MUZIEK BIJ HET NADEREN DER KLAZEN AAN- EN AFRADERS HET IS GEMAKKELIJK KIEZEN; ER ZIJN POP-ELPEES TE OVER perns' MAAR HET IS OPPASSEN GEBLAZEN, KLASSEWERK IS ER MET MONDJESMAAT TWEEMAAL DE BESTE „gyOliNOVEMlöWl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 gHlltULE ZEEUWSE COURANT Ze horen bij het vallen der bladeren en het naderen der klazen: vaak laaggeprijsde platen, waarmee deze en gene maatschappij de aandacht wil vestigen op een bepaald platenproject, op een bepaald la bel of een bepaalde kunstenaar. Zo bracht Archiv de muziekhistorische afdeling van DGG een met veel zilver omhulde promotieschijf uit, omdat het label dit najaar vijfentwintig jaar bestaat. Karl Richeter en zijn Munchener Bach-Orchester spelen J. S. Bach: een opvallend rap uitgevoerd tweede Brandenburgse concert, een zeer statige eerste suite en een nogal zwaar aangezet concert voor twee klavecimbels en orkest. Er zijn naar onze indruk betere uitvoeringen van deze werken voorhanden, maar wie bezig is een basis-discothéek aan te leggen of op zoek is naar alternatieve uitvoeringen van deze Bach-werken kan bij de fraai geïllustreerde Archiv- schijf best terecht. (Archiv 2565 010, stereo). Datzelfde geldt ook voor een andere promotie-plaat uit het huis van DGG; een schijf, die als blikvanger moet fungeren voor een project, waarin de complete symfonieën van twaalf componisten, van Haydn tot Mahler worden onderge bracht. Karl Böhm en de Berliner Philharmoniker zetten zich. in voor Mozarts 'Jupiter' en Eugen Jochum geeft met het London Philharmonic Orchestra in Haydns symfonie nummer 94 precies: die met de paukenslag een wat nadrukkelijk geserveerd voorproefje uit het album, dat de twaalf Lonaense symfonieën zal bevatten. Aan Mozart is klanktechnisch te horen, dat de opname twaalf jaar oud is, de nieuwe opname van Haydn klinkt puik op deze DGG 2545 008, stereo. HELDEN Zoals de middenstand veel heeft gedaan om de gedachte aan een imaginaire Spaanse held levend te houden, zo heeft de muziek veel gedaan om twee andere denkbeeldige helden uit Hongarije en Rusland in ere te houden: Hary Jano$ en luitenant Kije. Zoltan Kodaly schreef rond de Hongaarse volks- en sprookjesfiguur Hary Janos een snoever, die het in z'n verhalen tot echtgenoot van Napole ons vrouw bracht een opera. En Serge Prokofieff maakte de muziek bij de film 'Luitenant Kije' een man, die niet bestond en op wie alles wat er aan het Tsaristische hof misging, werd afgeschoven. Zowel Kodaly als Prokofieff stelden uit de muziek suites samen. En die verrukkelijke, kleurrijke, rijk geïnstrumenteer de werken bewijzen in beide gevallen hoe weinig zwaarwich tig serieuze muziek kan zijn. Dat is te horen op een CBS- plaat, waarop George Szell en het Cleveland Orchestra de beide helden flonkerend, met zwier en onweerstaanbaar laten herleven. (CBS 61 193, stereo). De aardigste sinterklaas-surprise in platenland komt van Phonogram: een promotieplaat van Philips, waarop Alfred Brendel en The Academy of St-Martln-in-the Fields onder leiding van Neville Marriner twee planoconcerten van Mo zart spelen, nummer 12 kv 414 en nummer 17 kv 453. Alfred Brendel was In oktober ln Nederland en uit zijn optreden en uit zijn recente Philips-platen werd duidelijk, dat hij een pianist Is met een meesterlijke technische beheersing, maar ook met een groot hart. De uitvoeringen op deze plaat onderstrepen dat, ze zijn yan grote allure mede door het uiterst alerte orkestrale aandeel. Het geheel Is ook nog fraai in de groeven gevat, zodat deze plaat veel luistergenot voor weinig geld biedt. (Philips 6833 078, stereo). GEORGE SZELL Black Sabbath is gedegradeerd tot een gewo ne heavy-rock groep. Had hun eerste elpee CBlack Sabbath'nog een heerlijk mysterieus sfeertje, zodat iedereen dacht dat de groeps- &en aan zwarte kunst deden, na 'Paranois' is het bergafwaarts gegaan. Met hun laatste elpee "Black Sabbath vol. 4' zijn ze gedaald onder het peil van Deep Purple en Led Zeppe lin. Het nieuwste produkt is ontzettend vlak en inhoud- Slechts twee k§er wordt de sleur van prullerige, wsardeloze en dreunende muziek doorbroken. Op kant lis'Changes', met uitstekende zang, een welkome on- cerbreking. Jammer dat ook dit nummer weer een tasoschakeltag van herhalingen is. De andere 'break' •i Kt rustgevende "Laguna Sunrise' op kant 2. Maar W ds akoestische gitaar wordt telkens hetzelfde the- gespeeld dat de slaperigheid in de hand werkt. I Sibbath Vol. 4- Black Sabbath (Vertigo 6360 071) TEN YEARS AFTER tonnert zich die geweldige Sidonia-achtige gita- 5Ü niet uit cle him Woodstock, waarin hij es werkelijk fabelachtige snelheid over de hals van ff Staar schoot in het nummer Tm going home'. 9 Alnn Lee en zijn groep Ten Years After ver- onlangs een nieuwe langspeler, die de dubieuze te. ereeg "Rock Roll music to the world'. Wie de ~~fs.van TYA kent weet dat het een pure bluesfor- r.» T e.n wat dat meC rock and ro11 te mak®11 heeft Hst ?,LWeten- 0ver de plaafc kunnen we kort zijn. rin™ i de hTuesschema. supersnelle gitaarsoli, ™gen alsof er een olifant op je strottehoofd staat en rap flaw is weer een Ten Years After-plaat Niet Akin lüfar 00k niet Boed- Alleen de gitaarpartij van Zo it w huizenhoog boven de begeleiding uit- wkI» wr geweest en zo zal het nog wel een dt fiL-Alvin Lee is de reddingsboei, waarop that nTa Tocïl hlijft het een doorsnee blues- emw ,zelfs Alvin Lee niks aan veranderen. c V 1 Music To The World Ten Years After (Chry- EUS5C 062-93 797). PRETTIG feA» ®,aat om cadeau te krijgen is Gilbert snij,,., "Ruwste. De muziek van eens sexloze laar en »",n ,e °'SuHlvan is voor iedereen verteer, oiierliik in het Behoor. Gilbert heeft zijn Uranderrion gewijzigd, maar de composities W 'tinnr, maar we'n'B- Én terecht. "Nothing rhy- toorbeeiun asa,n esiurally', "We will' zijn sprekende verteerbaarheid, trpac», amieuwste elpee van Gilbert is weer zo'n bisteren ',,.9® °P te zetten, met één oor naar te Een on TtJnw ieptunaal genieten. De bekendste num- 61 "Who «ti i. zijn 'Clair' (in de top tien! schreef Jof -het n«mmer dat Gilbert O'Sulllvan oor "uncane Smith, die het (met een hart verscheurende saxofoon, die op deze elpee ontbreekt) tot een hit "maakte. Kortom een elpee, die alles mee heeft om een topper te worden. Back to front Gilbert O'Sulllvan (MAM 6376 501) DUBIEUZE DUBBELALBUMS Er is al op gewezen dat er veel 'The best of....' dubbel- elpees uitkomen, terwijl een gewone plaat met twee kanten voldoende zou zijn om alle hits uit te brengen. Negram is daar wel sterk ln. Zo verscheen onlangs een duhbel-langspeler van de in 1967 op 26-jarige leeftijd overleden soul-zanger Otis Redding. Tien nummers zouden op een 'greatest hits' plaat niet misstaan. Otis levert een staaltje geweldige soul. Nummers als 'Shake' (van Sam Cooke), 'I've been loving you too long', 'Satis faction', "Down in the valley' en '(Sittin* on) the dock of the bay' (vlak na Otis' dood een enorme hit!) zijn schoolvoorbeelden van soul- Ook 'Fa-fa-fa-fa-fa', (Sad song). That's how strong my love is', 'Respect', 'My lovers prayer' en Tramp', dat hij samen zong met Carla Thomas, horen op de plaat thuis. De rest is vulling en eigenlijk niet interessant. The best of Otis Redding (Atlantic ATL 60 016 (SD 2-801) Hetzelfde geldt voor de langspeler 'The two of us' van Sonny and Cher. Hun grootste hits zonden eigenlijk op een maxi-single kunnen worden uitgebracht. 'Sing C'est la vie', 'I got you babe'. The beat goes on' en "Little man'. Stuk voor stuk leuke verteerbare en uit- stekende pop voor alle leeftijden. Wie het materiaal van Sonny Bono en zijn bevallige vrouw Cher wil uitbreiden moet de plaat maar kopen, wie echter alleen de grootste hits wil hebben kan beter wachten op een maxi single. 0 The two of us Sonny és Cher (Atlantic ATL 60 026 (SD 2-804) GARY GLITTER Het show-element uit de jaren 50 keert helemaal terug in de hedendaagse popmuziek. Vooral in Engeland be gint de opvatting dat alleen muziek maken niet vol doende is steeds meer post te vatten. Rosy Music, maar ook Amerikaanse formatie als Osmond Brothers en Alice Cooper zijn daar duidelijke voorheelden van. Gary Glitter (zijn naam is ontleend aan zijn kleding: hij glinstert van top tot teen met zijn glitterpak) is eigenlijk het antwoord van de Britten op de door alweer Woodstock bekend geworden Amerikaanse rock roll groep Shanana. Het grote verschil tussen deze twee formaties is het feit dat Shanana voorname lijk authentiek werk speelt, terwijl Glitter nieuwe r r nummers schrijft. 'Rock and roll part I en II' en het momenteel op de hitparade genoteerd staande 'I didn't know I loved you (till I saw you rock roll)' zijn de twee bekendste werkjes. Natuurlijk is Glitter wel beïnvloed door de ouderen. Op de elpee 'Glitter' staan namelijk twee historische nummers: 'School day (ring ring goes the bell)' van Berry en "Donna" dat is echt erg mooi van Valens. Verder nog het als achterkant van Them's 'Gloria' bekend geworden "Baby please don't go'. Schokkend is het niet, wel leuk. Een plaat om cadeau te krijgen, niet om zelf te kopen. Glitter Gary Glitter (Bell 2308 048) P. d. J. De sint krijgt het gemakkelijk als hij zich wat popelpees wil aanschaffen; er is keus genoeg. Maar of het altijd een goede keus is, valt te betwijfelen, want er komt de laatste tijd heel wat rommel op de markt. Steeds meer elpees worden uitgebracht en het kan bijna niet anders of daaronder moet veel slechts zitten. Het arse naal top-musici is namelijk niet of nauwelijks uitgebreid en daarom is het met het oog op 5 december oppassen ge blazen. Klassewerk is er met mondjesmaat en middelmatige muziek is er te over. Een eerste waarschuwing betreft de re-releasehoek. Nog steeds overstro men massa's opnieuw uitgebrachte elpees de markt. En daartussen zit heel wat baf. De koper wordt lekker gemaakt met het aanbod van een dubbel-elpee met "alle hits van. Vaak is het dan zo dat die echte hits best op één elpee zouden bunnen en het logische gevolg is dan ook dat er één overbodige elpee in die dubbel- hoes zit. Maar je moet hem wel ko pen en er bovendien, omdat het nu eenmaal een dubbel-elpee is, meer geld voor op de toonbank leggen. Leuke aanbiedingen zitten er zeker ook tussen. Het is echt niet allemaal het geld niet waard. Zo is er bijvoor beeld bij Polydor de Superstarshine- serie. In die serie zijn nu al zo'n vijftien elpees uitgebracht, voorna melijk gevuld met buitenlands werk, maar zeker ook wordt er veel aan dacht besteed aan groepen als Earth Fire, Super Sister. Sandy Coast en uiteraard Golden Earring. De elpees bevatten hits van de diverse groepen. Ze worden tegen een redelijke prijs op de markt gebracht. Negram heeft nog steeds een erg mooie 'Cruisin'-serie lopen: Negen elpees met daarop hits uit de jaren '55 tot en met '63. De Cruisin'-serie ls uniek te noemen. Negen verschillen de disc-joekeys van Amerikaanse ra diostations vulden ieder een elpee, die hits bevat uit een bepaald jaar. Gewone radioprogramma's zijn het dus, compleet met oude jingles, re clamespots en vooral veel snelle woorden. We hebben drie elpees be luisterd: Cruisin' 1955; Cruisin' 1961 en Cruisin' 1963. Op de eerste elpee staan nummers als 'Aint it a Shame' van Fats Domino, Bo Diddley van Bo Diddley, "Maybelline" van Chuck Berry en T got a woman' van Ray Charles. Op Cruisin' 1961 onder meer 'Blue Moon' van The Marcels en ■Runaway' van Del Shannon. Op Cruisin' 1963 tenslotte onder meer Walk right in' van de Rooftop Sin gers en 'It's my party* van Lesley Gore. Allemaal hoogst interessante elpees. Vooral voor de mensen, die de twintig gepasseerd zijn, barstens vol herinneringen. MILESST0NE daan overigens. We kunnen ons ge lukkig prijzen dat sinterklaas Zee land wél aandoet, zodat we van hem in ieder geval een Ekseption-elpee in huis kunnen krijgen. Ekseption viert trouwens het eerste lustrum. Nog even iets over Negram. Die maatschappij heeft drie Eaison- winnaars: Ry Cooder met zijn album 'Into the Purple Valley' (een mees terlijke elpee en wel een van de mooiste geschenken tijdens de koude wintermaanden; Ry Cooder is ten slotte een snarenvirtuoos); Roberta Flack met 'Quiet Fire' en de derde. Van Morrison met 'Saint Dominic's Preview'. Nog even iets over Ry Coo der: Het zit erin dat de nieuwe elpee van dit Amerikaanse fenomeen nog deze week uitkomt. Extra aandacht daarvoor dus. We komen later, waar schijnlijk nog voor pakjesavond, zeer uitvoerig op Co Oder's nieuwe elpee terug. Bij RCA-Ineeo zitten ook verschil lende Edison-winnaars: The Kinks, Nilsson en David Bowie. Belangrijk ste winnaar vinnen wij de Kinks met hun dubbel-elpee 'Everybody's in Showbiz-Everybody's a Star' een prachtig album, één elpee in de stu dio opgenomen en één live op de Bühne. Op de studio-elpee staat on der meer de singlehit 'Supersonic Rocketship'. Bij Bovema loopt de "Millsstone'-se- rie, vijf dubbelalbums van topforma- ties. Er zijn dubbelaars van The Beach Boys (Sunflower en Surf's Up') The Band (Music form Big Pink en The Band), Pink Floyd (Piper at the Gates of Dawn en A Saucerful of Secrets), Soft Machine (Volume 1 en Volume 2) en The Steve Miller Band (Children of Future en Sailor). De elpees zijn voor 29 per paar te koop. Phonogram wijst in het bijzonder nog even op de vijf Ekseption-elpees. Ekseption is momenteel bezig aan een lustrum-tournee door .Nederland. Daarbij wordt Zeeland niet aan ge- FOCUS Er zijn ontzettend'veel elpees te noe men eigenlijk. Dit jaar is er namelijk al heel wat fijn werk op de markt gekomen. Voor Focus-liefhebbers is daar bijvoorbeeld de dubbel-elpee 'Moring Waves'. .Al het werk dat Jan Akkerman en Thijs van Leer tot nu toe op de plaat zetten staat op dit dubbel-album. Geen nieuwe nummers overigens, maar die staan op de zojuist versche nen Focus-3-elpee. De sololangspelers van Thijs van Leer en Jan Akkerman THIJS VAN LEER zijn trouwens ook zeer aanbevelens waard. Opvallende release van de laatste week is bijvoorbeeld de elpee 'Autumn '67-Spring '68' van The Nice. In aie groep speelden alweer jaren geleder. Keith Emerson, Lee Jackson en Brian Davison. Toen de groep stuk liep op meningsverschillen over de muziekvorm ontstond het legen darische trio Emerson, Lake en Pal mer (Van onder meer "Lucky Man'. De elpee van The Nice, die nu in öe platenzaak ligt bevat hoogstandjes als 'America', 'Flower King of Flies' en The Thoughts of Emerlist Dav- jack'. Nog een elpee, die het signale ren waard is: 'Eanhspan' van The Incredible Stringbana, uitgebracht door Ariola. De muziek van de Incre dible Stringband is zo langzamer hand (na een tiental elpees) wel be kend: Pure folkmuziek, vol ijle gelui den en vreemde zang van vooral Mike Heron. Ook deze nieuwe elpee laat de Stringband horen, zoals ze al jaren speelt. (Island 86 429 IT). Laten we het hier bij laten. Elders op deze pagina nog wat korte be sprekingen van recente elpees, aan raders van een aantal Zeeuwse pop- mensen. W. B. Leo van de Ketterij, ex-Shocking Blue-gitarist en laatstelijk gesig naleerd in de formatie Minisink Townhouse kijkt voor 5 decem ber uit naar twee elpees: de nieuwe van Ry Cooder en de eveneens nieuwe elpee van Jesse Winchester. Een van de betere elpees van dit jaar vindt Leo het dubbel-album 'Rock of Ages' van The Band. „Ik weet niet of die plaat dit jaar is uitgekomen, maar de laat ste plaat die ik kocht is 'Coppers- field' van de Dillards". Voor Cees van Vredegem, voorman van Zee- lands laatste hoop op popgebied Dutch Spring, is de elpee van de Dillards wel het absolute einde. Van die elpee vindt hij in het bijzonder 'All the Coppersfield', 'Old Manhattan Mill', 'Rainmaker en de a capella uitvoering van 'Yesterday' geweldig. Een andere 'ontzettend goeie' langspeelplaat vindt Cees van Vredegem Dïüard Clark. De redacteur van het muziekblaa 'Rock ville international' Adri Sturm uit Vrouwenpolder vindt de elpee van Commander Cody and his lost planet Airman 'Hot licks, cold steel and truckers favo rites' wel de beste uitgave van het jaar. Direct gevolgd overigens door Johnny Cash (200 years bal led in songs and words) en Chuck Berry ($an Francisco dues). Sturm, opponent van Poppraet. heeft zich de plaat 'Blues Roots van Ike Turner de man die in het begin van de jaren 5'. bijzonder actief is geweest als bijvoorbeeld talentenjager he: laatst aangeschaft. Veel waarde ring heeft hij voor de platen maatschappij Negram, die in Ne derland historisch werk (op hel Sun en Chess-label) uitgeeft. De 'Cruisin-serie' van deze maat schappij noemt Adri een waar document.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 19