PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkgevers: zeer teleurgesteld REGERING BESLUIT TOT EEN PRIJSCALCULATIE BESCHIKKING Brabant zit met grote onzekerheden over Reimerswaal en tweede luchthaven MAANDAG WEER GEHEIM OVERLEG IN PARIJS Kerkradenaar bekent moord op jongen (10) Vandaag in de krant... PEILDATUM 15 AUGUSTUS OF 1 SEPTEMBER J.L. Zwarte Piel Motief nog niet bekend lÜe jaargang - no. 273 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 november '72 PERON TERUG IN ARGENTINIË BUENOS AIRES - Na 17 jaar ballingschap heelt de vroegere irgtntifme president Juan Peron pi Ir en weer voet op Argentijnse totem gezet. Op de foto, midden in juichende Peron. rechts naast hem lose Rued, leider van het gro-Peron comité. (Zie ook pag. 11). KISSINGER EN LE DUC THO: WASHINGTON (RTR) Het geheime vredesoverleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam wordt maandag in Parijs hervat, zo heeft het Witte Huis vrijdag bekendgemaakt. Henry Kissinger, die namens Amerika onderhandelt, reist zondag naar de Franse hoofdstad. Vrijdag voerde hij over leg met president Nixon in diens buitenveblijf te Camp David in Maryland.. Zijn Noord Vietnamese tegenspeler, Le Due Tho, arriveerde vrijdag in Parijs, na onderweg besprekingen te hebben gevoerd in Peking en Moskou. Volgens de woordvoerder van het Wit te Huls, Ronald Ziegler, zal de ge-| spreksronde verscheidene dagen en misschien nog langer duren. Het doel is overeenstemming te bereiken over laatste punten van een bestandsak- soord waarover de twee partijen het Md vorige maand in grote trekken mis waren geworden. Ziegler verze kerde dat de VS 'met een constructie ve instelling" aan de conferentietafel tullen plaats nemen. feu Amerikaanse kant zullen behalve Kissinger diens plaatsvervanger, gene raal Alexander Haig, de onderminister van buitenlandse zaken William Sulli-' ven die speciaal belast is met Aziati sche zaken en drie leden van het bu- ™r d? nationale veiligheid van Witte Huis aan de besprekingen reeaemen. Le Due Tho zal worden bij- sesaan door Xuan Thuy, de leider ran fe NoordVietnamese delegatie bij «t officiële vredesakkoord in Parijs. aankomst in Parijs dat de Verenigde Staten zich volledig moeten schikken naar het ontwerpakkoord dat met Kissinger is bereikt willen ze een sne- le vrede in Vietnam bereiken. Hij eiste ook dat Washington alle bombarde menten in Vietnam onmiddellijk stop zet. „Ik kom naar Parijs om opnieuw met Amerika te onderhandelen opdat zo spoedig mogelijk wordt geregeld dat het akkoord wordt getekend". Tho sprak niet over de waarschuwing die de Noordvietnamese delegatie donder dag uitte dat de komende gespreksron de beperkt moet blijven tot een bij eenkomst. Hij had het over onderhan-1 delingen zonder daarbij een tijdslimiet vast te stellen. Kringen die in nauw contact staan met de Noordvietnamese onderhande-j lingsdelegatie in Parijs zeiden vrijdag dat Moskou en wellicht zefs Peking er bij Tho op hebben aangedrongen enige matiging te betrachten in de gespreksronde. IJsland en Engeland zullen van 26 tot 29 november in Reykjavik gaan praten over de visserij grenzen van IJsland, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken vrijdag bekendgemaakt. Hij zei te verwachten dat het overleg op ministerieel niveau zal worden voerd. Tbs vertelde verslaggevers gisteren bij Tho Deel van buit kruidendokter gevonden Bouwbond SLÏÏ*®™ SKV I™?01, Ie werkgevers Zeesluizen ïSff*delnlni! ont- bij de houw ga-ng van zaken zen in Zeebruid zeesIui" en ultvnBrri i Opdrachtgever nu w[to rtl ^?Uldigen elkaar duurder »r°ject veel Nieuws uit Zeeland op pagi- 113 2,5, 7, 9, 10 en 11. Binnen- en buitenland op Pagina 3, 13 en 27. Sport op pagina 14 en 15. Radio en tv op pagina 25. Pagina 3,13 en 25. Paj breken'"b'* .voo™chtig wken. bedachtzaam bou- 21 r0hfhKwekimm sicism Z Neo-clas- Sn de 14de tentoon. mn de raad van fwopa. m Londen; Lemmen nit de Kerken. EINDHOVEN (ANP) In de loop van vrijdag heeft de rijkspolitie, vermoe delijk nabij Vessem, een gedeelte van de buit van kruidendokter Willem van de Moosdijk teruggevonden. Ook de tas is terecht. Hierin bevonden zich 200.000 Belgische francs en 12.000 gulden in coupures van honderd. Los daar van is nog eens 30.000 gulden gevonden. De politie beschikt over aanwijzingen dat er nog meer geld verborgen is. Met het oog op mogelijke 'goudzoekers' wil de politie niets meedelen omtrent de precieze vindplaats van het geld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De regering heeft gisteren aangekondigd een prijscalculatiebeschikking met als peildatum 15 augustus of 1 september j.l. te zullen uitvaardigen. De werkgeversorganisaties hebben zich hierover zeer teleurgesteld getoond. Zij menen nu geen machtiging te hebben tot onderteke ning van het centraal akkoord en willen zich eerst met hun achterban beraden. Enig uitstel van het afrondend gesprek met regering en vakbeweging, dat voor woensdag 22 november was gepland, is waarschijnlijk. De regeringsbeschikking, die begin volgende weck wordt afgekondigd, komt er op neer dat de winst der ondernemers per eenheid produkt constant moet blijven. De regering ziet deze bepaling als een formalise ring van wat hierover in het centraal akkoord wordt gesteld. De onderne mers menen daarentegen dat hiermee de basis van de prijsparagraaf in het akkoord is weggevallen, namelijk de vrijwilligheid. De raming voor de prijsstijging in j 1973 was aanvankelijk 5,75 procent. In de loop van deze week, toen het prijsoverleg van regering met werkge- j vers op gang kwam, werden stijgin-1 gen van 1,5 of 2 procent genoemd, i dus tot achtereenvolgens 6,25 en 7,75 procent. Nauwkeuriger ramingen, ge baseerd op de waar te nemen stijgings tendens van dit najaar, hebben ech ter geleid tot een cijfer van 8 procent. Die stijging zou bereikt worden als er niet zou worden ingegrepen. De ondernemersorganisaties vinden „dat de regering een hoogst teleurstel lend en onverstandig besluit heeft ge nomen". Zij zeggen: „Met haar prijs maatregel doorkruist de regering het door de sociale partners ontworpen anti-inflatiebeleid voor 1973, neerge legd m het ontwerp-centraal akkoord en overeengekomen met het kabinet". Aldus een verklaring van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden. De centrale verbonden van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf onder schrijven dit standpunt. D"; Geen machtiging „Er is een nieuwe situatie ontstaan, waarin de verbonden geen machtiging hebben het centraal akkoord te onder tekenen", aldus de ondernemers. Over leg met de achterban is nodig en mogelijk uitstel van het laatste ge sprek met regering en vakbeweging. Men vindt dit nodig om tijd te krij gen voor een zorgvuldiger positiebepa ling. Van de zijde van de vakbeweging werd vrijdagavond onder meer ver klaard dat nu is gebeurd wat al werd verwacht. Men zag geen andere maat regel als mogelijk. Van de zijde der consumentenorganisaties toonde men zich verheugd over de maatregel. Vakbewegingskringen menen niet dat de kans op uiteindelijke ouderte kening van het centraal akkoord nu is verkeken. Minister Langman, die met staatssecretaris Oostenbrink de bij zonderheden over de beschikking mee deelde, zei het te betreuren als het akkoord niet rond zou komen. „Deze: maatregel is bedoeld om een dam op! te werpen tegen de inflatie. Die dam wordt opgeworpen voordat het cen traal akkoord in werking treedt". Minister-president Biesheuvel onder-' streepte het kabinetsstandpunt dat de! prijscalculatiebeschikking mets anders! is dan waartoe de ondernemers zich m het centraal akkoord hebben ver-: plicht. Voor een algemene prijsstop,! waarom onder anderen oppositieleider' Den Uyl heeft gevraagd, voelt de rege- i ring niet. Dan zouden ook degenen j worden getroffen die zich wél goed! hebben gedragen en hun prijzen nieti te veel hebben verhoogd. In dat geval I zou het invoeren met terugwerkende I kracht ook moeilijk zijn. Controle Voor de controle van de prijzen, die I (Zie slot pag. 3 kol. 4) KERKRADE De 21-jarige Kerkradenaar J. M. heeft be kend, dat hij donderdagavond de 10-jarige Jozef Arnold Sister mans uit Kerkrade om het leven heeft gebracht. Het motief van M. tot deze daad is nog niet be kend. Ook de juiste doodsoor zaak kon nog niet worden vast gesteld. Beide jongens hoorden bij een clubje, dat achter een boerderij in Kerkrade een oud personenbusje tot clublokaal had ingericht. M. was de oud-; ste, Jozef de jongste van de; groep. Toen het jongetje donderdagavond niet thuis kwam, zijn de ouders tot diep in de nacht met een zoekactie be zig geweest, waarbij ook de vriendjes werd gevraagd of zij iets wisten over hun zoon. Ook M. werd door de ou ders van Jozef gevraagd waar -hun zoon was M. is daarop 's avonds nog met de ouders gaan zoeken naar het jongetje. Pas om half \v:r 's nachts werd de politie over de vermissing van de jongen geinformeerd. Deze vermis sing werd meteen ook doorgegeven aan de rijkspolitie. Vrijdagmorgen werd de speuractie voortgezet. Intussen waren ook alle vrienden van het slachtoffer gehoord. Hierbij stuitte de Kerkraadse-recherche op tegenstrijdige verklaringen van J. M.. die door anderen werd aangewe zen als de persoon, die het laatst sa men met Jozef Sistermans was gezien. Hierdoor ontstond het vermoeden dat er een misdrijf In het spel was. M. werd aangehouden, bekende tegen half zes vrijdagavond en duldde de plaats uit, waar hij het lijk verstopt had. t Diep onder het stro in de varkensstal I werd op zijn aanwijzing het slachtof fer ontdekt. De stal ligt op tien meter afstand van de bus. De doodsoorzaak1 is nog niet vastgesteld. KISSINGER ZOU WILLEN AFTREDEN WASHINGTON AFP-DPA-RTRTn de Verenigde Staten doet het gerucht de ronde dat Nixons adviseur voor het buitenlands beleid, Henry Kissin ger, zal aftreden en vooratter van de Rockefeller-stichting zal worden. Hij zou zich terug willen trekken als Nixon op 20 januari aanstaande zijn tweede ambtstermijn begint. Naar aanleiding van een radio-uitzending, waarin dit bericht werd voorgelezen, liet het Witte Huis weten dat het slechts om 'geruchten en speculaties' gaat. Het verhaal kon niet definitief ontkend of bevestigd worden. Woord voerder Ziegler zei dat Kissinger zijn plannen te zijner tijd wel bekend zal maken. Nixon voert op het ogenblik in zijn buitenverblijf Camp David besprekin gen over de voorgenomen reorganisa tie van zijn kabinet. Hij ontvangt dezer dagen alle leden van zijn kabi net. die op Nixons verzoek allen hun ontslag hebben aangeboden zodat de president de vrije hand heeft bij het vormen van een nieuwe regering. Al leen minister van defensie Meivin Laird heeft zelf al laten weten dat hij niet zal terugkeren in het Pentagon. Als zijn meest, kansrijke opvolger geldt de huidige staatssecretaris van defensie. Kenneth Rush. DEBAT OVER ONTWIKKELING ZUIDWEST-NEDERLAND „ER MOETEN NU MEER GEGEVENS BOVEN TAFEL" r redacteuren) - Zoveel is gisteren i (Van een DEN BOSCH de staten van Brabant wel duidelijk gemaakt, dat het er voor het college van g-s. van deze provincie de laatste tijd niet eenvoudiger op is geworden om duidelijke beleidslijnen uit te zet ten naar de toekomstige ontwikkeling in Zuidwest-Nederland. Met leven-gro te onzekerheden rondom zoiets als een Reimerswaalproject en eventuele plan nen voor een tweede nationale lucht haven werd een debat gehouden over de positie van Brabant in de ruimte lijke structuur in het deltagebied. Eigenlijk kwam er alleen deze conclu sie uit: „We hebben nog veel meer ge gevens nodig. Er zullen resultaten van studies boven tafel moeten komen. We vragen u nu alleen in grote lijnen met onze conclusies In te stemmen". Het debat spitste zich toe op twee rapporten over het deltagebied: het zogenaamde 'paarse boek', de visie van de rijksplanoligsche commissie en de 'ontwikkelingsschets 1971' van de pro vincie Zeeland. Het Brabantse college had over beide rapporten ex memo randum gemaakt, een praatstuk, waar in twee im het oog springende stellin gen werden aangevoerd: 1. „Een be perkt aantal grotere zeehavengebieden verdient de voorkeur boven een gro ter aantal kleinere projecten. Om vang van de behoefte aan zeehaven- terreinen en het ontwikkelingstempo moeten nader worden onderzocht": 2. „Gelet op de prognoses omtrent de Zeeuwse en Brabantse arbeidsmarkt zal de aanleg van Reimerswaal wel licht reeds voor 1980 mogelijk zijn". Dat stond er op papier. Maar in het debat werd dat jaartal 1980 op zijn minst gerelativeerd. Verschillende woordvoerders van fracties zagen het echt niet zitten. En ook gedeputeerde J. D. van der Harten moest in zijn antwoord toegeven dat hij over het temDO van de uitvoering van een Rei- merswaaïhaven in welke vorm ook zo zijn twijfels had. .hoezeer wij die ontwikkeling ook voorstaan". In de staten mondde de discussie op een gegeven moment uit op de vraag: „Hoe is de samenhang tussen de pro jecten 2e nationale luohthaven, Rei merswaal en Moerdijk? Welke priori teit denkt u te stellen?". De D'66-er drs. G. M. M. van Dam kwam ermee en hij kreeg er eigen- i lijk geen antwoord op. .Daarvoor heb- ben we juist die studie nodig", legde gedeputeerde Van der Harten uit. „Reimerswaal is een van de basispun ten van het streekplan voor West-Bra bant en dat hebben we nog niet los gelaten. We moeten eerst uitmaken of de 2e nationale luchthaven ons uit komt. Er moet willen wij er ons j een beeld van kunnen vormen, zeker aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Het gelijktijdig uitvoeren van beide projecten zal inderdaad grote I problemen opleveren". de opvattingen van g.s. in het memo randum in zoverre verder uitgewerkt dat hij .nergens in het deltagebied betere condities voor een nog nood zakelijke havenontwikkeling had ge vonden dan in het Reimerswaalplan De grootste ontwikkeling ligt immers tussen Antwerpen en Rotterdam, de oostas. Baaihoek, Schelde-Rijnverbin- ding, Zoomweg: het gaat daar het snelst op de meest natuurlijke ma nier. De arbeidsmarkten van Zeeland en westelijk Brabant zijn ermee ge diend en wanneer men zoekt naar een afdleiding van de druk op de rand stad Holland, dan moet op die oostas het eerste onderzoek worden afge stemd". De heer Maeijer zette zich in dit verband af tegen een centrale weg door Zeeland- „We moeten de Zoom- weg versneld aangelegd zien te krij-1 gen", stelde hij voor, terwijl hij even I kwijt moest dat de Ontwikkelings schets van Zeeland te veel 'ik-gericht' is. En verder: „Wij steunen de plan- nen voor een vaste oeververbinding Westerschelde. Maar dan mogen we van Zeeland toch verwachten dat men daar fneer begrip opbrengt voor het Reimerswaalplan". Het zat de Brabantse staten danig dwars dat het Reimerswaalplan in de Zeeuwse schets maar met één regel was vernoemd. Drs. K. Musch (vvd): „Zeeland ziet Reimerswaal als een Brabants probleem. Men gooit eigen lijk de deur dicht". Dit conclusie draaide gedeputeerde Van der Harten later een beetje tenig. Voor hem en ook voor verschillende statenleden is het hard nodig dat het overleg met de buurprovincies en ook met België beter op poten moet worden gezet. Ook daarvoor werd aandacht gevraagd. Of dat overigens moet door een gecombineerde Brabants-Zeeuwse statencommissie op te richten, zoals de heer D. J. Boot 'pak> voorstelde, werd vooralsnog betwijfeld. Over één ding was men het roerend eens: „De j economische ontwikkeling in het del tagebied zal moeten worden afge-1 siemd op de aanwezige arbe'ismarkt". Of zoals gedeputeerde Van der Harten het zei: „We moeten niet doen wat er kan, maar wat noodzakelijk is". r |e polluek in Nederland 1972 heelt amusante ij&E&l 'rek^en tvri is vooral een UgPAf zwarte pietenspel. Dat be- gon al bij de kabinet seriate, tog., ds '7ü-mlnlg(er* uitstapten en de overgeble venen bes- huldigend de vinger wezen naar Droes en De Brauw. zij waren de oorzaak en op da', ogenblik hadden zij de zwarte piet in handen. Maar ze wis ten snel een antwoord te vinden en beschuldigden hun oude makkers op het stuk van loon- en prijsbeleid: dA4r hadden Biesheuvel en de zijnen ge faald, Juist de DS '70 minister» had den dat ontdekt, beweerden ze. vooral daarom waren v. weggegaan. De ge vreesde kaart lag weer bij het kabinet. Gelukkig ontdekte Wiegel een moge lijkheid om de kaart terug te spelen: via een lijmpoging door een buiten staander. oud-minister Scholten. Dat mislukte, daarop moest tot het ons-er mijdelijke worden besloten: voortzet ting van het beleid met een geredu ceerd kabinet-Biesheuvel plus kamer ontbinding en verkiezingen. Maar daarmee was het spel nog lang niet uit, het begon toen pas goed. De vraag werd namelijk: zou dit nieuwe kabinet-Biesheuvel ln feite een demissionaire groep een sociaal akkoord kunnen afsluiten? Dat akkoord zou neerkomen op een afspraak tussen bedrijfsleven twee partners: ondernemers en vakbonden en de regering ter beteugeling van lonen en prijzen, opdat de inflatie in de hand kon worden gehouden. Nee. zei de oppositie, geen sprake van, een dergelijke belangrijke beslissing mag het kabinet-Biesheuvel niet nemen, eerst verkiezingen, daarna een nieuw kabinet en pas dan kan een sociaal ak koord worden afge sloten. Om aan dit argument kracht bij te zetten wees ae oppositie op de miljoenennota en de begroting voor 1973: een kabinet dat deze voorstellen deed kon geen sociaal akkoord afsluiten, vond zij. De zwarte piet lag toen weer bij het kabinet. Het kabinet: het bouwde slim een onderhandelingspositie op in de kamer. Daar verklaarde het ernstig, dat. allerlei wensen van de oppositie niet konden worden ingewilligd. Voor een groot deel waren dat echter ver klaringen voor de show: in feite was men namelijk wel van plan om aller lei scheuten water bij de zure wijn te doen. maar dat zou pas gebeuren bij de onderhandelingen met hert be drijfsleven. Men deed derhalve in de kamer alsof men niets kon toegeven en de regeringspartijen deden daar braaf aan mee. Bij de onderhandelin gen met het bedrijfsleven bleek even wel dat wel degelijk concessies moge lijk waren, de regering deed ze ook en op dat moment lag de zwarte piet bij het bedrijfsleven. Als dat immers 'nee' zou zeggen, zou de verantwoor delijkheid voor het mislukken van een loon- en prijsbeleid d&ér liggen. Daar op bleek het bedrijfsleven bereid het akkoord te sluiten met dien verstan de dat men niet meer over 'sociaal' sprak maar over 'centraal', een cen traal akkoord. Groenevelt van de NW-Industriebond probeerde nog snel een tussendoortje, hij trachtte de NVV van het akkoord af te houden door terug te vallen op de aanvanke lijke verlangens van de vakbonden, maar deze poging liep op niets uit. Totdat vrij plotseling een nieuw ele ment in het spel kwam: de prijsstij gingen waren meer dan opvallend, zo dat oppositie en vakbonden de rege ring weer onder druk konden zetten. Er klonk twijfel over het akkoord: wat betekende dat? De cijfers over de prijsstijgingen deden het ergste ver moeden. namelijk dat het akkoord niet veel voorstelde. Zo kwam de zwarte plet weer bij het kabinet te recht. Opnieuw het kabinet: het aarzelde niet. de zwarte piet moest zo snel mogelijk weg, want de verkiezingen waren angstig dichtbij. Het reageerde direct maar voorzichtig, geen algeme ne prijsstop. want dan zou een deel van het bedrijfsleven de onderne mers de regering ervan kunnen be schuldigen dat het haar eigen centraal akkoord niet nakwam. Er werd der halve een verzachte maatregel overwo gen, een prijscalculatiebeschikking. Een handige zet: de vakbonden zou den er mee in hun schik zijn, de op positie zou moeten aantonen op tech nische gronden dat een dergelijke re geling onvoldoende is. alleen de on dernemers zouden er moeite mee heb ben. Op dat moment zitten we dan nu: de regering heeft inderdaad beslo ten tot een prijscalculatiebeschikking. met als gevolg dat de zwarte piet nu bij de ondernemers ligt. Zij zijn kwaad, maar kunnen eigenlijk niets doen. Als ze de maatregel afwijzen zegt immers heel Nederland: .Xtéér zitten de moeilijke jongens, zij zijn verantwoordelijk voor het niet-door- gaan van het akkoord". Vermoedelijk zullen de ondernemers dat risico niet willen nemen, ze sputteren tegen en zeggen da; de ondertekening van het akkoord zal moeten worden uitge steld, maar waarschijnlijk zullen ze de gang van zaken zij het zéér te genstribbelend toch wel accepte ren. Inmiddels is het dan 29 novem ber: verkiezingsdag en daarmee is de ze ronde van het spel afgelopen. Op basis van de dan gebleken politieke verhoudingen begint een nieuwe ron de. De politiek in Nederland is inder daad een bizar spel: ae zwart piet van lonen en prijzen vliegt sinds juli heen en weer. Biesheuvel heeft hem nog net vóór de verkiezingen kwijt ge speeld. de gehate kaart zit nu bij Bak kenist. Zo gaat dat in het Nederland van 1972. De Bondsrepubliek Duitsland en de Volksrepubliek China zullen op I de cember over en weer ambassades ope nen en zaakgelastigden benomen. Dit heelt de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1