Hogere ledenbijdrage nodig voor kruiswerk ElO CHU Maatregelen nodig tegen het misbruiken van de werkloosheid zeeuwsch- vhanderen Sinterklaaspoppen voor patiëntjes 'De Sterre' pian met tot spiering voorde slanke lijn ANTWERPS BRIDGE-KOPPEL KREEG HULSTER EREPENNING Sint Nicolaas op bezoek Sluiskil BEKWAME STUURMAN EN MATROOS Rederij Gentse Tankvaart Gevraagd WINKELJUFFROUW Smidt - Pothoven GEMEENTE TERNEUZEN JONGE ASSISTENTE AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE VOOl 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 NOVEMBER 197j F. G. VAANDRAGER OP JAARVERGADERING VAN HET GROENE KRUIS ZEELAND „IN VERBAND MET DE VERMINDERING VAN OVERHEIDSBIJDRAGEN" SINT-PHILIFSLAND „Het vervul len van de rijkssubsidie voor vervim- King van wijkverpiegenden bij vakan tie, hel opschorten van vervulling van vacatures op provinciaal niveau en het verminderen van de subsidies voor dc landelijke en provinciale ap paraten maakt een grotere bijdrage van dc leden onvermijdelijk. Als de kruisverenigingen tenminste hun dien sten willen blijven verlenen op de huidige wijze. Er is al gesuggereerd, dat een minimale contributie van 27,50 gulden per plaatselijk lid voor 1973 noodzakelijk zal worden. In Zee land was do gemiddelde contributie in 1071 14,'19 gulden, terwijl het landelijk voorgestelde streefbedrag toen 25 gul den bedroeg. Laten we hopen, dat liet ondanks dit sombere perspectief mo gelijk zal blijven om voor de gehele samenleving het zo noodzakelijk en onontbeerlijk werk te blijven voort zetten in zijn volle omvang". Dat zei vice-voorzitter F. G. Vaandra ger zaterdagochtend op de algemene vergadering van de provinciale Zeeuw se vereniging Het Groene Kruis in het dorpshuis De Wimpel te Sint-Philips- land. Ook gedeputeerde J. van den Bos noemde de vooruitzichten voor Het Groene Kruis weinig bemoedigend nu de subsidies voor het kruiswerk in de rijksbegroting 1973 met vijf miljoen zijn verminderd. Hij sprak ook van een paradox in die begroting, aange zien de regering de taken van de kruisverenigingen wil verzwaren en aan de andere kant op de subsidie bezuinigt. Protesteren, wat wel meer voorkomt in ons goede landje, en bij de pakken neer zitten, biedt echter geen enkel soelaas. De kruisverenigin gen moeten juist onder deze moeilijke omstandigheden de paradox ui de rijksbegroting uitleggen als een uitda- ging om met minder financiële midde len hetzelfde of meer werk te doen. Het streven naar samenwerking en samensmelting, zoals de oprichting van het Zeeuwse Kruis, waarvan gede puteerde staten met genoegen kennis hebben genomen, is naar mijn stellige overtuiging de juiste ingeslagen weg. Moge samensmelting in belang zijn van de Zeeuwse patiënt", aldus de heer Van den Bos. Subsidie do provinciale vereniging op 12 de cember 65 jaar bestaat: ..Voir velen wordt op die leeftijd de ac'ieve perio de afgesloten. Gelukkig ge'at dit niet voor onze vereniging, die actief en jong van harte is, bereid de komende ontwikkelingen in de gezondheidszorg actief mee te beleven en te stimu.e- ren, aldus de heer Vaandrager in zijn openingswoord, die speciaal waarne mond burgemeester A. A. RIjstenbil vai: Sint-Philipsland en waarnemend Groene Kruisvoorzitter -7. A. Stoof van de afdeling Sint-PhiP'psIand wel kom heette. De heer Vaandrager verenigde bij de verkiezing van de voorzitter 9' van de 92 stemmen op zich. Hij voigt daar mee de naar Krimpen aan de IJssel vertrokken heer F. A. Bulder op. Wegens het bedanken van de heer J. H. Brakman en de benoeming van de- hoer Vaandrager werden er uit het district Walcheren twee nieuwe be stuursleden gekozen: de heer B. Goed- bloed uit Domburg en F. Mailers uit Arnemuiden (beiden kregen 89 stem men). De heren P. Loof, A. Arendse, H. P. Everwijn, I. J. Hermars en C. J. Moerland werden herkozen als be stuurslid- De Provinciale Zeeuwse ver eniging tot bestrijding der tuberculose moet nog voor een opvolger zorgen voor de heer J. J van de Ende, die als bestuurslid heeft bedankt- Dc begroting 1093 en de rekening 1971 werden goedgekeurd evenals de quo tumverhoging van de plaatselijke ver enigingen met 15 cent tot 1.70 (ADVERTENTIE) Bejaarden SPECIAAL-CASSIS tijdelijk van43? voor De sociaal-geneeskundige van de slich ting Het Zeeuwse Kruis, dr. B. J. ter Bals. hield aan het eind van de verga dering een inleiding over de maat schappelijke gezondheidszorg en be jaarden. Hij schetste daarbij een idc- aal-beeld met nieuwe motivaties, doel stellingen, denkwijze, organisatiestruc tuur, werkmethodes en ook een nieu we financieringswijze voor de kruis verenigingen. De lieer Ter Bals formu leerde verschillende bezwaren tegen dc huidige situatie in het kruiswerk, omdat zijns inziens de kruisverenigin gen liet juiste antwoord zijn schuldig gebleven op grote veranderingen in de samenleving. De heer Vaandrager, die dankte voor het. meeleven van het provinciaal be stuur, maar tegelijk ook een verzoek om meer provinciale subsidie aankon- digde, had in zijn openingswoord al van de oprichting van de stichting Het Zeeuwse Kruis (18 oktober van dit jaar) gewezen. Hij noemde deze - samenwerking tussen de drie kruisver- enigingen in Zeeland een aansluiting bij de landelijke ontwikkeling, die nu per 1 januari 1975 de drie landelijke bureaus zullen samensmelten. De heer Vaandrager vond de opbouw van een zo optimaal mogelijk samen werkende sociaal-medische dienstver lening dringend noodzakelijk, nu ook de rijksoverheid streeft naar uitbouw van de cxtra-murale gezondheidszorg: „Dat maakt de uitbreiding var. taken en mankracht noodzakelijk". De heer Vaandrager noemde het ver heugend, dat het Groene Kruis Oost- Zuid-Beveland en Het Groene Kruis Tholen op vrijwillige basis tot schaal vergroting zijn gekomen. De rijksover heid wil namelijk tot grotere werk eenheden komen, elk beschikkend over tenminste tien wijkverpiegenden, van wie één hoofd wijkverpleegkundi ge met de mogelijkheid tot aanstel ling van wijkziekenverz jrgers-sters. - De vice-voorzitter wijdde nog een en kel woord aan de gezondheidsmerk', in Kapelle, die vrijdagavond v/erd af gesloten en 2200 bezoekers trok. Hij sprak de hoop uit, dat dit eerste project van de gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding als voorbeeld kan worden gebruikt voor verdere propa-j ganda ter voorkoming van hart- en vaatziekten. De heer Vaandrager ging verder in op een suggestie om de jaarvergadering op een arena in de week in een centrale plaats in Zee land te houden. Vanuit vrinve! alle i districten werd er op aangedrongen het bestaande systeem van vergaderin gen in de districten te handhaven. Gezien de grote opkomst zaterdagoch tend in het bepaald niet centraal gele gen Sint Philipsland er waren onge veer 150 mensen leek het de heer Vaandrager niet moeilijk e~n keuze te maken, men besloot het bestaande systeem te handhaven. Da heer Vaandrager zei tenslotte, dat DISTRICTSBESTUURDER C. PINXTEREN (CNV): „WERKGEVERS MOETEN OOK OUDERE MENSEN IN DIENST NEMEN" HULST Districtsbestuurder G. Pin: teren van het CNV vindt dat er z spoedig mogelijk maatregelen moete worden getroffen, om de voorkomen dat werkgevers misbruik kunnen mi ken van de werkloosheid. Volgens de heer Plnxteren zijn er in ons land ook binnen de provincie Zeeland tsUo- ze werkgevers, die dc werkloosheid aangrijpen om de wat oudere werkne iners (van boven de veertig) te we ren. „Daarnaast misbruiken sommige werkgevers de werkloosheid om kunnen selecteren Ze ontslaan veel sneller en makkelijker een w nemer om er een betere kracht voor Sint bij NKV „De Clingse gemeenschap kennende zal het niet zo lang meer duren of het verenigingsleven is weer helemaal ge zond", aldus sinterklaas, die zondag een bezoek bracht aan de kinderen van NKV-leden uit Clinge. In het ge meenschapshuis Malpertuus waren zo'n 175 kinderen in vele gevallen vergezeld van hun ouders, bijeen om. behalve de sint te zien en enkele tractaties in ontvangst te nemen, te kijken naar een optreden van het poppentheater De Kriekeputte uit Hulst. In dc plaats te nemen", zei hij vrijdag avond op een matig bezochte forum avond van bet overlegorgaan van de drie vakcentrales in hotel 'De Graan- beurs in Hulst. De vakbondsbestuurder meent, dat op een of andere manier een wettelijke HULST Burgemeester P. J- G- Molthoff heeft zondag, na afloop van een internationale bridge-drive-in. aan een Belgisch bridge-paar uit Antwer pen ('van de linkeroever') een erepen ning van de gemeente Hulsi overhan digd. Dc heren Heijndriks en De Rop kregen deze penning, omdat zij tij dens de 's-middags gespeelde internati onale bridgewedstrijden, georgani seerd door de jonge bc Hulst, in de burgerzaal van het stadhuis, uit 'zes lijnen' de hoogste puntenscore van 114 behaalden. In een korte toespraak zei burgemees ter Molthoff, die het Kaartspel niet tot zijn persoonlijke ontspanningen rekent, dat hij had vernomen dat je voor bridgen een listig en intelligent mens moet zijn. Hij vond het listig, dat deze grote bridge-drive in Hulst was gehouden, omdat zoals hii stelde: „U weet het, de slimste der slimsten heeft in de stad Huist rondgelopen. Dat was Reynaert de Vos" Tot de beide Belgen zei burgemeester Mol thoff: „Het doet me erg veel plezier, dat twee Belgen deze erepenning heb ben verdiend. Wij als gemeente hou- Glasfabriek huldigt jubilarissen SAS VAN GENT De directie van de glasfabriek 'Sas van Gent BV' te Sas van Gent huldigt donderdag 21 december 10 jubilarissen, die dit jaar hun 25-jarig dienstverband bereiken- De huldiging wordt gehouden in de kantine van het bedrijf om 16.00 uur. De te huldigen jubilarissen zijn: Leon Aerssen, Gerrit Braam, Cornells Haak, Gaston van Hecke, Adelin Janssen, Robert Ranschaert, Benjamin 'Roe- giest, William Scheldestraete, André Se- lis en Maurice Wijne. Ook zullen de echtgenotes van de jubilarissen op deze feestelijke mid dag aanwezig zijn evenals de directie en het personeel. Sint bracht bezoek aan Schoondijke SCHOONDIJKE Sinterklaas heeft samen met enkele Pieten zaterdagmid dag een bezoek gebracht aan Schoon dijke. Voordat de sint zijn opwachting maakte bij burgemeester A. Schipper, die samen met zijn vrouw op liet bordes van het voormalige gemeente huis stond te wachten, verzorgde de drumband Breskens een show. Na de show kwamen dc sint en zijn Pielen, voorafgegaan door de muziekvereni gingen 'Uit het Volk voor het Volk' uit Breskens en 'Eendracht maakt macht' uit Groede aangereden. Dc burgemeester vroeg dc sint zijn invloed aan te wenden om de land bouwschool voor Schoondijke te be houden. De voorzitter van de winke liersvereniging, de heer A- M. Quaack vroeg de goedheilig man te zorgen voor een lichtinstallatie bij het nieu we sportcomplex. Bovendien zag hij graag dat de containers van de NV Haven Viissingen van het dorpsplein verdwenen. Na de ontvangst in het gemeentehuis maakte de sint in een buggy een rondrit door Schoondijke. Hierna ging hij naar zaal Wijffels waar de Schoondijkse jeugd op hem wachtte. De Belgische goochelaar Sarkos ver maakte de kinderen daar met zijn komische kunststukjes. In de pauze kregen alle kinderen een tractatie den goede relaties met België en met Antwerpen in het bijzonder". Terzijde maakte de burgemeester nog een toe speling over de milieuproblematiek: „Jammer dat de Antwerpse wethouder voor milieuzaken niet aanwezig is'. Hij had graag in zijn bijzijn nog het Burgemeester P. J. G. Molthoff felici teert. de Belgische gridgersde heren Heijndriks en De Rop uit Antwerpen. Op de achtergrond kijkt voorzitter A. Biesbroeck van de bridgeclub Hulst toe. (Foto PZC (ADVERTENTIE I W Voor een - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling van lasten SLUISKIL Zaterdagmiddag brach ten Sint-Nicolaas en vijf Pieten een bezoek aan Sluiskil. Aan de Baljuw laan werd de sint op zijn schimmel opgewacht door de Sluiskilse fan fare met drumband en vele kinderen met hun ouders. Na de ontvangst ging liet gezelschap naar liet Gildehuis. In een overvolle zaal sprak namens de afdeling Sluisldl van de centrale stich ting voor sociaal-cultureel werk de heer J- van As. Daarna ging Sint- Nicolaas voorafgegaan door de fanfa re verder met zijn rondrit door Sluis kil. Daarbij sloten de Sluiskilse kinde ren en volwassenen zich in grote getalen aan bij de stoet. Op de rijkspont tussen Sluiskil-Oost West veroorzaakte de schimmel enige incidenten, toen hij weigerde het vaar tuig op te stappen. Op de plank bleek de schimmel dermate van instalsiel, dat zijn berijder onverhoeds anderhal ve meter lager terecht kwam. Na een rondrit door de vogelbuurt besloot men met een bezoek aan de kinderaf deling van het Sint-Elizabethzieken- huïs. waar hij presentjes ronddeelde- Zondagmiddag heeft de stiching De Sterre in het Gildehuis een Sint-Nico- laasmiddag gehouden. In een zaal met ruim honderd patiëntjes, vergezeld door ruim 250 volwassenen heette directrice mevrouw Van Engelen de aanwezigen welkom. Zij gaf een korte uiteenzetting over de mogelijkheden en de problemen van De Sterre, een internaat voor lichamelijk gehandicap te kinderen. Zij betrok in haar toe lichting ook de nieuwbouw in Clinge, die tegen september 1974 gereed zal zijn. De heer Vermeulen sprak enige woorden namens de drie landelijke ouderverenigingen. Hij bepleitte de oprichting van een ouderrraad voor De Sterre. Zondagmiddag werden de eerste stappen gezet om hiertoe te geraken. De patiëntjes kwamen daar na op het podium om de aankomst van Sint-Nicolaas en zijn gevolg, on der meer bestaande uit de drumband De Zwaluwen, op te wachten en te verwelkomen. De sint reikte aan de kinderen geschenken uit. Na afloop van het feest in het Gildehuis was er in De Sterre een tentoonstelling van de door patiënten vervaardigde werk stukken. Sinterklaas kwam aan in Hoek HOEK St-Nicolaas bracht zaterdag een officieel bezoek aan Hoek. Aan het eind van de Molendijk werd de sint opgewacht door de drumband 'de Roffelaars'. Burgemeester J. Aschoff van Terneuzen ontving de goed-heilïgman bij het voormalige ge meentehuis te Hoek. Daarna lichtte de voorzitter van de winkeliersvereniging, Sint-Nicolaas in over de veranderingen, die er sinds zijn vorige bezoek waren aange bracht: een aantal nieuwe woningen, de verbetering van het speelterrein en aanpassing en vernieuwing van enkele winkels. Talrijke zwarte Pieten trak teerden daarna de jeugd op de gebrui kelijke lekkernijen. een en ander over bepaalde milieu kwesties willen zeggen. Voorzitter A. Biesbroeck van de brid geclub Hulst had vooraf de burge meester met een paar woorden voor gesteld en verwelkomd. Aan .ie Hulster bridge-drive-ïn. waar van ae baten naar de jeugdbridge- commissie gaan, namen talloze kaar ters uit Belgie en Nederland deel Voorzitter Biesbroeck vertelde, dat al le prijzen gratis ter beschikking wa ren gesteld door de Zeeuws-Vlaams; middenstand. Auto, die andere wagen in sloot drukte, reed door AXEL Op de provinciale weg Axel-1 Terneuzen bij VaaiTwijk bij Axel is zaterdagavond een personenauto door een andere In de sloot gedrukt. De bestuurder F. A. M- de C. en diens echtgenote uit Terneuzen raakten daarbij dusdanig gewond, dat zij naar liet Sinl-Eiisubethziekenhuis in Sluis-1 kil moesten worden overgebracht. De, chauffeur van de andere auto is na liet ongeluk doorgereden, zonder zich; bekend te maken. De C. vertelde, dat de auto, die hem tegemoet kwam, sterk naar links wasi gekomen, zodat hij zelf naar rechts bad moeten uitwijken. Hij reed een paal van bet bovengrondse elektrici-l teitsnet omver en kwam vervolgens inj dc sloot terecht. De C. en zijn vrouw liepen diepe snijwonden op- De auto werd totaal vernield- Sint in Nieuw Hulst Bij de heer Lij baart in de buurtschap i nieuw Hulst zaten zaterdagmiddag zo'n tweehonderd kinderen te wachten op sinterklaas; en niet tevergeefs. Ook ditmaal was het de .sint; gelukt om tussen de vele bedrijvigheden door| even naar nieuw Hulst te komen.; Voor alle kinderen had hij een zakje; snoep meegenomen. Voor de sint' weer verder ging om een rondrit door: Hulst te maken kreeg hij een ruiker bloemen aangeboden. regeling gevonden moet worden nm daar een eind aan te maken 5 zouden de arbeidsbureau^ legen "h. werkgevers, die een groot uantal perm, neelsleden nodig hebben moeten kun nen zeggen: „Goed. je kan er van o-, tien of twintig krijgen, maar «te» zitten cck wat ouderen tussen NV™ je die niet. dan krijg je van ons verwijzingen". Volgens de heer Pin*'» ren moeten ook de raden van arbeid or nog eens nadrukkelijk op worden, dat aan dit soort t een eind behoort te komen. Niet eenvoudig Hij gaf wel toe. dat het niet eenvou dig is om er een oplossing voor t« vinden. „Iedere keer wanneer er «n sterke werkloosheid is, dan steekt dit verschijnsel de kop op. Voor de va*, beweging is het een moeilijke zaak We zijn er nog niet uit". De ongeveer vijfentwintig bezoekers v.erd er overi gens op gewezen, dat ook de jongste categorie werknemers het op dit mo- ment niet al te makkelijk heeft De heer F. van der Gouw van het KBPH (katholieke bond voor het personeel in de handel): „Sommige werkgevers nemen liever geen jongeren in dienst die een dag in de week nog worden geschoold. Ze prefereren vaak mensen die vijf dagen in de week werken en niet gebonden zijn aan de partiële leer plicht". De Pinxteren liet vrijdag avond blijken weinig waardering op te kunnen brengen voor bedrijven die tegen een betrekkelijk lage vergoeding gepensioneerden aantrekken. „Dat vormt een beduidende concurrentiéfae- tor voor de jongeren. U kent ze wel, die fraaie advertenties voor vijfenzes tig-plussers: ze vroegen een jongen van achttien zn ze namen mij. Maar dan zeg ik: mooi hoor, een jongen die pas van de lts komt, wordt het brood uit de mond gestoten door een oudere man, die zijn aw al heeft en misschien nog wel van een pensioentje geniet ook". Met ingang van 1* december 1972 is aan onze agente mevr. NOUWENS - GEDENSKI op haar verzoek eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 december is als nieuwe agente van de P.Z.C. aangesteld mevr. ROELOFS - VAN EIJK Oude Kerkstraat 14 DANKBETUIGING Langs deze weg danken wij familie, buurtgenoten, be langengroep, vrienden en kennissen, voor de vele bloe men, cadeaus en gelukwensen, die we bij ons 50-jarig huwelijksfeest ontvingen. J. Hamelink C. Hamelink - Hamelink en kinderen Spui 20 Gevraagd op modern tankschip Internationale vaart. Goed loon. Zich wenden tot: Terneuzenlaan 34 9000 GENT Telefoon 09/51.13.76/77 liefst ongehuwd Noordstraat 33 - 35 TERNEUZEN De burgemeester van de gemeente Terneuzen maakt bekend, dat met ingang van 30 november 1972, geduren de één inaand. op kamer 504 van het stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4. .voor een ieder ter inzage ligt- het ontwerp- hestemmingsplan 'Krekengebied Hoek" met voorschrif ten en toelichting. Gedurende bovenvermelde termijn van één maand kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren in dienen tegen dit ontwerp. Terneuzen, 13 november 1972 De burgemeester voornoemd, J. C. Aschoff In het 1ULIANAZIEKENHUIS te TERNEUZEN is plaats voor een op het laboratorium. Haar werkzaamheden bestaan hoofd zakelijk uit het onderhouden van de laboratoriuminventaris. Sollicitaties richten aan de economisch directeur Van Steenbergenlaan 25 a, Terneuzen telefoon 01150-2851 ALGEMEEN ZIEKENFONDS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Terneuzen, Oostelijk Bolwerk 1 Op onze afdeling verzekerden administratie kan worden ge plaatst een fmannelijk of vrouwelijk) SLUISKIL. Ongeveer 15 leerlingen van de openb. basisschool 'Warandeschool' uit Axel hebben zaterdagmorgen sin terklaas- en zwarte piet-poppen uitge reikt aan de patiëntjes van het zwak zinnigeninternaat 'De Sterre' in Sluis kil- De feestelijke bijeenkomst in 'De Sterre' werd behalve door de kinde ren ook bijgewoond door verplegend personeel en leerkrachten van de Wa randeschool. Nadat er enkele sinterklaasliedjes wa ren gezongen werden de kinderen ge trakteerde op limonade. De poppen ongeveer 25 werden opgehangen in de zalen. Nadat de kinderen van Te Sterre' zaterdag poppen hadden gekre gen bezocht zondag de 'echte' Sint- Nicolaas het internaat- De goedheilig man werd door de patiëntjes enthou siast ontvangen- ADVERTENTIE) In noten f. 3.290,— r In pall. f. 3.630.— nu f. 2.730,— In hoogglans f.3.545,- nu f.2.645,- Bekend West-Europees fabrikaat 5 jaar garantie Levenslange garantie op de zangbodem (ook bij c.v.) Franko levering evt. gemakk. betalingsreg. Vert. voor Zeeland AC. DE WAARD Weidezicht 50 - GOES telefoon 01100-7890 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 32