Mevrouw Tan ja en de bevallige bakvissen SGP-kamerlid: oproep trouw aan Schrift en belijdenis Gezondheidsmarkt in Kapelle trok bijna 2200 marktbezoeken wilt uzelf WD hoort ST. NICOLAAS IN ZEELAND 00 ZEEUWSE NUTSSPAARBANK Een huis kopen? Natuurlijk met een hypotheek van de Zeeuwse Nutsspaarbank imi lAI/Atl r wllj Ivlvll MR. KAN SPRAK OVER FUNCTIE EN WERK VAN RAAD VAN STATE yTtWAC 25 NOVEMBER 1971 s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 van een kromme rug- Ik heb toen gezegd: hobbel jij maar eens met die cursus mee. Maar het is niet de bedoeling dat zij straks gaat werken. Daar is ze nog te jong voor". PZC: is zeshonderd gulden niet een heel bedrag voor zo'n cur sus? „Zeker niet", zegt de heer HeiJ- mans. „In België betaalt men voor eenzelfde cursus zo'n dikke tweeduizend gulden. Die zeshon derd gulden is vrij vlot terug te verdienen. Voor een show krijgt een meisje honderd tot honderd vijftig gulden. Een paar van die shows in een seizoen en ze hebben het cursus geld eruit". Aan het eind van de cursus krij gen de deelneemsters een diplo ma. „Maar", zo stelt de heer Heijmans nadrukkelijk, „de meis jes moeten niet denken: nu heb ik die opleiding gevolgd, nou ben ik ook binnen. Nu ga ik naast de telefoon zitten v ant ze zullen me nu wel bellen. Zo is het beslist niet. Maar wel is het zo dat we de meisjes die met een redelijk aantal punten slagen een aardige toekomst voor ogen kunnen hou den" Op de valreep wil de heer Heij mans nog wel even wat kwijt: Hij zegt: .Jammer, dat er nog zoveel mensen zijn die het be roep van mannequin of fotomo del maar minderwaardig vinden. Hoe dikwijls wordt er nog ge zegd: i», die moeten natuurlijk in hun blootje gaan staan. Ik wou, dat we daar eens vanaf waren". ;j<ort ge/li ts; Zeeuwen worden het oudst: het land icaar het leven lang is. Camavalisten liggen met elkaar in .de Clings'. PS. Bent u ook al in de stem ming. Gelezen in 'Onder de Molen', het clubblad van de sportvereniging Wissenkerke: Frans Derks heeft dit seizoen nog geen gele kaart getoond. Zijn broek is te klein om er een in op te bergen. Geen meisje ziet zich ooit in een droom ponstypiste worden. Of caissière. Die dromen gaan eerder in de richting van beroepen als die van mannequin. Of stewardess. In Goes net een aantal deelneemsters aan een mannequin-cursus een stukje van een droomwens in vervalling gaan. Voor zeshonderd gulden leert 'mevrouw Tanja' ze op de dinsdag avonden in 'De Prins van Oranje' de kneepjes van het vak. Met een mannequin-cursus de provincie in- Waarom, vraagt u zich misschien af. Mevrouw Tan- ja Heijmans uit Hoogerheide le vert het antwoord. ..Er zitten hier in de provincie goede mode-zaken. Als die een mannequin nodig hebben, dan houdt dat in, dat er hotelkosten worden gemaakt, dat er reisgeld moet worden betaald en dat er verblijfkosten moeten worden vergoed. Als die zaken nu met mensen uit de omgeving kunnen werken, blijven al die bijkomen de kosten beperkt". Zodra de meisjes in Goes hun eerste schuchtere pajses zetten krijgen ze een mannequin-naam aangemeten. Geen ge-Truus of ge- Fien dus op de cursus. Stel je voor. „Ik vind Truus nogal boers klinken", stelt mevrouw Tanja vast. „Dat klinkt gewoon niet". Daarom worden de meisjes op de cursus aangesproken als Desiree, Charmène, Pascal, Sherry of .Jes sica. enfin: u kent dat rijtje wel. Niet elk meisje is geschikt voor het volgen van deze cursus, die tevens opleidt voor fotomodel en hostess- Mevrouw Tanja zegt: „Iemand die van boven veertig heeft en op de heupen vierenveer tig kunnen we moeilijk hebben. Die verhoudingen moeten wel een beetje kloppen. En verder moe ten het types zijn waaraan wat bij de schaven valt". Ook wordt er gelet op de lengte (1-73-1.75 is ideaal). PZC: Wal voor meisjes hebben er nu ingeschreven op deze eerste cursus in Zeeland? De heer Heijmans: „Er zitten verschillende types bij. We heb ben veel kantoorpersoneel, maar er hebben ook dames ingeschre ven die thuis een zaak hebben en die representatief willen zijn voor hun zaak. Ook hebben we meisjes die in een modezaak wer ken. Ik zeg niet, dat ze allemaal geschikt zijn als mannequin. Er zijn er bij die komen gewoon voor de vormingscursus. Wij be steden namelijk ook aandacht aan onderwerpen als: hoe ont vang ik mijn gasten, iets over de etiquette dus en verder wordt er aan de verzorging van het haar en het werken met make-up de aandacht besteed- PZC: de cursus draait nu al een kleine drie maanden. Valt er al enige vooruitgang te bespeu ren Tic heer Heijmans onthult: „Er zijn types bij, die helemaal zijn veranderd. Die zijn hier als een rauwdouwer binnen gekomen, zo dat je ging denken: hoe haalt zo'n meisje het n haar hoofd om op deze cursus in te schrijven. Maar die zijn ontzettend veran derd". „Ik ben niet gemakkelijk", bekent mevrouw Tanja even later. „Iede re keer roep ik weer: je moet erbij lachen. En je handen ge bruiken. En die stap is niet goed. Ik ben niet gauw tevreden- Ik vind dat eer: mannequin onder alle omstandigheden elegant moet kunnen zijn". Er paraderen tijdens ons gesprek achttien deelneemsters door de zaal van de Prins van Oranje. Wanneer mannequin Sherry be vallig langs stapt kijkt mevrouw Tanja haar met een vertederde blik na. Mannequin Sherry blijkt, zo stel ik later vast dezeifde te zijn als Annelies Heijmans. de vijftienjarige dochter van de lera res. Meneer Heijmans zet de zaak uiteen: „Anne!les heeft last door jacques cats VERKIEZINGSBIJEENKOMST STATENKRING WALCHEREN IR. VAN IN 19.18 AAN MIDDELBURG In een bijzonder ;«d toette zaal van het verenigings- pbouw te Grijpskerke heeft vrijdag- wond in een verkiezingsbijeenkomst nn de statenkring Walcheren van de tweede-kamerlid ir. H. van Ros- ®nn uit Zeist opgeroepen tot trouw un Schrift en belijdenis, trouw op maatschappelijk en staatkundig ter- ran- De heer Van Rossum haakte 9«bij in op 2 Tim. 3, het Schriftge- 07 Hand des Heeren vallen", Hetbe- ■Xf van de heer Van Rossum was op- teoouwd uit een aantal kanttekenin- satdie hij plaatste bij de 18 hoofd- ruzen van de rijksbegroting op K|l'e wilde spreker voorlichting "«W wat in de tweede kamer «hsndeld wordt. ,De tijdgeest heeft ons allemaal wat Wastzo vulde ir. Van Rossum (®n in zijn betoog aan, „en nu zijn e zover dat de kiezers het dan maar rosten zeggen. Daarom moet de bede Sïj 1 niet is dat we in de Mflen van mensen vallen, laat ons in ■~n oss heeren vallen" Het betoog e 'leer Rossum was opgebouwd kanttekeningen, die hij «TT °.'J de achttien hoofdstukken njksbegroting - op deze wij- wiiae spreker voorlichting geven over wat in de tweede kamer behan deld wordt. Eén van zijn markantste opmerkingen plaatste hij bij hoofdstuk 17, volksge zondheid en milieuhygiëne: „Wij moe ten zorgen dat ons land niet verder vervuilt. In 1918, bij de oprichting van de SGP en ik meen dat dat in Middel burg was. hebben we al in ons pro gramma opgenomen: de overheid ver hindert de verontreiniging van water, de openbare wegen en de dampkring. De SGP was toen al vooruitstrevend". Bij de behandeling van hoofdstuk één, het huis der koningin, nam ir. Van Rossum stelling tegen revolutionaire stromingen, die het koningshuis willen laten verdwijnen: „De koningin re geert bij de gratie Gods. Voor ons land is het koningsschap opgedragen aan het huis van Oranje, de van God gegevene". Over het hoofdstuk over zeese rijksdelen zei hij: „Een groot gedeelte van de politieke partijen zou niets liever zien dan dat we ons van die gebieden ontdoen. Het is echter een goede zaak dat we hulp verlenen, we moeten niet alleen op het materië le letten". Over de ontwikkelingshulp zei het SGP-kamerlid: „We hebben de plicht mensen te helpen; alleen fcijn we het dikwijls niet eens met de wijze waarop dit gebeurt. Het punt is dat het doelmatig gebeurt, op even wichtige wijze. Als men i ïensen uit die landen opleidt in Amerika en tweederde deel van hen, wie het in Amerika wel bevalt, keert niet terug, dan raken die landen 'leen maar (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) goede mensen kwijt". Sprekend over het hoofdstuk justitie kantte de heer Van Rossum zich tegen het schrappen van het wetsartikel dat homofiele handelingen met minderjarigen straf baar stelt: „Als minister Boersma vindt, dat een vereniging van homofie len koninklijk goedgekeurd moet wor den. dan zijn we ver weggezakt in christelijk Nederland". Weinig geluk kig toonde ir. Van Rossum zich ook met de versoepeling van de echtschei dingsmogelijkheden en het gelijkstel len van eed en belofte. Voor wat dit laatste betreft wees hij er op. dut alleen GPV, SGP en Boerenpartij hier aan in de kamer hun stem niet heb ben gegeven. Over gewestvorming (hoofdstuk bin nenlandse zaken) zei hij: „We staan daar bepaald niet om te trappelen. Een vierde bestuurslaag zal bét aantal wrijfpunten alleen maar vergroten" Ook wees hij op het gevaar, da kleine gemeenten zullen opgaan i grotere verbanden, waarin bijvoor beeld zondagssport wordt getolereerd. Het streven naar samenvoeging van prot. chr- en r-k onderwijs wees de heer Van Rossum geheel van de hand: „Daarmee wordt een eeuw school strijd ov-rboord gegooid" Twee opmerkingen, genoteerd bij de behandeling van het hoofdstuk finan ciën: „Wij verheffen ieder jaar onze stem tegen de staatsloterij". „Geluk kig heeft iedereen nog altijd munten in de portemonnee met het rand schrift God zij met ons". Vervolgens waarschuwde het SGP-ka merlid tegen het feit, dat men de bezuinigingen altijd bij defensie wil doorvoeren. „We moeten lief zijn voor elkaar, zegt men meen ik tegenwoor dig. Maar dan vergeet men 1956 Hon garije en 1968 Tsjecho-Slowakije. Dit kan een repeterende breuk worden. Het begrip vreedzame coëxistentie heeft in de westerse landen een ge heel andere betekenis dan in de oos- rse". Over volkshuisvesting zei hij: „We moeten de noden en behoeften zien. Vijfentwintig jaar heeft ons land ge zucht onder de woningnood, kwantita tief is dit opgelost. Er staan huizen leeg in Nederland. Er is een oneven wichtigheid in kwaliteit ontstaan, met r- -i teveel aan dure huizen". Een bij het hoofdstuk 'verkeer en waterstaat' genoteerde kanttekening: .Men kan heel veel doen aan het openbaar vervoer, maar de bezettings graad neemt af, het verlies neemt toe en we moeten ieder jaar meer betalen aan de spoorwegen. De grote verlie zen worden op zondag geleden, wal ik principieel wil zien. Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen". Nadat de heer Van Rossum bij het hoofdstuk economische zaken tegen de achtergrond van de inflatie had aangedrongen op matiging besprak hij onder meer nog sociale zaken en crm. Nu in bepaalde delen van het land behoefte aan werk is, zag de heer Van Rossum de stroom gastarbeiders lie ver wat ingedamd. Als geheel onjuist r nBTnuy"":- - Anderen hun vrijheid laten. Stem voor verdraagzaamheid. Voor 'Koninklijk Genootschap' In Middelburg MIDDELBURG Voor de juridische werkgroep van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen sprak donderdagavond mr. J. M. Kan, lid van de raad van state, oud-secreta ris-generaal van binnenlandse zaken over de taak en de werkwijze van de raad van state. De spreker betoogde dat dit adviescollege van de regering een zeer belangrijke plaats inneemt binnen het Nederlands staatsrecht. Al le wetsontwerpen, algemene maatrege len van bestuur en overeenkomsten met vreemde mogendheden passeren eerst de raad van state, die hierover advies aan de regering brengt. De regering is in het algemeen wel geneigd te luisteren", zei mr. Kan. De verantwoordelijkheid voor het indie- signaleerde hij ook, dat men niet- hristelijke gastarbeiders, die hierte gen geen bezwaar hebben, de zondags- arbeid laat opknappen. Op zondag dient men te rusten, waarbij ir. Van Rossum verwees naar 'ook de vreem deling, die in uwe poorten is'. Het ministerie van crm schilderde de heer Van Rossum af als „de grote sinterklaas, waar de vele subsidies uitgekeerd worden, voor sport, film, toneel. Dit loopt in de vele miljoenen. Als je ergens op moet bezuinigen, moet je het doen op dit departe ment". De heer Van Rossum liet hier op overigens snel volgen, dat crm ook nuttige dingen doet, waarbij hij als voorbeeld de bejaardenzorg noemde. Na de pauze nam ir. Van Rossum zitting in een forum, dat schrifte lijk verschillend vragen uit de zaal kreeg voorgelegd. In het forum hadden voorts zitting genomen de he ren R. van Ommeren uit Zierikzee, lid van provinciale staten, de heer W. P.| Rentier, lid van de Middelburgse ge-i meenteraad en de heer M- Golverdin- gen uit Mariekerke, lid van het hoofd-' bestuur van de SGP. nen van een wetsontwerp blijft na tuurlijk wel berusten bij de betrokken minister. Deze brengt na het ingewon nen advies nader rapport uit aan de koningin, hertgeen weer hij de raad van staten terechtkomt, als het wets ontwerp is ingediend. „Het probleem is dat wij een wetsont werp zien, zonder dat je een flauw benul hebt hoe het valt bij het Neder landse volk en hoe de deskundige juristen er tegenover staan", aldus de inleider. Bij de beoordeling van het ontwerp wordt gekeken naar verschil lende criteria, waarvan de toetsing aan de grondwet en de rechtsbescher ming de belangrijkste zijn. De tweede uiterst gewichtige taak van de raad van state is die van beroeps consortium. Iedereen, die naar aanlei ding van een beschikking of van een besluit van gemeente of provincie be roep op 'de kroon' doet, belandt bij de raad van state. Het beroep wordt onderscheiden in zogenaamd 'vol be roep' en beroep BAB (Beroep Admini stratieve Beschikkingen) dat sinds 1964 bestaat. In het eerste geval kan de raad het omstreden beleid vrij en volledig toetsen, in het tweede geval kan zij slechts nagaan in hoeverre een besluit in strijd is met één van de volgende vier criteria: is er strijd met een bindend voorschrift, is het een daad van willekeur, is er machtsmis bruik of is er strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. Kamers De raad van state heeft verschillende kamers met hun eigen deskundigen, die over deze geschillen oordelen; zo is er een kamer voor de dienstplicht, de ruimtelijke ordening, een monu mentenkamer. Alle 20 leden van de raad van state hebben in één van deze 'geschillenkamers' zitting. „We hebben ook wel dubbelrollen", aldus mr. Kan. „Maar je begint in de dienstplichtkamer, dat is nu eenmaal gebruik. De geschillen daarover zijn talrijk, voornamelijk van het platte land". De raad 'zit' ln geheel, in volle verga dering iedere woensdagmiddag. Prin ses Beatrix is daar. als ze kan, steeds bij aanwezig, vertelde mr. Kan. „VOORLICHTING GESLAAGD" ACTIVITEITEN GAAN IN TOEKOMST DOOR KAPELLE De gezondheids-' markt die op initiatief van dei provinciale vereniging het Groe-i ne Kruis van maandagmiddag! tot vrijdagmiddag in De Vroonej te Kapelle gehouden is, heeft bij- j na 2200 bezoekers getrokken. De organisatoren vinden dan ook! dat de eerste gezondheidsmarkt qua voorlichting aan de bevol-; king geslaagd is. Of de markt in i andere plaatsen gehouden zalj worden, is nog niet bekend. De deelnemende organisaties moe-I ten zich daarover nader bera-' den. Onder de 2.180 bezoekers waren onge veer 250 leerlingen van de klassen vier tot en met zes van de lagere scholen uit Kapelle-Biezelinge en Schore. Directeur M. C. Deurloo van het Zeeuwse Groene Kruis vindt het 'opvallend' dat er vrij weinig bezoe kers waren in de leeftijdsgroep van! 25 tot 45 jaar. Hij veronderstelt dat het ledee nan "hart- en vaatziekten zijn voor onderen' daar mede oorzaak van is. De heer Deurloo is verheugd over de belangstelling the ae markt getrokken heeft. „We hadden er eigenlijk nele- maal geen verwachtingen van, het was voor ons echt een experiment. Maar net is steels gezellig druk ge weest. zoals het ook op een echte markt is", aldus de heer Deurloo. „De interesse van de bezoekers was groot, de mensen liepen niet zomaar in een snel tempo rond, maar gingen van stalletje naar stalletje". Het meest m trek was ae stand waarin voorlichting verstrekt werd over een verantwoorde vorm van eten. Directeur Deurioo: „Dat sprak gewoon het meeste aan. De mensen zagen er demonstraties, het klaarmaken van gezonde hapjes en konden er nog proeven ook". De schooljeugd werd op een aparte wijze betrokken bij net verantwoord eten. in de foyer van "De Vroone' werd getoond hoe een gezonde boterham klaargemaakt wordt Daarna mochten j de kluceren zelf zo n gezonde boter ham klaarmaken en opeten. Op de. scholen was tevoren al aandacht be steed aan de gezondheidszorg. De combinatie van de gezondheidsmarkt met 'net uitgebreide bevolkingsonder-1 zoek noemt de neer Deurloo eveneens geslaagd. Overigens hadden sommige1 mensen die voor het bevolkingsonder zoek kwamen het idee dat men van 'top tot teen' onderzocht zou worden. Directeur Deurloo wijst erop dat het ging om een röntgenfoto van longen en hart. een urineonderzoek en het invullen van een vragenformulier. „Uit dat onderzoek kunr.en voor de artsen bepaalde gegevens komen, ook over mogelijke mankementen aan hart en dergelijke", stelt de heer Deurloo. Toekomst Het ligt in de bedoeling om het in Kapelle en omgeving niet hij de ge zondheidsmarkt te laten. Er is een groepje mensen dat zich nogal inten sief met de voorbereidingen en orga nisatie vzn de m3rkt hebben bezig gehouden. „We willen proreren om deze groep ook in de toekotftst "cepaalde activitei ten in hef belang van de gezondheids zorg te laten ondernemen. De plaatse lijke kruisvereniging kan dan voor de coördinatie zorgen" betoogt de neer Deurloo. „Ik hoop dat de markt de mensen gemotiveerd heeft om deel te nemen aan de activiteiten die volgen, anders heef: het wemig zin om verder te gaan' De kosten van de gezondheidsmarkt worden door het Groene Kmls be taald. Men krijgt cr geen subsidie voor. Wel prijst de heer Deurloo de medewerking die men van de midden stand 'n Kapelle ondervonden heeft. „In eerste instantie betalen we de onkosten uit eigm middelen", vertelt directeur Deurloo. „Of er meer mark ten volgen, zullen we nog wel zien". L. J. de Vos 25 jaar bij Van Gend Loos in Goes GOES De heer L J. de Vos uit Goes heeft vrijdag zijn 25-jarig jubi leum als chauffeur "oij de Goese vesti ging van de transport- en expeditieor.- dememing Van Gend Loos gevierd. De 'neer De Vos trad in 1947 als chauffeur in dienst van het bedrijf. Aan het begin van deze maand werd hij tijdens een bijeenkomst in Utrecht samen met andere jubilarissen van het bedrijf al ontvangen door de directie van Van Gend Ar Loos- Vrij dag kwamen vrijwel alle personeels! e- dan van ae Goese vestiging hun geluk wensen aar. de heer De Vos aanbie den Ook directeur A Bonder bood gelukwensen aan. Namens het perso neel kreeg de heer De Vos een scheer- apparaat aangeboden-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7