verkeer in Vlissingen veel zal afhangen van de definitieve vormge ving aan de kanaaloverbrugging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7