Grappenepidemie maakt slachtoffers onder de Belgen Diocesane pastorale raad wil vermogens caritas benut zien Kerk moet streven naar een werkelijk sociaal engagement Mobiele basis voor bisdom Breda 7 GESPREK DE SINT a6qjo>! tarieven van 'ter reede' ,;pct omhoog ™V-e s IAGKS v.a. ƒ72,90 PANTALONS v.a. 32,90 DPR Breda roept op tot stemmen „TSBAG II NOVEMBER \977 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van boven naar onderen: toppunt van luchtverontreini ging, hoe een Belg zijn tchoen vast maakt en om het evenwicht weer te herstellen een exemplaar van het zui nige Hollandseras. Vandaag arriveert hij in orw land: de heer St-Nico- laas. Ik reisde hem een eind je tegemoet om te weten te komen welke vermanende opmerkingen hij ditmaal voor ons in petto heeft. Het gesprek viel tegen: slechts op één punt bleek de sint bereid tot het geven van commentaar. Omdat de zaak van de kerncen trale bij Borssele mij na aan het hart ligt, gooide ik het er tijdens de lunch met de sint maar met een uit. Jicht u", zo vroeg ik hem, met juist dat de uitstoot van 12.000 mrie aan edelgassen per jaar re sulteert in een extra stralingsdo sis van 1,3 milli-rem?' „Gooi dat maar in mijn mijter" riep de sint balorig uit. „Ik waag mij niet aan speculaties. Boven dien zou ik met het doen van een uitspraak vooruitlopen op de no- (3 die ik heb opgesteld over deze kwestie. Deze nota zal tijdens mijn verblijf in Zeeland aan boord van mijn schip ter inzage Jk nota is", zo voegde de sint er nog aan toe", weliswaar in hel Spaans gesteld, maar dat mag de pret niet drukken". Het ziet er naar uit dat de Nederlanders revanche aan het nemen zijn. Een jaar of wat geleden lag elke Belg krom om de moppen over ons, Nederlanders. Wij zouden zuinig zijn, gierig, vervelend, stijf en hooghartig. En nu? Nu vertellen wij dagelijks moppen over de Belgen. En eerlijk gezegd: ze komen er niet goed uit, onze beste makkers aan de andere kant van de grens: niet erg intelligent enzovoort. Natuurlijk is dat allemaal overdreven. Maar we lachen er wel om! „Weet je hoeveel Belgen er nodig zijn om een schip te water te laten", vraagt de kastelein met een olijk gezicht. De klanten aan de bar halen hun schouders op. Weten zij veel- Gehoord in deze verkiezings tijd: mijn achterban is wel wat stap. maar dat geeft niet lieve pop, spring maar achterop, spring maar achterop, spring maar ach terop. Sinterklaasperikelen in Goes: Hoort wat rommelt daar kinde ren PS: hebt u al partij gekozen? „Vierduizendenëën", zegt de kas telein triomfantelijk. „Een om de fles champagne vast te houden en de andere vierdui zend om het schip er naar toe te gooien". Dan komen de klanten los. Hij haalt gewoon die grote plank voor zijn hoofd weg en legt die over de sloot...". Toch blijken er Belgen te zijn die die mopjes kunnen verwerken In de Belgische loodsensociëteit aan de boulevard in Vlissingen zegt de Nederlander die achter het buffet staat over de Vlaamse- grappen-epidemie: „Ze lachen er allemaal even hard om. Ik vertel die mopjes over die Belgen te gen die Belgen en omgekeerd ver tellen zij weer verhalen over Ne derlanders. Ze draaien het gewoon om Als ik bijvoorbeeld die rnop ver tel over het toppunt van luchtver vuiling, een Belg aan een para chute. dan zeggen die loodsen even later tegen elkaar: weet jij wat het toppunt van luchtvervui ling is? Een Hollander aan een parachute". De heersende grappenepidemie is te beschouwen als een antwoord van de Nederlanders op de mop pen, die alweer tijden geleden aan de andere kant van de grens werden getapt door de Vlamin gen. In die grappen waren de Nederlanders het mikpunt. Die anti-Nederlander, of we kunnen beter spreken over Hollander moppen hadden als hoofdthema de gierigheid. De Vlaming Walter van" de Broeck (31) stelde er zelfs een boekje van samen. Hij verzamelde ze te hooi en te gras en aan de tapkast. Het boekwerk je onder de titel "Een cola en zes rietjes' bereikte maar liefst vijf entwintig drukken. Walter van de Broeck: Onlangs las ik in De Gazet van Antwerpen: Twintigjarige ging te voet van Lourdes met 30 kg bagage en slechts 300 fr Kijk, zoiets zou nooit in een Nederlandse krant kunnen staan omdat elke Neder lander met 30 kg bagage en een bedrag ter grootte van 300 francs de wereld rondreist- Voor Nederland is het de ge woonste zaak van de wereld. Voor ons een roekeloze daad". De gie righeid van de Nederlander komt duidelijk tot uiting bij de kwestie van hettr akteren. zo heelt Wal ter van de Broeck vastgesteld. „Een Vlaming zal niet gauw aar zelen om je een glas aan te bieden. Bij de Nederlanders lokt dit gebaar echter nogal eigenaar dige reacties uit. Hij denkt: a. die man is gek b. die man is homofiel, c- die man houdt mij vo: r een ander d. die man is stinkend rijk of e. die man wil rr„; in een of ander duister zaak je betrekken". De Vlaming rea geert daarentegen heel anders. Die biedt je een glas aan. maar hij verwacht wel dat je er hem op jouw beurt een zult aanbie der,. Eigenlijk is dat een krank zinnige bedoening", geeft Van den Broecke toe, want uiteindelijk heeft iedereen betaald wat hij gedronken heeft. Maar het schept wei een sfeer van vriendelijk heid". Er. dan nu ter afwisseling enkele Beigische grappen over de Hol landse zuinigheid, cq. gierigheid. Weet je hoe de Hollandse po litie een betoging uiteendrijft? Ze rammelen gewoon met de col lectebus. In Lourdes is alweer een mi rakel gebeurd. Zo.„? Ja. ze hebben een gulden ln de collectebus gevonden. Weet je waaraan men een Hol lands zeeschip kan herkennen? Er vliegen geen meeuwen achter. Weet je hoe een Hollander een biefstuk bakt? In Dreft, opdat hij niet zou krim pen- Onlangs zijn de inwoners van de Westduitse provincie Oost-Fries land geruime tijd het mikpunt geweest van spotternijen. In dit geval was het de stuursheid van de bewoners, die in de grappen werd uitgespeeld. Een socioloog heeft bij die gelegenheid een on derzoek ingesteld naar het on- staan van de mopjes- Hij legde de grappen uit als een verweer van mensen, die moeite hebben om met hun eigen tekortkomin gen klaar te komen. Zo dan weet u dat ni u zelf weer eens ln vertellen van een anti- Ie! ook als n Belgenmop- Mêmw$ VOOR DIENSTEN AAN DE SAMENLEVING I NAUWER SAME! LrifcVLEUR De diocesane pasto rale raad van het bisdom Breda wil de vermogens van de parochiële cari- las instellingen benut zien voor dien den, die de kerk kan verlenen aan de samenleving. De raad liet dat dat vrij dagavond weten aan het eind van een dkcussie, die men in Etten-Leur hield over het onderwerp 'Kerk en samenle- hnf. Besloten werd, dat de decanale Megaties die in de DPR zitten, met ee cantasinstellingen zullen spreken «ver de benutting van de vermogens voor dienst aan de samenleving. De raad was verder van oordeel, dat „Lnu tig zijn, als de parochiële ratasinsteHingen - voor zover dat met gebeurd is binnen eenzelf- m regio, nauwer met elkaar gaan samenwerken. Ook meende de raad, uj asi goed zou zijn een prioriteiten- Kuana vast te stellen voor de beste- carïtasgelden. Een voor st uit de vergadering om het stand- ■S® als aanbeveling naar .ppa^InstelliDgen te sturen, werd -2™Taard- Vooral dr. A. Blommer- Lff" van Zeeland, keerde zich Egen 081 voornemen. Hij stelde, dat tien nrn^ï6" ,met gemiddeld vijf- Wsslncpn vei"°Sen B. en w. van verhoeini- om®6", r?lai' met deze ten kosten v,°°ï te gaan" Dc Seste- horine „n T. levens°nderlioud, ver- uit voorh'Llenaalar/-SSen en de daar" «We Sn Tudl,? !Jging van de s°" tie aan de «Ïïi i^ ns de informa- Smaakt waar£ het™®?6 begTOting 1263on K^ m,het mtgavenbedrag gelijke begrofi.dan ln de oor" de één-per- ƒ114,— per """P een bedrag van ós ySSLw gunstlg advies o\ bracht. verhoging uitj 'ADVERTENTIE) de instellingen zelf zich eerst moeten uitspreken over de vragen rond de vermogens en hij vond het onjuist, dat de DPR zonder meer een aanbeve ling zou doen. Dr. Blommerde wees erop, dat de caritasinstellingen zich nogal ge schrokken toonden toen ze onlangs de vraag voorgelegd kregen of ze voor de financiering wilden zorgen van in- dienststelling van een 'vrijgestelde', die zich met werk op maatschappelijk terrein zou gaan bezighouden. Deken Blommerde: „Het moet van de basis zelf komen. Daar moet een mentali teitsverandering plaatsvinden. Deze raad moet niet zonder meer uitspra ken doen en die als aanbevelingen naar de caritasinstellingen zenden. Pastoraal werk Dc discussie over de benutting van de vermogens van caritasinstellingen kwam op gang naar aanleiding van vragen vanuit de raad over de moge lijkheden mensen uit de parochies op fe leiden voor pastoraal werk. Daar werd op ingehaakt door leden van de DPR, die duidelijk maakten, dat het geld van de instellingen gebruikt zou kunnen worden om werkers in kerke lijk verband in dienst van de samenle ving te betalen. Eerder tijdens de vergadering hield de raad zich bezig met andere vraag stukken, die op de plaats van de kerk in de samenleving betrekking hebben. Daarbij liet een aantal leden van de DPR weten, dat de kerk zich naar hun oordeel duidelijk moet maken aan de samenleving en dat de ambtsdragers zich duidelijk moeten uitspreken over belangrijke maatschappelijke vraag stukken. Een andere groep in de raad was van mening, dat de ambtsdragers zich moeten onthouden van directe uitspraken, maar dat zij actiegroepen, die zich met problemen bezighouden moeten inspireren en activeren. „De kerk moet bij monde van de ambts dragers niet te snel doorstevenen naar een bepaalde actie of uitspraak", zo werd van de kant van de tweede groep gesteld. „De mensen aan de basis moeten zelf beslissen wat de praktische consequenties van hun ge loof zijn", Met name van de kant van een aantal jongeren werd naar voren gebracht, dat de kerk aandacht moet besteden aan meditatie in de kerk. Gesprekslei der J. Huijsmans: „Er moet relatie zijn tussen bezinning en actie". (ADVERTENTIE) OP UW WINTERSPORT VAKANTIE ONMISBAAR Ook verhuur van schoenen en ski's IfUSSEMGEN BISSCHOP H. ERNST VAN BREDA: DIOCESANE RAAD OVER KERK EN SAMENLEVING ETTEN-LEUR ..Niet alleen tekort in sociaal bewustzijn, ook gebrek aan voldoende verantwoord inzicht heeft de kerk soms verhinderd te spreken en te handelen op momenten, waarop dit had moeten gebeuren. Gestreefd moet worden naar een werkelijk en gagement van de kerk met het maat schappelijk gebeuren, zonder bevoog ding van de zijde van de kerk, die trouwens onaanvaardbaar zou zijn". Dat zei bisschop H. Ernst van het bisdom Breda vrijdagmiddag in zijn openingswoord bij de eerste vergade ring van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Breda. De raad sprak vrijdag in Etten-Leur over het onder werp 'Kerk en Samenleving'. Monseigneur Ernst stelde in zijn ope ningswoord, dat de pastorale arbeid van de kerk gericht moet zijn ob een geloofsleven, dat het kenmerk draagt van het sociale. „Verkondiging en li turgie, catechese en pastorale zorg zullen dienstbaar moeten zijn aan een geloof, dat sociaal bewust is. Vervolgens zal de kerk toegerust moe ten worden om zich bezig te kunnen houden met de vraagstukken, waar voor de hedendaagse samenleving fei telijk gesteld is. In de kerk zijn tot nu toe de theologische en pastorale kunde sterker tol hun recht gekomen dan de sociale vaardigheid. Toch is onder de leden van de kerk veel sociale kunde aanwezig. Maar zij wordt niet gebruikt in het kerkelijk leven zelf. Ook dit is weer een reden om veel meer mensen te betrekken in het kerkelijk leven. Zo kan een groter evenwicht worden geschapen tussen theologische en pastorale kunde en sociale bekwaamheid en zal de kerk beter in staat zijn om haar plaats in de hedendaagse samenleving in te ne-' men", aldus de bisschop. Communicatie In het begin van zijn openingsrede noemde bisschop Ernst een andere reden, waarom naar zijn oordeel veel mensen bij het kerkelijk leven betrok ken moeten worden. „De Diocesane Pastorale Raad wil de gezamenlijke verantwoordelijkheid tot uitdrukking brengen, die de bisschop, zijn mede werkers in het pastoraat en alle ande re leden van de geloofsgemeenschap, ieder op zijn eigen wijze, dragen in dienst van het evangelie van Jezus Christus", aldus bisschop Ernst. En verder: „Door de samenstelling van de raad worden vertegenwoordi gers uit de decanaten bijeengebracht en samengebracht me: afgevaardigden van organen van het bisdom en van de raad zelf. zodat communicatie tot stand kan komen van hei geen ter plaatse en in diverse geledingen en organen in het bisdom leeft". Mon seigneur Ernst wees erop, dat de mogelijkheid om de communicatie te verbeteren vergroot wordt door de aanwezigheid van deskundigen en gas ten in de Diocesane Pastorale Raad, „terwijl vertegenwoordigers van ande re kerken en levensbeschouwingen het verband waarin communicatie ge schiedt verruimen". De bisschop stel de. dat de raad de verbinding met de katholieke kerk als geheel behartigt, „wat niet wegneemt, dat deze commu nicatie in het bijzonder aan de bis schop als taak gegeven wordt". Bisschop Ernst maakte duidelijk, dat het de opzet, is om de uitvoering van het pastorale werk en de vorming van het beleid in de raad bij elkaar te brengen, „opdat enerzijds het werk zelf het beleid zou voeden en ander zijds het beleid tot uitvoering komt' (ADVERTENTIE) ETTEN-LEUR De diocesane pasto-i rale raad heeft vrijdag op zijn verga-i dering in Etten-Leur een motie aange-i nomen, waarin alle katholieke christe nen van Zeeland en West-Brabant worden opgeroepen bij de verkiezin gen voor een nieuwe tweede kamer op 29 november hun stem uit te brengen. Het voorstel hiertoe werd gedaan door de perschef van het bisdom Breda, de heer F. Oudejans. De motie werd met 33 stemmen voor. 16 stemmen tegen en 10 onthoudingen aangenomen. ETTEN-LEUR ln de komende tijd rijdt door het bisdom Breda een feestelijk beschilderde bus, die als mobiele basis moet die nen voor de jongerenwerkgroep van het bisdom. De werkgroep wil vanuit de bus contact leggen met en diensten verlenen aan jongeren, die In het bisdom actief zijn in de kerk en samenleving. Het rijdende discussie- en infor matiecentrum wordt in november en december 'uitgeprobeerd' in Zundert. Den Hout. Goes en Roosendaal. Tijdens de 'try-out' is in de bus documentatie verza meld over het onderwerp medita tie. De jongemwerkgroep kocht de bus half oktober met financië le steun van het bisdom voor ƒ2.000,Het in 1959 gebouwde voertuig werd in de herfstvakan tie geschikt gemaakt om rijdend discussie- en informatiecentrum. In de voorbereidingsper. :tfe be sloot de jongerenwerkgroep dat de bus ten dienste m>:-" staan van jongerengroepen in he: 'rs- dom Breda ten behoeve van zinning en actie'. Het mobiele centrum staat in het weekeinde van 9 en 10 december in Gos». Op de foto: bisschop K. Ernst van Breda en leden van de jonge renwerkgroep bij hun aan winst. kMo.nde\

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7