ZUID-VIETNAM HEEFT VIERDE LUCHTMACHT VAN DE WERELD Sterke uitbreiding van hartoperaties OPSCHUDDING ROND PROCES-ELLSBERG Voor oplettende spaarders binnenjjm wjpr Nederlaag voor regering-Heath Nieuwe regeling tandartshulp in weekeinde GROOT LOKALENTEKORT BIJ HET VOORTGEZET ONDERWIJS Kamerleden op bres voor Pachman CNV-voorstelIen voor federatie vakcentrales PONTIAC horloges, fijne horloges. Algemene Bank Nederland Ontslag Belgische regering aanvaard Amin telt missionarissen en zendelingen rtlJOAG 24 NOVEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 President Thieu bang voor vertrek Amerikanen (Van onze speciale verslaggever) SAIGON Dat Amerika op dit moment harder moet onderhan delen met Saigon dan met Hanoi, wordt veroorzaakt door de angst van president Thieu. Als eerste tegemoetkoming voor zijn afwijzing van het plan dat Henry Kissinger en Le Due Tho begin oktober hadden opgesteld, heeft Amerika het Zuidvietnamese arsenaal nog verder opgevoerd. Met de allernieuwste vliegtui gen, die hier nog dagelijks binnenkomen uit Formosa, Iran, Zuid-Korea en het eiland Guam, wordt de Zuidvietnamese lucht macht de vierde van de wereld. DE ZEEUW: KVP GEEN CONFESSIONELE PARTIJ DEN HELDER (ANP) KVP-voorzit- ter dr. De Zeeuw heeft donderdaga vond op een verkiezingsbijeenkomst in Den Helder verklaard dat de KVJ geen confesioncle partij is, Hij zei dit toen hem werd gevraagd I waarom de hele avond het woord katholiek niet was gevallen, Het is' primair een programpartij, waarvan j het progTapuna weliswaar wordt ge voed vanuit een christelijke overtui ging. maar niet door de religie wordt vastgesteld- TOEZEGGING MINISTER STUYT DEN HAAG Minister Stuyt streeft er naar het aantal open hartoperaties in ons land vol gend jaar op 2.000 te brengen, tegen dit jaar 1.100. Hij heeft dit meegedeeld aan bestuursleden! van de Nederlandse Hartpatiën tenvereniging, die donderdag met de bewindsman een gesprek hadden over de grote nood op De piloten kunnen de nieuwste vlieg tuigen uitzoeken. C-dere typen blij ven in de tropische regen staan, zonder dat zij gebruikt kunnen worden, omdat er niet genoeg per soneel is. Tanks worden aange voerd uit Guam en Okinawa, uit de Filippijnen en van de Amerikaanse westkust. Munitie wordt binnenge vlogen, gevechtswagens, militaire trucks en verbindingsmateriaal. Daarnaast draagt het Amerikaanse le ger bijna alles over van het oor- logsmaterieel dat hier al was, re- cruteert militairen om als burger het Zuidvietnamese leger terzijde te blijven staan, en zorgt voor sterke flanken. Ten oosten, op zee, met de Zevende Vloot en advies aan de Zuidvietnamese marine, die nu met eigen kruisers de bombar dementen op eigen land en op Noord-Vietnam kan uitvoerenTen westen in Thailand, waar de lucht macht over acht grote bases be schikt. Dt president van Indonesië. Soe- toto, heelt donderdagochtend ten bezoek aan de Europese com missie gebracht. Soeharto woon- ie in het Berlaymontgebouw. de Kiel van de commissie in Brus sel, een buitengewone vergadering m de comrAissie bij. Soeharto werd er verwelkomd door de voorzitter van de com- missie, onze landgenoot dr. S. L. Uamholt (foto) en door de Duit ser Rail Dahrendorj, duits lid van i> commissie en belast met de bui- Inlandse betrekkingen. Het gesprek dat Soeharto en eni- ;e m zijn medewerkers met de Europese commissie hadden duur- ie ongeveer een uur. De Indone siërs hadden een dialoog met de commissie, niet alleen over spe cifieke Indonesische problemen, moor ook over de in 1973 begin- ande nieuwe besprekingen over it wereldhandel. Die besprekin- sen. de zogenaamde 'Nixonronde' worden gehouden m het kader van it GATT, de internationale over- tenkomst inzake handel en tarie- Het was de eerste grote tot de regering-Heath se juni 1970 aan de macht I0XDZX (AFP/UPI/RTR) Het Srise lagerhuis heeft woensdagavond stemmen nieuwe van de regering ■s uit de landen enschap zouden boven personen ïmenebest- van Labour-zijde de regering geroe- Heath zei dat hij ieuwe voorstellen rote nederlaag sedert zij in ïacht kwam. De werden verwor pen doordat 40 conservatieven zich ran stemming onthielden of zich aan sloten bij de liberalen en Labour. UTRECHT (ANP) Volgens een nieuwe regeling die op 16 november J ingegaan moeten ziekenfondsverze kerden die op zaterdagen, zondagen of feestdagen de hulp van een tandarts inroepen, 24 betalen als ze niet gesa neerd zijn en ƒ10 als dat wel het „„--O van de kwitantie n de arts betaalt het ziekenfonds ƒ.0 terug, tenzij de hulp niet spoedei send was en het bezoek aan de tand- tot de eerstvolgende werkdag na hunnen worden uitgesteld. patiënten hoeven voor weekend- t te betalen als het om een ng gaat. Niet-gesaneerde ver- betalen ƒ10, inplaats van J '4 als ze klachten hebben tengevolge een ongeval of een acute ontste- '•ing aan een tand of kies die kort Kleden is behandeld. Enquête wijst uit: (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Er bestaat een groot tekort aan lokalen bij het voortgezet onderwijs. Dat be wijst een enquête, uitgevoerd door de Nederlandse Katholieke Schoolraad NKSR onder alle r-k scholen die aansluiten op het basisonderwijs; tezamen vor men die ongeveer 40 procent van het totale voortgezet onder wijs in ons land. Als gevolg van dat tekort konden aan het begin van dit schooljaar 2200 leerlin gen niet geplaatst worden op de school van hun keuze. Hoeveel van deze scholieren in het geheel niet toegelaten konden worden, nadat zij bij meer scholen de deur gesloten hadden gevonden, is niet be kend. Niettemin concludeert de NKSR dat de achterstand in de nieuwbouw en de bijbouw van scholen intussen geleid heeft tot een aanzienlijke be perking in de vrijheid van schoolkeu ze, die de grondwet garandeert. De NKSR had op 14 juni een brief- op-poten geschreven naar staatssecre taris Schelfhout van onderwijs om te wijzen op een dreigend tekort aan onderwijsruimten. Het antwoord van de bewindsman luidde daarop dat hij geen reden zag „voor uw vrees dat honderden leerlingen niet tot de scho len voor voortgezet onderwijs kunnen worden toegelaten". Op basis van de nu verkregen gege vens zal de NKSR een brief schrij ven aan de toekomstige kabinetsfor mateur, om hem te wijzen op de noodlottige situatie waarin de scho lenbouw verkeert. Er is volgens de raad een achterstand op dat punt van rond 400 tot 500 miljoen gulden. De DEN HAAG (ANP) De kamerleden Voogd en Dankert (beiden pvda) heb ben minister Scbmelzer (buitenlandse zal:cn) gevraagd zich in verbinding te stellen met de Tsjechoslowaakse rege ring om te bevor leren dat de heer Pachman zo spoedig mogelijk de Tsje chische grens mag overschrijden. In schriftelijke vragen wijzen heide kamerleden erop, dat de heer Pach man toestemming heeft om Tsjecho- Slowakije te verlaten en in ons land een bestaan wil opbouwen, maar steeds aan de Tsjechische grens wordt opgehouden. chef van de afdeling bouwzaken het ministerie erkent dat dat cijfer juist is. Toch is op de begroting 1973 maar f305 miljoen uitgetrokken voor scholenbouw. UTRECHT (ANP) De verbondsraad van het CNV heeft voor de algemene vergadering die op 4 december bijeen komt voorstellen geformuleerd met betrekicing tot de federatieve samen werking met NVV en NKV en inzake de interne structuur van het verbond. In de federatie van vakcentrales zul len vraagstukken van principiële aard tot het eigen werkterrein van elke vakcentrale afzonderlijk moeten blij ven behoren. Tot deze principiële zaken rekent het verbondsbestuur de opstelling van ei gen visieprogramma's, de standpunt bepaling ten aanzien van hoofdlijnen in de maatschappelijke ontwikkeling en het sociaal-economisch beleid, be slissingen over het. gebruik van actie middelen in conflictsituaties en het behoud van de mogelijkheid van eigen voorlichting, vorming en propaganda. Een organisatiebureau zou één meer samenwerkingsmodellen moeten uitwerken die in ieder geval garanties inhouden voor het behoud van de identiteit der afzonderlijke vakcentra les en waarin de inspraak van de aangesloten verenigingen wordt veilig-' gesteld en zo mogelijk vergroot. Die snelle actie van het laatste uur heeft president Thieu Amerika af gedwongen. Daarbij zoekt hij tijd om politiek nog sterker te staan. Van een echte oppositie is hier al maanden geen sprake, omdat het communistische offensief van het voorjaar en deze zomer president Thieu het excuus heeft gegeven om nog harder tegen de oppositie op te treden. Het parlement werd ter zijde geschoven, kranten kregen een verschijningsverbod en verdwe nen. Politici, studentenleiders, som mige boeddhisten en enkele pro- j gressieve katholieke leiders werden: gevangengenomen. De basis van de schuchtere democra tie werd met de dag smaller. Gene raals werden vervangen, andere mi-] litairen maakten promotie. Met de1 neutralisten in ballingschap in Pa rijs werden de contacten nog moei lijker- Bijna niemand kreeg een uitreisvisum. President Thieu vreest dat zijn nieuw verworven macht hem wel eens zou kunnen ontglippen, als het vacuum van een staakt-het-vuren al te groot zou worden- Om zijn eigen angst te stillen, kiest hij nu dit uitstel. Amerikanen weg Ook neemt men hier aan dat binnen ko. le tijd Zuid-Yietnam zal moeten toegeven- De Amerikanen vertrek ken sneller dan voorheen, en offi cieren laten met trots hun brieven zien waarin hun nieuwe bestem ming staat aangekondigd, 30 tot 60 dagen na het bestand- Sommige Amerikanen zeggen hun dure vlieg, reserveringen voor Kerstmis af, omdat ze er zeker van zijn toch in januari of februari terug te zijn. fADVERTENTIE) Viefcong In Saigon vreest men het bestand. V/at gaat er met de 300.000 Noord- vietnamezen gebeuren, die nu nog terrein proberen te winnen voordat er niet meer geschoten wordt? Wat zal er in de dorpen en gehuchten gebeuren, waar overdag het Zuid vietnamese leger de regels uit maakt, maar waar 's nachts de Vietcong de wet oplegt? Waar zal vergelding plaatsvinden, wanneer en hoe worden de kaders ontmas kerd die nu nog binnen de „veilige": Zuidvietnamese steden en dorpen opereren en vooral in de hoofdstad Saigon? Troepenmacht President. Thieu hoopt dat de 3000 man uit Polen en Hongarije, uit Canada en Indonesië hier zullen zijn om te zien waar het bestand wordt geschonden. Hij denkt stellig door het uitstel dat hij heeft ge wonnen, zijn politieke basis te ver sterken. Want als de Zuidvietname- zen na al die jaren werkelijk een bestand zullen beleven, zouden hun eisen aan hun leiders wel eens kunnen veranderen. Nu al vinden er contacten plaats tussen diegenen die al jaren wachten om die macht te delen. Dat wil president Thieu verhinderen zolang hij kan, en de onzekerheid en het uitstel op dit moment sterken hem in zijn poli tiek. Beroemd om kwaliteit, garantie en service. j De wijzerplaat en de vormkast geven dit horloge een eigen gezicht. Chroom 132,-. Doublé 136,-. Pontiac Jumping. Chronograaf met seconde- en minuut-teller en tachymeter. Chroom 225,-. a stalen Pontiac. Sterk horloge voor stoere j mannenarmen. 99,-. i Met datum 109,-. Pontiac tijd - juiste tijd. a dit gebied. Met spoed zullen be staande cardiochlrurgische cen tra worden uitgebreid, zoals Nij megen. Utrecht, waar de opera ties al enkele Jaren stilliggen, wordt weer op gang gebracht. Maastricht krijgt prioriteit voor vestiging van een hartcentrum Voor Noord-Brabant en Limburg boven Eindhoven-Tilburg. De NHV-best uurders kwamen bij de minister ook vanwege de kwestie Buv nenziekenhuis Eindhoven, waar een operatiesterp is afgekondigd. Dr. Van der Schaar, hartchirurg, kwam daar in conflict met zijn collega's over de plaats van zijn vak temidden van de algemene chirurgie. Het ziekenhuisbestuur besloot on langs rondom dr. Van der Schaar een apart "hartchirurgisch team van top klasse' op te bouwen- Dan zouden er twee teams zijn in deze stad. want ook algemeen chirurg dr. Eijsbouta zou een team gaan vormen- In dit team hebben de hartpatiënten echter geen vertrouwen. Zij stelden in een ultimatum, dat een beslissing moest worden genomen door Eindhoven de vergunning voor hartoperaties te ont nemen. zodat dr. Van der Schaar in een andere sfeer aan de slag kon gaan Volgens de NHV-bestuurders H S. Fievet en drs J. Ferman ts de minis ter niet geneigd aan de Eindhovense wensen te voldoen- Hij geeft prioriteit aan de vestiging van een hartcentrum aan het St. Annadalziekenhuis ln Maastricht. Wat dr. Van der Schaar betreft, heeft de minister duidelijk gesteld dat dlena kwaliteiten niet in het geding zijn. Deze hartchirurg zal binnenkort weer aan het werk kunnen. Niet bekend i* waar, mogelijk krijgt hij ook een speciale opdracht. Te denken valt on der andere aan voorbereidingen ln verband met het in Maastricht te vestigen academisch cardlochlrurglsch centrum. I)e sfeer in Eindhoven is ln ieder geval niet geloofwaardig meer. had de minister laten merken, aldus de heren Fievet en Ferman. Op zeer korte termijn zal het hert- chirurgisch centrum in Utrecht op gang worden gebracht. Zo heeft de mi nister meegedeeld. Dat zal gebeuren in samenwerking met het academisch ziekenhuis en het St. Antoniuszieker> huis. De NHV-bestuurders hebben ro den om aan te nemen dat als topman I van dit centrum de thans aan het St- An toni us ziekenhuis verbonden dr. Huysmans zal worden benoemd al* buitengewoon hoogleraar. De hartkli- I niek in Utrecht werkt niet meer se dert enkele jaren geleden prof- Wie- berdink na een conflict ontslag nam. Voor het centrum in het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam waar ook patiënten uit Brabant en Zeeland worden behandeld, zal het knelpunt van het personeelsgebrek worden opgeheven. De overige centra. waar mogelijk uitbreiding volgt, zijn j Leiden. Amsterdam en Groningen, maar daarover zijn geen detail be kend. Met de toezeggingen van de minis ter toonden de NHV-bestuursleden zich voorlopig zeer tevreden. Zij zul len zich nu met het gehele bestuur beraden over de voorgenomen acties. Er stond voor dinsdag 28 november een demonstratie in Eindhoven op stapel, bedoeld als protest tegen het gedrag van een aantal specialisten, die het dr. Van der Schaar onmogelijk maakten zijn werk te doen. De mededelingen, die de voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten- Vereniging. de heer H. S. Fievet don derdagmorgen heeft gedaan over zijn gesprek met minister Stuyt hebben in Eindhoven veel verbazing gewekt. VERONTWAARDIGING OVER ARRESTATIE PROF. POPKIN (Van onze correspondent) WASHINGTON Op 30 no vember zal een federale recht,er in Californië beslissen of de rechtzaak tegen dr. Daniël Ells- berg, die de beruchte Pentagon- studie over Vietnam aan de openbaarheid prijs gaf, met de al samengestelde jury zal plaats vinden, of dat er een nieuwe ju ry gekozen dient te worden. Blijft de huidige jury in functie, (ADVERTENTIE) Kasbiljetten van de ABN Hebt u wat geld, dat u voor een tijdje ergens veiligwiltwegbergenzonder renteverlies? En zonder dat uw administratie daarmee extra wordt belast? Dan kunnen we u misschien helpen. De ABN geeft namelijk Kasbiljetten uit, met een looptijd van 3,4 of 5 jaar en als vaste einddatum 1 september. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, wat wil zeggen dat ze niet op naam gesteld zijn en zonder meer aan de balie kunnen worden gekocht. Ze hebben na het verstrijken van de looptijd een waarde van 100 of 1000-gulden, inclusief de verworven rente. Bij aankoop betaalt u dus dit eindbedrag minus die rente Deze bedraagt 61/4% voor Kasbiljetten met een looptijd van 3 jaar en 61/2% bij looptijden van 4 en 5 jaar. Kasbiljetten hebben, door bet opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die n alles over deze nieuwe manier van sparen kan vertellen. dan zal het proces op 6 decem ber beginnen. Deze laatste juridische manoeuvre van dr. Ellsbergs advocaten, steunt op een' door hen bevochten uitstel van het proces op grond van een bij het hooggerechtshof ingediende klacht waarbij de regering ervan wordt be schuldigd telefoongesprekken te heb ben afgeluisterd van één van de advo caten. Ellsbergs pleiters eisten dat de regering de inhoud van de afgeluister de gesprekken openbaar zal maken. In het verleden heeft het ministerie van justitie er vaak de voorkeur aan gegeven om door afluistering verkre gen inlichtingen geheim te houden, waardoor het proces vervolgens werd geseponeerd. Dit was onlangs nog het geval in de zaak tegen Leslie Bacon, die ervan beschuldigd was de bom in het congresgebouw geplaatst te heb ben, die in het herentoilet tot ontplof-1 fing kwam. Het hooggerechtshof weigerde ech ter de klacht van Ellsbergs advocaten in behandeling te nemen. De advoca ten hebben nu bij de federale rechter in Californië om een nieuwe jury gevraagd, omdat de bestaande jury naar hun mening door het lange uit stel van de rechtzaak „beinvloed is door bevooroordeelde publiciteit over het proces". Inmiddels is er in de Amerikaanse academische wereld een scherpe dis cussie op gang gekomen over de ge vangenzetting van de 30-jarige Har vard-professor Samuel Popkin, omdat hij weigerde voor een federale jury de namen te noemen van hen die hem op de hoogte hadden gesteld van het bestaan van de Pentagon-studie, nog voordat deze door dr. Ellsberg aan dagbladen werd toegespeeld. Popkin zei dat het verstrekken van deze na men zijn „persoonlijke en scholasti sche ethiek" geweld aan zou doen. Wanneer federale jury's het recht wordt verleend om geleerden zonder beperking te ondervragen naar hun bronnen, zullen deze jury's het instru ment van de regering worden om de vrije toevoer naar het publiek van inlichtingen over de regering tegen te gaan. Dit kan in een democratie niet getolereerd worden", aldus Pop- Stremming van de Maas in België opgeheven BRUSSEL (ANP) De 175 Belgische sluiswachters op de >J^as hebben don derdag hun werk hervat. De sluis wachters gaven liun staking, die al vanaf 13 november aan de gang was. op nadat ze woensdag eensgezind een akkoord hadden goedgekeurd dat is afgesloten tussen hun vakbonden en het ministerie van openbare werken- Dat akkoord betekende de gevraagde verbetering van hun gevarenpremie, de vergoeding voor werk op zondagen en nog wat andere zaken- De rechter die Popkins argumenten terzijde schoof en ook een technisch- juridisch pleidooi van de president van Harvard University, Derek Bok, niet steekhoudend vond, beriep zich op recente uitspraken van het hoogge rechtshof waarbij ook journalisten niet langer het recht wordt toegekend om hun informatiebronnen geheim te houden. derdag in een hoofdartikel naar aan leiding van de gevangenneming van Popkin: ,De voortzetting van de huidi ge tendens in juridische uitspraken, gestimuleerd door verstrekkende fe derale vervolgingen, zal het voor jour nalisten en geleerden steeds moeilij ker maken om de muur van officiële geheimhouding te doorbreken waar achter openbare functionarissen hun Prof. Popkin is een expert op het vergissingen en misstappen kunnen - ----- 1 verbergen. gebied van de Vietnamese landelijke samenleving, en maakte op kosten van de regering die hem nu gevangen heeft gezet een aantal studiereizen naar Vietnam. Hoewel hij tegen de oorlog in Vietnam is, is hij bij de radicale studenten weinig geliefd om dat hij weigert een dogmatisch stand punt in te nemen. The New York Times schreef don- BRUSSEL (ANP) Koning Boude- wijn van België heeft donderdagavond premier Gaston Eyskens in audiëntie ontvangen en het ontslag van diens ka binet, dat woensdag werd aangeboden, aanvaard. De koning heeft Eyskens verzocht de lopende regeringszaken te blijven be hartigen. Een spoorwegstaking van 24 uur heeft Engeland donderdag in een grote verkeerschaos gestort. Voor al in Londen kwamen duizenden mensen, die nu met hun eigen auto moesten komen, te laat op hun werk. De 29.000 leden van de bor.d van treinmachinisten staken omdat en kele niet-vakbondsleden vorige week 800 meter hebben gereden met een prototype van een super snelle trein, dat naar een werk plaats moest worden gereden. De machinistenbond boycot dit nieu we type trein sinds de zomer om kracht bij te zetten aan hun eisen voor loonsverhoging en 'n andere opbouw tan de salarissen, vak bondsleider Ray Buckton heeft ge waarschuwd voor meer moeilijk heden als deze proteststaking wordt genegeerd. Foto: de sneltrein. KAMPALA (REUTER) De Europese j missionarissen en zendelingen in Oeganda zijn donderdag begonnen zïcli te melden bij de aangewezen instanties! omdat president Amin wil weten hoe veel buitenlanders er in de missie en zending in zijn land werken. Er zijn naar schatting 500 Europese1 missionarissen, zendelingen en missie-1 zusters in Oeganda, voor het meren deel r.-k. priesters en missiezusters, af komstig uit Italië, Frankrijk en Ier land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 17