Geen prijsstop NAVO-assemblee vraagt acties tegen kapingen en terreur „Voorwerp in fjord is geen duikboot" Romeins schip ontdekt bij Zwammerdam Kwestie-Kuitert is uit de wereld Diplomatie bepaalt overleg Helsinki 3 Synode niet eens met eucharistie viering Den Bosch TF VFFI VLAGVERTOON Verdrietig HaDdig- BELGIË KRIJGT TWEEDE VLAAMS TELEVISIENET VERLIES KVP IN LIMBURG vervolg kantlijn yBJDAC 24 NOVEMBER 1972 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT NOORSE MILITAIRE KRINGEN: OSLO (AP) Het geheimzinnige voorwerp dat ergens in de diepten van een Noorse fjord ligt is niet, aldus is donderdag van Noorse militaire zijde meegedeeld, een buitenlandse onder zeeboot zoals men eerst had aangenomen. Wat het dan wel is. blijft nog de vraag. Het 'voorwerp' ligt in de Sognals-fjord, een zijarm van de ruim 150 kilo meter lange Sogne-fjord. Jongstleden zondag had iemand daar een periscoop gezien, zo was het be gonnen. Noorse marinevaartuigen sloten de toegang tot de kleine fjord af en lieten enige dieptebommen vallen, die waren bedoeld als waarschuwing. Het sonarapparatuur uitgeruste helikopters van de Britse marine gingen ook een kijkje nemen. Noorse schepen namen het 'schip' waar met sonar. Donderdagmorgen meldde de politie aan de oppervlakte van de Sogne- /]ord 'een donker voorwerp te hebben gezien'. Als het toch een onderzeeboot mocht zijn dan is nog de vraag wat men ar mee aanmoet. Woensdag was al gezegd dat men een dergelijk schip, dst Illegaal de Noorse territoriale wateren was binnengedrongen, na de nodige waarschuwingen om hoven te komen en zich over te geven, zou aanvallen en vernietigen. Over het geval is donderdag in het Noorse parlement gesproken. ADVERTENTIE In een pakket aanbevelingen, dat de plenaire vergadering voor indiening bij de Navo aanvaardde, drongen de 200 parlementariërs en andere afgevaardigden er bij de veertien regeringen op aan lan dingsrechten en diensten te weigeren aan de nationale luchtvaart maatschappijen van die landen. Voorts werd er bij de NAVO-regerin- gen op aangedrongen politieke druk uit te oefenen op het Grieske bewind voor herstel van de parlementaire democratie. De aanbevelingen betreffen onofficiële richtlijnen voor het NAVO-beleid in het komende jaar. Zij zijn niet bindend maar zijn van belang omdat het de opvattingen betreft van parlementa riërs die fondsen voor de NAVO vote- Tot de aanbevelingen behoren voor stellen voor ontspanning tussen oost en west, die zich zou moeten concen treren op de Europese veiligheidscon ferentie, de SALT-besprekingen (over beperking van de strategische bewa pening van de VS en de Sowjet-Unie) en het overleg over wederzijdse even wichtige troepepvermindering in mid den-Europa (mbfr). Het SALT-overleg zou blijvende beper kingen moeten opleggen aan de bewa peningswedloop, terwijl de ontwape ningsconferentie in Genève versneld zou moeten worden om te komen tot een algeheel verbod van atoomproe- ven. De kwestie van conventionele- en kernontwapening in Midden-Europa zou moeten worden besproken op de conferentie over troepenvermindering. Op de NAVO-leden werd een beroep gedaan een gecoördineerd standpunt in te nemen op de Europese veilig heidsconferentie en na te gaan of deze bijeenkomst zou kunnen leiden tot de vorming van een permanent orgaan voor onderhandelingen tussen oost en west. Er zou een nauwe band moeten bestaan tussen de veiligheids- conferentie en het overleg over troe penvermindering. Voorts werd gepleit voor het in het leven roepen van een transatlantisch orgaan op hoog niveau om de wrevel te verminderen die ontstond over de rechtstreekse onderhandelingen van Washington met Peking en Moskou. Volgens waarnemers zijn de NAVO- parlementariërs bezorgd dat isolatie van de VS op economisch en militair gebied zou kunnen leiden tot versplin tering van het. hondgenootschap en onveiligheid op strategisch gebied in West-Ei iTopa. LIJNTEKEN De gereformeerde synode heeft donderdag de gerefor meerde kerk van 's-Hertogenbosch vermaand niet verder te gaan op de weg naar een eucharistische (avond- maals) gemeenschap met de rooms- katholieken. De synode sprak dit uit naar aanlei ding van een bezwaarde gereformeer de dame in Den Bosch, mevrouw C- Sinke-Dees, die zich heeft gestoord aan de aanwezigheid van een katho liek priester bij het avondmaal in haar kerk. Zij heeft dit bezwaar geuit in een brief aan de synode, die uitsprak, dat de deelneming van katholieken aan een gereformeerd avondmaal formeel onjuist is. De praktijk in Den Bosch is echter reeds jaren oud en de syno de wil die niet verbieden, hangende een nadere bestudering van de kwes tie van het open avondmaal door de volgende synode. BONN fVPI) Tenslotte had ie mand het ontdekt. De Duitsers bloosden: de Westduitse regering, die als gastvrouwe optrad bij de vergadering van de NAVO-assem- blee in Bonn, had zondag vijftien nationale vlaggen bij het parle mentsgebouw in Bonn gehesen voor de leden van het NAVO-par lement. De moeilijkheid is echter dat de assemblee slechts veertien leden- landen heelt. Zij ontnam in 1968 Griekenland het lidmaatschap toen het militaire bewind in Athe ne het parlement schorste. De ten onrechte in Bonn gehesen vlag was die van Griekenland. Het dundoek werd neergehaald. De Griekse ambassadeur protes teerde bij de Westduitse regering, waarop de Duitsers informeerden bij de NAVO-essemblee. Het ant woord luidde dat bij het hijsen van ie vlag het schema was gevolgt voor een NAVO-bijeenkomst in Bonn in het voorjaar. Men ver onderstelde dat de essemblee. de leden-landen van de NAVO verte genwoordigt, dat is ook zomet uitzondering van Griekenland. Slot van pagina 1 instantie met aanvullingen en inter rupties. Hij verweet de oppositieleider op te treden als „stoorzender" met betrekking tot het centraal akkoord. „Den Uyl probeert steeds de vakbewe ging voor te zijn, zelfs nu zij tevreden is met de prijsmaatregel loopt hij de vakcentrales weer voor de voeten. De KVP-spreker .wilde geen prijsstop, om dat die op dit moment onrechtvaardig zou zijn. Ook VVD'er Portheine stelde dat als eenzijdig wordt ingegrepen het cen traal akkoord niet wordt getekend. De heer Den Uyl richt zich met zijn eis om een prijsstop tegen de partners in het akkoord. Als het centraal akkoord niet zou worden getekend maakt hij zichzelf en zijn rode drie nog onge loofwaardiger dan hij om allerlei re denen al was. Op de wijze van publi ceren van de prijsmaatregel had de liberaal overigens kritiek. Die getuig de van weinig psychologisch inzicht met betrekking tot het verschil in behandelng tussen particulieren en overheid. De AR-spreker Schouten vond het een verdrietige gang van zaken dat de grootste politieke partij zich zo wei nig verantwoordelijk blijkt te achten voor de sociaal-economische gang van zaken. Hij sprak in dit verband van het vastbijterig handhaven van de; prijsstop-eis door de PvdA. nu de vakbonden zich duidelijk achter de; prijsmaatregel stelden. Een prijsstop! werkt als een botte bijl, treft bedrij ven, die zich wel aan de regels hou den en zou de werkloosheid kunnen vergroten. Namens DS'70 constateerde dr. Drees dat het vrije prijs- en inko mensbeleid is mislukt. De meerder heid van het eerste kabinet-Biesheuvel wilde dat in juli niet erkennen, de inflatie ging snel voort. Hij meende: zich in goed AR-gezelschap te bevin-| den toen hij de zorgen citeerde, die; oud-minister Koolvink in een inter view uitte over de hoge prijs, die is betaald voor een akkoord als dit en zijn vrees uitsprak dat 1973 voor de inflatiebestrijding weer een verloren jaar zal zijn. Drees vroeg om een totaal prijsbeleid voor 1973, ook voor de vrije beroepen. Om de inflatiespi raal te doorbreken verdiende het vol gens hem voorkeur prijscompensatie in één bedrag te geven. Deze aanpak zou de basis leggen voor een meerja renplanning. D'66-woordvoerder Terlouw meende dat alleeen een onmiddellijke prijsstop gecombineerd met het correctie-ele ment van de calculatiebeschikking de benodigde rust op het prijzenfront kan brengen. Hij wilde niet stellen i dat de schrikbarende prijsinflatie al- leen voor rekening van het kabinet-j Biesheuvel komt. Ook hij constateer- j de dat het centraal akkoord geen waarde heeft als anti-inflatiemaatre- gel. De regering is te laat geweest, zij is bang geweest een prijsmaatregel te nemen los van een loonmaatregel. Sterke ondernemers hebben zich al lang ingedekt, zwakke betalen mis schien het gelag. tADVERTENTIE I Pijn is te verhelpen. MetTogaL In doordrukstrip. Helpt. Goed. «U&B' BEZORGDHEID OVER ISOLATIE VAN AMERIKA I DIEP ONDER DE RIVIERKLEI BERGING UNIEKE VONDST ZAL TONNEN KOSTEN... ZWAMMERDAM Tijdens opgravingen op het terrein in het Zuidhollandse Zwam merdam waar te zijner tijd het nieuwe gebouw voor ge handicapten van de Johan- nesstichting zou verrijzen, is onlangs een unieke vondst gedaan. Niet ver van de plaats waar eerder de res ten van een Romeins castel- lum werden ontdekt, bevin den zich diep onder de ri- vierklei de restanten van een Het terrein van de Johannes- stichting is voor archeologen een waar paradijs. Volgens prof. Glasbergen, verbonden aan de universiteit van Amsterdam en één van de leiders van de werk groep, is er aan scherven van potten en andere gebruiksvoor werpen al zoveel gevonden, dat er een heel museum mee zou kunnen worden gevuld. Het schip, dat een lengte heeft van 23 meter en een breedte van 3.60 tot 3-80 meter, is vermoedelijk gebruikt voor het vervoer van grauacker- schiefer, een soort leisteen dat is gebruikt bij de houw van het castellum. Het voerde één zeil en is mogelijk de Rijn af komen zakken. In de jaren 1968 tot en met 1970 zijn in Zwammerdam de resten opgegraven van dat Ro meinse castellum. Dit gebeurde door het Instituut voor Pre- en Protohistorie van de universiteit in Amsterdam. Het castellum is verlaten in het midden van de derde eeuw en het werd gebouwd van steen. Het bleek echter een voorganger van hout te hebben gehad, dat gesticht is in of na 70 na Christus. Aan die vesting gaan sporen vooraf, die wellicht af komstig zijn van een degelijke nederzetting in of na 47 na Chris tus, het jaar waarin de officiële Romeinse rijksgrens werd gelegd langs de Oude Rijn. In dat jaar zijn in ieder geval castella gesticht in Valkenburg, Zuid-Holland, Alphen en Utrecht. Al deze vestigingen en ook wat er in Zwammerdam was. moeten door brand zijn vernield bij het begin van de Bataven-opstand van 69 na Christus. Na het beëin digen van de opgraving op het castellum-terrein is in opdracht van de Johannesstichting een plattegrond van het hoofdgebouw iprincipiat door betonstroken in het terrein aangegeven als een blijvend monument. De grote vraag is nu. hoe men het schip kan conserveren. Het bewaren van houten voorwerpen is een uiterst moeilijke zaak. De opgraving van het schip heeft tot nu toe aan rijkskosten van de opgravers voornamelijk studenten van de Amsterdamse universiteit, en andere onkosten ongeveer f8.500 gekost. Hoe hoog de kosten voor de berging en de conservatie zullen zijn, is niet bij benadering te zeggen. Zeker is wel, dat het een bedrag is dat in de vele tonnen loopt. ONDANKS VERSCHIL VAN INZICHT HILVERSUM (ANP) De Belgische Radio en Televisie (BRT) zal eind volgend jaar beginnen met een experi- menteel. alternatief programma op een voorlopig tweede (Vlaamse) tele visienet. BRT-vonrzitter prof. Verhulst zei dit donderdag op een persconfe rentie van de BRT in Brussel- 1 Vanaf 1 januari zullen de radiozen- 1 ders BRT I en BRT 2 beide vanaf 5.30 j in de lucht zijn.-Tot dusver begonnen I de beide zenders bij toerbeurt om half zes en de andere een uur later. schil van inzicht bestaat over de uitleg van de drie eerste hoofd stukken van Genesis (schepping en zondeval). Toch spreekt de synode uit, dat het gesprek daarover met professor Kui- tert beëindigd moet worden. Zij zendt een getuigenis aan de kerken waarin gesteld wordt dat: a. God de wereld goed geschapen heeft; b. dat de mens, die ook goed ge schapen was, in moedwillige onge hoorzaamheid zich heeft afgewend van zijn God; t c. dat deze val en ongehoorzaam heid van onze eerste voorouders, zo als die als een gebeuren in Genesis 3 wordt geopenbaard, in schrift én belij denis een fundamentele plaats in neemt en van wezenlijk belang is voor de verkondiging van het evange lie: d. dat de mens van deze schuld alleen bevrijd kan worden door het verlossend heilshandelen van God in de tweede Adam, zijn zoon en onze Heer Jezus Christus. Ook prof. Kuitert stelde zich achter dit besluit. Het geschil werd de laatste tijd toegespitst op de vraag of er voor de zondeval van de eerste mens „een staat der rechtheid" is geweest. Kui tert vindt dit religieus irrelevant en een theologische kwestie die het belij den van de kerkmensen niet raakt. Zijn tegenstanders, zoals de uit Rob terdam afkomstige dominee P. Rie- mersma, achtten hun geloof in de kern aangetast, indien de kerk de zondeval van Adam en Eva als histo risch feit laat vallen. De gereformeerde synode heeft deze week enkele dagen besteed om orde te scheppen in de wanorde, die lang zamerhand was ontstaan. De synodele den vonden, toen zij maandag met hun gesprekken begonnen vijf docu menten: twee rapporten van de depu- taten, die sinds de synode van Sneek 1969-'70 met Kuitert in gesprek zijn geweest en drie commissierapporten, die reageerden op het deputatenrap- port. De debatten, die over deze stukken gevoerd zijn. lieten in het begin het ergste vrezen over het voortbestaan van de gereformeerde kerken als een heid. De emotie ging ook bij Kuitert zo ver dat hij zichzelf al vergeleek met Gallilei en de Middelburgse predi kant ds. P. van Til uitnodigde maar eens aan te tonen dat hij niet meer in de gereformeerde kerken past. Ds. Van Til merkte daarna op dat je best dezelfde geloofsuitspraken kimt doen, maar „als je dat doet zonder de verankering in de historiciteit van de bijbel, dan ben je niet meer bezig met het doen van geloofsuitspraken, maar dan is het spielerei geworden". Woensdag konden de synodeleden het nog niet eens worden. Onder voor zitterschap van de praeses van de synode, de Enschedese dr. A. Kruys- wijk, zijn toen achttien synodeleden samengekomen voor het opstellen van een nieuw stuk, waarop de gehele synode zich zou moeten kunnen vin den. Dit uiterst heterogene gezelschap kwam donderdag met bovengenoemd voorstel. BONN (RTR) De Navo-assemblee in Bonn heeft donderdag een dringend beroep op de regeringen van de Navo-landen gedaan vlieg tuigkapingen en terreur te bestrijden door vluchten en buitenlandse j hulp aan landen die luchtpiraten herbergen, in te trekken. LüNTEREN Aan het eind van een zeer emotionele dag heeft de synode met één stem tegen (die van ouderling A. Mo lenaar uit Heerjansdam) vast gesteld, dat er nog steeds ver- Slot van pag. 1 seat: i>esc'nouwins gelaten. Dan 39,7 procent o._ KW procent op de PvdA 'W procent op de WD «parente -D'66 G procent op AR-CHU «procent op DS'70 «procent op de PPR ..3 procent cp de andere partijen «procent blanco-or vergeleken met de stembusuitslag LW-.-1mt en ander neer op verlies van 16,1 procent voor de 3 procent voor D'66. van 0,3 en van 0.6 pro- ®eifbeteke"t een winst van 13.6 VMr rtl Tnrr» de PvdA' V3n 4'3 fOCent ppp van 1,4 Pvocent voor de «erigepartfn0'2 Pr°Cent V°°r de de°nmSi ^inst van 14 Procent voor «Progressieve drie (PvdA, D'66 tn verlies van 12,7 procent, iüen iL voormalige regeringspar- DS70) a>nfessionele drie, WD en Tb?*1*6 betekent: önhanTveS28'8 PI,°Cent van haar 'burcLM1PvdA''aanhanS in Zuid-Lim- toeneemt, dr' !laar aanhang met j Zlet vermeerderen. van de PPR met °ijna de hel't word' uitgebreid. 4, d" WVSJ evengoed vSnuLl8meenteraad de vniv v"8 van het geinfor" WrteeenJ^R- de seïnformeerde ÏSSïï»van het voik-nee- tfe Voor de informa- 15 echter techniek i* en tijd. Daarvoor is va-CcK -g?chapen- Het is een te sollen hü h* lking niet achter 013 haar vertegenwoordigers. NIJMEGEN: Prinses Irene heeft donderdag haar zoontje Jaime uil het Radboudziekenhuis hier opge haald. Samen met zuster Gold stein droeg de prinses de jongebo- rene in zijn reisiciegje naar bui ten. haar dochtertje zal nog in het ziekenhuis moeten verblijven. Zuster Goldstein, die ir. Legen- burg (Den Haag) op de intensive zare-afdéling werl&aam was, heeft '•.n het gemeentelijk ziekenhuis in Arnhem haar verpleegstersdiplo ma a behaald met kraamaanteke- ning. In liet Haagse Juliana Kin- derziekenhuis heeft zij de aante kening 'kinderverpleging' gekre gen. Op Soest dijk zal zij voor nog on bekende tijd de zorg op zich ne men voor prinses Marguarita en prins Jaime van prinses Irene. ROEMENEN DOEN MOEILIJK (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Consensus oftewel het ontbreken van tegenstem men wordt het sleutelwoord voor Europa's toekomst. Tijdens de eerste echte werkvergadering van de ambassadeurs die in de Finse hoofdstad de Europese veiligheidsconferentie voorbereiden, is gebleken dat een procedure met stemmingen geen haalbare zaak is en dan vooral niet omdat het Oostblok daarmee in een kansloze uitgangsstelling zou worden gedwongen. Consensus betekent niet alleen dat terwille van de democratie veel belang rijke punten tot algemeenheden moe-| ten worden verwaterd, het houdt ooki in dat elk van de deelnemers een veto! in handen krijgt, zodat in theorie een land als San Marino de ontspanning in Europa op losse schroeven zou kunnen zetten. Consensus duidt aan dat in Helsinki vooral de diplomatie haar werk zal moeten doen. omdat algemene over-, eenstemming omtrent stekelige onder werpen als vrije uitwisseling van per-; sonen, gedachten en informatie, als de1 bepaling van de verhoudingen tussen; soevereine staten uiteraard nimmer in! officiële vergaderingen kan worden' bereikt als wel tijdens het minder; gedwongen beraad in kleine groepen., onofficieel tijdens recepties, diners.; uitstapjes en al de gelegenheden die! daartoe zullen worden geschapen. Sedert de 34 deelnemende landen woensdag aan tafel zijn gaan zitten is het duidelijk dat er ten slotte een overeenstemming zal worden bereikt voor Kerstmis zeggen de Russen, zeker niet voor maart gelooft het Westen- Hoe het ook zij, geen land. geen machtsblok zal nu nog de blaam of zelfs maar de politieke verantwoor delijkheid kunnen of willen accepte ren een veiligheidsconferentie te laten mislukken nog aleer die goed en wel Of het zouden de Roemenen moeten, zijn, vereenzaamd in het oostbloi met argwaan bezien in het Westen, die tijdens een Oosteuropese top al eens zijn weggelopen. Zij hebben in Helsinki binnen enkele dagen de repu tatie gekregen bij het ontbreken van Albanië als woordvoerder van Peking te zullen optreden- De geslepen spi cnage-o r ganisat le* van Moskou en zijn vazallen, maar evenzeer die van westelijke mogend heden hebben haarscherp onthuld dat de Roemenen in- en uitlopen bij de Chinezen, die op een eenzaam eilandje in het oostelijk deel van Helsinki in een tamelijk obscure omgeving hun diplomatieke vertegenwoordiging heb ben gevestigd. China maakt zich uiteraard ernstig» zorgen over ae ontspanning in Euro pa. omdat de Russen daardoor de handen vrij zouden krijgen om aan hun oostgrenzen de confrontatie met Peking tot nieuwe hoogtepunten op te voeren. En als zij de Roemenen zo ver kunnen krijgen dat rij op een mislukking aansturen, dan - enz. Nie mand maakt zich daar overigens wer kelijk zorgen over, omdat de Roeme nen terwille van him economisch voortbestaan zulke duidelijke flirtati ons zijn begonnen met het westen en dan vooral met de EEG. dat van die kant toch duidelijke druk kan worden uitgeoefend. In elk geval hebben de Roemenen voor het eerste probleem gezorgd: zij hebben er nu mee ingestemd dat de Fin Richard Toetierman, een ervaren diplomaat, die standplaatsen had in Stockholm. Meskou, Bern, en Parijs, nu voor de duur van de voorbereidin gen de vergaderingen zal voorzitten. Zij hebben er ook geen bezwaar tegen dat een andere Finse diplomaat, Joerf Pekori, die de hele voor-conferentie op poten heeft gezet, technisch secre taris wordt, maar zij houden vast aan een roterend voorzitterschap, als weerspiegeling van de gelijkheid der staten, hun soevereiniteit en dergelij ke principes. Het Oostblok en het merendeel van de westelijke landen zijn er tegen, Zwitserland voelt we! iets voor de beginselen en dus blijft de kwestie voorlopig liggen, want ook zonder vice-voorritter zal het best gaan- Er is een Frans voorstel over een procedureregeling ter tafel gekomen, dat de Amerikanen niet past omdat het te veel formal ismen introduceert, er is een dergelijk Roemeens plar.. kortom de werkzaamheden in Dipoli zijn begonnen, maar in feite hebben twee uur en een kwartier vergaderen al duidelijk gemaakt dat de conferen tie in feite wordt verwezen van het modernistische studentenbouwsel in Dipoli. naar de boulevards en stegen van de internationale diplomatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3