Massaal afscheid van pastoor C. P. Holtkamp „GEERE ÉN LAMMERENBURG WORDT TEVEEL VAN 'T GOEDE" Gewestvorming in Zeeuws Tijdschrift Studenten uit Alkmaar stellen onderzoek in naar economische betekenis van het Veerse Meer 4 Conclusie op vergadering van christelijke ondernemers: Walcheren mag op winkelgebied niet 'kind met water hoofd' worden... NKV-vrouwenbond hield receptie Auto schept fiets: een ernstig gewonde PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 1972 NA ZESENVEERTIG JAAR MET EMERITAAT „IN ZEELAND DUIDELIJKE ONTWIKKELING WAARNEEMBAAR" VLTWTKGVN Be' zandopspuHioerJczaamheden voor het terrein in het Zuid-Sloe waar Total een olieraffinaderij zal bouwen, moest maandag enkele uren worden stilge legd in verband met een gesprongen buis uit de perslei ding. De opspuitingswerlczaamheden worden verricht door de fa. Van Noori uit Utrecht. Deze foto werd genomen vanaf de weg naar de oostelijke Sloehaven. (Foto PZC). I MIDDELBURG „Twee nieuwe win kelcentra, één in het Geereplan in Middelburg en één in Lammerenburg in Vlissingen is teveel van het goede. Indien beide uitgevoerd, zou dat Wal cheren op winkelgebied tot een kind met een waterhoofd maken. Aangezien de Geere in Middelburg nu reeds voor een deel wordt gereali seerd kan dat niet anders betekenen dat dat de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf stelling zullen moeten blijven nemen tegen de plan nen voor Lammerenburg". Aldus vatte maandagavond de heer J- Mol, adjunct-secretaris regionale be- leidsaangelegenheden van het Neder lands Christelijk Ondernemers Ver bond (NCVO) de opmerkingen samen die tijdens een discussieavond voor de Middelburgse en Vlissingse afdelingen van het verbond over deze problema tiek werden gemaakt. Eerder in deze discussie, die werd gehouden in "De Brasserie' in Middel burg had de voorzitter van de Christe lijke Ondernemers Vereniging Vlissin gen, de heer G. F. Karstanje, erop Ter afsluiting van de viering van het 25-jarig jubileum van de vrouwenbond NKV afdeling Sas van Gent, werd vrijdag een receptie gehouden in het verenigingsgebouw "De Roselaer' Ve le bestuursdelegaties van alle vrou wenbonden en verenigingen uit Sas van Gent, alsook van de afdelingen uit Axel en Sluiskil waren op de receptie aanwezig om hun zusterafdeling te komen feliciteren. Acht bloemstukken werden overhandigd Na de receptie ging het gezelschap en genodigden naar zaal "Planetarium' te Sas van Gent waar men aan een koffietafel kon aanzitten. Namens het hoofdbestuur was mevrouw Verschuu- ren distrikt-leidster voor Zeeuwsch- Vlaanderen uit Kloosterzande geko men, verder waren de pastoor uit Sas van Gent en de loco-burgemeester W. H. M. Colsen aanwezig. Na de maat- lijd was er een gezellig samenzijn met het orkest "The Butterflals' onder lei ding vanmejuffrouw Pieters uit Sas van Gent. Ter afwisseling werd er een verloting gehouden. gewezen dat bij het tot stand komen van beide centra het bepaald de vraag zou zijn of de middenstanders in één van de twee of in alle twee de binnensteden nog wel een "boterham* zouden kunnen verdienen. „Nu de Vlissingse raad zijn goedkeu ring aan het plan Lammerenburg heeft gehecht is het voor ons van het grootste belang welk standpunt gede puteerde staten van Zeeland uiteinde lijk in deze aangelegenheid innemen", aldus de voorzitter van de Vlissingse afdeling. Hij beklemtoonde, dat de ondernemers beslist wel graag een groot bedrijf als 'trekker' voor het publiek naar Vlissingen zagen komen. Maar dan zou dat bedrijf zich in of dicht bij de binnenstad dienen te ves tigen en niet een eindweegs buiten het centrum. Een gelukkige omstandigheid was in tussen wel ook dank zij overleg tussen plaatselijke middenstandorgani saties en het gemeentebestuur, dat verbetering en 'oppepping' van de Vlissingse binnenstad nu op korte ter mijn zou worden aangepakt", zo be sloot de heer Korstanje. VREES Daarvoor had de heer A. J. Burger, bestuurslid van de Christelijke Onder nemers Vereniging in Middelburg, nog betoogd dat de afdeling in principe belist niet afwijzend stond tegenover het Geereplan. Onder een aantal on dernemers in de Zeeuwse hoofdstad bestaat echter wel de vrees, dat in dien in het Geeregebied zich gespecia liseerde grootwinkelbedrijven zouden vestigen, aldus een 'aanslag' zou kun nen worden gepleegd op reeds be staande gespecialiseerde winkelbedrij ven in de binnenstad. „Noodzaak is in ieder geval", aldus de heer Burger, „dat de reeds in het centrum gevestigde ondernemers hun bedrijven in voldoende mate aanpas sen en zo nodig moderniseren om con currentie vanuit het Geeregebied het hoofd te kunnen bieden. De heer Bur ger maakte van de gelegenheid nog gebruik om een betere verbinding, dan nu is ontworpen, te bepleiten tussen de Geere en de Lange Delft en omgeving, om althans te voorkomen dat het winkelgebied in de Middel burgse binnenstad in tweeën zou wor den gesplitst. Naar aanleiding van opmerkingen zei de heer Burger voorts, dat bij de voorbereiding en het ontwerpen van het Geereplan wel degelijk onderzoe ken naar het bestaande winkelareaal en een mogelijke behoefte aan nieuwe voorzieningen waren verricht. Zo had het ETI in 1962 een onderzoek ver richt. dat in 1968 nog eens was ge volgd door een tweede onderzoek. De vragen werden gesteld nadat de aanwezigen eerder in een vijftal ge spreksgroepen zich over de midden- standproblematiek vooral toege spitst op de planologische situatie op Walcheren hadden gebogen- Daar bij bleek dat men voor Lammeren burg vrijwel geen goed woord over had. Ten aanzien van het Geereplan waren de uitspraken aanmerkelijk po sitiever. Zo werd onder meer gesteld, dat voor de Middelburgse binnenstad nog de kans bestond op het naar aantal en omvang verkrijgen van een goede verhouding groot winkelbedrijf midden en klein bedrijf. Een dergelijke goede verhouding werd maandagavond wel aangeduid als "De beste sleutel tot succes'. BEZOEK Aanleiding tot de discussie was het werkbezoek van het landelijke bestuur van het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond aan Middelburg en Vlissingen, gisteren en vandaag, dins dag. Ook de landelijk voorzitter van de NCOV, de heer H. de Mooij, was in een inleidend woord ingegaan op de Walcherse problematiek. Hij betoogde daarbij dat de vraagstukken over 'de binnenstad' niet specifiek Walchers waren maar zich landelijk en tot ver over de grenzen hadden aangediend. Veel schade bij zware aanrijding SAS VAN GENT Een personenauto bestuurd door O. O. uit Bergen op Zoom kwam maandagmiddag om drie uur op de kruising rijksweg 252 met West-Sluis te Sas van Gent in botsing met een vrachtwagen, bestuurd door C. B. uit Hedel. Het ongeluk gebeurde doordat O. O. geen voorrang verleen de aan de bestuurder van de vracht wagen. Er was veel schade aan de personenauto. Er waren geen persoon lijke ongevallen. Veel schade bij foutieve parkeermanoeuvre OOSTBURG Een op het Ledelplein te Oostburg geparkeerde auto is maandagmiddag omstreeks een uur. zwaar beschadigd toen M. L. E. G. uit IJzendljke er bij een parkeermanoeu vre tegen aanreed. De beschadigde auto is eigendom van A. van M. uit Merelbeke (B). De auto waar me vrouw G. mee reed werd licht bescha digd. ACTIVITEITEN DAMES NKV Als één van de eerste evenementen voor het seizoen '72-'73, welke de plaatselijke afdeling van het dames- NKV brengt, staat een modeshow op het programma en wel op donderdag 5 oktober, aanvang 20 uur in het 'Gildehuis' te Sluiskil. De show wordt verzorgd door het PZ-Modecnetrum. Als belangrijkste oorzaak daarvan zag hij de vaak ongelimiteerde uitbreiding van de grootwinkelbedrijven. Overi gens was de problematiek op Walche ren, waar de twee steden te zamen nog maar nauwelijks aan de 70-80.000 inwoners kwamen, van geheel andere aard dan bijvoorbeeld in vele honderd duizenden inwoners tellende steden in de randstad. Daar vormt een bui tenwijk of "buitengemeente' dikwijls al voldoende achterland voor een groot winkelcentrum. De heer De Mooij gaf vervolgens als zijn mening te kennen, dat ook bij een verdere uitgroei van de Walcherse agglomeratie tot 100-150.000 inwoners het gebied het beste kon worden be diend vanuit twee winkelcentra, name lijk in Middelburg en in Vlissingen. Met een derde winkelgebied in Lam merenburg zouden er ernstige moei lijkheden kunnen ontstaan, eenvoudig omdat veel middenstanders in de be staande centra wel eens niet tegen de concurrentie van Lammerenburg zou den kunnen zijn opgewassen. Aldus de heer De Mooij, die vervol gens nog enkele andere voor de mid denstandsorganisatie belangrijke oner- werpen aansneed- De vraag of er nog behoefte bestond aan een christelijke organisatie kon hij met grote beslist heid bevestigend beantwoorden .Ook in de hierna volgende discussie kwa men verschillende zaken aan de orde zoals de ontwikkeling van lonen en prijzen, de fiscale problematiek van het midden- en kleinbedrijf enz. EXCURSIE Het gezelschap, bestuurders en stafle den van het centraal bureau van het NCOV, waren aan het eind van de middag in 'De Brasserie' begroet door de heer Karstanje, voorzitter van de afdeling Vlissingen en door de Middel burgse voorzitter, de heer W. P. J. Baars. Beide voorzitters gaven infor matie over de recente ontwikkelingen op het gebied van de 'distributie- planologie' in beide gemeenten. Vandaag, dinsdag, wordt (zoals ge meld) in de ochtenduren eerst een bezoek gebracht aan een tweetal be drijven, namelijk de supermarkt Fa, W. Vader aan de Langevieleweg en het modemagazijn J. B. Bijleveld aan de Lange Delft. Rond elf uur wordt het gezelschap ontvangen op het stadhuis. Met b. en w. van Middelburg zal dan worden gesproken over de ontwikkeling van het Geereplar en andere ontwikkelin gen die voor het bestaande winkel- apparaat van belang zijn. Het middagprogramma vermeldt een hezock aan Miro-Center NV te Vlissin gen waarna een ontvangst plaats vindt op het stadhuis van Vlissingen- Met b. en w- van deze stad wordt tenslotte een gesprek gevoerd over 'Lammerenburg' en de plannen voor rehabilitatie van de Vlissingse binnen stad. 'EEN BLOEIENDE PAROCHIE WERD ACHTERGELATEN' GOES Een groot aantal vrien den en bekenden heeft maan dagmiddag afscheid genomen van pastoor C. P. M. Holtkamp. Honderden belangstellenden maakten van de gelegenheid ge bruik de scheidende pastoor de hand te drukken. De Zeeuwse „V0E MIEN 1ST KANT001 MAAIEN MIE 'N KOMBIJN" MIDDELBURG „Persoonlijk ben ik van oordeel, dat er voor de gewest- vorm geen behoorlijke ruimte is in de bestuurlijke structuur van Zeeland of om het bevattelijker te zeggen: ge- westvorming in Zeeland is voe mien kantooi maaien mie *n kombijn!" Al dus besluit Francois Burger een arti kel ln het jongste nummer (22ste jaar gang nummer 4) van het Zeeuws Tijd schrift onder de titel 'Ergewêeren over gewesten". Op zeer persoonlijke toon stelt de heer Burger hierin de gewestvorming aan de orde. In het begin van zijn artikel beschouwt hij de kwestie zelfs als een soort wielerkoers, „waaraan deelgeno men kan worden door adspiranten, nieuwelingen en amateurs: om de gro te prijs van de gewestvorming". De te neur van het artikel is, dat de heer Burger het eigenlijk niet zo ziet zitten met de gewestvorming in Zeeland, waarbij hij ook wijst op het minder grote succes van het openbaar lichaam Rijnmond. Over één van de motieven voor gewestvorming, de gemeenschap pelijke regelingen, stelt de heer Bur ger: „Bovendien zijn er een aantal exempels waarvan de nuttigheid voor namelijk bewezen wordt door de uit voerende functie (huisvuil verwijderen Koorschool onder leiding van dirigent E. Heyblok zorgde voor de muzikale omlijsting van de receptie in hotel De Koren beurs'. Pastoor Holtkamp, die veertien jaar in Goes werkzaam was, nam verschillende cadeau's in ontvangst. Tijdens de eucharistieviering, zondag ochtend, had de heer G. F. Giele na mens het kerkbestuur al afscheid ge nomen van pastoor Holtkamp. Ook nu weer voerde hij het woord. „U hebt een bloeiende parochie achtergela- bijvoorbeeld) waarbij de burger niet maalt over de bestuurlijke vormge ving waaronder dit gebeuren plaats vindt. Daarbij komt ook dat men lang zamerhand toch enigszins de gedachte opzij moet zetten dat elke overheids- institutie ingebed moet zijn in een po litiek verantwoordelijke structuur". Tenslotte schrijft de heer Burger nog: „Een ander aspect dat in de Zeeuwse situatie toch nog aan de orde moet komen is de relatie bestuursvorm en bestuurlijk gebied (de bestuurden daarbij in ogenschouw genomen). Wij moeten dan constateren dat Zeeland geen grote steden heeft, slechts één groot stadsbestuur, namelijk het pro vinciaal bestuur. Dat klinkt niet erg chauvinistisch, maar het is als een wetenschappelijke stelling bedoeld". Het Zeeuws Tijdschrift opent met een 'In memoriam: F. B. den Boer, Zeeuws drukker par excellence' door G. A. de Kok, en bevat voorts een artikel over de Zeeuwse aspecten van de gro te Mondriaan-tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum door André Oosthoek, een artikel getiteld "Bolle- ketten uit de 19de eeuw' door R. Sau- ter en gebruikelijke bijdragen zoals 'Zeeuws prentenboek* door L. W. de Bree en M. P. de Bruin en de 'Zeeuwse kroniek' door M. P. de Bruin. Tenslotte zijn in dit nummer enkele fragmenten opgenomen uit het bin nenkort bij UM West-Friesland te Hoorn te verschijnen boek 'Zeeland, land achter dammen' van Kees Cij- souw. De fragmenten handelen over Westkapelle. ten. U werkte in die parochie in een tijd waarin waarden van vele eeuwen wankelden. U hebt die ontwikkelingen met aandacht gevolgd, temeer daar u de draagwijdte van de historische ont wikkelingen kende. Nooit bent u pas sief geweest: u was geen toeschouwer. Om al deze redenen vinden wij het fijn dat u ook nu in Goes blijft wonen", aldus de heer Giele. Burgemeester mr. F. G. A. Huber noemde pastoor Holtkamp „een ziele- herder". „We zullen in de toekomst het traditionele beeld van u en uw bromfiets missen", aldus mr. Huber. Ook hij was blij dat pastoor Holt kamp in Goes blijft. Deken dir. A. Blommerde haalde de in teresse in geschiedenis van de pastoor aan. „Ik herinner me dat ik eens bij u op bezoek kwam. Het was prachtig weer en u vertelde me over 'De Piet'. U kon er met uw brommertje niet heen en plootseling vroeg u: Zeg, zullen we er eens naar toe rijden? Dat hebben we gedaan en op die manier hebik heel wat over dat gebied opgestoken". Dr. Blommerde noemde pastoor Holt kamp „een echte priester met een groot hart voor de parochie". Dr. Blommerde: „U bent, een persoonlijk heid: iemand waarvan ik kan zeggen: Ik vind u verschrikkelijk aardig". Naam De heer J. B. Meijer sprak woorden van dank namens de gezamenlijke ker ken in Goes. „U gaat weg uit een bloeiende parochie", aldus de heer Meijer. Kapelaan V. G. Schoenmakers werkte vanaf 1967 samen met pastoor Holtkamp. „Het was een zinvolle en prettige samenwerking. U bent een rots in de branding genoemd. Ik zou dat wat willen afzwakken en zeggen dat u door de paren heen hebt inge zien dat het kerk-zijn meer is spreken mét dan spreken tot. Mensen van ze ventig werken niet altijd meer zo hard. echter zag ik nooit eens in de luie stoel en het leukste vind ik dat u nooit m'n naam hebt onthouden. Nu eens zei u 'Ja Schoen', dan weer was het 'Zeg Victor', maar nooit gebruikte u mijn echte voornaam, Vincent', al dus kapelaan Schoenmakers. Ook pastoor C. Kroon uit 's-Heeren- hoek sprak dankwoorden tot pastoor Holtkamp- De gidsen en kabouters la zen ten afscheid een gedichtje op. Pastoor Holtkamp dankte tenslotte voor alle vriendelijke woorden en voor de fijne samenstelling door de jaren heen. Collecte De collecte voor de kankerbestrijding heeft in Graauw ƒ399,36 opgebracht. FRANCOIS BURGER: „IN ZEELAND GEEN RUIMTE" HANSWEERT Op de Werfdijk te Hans weert deed zich een aanrijding voor tussen een personenauto, be stuurd door J. L. uit Hansweert en de bestuurder van een bromfiets L. P.. eveneens afkomstig uit Hansweert. L- P. liep daarbij dusdanig hoofdletsel op, dat hij per ambulance naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes vervoerd moest worden. Het ongeluk ontstond daardat de bestuurder van de perso nenauto het terrein van de NV Van de Straaten's Machinefabriek afreed zonder de aankomende bromfietser te hebben opgemerkt, met als gevolg dat hij de bromfietser schepte. LAATSTE OVERLEG OVER BEZWAREN TEGEN BOUW BEJAARDENWONINGEN IN BINNENSTAD MIDDELBURG MIDDELBURG De woningbouwver eniging Middelburg voert het definitie ve laatste overleg met de indieners van bezwaren tegen de bouw van bcjaardenwoningen in de binnenstad. Het is echter bijna onmogelijk om met de bezwaarden tot een vergelijk te komen. Dit deelde wethouder W. P. J. Baars van Middelburg maandag als voorzit ter van de commissie van bijstand voor gemeentewerken mee aan com missielid A. P. van Mourik. Zoals bekend zijn er nogal wat bezwaren ingediend tegen de bouw van bejaar denwoningen in de St-Jorisstraat en de Volderijlaagte. Momenteel voert de voorzitter van de woningbouwvereni ging het laatste overleg met de be zwaarden om nog tot een vergelijk te komen. Blijft ook dit overleg zonder succes don zal de woningbouwvereni ging overwegen of ze kan bouwen binnen de voorschriften van het be staande bestemmingsplan, zo bleek uit de mededelingen van voorzitter Baars. De commissie verklaarde zich ak koord met de verkoop van de beno digde grond aan de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, voor de bouw van bejaardenwoningen aan de Ha- ringvlietstraat. Ook met de verkoop van gronden aan de woningbouwvere niging Middelburg voor de bouw van een- en meergezinswoningen in plan Stromenwijk II gingen de commissie leden akkoord. Aan de woningbouw vereniging Middelburg werd verder 1360 vierkante meter grond verkocht voor de bouw van autoboxen nabij de Rustenburgstraat. Uitbreiding bij het korps rijkspolitie 's-HEERENHOEK In het rayon 's- Heerenhoek zal per 1 oktober 1972 worden ingedeeld de wachtmeester der rijkspolitie A. C. van Kaam, laat stelijk werkzaam bij de groep Brui- nisse. ENQUETE IN OPDRACHT VAN MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN VEERE „Zeeland is zo aantrekkelijk voor ons, om dat het één van die Neder landse gebieden is waar je een duidelijke ontwikkeling kunt waarnemen". Dat zegt de heer J. Allewijn, docent commerciële economie aan de Streekschool voor de De tailhandel te Alkmaar. Voor het tweede achtereenvolgen de jaar houdt de school in Zeeland een marktonder zoek. Richtte het onderzoek zich vorig jaar op de koopgewoontes van tie Belgen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dit jaar wordt de economische betekenis van het Veerse Méér bekeken. Zesenveertig leerlingen van de school enquêteerden maandag detaillisten, mensen uit de horecasector en van instellin gen in de plaatsen Veere, Woll phaartsdijk, Kortgene, Kamper land cn Vrouwenpolder. De heer Allewijn wijst er op dat deze enquête, die wordt gehouden in opdracht van het ministerie van economische zaken, geen we tenschappelijk maar een vooron derzoek is. De uitslagen van het onderzoek zijn globale richtlij nen, aan de hand waarvan men bepaalde zaken nader kan gaan bekijken. „Het belang voor de leerlingen is de overgang van de theorie naar de praktijk. Ze le ren als een team te werken en met mensen om te gaan. Ze ma ken ook kennis met de mentali teit van de detaillisen", aldus de heer Allewijn. De leerlingen opereren in groepjes onder leiding van een groepslei der. Naast vragen, die helemaal toegespitst zijn op de ontwikke ling van de detailhandel, horeca en instellingen na 1965, worden er ook algemene probemen aan de orde gesteld. De heer Allewijn is met name nieuwsgierig naar de vragen over de winkelsluitingswet, die zoals bekend op de helling staat. De antwoorden op de vraag of men het volgen van cursussen door het personeel bevorder! door hen tegemoet te komen in de kosten wacht hij ook met grote belang stelling af- Winterseizoen De docent van de Streekschool voor de detailhandel verwfacht op de vraag 'Vindt u dat 't wintersei zoen gelegenheid biedt voor re creatie' wel enkele bruikbare re acties. De gegevens zullen in het CNV- vakantie en conferentieoord 'Bos en Duin' in Oostkapelle worden uitgewerkt en van een conclusie worden voorzien. Overigens is het marktonderzoek slechts een onderdeel van een werkweek van de school. Van daag (dinsdag) en donderdag brengen de 46 leerlingen en 2 docenten een bezoek aan winkel centra en enkele bezienswaardig heden in België, althans als de winkelstaking is opgeheven. Voorts wordt een rondrit over Walcheren gemaakt. In Vlissingen zal het MIRO-warenhuis door de School voor Detailhadel worden aangedaan. Op de foto: De Alkmaarse stu dent Kees Bot enquêteert me vrouw J. Luijk in haar brood-, banket- en levensmiddelen in Veere (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 4