Leidingstraat-tracé wordt opnieuw bekeken „Land van Saeftinge is erg veranderlijk" Alternatieven Zeeuws Coördinatieorgaan tracés leidingstraat en 380 kV-leiding 'De Schelde' bouwt ketel PZEM-centrale Sluiskil klaagt ©ver stofhinder en vuil kanaalwater ALMANAK CINEAST JAN DE KAM Vrije hand Ir. K. Drok overleden 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 NOVEMBEü Wj IN PETITIE AANGEBODEN AAN GS, PPD, ETI, TOT AI EN GEMEENTEBESTUREN GOES, KAPELLE EN BORSELE MR. VAN AARTSEN NAM DE PETITIE NIET IN ONTVANGST MIDDELBURG De voorzitter van het Zeeuws Coiirdinaticorgaan voor nutuur-, landschap en milieubescher ming, de heer A. Haandrikman uit Goes, heeft dinsdagmorgen In het pro vinciehuis in Middelburg namens de 23 bij deze instantie aangesloten vere- nigingen aan het provinciaal bestuur een petitie overhandigd over 'De Poel'. De petitie, waarin er op wordt aange drongen noch met de pijpleidingstraat van Brabant naar het Sloegebied, noch met de 300 KV hoogspannings leiding van Borssele naar Geertruiden- berg, het intieme landschap van de Zak van Zuid-Beveland, dat volgens de indieners nu nog een eenheid is en die mogelijk behouden kan,te doorsnij den, werd overhandigd aan de waar nemend-griffier mr. J. Kosters. De aanbieder van de petitie, die verge zeld was van vertegenwoordigers van verschillende bij het coördinatieor gaan aangesloten verenigingen, onder wei mevrouw Tineke van Oosten- Snoek. een van de twee samenstellers van het onlangs verschenen rapport "De Poel-eliminatie of conservatie?', kreeg geen gelegenheid deze aan com missaris mr. J. van Aartsen te presen teren: omdat het aanbieden niet was aangekondigd kwam de commissaris niet uit de vergadering met de gede puteerden. De heer Haandrikman voegde waarne mend-griffier Kosters bij het aanbie den toe dat de 23 verenigingen hopen dat het provinciaal bestuur ernstig nota van de petitie zal nemen: „Het werk in de Zak van Zuid-Beveland gaat heel diep ingrijpen in dit land schap. U kent Zeeland en ik hop dat u het liefhebt zoals wij het liefhebben". Daarna zette mr. Kosters uiteen wel ke procedure men had moeten volgen om mr. Van Aartsen de petitie ter hand te stellen. Later op de dag overhandigde de groep de petitie ook bij de PPD (Provinciale Planologische Dienst, het ETI (Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland), Total en de ge meentebesturen van Borssele, Goes en Kapelle- De petitie werd juist nu aan geboden omdat er tussen de dienst landinrichting, de plaatselijke commis sie en de vereniging landsschapsreser- vaat overleg gaande is over het be houd van het karakter van "De Poel' in het kader van de ruilverkaveling "De Poel-Heinkenszand'- Voor de situering van de tracé's voor de pijpleidingsstraat naar het Sloege bied en de hoogspanningsleiding van Borssele naar Geertruidenberg wor den in de petitie alternatieven aange dragen. Leidingstrook „Uitgaande van het feit dat de nu geplande leidingstrook zich op grond van economische en planologische motieven zal uitbreiden tot een lei dingstraat, stellen wij als alternatief een tracé voor aan de noordzijde van de rijksweg 58 en vervolgens langs de Slocweg". Als argumenten hiervoor noemen de 23 verenigingen: „Een pijp leidingstraat kan slechts op een be perkt aantal plaatsen door wegen ge kruist worden, hierdoor wordt de structuur van bet landschap doorbro ken. Deze eigenschap heeft een rijks weg ook. Door beide tracé's te koppe len kan deze doorsnijding tot eenmaal beperkt worden", zo stelt men. Door koppeling van het tracé met het rijksweg 58-tracé zou volgens de indie ners over een grotere oppervlakte ingrijpende verstoringen achterwege blijven. Een pijpleidingstraat bezit volgens de 23 verenigingen onder meer door de afmetingen zodanige eigenschappen dat deze eenvoudiger in het rationele landschap ten noorden van de rijks weg en langs de Sloeweg is in te passen dan in "het intieme en grillige landschap van de Zak van Zuid-Beve land ten zuiden van de rijksweg. Het tracé ten noorden van de rijksweg 58 en vervolgens door de Stellepolder. en langs de Sloeweg naar Total zou vol gens de indieners van de petitie niet langer zijn dan het huidige voorgestel de tracé. Op de foto: de voorzitter van het Zeeuws Coördinatieorgaan, de heer J. Haandrinkman. overhandigt mr. J. Kosters in de hal van het provincie huis in Middelburg de petitie over 'De Poel'. Slippende Belg kegelt bloembakken door winkelruit OOSTBURG Een süppende Belgi- streeks vier uur in de Brouwerijstraat sche auto zorgde dinsdagmiddag om- te Oostburg voor nogal wat ravage. Tijdens de slip ramde F. C. G. van der P. uit Knokke twee bloembakken, die op hun beurt drie grote spiegelruiten van de firma Zonnevijlle en De Sutter lieten sneuvelen. Aan de inventaris van de woninginrichtingszaak werd veel schade toegebracht. De auto werd ge heel vernield. De slippartij ontstond waarschijnlijk door een glad wegdek. Voor zowel de capriolen van de Belg als voor de gevolgen bestond veel pu blieke belangstelling. VLISSINGEN Dc NV Koninklijke Maatschappij 'Dc Sthrf. de' in Vlissingen gaat voor de NV Provinciale ZeeuwseEnmi* Maatschappij (PZEM) een stoomketelinstallatie bouwen m- een stoomproduktie van 590 ton per uur. Met deze order ai 'De Schelde', lid van de Rijn-Schelde-Verolme-groep h t bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. De stoomketelinstallatie wordt gemaakt voor de uitbreiding van d- naamde tweede conventionele elektriciteitscentrale bij Borsseic- J trale met een opwekkingseenheid van 190 Megawatt. Zoals békfu/r sloot de vergadering van aandeelhouders van de NV PZEM eind' i v - - van dit jaar tot de uitbreiding van de centrale. De installatie, die men nu gaat bouwen is gelijk aan die "Ds S-'-- in 1971 aan de PZEM leverde. De nieuwe stoomketelinstallali»"alc loop van 1975 worden opgeleverd. MEDEDELING IN RAAD BORSELE WEL OF NIET LANGS NIEUWE PROVINCIEWEG HEINKENSZAND Gedepu teerde mr. J. P. Boersma heeft aan de betrokken provinciale diensten opdracht gegeven om het ontwerp-tracé voor de lei- dingstrook/straat door Zuid-Be veland nog eens te bekijken. Burgemeester G. H. E. M. van Waes van Borsele deelde dit dinsdagavond tijdens de raads vergadering mee in antwoord op vragen van de raadsleden A. de 380 kV-leiding Als alternatief voor 'route (van de 380 KV hoogspanningsleioing stelt men een tracé voor ten noorden van de rijksweg 58 of een zuidelijk tracé door de Borsselepolder, Ellewouts- dijkpolder, polder Baarland, polder Hoedekenskerke en de Willem Anna Polder. Hierdoor zou doorbreking van de continuïteit van het landschap van de Zak van Zuid-Beveland voorkomen worden. „In tracé's van hoogspan ningsleidingen zijn weinig bochten mogelijk, zij kruinen daardoor beter in de rechtlijnige structuur van een rationeel landschap worden ingepast" aldus de petitie. Voorts tóngen de 23 verenigingen er bij de instanties die men de petitie overhandigde op aan een zeehavenin dustrie-uitbreiding ten oosten van Borssele niet uit te voeren, in ver band met het behoud van het land schap van de Zak van Zuid-Beveland. Tenslotte wordt in de petitie de hoop uitgesproken dat 'de waarde van van de schaarse goederen in onze westerse samenleving, dat 'landschap' heeft behouden blijft waarbij econo mische belangen ondergeschikt dienen te zijn aan milieubelangen". .eeuwse Vrijer De opvattingen van de mens wor den steeds vrijer. Dagelijks worden we met onze neus op de naakte feiten ge drukt- Het zal een ieder bekend zijn dat die vrijheden ook tot de adver tentie-kolommen van de dagbla den doordringen, maar soms gaat het toch echt iets te ver. Zo stond onlangs in de rubriek 'onze kleintjes' een advertentie. iraarvan de inhoud op zijn minst dubieus genoemd kan worden. ..Te huur. gem. zit-slpkamer. centr. verwarming met gebruik van douche en keuken of eventu eel kostganger." Kettingbotsing bij Vlakebrug VLAKE Bij een kettingsbotsing op de oprit van de Vlakebrug zijn dins dagmorgen twee personen C. van de B. uit Roosendaal en J- K uit Krabbendijke licht gewond gera Zij konden na behandeling in het Goese streekziekenhuis 'Bergzicht' naar huis gaan. Van de vijf bij de botsing betrokken automobielen wer den er vier helemaal vernield. Door de botsing was de rijksweg 258 geruime tijd versperd. Er vormden zich aan beide zijden van de Vlake brug lange files. De autobus van de lijn Goes-Terneuzen was genoodzaakt met een latere veerboot naar Perkpol- der over te steken. Het ongeluk ontstond toen een bestel auto komend uit Kruiningen bestuurd door de 32-jarige W. van N. uit Krui ningen op de oprit van de brug slipte. De bestelwagen kwam op de linker weghelft terecht en botste op een vrachtauto, bestuurd door de 28-jarige A- M. uit Kruiningen. Na de botsing kaatste de bestelauto weer terug op de rechterweghelft en raakte een per sonenauto, bestuurd door de 21-jarige A. C. T. uit Rilland en een personenau to. bestuurd door J. M. uit Krabben dijke. De vrachtauto was door de klap inmiddels ook op de verkeerde weghelft geraakt en botste op een personenbusje, bestuurd door de 20- jarige J. C. A. V uit Roosendal. De ravage was enorm. Alleen de personen auto van M. uit Krabbendijke werd licht beschadigd, de rest van de voer tuigen moest weggesleept worden. VMZ AAN MINISTER: 'KERNCENTRALE IN BORSSELE PAS IN BEDRIJF NA ONDERZOEK' MIDDELBURG „Hetgeen wij thans hebben vernomen heeft ons bestuur In de mening gesterkt, dat de inbedrljf- stelling van de kerncentrale te Borsse le in geen geval mag plaatshebben wanneer niet de grootst mogelijke zekerheid bestaat, dat er geen be drijfsstoringen zullen optreden, waar- bU een emissie van radio-activiteit plaats kan vinden", aldus het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land In een brief aan minister Boers ma van sociale zaken. Men vervolgt: „Wij dringen er derhal ve opnieuw op aan dat spoedig een onafhankelijke commissie van deskun digen een oordeel zal geven over de zekerheid van de kerncentrale Borssele en dat deze kerncentrale niet in be drijf zal worden gesteld, voordat dit onderzoek is afgesloten en de rappor ten zijn gepubliceerd". De VMZ kwam tot deze brief naar aanleiding van tütspraken van de di recteur van de PZEM. waaruit men opmaakte, dat bedrijfsstoringen in de nieuwe kerncentrale reeds als een vast gegeven worden aangenomen. De VMZ acht bijzondere waakzaamheid dan ook geboden, opdat tijdens deze ln de lucht, het water of de bodem terecht kunnen komen. Het bestuur van de VMZ schrijft.: „Wanneer de directie van de PZEM meent, dat de elektriciteitsvoorziening moet worden veilig gesteld in het geval van een storing in de kerncen trale, dan is dit uiteraard haar goed recht. Wij stellen daartegenover, dat absolute voorrang gegeven dient te worden aan het veilig stellen van de leefbaarheid in de wijde omtrek van de kerncentrale Borssele". „Wanneer in de aandeelhoudersverga dering alléén aandacht wordt geschon ken aan de economische gevolgen van bedrijfsstoringen, dan achten wij het onze taak u te wijzen op de mogelijk zeer ernstige gevolgen van bedrijfs storingen in kerncentrales", aldus de VMZ in het schrijven aan minister TOEKOMST BEMOEDIGEND (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG „Het belangrij ke van Saeftinge is dat het een op elkaar afgestemd geheel is. Aantasting van een onderdeel tje betekent vrijwel steeds aan tasting van dat grote geheel". Dat zegt schrijver-fotograaf-fil mer Jan de Kam (34), wiens Saeftinge-film vandaag in Mid delburg zijn eerste openbare vertoning beleeft. De 33 minuten beeld en geluid, ge maakt in opdracht van de Stichting Zeeuws Landschap, zijn bedoeld o/.i zoveel mogelijk belangstelling en waardering te kweken voor een zo langzamerhand uniek geworden ge bied, en daarmee te voorkomen dat de film ooit beschouwd zal moeten worden als een historisch docu ment. Het getijden- en schorrengebied van Saeftinge is het soort landschap waar in De Kam zich het meest thuisvoelt Dat bewijzen zijn boeken en films over de Waddenzee, het Deltagebied en de Biesbosch. Aan de rolprent over Saeftinge heeft hij ruim anderhalf jaar gewerkt. De Kam gebruikte het grootste deel van die tijd om zich uitvoerig te documenteren. „Ik moet me altijd eerst heel erg verdiepen in een onderwerp voordat ik er iets uit: kan halen. Het documenteren is veel belangrijker dan het eigenlijke fil men". De Kam heeft Saeftinge leren kennen als een 'ontzettend veranderlijk ge bied'. Het; landschap van Saeftinge is geen1 situatie van eeuwen, maar wis selt voortdurend onder invloed van het getij. De invloed van de getijden beweging op het landschap is dan ook een van de belangrijkste thema's van de film. „Het planten- en dierenleven is aan dat ritme volledig aangepast", zegt De Kam. „Alles in Saeftinge dankt zijn bestaan en dikwijls ook zijn ondergang aan dat getij". De Stichting Het Zeeuws Landschap liet de uitwerking van de filmop dracht voor het grootste gedeelte aan De Kam zelf over. Hij zegt die 'vrije hand' erg op prijs te hebben ge steld. De film over Saeftinge kwam tot stand zonder gedetailleerd draaiboek vooraf. De Kam: „Ik maak alleen wat aantekeninen. Films over planten en dieren kun je toch niet. vooraf regisse ren. Bovendien kom je in het veld dikwijls iets tegen wat veel illustratie ver is dan wat je van tevoren in je hoofd hebt. Een film als deze is echt iets wat al werkende ontstaat". Jan de Kam maakt; zijn films bij voorkeur alleen. Dat betekent dat hij zo'n 25 tot 30 kilo film- en geluidsap paratuur mee moet slepen, in een moeilijk begaanbaar gebied als Saef tinge beslist geen sinecure. Hij heeft er een gewoonte van gemaakt om van tevoren eerst op verkenning uit te gaan. „Ik ga dan kijken welke plekjes het beste zijn en op welk moment van de dag het licht het gunstigste is. Later ga ik dan terug om de film- en geluidsopnamen te maken". De Katn zegt voor zijn gewoonte om alleen te werken geen speciale reden te hebben. „Een vaste medewerker is uiteraard erg duur, ook al omdat je zo onregel- mati werkt. Soms ben je 's morgens heel vroeg op pad, een andere keer wordt het. ver in de avond" - De Kam maakt er geen geheim van dat hij aan de Saeftingefilm met veel plezier heeft gewerkt. „Ik heb meer dan een jaar in een zont/watergebied kunnen rondscharrelen. Dat vind ik fijn, te meer als het er zoals in Saeftinge nog redelijk rustig en rede lijk ongerept is". De Kam heeft aan zijn cineastische activiteiten niet de indruk overgehou den dat Saeftinge als natuurgebied j achteruitgaat. Hij gelooft dat. de 1 betekenis ervan zal toenemen, ook als de kwaliteit van het gebied zou terug lopen. „Over een aantal jaren is Saef tinge het laatste getijdengebied dat in Zuidwest-Nederland nog over is. Een dergelijk gebied is dan zo zeldzaam dat het in ieder geval betekenis blijft houden. Ook als het aantal planten en dieren in vergelijking met nu of vroe ger veel kleiner zou zijn". Jan de Kam, die op het ogenblik domicili heeft gekozen in' het Peel- dorp *Griendtsveen, kan op dit mo ment terugzien op een produktie van ongeveer tien films. Daarbij waren 'eigen produkties', zoals de zojuist in Brussel bekroonde film 'Waddenzee Vogelland', en televisie-opdrachten Hij vertelt sommige van zijn films af en toe in een 'on-af' stadium te ge bruiken bij lezingen om er achter te komen of de beelden bij het publiek overkomen zoals hij dat heeft be doeld. „Op deze manier kom je te weten hoe de mensen tegen je werk aankijken". Over de toekomst van Saeftinge is De Kam tenslotte niet pessimistisch ge stemd. Hij vindt het althans bemoedi gend dat de regering bij de besprekin gen over het Baallioekkanaal zoveel begrip heeft getoond voor het unieke karakter van het schorrengebied. Jager (vvd), I. A. van Royen (pvda/ppr) en H. Eversdijk (chu). Volgens de burgemeester zal vooral aandacht worden be steed aan de Borselse wensen ten aanzien van het tracé. Over een groot deel van de route dwars door Zuid-Beveland is in een ambtelijke werkgroep zoals gemeld overeenstemming bereikt. De ge meente Borsele heeft zich steeds met hand en tand verzet tegen het tracé vanaf de Poel naar liet Sloegebied- De werkgroep wilde een route noordelijk van Ovezande, Borssele zuidelijk v.v deze kern. gekoppeld aan het tracé voor een nieuwe provinciale weg naar kruispunt Vierwegen bij Kapelle. Burgemeester Van Waes herhaalde nog eens de argumenten van 'zijn gemeente. „Het is een planologische zaak die men in breder verband moet zien. Het is niet alleen de leiding, maar ook de provinciale weg", aldus de heer Van Waes. De opdracht om de Borselse verlangens nader te bestu deren is zo stelde de burgemeester gekomen na verzoeken van b. en w. van Borsele- Op voorstel van de CHU-fractieleïder Eversdijk zal het college van b. en w- de standpunten over de leidingstrook- straat op papier zetten en aan de raad toezenden. In een volgende ver gadering gaat men er dan voor de tweede keer over prater,. Dan wordt tegelijk een petitie van 23 orga nisaties over de Poel. de 380 Kv PZEMlijn en de leidingstraat behan deld. De heren Van Royen en De Jager, die aanvankelijk om een mon delinge toelichting vroegen, stemden met de suggestie in. Burgemeester Van Waes vertelde tij dens het 'Total-debatje' dat de raad in de volgende vergadering een voorstel krijgt om een gemeentelijke kö sie voor de planologie in te r£c Met name door WD ra Prdüs was daar herhaalde malen :z ï- vraagd. Examen Aan het Sint-NorbertusllyceumteS» sendaal slaagde voor avond-msw de heer W. M. C. J, Rouw te TERNEUZEN - In 72-jarige leeftijd ir. K. Druk otrrtt- den. De h door zijn onder meer en Hulster Ambacht, waaraan hjm 1938 tot 1965 als ingenieur m bonden. Samen met het inreriferé;- reau Van Hasselt en De Koran? mi seerde hij de heitle Na de oorlog was Ir. waarnei nieur van neuzen. Hij werd voor he: vrijnsle van het. kanaal Gent-Temeuza - door de oorlogshandelingen bïsh- België. De heer Drok was vette :rav te- trokken bij het realiseren ra cs haven van Yerseke a cultuurtechnische wer.<® in Zei- Hij wordt vrijdag in Dnaekord te- graven. BELANGENGEMEENSCHAP SPRAK MET B. M ff. „TONNEN VUIL DRIJVEN IN KANAALARMEN" SLUISKIL De 'Belangengemeen schap Sluiskil' heeft dinsdagavond bij b. en w. van Terneuzen geklaagd over een toenemende vervuiling van het Kanaal Gent-Terncuzen en stofhinder van bedrijven als de cokesfabriek. Op een bijeenkomst in de brandweer kazerne zeiden leden van de 'belangen gemeenschap', het contactorgaan van de inwoners, dat er 'vele tonnen' huis- en ander vuil in afgesloten kanaalar- men en bij de kanaaloevers drijven. Een olie-opslagbak bij het kanaalei land die regelmatig overstroomt, zou voor watervervuiling en stankoverlast zorgen, waarvan "met name bewoners van de wijk Kanaalziclit de dupe worden. De "Belangengemeenschap' toonde zich dinsdagavond niet tevreden met het antwoord van de gemeentepolitie op een brief aan b. en w. over de vervui ling. Volgens de politie viel het met het 'drijfvuil' wel mee. De 'Belangen gemeenschap' vindt echter, dat heel wat. schippers hrui vuil zonder meer overboord kieperen. Het kanaalwater is naar de mening van de leden 'erger dan inkt'. Burgemeester J. C. Aschoff erkende de problemen, al betoogde hij dat de vervuiling voornamelijk op het grond gebied van Sas van Gent ligt. De gemeente zal contact opnemen met deze buur-plaats en verder de hoofdin genieur-directeur van rijkswaterstaat om maatregelen vragen. De rijkspoli tie te water zou scherper op schip pers die de stortbepalingen overtre den moeten letten. Volgens wethouder A. Ramondt kunnen schippers hun vuil kwijt op de Schependijk in Ter- neuzen. de gemeentelijke reinigings dienst haalt het daar weg. Verladen Bij de 'Belangengemeenschap' heerst grote ongerustheid over de stofhinder van bedrijven als het gritstraalbedrijf Houtepen. de groenvoederdrogerij en de cokesfabriek. De twee eerste be drijven liggen op grondgebied van van Gent. Ten aanzien van de cokesfa briek vertelde wethouder R. Hol (mi lieuzaken) dat er onder meer in overleg met de arbeidsinspectie een aantal verbeteringen bij het laden (de voornaamste bron van stofhin der) is gerealiseerd. VcIiö ^- algemene zaken, B. van - Terneuzen scherpe voorwaaron len in de revisie-hmderwetra;—- gen voor de cokesfabriek, ote s - behandeling zijn. Bij de belangengemeenschap de indruk dat de problemen eenvoudige voorzieningen af lossen, maar dat er bij de briek sprake is van een B. en w. zuilen de PTT een laten instellen naar n-stor»^ de Bosjesweg. Op vragen langengemeenschap'dmn«r bouw in Sluiskil deetae Ramondt mee dat daar j» =j~? van kan zijn: in het dofp - huizen leeg. De '««ft, schap' krijgt nog «n gemeente, waarop de leegstand gespecificeerd. ZONNIGE PERIODEN Perioden met zon, maar to - oosten eerst nog regen. matige noordelijke wind. - temperaturen ongeveer s- Vooruitticbten voor dondertó® Sl m«l Weersvooruitzichten in «I deld over Nederland: Voor donderdag: aantal r^jeo t tot 6, min. temp.: 0 tot6 ven normaal: mak- temp- den boven normaal, kans op periode van cent. kans op een geheel om - 60 procent. Voor vrijdag: aantal u. 4. min. temp.: 0itot 6 normaal, max. temp. boven normaal, kana op riode van minstens l-' kans op een geheel droog e-— procent. ,n) noret^ Normnlenvoor^M^,,,,» Den Helder Vlissingen Eelde Vlv. Z .-Limburg De Bilt Gemid. over Ned. 9 november zon zon op onder 07.49 I6.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2