itmfl Begin van werkzaamheden aan Vlissingse boulevard naar verwacht in 2e helft van '73 -"ffiravaaS Verenigingen komen met model-bezwaren tegen PZEM centrak Goed sparen is: een hoge rente en hetere voorwaarden. Niet naar natuurbehoud streven over rug van boer" „In 2e kamer bijna meerderheid voor een Deltacommissie" „Stel kerncentrale bij Borssele niet in werking" mm voorlopig 0 m-oE-m a STA IR DE WEG Avondje uit? Avondretour! nu elke avond enkele reis één kwartje CEDAR WOOD 'OP HOOP VAN ZEGEN' EN HET AFSCHEID VAN BEP NOOY SR. Evacuatieplan voor bevolking „„OA© M NOVEMBES 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT II DIJKGRAAF RUTGERS VAN ROZENBURG: Til in de tweede helft van-19.3 -frden betonnen- Het best"-.» is vrij ereed en tal binnenkort ter ^keurlnt «orden toegezonden aan '/minister van verkeer en water- ftflde dijkgraaf jhr. mr. G. C. D. M«» van Rozenburg vri.idagmor- w "ee naar itïcit'Mr van vragen de heer VV- F- Christiaansen ti.v iaa de algemene vergadering van het Waterschap Walcheren. Ia aansluiting op de opmerkingen van t dijkgraaf, wees de ingenieur van «lerschap H. Visser er nog op. üt de werktaaamheden zodanig zi.in «splitst dat al kan worden begonnen «mijl de voor sloop bestemde huizen tt nog slaan. isn het begin van de vergadering iadde heer Rutgers er aan herinnerd éi! *egen de boulevardwerken m to- ti us bezwaarschriften waren inge- rai. Deze bezwaarschiften zullen uk gedeputeerde staten eveneens de minister worden toegezonden. De'diikgraaf deelde voorts mee. dat ée" toekomst van het Nollehoofd voor ii Viissingse boulevard nog 'in de bit hhig*. Het voortbestaan van dit paalhoofd hangt namelijk samen met is beslissing van rijkswaterstaat, die fin en onder nog in onderzoek heeft, or het al dan niet in standhouden nn het strand voor de boulevard in Ylisineen. Eerder had de heer Rut- S;= er op gewezen dat het Nolle- iM.'d opnieuw, nu door een klein Mts vaartuig, door aanvaring was yshsdigd. De rederij van dit schip i no: de schadevaring zoveel moge- S aansprakelijk worden gesteld. 5iis deze financiële tegenvaller kon (i dijkgraaf echter ook mededeling is van een aanzienlijke meevaller, tor dagen heeft het waterschap na- :öjfc een rijksbijdrage in de kosten ra onderhoud zeeweringen van vijf !co ontvangen. Begroting Df ilremene vergadering van het wa- «ntiip had vrijdagmorgen slechts ï«tt tijd nodig voor de behandeling ra d» begroting voor 1973, die voor «Ide gewone dienst betreft sluit met een bedrag van ruim 2.645.000. Ds teer Rutgers stelde met tevreden heid vast, dat deze begroting sluitend ton worden gemaakt, zonder dat het óifesckot behoefde te worden ver- bwiiDeze gunstige ontwikkeling is un «n drietal factoren te danken, aL-akfteen toename van het onge- bv.Td at een daaruit voortvloeien de hoge» opbrengst aan dijkgeschot ra ccgsveer 70.000 gulden, een hoge- ie njisbijdrage over 1972, die ook ror !S*3 kan worden verwacht en sa verschuiving van het merendeel an de lasten voor onderhoud zeewe ggen, paalhoofden enz. van de gewo- is dienst naar de kapitaalsdienst. Voor het onderhoud van de zeewerin- pn vermeldt de begroting gewone disast nu nog een bedrag van ruim ra half miljoen gulden. Bi! de verdere behandeling van de begroting deelde de dijkgraaf mee. dat toestand van de zeewering tussen Zoitelande en Westkapelle op een aural plaatsen zódanig is. „dat er iets as moet worden gedaan". Ir. Visser voegde aan deze opmerking toe. dat hier nog om tijdelijke voorzienin- jui, het opknappen van 'zwakke plek- bn' ging, en nog niet om de definitie ve aanpak in het kader van de Delta- verken. Voor het herstelwerk is op s begroting een bedrag van ruim een -ail miljoen gulden uitgetrokken. Hoofdwaterschap Het nieuwe gemaal in Veere zal, zo bleek verder uit de mededelingen van de dijkgraaf, in het eerste kwartaal van het volgende jaar in gebruik kun nen worden genomen. Mei deze inge bruikname zal de bemalingscapaciteit van het waterschap in aanzienlijke mate worden uitgebreid- Jhr. Rutgers wees er verder onder meer op, dat naar zijn mening in de verslaggeving van de recente vergade ring van de unie van waterschappen in Utrecht, onvoldoende 'uit de verf' was gekomen, dat de 'cliepdelverscommis- sie' de vraag of zij nog reden zag voor het voortbestaan van de water schappen in de toekomst, positief had beantwoord. Ook de dijkgraaf zei van oordeel te zijn dat er wel degelijk een bestaansreden voor de waterschappen aanwezig bleef- De heer Rutgers sloot zich ook aanj bij de deze week door voorzitter A- M- Geluk van dc Zeeuwse Water-1 schapsbond in Temeuzen uitgesproken I mening, dat de vorming van 'hoofdwa-j terschappen' voor Zeeland ongewenst; is. De dijkgraaf zei zich in dit verband wel te realiseren, dat landelijk gezien de verhouding tussen de watschappen nog zeer ongelijk is. Zo zijn er nog gebieden met talloze kleine water schappen. Het 'ombouwen' daarvan tot enkele grotere waterschappen zal ongetwijfeld nog veel tijd vergen. Zo was zijn overtuiging. Een reeks voorstellen van administra tieve aard zoals wijziging van het reisbesluit, het ambtenarenreglement en verder een voorstel tot gedeeltelij ke vernieuwing van het kantoormeubi lair in het polderhuis, werdeïi even eens in snel tempo door de algemene vergadering afgehandeld. In deze vergadering legde ook de heer J. A. Heyse te Middelburg de eed af als hoofdingeland voor het ongebouwd. In een kort felicitatiewoord herinner- de de dijkgraaf eraan, dat de heer Heyse met deze toetreding een fami lietraditie, ook zijn grootvader en va der vervulden functies in het polder bestuur, voorzette. Aan het slot van de vergadering gaf het hoofd van de technische dienst van het waterschap, ir H. Visser, op verzoek van de hoofdingelanden een uiteenzetting over de stand van zaken met de rioolpersleiding Walcheren, waarop het gehele eiland zal worden aangesloten. Dit rioleringssysteem zal oostelijk van Vlissingen in de Wester- schelde uitmonden, waar de afvalstof fen in deze rivier terechtgekomen, al of niet gezuiverd, dat hangt van de eisen van rijkswaterstaat af. De moge lijkheid bestaat, dat de waterschappen belast worden met de reinigingstaak. Oostelijk van Vlissingen komt dan een zuiveringsinstallatie voor geheel Walcheren. Ir. Visser schatte de kos ten van deze installatie op een tien vijftien miljoen gulden- Uit de vergadering gingen stemmen op het 'al of niet gezuiverd de Wester- schelde in' niet van de eisen van rijkswaterstaat te laten afhangen. Hoofdingeland dr. J. Stumphius zei hierover: „We moeten het besluit ne men het water te zuiveren, hoe die eisen ook zijn- Hij kreeg daarin bijval van hoofdingeland ir. G. Kranen: „Als bestuur moet men daar reeds richting aan geven, niet achter de publieke opinie aanlopen". Uit de toelichting bleek voorts, dat verschillende gemeenten bezig zijn hun deel in de aanleg van de perslei ding besteksklaar te maken. Subsidie verzoeken liggen nog altijd bij de rijksoverheid. Ir. Visser zei te ver wachten, dat het principe 'de vervui ler betaalt' zal mee spreken en de inwoners van Walcheren mede de aan- legkosten zullen moeten opbrengen. Uit de toelichtingen bleek voorts nog, dat nieuwe kampeerterreinen geen toestemming meer krijgen op het reeds ernstig vervuilde polderwater te lozen. Dijkgraaf jhr. Rutgers van Rozenburg liep voor hij de vergaderign sloot vooruit op een afscheid bij het Water schap Walcheren. Op 15 januari a.s. legt bode-concierge de heer C. J. Pries ter zijn taak neer. Namens de alge mene vergadering bracht de dijkgraaf de heer Priester reeds nu dank voor alles wat hij voor het waterschap heeft Milieudefensie en commissie ad hoe REEKS VAN ARGUMENTEN GOES De 'Vereniging Milieu defensie' uit Amsterdam vindt dat er vóór 30 november 1972 zoveel mogelijk bezwaarschrif ten tegen het inwerking stellen van de PZEM-kernenergiecen- trale te Borssele moeten worden ingediend. De vereniging heeft een standaard-bezwaarschrift ontworpen en probeert daar voor nu zoveel mogelijk onder tekenaars te vinden. De be- ADVERTENTIE) Via ons kunt u sparen bij F. van Lanschot, Bankiers, en dat betekent aantrekkelijk sparen! U kunt namelijk kiezen uit verschillende spaarvormen. Kijkt u maar. Spaarrekening Termijnrekening Beleggingsrekening Spaardeposito-rekening Dat is sparen op de manier die u wenst, want uit de vele mogelijkheden kunt u allerlei kombinaties maken. Hoe dan ook, bij Van Lanschot krijgt u welgeteld meer rente van uw geld en de voorwaarden zijn bijzonder aantrekkelijk, ongeacht dc gekozen spaarvorm. I^at u zich hierover door ons eens uitvoerig inlichten. Spaaragentschap F. van Lanschot Axel Administratie- en Assurantiekantoor De Ridder, H. P. L. de Ridder, Kanaalkade 92, tel. (01155)-! 443. F.van Lanschot bankiers 1-HMcjtr.bosch, Anotadin, Brtds, Dtn Haaj. Er.dhoven, Roosendaa1.Tilburz.VugH. zwaarschriften zullen door de 'vereniging worden verzameld en tezamen aan de bétrokken ministers worden aangeboden. Een en ander gebeurt onder het motto 'Leve de wereld!'. In het bezwaarschrift van de vereni ging milieudefensie (MD) worden tien bezwaren tegen de kernenergiecentrale bij Borssele aangevoerd. De protesten zijn gericht aan de ministers van eco nomische zaken en van volksgezond heid en milieudefensie, ue bezwaren van de MD betreffen de kwaliteit van de noodkoeling, de be veiligingssystemen, de verwerking van afvalstoffen. In 't geweer Niet alleen de vereniging milieudefen sie is 'in het geweer' gekomen tegen het in werking stellen van de kern energiecentrale in Borssele. De vereni ging milieuhygiëne Zeeland (VMZ) kondigde deze week al aan met een modelbezwaarschrift te zullen komen en inmiddels is daar een derde groep zich noemend de 'commissie ad hoe Borssele' bijgekomen. Deze commissie heeft eveneens een modelbezwaar schrift tegen de kernenergiecentrale van de PZEM ontworpen. De commis sie met contactadressen in onder andere Middelburg en Serooskerke <W.) voert in het bezwaarschrift vier motivaties aan: de centrale kan een ramp op we reldniveau veroorzaken bij een breuk in de primaire koelwaterlei ding. Bewezen is bij proeven in Amerika dat het noodkoelings- systeem niet werkt; radioactiviteit in lucht, water en bodem brengt de volksgezondheid in gevaar; de nieuwe in Betliesda geopenbaar de feiten over de gevaren van kern energiecentrales hebben onder an dere tot gevolg dat daar de vergun ningen tot in bedrijfstelling van kerncentrales worden opgehouden; de bevolking is nog niet gereed, daar ze niet weet wat te doen in ge val van atoomalarm, zo ze daartoe in staat is en bereid is aan even tuele evacuatieplannen mee te wer ken. Overigens lijkt een evacuatie in een eilandengebied als Zeeland een onmogelijkheid. De 'commissie ad hoe Borssele" voegt bij het bezwaarschrift ccn stencil, met als titel 'Paarsboek Borssele". Daarin worden 16 verschillende argumenten aangedragen om het bezwaarschrift te gen de kernenergiecentrale van de NV PZEM te ondertekenen. Dat gebeurt vla de aanhef 'Wist u datDe 16 punten handelen onder andere over de gevaren van de radioactiviteit, de stra ling. evacuatieplannen en het energie beleid. Rawa-uitzending komst St-Nicolaas MIDDELBURG Ter gelegenheid van de aankomst van Sint-Nicolaas in Middelburg, zal Radio Walcheren, om roep voor zieken en bejaarden, van daag, zaterdag 25 november 1972, van- al half vier in het Middelburgse Gast huis een extra uitzending verzorgen. Er worden diverse reportages uitge zonden. Pawa-reporters hopen een ge sprekje met de sint te kunnen maken; voorts worden diverse indrukken van uit de stad in de uitzending verwerkt. Vanuit de studio in het Gasthuis waakt men voor een gezellige verwer king. (ADVERTENTIE) na zes uur voor de prjjB van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordelig uit met NS W H. EVERSDIJK TE KAPELLE: KAPELLE De Zeeuwse kamerkan didaal voor de CHL'. de heer H- Eversdijk. ziet het als een noodzaak, dat de ruilverkavellngswet zo snel mogelijk vervangen wordt door een landinrichtingswet. Echter zal er niet naar natuurbehoud gestreefd moeten worden over de rug van de boer of fruitteler. De heer Eversdijk zei dat vrijdagavond op een gecombineerde verkiezingsbijeenkomst van CHL' en ARP in het kerkelijk centrum 'Ohadja' te Kapelle waar hij met de lieer M. Lorier lid van het ARP-parllJbesluur sprak over "Waarom juist nu christe lijke politiek'. Volgens de heer Eversdijk is er met de agrariër beslist wel te praten over natuurbehoud- Nochtans zal ook de agrariër moeten ervaren, dat ruimte een schaars artikel is geworden. Spre ker vond verder, dat de planologie naar de burger gebracht moet wor- PPR-SENATOR DR. H. VAN HOLTEN: „IN MAART NOG MAAR 1 STEM VOOR" den- Hij zag die voor velen een ambtenaren toren f ring is geworden of ais een vierde macht wel wordt beschouwd, een grote taak Hg- gen. „De-overhetd zal dan ook zelf dc boer op moeten gaan", aldus de heer Eversdijk. Over de vorming van het tweede schaduwkabinet van de linkse drie zei de Zeeuwse politicus, dat| opnieuw duidelijk is gemaakt dat de1 progressieven volmaakt voor het iso lement hebben gekozen. De heer Evers- dijk hield zijn vijftig hoorders voor. dat de christelijke drie de vorming van een minderheidskabinet niet1 schuwt, zo er geen andere oplossing te vinden is- ..Een christelijke partij betekent niet, dat zij alles beter we ten en beter kunnen dan nlet-christe- lijke partijen. De bijbel is voor ons geen politiek zakboek of spoorboekje,: maar de christelijke partijen wlflcn politiek bedrijven vanuit een bijbelse visie op r heeft m'-n niet meer waarde- r de 95 procent waar men het eens is. De oppositie tracht ons wijs te maken dal dit kabinet geen oog heeft voor wat zwak la geweest en dal er niet zoveel tot stand is gekomen. Zo wil nten de kleine zelfstandigen meer hrtrekken in liet gehele sociale pakket van do looutrekkenden, maar met een kracht als Groenevoll zul ook dat In de oppositie geen haalbare zaak zijn"- Sprekend over de defensieuitgavco zei de heer' Lorier. dat men voor een goede veiligheid bereid moet zijn of fers te brengen. Positief liet dc beer Lorier zich uit over de ruilverkaveling waarvan hij overigens wel vond, dat er democratischer maatregelen moe ten komen. Verder meende de heer Lorier dat er voor de christelijke partijen nog wel degelijk oen bood schap voor de Jonge kiezers Is wegge- samenleving", aldusI legd; het niet te kunnen b«.-gr:Jpen dat r KiolH V, i i 1 i i f-1 T- K TV. fif* C'w'JliV YERSEKE Als de progressie ve drie partijen PvdA, D '66 en PPR bij de komende parle- j mentsverkiezingen enkele zetels; winst behalen, dan verwacht! PPR-senator dr. M. van Huiten! dat het in de tweede kamer mo-i gelijk is om voldoende steun te vinden voor het instellen van een onafhankelijke Deltacom missie. Het eerste kamerlid (derde op de PPR-lijst voor de tweede kamer) zei dit vrijdag avond tijdens een politieke avond in de kantine van het kampeerterrein 'Zon en Zee' te Yerseke. Er waren ongeveer 50 luisteraars. In zijn toespraak zette Van Huiten de problematiek van het el dan. niet .afsluiten van de Ooster schelde centraal. Het kamerlid herin nerde eraan dat hij in de eerste kamer in. maart van dit. jaar al ge pleit had voor de instelling van een Deltacommissie, die de problemen rondom de Zeeuwse zeearm zou moe ten bestuderen en begeleiden. Volgens de heer Van Hul ten kreeg hij toen van de andere eerste kamerfracties nauwelijks steun in zijn streven de Oosterschelde-kwestie opnieuw te laten bestuderen. „Alleen de heer Van Wijk van de PSP reageerde. Hij was het helemaal met me eens. Verder reageerde niemand, ook niet van de PvdA, ook niet D'66 of de CHU. Gelukkig is dat veran derd", aldus dr. Van Huiten. Hij wees op een rapport van de raad voor de milieudefensie, waarin het antwoord van een aantal politieke partijen op de vraag 'Oosterschelde open houden of niet' is weergegeven. „Volgens dat rapport blijkt dat nu ook de CHU voor een nieuwe studie is- Ik neem aan dat die mening van de CHU schriftelijk vastligt", stelde de heer Van Huiten. „Dat betekent dat. vol gens de huidige samenstelling van de tweede kamer al 64 zetels voor een open Oosterschelde zijn. Als de verkie zingen volgens d© laatste prognoses verlopen, betekent dat acht zetels winst voor de partijen die zeggen: Oosterschelde-zaak opnieuw bestude ren. Dan zijn er 72 zetels die het instellen van een Deltacommissie wil len bestuderen. Dat is geweldig, want in maart was er nog bijna niemand die dat Wilde", meende het PPR-ka- 'merlid. Dr. Van Huiten prees de activiteiten die in de regio ontplooid zijn (en worden) om propaganda te maken voor een open Oosterschelde. .Als die activiteiten er niet waren geweest, dan was het nooit zover gekomen. Zodra de politieke partijen merken dat er iets is dat de mensen echt after shave huHitrtlmd, met df brjdunr 4,95 reure flaenn 205 c« met depper 7,95 lib'.'- Cïin-loÊ(ierGil»ru. London oip.. Medici i-HenopenboecIi interesseert, dan is er pas een wijzi ging van standpunten mogelijk", be toogde de heer Van Huiten. De PPR-senator vertelde dat hij In de afgelopen maanden verscheidene j Initiatieven heeft genomen om de Oos terschelde-kwestie opnieuw te bestude ren. „Aan de voorzitters van de vaste commissies van verkeer en waterstaat! van de eerste en tweede kamer heb ik- gevraagd om nieuwe voorlichting van! instellingen bulten de sfeer van rijks waterstaat. Dat verzoek is afgewezen,! op grond van 'technische' problemen. Ik begrijp dat niet", deelde dr. Van Huiten mee- „Ook heb Ik de minister gevraagd waarom er nog geen Delta- j commissie is, zoals er wél voor de| IJsselmeerpolders een is. Naar mijn; smaak heb ik daar de bekende dood-; doener op gekregen". In zijn toespraak ston dde heer Van Huiten ook stil bij de vertraging die de ophoging van de dijken langs de Westerschelde ondervindt. „Die vertra ging langs de Westerschelde kan ken nelijk wel, maar zodra je een vertra ging voor de Oosterschelaedam voor stelt dan wordt er gezegd: pas op Van Hul ten en je vrinden, als er in '79 een ramp gebeurt, dan is dat jullie schuld. Ik vind dat een misselijk argu ment en ik kan net zo goed hetzelfde beweren van de Westerschelde" Dr. Van Huiten benadrukte dat de kwestie van de Oosterschelde niet al leen staat. „Het hangt samen met het denken over het hele leven, over het hele milieu en over allerlei dingen die ook in het Zeeuwse land gebeuren, zoals de ruilverkaveling en de bouw van de kerncentrale. Men moet niet vanwege de Oosterschelde alleen op de PPR stemmen". Na de toespraak van senator Van Huiten werd er door de aanwezigen meest voorstanders van een open zeearm geruime tijd gediscusieerd Daarbij werd onder meer kritiek gele verd op de deskundigheid van de medewerkers aan het milieu-instituut, van rijkswaterstaat in 's-Heer-Arends- kerke en de houding van de CHU ten opzichte van de afsluiting. Dr. Van Huiten verzekerde desgevraagd dat hij zijn houding ten aanzien van de Oosterschelde bij een eventueel minis terschap niet zal herzien. „Als wij de merderheid halen, dan zullen we on middellijk een Deltacommissie instel len. Dat staat ook op de prioriteiten lijst van het schaduwkabinet". de heer Eversdijk. Verder hield hij zijn gehoor voor, dat de milieuproble- i matiek om een krachtige aanpak- vraagt. ..He: terugdringen van de ver-j vulling zal doelgericht moeten gebeu-; ren en niet in het wilde weg of te; hooi en te gras. Zo zal de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne de gehele zorg van het milieu onder zich moeten krijgen en zal er een adviserende raad voor het milieube leid, vergelijkbaar met de SER, moe ten komen. Ook wil de CHU een Europese com missaris voor milieuzaken omdat het, probleem een internationale aanpak j vraagt". Over het. Oosterschelde-vraag- stuk zei de heer Eversdijk dat er snel gewerkt moet worden aan een goed inrichtingsplan waarbij vooral de compartimentering de aandacht moet; een politicus als Bas de Git&y Fort man zich thuisvoelt in zijn partij en zeker niet Sn het blok van de progres sieve drie en dat de werkende jonge ren ook moeten beseffen dat het niet alleen de regering is die de zaak aan het verknoeien is maar dat zij ook de hand in eigen boezem moeten steken. Over de vraag, of de landinrichtings wet voor de agrarische bevolking geen achteruitgang betekent, bleek men niet zo bezorgd te zijn. Een flinke discussie kwam er op gan* over de vraag, of de industriestop in het Sloe geen gevolg is geweest van de actiegroepen tegen de milieuver ontreiniging met als gevolg dat indus trieën wegtrekken of zich elders gaan vestigen en er een leegstand van wo ningen komt. De heer Eversdijk: .Mo menteel is er geen enkele '.Taag, ter- krijgen. Niet bepaald onder de indruk wijl er hectaren grond klaar liggen zei de heer Eversdijk te zijn van de. 1000 collegegeld- „Er zal evenwel! een sluitend beurzensysteem moeten i komen, want een student is bijzonder duur. Een medisch student kost de staat jaarlijks een ton. Als er tien in eenl protestoptocht lopen, dan loopt er een miljoen voorbij", aldus de heer Evers- dijk. loceel herrie De heer M. Lorier zei: „De linkse drie willen ons doen geloven, dat er met deze verkiezingen iets geheel nieuws te beleven is. Waarom maken ze zo-: .veel herrie om de vijf procent van het pakket dat zij niet willen en •ging". Een andere opmerking vanuit de zaal was, dat de Zeeuwse politic: wel ter dege zeer zwaar de oren hebben laten hangen naar de actiegroepen. Weer een ander merkte op, dat. de leegstand van de woningen niet te wijten is aan het zich niet meer vestigen van basi sindustrieën maar dat men maar heeft gebouwd op voorraad Tenslotte zei de heer Lorier blij te zijn met de VMZ die volgens hem misschien wel eens teveel tam-tam maakt, maar aan de andere kant toch de vinger legt op een zere piek- De leiding van de vergadering berust te om beurten bij de heren A. M. Dek en W. de Jager. resp. voorzitters van de kiesverenigingen van CHU en AR- De tijd heeft op het gebied van sociale toestanden en misstanden veel dingen tussen 1900 en nu een gepolijster. aangenamer gezicht gege ven. De manier echter waarop Heij er- mans zo'n zeventig jaar geleden vorm en inhoud gaf aan zijn bijdrage in de kiassestrijd een strijd van mensen in hetzelfde tijdsverloop op geen wijze bloedeloos geworden. ZIERIKZEE. ZVU DE CONCERTZAAL Er zullen weinigen zijn die het verhaal j enkele van Heijermans 'Op Hoop van Zegen' niet kennen en dat maakt het gemak kelijk f opnieuw) aandacht voor deze toneelklassieker te vragen... Vrijdagavond heeft het Amsterdams Volkstoneel in een uitverkochte Con certzaal te Zierikzee nogmaals duide lijk gemaakt dat het uit 1900 date rende stuk allerminst een ouwe taaie is geworden. Ouwe taaie noch versle ten toneeldraak, hoewel de gegevens en middelen van toen daar gemakke lijk aanleiding toe gegeven zouden kunnen hebben. Waarom is het dan 'Op Hoop van Zegen' niet net zo ver gaan als vee! andere (de meeste) to- neelproduktïes van rond de eeuw wisseling? Om de eenvoudige reden dat Heijermans achter dit stuk zat en nog steeds zit. VMZ TOT MINISTER: MIDDELBURG De vereniging voor milieuhygiëne Zeeland is van mening dat er een volledig evacuatieplan moet worden opgesteld voor de bevol king van de woonkernen, die in de onmiddellijke omgeving liggen van de kerncentrale Borssele en de industrie- en in het Sloegebied, alvorens de centrale in werking wordt gesteld. De VMZ schrijft dit in een bezwaar schrift aan de minister van economi sche zaken. In datzelfde bezwaar schrift verzoekt de VMZ de kerncen trale Borssele maar niet in werking te stellen. Als de minister dat toch wil doen, dan vraagt de VMZ de bewindsman aan die inwerkingstelling stringente voorwaarden te verbinden, zodat „aan de bij de vereniging be staande vrees voor gevaar, schade of hinder wordt tegemoet te komen" Volgens het in de Duitse taal gestelde veiligheidsrapport zal op 250 meter j afstand van de schoorsteen van de! centrale een totale stralingsdosis optre- den ran 7,9 milli rem per jaar.! schrijft de VMZ aan de minister. De schildklierbelasting moet op 1400 me ter afstand gesteld worden op 1 milli rem per jaar. Er zullen bovendien! ongecontroleerde hoeveelheden triti um in de atmosfeer komen, die niet afgefiltera kunnen worden. De VMZ meent, dat aangezien er geen zoge naamde onschadelijke dosis straling bestaat en straling steeds accumu leert, de voorwaarden zo moeten wor den gesteld, dat buiten het bedrijf geen extra straling kan optreden". De VMZ wijst verder op de accumula tie van radio-actieve elementen in af- I val- en koelwater via het slib van de Westerschelde in de voedselketen" (slib-plankton-lagere en hogere zeedie- ren-vis-mens"). Catastrofe Verlies van koeling kan in een kern centrale binnen zeer korte tijd leiden tot een ernstige catastrofe waarhij radioactieve besmetting van grote ge bieden kan plaats vinden. Het hulp- en noodkoelsysteem dat in zulke gevallen de koelwatervoorziening moet overne men, heeft bij proefnemingen in de Verenigde Staten op kleine schaal ge faald". Vandaar dat men in de VS deze nood koelsystemen gaat beproeven in een speciale 55 mega-watt kernreactor. Hiermee kan in 1975 worden begon nen. De vereniging Milieuhygiëne Zee land stelt, dat het in werking stellen van de kerncentrale te Borssele moet worden opgeschort tot de resultaten van de proeven in Amerika bekend Vandaar dat men in de VS deze nood- worden. schrijft de vereniging. Materiële schade tengevolge van een j bedrijfsongeval kan slechts vergoed i worden tót een maximaal bedrag ran 430 miljoen gulden, en indien dit on geval het gevolg is van een natuur-1 ramp of sabotage is elk verhaal uitge- sloten. Menselijk leed kan natuurlijk nooit vergoed worden, schrijft de ver eniging. Uit de stukken blijkt dat ook plutoni um als splijtstof in de kerncentrale kan worden gebruikt, aldus de VMZ. Zij is van mening, dat in dat geval nog strengere eisen aan de veiligheid gesteld zulfen moeten worden en bo-riee.1 rekent echter me: rr sezrcntsacronaten Ren Men neem: Heijermans. onaangepast, omdat men in zijn dag van gisteren zo moeilijk de dag 7an vandaag vergeten kan. Zijn gedachte en werkplan waren het blijkt telkens opnieuw en zeer zeker niet uitsluitend voor 'Op Hoop van Zegen' zo breed en. eigenlijk, tijdloos dat men in het wat woelig© tijdsgewricht dat wel 'onze welvaarts maatschappij' wordt genoemd, duide lijk ui: ce voeten kan met Heijer mans. Opvallend is dat het allemaal kan zolang men Heijermans niet op zadelt me* nieuwe, eigen "vondsten", aangeklede produkties die zuiverheid en eenvoud missen en daarom beter niet aan opvoering toe kunnen ko men. Het Amsterdams Volkstoneel heeft me: een echte Heijermans weinig moeite. Er wordt zeer "betrouwbaar" gespeeld met een plezierige overgave die iets in zich heeft ran overtui ging De volkse elementen in het stuk krijgen hun deel, alles wat ook maar enigszins reikt naar de meer kakki neuze vormen van toneel blijft ach terwege en zo ontstaat zo'n ouder wetse toneelavond waarbij je vergeet in de schouwburg te zitten temidden van de overige kaartjesberitters. Er staat, diezelfde avond lang. een troep op het toneel die wee: wat 'sa men doen' beteken:, een troep waarin men elkaar de ruimte laat die Heijer mans en "De Hoop' verdienen. Het is vind ik althans bezwaar lijk uit zo'n hecht ensemble namen te lichten. Dat ik het toch doe heeft op de eerste plaats het bijzondere ka rakter van deze voorstelling als reden. Deze reeks van 'Op Hoop van Zegen' is meteen de afscheidstoemee van Bep Nooy. Ze speelt hoe kan het anders Kniertje op de manier dia men van haar verwachten kan: be scheiden: óók en zélfs achtteraf bij de bloemen en de minutenlange ova tie die deze kleine, grote vrouw al zoveel jaar achtereen telkens opnieuw heeft verdiend Behalve Bep Nooy wordt er op aüe fronten uitstekend geacteerd. Ik noem eerst Johan te Slaa (eindelijk weer eens) Andrea Domburg, Ger Smit, Ma- ay Misset. Jan Weg ter. Olaf Wijnants en Hetty Blok. Onmiddellijk daarna dan Karin Meerman. Jan Pier. Jo Ronner. Hsnny Vree. Dries Palm boom. Richard Nooy. Cok Henneman, Jetty Veroni- He: Volkstoneel heef: van deze pro- duktie vee! en goed werk gemaakt. Dat betekent een zeer verzorgde uit voering. tot in details. De frutselaria aar. de piano die kennelijk als bind middel tussen de bedrijven waren ge goten, kan ik in dit grote geheel even wel maar moeilijk plaatsen. Ze heb ben me: deze 'Op Hoop van Zegen' dan ook niets var. doen. Aan het eind van de voorstelling stond ze er dan. klein en sobertjes in het grote licht temidden van het applaus: Bep Nooy. een naam goed voor zestig jaar toneel da: ook zestte jaar waar dering van veien heef: gekregen, al willen de 'officiëlen' nog we! eens de neus ophalen. Het werkelijk grote to- t deze aan- vendien de inrichting zal moeten wor den gewijzigd. Voordat plutonium wordt aangewend als splijtstof zal dus een nieuwe vergunning moeten worden aangevraagd. Tenslotte vraagt de verenging nog nadere gegevens over de opslag en het vervoer van het radto-acrlef afval van de kerncentra le. gezichtsacrobaten. Bep Nooy hoort bij dat grote toneel. Ik wens haar (en het Volkstoneel bij dit afscheid van harte 'alle goeds'. "Op Hoop van Zegen', het spel van de zee ran Bestaan Heijermans komt met Bep Nooy op 12 januari in Goes. 24 januari in Oostburg en op 25. 26 en 27 januari in Temeuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 11