Impasse in Helsinki om procedurekwestie Stormslachtoffers onder bomen kunnen voor deel worden gered KONING HOESSEIN BESCHULDIGT PALESTIJNSE VERZETSBEWEGING ^SekKer Herman van Veen - na aanhouding - nooit meer naar België" Woensdag 29, donderdag 30 november, vrijdag 1 en maandag 4 december zijn wij tot 's avonds 9 uur geopend! WOENSDAGAVOND OM 10 UUR AL EEN NAUWKEURIGE VOORSPELLING VAN DE VERKIEZINGSUITSLAG AMSTERDAM: START EERSTE EASE BOUW ACADEMISCH ZIEKENHUIS C A R 0 N - INFINI VAN BIEMEN DIMSDAO 28 NOVEMBER 1972 PROVINCIAL! ZEEUV/SE COURANT 11 ROEMENEN HOUDEN VAST AAN SOEVEREINITEITSVERKLARING (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Het ambassa deurschap ter voorbereiding van een conferentie voor vei ligheid en samenwerking in Europa is al op het eerste punt van de procedure-rege ling vastgelopen. De Roeme nen hebben ook tijdens de zit ting van maandag vastgehou den aan een formulering, die zegt dat alle deelnemende lan den gelijk zijn en soeverein, ongeacht militaire allianties, waarvan zij deel uitmaken'. Dat is in feite een rechtstreek se aanval op de Breznjev- doctrine (die aan de landen binnen de Russische invloeds sfeer slechts een beperkte soevereiniteit toebedeelt) en blokkeert verdere voortgang. De Roemenen hebben het weekeinde besteed aan bezoeken bij andere, ambassadeurs om uitvoerig duide lijk f° maken, waarom zij aan hun zienswijze vasthouden. Het resul taat van onder andere deze be moeienissen was dan ook een zeer substantiële steun van landen als Nederland, België, Zwitserland, Frankrijk, West-Duitsland en voor zichtig ook van de VS- De tekst die maandagochtend bij de ambassadeurs op tafel lag, luidt aldus: „Alle deelnemende landen zullen deelnemen op basis van vol ledige gelijkheid en onafhankelijk heid", De Roemenen willen daar nog bij zetten: „Onafhankelijk van het feit of ze tot enige militaire alliantie behoren". De Russen, doch ook Moskou-getrouwe Oostbloklan den als de Polen, Hongaren en Bulgaren, hebben aan die toevoe ging uiteraard geen enkele behoef te, ook al gaan zij met het eerste stuk van de formulering wel ak koord. Bij de westelijke landen heerst de opvatting, dat de kwestie ook later nog wel aan de orde kan komen wanneer de relaties tussen de sta ten onderling worden besproken, maar zij verzetten zich niet tegen het Roemeense initiatief. In elk geval heeft Nederland wel zo dui delijk voor de zienswijze van Boe karest gepleit, dat dr. Valentin Lu- patti, de woordvoerder van de Roe meense delegatie, die door collega ambassadeurs als de ster van de vergadering wordt bestempeld, de Nederlanders kwam bedanken. Pijnlijke situatie De Roemenen zijn van plan onverbid delijk aan hun eis vast te houden en naarmate de debatten zich, voortslepen, wordt het voor Sowjet-Unie steeds moeilijker even tuele toegevendheid het karakter van een grote politieke en diploma tieke nederlaag te ontnemen ei ontwikkelt zich de voor de Russi sche diplomatie toch wel zeer pijn lijke situatie, dat zij nu voor het forum van de wereld en in aanwe zigheid van neutrale en westelijke toeschouwers de diepgaande ningsverschillen in haar kamp moet uitvechten, terwijl hun strategie er in eerste aanleg op was gericht het Westen te verde len. Weliswaar beklagen zij zich bitter over het „gebrek aan positieve be reidheid" van de Roemenen, dat zo schril afsteekt tegen hun eigen be doeling om deze conferentie zo soepel mogelijk te laten verlopen. Maar informatie van Roemeense zijde leert dat de Russen, bij alle verrassing die zij nu ten toon spreiden, al geruime tijd voor het begin der beraadslagingen van het afwijkende Roemeense standpunt op de hoogte warén gesteld- In dit nauwelijks meer subtiele tref fen der doctrinesspeelde nog een andere gebeurtenis mee. Het Finse secretariaat bleek vertaalde teksten van de procedure-ontwerpen hebben vervaardigd, die onderling grote en essentiële verschillen ver toonden. Zo liepen de Engelsen aanvankelijk rond met een lijst van acht punten, terwijl het er tien waren. De Franse tekst vertoonde wel'een toevoeging over de militai re bondgenootschappen en de ande re teksten niet. Ook de Duitse versie was niet in overeenstem ming met de conclusies, die vrij dagmiddag na de zitting waren ge trokken. Vertalingen Dit betekende een slechte aanteke ning voor de Finnen, ondanks hun opzichtige behoedzaamheid om geen fouten te begaan. Dinsdag wordt wederom vergaderd: over negen van de tien procedureregels is de algemene overeenstemming duidelijk. Maar over dat ene punt kan in theorie tot sint-juttemis worden doorgepraat, zonder dat men een stap verder komt. Het volle pond De Roemenen blijven er nuchter on der: „Dit punt is voor ons doorslaggevend belang en er geen enkele reden om de discussie tot straks uit te stellen. Wij wach ten met belangstelling de argumen ten van de Sowjet-Unie af om tegen onze tekst te zïjr". Boekarest eist het völle pond van het diplo matieke voordeel dat zijn delegatie in de eerste ronden heeft verwor ven. In de woorden van Neder lands reizende ambassadeur Quar- les van Ufford betekent dit vrij diepgaande onenigheid". „Staatsgreep in Jordanië voorbereid" BEIROET (AFP) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een maandag gepubliceerd vraaggesprek met het Libanese blad 'Al Nahar' de Palestijnse verzetsbeweging ervan beschul digd met financiële steun van Libië een staatsgreep in Jorda nië te hebben voorbereid. ADVERTENTIE Bloemen met Sint-Nicolaas J bloemin en tuincentrum middelburg souburg goes De Libische leider Kadafi, aldus ko ning Hoessein, had beloofd op het "uur H" naar Damascus te gaan om daar de hulp in te roepen van de Syri sche en de Iraakse luchtmacht die het koninklijk paleis, het radio- en televi siestation en de militaire installaties in Amman hadden moeten bombarde ren. Een officier, majoor Rafeh El Hindawi, waarnemend commandant van een tankeenheid, was volgens ko ning Hoessein rechtstreeks betrokken bij het- complot. Hij zou voor zijn dewerking 20.000 dinar hebben gekre gen. Koning Hoessein verklaarde dat het complot bleek dat de Palestijnse verzetsbeweging zich met 'een nïe activiteit bezig hield die van voorbereiden van staatsgrepen', zei dat zijn regering de kwestie stig opneemt en dat 'wij voorbereid zijn op de ergste gevolgen'. Volgens de koning wilde men op een recente bijeenkomst van de Syrische. Egyptische en Libische staatshoofden de zaak van verzoening met Jordanië bespreken, maar de behandeling werd op verzoek van de verzetsbeweging uit gesteld. „De guerrillaleider Yasser Ara fat ontmoete de Egyyptische en Libi sche staatshoofden en deelde hen mee dat er in Jordanië een operatie werd voorbereid. Hij verzocht het bespre ken van de kwestie een paar maanden uit te stellen. „Arafat kreeg de tijq die hij nodig had". HELSINKI: Veiligheidsvoor schriften gelden ook voor de deelnemers aan de voorbereiden de besprekingen voor de Veilig heidsconferentie. De Spanjaard Javier Ruperez (links) en dr. Constantin Vlad, lid van de veel besproken Roemeense delegatie, moeten zich hier legitimeren bij een Finse politieman De enorme raffinaderijbrand op het eiland Bahrein, in de Perzische Golf, leek zondag af te nemen. Het schijnt dat men een tiental opslag tanks die ten prooi van de vlammen waren iaat uitbranden en zich voorna melijk erop concentreert uitbreiding te voorkomen. (Van onze correspondenti BRUSSEL De cabaretier Herman van Veen heeft in de nacht van zater dag op zondag enige uren doorge-| bracht op het politiebureau te Oosten de. Na zijn vrijlating, nog steeds in zeer opgewonden toestand, heef: hij gezegd dat hij wel de laatste keer in België was geweest en niet meer naar „dat fasicistenland" en „die politie-1 laat" wilde terugkeren. Aanleiding tot Van Veens avontuur was wat rijkswacht en politie van Oostende een routinezaak noemen. Bij I tijd en wijlen pleegt men de Identiteit van in Oostende verblijvende vreem delingen te controleren. Dat het dit maal grootscheeps gebeurde en dat de vermaakswijk werd afgezet zal echter I v/el in verband moeten worden ge bracht met een recente inbraak bij een juwelier. Nadat eerst de Montmartrewijk was afgezet en vreemdelingen die de wijk poogden te verlaten en zich niet voldoende konden legitimeren in de overvalwagen werden gestopt, ging de politie optreden in bars en restau rants. Zij troffen daar Herman van Veen aan in gezelschap van enige vrienden, Zaterdagavond had Van Veen in Oostendes Kurzaal als gast van de Vlaamse Club voor een pu bliek van 1.600 mensen een enorm succes gehad en na afloop van de voorstelling was hij een stukje gaan eten. Van Veen moest mee naar het bureau, kwam in een reeds volle over valwagen terecht en het hielp hem niets dat hij het contract toonde, waarbij zijn optreden in Oostende geregeld was. Eerst bemiddeling van het bestuur van de Vlaamse Club heeft ertoe geleid dat Van Veen eindelijk het politiebureau weer mocht verlaten- Dat deed zijn kwaadheid nog toene men. Zijn maatschappij-kritisch pro gramma van de vorige avond voort zettend, tierde hij dat het een schande was dat hij wel werd vrijgelaten toen men eenmaal wist wie hij was, doch dat anderen, die zich niet konden legitimeren, maar toch ook niets op hun kerfstok hadden, nog moesten blijven HDroopen Computers oefenden voor verkiezingen RIJSWIJK Rond tien uur woensdagavond drie uur na het sluiten van de stem bussen zullen de compu ters een vrijwel nauwkeuri ge voorspelling kunnen ge ven van de uitslag van de ka merverkiezingen. Als het niet te veel tegenzit, hoopt de ANP-verkiezingsdienst om ongeveer een half uur na middernacht met het de finitieve resultaat te komen. Het Philips computercen trum in Rijswijk woens dagavond het voornaamste zenuwcentrum heeft aan de hand van de ervaringen deze berekeningen gemaakt. De computerdeskundigen zijn ervan uitgegaan dat om tien uur 300 van de in totaal 863 gemeen ten de plaatselijke resultaten heb ben doorgebeld. Dit aantal is no dig voor een berekening, die niet meer dan tienden van procenU-n van de definitieve uitslag zal af wijken. Het computercentrum heeft maandagavond twee uur proefge draaid om de laatste oneffenhe den in de behandeling van de uitslagen uit de weg te ruimen. Aan de hand ran uitslagen van '67 bootste men de .situatie zo reëel mogelijk na. Een enkele onvolkomenheid werd nog ont dekt, maar over het algemeen verliep het „spel" zeer soepel. De enige plaats waar in feite fouten kunnen worden gemaakt, zijn de gemeenten zelf, waar de stem men moeten worden opgeteld, be aamde de heer J. Jolles van de ANP-verkiezingsdienst. In totaal zullen woensdag ln Rijswijk 153 personen aan het werk zijn. Zij moeten direct na zeven uur d<- tijd waarop de stembussen worden gesloten al !ri actie komen. De kleinen- plaatsen. waar men bijzonder snel klaar 1» met het tellen van de stemmen, maken er een tradi tionele strijd van het eerste te zijn met opbellen. BIJ de afgelo pen verkiezingen won Klaaswaal de strijd. Dit jaar zal het een ander dorp zijn, zo weet de ver- kiezingsdienst al te voorspellen. Een niet nader genoemde kleine gemeente heef. namelijk ge vraagd of zij om even voor zeven uur het stemlokaal al mag slui ten om zodoende een kleine, maar doorslaggevende voor sprong te krijgen. De geschiedenis leert echter dat er ook plaatsen 7-ijn die niet aan deze race willen deelnemen. In 15)67 moest een verontruste verklezlngsdlenst een kleine Lim burgse gemeente aan de telefoon krijgen omdat de uitslag uitbleef. Geen wonder: de voltallige ge meentesecretarie zal In de kroeg en was de computer verge ten. In een pamflet roept het in Am sterdam zetelende Surinaamse Revo lutionair Volksfront alle Surinamers op niet deel te nemen aan de verkie zingen van 29 november 'uit protest tegen de racistische en discrimineren de houding van de Nederlandse maat schappij tegenover Surinamers". Leiden en Utrecht akkoord met coördinatie structuur DEN HAAG (ANP) Minister Van Veen van onderwijs en we tenschappen heeft het bestuur van het academisch ziekenhuis in Amsterdam toegestaan de gezamenlijke architecten een voorlo pig onwerp te laten maken voor de eerste bouwfase uit het ge coördineerde structuurplan. De minister is er daarbij van uitge gaan dat de architecten de toezegging hebben gedaan zo spoedig mogelijk met elkaar een samenwerkingsovereenkomst aan te gaan voor de bouw van de academische ziekenhuizen in Amster dam, Leiden en Utrecht. De schriftelijke opdracht aan de ar-, chitecten voor het voorlopig ontwerp zal door de projectdirecteuren'van de drie instellingen gezamenlijk moeten worden voorbereid. De deelopdracht aan de architecten zal onder meer moeten inhouden een omschrijving van de eerste bouwfase die uitgaat van het gecoördineerde structuurplan voor Amsterdam dat de architecten vorige week hebben gepresenteerd. De opdracht behelst ook een omschrij-| ving van de centrale voorzieningen en terreinvoorzieningen die hiervoor! moeten worden uitgevoerd. Voorn zal de opdracht een raming van de kosten en van de honorering moeten omvat ten. Op verzoek van de minister zal het ontwerp, voordat de opdracht aan de architecten wordt gegeven, worden voorgelegd aan de coördinator nieuw bouw academische ziekenhuizen. )r. C. A. Doets. Gaat deze met de plannen akkoord dan zal hij zorgen voor de nodige kredietopeningen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. QUANG TRI (VIETNAM): Lucht landingstroepen van het Zuidviet- namese leger trekken door de letterlijk verpulverde binnenstad van Quang Tri op weg naar het icesten. waar zij zullen pogen de daar aanwezige communistische troepen te verjagen. BOOMCHIRURG JAN COPIJN: „HET DUURT HONDERD JAAR VOOR JE EEN MOOIE VOLLE BOOM HEBT" Akkoord UTRECHT De schade die in de orkaannacht aan het Nederland se bomenbestand is toegebracht, is verbijsterend, maar technisch gezien is voor 10 a 20 procent van de omgewaaide bomen redding nog mogelijk. Landschappelijk is boomredding vooral van belang voor bomen die langs wegen staan, of als solitair op een andere plaats bepalend zijn voor het landschap. Aangenomen dat dat geldt voor 20 procent van de zes tot zeven miljoen omgewaaide bomen, kan boomredding betekenen dat voor 100.000 tot 200.000 bomen in beginsel kans bestaat op een betere toekomst dan de zaag. Dat is de mening van boomchirurg Jan Copijn uit Groenekan bij Utrecht, die stelt: „Vooral solitaire bomen waar kruin en wortelkluit intact zijn kunnen nog vertuid worden". Hij zou iedereen die met omgewaaide, land- schapsvormende bomen te maken heeft willen toeroepen: alsjeblieft, zaag ze niet zo maar aan kachelhout jes. Het duurt 100 jaar voor je weer een mooie, volle boom hebt. „Meestal", zegt hij, „wordt in een paniekreactie direct de zaag er maar ingezet. Het is begrijpelijk als het om bomen gaat die in de weg liggen. Dan kan het ook moeilijk anders; maar in heel veel gevallen is er geen haast bij en dan is het de moeite waard te bekijken of andere maatregelen moge lijk zijn". Voor bomen in bossen is overeind- zetten en vertuien vaak een onhaalba re zaak; bij afzonderlijk of in singels staande bomen is het dikwijls wel degelijk mogelijk ze weer overeind te zetten en juist die solitairen zijn voor het landschap zo belangrijk. Uitsnijden Boomredding is bij de orkaanslacht offers alleen mogelijk als de wortel kluit in zijn geheel bewaard is geble ven bij het omvallen en als de kruin niet kapotgeslagen is. Door uitsnij den van de kruin (vormsnoeien, zegtj boomchirurg Copijn) moet dan eenj st.uk gewicht weggenomen worden uit de top van de boom, waarna hij doorl een kraan met een telescopisch uit-j schuifbare arm overeind wordt gezet. Om de stam niet af te worgen, moe ten op de hoogte waar hij wordt beetgepakt voorzieningen worden ge troffen. Is de boom te zwak. dan zijn dikke zwachtels om de stam noodzakelijk om te voorkomen dat de kabel de cambriumlaag, de levenslaag /an del boon:, beschadigt. Staat de boom! overeind dan is het vaak mogelijk! hem te verankeren aan andere bomen.; In het landschap ziet niemand daar1 iets van, zegt de boomchirurg. Kan dat niet, dan moet hij met kabels; vastgezet worden aan in de grond aangebrachte tuiblokken, In ieder ge-| val moet hij een jaar of vijf extral steun hebben voor hij voldoende be-j worteld is om weer uit zichzelf over-1 eind te staan. Om de beworteling zo snel mogelijk te laten verlopen zijn! Honderden guldens Met het overeind zetten van een flinke boom is gemiddeld een paar honderd gulden gemoeid, schat de heer Copijn (het huren van een kraan kost ongeveer 50 gulden per uur). Maar of je een zware stam met zwaar materieel weghaalt of met zwaar materieel overeind zet, maakt financieel niet zo veel uit, en voor een waardevolle boom moet je wat over hebben. Zeker in de tegenwoordige tijd. Het argument dat in het eerste geval de eigenaar de houtopbrengst' van de omgevallen boom als aardige pleister op de wond heeft, spreekt niet erg aan. De houtprijzen, die al niet hoog waren, zullen door het bij! de houthandelaren té verwachten gro te aanbod nog zakken, is zijn mening. Bovendien is er een plicht tot her planten en ook daarmee is geld ge moeid- Maar het zwaarste argument is en blijft de waarde van de grote boom voor landschap en milieu. Daarom; ziet de heer Copijn het als een redelij-, ke zaak wanneer particulieren in] voorkomende gevallen steun krijgen! van de gemeente bij het redden van| zo'n boom. Uit ervaring weet de heerj Copijr dat veel gemeenten bereid zijn financieel bij te dragen als dat nodig is om een waardevolle boom te be-, houden. Net op tijd nog vsel groter zijn geweest. „Het is een ongelooflijke ge nade dat net het blad. eraf was", aldus: de heer Copijn. „Was dat niet hetj geval geweest, dan zouden hele loof-! bossen plat gegaan zijn. Nu heeft de storm vooral veel naaldhout geveld. Bij Havelte en op de Veluwe heb ikj hele bossen grove dennen en Douglas- sparren plat zien liggen". De neer] Copijn, heeft ook in de bossen bij dei Lage Vuursche veel schade gezien. Voor een leek is het opmerkelijk: dat zoveel bomen, die toch in bosver- band bij elkaar stonden en dus een zekere bescherming leken te hebben, tegen de grond gegaan zijn. Voor, boomchirurg Copijn is dat een logi-] sche zaak. „Bomen in het bos hebben] een heel kleine wortelkluit en hebben: dus minder houvast". Bomen zijn vooral daar omgewaaid waar ze maar een beperkte mogelijk- heid tot beworteling hadden: op de hoge zandgronden, daar waar oeria- gen of dichte zandplaten in de bodem zitten, waar de grondwaterstand on gunstig is (sterk merkbaar in ruilver- kaveüngsgebieden, waar de grondwa terstand verlaagd is) en waar asfaltla- gen op de weg, kabels in de berm. of; bespuiting van de omgeving met on kruidbestrijdingsmiddelen een deel van het wortelgestel aangetast had den. De firma gebroeders Copijn uit Groenekan heeft samen met het stede bouwkundig bureau Hajema in Assen een adviesbureau, waar mensen die een eeuwenoude boom liever redden aan in mootjes zagen kunnen wagen hoe dat. moet. Inlichtingen en advies: Copijn in Groenekan - 03461 1256 of. Bureau Hajema in Relde: 05934 - 1652' en 05999 - 4483. De besturen van de academische zie kenhuizen van Amsterdam. Lelden en Utrecht, zijn akkoord gegaan met het gecoördineerd structuurplan, dat de gezamenlijke architecten van de drie instellingen hebben aangeboden. Het nieuwe plan verschilt op enkele hoofd punten van het oude. Tegen het oude hadden, zoals bekend. Leiden en Utrecht bezwaar gemaakt. De 'strokenstructuur' van het oude plan heeft plaats gemaakt voor een 'blokkenstructuur' met betrekkelijk kleine eenheden. Een goede aanpas sing aan de beschikbare terreinen is daardoor mogelijk geworden. De uit breiding in de toekomst is door ver betering van de externe flexibiliteit aanzienlijk vergemakkelijkt. Het nieuwe plan voorziet ook ln de mogelijkheid niet-klinische afdelingen elders onder te brengen. Het bebou wingspercentage in Leiden en Utrecht zal lager zijn. namelijk minder dan 25 procent in plaats van 30 procent. Een ander verschil zit in de toegang tot het gebouw. Aanvankelijk was in het Amsterdamse plan gedacht aan meer dan één ingang. Het nieuwe plan voor ziet in een ingangsgebied. Daarin kun nen naar keuze één of twee toegangen worden gemaakt. In het nieuwe plan is de toelating van het daglicht verbeterd. Dit is bereikt door het- projecteren van grotere bin nenhoven. De leefbaarheid van het complex kan door deze voorziening winnen. STOCKHOLM (.AFP) Over de hele wereld is in tien jaar tijd een bedrag van 15 tot 16 miljard dollar (49 tot 52 miljard gulden) uitgegeven aan wetenschappelijk onderzoek voor mili taire doeleinden en de ontwikkeling van nieuwe wapensystemen- Dit heeft het internationale instituut voor vre desonderzoek van Stockholm (SIPRI) maandag bekendgemaakt. Volgens een SIPRI-studie komt 85 pet van deze uitgaven voor rekening ran de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. fADVERTENTIE AANBIEDING EAU DE TOILETTE SPRAY MET KLEINE TAS SPRAY FLEUR DE ROCAILLE GRATIS 15,50 Parfumerie KLOKSTRAAT 10 - GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 11