MoetZwartePiet kaas uit'tvuistje strooien? Economische kroniek september-oktober resolutie tegen-vervolging jehova's getuigen in malawi Incident op voetbalveld De dijken moeten worden verhoogd Kunststoffen jan fuselier (iii) Bomen op de Oostwal Het belang van een huurdersvereniging De doelstellingen van hei communisme PONDERDAG 30 NOVEMBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 weken heb- ""^it^Afrlka berichten bereikt, t*nhiukt, dat Jehovah's getuigen republiek Malawi hevig worden l,d In «n pereberlcht wordt hoe honderden getuigen van fwih'u» hu" dorpen wegvluchten - lonend een afstand van meer dan Si kilometer aflegden, om Zambia te ^lilen en aldus aan de vervolging vol£°eenn'ander persbericht is een iSan uit Blantyre, M L, Chirwa. ^fórven na door jeugdleiders van de Sl Congresss Party te zijn aange- ,L omdat, hij weigerde een hd- ««(Vchapskaart van de partij te ko- Sf en omdat hij één van Jehovah's frtuiKen was. In weer een ander be- Srirt uit Malawi wordt gezegd, dat op e n minst tien getuigen van Jehovah eedood en vele huizen zijn afge- ÏÏTnd omdat Jehovah's getuigen wei den zich bij de enige politieke Srtil van de natie aan te sluiten. Were berichten maken er melding Z dat Jehovah's getuigen wegens Jruit van de zijde van de Malawi ronsress Party uit hun betrekking «iln ontslagen en uit hun huis zijn verlaagd dat hun bezittingen en kost baarheden verbeurd zijn verklaard, T, hun boerderijen zijn verwoest en bun huisdieren zijn gedood, dat zaken- '„-den dié het bezit waren van Jeho- rüi's getuigen officieel zijn gesloten m hun persoonlijke bankrekeningen Jlin bevroren. Vele getuigen van Je hovah zijn geslagen, gemarteld, Be roofd verkracht, verminkt en ver moord- Daarom hebben 2106 getuigen «n Jehovah, in vergadering bijeen in de sporthal te Zierikzee, in een resolu- Ue openlijk de gewelddaden betreurd, dlo in de republiek Malawi tegen Jehovah's getuigen worden begaan, louter en alleen omdat zij het verkle ien de ware God Jehovah te aanbid den en omdat zij, als gewetensvolle christenen en wegens schriftuurlijke redenen, geen deel van de wereld willen worden en zich niet bij de Malawi Congress Party of welke ande re politieke organisatie maar ook, willen aansluiten. Wij doen een vere nigd beroep op president dr. H Ka- muzu Banda, en de andere autoritei ten In de republiek Malawi, om snel een einde te maken aan de wrede mishandeling waaraan sommigen van hun onderdanen Jehovah's getuigen blootstellen en in Malawi weer mens lievendheid te laten heersen. Voorts doen wij een beroep op alle eerlijke mensen in Malawi om te weigeren enig aandeel aan de vervolging van Jehovah Gods getrouwe dienstknech ten in Malawi te hebben. Wij bidden en zullen eendrachtig blijven bidden tot de almachtige regeerder van het universum, Jehovah God, ten behoeve van onze lijdende broeders en zusters in de gemeenten van Jehovah's getui gen in Malawi, dat hun de geestelijke en fysieke kracht gegeven mag wor- In uw blad van maandag 20 novem ber was te lezen dat de proeftijd van de Kapelle-speler De Schipper die in de wedstrijd tegen Tholense Boys uit het veld werd gestuurd, al voorbij was. Wat voor voetbalminnend Zee land dan maar jammer is, want zulk soort spelers kan men overal missen. In dit schrijven wil ik wel eens enkele dingen uit die wedstrijd recht zetten; of De Schipper wél of niet buitenspel gestaan heeft, kon ik van mijn plaats (achter het doel van Ka- pelle) niet zien, maar ook de scheids rechter (vanaf de 16-meterlijn) kon dat niet. De man reageerde op appel van de Thoolse grensrechter; dus als De Schipper dan toch wat zeggen wilde, had hij zich aan het adres van do grensrechter kunnen vervoegen. Een bestuurslid van Kapelle beweert dat na het toekennen van een penalty de arbiter werd omgeven door spelers van Tholense Boys en Kapelle. Die uitlating is gewoon pure onzin, im mers wat zouden de spelers van Tho lense Boys te discussiëren hebben over een penalty in hun voordeel. In de krant van 13 november las 11? dat het nog zeer de vraag was of de noppenafdruk in het shirt van de arbiter van de schoen van De Schip per was. Nou dan heeft het Kapelle- bestuurslid zijn ogen wel in zijn zak gehad, want ik heb het anders gezien en ook beter. Inderdaad gingen de Kapelle-spelers in discussie met de scheidsrechter, maar van achteren was de man onbeschermd en voor iedereen zichtbaar. De Schipper rende als een dolleman naar de man toe en trapte hem met de zool van zijn schoen net beneden zijn lendenen, zo dat ze dus in de krant niet- met fabeltjes moeten aankomen, zo van ra, ra, van wiens schoen is de afdruk ln het shirt van de arbiter. Wel ben ik het er over eens dat het, voordien een sportieve ontmoeting was, en laten we hopen dat zulke toestanden .niet te veel meer voorkomen. A. J. Schot Doelweg Tholen den de beproevingen, waaraan zij nu zijn blootgesteld, te verduren en dat zij ln hun benauwdheid worden ver troost en bemoedigd. Uit lielae voor onze mede christelijke getuigen van Jehovah zijn wij bereid materiële hulp en bijstand te geven aan de lijdende gezinnen van Jehovah's getui gen in Malawi en de gezinnen die als vluchtelingen in de omringende landen vertoeven, als dit aan ons wordt ge vraagd Wij hebben het volste vertrou wen dat de meer dan 23.300 christelij ke getuigen van Jehovah in Malawi krachtig in hun geloof zullen blijven en ermee zullen voortgaan Jehovah le aanbidden en de Koning Christus Je zus te dienen, ook al worden zij gesmaad, bespot, gehoond en vervolgd of gedwongen in ballingschap te gaan. Kringvereniging Jehovah's Getuigen te Zierikzee Naar aanleiding van het verslag in de PZC dd 22 nov 1972 over de vergade ring van de Zeeuwse Waterschaps- bond, waar voorzitter Geluk het vol gende vertelde over de Oosterschelde: Oosterschelde dicht, opschieten met werk langs de Westerschelde, wil ik toch wel even wat opmerken. Hij vertelde: zowel uit de uitgevoerde pei lingen als in vergelijking met de hoog te van de vloedmerken in vroeger jaren moeten wij concluderen dat de situatie achteruit gaat verslechtert. Maar geachte heer Geluk is het u niet bekend dat iets dat bouwvallig is waar in jaren niets aangedaan is achteruit gaat? Zoals de zeeweringen in geheel Zee land. U weet het toch dat wij zakken, dus dat de vloedmerken niet meer kloppen. Dat is een juiste zaak! De diepten in de Oosterschelde waar er een 15-tal zuigers zand hebben wegge zogen die zijn er nog, maar blijkbaar weet de heer Geluk niet, dat het vaarwater in de Oosterschelde, de We- meldingsevlij of Erabants vaarwater, bij laag water niet te bevaren is door geladen schepen. Daar hadden de zandzuigers beter kunnen zuigen dan voor het Goesesas enz. Als het laag water is, moeten de schepen langs het Engelse vaarwater varen als zij gela den zijn om Wemeldinge te bereiken! Ook de schepen die van Wemeldinge naar Dordrecht varen, moeten langs het Engelse vaarwater varen als zij geladen zijn. Dagelijks heb ik al schepen aan de grond zien varen (midden vaarwater. Wat voor gevaar hier ln zit, dat ziet de heer Geluk niet zitten, maar als er bijvoorbeeld een geladen schip met gas aan de grond vaart, wat kan er dan niet gebeuren, of tankers met benzine of olie. Is dat betere veilig heid? Is dit de snel verdiepte Ooster schelde? Neen dijkgraaf, uw politiek gaat niet op, u bent niet op de hoogte met waterstaatswerken. Vele oude mensen denken dat een dijkgraaf een professor of een waterstaa/tkundige is, maar ik wil u de raad geven, luister ook eens naar de honderden biologen en waterstaatkundigen die buiten de regering hun meningen zeggen, die niet meedoen met deze vuile politiek! Geachte heer Geluk, ik zit al te wach ten op een zware storm in het giertij uiit het wnw, want het gaat al jaren goed. De ministers en mede aanhan gers hebben nog geluk ook, want wij hebben nog geen zware storm gehad in het giertij. Dan was het werkeiland in de Oosterschelde wel wat wegge spoeld, maar er zouden al heel wat mensen 'kunnen zijn verdronken. Dan is de schuld bij u en de regering die op het ogenblik aan de macht is, die de zeeweringen zo laat liggen van voor 1953 zonder wat aan te doen, in verwaarloosde toestand! Volgens het schrijven in de PZC weet u goed dat er elk ogenblik wat kan gebeuren als er een storm komt, maar u durft niet te zeggen dat de zeeweringen al lang op Deltahoogte hadden moeten zijn in geheel Zeeland. U allen spelen met vuur om zo iets te doen, en zegt maar: Oosterschelde dicht en de wer ken aan de Westerschelde daar moet men snel mee opschieten, maar a"es had al klaar moeten zijn aan de zeeweringen. De bevolking heeft zitten slapen, maar is nu wakker geworden en ziet nu in, dat er met hun leven gespeeld is en nog door de regering en aanhangers, om te zeggen de Oos terschelde moet dicht voor de veilig heid. Neen heer geluk de Oosterschel de moet niet dicht, maar de dijken omhoog gelijk aan de Westerschelde. En alle zeeweringen in Zeeland en daar buiten moeten spoedig in orde komen. Daar wachten wij al jaren op, dan zitten wij allen veilig. De woor den die de PPR dr. M. van Huiten in Goes op 11 november vertelde zijn juist. Daar sluit ik mij bij aan. Bij afsluiting van de Oosterschelde is de democratie ongelooflijk in het ge- ding. J. Baas, Hansweert. In de PZC van 17-ll-'72 stond een artikel waarvan de strekking was, dat hel gehruik van kunststoffen niet zo gevaarlijk voor bet milieu is. als door velen, die milieubewust hopen te zijn, wordt aangenomen. Daarbij worden factoren aangevoerd, die zeker bet overwegen waard zijn, zoals een ver gelijking met andere stoffen.-waarvan de produklie en het gebruik evenzeer afbreuk doen aan milieu en delfstof- fenvoorraad. Toch dunkt me dat de uitwerking van dit pleidooi voor kunststoffen niet mag zijn. dat men nu maar alle teugels viert op dit gebied. Een as pect, dat in de woorden van ir. Bak ker iets te terughoudend tot uitdruk king kwam (althans zoals ze ln de PZC waren overgenomen) was dat van de onachtzaamheid en onhoffelijk heid bij diegenen, die met kunststof fen te maken krijgen, dus: wij alle maal. Vooruitlopend op de 'adviesraad voor de kwaliteit van het milieu,' die er misschien eens zal komen, zou ik in mijn eigengereidheid graag het advies willen geven, een fanatieke zuinigheid en een even grote nauwkeurigheid in acht te nemen door bijvoorbeeld plas tic zakken zo dikwijls mogelijk te ge bruiken, deze óók in winkels mee te brengen, zodat er nieuwe gespaard kunnen worden en door nooit hele maal nooit plasticzaken (éénK!) bui ten achter te laten, ook niet in open bare afvalbakken zonder deksel. Nog beter is het, deze houding niet te beperken tot de kunststoffen! H. Schoenmakers-Gerritsen Kastanjestraat 315 Goes Naar aanleiding van de ingezonden stukken in de PZC over Jan fuselier had ik graag als ex-KNIL-militair 'daar geboren en getogen' het volgen de commentaar of reactie, juist om die reden dat: niet tegenstaande Ned. Indië, een^koloniaal land was. Neder land en zijn regering wel ontzettend veel voor dit land deed, maar de bevolking niet kende en zich zelf nooit heeft aangepast aan de zeden en de Oostwal gewandeld en gezien dat- gewoonten Van dit volk. de plantsoenendienst de bomen ge- Het was juist deze koloniale soldaat deeltelijk van een Hollandse naam die uit alle lagen der bevolking uit heeft voorzien. Jammer dat ae lieve mens huurders optreden, bijvoorbeeld in procedures via de huuradviescom- missie of kantonrechter. Een huurdersvereniging kan als part ner dienen in het overleg met het ge meentebestuur of met de woningbouw verenigingen over de toepassing van de huurharmonisatie. Een huurdersvereniging is democrati scher dan een actiegroep, omdat de le den meer bij de activiteiten betrokken zijn, zelf het bestuur kunnen kiezen enz. Een voordeel is bovendien dat offi ciële huurdersverenlgingen zich regio naal en landelijk kunnen bundelen om van gedeputeerde staten gedaan te krijgen dat huurdersvertegenwoordi gers in de huuradviescommissies wor den opgenomen. De minister is daar toe in principe bereid, maar het pro bleem tot nu toe is dat de actlecomi- té's niet voldoende kunnen waarma ken, representatief te zijn voor de huurders. Overigens worden op dit moment reeds pogingen ondernomen huurdersverenigingen en comité's lan delijk te bundelen. De huurders vereni ging: 'Wheermolen', uit Purmerend heeft daartoe het initiatief genomen. De Partij van de Arbeid ondersteunt dit initiatief van harte. Zij steunt even eens het streven naar de oprichting van huurdersverenigingen. Model-sta tuten heeft deze partij op aanvraag be schikbaar. Dat bundeling van huurders meer dan ooit noodzakelijk is zal men des te be ter begrijpen als men weet dat minis ter Uaink plannen heeft voor de ko mende vier jaar voor huurverhogingen van meer dan zeventig procent. Het is bekend dat ae progressieve drie Partij van de Arbeid, D'66 en PPR zich fel tegen die plannen verzetten. Een progressief kabinet zal bovendien di rect de huurharmonisatie afschaffen en de huurliberalisatie zo spoedig mo gelijk ongedaan maken, Voor het oprichten van een huurver- emging in de gemeente Kapelle kunt u zich wenden tot: G. v. d. Linden, Bierweg 2 Wemeldinge (gemeente Kapelle) Met grote belangstelling heb Ik over Nederland kwam, dit wèl deed en dat wij. hun afstammelingen, beter Neder land kenden dan de Nederlanders, Het is nu 23 jaar geleden dat de geschiedenis van het voormalig Ned. Indië en dus ook aan die van het koninkrijk der Nederlanden een histo risch feit van grote betekenis werd toegevoegd, namelijk 'de opheffing van het koninklijk Ned. Indisch leger, .kortweg KNIL, een beroepsleger dat kon bogen op één der roemrijkste militaire verleden bijna zonder weer ga onder andere koloniale leger een heden. De geschiedenis van 120 Jaren bestaan in één van nimmer aflatende trouw aan Oranje-huis, namelijk de pacificatie en later handhaving van orde en rust in ons uitgestrekt eilan denrijk, tot heil van de bevolking van deze eilanden zelf. Wij begrijpen dat in sommige kringen in Nederland de herinnering aan dit leger remini. cenlies aan het in hun ogen zo verfoeilijke 'kolonialisme' waarvan "KNIL" bij uitstek als dt. exponent wordt beschouwd, op wekt. Allen die nog niet afgestompt zijn door de vervlakking van deze tijd zullen met trots terug zien op één van de meest waardevolle hoofdstukken uit de historie. Met trots ook zuilen zij wijzen op het briljante voorbeeld van in de volmaakte harmonie samen gaan van verschillende rassen wat de heer J- K. Mesu reeds eerder zei. Wij tarten een ieder hiertegenover nog een andere organisatie te noemen, welke dit zelfde heeft bereikt. Het KNIL is ter ziele, zeker maar het leeft voort in de harten van hen. En als eenmaal deze harten niet meer zullen kloppen, dan zal het KNIL blijven leven in de musea en in de gouden hoofdstukken, welke het heeft toegevoegd aan de krijgsgeschiedenis van Nederlands Indië, alle pogingen van een verdwaasd anti-kolonialisme of zoals het heet progressiviteit om de herinneringen aan zijn vaandel weg te vagen ten spijt. Het is aan deze progressieve Nederlandse rege ring te danken dat Nederlandse solda ten en hunkinderen over te geven aan de nu Indonesische regering (warga negara). Zelfs een persoonlijk woord van de hoge commissaris in Indonesië is er bij te pas gekomen. Welke natie heeft dit ooit met zijn jeugd dit niet wil waarderen, reeds is er een viertal bordjes stukgesla gen. Indien ze wat ouder worden en getweeën over de Oostwal lopen te dromen, zullen ze zich toch die be paalde dag van het stuk slaan wel herinneren en ik hoop dat ze zich dan diep zullen schamen over dit vandalis me, om iemands werk zo te verknoei en en stuk te slaan. Wanneer je kastanjes gaat knuppelen kan ik nog begrijpen, maar dit is schandalige ver nielzucht. Maar terug naar de benaming. Ben er blij mee dat een gedeelte van de bomen van een Hollandse naam is voorzien, maar laat men toch op de juiste naam letten. Ik begin bij de Ganzepoortbrug direct rechts. Op deze groep staat Berkpopulier. De meeste berken hebben ruit tot hartvormige bladeren, maar deze zuilpopulier heeft omgekeerd eivormige bladeren. In geen enkele literatuur heb ik deze naam ooit gezien. Noemt hem Eï- vormbladigepopulier of Simonspopu- lier naar zijn 2e wetenschappelijke naam Populus Sïmonii fastgiata, dan ga ik er mee akkoord- Recht voor Oostwal 101 staat Kriek- Zoetekers. Had liever alleen Kriek gezien, de meest voorkomende naam één naam is voldoende. De jeugd moest eens op het idee komen om hier kersen te gaan zoeken. Men zet ze op een dwaalspoor. Zet Dubbele- kriek, ze bloeit ook met dubbele witte bloemen, draagt geen vruchten. Recht voor de Beatrixlaan staat een grote verscheidenheid bomen alles uit de tijd van Leonard A. Springer. Er staat een boom met de naam Geveerd bladige esdoorn. Weet men wel. dat dit een bijzondere soort is en dat Goes er 2 van rijk is? Men ziet ze weinig, ik zou ze liever Berijpte es doorn noemen, omdat de jonge twij gen in de zomer blauw berijpt zijn. Geveerdbladige esdoomsoorten zijn er zo veel, men komt er dar. niet uit. Een ietsje verder staat een boom met eèn stuk geslagen bordje met de naam Ahorn er onder de naam Spaan- seaak. Alle Acers kan men Ahorn noemen. Het is eigenlijk een zeer oude geslachtsnaam, die men m de literatuur niet meer ziet. Onder veld- esdoom is ze het meest bekend, ook pis deze Indische Nederlanders, kop- pi| voor het Nederlanderschap en dat doornsoorten gebrmken. is een dure -verplichting voor onze Vlak bn de voormaliee regering. Is het de heer Kees van der Ven misschien ook bekend, dat 't juist deze Nederla: .".se regering was die salarissen van de Nederlandse troepen Vlak bij de voormalige uitlaat riool van de Lange Vorststraat zit een bordje aan de boom met Grijzeabeel. Dit bordje moet terug tot ter hoogte van de achterzijde van Renaissance uit de Lange Vorststraat. Op het daar ongeacht ras en stand, ook van hun uit de Lange Vorststraat. up het daar bestuursambtenaren uit alle lagen der liggende grasveld staan twee Graas ue 1-,-^rt abelen of Ponnlus eanescens. De eerst (ADVERTENTIE) Nee. Laten we kort zijn. Kaas uit 't vuistje is prima snoep voor kinderen - voedzaam en lief voor tanden. Maar Zwarte Piet kaas uit't vuistje te laten strooien, dat zult u niet van ons horen. Zoete kindertjes krijgen nu eenmaal zoet van Sint, dat schijnt te moeten. Maar eigenlijkjs kaas uit't vuistje beter, dat weet u\ ook wel. bevolking 3 id jaar lang niet heeft uitbetaald, waar zij nu reeds 27 jaar lang op wachten. Het was met de koloniaal waar men zo verfoeilijk op neerzag, maar juist zij die hier zaten en de koloniaal verfoeide. Ch. F- Holman Violenstraat 43 Goes De wegen die huurders moeten bewan delen in huurkwesties worden steeds ingewikkelder. De huurder ziet vaak door de bomen 't bos niet meer. Dat heeft tot gevolg dat hij (zij) te vaak niet van zijn (haar) wettelijke rech ten gebruik maakt. Nu de laatste ja ren de regering een politiek heeft ge volgd van sterke huurverhogingen (c.a. door de huurharmonisatie) en nu al sinds enige jaren de huren van par ticuliere huurwoningen in onze provin cie vrij gélaten zijn, is liet meer dan ooit noodzakelijk dat huurders zich bundelen in huurdersverenïgingen. Wat zijn dé voordelen daarvan? Veel huur- en onderhoudskwesties ra ken niet alleen een huurder indivi dueel maar groepen huurders van de zelfde soort woningen of van de zelfde eigenaar. Er moeten met de verhuur der vaak onderhandelingen worden ge voerd. Door dat namens de groep huurders te doen die dezelfde proble men' hebben, staan die huurders vaak sterker en kan een beter resultaat wor den bereikt, Veel huurders zijn onvoldoende op ae hoogte van him rechten en mogelijk heden. Een huurdersvereniging kan goede voorlichting geven en kan na- abelen of Populus canescens. De eerst genoemde groep is de Witteabeel of Populus alba, is sterk op de takken en blad wit getekend, de stam idem met grote lenticellen en maakt veel uitlopers, niet alzo de genoemde Grij zeabeel. Deze is op het blad haast niet getekend met wit. Het is meer grijs, de stam idem, zonder grote lenticellen en vormt geen worteluitlopers. Indien men op een klein boompje zet Zuilvormigezomereik akkoord, zet dan ook op een grote eik Veervormingemos eik ,op de eik staande tussen ge noemde Abelen groepen. Het blad van deze eik is sterk ingesneden en de kroon meer zuilvormiger dan de ande re eikensoorten. Zijn juiste naam is Quercus cerris laciniata. Een zeer zeldzame boom die Leonard A. Sprin ger destijds liet planten. Trouwens heel de Oostwal bevat bijzondere be men. Bovengenoemde eik heb ik maar een paar keer op een excursie gezien. Met belangstelling zie ik in de zeer nabije toekomst de rest van de bo men met een bordje op de stam. Vooral de esdoorns zijn zeer goed vertegenwoordigd in ruime sortering. De Oostwal is bijzonder mooi, jam mer dat er reeds te veel geplant is dat niet des Springers is. Ook wacht ik met veel belangstelling om het verschil op te lossen van de tropische houten beschoeiing aan de Oostvest vanaf de Stenenburg tot aan de mooie treurwilg, met de toestand van de mooie wilgenstruiken van het voorjaar 1966. Heeft men zich wel eens afgevraagd hoe het mogelijk is dat de gehele wallen na de ontmante ling van de stad, nog niet in zijn geheel in de Vesten ligt en dat er nu modern materiaal moet worden ge bruikt om dit te voorkomen en de gehele plantengroei met de moderne .middelen dood te spuiten en in de zomer de brandweer voor de vissen te alarmeren! Kr. Goudzwaard, Goes NIEUWSTE MODELLEN 1972-73 Enkeleprijsnoteringen uit onzekolleklie van duizenden bontmantels, bontjasjes,- stola's, etc. MATEN 38 TOT 50 Australisch Lam 345,- Persianer Pattes 390,- Spits Nutria 550,- Bisam Rug 995,- Persianer m. Nerts 1.395,- Br. Persianer 1.975,- Royal Pastel Mink 2.975,- Ranch-Nerts 3.550,- - CERTIFICAAT van echlheid bij iedere bontmantel. REISKOSTEN voor 2 personen door geheel Nederland worden bij aankoop vergoed (2 dag-retours) Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. WAARSCHUWING MULTIBONT alléén gevestigd le AMSTERDAM Keizersgracht 510 naast schoenenzaak. Verschillende gemeenten maakten hun programma voor 1973 bekend. Vlissingen gaat werken uitvoeren tot een bedrag van bijna 40 miljoen. De begroting vertoont een tekort van 1,6 miljoen. Voor Middelburg was dit bijna 1 min, maar het budget is sluitend gemaakt door bezuiniging en belastingverhoging. De staten hebben 2 ton beschikbaar gesteld voor de reconstructie van de concertzaal, die in totaal 1.7 miljoen vraagt. In Dau* wendaele in Middelburg is een begin gemaakt met de bouw van een ontmoetingscentrum voor oud en jong. In Lammerenburg (Vlissingen) is de eerste paal gesla gen voor een woningcomplex van uiterlijk 750 wonin gen; de totale wijk biedt plaats aan 6000 woningen en 20.000 mensen. De rijksgebouwendienst moet ook in Zeeland bezuini gen. Hieronder vallen 'net nieuwe belastingkantoor in Zierikzee. de nieuwe rijksscholengemeenschap en een rijkskantorencomplex in Middelburg. In Oostkapeile is een sportzaal geopend, die 's zomers ook voor de toeristen beschikbaar is. Volgens recente tellingen staan er in Zeeland nu 3500 woningen leeg, vooral oude goedkope en nieuwe dure. De belangrijkste oorzaak is de stagnatie in de indus trieontwikkeling. Het nationale meetnet voor de lucht verontreiniging waarin Zeeland is opgenomen zal in het eerste halfjaar 1973 operationaal worden. Op 1 augustus 1973 zal de provincie de beschikking hebben over een samenwerkingsschool voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden op het gebied van het voortgezet onderwijs. Voor Middelburg, Vlis singen en Goes samen wordt de stichting van een avondhavo onderzocht- De Gruyter overweegt om de 5000 m2 (a ƒ250) in het Geereplan (Middelburg) tot 6000 m2 op te voeren. Hier komt dus (naast Miro-Vlissingen) het tweede zelfbedieningswarenhuis op Walcheren. De vraag is gerezen of er plaats is voor een derde, wat Vlissingen positief beantwoordt. In het najaar 1973 wil De Gruyter openen. Voor het Geereplan zijn nog vele andere gega digden. Vlissingen rekent op 1978 voor wat betreft het winkelcentrum Lammerenburg. De werkloosheid in Zeeland en Brabant is het grootste van ons land. De toeneming van het aantal arbeids plaatsen in 1971 was zeer beperkt, De bouwnijverheid zal een teruggang gaan vertonen- De confectiefabriek Veneco heeft besloten de bedrijven in Middelburg (23 man) en Oudenbosch (225) te, sluiten en dat in Aardenburg van de hand te doen. In 1970 was de produktie in Middelburg al stopgezet. In Temeuzen is een nieuwe roll on- roll off haven geopend met een lengte van 220 meter en een diepte van 7Vj meter. De capaciteit is 300.000 ton goederen per jaar. De belangstelling voor de havens in kanaalzone neemt steeds toe. Er wordt o-m. hout aangevoerd uit Finland voor de papierindustrie- In Vlissingen-Oost ging de vraehtdienst op Ramsgate van start-. Gevaren wordt met twee schepen die elk 22 trailers en 24 personenwagens kunnen ver-voeren- Er komt ook een personendienst. De rijksoverheid zal voorlopig niet meer investeren in de aanleg van nieuwe zeehaventerreinen- Men wil eerst de bestaande terreinen meer benutten. Er ligt nog 3400 ha braak, al ligt dit vaak op een verkeerde plaat.s. België en Nederland willen in dit opzicht tot- meer coördinatie komen. De PZEM zal bij de conventionele centrale !n Borssele een tweede eenheid van 190 mW laten bouwen, die voor september 1975 bedrijfsklaar moet zijn. Het lozen van afvalwater op de Westerschelde zal ln 1973 onder de heffingen van de wet verontreiniging oppervlaktewateren vallen. Voor recreatieprojecten in de Delta zal in de komende drie jaar door erm bijna 8 miljoen minder worden uitgegeven dan in de bedoeling lag. Daardoor wordt ook het Grevelingenbekken vertraagd. Het recreatie schap het Veerse Meer wil in 1973 drie trailerboothel- iingen doen aanleggen en enkeie steigers doen aanbren gen of verlengen- In Wïssenkerke wordt een nieuwe camping aangelegd. Amemuiüen zal in 1973 een toeris ten- en forensenbelastir.g invoeren- In de staten werd de recreatieverdeelweg tussen Renesse en Haamstede ran het streekplan geschrapt. In Retrenchement wil de NV Het Zeeuwse Land in het voorjaar starten met de aanleg van een groot recreatieproject, o-m. voor 317 bungalows. De Duitse PTT wil in Cadzand 42 apparte menten laten bouwen voor het eigen personeel- De tweede kamer heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd om nog dit jaar een principe beslissing te nemen over de vaste Westerscheldeverbin- ding. De provincie heeft bij de begroting voor 1973 een vijfjarenplan voor de secundaire en tertiaire wegen ingediend, dat ƒ78 miljoen beloopt. NS voorzien ln 1979 een spoorweghalte ln Souburg. Enkeie feiten tot slot: Eind 2973 zal er inzicht zijn in de mogelijkheid of er achter de Oosterscheldedam mosselen kunnen worden verwaterd. Door de afsluiting van hei Brouwershavense Gat zijn 240 mosselpercelen verloren gegaan. 98 perce len kunnen tijdelijk in Volkerak en Oosterschelde worden gecompenseerd- Het fusieoverieg tussen de vier Zeeuwse veilingen in Noord-Brabant is op niets uitgelopen, voorll door de hoge investeringen. De Deltawerken zullen om financiële redenen eerst in 1985 gereed zijn. Voor de afsluiting van de Oosterschelde is in 1973 ƒ72 miljoen uitgetrokken (1972 63 min). Drs-^M. C. VERBURG Mijnheer De Rijke, in uw schrijven dachten wij een éénzijdigheid op te merken, die niet juist is. Want eige naardig is het, dat- u bij uw schrijven geen enkele maaV het woord westers socialisme in één noemer gebruikt- Deze zijn toch (communisme en soci alisme) broer en zus van het Marris- Wij kunnen uw mening wel delen aai het communisme het thans meer zoekt in een ideeën-oorlog, reeds bij Stalin op te merken, om successieve lijk door ondermijnende infiltratie de westerse landen onder hun invloedsfeer te brengen. U schrijft, de denkbeelden van deze hartstochtelijke verdediging van het Marxisme zijn nu nog de criteria voor het- denken en handelen van .de huidige Sow jet-leiders. Hoe stelt u zich het criterium van het westers socialisme voor, of dit nu democratisch, anarchistisch, revisio nistisch of doctrinaristisch is. in de wortel der zaak is het toch hetzelfde, los van God een klassestrijd voerend, zonder de sprookjes van God. Een paradijs op aarde zonder God. atheïs tisch pantheïsme, geen God als schep per en onderhouder der wereld, neen. maar de wereld is God, de mens is God, de gemeenschap is God, het stof is God, Gcdsveralling, stofvergodlng. Het zuivere materialisme zowel in het communisme ais het socialisme, diep doorgedacht in beide het utopisme van klasseloze gemeenschap, allen één. ai- ien solidair, in gemeenschapsgevoel, het heils paradijs- Godsdienst is privaat sans géne wes ters socialisme) of u God wil dienen rnoet u zelf weten, wij vechten alleen voor een goede boterham. Of dit pri vaat sans gêne bij hec westers socia lisme uiteindelijk gewaarborgd is, valt sterk te betwijfelen. Godsdienst is toch opium voor een volk, en staat toch tegenover het paradijs van vrij heid, gelijkheid en broederschap, te verwezenlijken in he*, proletariaat. Wat denk: u van het Nederlands soci alisme. Daarin wordt de gemeenschap primair, centraal gesteld, als principe het materialisme. Collectief, dat de stof het geestelijke bepaalt CKarl Marx- He: welk principieel, buiten God om even verschrikkelijk kan zijn als staatscollectivisme, absolutisme- Wei vreemd dat u m uw schrijven deze lijn niet ziet. Misschien teveel het oog gericht naar het oosten, hoe wel wij dit gevaar geenszins bagatelli seren, maar graag ook aandacht voor ons nationaal denken. Hand in eigen boezem, opdat wij met het te veel naar het oosten zien, niet overrom peld worden van binnenuit. J. Meulmeester, Oude Havenstraat 1, Aroemuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 13