In Temeuzen werden a3 616 mensen omgeschoold rtGENDfa 'NACHT VAN ZAAMSLAG' OP 18 EN 19 NOVEMBER KRUISVAARDER ANNE VONDELING ANIMO NU MINDER DOOR WERKLOOSHEID geen risico nemen, een vak leren" LUSTRUM VAN ZEVAC-RALLY VrOÉNSOAG 8 NOVEMBER 1972 JOS DE MEY IN KORREKELDER In de Korrekelder (cultureel centrum) in Brugge zijn vanaf vorige week zaterdag tot en met donderdag 23 november een groot aantal werken te zien van de Belgische kunstenaar Jos de Mey. De expositie van de Gentse schil der is zaterdag al geopend door de kunstcriti cus Fons de Vogelaere, die in een korte toe spraak het werk van De Mey bijzonder prees. Jos de Mey beoefent de geometrische non-figu ratieve kunst. SPORTPALEIS GENT Na het spektakel van zondag 29 oktober in het Gentse sportpaleis (met een groot aantal klin kende namen van prof-wielrenners) laat de di rectie van het sportpaleis aanstaande zaterdag de jeugd aan haar trekken komen. Om half drie starten 22 amateurs voor het Belgische kampioenschap ploegkoers. De strijdlust van de 'liefhebbers' kennende belooft het weer een interessant schouwspel te worden voor de wie lersport-supporters, die in Gent meestal in gro ten getale komen opdagen. Voorafgaand aan de ploegkoersen zijn er voorwedstrijden voor nieuwelingen, juniores en liefhebbers. WOENSDAG 8 NOVEMBER ANTWERPEN Sportpaleis. 20 uur: De Wiener Eisrevue IJscarrou- sel- Kon. Jeugdtheater, 15 uur: Muzzele, Mazzale. Muziek. BRUGGE Korrekelder. 20 uur: Lief zijn voor Sloane. GENT Keldertheater Area, 2015 uur: De Show Net voor de laatste Avondpauze. Kon. Opera, 20 uur: Ontdekt ae Wereld. DONDERDAG 9 NOVEMBER ANTWERPEN Sportpaleis, 20 uur: De Wiener Eisrevue IJscarrou- sel. Kon. Nederlandse schouwburg, 20 uur: Plotseling Thuis. AXEL De Halle, 20 uur: Lezing door mevrouw mr. C- Kannegieter over sociaal economische aspecten van het milieubeheer. BRUGGE Korrekelder. 20 uur: Lief zijn voor Sloane. TERNEUZEN Lunchroom van As- sche. 20 uur: Lezing over humanisme door de heer J. Ham. HULST Galerie Van Geyt: ten toonstelling werken van diverse kun stenaars. Geopend ma-za- 9-12 en 13- 18 uur, zondags 14-17 uur: tot en met 4 december. SAS VAN GENT Galerie De Ui lenspiegel, foto-expositie; geopend van 3 tot 30 november. WESTDORPE Galerie Troutzaer- te: tentoonstelling werken Jaap van de Pol: tot en met 8 november, geopend 9-18 uur. zondag 14-18 uur. Maandag is de galerie gesloten. HULPCENTRUM Zeeuwsch Vlaan deren te Temeuzen, tel. 01150-4444- ZAAMSLAG De Zeeuws- Vlaamse automobielclub (ZE- VAC), waarin een groot aantal rally-rijders uit dit gebied is verenigd, houdt op zaterdag 18 en zondag 19 november de vijfde 'nacht van Zaamslag'. Het bestuur van de actieve club verwacht erg veel van dit lustrum. „Steunende op de ervaringen van vorige jaren kan deze rit zeer boei end zijn. Echt een rit voor onze deelnemers omdat iedereen op al zijn capaciteiten wordt getest." schrijft voorzitter A. Wolfert in het speciale 'Nacht van Zaamslag'-num- mer van de Zevac-koerier. Er staat ae rallyrijders in dat weekeinde in derdaad een vette kluif te wachten. De A-klasse start zaterdagavond om 19-00 uur bij "Het Wapen van Zee land' in Zaamslag. De deelnemers leggen daarna een eerste traject van 135 kilometer af over de Zeeuws- V] aam se wegen (gemiddelde snel heid 36 kilometer per uur) Een uur later vertrekken op dezelfde plaats de B-rijders over een afstand van in totaal 125 kilometer (gemiddeld 24). Als de B-klasse de 'Nacht van Zaamslag* al heeft beëindigd moeten de betere (A)-rijders nog beginnen aan het tweede traject van 115 kilo- len. Alle automobilisten die niet al te veel fouten maken moeten uiteinde lijk finishen in Absdaele bij restau rant 'De Huifkar,' daar zullen 's zondags ook de uitslagen van beide klassen zo snel mogelijk bekend ge maakt worden. De prijsuitreiking is pas 9 december, na afloop van de sinterkiaasrit in café Centraal op de Markt in Ter- neuzen. „Het ziet er allemaal weer prachtig uit en wij zijn ervan over tuigd dat ieder in zijn klasse weer volledig aan zijn trekken zal ko men." schrijft de heer Wolfert in het clubblad. Zeg Anne. oen je moe? Zeg Anne. heb je blaren? Zeg Anne. je bent zo jong niet meer Moest je nu persé je gezondheid in de waagschaal stellen om je aan ons het lauwe kiezersvolk zo opvallend te vertonen? Je bent me -een harde hoor, voor jezelf dan. Ik mag je toch zeker wel Anne noemen? Je gaf er zelf met je joviaal gedrag alle aanleiding toe! Je vond dus. dat wij 'hier op hel platteland', zoals je deze streek in je hariceroverende eenvoud noem de. tranen met tuiten weenden over de verwaarlo zing vanicege het landsbestuur. Niks hoor Anne. dat gekreun en gekerm is verleden tijd. 't was trouwens altijd meer morren en klagen in de tijd dat Den Haag nog ver van hier lag. Maar nu? Als men ons daar dreigt te vergeten, dan snellen onze burgemeesters er henen ze springen er zogezegd als een bok op de haverkist op om een en ander recht te zetten en dat niet per fiets of lopend. Dat zou maar tijdverlies geven en kruispre- diketi hoeven ze met onderweg, ze bewaren dit voor de te bestemder plekke. Jij ging te voet Anne. want je wilde je 'een paar weken solidair verklaren mei de mensen van het platteland'. Solidair in wat, Anne? Toch niet in het lopen? Goeie hemel Anne. denk je dat hier nog gelopen wordt? Ik kan je verzekeren, dat men ook hier geen poot meer verzet dan strikt noodzakelijk en incidenteel en dat het vervoer uitsluitend met motorische kracht plaatsvindt. Nou ja. bijna uitslui- gend. Die enkele bizarre wandelaar is te verwaarlo zen. Kruisvaarders te voet vind je hier heel weinig. En als ze het een enkele maal. een enkele dag doen. zijn ze jong. Niet van jouw leeftijd. Je liep je voettocht niet in eenzaamheid Anne en dat doet voor mij wel wat af aan het aureool van zelfkastijding, dat je met je daad hebt verworven- Er waren vrienden in de buurt, en een kleine gemotoriseerde colonne, bemand met vertegenwoor digers van de publiciteitsmedia, volgde je. Maar toch. Wat zal je vrouw er wel van gezegd hebben, toen je haar van je plan vertelde? Ik ga op kruistocht, te voet en per fiets, driehonderdvijfenzestig kilome tertjes land". Vond ze het zo maar goed? Zei ze niet: ..Vader, dat raad ik je af?" In elk geval: je bent gezien en je hebt met de Zeeuwen gesproken. Je stapt daar een beetje aandoenlijk in je kniebroek over de Zeeuws- Vlaamse polderwegen en je stond zo deemoedig met je petje in de hand heerlijk ouderwets beleefd! - aan de deur bij een meneer, die je niet eens wilde beloven te zullen gaan stemmen.' Was je bij mij gekomen, dan had je niet alleen die toezegging gekregen, maar ik had je tevens een warm voetbad zou dat ook niet spectaculair ge weest zijn: ..Vondeling in voetbad bij Jadi?'j. goed voor een foto op de voorpagina's van alle dagbla den? j en wat eet en drinkwaar aangeboden! In 's hemelsnaam Anne, doe dit nooit weer. in de mistige herfst, in de zomer trouwens ook niet. Je maakt er ons zo week mee. Alles heeft zijn bestemde (leef/tijd, zoals de prediker reeds zei. Dat geldt zelfs voor jouw kruistocht. Stuur een volgende maal een Van der Louw. of Marcel van Dam twee stevig in hei rlees zittende knapen voor wie een beetje lichaamsbeweging nooit weg is. Moot doe het zelf niet. En we beloven je. dat we zullen gaan stemmen. werkloosheid wegblijven toch willen aanraden de omscholing nog eens te overwegen Het rijk betaalt en je kunt er altijd nog iets mee doen", vindt de heer Van Luijk. Als er iemand deze oproep volledig ondersteunt, dan is het wel direc teur Marinus van de centra in Ter- neuzen en Middelburg. Hij vindt het heel typisch dat uit een plaats ais Oostburg, waar net als in heel West- Zeeuwsch-Vlaanderen de werkloos heid groot is, heel weinig mensen aan de omscholing beginnen. „Je zou toch verwachten dat juist daar vandaan de aanmeldingen bin nen komen, nou vergeet het maar. Wij draaien nu in Terneuzen met 20 mensen, dat is nog een aanvaard baar aantal, maar het zouden er nu veel meer kunnen zijn". WAARGEMAAKT Volgens de heer Marinus is er 'zelfs in deze beroerde tijd' nog vraag naar cursisten van de omscholings- centra. „De mensen hebben het in de loop der jaren zelf waargemaakt. Als men serieus wil werken zijn er van hier uit voldoende mogelijkhe den. Of de cursisten zichzelf waarmaken in de bedrijven wordt niet zomaar aan toeval overgelaten. Dat de om scholing volledig door het rijk wordt gesubsidieerd zegt al genoeg over de waarde die men aan deze mogelijkheid hecht. Wie zich laat omscholen krijgt wekelijks 200 tot 225 gulden bruto loon. Daar boven op komt nog een prestatietoeslag variërend van een tot zeven gulden en mag men vrij reizen- Zoals iede re werknemer in het bedrijfsleven mag de cursist met zeven procent van het jaarsalaris op zak met va kantie gaan. Wie na de omscholing een jaar in de praktijk heeft ge werkt mag een examen voor een leerlingenstelsel (in Terneuzen beme- tel) afleggen. De opleidingen in Terneuzen waar bankwerken, lassen, draaien en pijpbewerking in alle mogelijke vor men op het programma staan duren vier maanden tot een jaar. In die tijd moet niet alleen een vak worden geleerd in de praktijk, maar is er ook een flinke dosis theorie te verwerken. Een aantal instructeurs zorgt voor een persoonlijke hegelei ding van de cursisten. Het rijk be taalt, er wordt niets aan het toeval overgelaten (op voorhand al niet, want iedereen moet zich aan een 'geschiktheidstest' onderwerpen). Wat de heer Marinus betreft mogen best wat meer mensen profiteren van de mogelijkheden. Niet alleen agrariërs, ook mensen die gevaren hebben, die in de hore- ca-sector hebben gewerkt, die altijd ongeschoold werk hebben gedaan kunnen terecht in het 'centrum voor vakopleiding van volwassenen'. Het hanteren van de snijbrander, vraagt een nauwkeurige instelling. TERNEUZEN „Ik heb een jaar of tien als zelfstandig loon- sproeier gewerkt, maar de laatste tijd zat de klad er een beetje in. De landbouw levert niet veel meer op. Ik had nog wel een tijdje door kunnen gaan, maar waar blijf je op den duur. Geen risico nemen en een vak leren waar je altijd op terug kunt val len leek me het beste. Daarom volg ik nu deze cursus". Een ge- hiid uit het 'Centrum voor vakopleiding van volwassenen' in Terneuzen. De man die het zegt heeft op tijd de nalaise in zijn bedrijfstak zien aan- .•amen en laat zich nu omscholen tot onderhoudsbankwerker. „Ik had er wel spijt van dat ik m'n bedrijfje moest opdoeken ja, maar wat moet je anders? Zo ben ik er in ieder geval zeker van dat er wekelijks wat op mijn bankrekening wordt bijgeschreven". Sinds in I960 de om scholingscursus in Temeuzen startte hebben veel Zeeuws-Vlamingen die te in hun oude beroep met meer zo rzgra ritten, deze filosofie tot de hunne gemaakt. Vooral uit de agra rische sector is de vraag naar nieu we mogelijkheden een vak leren uit bittere noodzaak de laatste tien jaar groot geweest. Het cen trum in Terneuzen heeft sinds de start dan ook al 616 mensen omge schoold. Zij hebben nu voor het merendeel hun weg gevonden in het bedrijfsleven, in het bijzonder in de metaalbewerking. Want dat is de specialiteit van de 'school' in Ter neuzen, wie het bouwvak in wil zal in Middelburg terecht moeten. Daar zitten ook metselen en timmeren in het lespakket. Mensen die bij het omscholingswerk betrokken zijn, zijn het erover eens dat het centrum bijna altijd goed personeel aflevert. „De bedrijven zijn er over het alge meen bijzonder tevreden, over", zegt afjunct-directeur H. F. van Luijk van het arbeidersbureau in Terneu zen en directeur F- J. Marinus van het centrum heeft de zelfde reacties ontvangen. Toch draaien op het ogenblik de omscholingscucursussen niet zoals men het graag zou willen. Het centrum in Temeuzen kan plaats bieden aan 50 cursisten, maar er zijn er momenteel maar 20. Dat heeft niets te maken met de kwali teit van de opleiding of met het feit dat minder mensen aanleiding heb ben om een ander vak te leren. WERKLOOSHEID „Natuurlijk heeft ook de .werkloos heid invloed op de omscholing. Er zijn nogal wat mensen die zeggen: ik kan nou wel een ander vak leren, maar daarmee kom ik toch niet aan de slag. Ik vind die redenering niet zo verstandig, want als het tij keert zijn er misschien wel weer kansen. Maar begrijpelijk is het natuurlijk wel". „Shist de metaalsector is nu er zo weinig wordt gebouwd erg ongun stig. We kunnen hu de meeste 'om- geschoolden' nog plaatsen, voor de nabije toekomst ben ik eerder pessi mistisch dan optimistisch. Als ie mand niet aan de slag komt is dat bijzonder jammer, want juist die mensen hebben na de cursus praktijk ervaring nodig". De heer Van Luijk van het arbeidsbureau kan de afge studeerden niet meer allemaal aar. een baan helpen. Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft op het ogenblik weinig te bieden en daarbuiten (België, het Sloegebied? is ook al geen soelaas te vinden. „Het is begrijpelijk, maar jammer dat er nu weinig gebruik wordt gemaakt van de kans op omscholing. Ik zou de mensen die vanwege de mder theorie gaat het niet.... draaibank, een vak, dat scholing vereist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 27