„We hebben gewoon veel geluk gehad" Goese organist bij jubileum geridderd „Raadsleden Huist vatten woorden verkeerd op" Twee mensen kwamen om bij auto-ongeluk te Oosterland 2 Inwoner Waarde overleden bij bedrijfsongeval Pastoor Holtkamp nam afscheid in eucharistieviering ALMANAK ALGEMEENE ZEEUWSCHE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 OKTOBER 1972 DRENKELINGEN ZWIERVEN TWAALF DAGEN ZONDER ETEN ROND OP DE MIDDELLANDSE ZEE: DOOR 'ABEL TASMANOPGEPIKT VLISSINGEN „We heb ben gewoon veel geluk ge had. We mogen de Neder landse koopvaardij wel erg dankbaar zijn". De 25-jari- ge Luxemburger Lucien Schiltz stelt op zeer gedemp te toon vast dat de uitste kende ogen en de oplettend heid van de derde stuurman van het Nederlandse con tainerschip 'Abel Tasman' hem en zijn 19-jarige vrien din Catherine Plessz uit Ge- nève van een wisse dood hebben gered. Hun jacht 'Njord', waarmee ze een reis om de wereld wilden maken, raakte in de Golf van Lion zo ln moeilijkheden dat ze in een rubberbootje moesten overstappen. Omdat er geen ra dio aan boord van het jacht was, wist niemand van de moeilijkhe den en werd er niet naar het tweetal gezocht. Twaalf lange da gen zwierven ze zonder voedsel rond op de woeste golven van de Middellandse Zee. Na twaalf da gen van doodsangst en radeloos heid waarvan nu alleen nog de wilde blik in de ogen van Lucien getuigt werden de drenkelin gen door de 'Abel Tasman' opge pikt. Zaterdagmorgen meerde in de containerhaven in Vlissingen-Oost het schip van de koninklijke Ned. Lloyd af. De twee schipbreukelin gen werden van boord gehaald en ter observatie in het Bethesdazie- kenhuis in Vlissingen opgenomen. De toestand van de Zwitserse was zodanig dat ze zaterdagmid dag het ziekenhuis kon verlaten. Lucien Schiltz zal nog enkele da gen in Vlissingen moeten blijven. Catherine Plessz herinnert zich het verloop van de zeiltocht en het hachelijke avontuur dat daar op volgde nog precies. „Woens dagmorgen 13 september vertrok ken we met goed weer uit Beau- lieu sur Mer, een plaatsje bij Marseille, voor een tocht naar West-Indië. De volgende dag was de zee al erg ruw, maar we gingen door. 's Nachts zaten we midden in een depressie. De gol ven waren zo hoog dat we uit de boot werden geslagen. We zagen kans terug aan boord te komen en meteen zijn we de reddings boot gereed gaan maken. Omdat het jacht in grote moeilijkheden verkeerde zijn we .op het vlotje overgestapt- Men een touw ble ven we verbonden met de 'Njord'. Er was voedsel genoeg op het vlot, maar het touw brak OPLETTENDHEID VAN DE DERDE STUURMAN BETEKENDE REDDING Catherine Plessz in het Bethesda- ziekenhuis: Verzorging was uit stekend". Föto PZCJ. Toen men los was van het twin tig meter lange jacht, was het oranje rubberbootje een gemak kelijke speelbal van de soms acht meter hoge golven. Het reddings vlotje kapzeside verschillende ke ren en Catherine en Lucien had den hun handen vol met het hozen van het water. Het Zwitserse meisje: „Door het omslaan waren we ook de mees te lichtpijlen kwijtgeraakt. De eerste dag schoten we alles wat we nog hadden af, toen een schip vlak hij ons in de buurt kwam- De hoot ging zoeken, maar we bleven achter de hoge golven ver borgen. Een tijdje later zagen we dat ze het zoeken opgaven". De twee schipbreukelingen hadden geen mogelij kheden meer om de aandacht van de passerende sche pen (in die twaalf dagen in to- taal zo'n twintig) te trekken. Het enige waar ze intensief mee bezig hielden was het drijvende houden van de rubberboot en regenwater opvangen in een zeiltje. Het opge vangen water werd als drinkwa ter gebruikt. Catherine vertelt dat 's nachts schepen hen soms op een afstand van minder dan 20 meter pas seerden, maar hun schorre kelen konden niet boven het geronk van de moto m uitkomen. Boven dien moesten ze oppassen om niet overvaren te worden. Alle pogingen leken vruchteloos. Dinsdagmiddag kwam de redding voor de volledig uitgeputte dren kelingen, die nu ook al geen wa ter meer hadden om te drin ken. Oranje stip Derde stuurman W. Tïeman van de 'Abel Tasman' werd hun red der. De heer Tïeman: „Ik stond op de brug. Het was half twee 's middags en we voeren ongeveer 18 mijl ten noordwesten van Ma jorca. Op een gegeven moment zag ik in de verte een oranje stip. Ik pakte mijn kijker en het bleek een vlot te zijn. We hebben toen geprobeerd er zo dicht mo gelijk bij te komen". Met een schip van 25.000 ton geen eenvoudig karwei, maar na veer manoeuvreren kon de 'Abel Tasman' tot vlakbij de schipbreu kelingen komen. De heer Tieman: „We hebben toen een reddingslijn uitgegooid en die jongen kon hem pakken. Ze hadden geen kracht meer om het touw zo stevig beet te houden dat we ze meteen aan boord konden hijsen. De bootsmansmaat is tóen naar beneden/gegaan en hij heeft 'zé een reddingsgordel aan gedaan". De derde stuurman vertelt - dat Lucien en Catherine volledig uït- gèput waren. „Het had geen dag langer moeten duren". Om de twee geredde drenkelingen een zo doeltreffende behandeling te kun nen geven won men radiome- disch advies in. De eerste dagen moesten ze volledig door de be manning worden verzorgd. „Ze konden helemaal niets zelf. Hun lichaam was op verschillende plaatsen opgezwollen. Ze waren zo zwak dat ze gevoerd moesten worden", aldus de heer Tieman. Catherine Plessz is bijzonder te vreden over de wijze, waarop zij en haar vriend aan boord van de 'Abel Tasman' behandeld en opge vangen zijn. „Ze hebben werke lijk alles gedaan. De verzorging was uitstekend". Plannen Lucien Schiltz, die er het ergste aan toe was maar nu redelijk goed herstelt, heeft een grote zeil- ervaring. Hij vaart jachten van de werf naar de koper. Dat be roep zal hij ondanks deze vrese lijke ervaringen blijven uitoefe nen. Hij maakt zelfs al weer zeilplannen voor de toekomst: „Ik heb gehoord dat mijn boot niet vergaan is. Op de 21ste zou iemand hem gezien hebben. Ik ga het nog een keer proberen. Die reis om de wereld wil ik maken"- WAARDE De 51-jarige heer J. L. We ber (gehuwd en vader vun vier kinde ren) uit Waarde, is zaterdagochtend na een bedrijfsongeval in zijn woonplaats overleden. De heer Weber raakte be kneld tussen een transportband en een deurpost in een uienloods van de fir ma Van Houte aan de Kerkweg te Waarde. Dat gebeurde toen de heer Weber sa men met een collega de transportband omhoog lichtte om een vrachtauto ge legenheid te geven op de juiste plaats te rijden om lossen -mogelijk te maken. Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de transportband tijdens het verrijden van de auto in aanraking met de laadklep, waardoor de transport band ging schuiven en de heer Weber bekneld raakte. Volgens de politie, die contact heeft gehad met de arbeids inspectie, betrof het hier een normale routinehandeling. Op het oog niet ern stig verwond liep de heer Weber na het ongeval nog een tiental meter weg om daarna te overlijden. Dokter Constand- se uit Waarde kon niet meer dan de dood constateren. Het is niet zeker dat de dood een direct gevolg was van het letsel dat de heer Weber had opgelo pen. GOES In een eucharistieviering heeft de rooms-katholieke parochie in Goes zondagochtend afscheid geno men van pastoor C. P. Holtkamp. Het woord werd gevoerd door de schei dend pastoor, deken dr- A. Blonuner- de, kapelaan V. G- Schoenmakers en de moderator van de basisscholen P. A. H. van Bilzen- De heer G.' P. Giele sprak namens het kerkbestuur. Hij bood pastoor Holt kamp een kleurentelevisie aan, kocht van bijdragen van de parochia nen. Vandaag maandag bestaat tijdens een receptie de mogelijkheid persoonlijk afscheid te nemen van pastoor Holtkamp. P. A. ROELS VERKIESBAAR OP 0NTWERPL1JST VAN ZEEUWSE PVDA VLISSINGEN Het gewestelijk be stuur Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft het huidige twee de-kamerlid P. A. Roels uit Sint-Maartensdijk wederom op een verldesbare plaats gezet op de ont- werp-kandidatenlijst. Dinsdagavond 10 oktober zal de gewestelijke ledenver gadering in De Prins van Oranje te Goes de lijst definitief samenstellen. Deze week zullen de afdelingen, die op - dinsdag en woensdag vergaderen, de ontwerp-lijst bespreken. De heer Roels, die sinds de verkiezingen van vorig jaar tweede-kamerlid is, staat op de ontwerp-lijst op de tweede plaats achter landelijk lijstaanvoerder drs. J. M. den Uyl. De kop van de Zeeuwse PvdA-ont- werp-kandjdatenlijst ziet er verder als vólgt uit: 3 W. Don te Middelburg; 4 1 •rnevröHwj E.-"Boersma-Hofman te Mid delburg; '5 dr. A. Vondeling te Leeu- -warden; *-5 P; J-. Huijbrecht te Terneu zen; 6 mevrouw drs. M. Ëpema-Brug- man te Puttershoek; 7 mevrouw J. J. van der Wel-Bey te Middelburg; 8 A. van Aalst te Middelburg; 9 B. J. Korstanje te Yerseke; 10 W. Wisse te Oost-Souburg; 11 drs. M- P. A. van Dam te Utrecht; 12 S. van der Plo^g te Utrecht; 13 mevrouw C. C. v/.i Zanten-Leijsen te Vlissingen; 14 drs- Ed. van Thijn te Amsterdam; 15 drs. E. W. H. Broekhuis te Oost-Souburg. ZWEEFVLIEGTUIG MAAKTE GESLAAGDE NOODLANDING OP BOUWLAND TE THOLEN THOLEN Een zweefvliegtuig van de Brabantse Airclub, bestuurd door de lieer L. S. uit Tholen, heeft zondag middag omstreeks 1 uur op een aard appelveld aan de Zoekweg bij Tholen een geslaagde noodlanding gemaakt. S. was een uur tevoren van het vlieg veld Woensdrecht opgestegen. Wegens gebrek aan thermiek had het toestel zoveel hoogte Verloren, dat een nood landing noodzakelijk was. Noch het zweefvliegtuig, noch het aardappelveld liepen daarbij schade op. Auto opengebroken MIDDELBURG Zaterdagmorgen ontdekte een bewoner van de Zand- kreekstraat, de heer A. M., dat een verrekijker uit zijn in deze straat geparkeerde auto was gestolen. Van de auto was een tochtraampje open gebroken. De diefstal moet zijn ge pleegd tussen donderdagavond zes uur en zaterdagmorgen. ADR. KOUSEMAKER VIJFTIG JAAR ORGANIST JUBILEUMCONCERT IN GROTE KERK GOES Een groot aantal ken nissen, leerlingen en familiele den van de Goesenaar Adr. Kou semaker was er zaterdagavond getuige van dat burgemeester mr. F. G. A. Huber de jubileren de organist de versierselen, be horende bij het ridderschap van Oranje Nassau, opspeldde. Het gebeurde tijdens een bijeen komst in de Maria Magdalena- kerk. De heer Kousemaker vier de zaterdag zijn vijftigjarig' ju bileum als organist. Veertig jaar bespeelde hij het orgel in Goes en dertig jaar is hij nu lid van de Nederlandse Organisten Vereniging. Dat was voor een jubileumcomité, waarin onder anderen burgemeester mr. F. G. A. Huber zitting nam,- aan leiding, de jubilerend organist en zijn familie een receptie aan te bieden, gevolgd door een orgelconcert door drie oud-leerlingen. Er was een grote belangstelling voor de jubileumvie ring. Tussen zaterdagavond half zeven en acht uur mocht het echtpaar Kou semaker vele felicitaties in ontvangst nemen, die vaak gepaard gingen met cadeau's en bloemen. „Toen ik pas in Goes was, maakte ik kennis met twee zaken die me ei opvielen: uw roze huis aan de Oost singel én de Grote Kerk", vertelde burgemeester Huber in zijn toespraak tot het echtpaar Kousemaker. „Tussen die twee polen en ook in die twee polen hebt u steeds gewerkt. Toen ik u wat beter leerde kennen, boeide mij uw enthousiasme voor de kerk, en zeker ook voor het orgel. Misschien bent u vaak een moeilijk mens ge weest, maar dat is gebruikelijk bij mensen die idealen hebben en die ook willen realiseren. We zijn u uitermate dankbaar voor alles wat u voor elk aar hebt gebokst", aldus mr. Huber. Daarna kreeg organist Kousemaker de versierselen behorend bij het rid derschap in de orde van Oranje Nas sau opgespeld. Nieuwtje Felicitaties kwamen er direct daarna van organist H. Mennes uit Middel burg namens de Zeeuwse Organisten Vereniging. De heer Mennes verving zijn collega-organist A. de Vries. „U bent vijftig jaar organist, veertig jaar In Goes en bovendien dertig jaar lid van de Nederlandse Organisten Vere niging. Dat Is een nieuwtje", aldus de beer Mennes. „In augustus 1022 begon u als orga nist. U hebt in Rilland-Bath vertoefd, waar u ook uw echtgenote leerde kennen. Na tien jaar kwam u naar Goes om daar uw taak te vervullen'" De heer Mennes noemde een groot aantal bezigheden van organist Kouse maker op: Cantor-organist, leraar, uit gever, examinator, componist, dirigent van de oratoriumvereniging enzo voort. De heer Mennes meende dat de heer Kousemaker veel heeft gedaan aan de vernieuwing van de kunst op het gebied van de kerkmuziek. Hij noemde in dit verband de muziekuit geverij Ars Nova. „Ook de Nederland se Organisten Vereniging werkt aan BURGEMEESTER TERNEUZEN OVER MOTIE RAAD HULST: TERNEUZEN „Ik betreur de onjuiste interpretatie van mijn uitlatingen, waarop de motie van de raad van Hulst kennelijk is gestoeld. Wanneer men tevoren voldoende had geïnformeerd naar het standpunt van h. en w. van Terneuzen (hetgeen uiteraard had dienen te gebeuren) zou deze conclusie ongetwijfeld niet zijn ge trokken". -eeuwse (Kaler De vakantie ligt al weer ver ach ter ons, maar de gesprekken over deze heuglijke lijd zijn nog lang niet verstomd. Dat verhaal van Jan en Mieke bij voorbeeld, het verlooide stel uit GroedeVoor het eerst gingen ze dit jaar samen op vakantie. Welis waar sliepen ze op veilige afstand van elkaar ieder in een eigen tentje, maar ze gingen samen uit en kwamen samen thuis. Het was een uitstekende vakantie. Alleen de eerste nacht was Mieke wat lastig geweest. Jan wil je een glaasje water voor me halen, ik heb zo'n dorst", had ze uit haar tent in de richting van die van haar verloofde geroepen. Vanzelf sprekend voldeed Jan aan het ver zoek en dabberde hij in het holst van de nacht over de camping om het gevraagde glaasje water le ha len. Maar aangezien Mieke een on lesbare dorst had moest, hij die nacht wel zes keer naar de water kraan- Reden voor de doodvermoeide Jan om de volgende morgen een wat ondeugend voorstel te lance ren. „Zullen we vannacht niet doen alsof we getrouwd zijn?". Na een korte wijl geaarzeld te hebben stemde Mieke in- Voor Jan betekende het dé oplos sing: „Goed. ga dan vannacht zélf je glaasje water maar halen". OOSTERLAND Een auto-ongeluk ter hoogte van café 'De Pleisterplaats' te Oosterland heeft zondagmiddag het leven gekost aan twee inwoners van Oosterland, de 53-jarige C. A. Kwaak, die de verongelukte auto bestuurde, en zijn 79-jarige oom, J. Broodman, De bestuurder van de andere, bij het onge luk betrokken wagen, W. J. R. uit Rot terdam en zijn vrouw, A. C. R.-G. lie pen daarbij geen noemenswaardig let sel op. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Kwaak, komend van de Molenweg, de rijksweg opdraaide. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de auto van R„ die over de rijksweg in de richting id. Beide slachto" Bruinisse reed. Beide slachtoffers wer den per ambulance ijlings overge bracht naar het Zweeds Rode-Kruiszie- kenhuis te Zierikzee, waar zij bij aan komst bleken te zijn overleden. De foto toont de totaal vernielde auto, waarin de twee Oosterlanders zaten. de vernieuwing en verbreiding van de kerkmuziek. Het is dan ook niet vreemd dat u een tijd lang hoofdbe stuurslid bent geweest", aldus orga nist Mennes. Meer dan vijfentwintig jaar werkt de heer Kousemaker nu met de Christe lijke Oratoriumvereniging in Goes. De heer F- J. Hoek bood namens de leden van deze Vereniging gelukwen sen en een groot bloemstuk aan. „On der uw leiding hebben wij en goed naam gekregen en zijn er veranderin- gn in de uitvoeringen aangebracht. U stelde steeds hoge eisen, maar de kwaliteitsverbetering hebben we aan u te danken. Felicitaties namens de kerkvoogdij kwamen er van ouderling P. Nonne- kes. „De kerkdiensten met u zijn vaak ware ere-diensten. De gemeente heeft alle waardering voor u. U hebt de gemeente leren zingen en u hebt de gemeente gediend. Ik hoop dat we nog verschillende jaren uw jubelzang mogen aanhoren", aldus de heer Non- nekes. Ds. H. Kwakkelstein feliciteerde het echtpaar Kousemaker in zijn functie van accessor van de centrale kerke- raad van de Nederlandse hervormde gemeente in Goes. Uit handen van de heer J. Zandee tenslotte ontving orga nist Kousemaker het jubileumge schenk, een zilveren couvert. Bijzonder feit Deze reaotie geeft burgemeester J. Aschoff van Terneuzen op een motie van de raad van Huist, waarin raadsleden het vertrouwen in een der overleg met' zijn gemeente opzeg gen. Het stuk werd vrijdagavond aan genomen. Aanleiding tot de ontstem ming van de Hulster raadsleden was een uitlating van burgemeester Aschoff in een vergadering van de commissie 'structuurplan'. De burge meester zei toen onder meer: „Als we voor Ossenisse kiezen houden we de industrialisatie zelf in de hand. Het Baalhoekkanaal zou betekenen dat we de zaak uit handen geven". Volgens burgemeester Aschoff zou de raad, van Hulst niet tot de uitspraak van vrijdag zijn gekomen, als de raadsleden zijn hele betoog hadden aangehaald. „Wat- mijn terminologie 'in de hand houden' en 'uit handen geven' betreft: de regering, het provin ciaal bestuur en de streek kunnen Ossenisse redelijk in de hand houden, terwijl het een duidelijke zaak is, dat, waar het Baalhoekkanaal een Belgi sche aangelegenheid is en volledig door België wordt bekostigd, dit na welijks of helemaal niet mogelijk is". Terneuzens' burgemeester zegt met nadruk groot voorstander te zijn en te blijven van overleg en samenwer king van de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen. „Verschillen van mening kunnen uiteraard altijd naar voren komen. Wel zullen we elkaar daarbij dienen te blijven respecteren". (ADVERTENTIE) IVERZEKERING MAATSCHAPPIJ NV -MIDDELBURG j „Drieënzestig jaar geleden was ik hier ook al. Het is eigenlijk een bijzonder feit dat ik hier nu ook sta. Toen namelijk, m'n ouders woonden toen in Hansweert, ben ik in deze kerk ge doopt. Volgens mijn moeder luisterde ik toen al naar het orgelspel", vertel de organist Kousêmakcr in zijn dank woord. Hij herinnerde aan de strijd die hij gevoerd heeft voor het orgel dat nu in de kerk staat. „Eigenlijk is het er twintig jaar te laat, want concerteren kan ik nu niet meer. Dat laat ik over aan mijn leerlingen, die dingen preste ren waar ik versteld van sta". De organist toen en nu. De heer Kousemaker: „Er is heel wat veran derd, vergeleken met veertig jaar ge leden. Toen kreeg je als organist bijna geen kans, nu doet hij tijdens de kerkdiensten bijna alles". „Toen ik nog in de wieg lag, toonde mijn moeder me aan eeii zuster van het Leger des Heils. Die zei locn: „Dit is een koningskind. En ik bén een koningskind. De onderscheiding, die ik krijg als kind van God ligt gereed. Het is de kroon des levens, als ons de Heer is toegedaan", aldus organist Kousemaker 111 zijn dankwoord. Om acht uur begon een driedelig orgelconcert. Marieke Kok opende met 'Preludium Fuga Ciacona in C grote terts van Dietrich Buxtehude. In 'Sound the Trumpet' van Heary Pur- cell en 'Pie Jesu' van Gabriel Fauré werd zij bijgestaan door de sopraan Berna Kousemaker. De sopraan trad ook op in 'Magna res est arnor' van Hendrik Andriessen dat door Stoffel Gunst werd vertolkt. Daan Mannke besloot het concert, samen met Berna Kousemaker met 'Kyrie, Sanctus, Be- nedictus en Agnus Dei' uit de "Missa in Simplictata' van Jean Langlais. Op de foto: Organist Adr. Kousema ker wordt 'geridderd'. (Foto PZC). DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer. Matige tot krachtige oostelijke wind. Maxim urn- temperaturen van 14 tot 17 gra den. VOORUITZICHTEN VOOR DINSDAG EN WOENSDAG Zonnig en droog met koude nachten. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; max. temp.: va.n ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Normalen voor 3 tot 7 oktober: min. temp. max. temp. Den Helder 10 15 Vlissingen 11 16 Eelde 7 15 Vlv. Zuid-Limburg 8 16 De Bilt 8 16 Gem. over Ned. 9 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2