JUS D'ORANGE Tweede kamer aanvaardde ontwerp schoolgeldheffing Trabant Betere beveiliging van tweede kamer „Sociaal contract moet leiden tot inkomensbeleid9' efficiency beurs KVP en oppositie: nog geen vervanging van Starfighter 'WAPENSTILSTAND' IN STRIJD OM SCHEEPSLADING CHILI-KOPER Motie-Wilbers en amendementen oppositie verworpen LINKSE DRIE: BEZUINIGINGEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VVD niet tegen De nogal forse kritiek die VVD- woordvoerdster mevrouw drs. Smit- Kroes dinsdag had laten horen bleef woensdag verder uit. Zij toonde zich tevreden nadat de bewindsman had beloofd, dat met de afschaffing van het kleuterschoolgeld niet gewacht zou worden totdat kleuteronderwijs en basisonderwijs geïntegreerd zullen zijn. (Dat kan nog wel een jaar of tien duren.) Mevrouw Smit had er bezwaar te gen gemaakt dat de minister geen poging deed met zijn ontwerp de inconsequenties te verminderen die in de schoolgeldheffingen voorkomen: na de .uniforme heffing voor het kleute ronderwijs volgt de schoolgeldvrije fase van de leerplichtige leeftijd en daarna worden heffingen opgelegd naar draagkracht. „Het doel van het wetsontwerp", aldus mevrouw Smit ten slotte, „on derschrijven we: er moeten meer mid delen gevonden worden voor de finan ciering van het onderwijs, maar wij zouden liever een maatregel genomen hebben in de sfeer van de kinderbij slag en aftrek". Leerplicht (Van onze onderwïjsredacteur) DEN HAAG De tweede kamer heeft zoals verwacht werd het wetsontwerp van minister Van Veen tot verhoging van de schoolgelden vanaf de vierde klas van het voortgezet onderwijs aanvaard. Bij de stemming woensdagmiddag vormden de huidige regeringspartijen samen met DS'70 weer één front tegen de oppo sitie, zodat voor de bewindsman geen enkel gevaar dreigde. De geschatte totaalopbrengst van de nieuwe wet zal rond 58 miljoen gul den komen te liggen. Dat is 25 mil joen gulden meer dan onder de be staande wet geïnd zou worden, maar 55 miljoen gulden minder dan de op- brenygst geweest zou zijn van het aan vankelijke wetsontwerp, dat over het hele voortgezet onderwijs schoolgeld wilde innen. De bewindsman zei niet met absolu te stelligheid te kunnen spreken over de invloed van de sohoolgeldverhoging op de toestroming van leerlingen uit alle milieus tot het voortgezet onder wijs, Degenen die een ongunstige in vloed verwachten hebben volgens hem echter evenmin harde bewijzen- „Wij moeten het hebben van redelijke ver moedens en die redelijke vermoedens wijzen in een andere richting dan de pessimisten hier gisteren hebben uit gesproken", aldus de bewindsman. De voornaamste reden voor zijn eigen optimisme zag de minister in de aan zienlijke uitbreiding van de groep ou ders die in het geheel geen schoolgeld zullen hoeven te betalen. Namens de oppositie somde drs. Wilbers (D'66) een viertal redenen op voor de principiële afwijzing van het wetsontwerp. Allereerst zal volgens de oppositiepartijen de toestroom van kinderen uit minder bedeelde milieus naar het voortgezet onderwijs wel degelijk worden afgeremd. Vervolgens zullen veel ouders hun vrijwillige bij dragen voor allerlei niet gesubsidieer de, maar niettemin zeer nodige voor zieningen en aotiviteiten van de scho len, gaan verminderen. Ook is de schoolgeldverhoging volgens de oppo sitie in strijd met de geest van inter nationale verdragen, waaraan Neder land gebonden is- Ten slotte gaat het plan van de minister in tegen de ontwikkeling naar gratis onderwijs, die in ons land is ingezet doordat sinds 1955 geen enkele schoolgeldver hoging meer is ondernomen. Aan DS'70 zegde de minister verder ïloe dat hij nader met de onderwijs commissie uit de tweede kamer zal overleggen over de mogelijkheid om kinderen die doubleren toch studie- steun te blijven geven. De regel is nu dat zittenblijvers geen tegemoetko ming in dc studiekosten meer ontvan gen. De confessionelen toonden zich bij monde van KVP'er Hutschemaekers al tevreden nadat de minister had beloofd beter voorlichtingsmateriaal te laten maken over de nieuwe wet en over de mogelijkheden- voor het ver krijgen van studiesteun. Zilten-blijms Nog even spannend pakte de stem ming uit over de dinsdag door drs. Wilbers ingediende motie, waarin de kamer gevraagd werd zich uit te spreken voor het principe dat leer plichtig onderwijs vrij van schoolgeld moet blijven. Wilbers kwam met deze motie, omdat het aanvankelijke ont werp van de minister tegen dat prin cipe inging en omdat ook het gewij zigde ontwerp de weg naar sehool- geldheffingen over leerplichtig onder wijs niet uitsluit. Confessionelen Met name de confessionelen hadden veel moeite met het bepalen van him houding tegenover de motie. Na een spoedberaad, waarbij zelfs ex-minister Veringa ontboden werd, kon Hutsehe-| merleden tegen de motie te zijn maekers echter meedelen, dat dc drie christelijke partijen geen principiële, doch slechts een praktische relatie zien tussen leerplicht en schoolgeld vrijdom. .Het is voor ons een kwestie van praktisch beleid", aldus Hutschemae kers. „Voor ons is het uitgangspunt dat niemand zo zwaar mag worden belast, dat hij daardoor van onder wijs wordt afgehouden. Maar in eco- i BEVRIEZING KINDERBIJSLAG Slot van pagina 1 hoop dat er dan meer duidelijkheid i bestaat over de voorwaarden die de vakbeweging stelt voor de totstandko ming van hei sociaal contract- Omdat de Kamer in de huidige samenstelling begin november uiteengaat, betekent deze verschuiving dat het regerings voorstel voor de verkiezingen niet j meer aan de orde komt. KVP-woordvoerder Hermsen geeft vóór. Onder de voorstemmers bevon- <oe dat- de zaak tr. zijn fractie „uiterst den zich de complete fractie vanl gevoelig" ligt. Hij wijst erop dat het DS'70 en dén partijgenoot (CHU) van kabinet dc behandeling van het voor de bewindsman: Jac Huysen. stel niet in alle opzichten „een keihar- Twee amendementen van de opposl-l de prioriteit" heeft toegekend. Waar-1 nomisch moeilijke tijden vinden wij het niet onrechtvaardig een redelijke bijdrage van de ouders te vra-| gen". Toen gestemd werd bleken 58 ka- tie werden veel duidelijker afgewezen.) omdat confessionelen, VVD en DS'70 daarbij weer en bloc tegen stemden. Het betrof een amendement vap de PSP'er Van der Spek, die de school geldvrije voet nog verder wilde op trekken (van f 1200 naar f2600) en van de socialist Laban, die leerjaren waarvan meer dan zeven maanden in stage wordt doorgebracht schoolgeld- vrij wilde maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer zal over enkele maanden beter beveiligd worden. De directeur van de tweede kamer, de heer Rotteveel, en griffier Schepel studeren op dit moment op een rapport van de rijkspolitie over de beveiliging van het tweede kamergebouw. Volgens dit rapport is volmaakte beveiliging van het gebouw moeilijk te realiseren wegens de vele ingangen, de talrijke onaf gesloten kamers en de ingewikkelde structuur van het gebouw. Ook de open tribunes voor het publiek zouden een permanent risico zijn. Een aantal tweede-kamerleden is bang geworden dat in de toekomst ook het Binnenhof het doelwit kan worden van de praktijken van bommenleggers, die op dit moment elders in het land actief zijn. Zij overwegen extra beveiliging van het Binnenhof te vragen. CHU-leider Tilanus, lid van het presidium van de tweede kamer, gelooft niet dat er spoedig maatregelen getroffen zullen worden om het kamergebouw voor bomaanslagen te behoeden. „Het stand punt van het presidium luidt dat het gebouw waar de volksvertegenwoordi gers werken zo veel mogelijk open moet zijn. Dat betekent inderdaad dat er een bepaald risico bestaat". PROF. DR. W. ALBEDA (ADVERTENTIE) 17 tm 25 oktober geopend: dagelijks van 10 tot 17uur, maandag 23 en dinsdag 24 oktober ookvan19tot22uur. zondag gesloten, toegang f4.- amsterdam VERVOLG KANTLIJN ten. Geen politiek terwille van de macht, maar ten bate van de leefbaar heid in en van deze wereld. Zoals de Belgische hoogleraar Paul van de Meersche in een voortreffelijke studie over de Europese integratie het for muleerde: zin heeft alleen „een ge- integreerd Europa dat voldoende ge wicht in de wereldschaal kan werpen om ons niet nodeloos in een absurde oorlog om het Midden-Oosten, om Indo-China, om Cuba, om de Oessoeri, mee te sleuren". TNat alles is opnieuw een pleidooi vooral nu de langverwachte top conferentie begint om Europa te rug te brengen waar het hoort: bij „de gewone mensen", zoals Mansholt en Brandt het nu hebben geformuleerd. Bijna vijfentwintig jaar geleden al heeft Churchill dat als de belangrijke voorwaarde voor een verenigd Europa geformuleerd, Op de zevende mei 1948 sprak hij in Den Haag deze woor den: „Europa kan alleen worden ver enigd door de innige wens en de vurige wil van de grote meerderheid van de volkeren in die landen, waar men de vrijheid liefheeft, waar ze ook wonen of wat ze ook stemmen". Sindsdien is in technische zin veel bereikt op het stuk van de eenheid, maar dit tech nisch bijeengebrachte Europa heeft geen vlees of bloed, erger nog: het heeft geen ziel. Nu zal moeten blijken of de staatslieden, thans in Parijs ver gaderd, zich daarvan bewust zijn: of zij in staat zullen zijn de fakkel weer brandende te krijgen. DEN HAAG (ANP) Het so ciaal contract en hoe moeilijk is dat al is nog maar het be gin. Het moet, als het goed is, op den duur uitmonden in een inkomensbeleid. Aldus prof. dr. W. Albeda, hoogleraar in het so ciaal-economisch beleid aan de Nederlandse economische hoge school in Rotterdam, woensdag middag op,- een lunchvergade ring van het departement 's-Gra- venhage van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het Kurhaus in Scheveningen. Op uitnodiging vaat ir. H- D- Prins, bestuurslid van de vereniging en voor zitter van de raad van bestuur bouw bedrijf, woonden o-a- de voorzitters van de bouwvakbonden die vergade ring bij. Prof. Albeda acht de idee die achter een sociaal contract zit ge zond: streven naar volledige werkgele genheid en. vermijding van inflatie in een afspraak tussen kabinet en werk gevers- en werknernersvalcbeweging. De onderhandelingen over het pogen met elkaar te komen tot het afsluiten van een sociaal contract hebben, nog geheel afgezien van het feit of er zo'n contract komt, al waarde. Ze zijn een soort onderlinge 'seelenmassage' en ze hebben het vorige jaar, toen ze niet slaagden, toch resultaat gehad. Prof. Albeda zei, nu het begin van de defini tieve onderhandelingen zo nabij is, het moeilijk te vinden ,en wellicht ook onverstandig' er op dit moment uitspraken over de afloop aan verbinden. Hij herinnerde er aan dat tijdens het kamerdebat enige ruimte in het standpunt van het kabinet is gebleken. Hij hoopt dat de sociale partners het in de onderhandelingen met tot een definitieve hreuk laten komen als zou blijken dat men niet tot elkaar zou kunnen komen. In dat geval acht hij het gewenst dat de onderhandelingen voorshands zouden worden opgeschort. Ze zouden kunnen worden hervat als er een nieuw kabi net is. Prof. Albeda vestigde er de aandacht op dat er een nieuwe driehoeksver houding aan het ontstaan is: kabinet- parlement-sociale organisaties. Een so ciaal contract afgesloten tussen kabi net en sociale organisaties zet het parlement voor een voldongen feit- De vrijheid van handelen door het parle ment wordt daardoor sterk ingeperkt. Hij merkte ook op dat er een gebrek aan openheid is in de discussies over het sociale contract. De belangstellen den moeten het meeste erover uit de kranten bijeengaren. Vooral van de kant van de vakcentrales missen die belangstellenden de stukken die de argumenten voor de standpunten van die centrales bevatten. Hij constateerde dat de miljoenenno ta te grote verwachtingen bij dë poli tieke bewindvoerders doet veronder stellen. Zij hebben de neiging de mo gelijkheden voor het daarin aangege ven beleid te overschatten. Het rap port van de vijf economische deskun digen van de Sociaal-Economische Raad acht een forse ombuiging van het beleid nu niet gewenst en niet haalbaar. Inflatie leidt o.m. tot voortdurende fenomeen, maar ook een cultureel. De bestrijding ervan kan ook niet alleen op één van die beide stoelen. Ze is een aanwijzing voor een dieper liggen de crisis. inflatie leidt o.m. tot voortdurende vervalsing vart calculaties omdat b.v. met-investeren rekening houdt met inflatie.'Hoewel in ons land over'he't' algemeen nog weinig te merken is van stagflatie, de combinatie van stag natie en de groei en inflatie, zijn wellicht toch lichte symptomen daar voor in het westen des lands onderkennen- Inflatie is een symp toom van een samenleving die geen kans meer ziet onderlinge relaties vast te leggen- Een sociaal contract moet z.i. ophouden maar leiden tot een inko mensbeleid dat de nu bestaande grote verschillen tussen inkomens nivelleert. Die verschillen zijn onaanvaardbaar. Het sociale contract waar het nu over gaat kan daarvoor een uitgangspunt zijn. Prof. Albeda zei met teleurstelling kennis te hebben genomen van inzicht van hoger personeel dat er eigenlijk teveel zou worden gesproken over matiging van de hogere inko mens. De hele gedachte van het socia le contract brengt zijns inziens met rich mee solidariteit van mensen die meer verdienen. Hij verklaarde dat openbaarmaking en openheid van ho gere inkomens belangrijk is. Hij hoopt dat, als het zover komt, dege nen die zulke inkomens verdienen zich gaan schamen en zelf zullen gaan matigen. De Sowjet-regering heeft woensdag avond 19 joodse gezinnen laten we ten dat zij mogen emigreren zonder de zogenoemde diplomabelasting te betalen, mits zij uiterlijk 28 oktober het land hebben verlaten. Het ging in totaal om bijna één miljoen gulden. Het is de eerste maal dat aspirant- landverhuizers ontheffing krijgen van de bealsting die sinds augustus jl emigrerende Russen wordt gehe- (ADVERTENTIE) rulmta voor 4 personen grote kofferruimte lago belasting- en verzekerings premie past In-elk parkeergaatje roest- en deukvrlj Duroplast plaatwerk Maak e«n proefrit, Importrloe en dealer voor Den Haag De Blnckhorst Auto en Motor Import N.V. Binckhorstlaan.312-322 Den Haag tel,.070-855100 De Vereningde Staten en de Sow- jet-Unie hebben overeenstemming be reikt over uitbreiding van de handel en een regeling getroffen voor de Russiche leen- en pachtschuld uit de tweede wereldoorlog, zo heeft het Witte Huis woensdag meegedeeld. - Dins- PASADENA (California) dag is een stuk van een verkeersbrug in Pasadena van 30 meter lang in elkaar gezakt en in een ravijn gestort. Er werden 21 arbeiders gewond van wie zes ern stig. Drie mensen werden vermist. Woensdag is het lijk een hunner gevonden. Hij lag onder stukken van een honderd ton metend brok beton dat was losgeraakt en neer gestort. om de regering desondanks toch nog op de valreep met het voorstel is gekomen, begrijpt hij niet- „Op zo korte termijn kan men van ons niet. verwachten dat wij er al mee klaar zijn", zegt hij. „dit gaat ons te vlug. Wij willen deze zaak in wat rustiger sfeer behandelen". Probeert de KVP de bevriezing misschien via de vakbeweging weg te schuiven? Hermsen: „Nee, wij zullen ons standpunt zelfstandig bepalen. Als het niet anders kan, zullen we ons niet aan onze verantwoordelijkheid ont trekken, Dat hebben we de afgelopen weken ook niet gedaan. Ik geef toe dat van de zijde van de vakbeweging ook bezwaren zijn gemaakt, maar die verantwoordelijkheid zullen we In 's lands belang zwaar laten wegen". Wat heeft de KVP precies tegen bevriezing? ,De kinderbijslag vormt een stuk herverdeling van het inkomen ten gunste van gezinnen met lunderen. Bevriezing treft vooral de laagstbe taalden onder hen, loontrekkenden zo wel als zelfstandigen. Zij gaan er in feite op achteruit. Daarom hebben we steeds aangedrongen op compensatie. Maar die is op dit moment stellig niet duidelijk". Is het ooit niet een kwestie van bevolkingspolitiek? „Ik ontken dat de kinderbijslag de bevolkingsgroei in de hand werkt. Dat is niet te bewijzen. De kinderbijslag is niet meer dan een bijdrage in de kosten van het gezin. Afschaffing bete kent de bestaansmogelijkheden voor kinderen uit een groot gezin verklei nen. Dat kind is er nu eenmaal en heeft ook zijn rechten. Het leggen van een relatie met de bevolkingsgroei is mijn enorme bezwaar tegen het libe rale manifest, dat de WD vorige week heeft gepubliceerd". Was het voorstel niet overeengeko men in het regeerakkoord? „Voor wat het eerste kind betreft wel, maar voor het tweede kind al leen met de aantekening „indien on ontkoombaar". Maar dat is nog niet (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG PvdA. D'66 en PPR hebben hij dr drlensle-be grotlng i-en be/ulniiitigtiplHii voorgelegd voor 1973. Dr Jioofd- zaken van die besnoeiingen zij" samengevat in drie amendemen ten, die woensdagavond bij de beschouwingen over de defensie begroting werden Ingediend. Het gaal bier om nJet-vervangcn van de .Sl3rfljtIiter-straalJ»ger, geen aanschaf van liet type luchtdoel, artillerie dal door minister J>e Koster wordt gewenst en te duur is. en geen bouw van een tweede bevoorradingsschip voor de marl- Verder stellen de linkse drie zich besnoeiingen op do volgende punten voor: LANDMACHT Beperking van aanschaf mobiel luchtafweergeschut, terugbren ging van het aantal brigades van zes naar vier, opheffing van de mobilisabele divisie, inkrimping van de territoriale sector, herzie ning van de paraatheidsregeling en functieherziening, stopzetting van de herhalingsoefeningen, her ziening van de defensie-inspannin gen in Suriname en vermindering van de aanschaf van springstof- kruisers af te schaffen, door geen tweede bevoorradingsschip te bouwen er. door een herziening van de defensie-Inspanningen in de Antillen. Dlt zou in totaal e<vi bezuiniging van 35 miljoen gul den opleveren- De linkse drie komen hiermee inclusief het verschil met 1972 en lopende prijzen van 19 miljoen gulden op 329 miljoen gulden be zuiniging. Daartegenover zou in 1973 een weddeverhogtng moeten plaatsvinden- Samen met de re serve betekent dit 45 miljoen mmder bezuiniging. Het totaal van dc netto bezuinigingen is der halve 284 miljoen gulden- (ADVERTENTIE) deze week bij fles 0,68 liter nSRBHMjffiH "79 Spaar mee voor gratis sherrypakket' Slot vanpag. 1) kunnen worden". Het WD-kamerlid Keja hekelde de acties van de WDM fel en steunde minister De Koster in Meningsuiting tie, de minister deze zaak aan ons voorlegt- Was het niet veel beter om het nu nog even achterwege te la ten"? Zowel ae KVP als ARP, WD én Nadat het D'66-kame^Jid Imkamp DS'70 waren het met de minister eens minister De Koster verweten had dat dat er nu zeker nog wel beslissingen „de-geloofwaardigheid van het veilig-i mogen worden genomen over investe- heldsbeleid door hemzelf in diskrediet ringen ten aanzien van materieelaan- wordt gebracht", toonde PPR-kamer- j schaf, vooral gezien de lange en kost- lid De Gaay Fortman zich vooralbare voorbereiding. Zij onderschreven verontrust over de beperking van dei de motie van de linkse drie dan ook vrijheid van meningsuiting voor mili-| niet. tairen. Hij diende een motie in die ten doel heeft om zijn motie die op 21 december vorig jaar door de Kamer I is aangenomen, alsnog uit te voeren-j „Even dachten we dat het mei de minister de goeie kant uitging, maar we zijn bitter teleurgesteld", zei de) woordvoerder van de PPR. In de vorige motie werd uitgesproken dati men voor vergrijpen ten aanzien van i de vrijheid van meningsuiting slechts licht arrest zou kunnen krijgen. De kamerleden Van Eisen en Wal burg pleitten voor meer vrijheid voor de militairen in lage rang om hun kamers wat gezelliger in te rich ten. De" linkse drie waren niet zo tevre den over de motie van de regerings partijen, Ingediend door Van Eisen, die alleen maar snel rapport vraagt over de verkorting van de diensttijd tot 12 a 14 maanden- De heer Wiel- draaijer (PvdA) diende namens de linkse drie op zijn beurt een motie In, waarin onomwonden op diensttijdver- mindering wu". Moskou 1813 Woedend viel ae PvdA-spreker uit zeker alleen nog even zeggen dat niet konden wachten op de gesprek ken over wederzijdse troepenvermin dering", vroeg hij cynisch. Hij noem de de bezuinigingsplannen van Ste- merdink „voltreffers in de Nederland se bijdragen aan de NAVO". K. Keu- ning (DS'70) verweet de linkse oppo-j sitie dat men de capaciteit van de j defensie wel degelijk aantast en daar mee de veiligheid in diskrediet brengt. Van Es De heer Walburg nam de verdedi ging op zich van de ARP-staatssecreia- j ris Van Es, die onlangs is afgetreden omdat hij het niet eens was met de herziening van de structuur van het ministerie van defensie, zoals minister De Koster die heeft aangekondigd. „Ik begrijp niet waarom nu, in deze situa- de minister ten aanzien van zijn beleid tegenover de WDM. „Onder verantwoordelijkheid van deze minis ter gaan de goede verhoudingen in onze krijgsmacht naar de knoppen. De commandanten gaan", aldus Wiel- draaijer, „een openlijke confrontatie aan met de vakbond WDM door ze allerlei verboden op te leggen". De kamerleden De Jong en Walburg (de laatste namens de vier regerings partijen en DS '70) vroegen spoedige regeling van de rechtspositie van mili tairen, die van het verzet in de jaren '40-'45 nadelige gevolgen ondervinden. A1 eerder heeft De Jong in de kamer de aandacht gevraagd voor dit 'on recht' zoals hij het ook woensdag avond weer noemde. Vanmiddag komt de minister aan het woord. Opslag koper in veem gesuggereerd lot Franse rechtzaak klaar is ROTTERDAM De Birte Ol- dendorff is woensdag in de Rotterdamse Maashaven blij ven liggen. Het met 1250 ton •besmet' Chileens koper gela den schip zou aanvankelijk aan het eind van de middag de haven verlaten. Maar na de uren durende behandeling van twee korte gedingen over deze lading (fractuurwaarde: 6 miljoen) besloten de strij dende partijen tot een korte wapenstilstand. Het plan is om ook met de havenbon den tot overeenkomst te komen, waardoor de partij koper in ieder geval op korte termijn kan worden gelost. Mr. J. G. L. Reuder, presi dent van de Rotterdamse rechtbank, suggereerde in dit verband, het ko per op te slaan in een veem, totdat de twist tussen de Amerikaanse Braden Kennecott Cy en de Chi leense regering zou zijn bijgelegd. Vooralsnog leken de bonden, bij mon de van hun raadsman mr. Max Rood, hierop niet te willen ingaan. „De boycot van deze partij koper", legde. mr. Rood uit, „is alleen een solidariteitsbetuiging aan de Franse havenarbeiders, die hem hebben ge weigerd. Die lading is bestemd voor Le Havre en daarom wordt er hier niet gelost. Rotterdam moet niet de naam krijgen een vuilstortplaats voor besmette ladin gen te zijn". Hij waarschuwde mr- Reuder (die overigens in 1958 in de geruchtma kende Panhonlibco-zaak bêt 'begrip „solidariteit" van Rotterdamse ha venarbeiders jegens buitenlandse zeelieden erkende, maar die twee jaar later door de Hoge Raad in het ongelijk werd gesteld) voor de mogelijke consequenties van een afwijzend vonnis. Mr. Rood: „Wat er dan kan gebeuren, is dit jaar al bewezen, toen een andere rechter in een andere stad een vonnis wees dat voor het gevoel van de werkne mers tegen hun belangen indruis te". (Amsterdam, mr. Stheeman red.). De zitting begon met de behandeling van het kort geding van de ver voersmaatschappij (gevestigd in Peru) tegen het beslag dat de Ame rikaanse Braden Kennecott op de lading uit Chili afkomstig koper heeft laten leggen. Braden Kennecott claimt de eigendomsrechten van deze partij, omdat hij afkomstig is uit de in 1971 door de Chileense regering genaaste El Teniente-mijn. Sinds enige tijd is er een diep- gaand geschil tussen de Chileense regering en de Amerikaanse maat schappij over de schadevergoeding voor deze nationalisatie. Nieuw beslag Aanvankelijk leek mr. L. C. A- Eijck, de advocaat van de reder van het schip, succes te boeken. Mr. Reuder kende nJ. diens vor-1 dering tot opheffing van het beslag toe, op grond van het feit dat bij de hele zaak geen enkel Nederlands belang was gemoeid- Mr. G. de Groot, pleiter voor Braden Kenne cott, pareerde deze uitspraak echter zeer handig door onmiddellijk op1 de proppen te komen met een' Nederlandse belanghebbende: de j „Stichting Administratie kantoor Sigillo". waaraan die zelfde middag i de eigendomsrechten op het Chi-1 leense koper door Braden Kenne cott waren gecedeerd. Namens deze „Stichting Sigillo" (het i vroegere telegramadres van ons kantoor, verklaarde mr. De Groot later) liet hij onmiddellijk een nieuw beslag leggen. Enkele uren later, de zitting was toen nog be zig, was dit reeds betekend- De vertrekprocedure van het schip, op dat moment al vrijwel beëindigd op het losgooien van de trossen na, werd tot nader order uitgesteld. Niet omdat het schip door dit ladingbeslag niet zou kunnen ver trekken. maar omdat over de ande re consequenties ervan geen duide lijkheid bestond. Beslag op schip Om in ieder geval zolang het beraad duurde het schip ook in Nederland te houden, liet mr. De Groot woensdagavond nog een conserva toir beslag .s ragen op de Birte Oldendorff. Hangende de bestrij ding hiervan door mr- Van Eijck is het goed gebruik dat het schip dan niet toch de haven verlaat. Voor alsnog lijkt er voor de rederij weinig haast, of het moest haar om de havengelden te doen zijn. Want pas maandag aanstaande loopt de charter met de eigenaars van de Birte Kennecott af en gaat een „overliggeld" van f 10-000 per dag in, wanneer het schip dan niet in Hamburg is afgeleverd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3