cz Oeververbinding, Oosterschelde en De Poel centraal tijdens verkiezingsstrijd in Zeeland CHU O Oefening BZB en Rode Kruis in Vitrite II Middelburg Gemeentepolitie Terneuzen schoot het meest in de roos 7 driehonderd medewerkers SHOW voor tweede jaar wisselbeker 0PJSDAG 28 NOVEMBER 1972 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT ORGANISATOREN TEVREDEN OVER VERLOOP MIDDELBURG Zaterdagmorgen is het bijna voltooide nieuwbouw- nap!» Vitrite II van de Vitrite Fabriek aan de Eleetraweg te Middel burg een groots opgezette en zeer realistische oefening gehouden in liet lader van de Bedrïjfs Zelfbescherming (BZB). Hel geheel stond onder lei ding van de heer J. M. van Eek p0ppe, coördinator BZBactiviteiten spreldingsplaatseii. tan deze oefening verleenden mede werking de BZB-ploeg van de Vitrite te Middelburg en ploegen van bevrien de Philipsbedri.iven uit Eindhoven, Roosendaal, Oss. Uuden en Valkens- waard in samenwerking met de dis trictscolonne van het Rode Kruis, af- "ig Walcheren. In totaal werkten ongeveer 300 dames en heren mede. waaronder een honderdtal 'slachtof fers'. Bij de opzet was men er- van uitge gaan dat er om twaalf uur een spor tieve BZB-oefening zou worden gehou den tussen de ploegen. Om half tien kwam er echter een melding binnen van een grote ontploffing in het nieu we Vitrite-complex waarom de oefe ning werd afgelast en de ploegen naar dat gebouw werden gedirigeerd voor de hulpverlening. In de eeerste berich ten die door de portier werden door gegeven was namelijk al sprake van honderden gewonden'. Bij de oefening ging men uit van de volgende veronderstelling: „Het nieuw, bouwcomplex is vrijwel gereed voor Ingebruikneming. Op zaterdagmorgen wordt in drie gebouwen overgewerkt door een groot aantal firma's Mon teurs, elektriciëns, fitters, timmerlie den en corveeërs zijn druk doende in kelders, op de begane grond en de verdiepingen. In het ketelhuis/machi nekamer worden de ketels op volle capaciteit beproefd. Door onbekende ooraak explodeert één der ketels; de primaire en secundaire gevolgen zijn catastrofaal. Er is een zeer grote drukverplaatsing, brand, rook- en gas- vorming, instortingen, deuren ontzet, trappen vernield enzovoorts. Een tank auto bij het ketelhuis raakt overver hit en explodeert: allerlei los bouw materiaal er vlakbij raakt in brand: twee grote vuurhaarden zijn daar ont staan en bedreigen van buitenaf de noordzijde van een gebouw. Overal in de fabriek ontstaan branden: gasfles sen exploderen en chloorgas ontsnapt. Nadat groot alarm was geslagen bega ven de deelnemende ploegen zich met groot materieel naar de plaats van de veronderstelde ramp. Daar woedden buiten de gebouwen branden; in een grote lege ruimte van het complex was een luidspreker-auto geplaatst die geregeld angstwekkende kreten van de 'slachtoffers' produceerde en boven dien riepen de 'slachtoffers' op de verdiepingen en in de kelders geregeld kermend om dringende hulp- In de portierskamer werd direct een commandopost ingericht en er werd voor verbindingen gezorgd door por tofoons, mobilofoons en provisorisch aangelegde telefoonlijnen over het ter rein. De slachtoffers die realistisch ge schminkt waren, droegen alleen een kaart waarop hun verwondingen wa ren aangegeven. Zo waren er zware en lichte fracturen, uitwending letsel, shock, snijwonden, verbrandingen, be dwelming door rook, (dreigende) ver stikking door chloorgas, bekken- en rugletsel. Doordat de 'slachtoffers' zich vaak op moeilijk bereikbare plaatsen in kel ders en op de hooggelegen bordessen bevonden was het voor de redders soms moeilijk om deze uit hun (ver onderstelde) benarde posities te ver lossen en met brancards te vervoeren naar een van de vijf overdekte 'ge wonden nesten' die in het complex waren ingericht. Na een eerste behan deling ter plaatse werden alle gewon den met 5 ambulances onder bege leiding van politiemotor-rijders ver voerd naar het complex Vitrite I aan de Loskade waar zij een verdere be handeling ontvingen in het daar inge richte 'noodhospitaal'. De brandweer ploegen namen intussen de blussing van de branden ter hand. De oefening werd gevolgd door een groot aantal belangstellenden uit de kringen van de directie, de BB, BZB, het Rode Kruis en overheidsinstanties. Voorbereid Voor het begin van de oefening er in de kantine van Vitrite I aan de loskade een bijeenkomst, waar de heer K. Ch. M. Muth, hoofd van de Bedrijfs Zelf Bescherming Philips uit Eindhoven een kort overzicht gaf van de veronderstelde rampsituatie. Hij sprak daarbij de wens uit dat een dergelijke situatie zich in de praktijk- nimmer zal voordoen maar achtte het nodig dat men er wel op voorbereid is. De heer Muth wees er op dat dergelijke situaties niet ondenkbaar zijn als de veiligheidsvoorschriften niet worden nageleefd. Hij achtte het daarom van belang dat de oefening zo realistisch mogelijk werd gespeeld omdat het hier een oefening betrof waarbij zowel de BZB als de Rode Kruis-colonne werden ingeschakeld. De heer Muth vertelde dat thans in alle bedrijven van Philips ploegen BZB-ers, bestaande uit mannen en vrouwen, worden opgeleid als red dingsploegen om in voorkomend geval snel hulp te kunnen verlenen. De acti viteit van deze ploegen is vooral ge richt op hulp bij calamiteiten. „De eerste klap is dan een daalder waard", stelde spreker. In dit opzicht is de doelstelling de laatste jaren wel wat veranderd, men richt zich nu niet direct op gevaren in oorlogsomstan digheden maar op die in vredestijd De heer Muth was ingeleid door ir. G. Kranen directeur van de Vitrite. „Dit is de eerste keer dat er een zo uitgebreide oefening wordt gehouden in groot verband. We zullen dus op elkaar moeten inspelen. Tegenwoordig kan één groep de hulpverlening niet meer alleen af bij een calamiteit", aldus ir. Kranen. Ook hij wees er op dat de activiteit van de hulpverle- ningsgroepen niet meer direct is ge richt op eventueel optreden in oorlogs tijd maar op de hulpverlening in vredestijd waarin ook grote rampen kunnen voorkomen en directe hulp in groot verband is geboden. De heer Kranen noemde dat een goede gedach te. „Het is dus burgerhulp geworden". Ir. Kranen zei dat in de organisatie ook de vrouwen een belangrijke rol kunnen spelen in de verschillende sectoren. Tijdens de oefeningen toonden de or ganisatoren zich tevreden over het verloop. „Voor een eerste oefening van dit gehalte waarbij gezamenlijk moet worden gewerkt met verschil lende hulpdiensten, verloopt het goed. Het was eerst een inspelen op elkaar. Ik acht het vooral van belang dat de verbindingen goed zijn want dat is een eerste vereiste bij een ramp. Als die goed zijn is een oefening eigenlijk al geslaagd want het commando moet steeds van het verloop op de hoogte blijven", aldus de heer Muth in de commandopost in de portiersloge van het Vitrite-complex II. Hij consta teerde ook een groot enthousiasme bij de deelnemers die allen probeer den de werkelijkheid zo goed moge lijk na te bootsen. „Daar zijn het ook vrijwilligers voor", constateerde hij. „Als eerste oefening in groot verband waaraan kort geleden opgerichte Ro de Kruis Colonne Walcheren mede werkt en waarin verschillende moeilij ke situaties zijn ingebouwd, verloopt het goed", vertelde de heer J. H. Koppens, chef-staf van het gwestelijk commando in het 'hospitaal' in het complex Vitrite I. „Onze hele opzet is nog in een beginstadium. We hebben wel voldoende personeel maar het ontbreekt ons nog wel aan het nodige materieel. We betalen alles uit de vrijwillige bijdragen en hopen altijd nog op een ruime subsidie van de overheid voor dit m->oie werk". Hij roemde ook de enthousiaste medewer king van de Rode Kruisdeelnemers. Na afloop van de grote oefening kwa men alle deelnemers hijeen In de kantine van het bedrijf aan de Loska de waar hen een eenvoudige maaltijd werd aangeboden en het verloop van de gehele oefening werd besproken. (ADVERTENTIE VORKHEFTRUCKS WrANOENENDfM* Monsterweg 41. Borssele Telefoon 01105-555 Vert. A. Guiljam, tel 01100-6144 Statenvragen over wad en schor bij Knokke-Heist VLISSINGEN Statenlid J- Hoek stra (wd) heeft het college van gede puteerde staten gevraagd stappen te ondernemen om 'n onderzoek in te! stellen naar 't mogelijke ontstaan vani een wadden- en schorrengehied aan het strand van Knokke-Heist als ge volg van een nieuw plan voor de haven van Zeebrugge De heer Hoek stra informeert in schriftelijke vragen of het college van g.s. kennis heeft genomen van uitlatingen van de Leu vense hoogleraar Jozef Mortelmans, die voor Elseviers Magazine verklaar de, dat het nieuwe plan voor de haven van Zeebrugge tot gevolg zal hebben dat aan het strand Knokke-Heist een wadden- en schorrengehied zal ont staan. Voorts vraagt de heer Hoekstra of het college bereid is stappen te onder nemen 'ter verkrijging van nadere informatie over deze aangelegenheid, bijvoorbeeld door aan de rijkswater staat te verzoeken een onderzoek te willen instellen en te zijner tijd de staten van zijn bevindingen in kennis te stellen". Een man om je vertrouwen TILANUS aan te geven donderdag 30 nov van 10—18 uurl vrijdag 1 december van 10—21 uur zaterdag 2 december van 10—16 uur Adres: Westsingel 39. Borssele. PROVINCIALE WEDSTRIJDEN IN TERNEUZEN TERNEUZEN „Als u uw wapen nodig mocht hebben moet het risico voor man en omgeving zo gering mogelijk zijn". Blij met het sportieve karakter van de wedstrijden reikte commissaris der koningin mr. J. van Aartsen maandagmiddag de wisselbe ker van de schietwedstrijden voor gemeente- en rijkspolitie in Zeeland uit aan het team van Terneuzen, dat met 218 punten de gemeentepolitie van Middelburg (213 punten) en die van VUssingen (206 punten) de baas bleef. De Terneuzenaren ontvingen maandag op de eigen schietbaan teams uit heel Zeeland. Het verdedigen van de wis- Burgemeester Molthoff opent coffeeshop Hulst HULST Vrijdag 1 december om vijf uur 's middags opent burgemees ter P. J. G. Molthoff van Hulst de coffeeshop 'Een en een' In de Dubbele Poort te Hulst. Hierna houden de eigenaars, de heer en mevrouw W. van Riel tot zeven uur 's avonds recep tie. selbeker sinds vorig jaar bij Ter- neuzen bleek een zaak die hoofdin-1 specteur Hubregisen (47 punten), i hoofdagent Vos (45 punten), hoofda gent Bakker f44 punten), agent Van Opdrop (43 punten) en hoofdagent I Vonk (43 punten) weinig problemen i opleverde. In de kantine van het poli tiebureau kregen ze van de commissa ris niet alleen die beker, maar ook| nog een andere, niet. bedoeld als wis- selprijs Burgemeester J. C. Aschoff| van Terneuzen overhandigde het team van Middelburg de trofee die hij be schikbaar stelde, uit handen van hoofdinspecteur Hubregtsen kreeg Vlissingen 'zijn' beker, klaargezet voor de derde-prijswinnaar. De uitslagen bij het individueel schie ten (waarvoor prijzen in ondermeer de vorm van flessen drank beschik-1 baar waren): 1. opperwachtmeester Beuzenberg. Aardenburg (team: rijks politie Ze euwsch-Vlaanderen) 48 pnt;, 2 Hoofdinspecteur E. Hubregtsen, ge meentepolitie Terneuzen. 47 pnt; hoofdagent Eckhart. gemeentepolitie Goes, 47 pnt: 4 wachtmeester eerste klasse Lindwibergh (rijkspolitie Noord- en Midden-Zeeland), 47 pnt; 5 hoofdagent Fraanje, gemeentepolitie Middelburg. 46 pnt: 6 agent Aarts, gemeentepolitie Goes. 46 punten: 7 hoofdagent Slnke, gemeentepolitie VlLsslngen. 46 pnt; 8 hoofdagent Van Mourik. gemeentepolitie Middelburg. 46 pnt- 9 wachtmeester Priem, rijks politie Noord- en Midden-Zeeland. 45 pnt; 10 hoofdagent Fhkweert. gemeen tepolitie Middelburg. 45 pnt; 11 hoofd agent Vos, gemeentepolitie Terneuzen, 45 pnt: 12 hoofdagent Smolders, ge meentepolitie Middelburg, 45 pnt: 14 agent A rends, gemeentepolitie Goes, 45 pnt en 35 adjudant Van de Velde, rijkspolitie Noord- en Midden-Zeeland. Foto: Mr. Van Aartsen reikt de wis- selbeker uit aan hoofdagent Bakker en de andere leden van de ploeg van de gemeentepolitie Temeuzen. HOOG EN LAAG WATER uur cm Dinsdag 28 november 1972 Vlissingen 7.35 148 Temeuzen 8.00 184 Zierikzee 8.33 112 Hansweert 8.29 182 Wemeldinge 9.02 134 VAAK SLAGEN OM DE ARM ZEEUWSE KANDIDATEN KW Al EN WEI MET CONCRETE ANTWOORDEN VLISSINGEN Steeds weer cirkelden de discussies tijdens de politieke bijeen komsten van de laatste maand om dezelf de thema's. In Zeeland confronteerden de soms zeer talrijke bezoekers van de ver kiezingsbijeenkomsten de inleiders met problemen, die in deze provincie nauwe lijks enige inleiding behoeven, maar voor de 'Haagse heren' soms aanleiding waren tot het doen van wat vage algemene uit spraken. De vaagheid van de antwoorden van de niet-Zeeuwse kamerkandidaten hing vaak af van de mate, waarin ze door Zeeuwse partijgenoten waren ingelicht. Het duidelijkst kwam dat naar voren toen KVP- lijstaanvoerder mr. F. H. H. J. Andriessen een bezoek aan Zeeland bracht. Op 10 november bleek bij 's middags in Kioosterzande niet bijs ter goed op de hoogte van een zaak als bijvoor beeld de vaste oeververbinding over de Wester- schelde. In Kioosterzande kwam hij na een uitvoerige uiteenzetting van burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse niet verder dan: „In ieder geval valt de beslissing niet voor de verkiezingen" Hij noemde het 'doodgewoon een praktische zaak', dat de kwestie van de Westerschelde-verbinding eerst studie behoefde, 's Avonds in 's-Heerenhoek was de heer Andriessen. die samen or pad was met het Zeeuwse kamerled drs. W. R. V. Dusar duijn, veel beslisten in zijn formuleringen: „Wij zullen er voor zorgen, dat de volgende regering snel een beslissing neemt" Bovendien wist. hij toen te vertellen, dat er. daarbij van moest worden uitgegaan, dat het rijk in de exploitatie zal bijdragen. DS'70-lijstaanvoerder en ex-minister van verkeer en waterstaat, dr. W. Drees, zei ter aanzien van de Westerscheldeverbinding, dat er wel projecten zijn, die een hogere prioriteit verdienen, zoals de verkeersvoorzieningen rond de grote steden- Ver der hield hij het er op. dat door de breuk in het kabinet deze kwestie niet verder was uitgediept. Een breuk, die aldus de heer Drees, niet de schuld van DS'70 v Werkgelegenheid Mede met het oog op de werkgelegenheid in Zeeuwsch Vlaanderen vonden de heren mr- Th. van Lier (pvda). drs W. A- F. Wilbers (d'66) mr. J N Scholten (arp), de heer D. J. Dees (wd) en drs F Burger (chu) op 10 november in Oostburg, dat de vaste oeververbinding zo spoedig mogelijk moet worden gerealiseerd. KVP-minister van financiën mr. Nelissen meende vier dagen later in Terneuzen. dat de oeverver binding nog niet rijp is voor een kabinetsbeslis sing. Hij zegde wel toe te willen meewerken aan een snelle besluitvorming. Hij stelde, dat de redenering, dat het voorgestelde project het rijk niets hoeft te kosten niet opgaat. De heer Nelissen betoogde, dat het hierbij vooral gaat om een afweging van projecten ter bestrijding van werkloosheid. In dat licht bezien, is de Westerscheldeverbinding wel een uiterst duur project, aldus VVD-minister mr. drs- H. Lang- man op 10 november in Vlissingen. Overigens moest het publiek het in Vlissingen doen met de mededeling, dat de heer Langman het nieuwste materiaal toen veertien dagen in zijn bezit had en zich er nog geen oordeel over had gevormd. Voor CHÜ-kamerkandidaat H. Eversdijk is de oeververbinding wel zeer belangrijk voor de werkgelegenheid, maar het belang van dit pro ject wordt volgens hem vooral bepaald door de waarde als verkeersverbinding. Wat dat betreft zat hij op dezelfde lijn als AR-fractievoorzitter mr. W. Aantjes die als zijn mening uitsprak, dat de Westerschelde-verbinding er zo snel moge lijk moet komen, omdat deze wezenlijk hoort in de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen en het deltaplan. Oosterschelde Veiligheid en milieuzorg botsten vaak In de discussies over het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde, een tijdens Zeeuwse verkiezings bijeenkomsten bijna onvermijdelijk punt van gesprek of twist. Óp 30 oktober kwam de heer H. Wiegel (wd) in Goes verklaren, dat zijn partij niet tegen een hernieuwd onderzoek is, maar dat een dergelijk onderzoek niet tot gevolg mag hebben, dat de werkzaamheden worden vertraagd. Dit laatste onder meer vanwege de financiële consequenties. De kandidaten van de partijen, die in de rege ring Biesheuvel waren vertegenwoordigd, bleken unaniem in hun opvatting aangaande het lot van de Oosterschelde: afsluiten. ARP-lijstaanvoerder mr. B. W. Biesheuvel constateerde op 6 novem ber in Goes, dat hij weliswaar niet deskundig is op waterbouwkundig gebied, maar wel overtuigd van de noodzaak van afsluiting. Dit op grond van de meningen van deskundigen. Net als vele anderen sprak de heer Biesheuvel zich uit voor een voortvarend milieu-onderzoek om de inrich ting van het Zeeuwse Meer voortvarend te kunnen aanpakken. Ex-minister Drees ging op 7 november in Zierik zee uitvoerig in op de kwestie-Oosterschelde. Hij verklaarde, dat hij na uitvoerige studie op "het moeilijkste project dat voor me lag' het tot dan toe gevoerde beleid had voortgezet. Zijns inziens zou de houw van een stormvloedkering in de afsluitdam van de Oosterschelde het werk wel tien jaar kunnen vertragen. Een volgens de heer Drees onaanvaardbare verlenging. Op 10 november lieten de heren Andriessen en Dusarduijn in 's-Heerenhoek weten, dat zij zon der meer voor handhaven van het huidige af- sluitplan zijn. Om redenen van veiligheid, aldus de heer Andriessen. Voor de heer Dusarduijn was de visserij al lang een afgeschreven zaak 'om het eens hard te zeggen' en over de voorstanders van een open Oosterschelde: „Zeg me uw beroep en ik zeg wat uw standpunt is". Uit dezelfde (kvp-)hoek kwam landbouwminister Lardinois op dezelfde dag in Oostburg met zijn mening, dat niemand zich meer illusies moet maken over het openhouden van de Oosterschel de: „We moeten wel proberen de nadelen te beperken" CHU-kamerkandidaat H. Eversdijk meende, dat het 'point of no return' ls bereikt: „We moeten wel alles doen om de vissers schadeloos te stellen. Als het een troep wordt in het Zeeuwse Meer ligt dat aan onszelf". In antwoord op de vragen van de Actiegroep Oos terschelde Open stelt de tweede-kamerfractie van de CHU: „Iedere dag uitstel kan zeer nadelige gevolgen hebben". Enkele dagen eerder had dr. H. Kruisinga eveneens CHU wél niet nader toegelichte toezeggingen gedaan over de instel ling van een alternatieve deltacommissie. Mr. K. A. Keuning kandidaat voor DS'70 uit Zierikzee liet op 15 november aan de Actie groep weten, dat naar het inzicht van DS'70 de Oosterschelde persé dicht moet, en wel zonder vertraging. Hij wenste wel voldoende aandacht voor de kwaliteit van het milieu en die is er zijns inziens ook voldoende. Als zijn persoonlijke mening zei de heer Keuning. dat het gevaar bestaat, dat er te weinig aandacht wordt ge schonken aan de gevolgen van de afsluiting voor de visserij. Op 16 november vertelde mr. J. J. A. Berger van dezelfde partij, dat hij de strijd voor of tegen afsluiting niet het belangrijkste vond: „Ik ben vóór, maar niemand kan helemaal deskundig zijn". Het liefst wil de heer Berger de bestemming van het Oosterschelde-bekken aan de tweede kamer voorleggen. Hij was niet somber over de milieugevolgen. Afgelopen zaterdag maakte de Actiegroep Ooster schelde met een grote advertentie duidelijk hoe men moet stemmen om de Oosterschelde open te houden: PvdA, D'66, PPR, GPV, PSP en BP. Afwijkend sluiting onder tafel te houden. Op 17 november zei de heer Van Huiten in Goes, dat met de Oosterschelde-kwestie de democratie 'op onge looflijke wijze in het geding is": .Mogen we alsjeblieft weten wat er aan de hand is? Drees had in de tweede kamer moeten vertellen waar om hij van 'open' naar 'dicht' is gegaan". Nu deed de heer Drees dat tijdens een verkiezings bijeenkomst in Zierikzee. De heer Van Huiten uitte ook kritiek op de gang van zaken rond het Rivo-rapport en daarmee op minister Lardinois: „Kan ik een minister nog geloven? Het is fataal voor de democratie, dat meer en meer deskun digheid van de volksvertegenwoordiging wordt afgehouden". Woordvoerders van D'66 lieten verschillende ke ren blijken voor een open Oosterschelde te zijn. Op de bijeenkomst van 17 november in Goes zei de heer C. de Groot: „We willen de natuurlijke omgeving handhaven tegenover de technologie". PvóA-woordvoerder A. C. van Overbeeke verwees naar het- regeerakkoord van de progressieve drie. Daarin staat, dat een nadere studie noodza kelijk is en dat daarbij eventueel de afsluitings- werken moeten worden vertraagd. Voor WD- woordvoerder H. E. de Koning geldt, dat verkor ting van de kustlijn de enige waarborg is voor een optimale veiligheid: „En dat is onze eerste verantwoordelijkheid". Het GPV liet in een brief aan de Aktiegroep Oosterschelde Open weten, dat deze partij voor een hernieuwd onderzoek is en dat daarbij rekening moet worden gehouden met een eventuele vertraging, dit afhankelijk van de conclusie, die tijdens het onderzoek al kun nen worden getrokken. De Boerenpartij nam schriftelijk eenzelfde standpunt in, evenals de PSP. sprak zich in de enquête van de Actiegroep uit voor afsluiting zonder vertraging- Binnen de progressieve drie is een meerderheid voor afsluiting zonder vertraging. De Zeeuwse PvdA-kamerkandidaten, P. A- Roels en W. Don lieten al vóór de verkiezingsstrijd losbrandde weten, dat ze zich op liet standpunt stelden, dat provinciale staten ook al hadden ingenomen: afsluiten zonder vertraging. De heer Roels zei op 5 november in Vlissingen, dat hij het te gevaarlijk vond om de werken nu nog te stoppen: „We moeten ons nu concentre ren op het milieu na de afsluiting. Anders schieten we ons doel voorbij. Ook ik wil een zo goed mogelijk milieu- Als we nu zouden blijven hameren op open houden loop je het grote gevaar, dat de afsluiting doorgaat zonder een goed inrichtingsplan" Met name van de zijde van de PPR is deze verkiezingsmaand gefulmineerd tegen de gang van zaken rond de afsluiting van de Oosterschel de. Senator en kamerkandidaat dr. M. van Huiten van de PPR zei op 10 november in Oostburg. dat het vertrouwen in rijkswaterstaat 'geheel naar de bliksem is', na de gang van zaken rond het Rivo-rapport van prof. Korringa. Zoals hekend veroorzaakte dit reeds lang be staande rapport de nodige deining toen het uitlekte Statenlid C. Th. A. van Waterschoot van de PPR vond, dat er op alle mogelijke manieren is gemanipuleerd om de argumenten tegen af Ruilverkavelingen Steeds weer bleek tijdens de verkiezingsbijeen komsten bezorgdheid om de gang van zaken rond de ruilverkavelingen, met name De Poel- Hein kenszand- PvdA-kandidaat Roels en diens partijgenoot, sta tenlid M- J. van Poelje, voelden wel voor de suggestie om een poging te ondernemen om op vrijwillige basis een gedeelte V3n het weilanden en heggengebied onder Goes, te behouden. Op 16 november stelde de heer Roels over dit onderwerp schriftelijke vragen. Daarin vroeg hij een wijziging van de plannen teneinde 200 hecta re te sparen, dit als uiterste poging om aantas ting van Ij'et landschappelijk waardevol gebied zo veel mogelijk in te perken. Hij deed in de vragen de suggestie om een onderlinge regeling te bevorderen, met een financiële tegemoetko ming voor bedrijven, die schade lijden. De heer De Brauw zei in Goes op 27 oktober, dat minister Lardinois toekomstige stemmingen had moeten opschorten. Dat dit niet was ge beurd kwalificeerde de DSTO-campagneleider als 'onbegrijpelijk' Hij vond in hei geval van De Poel de afweging van de landschapshelangen tegenover de landbouwbelangen onvoldoende. Zo als bekend richtten de bezwaren tegen de huidi ge stemprocedure bij ruilverkavelingen zich vooral tegen de omstandigheid, dat afwezige stemgerechtigden geacht worden te hebben voor gestemd- Bovendien gaan de bezwaren ook tegen her. ontbreken van invloed van niet direcl-f man deel betrokkenen. WD-lijstaanvoerder Wiegel hield het er op. dat uitstel zou betekenen, dat De Poel onder aan de lijst zou komen: ..En dat zal ook heel wat extra kosten met zich brengen. Je moet niet te gemakkelijk over uitstel praten, anders zou je nog weieens van een koude kermis kunnen thuiskomen". ARP-lijstaanvoerder Bies heuvel noemde ruilverkavelingen 'een zegen' voor de boerenstand- D'66-kamerkandidaat drs- W. A. F. Wilaers concludeerde op 5 november ta Vlissingen: „In de tweede kamer is gebleken, dat de ruilverkaveling De Poel niet te stoppen is". Hij vond bijval van de heer Eversdijk. die er aan toevoegde, dat de dlrect-betrokkenen daar ook tegen zijn. PvcLA-senator drs. M. C. Verburg stelde, dat behoud van De Poel alleen mogelijk is als er gronden worden aangekocht: .Anders krijg je een koude sanering". Enkele dagen later zei de heer Eversdijk, dat het geplande ganzenre- servaat en het heggengebied in De Poel bewijzen zijn van een verandering van beleid. BP-lij staan voerder H- Koekoek zei op 15 novem ber in Goes, dat hij de indruk had dat de regeringspartijen door middel van ruilverkavelin gen de cultuur-technische dienst en de GrontmlJ aan het werk willen houden. De gang van zaken rond Kapelle-Wemeldinge noemde de heer Koe koek een lachertje, volgens hem moest de stem ming worden uitgesteld. „De bedoeling van ruil verkavelingen is om de boerenstand kapot te maken". Industrialisatie De heer Biesheuvel zei in Goes in antwoord op vragen, dat hij voorstander was van een gema tigde industriële ontwikkeling, waarbij aandacht wordt geschonken aan de gevolgen voor het milieu. Hoe die ontwikkeling dan wel zou moe ten plaatsvinden kregen ook de toehoorders van de heer Andriessen niet te horen. Desgevraagd zei deze. dat de mogelijkheid van industrievesti ging bij het Baalhoekkanaa! niet moet worden uitgesloten Overigens sloot dit wel goed aan bij een opmerking van de heer Verburg (pvda): „Eigenlijk hebben we nog steeds geen zeehaven- beleid in Nederland. Het zal wel tot 1980 duren voor we daaraan toe zijn". De PPR sprak zich bij monde van de heren Van Waterschoot en Van Hulten uit tegen industrieën bij het Baal- hoekkanaal. D'66-leaen J. Roodenhurg en J. M. Bannink, beiden loods van beroep, zeiden zelfs dat het Baalhoekkanaal helemaal niet meer no dig is Volgens hen kan de linker Schelde-oever bij Antwerpen ook heel goed worden ontsloten via een vaarroute ten oosten van het Land van Saeftinge. Minister Langman van economi>ihe zaken zei in Vlissingen, dat hij tegen herinvoe ring van de investeringspremieregeling voor Zee land is, omdat deze provincie niet tot de econo mische zwakste gebieden behoort. Hij stoelde dat onder meer op de ligging dicht bij de grote bevolkingsconcentraties en de nabijheid van diep vaarwater. De heer De Brauw vond het wel onjuist, dat de infrastrucruursubsidie voor Zee land verviel: ..Daardoor komen projecten als de sluis bij Goes en de hoge brug bij VUssingen in de lucht te hangen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7