ALLEEN Dl KOFFER KOMT TERUG NAAR OOSTERLAND Groentetuintjes in Vlissingen? „Tarwe, bonen, juin en snikerpeeën-9 Poging PPRenD?66: Oosterschelde weer in ontwerp-akkoord jacques cats VERWOERT WIL STEMMINGEN RUILVERKAVELING OPSCHORTEN „De oesters smaakten verrukkelijk" Patiënten van de Borststichting maken rondvaart Zeeuwse wateren DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 door Vanavond na het nieuws van acht uur gaan we er met z'n allen weer eens voor zitten. Met een kan koffie binnen handbereik en met het plezierige vooruitzicht dat er in de koelkast een paar flesjes bier koud staan voor het geval er een overwinning valt te vieren. Arme mensen die nog de straat op moeten: voor het ver richten van beroepsbezigheden of het deelnemen aan verenigingsac tiviteiten, die zij het dan op bescheiden schaal toch door gang blijven vinden. Want je kunt per slot van rekening niet weten- Er zijn ook nog mensen die geen voetbalfan zijn. Kapper Cappaert uit Sas van Gent zal moeilijke uren beleven. In plaats van on deruit in een stoel bij de tv te zitten zit hij met de handen m het haar. van de dames, die voor modehuis Nijman een show ver zorgen. „Ik moet daar de hele avond bij zijn, want als die meis jes wat over hun hoofd hebben getrokken moet dat kapsel na tuurlijk weer gefatsoeneerd wor den. 't Is jammer, maar de mo deshow must go onOp het tijdstip dat de voetballers het veld op zullen komen begint in het Nederlands Koffiehuis in Middelburg een bijeenkomst van de vereniging van huisvrouwen. „Die avond was al lang vastge steld," zegt presidente mevrouw Van 't Hof. Daar kun je niet meer onderuit. Ik zal dus moeten afwachten hoe het zit met het bezoek. De meneer die voor ons een film draait over Middelburg heeft wel gevraagd of hij die film meteen aan het begin mag vertonen, zodat hij meteen daar na wen kan als unj met de leden vergadering beginnen. Maar we houden het wel kort hoor. zodat er misschien nog wat van de tweede helft valt te zien." Me vrouw Versteeg van de activitei tencommissie in Axel waagt het er maar op. De feestavond in 't Trefpunt gaat gewoon door. Voet bal of geen voetbal. Je kunt te genwoordig niks behoorlijks meer plannen," klaagt mevrouw Versteeg. „Er is altijd wel wat De ene avond is er Peyton Place en de andere avond is er voetbal. V/ie wil komen die komt. En wie liever naar de voetbal kijkt moet dat zelf weten. Maar ze missen wel wat. V/ant het wordt reuze gezellig met de 'ooerenkapel de Betekoppen uit Sas van Gent." Ze leggen tegenwoordig op de meest zotte plaatsen in Vlis- singen een volkstuintje aan, denk je dan als je door de stad loopt en op de Kleine Markt en het Stadhuisplein ontdekt dat de bloembakken daar uitpuilen van de kolen. Savooie kool? Wittekool? Boerenkool? Rodekool? Niets van dit alles: het is Japanse sierkool, waarmee de bloembakken in Vlissingen worden opgesteld. Vooral als de zon erop schijnt doet de plant het goed en geeft de kleur schakering een leuk effect. „Je moet voor de aardigheid eens op een bankje gaan zitten bij die bloembakken", zegt de heer A. van der Linden, chef van de plantsoenendienst. „Dan kun je lachen. Want bijna iedereen die er langs komt en die kolen ziet heeft er commentaar op. Laatst toen we de zaak aan het inplan ten waren zei iemand: ..Is dat spul soms doorgedraaid op de veiling?" Dit de reacties leidt de heer Van der Linden af, dat de Vlissingers toch wel oog hebben voor het groen. „Ze lopen er kennelijk niet zo maar langs. Ze zien het ook. En dat is voor ons erg plezierig". De plantsoenendienst is met het sierkoolexperiment begonnen, omdat er nu op verschillende plaatsen in de stad grote bloem bakken staan. Van der Linden: .Die kleintjes nemen we tegen de winter mee naar de kwekerij. Maar dat kun je met die grote niet doen. Eerst hebben we geëxperimenteerd met bloembollen. Maar dan staan die bakken een hele tijd zwart en spelen de kinderen er op en in. Tegen de tijd dat de bollen begin nen uit te schieten worden ze natuurlijk vertrapt. Coniferen planten is ook r.iks, want die worden onmiddellijk zwart. Vorig jaar hebben we primula's bak- ruutjes) in de bakken gedaan. Maar nu willen we bet voor de verandering eens met sierkool proberen. We moeten overigens nog afwachten hoe die sierkool de winter doorkomt. Want we zitten hier met een bar klimaat. Vooral bij zuidwestenwind heb ben we nogal last van de zee. Dan kun je met recht spreken van zoutschade. Voorlopig doet de Japanse sier kool bet nog goed al ls het nog echt wel even wennen". Van der Linden: „Gisteren kwam er een Belg langs die bakken. En toen hoorde ik hem tegen zijn vrouw zeeeen: „Die N"derlan',--s toch. hè. Bij ons vreten ze dat op". Ze zullen 'm missen op Oosterland: ome Willem Kloote. Vanmiddag vertrekt hij mei het toestel van kwart over vijf naar Australië. Voorgoed. Bijna 77 jaar lang heeft hij doorgebracht in Oosterland. Zijn verste reis reikte tot aan Am sterdam. Nu gaat hij naar het andere eind van de wereld om bij zijn enige zoon de levensavond te slijten. op een dag: ik ga maar vóórdat ze mij ook ontslaan- Ik heb toen gezegd: je moet het zelf weten. Maar geloof me. meneer het viel niet mee om je enige zoon te zien vertrekken. Die zoon Sor is inmiddels vijftig geworden. En hij heeft daar met zijn vrouw Tiny (afkomstig uit Brouwershaven) en zijn twee kin deren een aardig bestaan opge bouwd. Waarom gaat Kloote senior naar Australië? „Och, ik heb hier ei genlijk niemand meer. Mijn broers zijn allebei overleden. Ik woon hier nu met mijn nichtje, die mij 24 jaar lang heeft ver zorgd. Maar ik wil mijn kinderen nog één keer zien en mijn klein kinderen beter leren kennen. En daarom ga ik weg". „Ze zeggen wel eens: oude bomen moet je niet verplanten, maar daar trek ik me niks van aan. Ik geloof wel, dat ik zal kunnen wennen. Ik hang niet zo aan Nederland- Als ik hier nou nog kinderen had zou ik het mis schien niet doen. Dan ging ik wel eens kijken, maar daar zou het mee op zijn. Maar nu stap ik met een gerust hart in het vlieg tuig. En toch zullen ze 'm missen in Oosterland. Ome Willem zoals ie dereen hem noemt- Ze kenden hem als landarbeider, als lid van de fanfare (gedurende vijftig jaar) en de laatste tijd als trou we bezoeker van de bejaarden- soos. „Ik hield altijd toespraken als we op reis geweest waren", meldt ome Willem trots. „Dan bedankte ik altijd. En als hét seizoen afgelopen was, dan be dankte ik ook altijd: de bestuurs leden, de schenkers van de prij zen en de dames die er bedienen. Dat deed ik allemaal". Op die soos hebben ze een paar dagen geleden nog hartelijk af scheid genomen van ome Willem. „Nou dan gaat het wel aan je lijf hoor", zegt ome Willem oprecht. „Want het is hier op Oosterland een goed dorp. Ze zitten hier nooit te stoken gelijk als je dat op een dorp wel eens hebt. En alle kinderen zeggen ome Willem. Zelfs de burgemeester noemt me zo". In de kleine woning achter het Groene Kruisgebouwtje slaan de koffers al een dag of wat gepakt. „Zie je die grote koffer" daar, wijst ome willen, „Die geel' ik aan mijn kleinzoon Wim. Met die koffer mag hij straks terug naar Nederland komen om op Ooster land een meisje te zoeken". OME WILLEM: -..met gedachten al in Australië Afscheid voor altijd Veertien jaar geleden emigreerde zoon Cor naar Australië om zich daar te vestigen in een stad op dertig kilometer afstand van Sydney. „Het was in die tijd niet best hier", weet Kloote nog. „We zaten toen met die bestedingsbe perking. En toen zei mijn zoon Retourtje voor de koffer. NIEUWERKERK Ner gens zijn prinses Beatrix en prins Claus woensdag bij de eerste dag van hun bezoek aan Zeeland met lege han den weggegaan. Neem nu Nieuwerkerk, de oriëntatie op het bedrijf van landbou wer A. J. G. Doeleman, die samenwerkt met de heer R. J. Visser. Van de kinde ren van beide families kre gen prins en prinses een pootbakje met zakjes Zeeuwse landbouwproduk- ten aangeboden. Voor de kleine prinsjes. Om mee te spelen. Zesjarige Elte Vis ser vertelde de prinses wat er in het bakje zat: „tarwe korrels, bonen, dat is maïs, dat is juin en dat zijn sui kerpeeën...". Tol wet is herzien of vervangen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het DS'70 Kamerlid drs. E. Verwoert wil, dat minister Lardinols (landbouw en visserij) alle stemmingen over nieuwe ruilverkave lingen opschort, tot de ruilverkave- lingswet is heizien of vervangen. Hij heeft hierop donderdag aangedrongen in schriftelijke vragen aan de minis ter. De heer Verwoert is nogal ont stemd over een uitspraak van ir. Her- weijer. directeur-generaal voor de land inrichting en visserij. In een op 8 september in de PZC gepubliceerd interview verklaarde hij. dat het best mogelijk is dat de wijziging van de ruilverkavelingswet in verband met de tussentijdse verkiezingen pas laat in 1973 of helemaal niet meer wordt ingediend, omdat tegen die tijd de landinrichtingswet binnen het ge zichtsveld is gekomen. De heer Ver woert wil weten, of de minister dit standpunt deelt en zo ja, waarom hij een dergelijke politiek belangrijke uit spraak dan niet zelf heeft gedaan- Het DS'70 Kamerlid stelt zich ver der op het standpunt, dat alle ruilver kavelingen moeten worden betrokken bij de openbaarheid van het ruimte lijk beleid, waarover minister üdink van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening onlangs een nota heeft inge diend. Hij wijst er in dit verband op dat de ruilverkavelingen in hun totali teit betrekking hebben op zéér grote oppervlakten en dat elke ruilverkave ling als onderdeel van een groter geheel ingrijpende consequenties kan hebben. Dat laatste zowel voor perso nen in als buiten de agrarische sec tor. Van minister Lardinois wil de heer Verwoert tenslotte een overzicht van het tijdstip, waarop de thans lopende ruilverkavelingen gereed komen en welke invloed deze ruilverkavelingen zullen hebben op de bedrijfsvergro- ting in de betreffende gebieden. Aanbesteding reconstructie weg in Hulst HULST In het gemeentehuis van Hulst werd woensdag in het openbaar aanbesteed de reconstructie van de Van der Maelstedeweg tussen ar niedijk en de Gentse Vaart. Er waren 15 inschrijvers: J- 't Gilde, Hoek, 208-000: gebr. Van de Hemel, Bier vliet, 212.000; aannemersbedrijf Ste- gink, Vlissingen, 213.500; P. Groot- huyse, Beek, 215-000; M. P. Lucasse, Kloosterzande, '216.000; Leenhouts aannemersbedrijf, Sluis, 220.000; M. P. Hol, Hulst, 221.000; K. P. de Oude, Biervliet, 222-000; gebr. Sponselee, Kloosterzande. 225-000; fa. Jansen en de Vos, Schoondijke, 228.000; gebr. De Bok, Terneuzen, 229.500; fa. De Ruisscher en Zn. Biervliet, 230.000; gebr. J- N. N. Moerland, St-Annaland, 231.000; Aug. van Dijk-Betit, Bergen op Zoom, 231.000; fa. Sanderse BV, Axel, 235.000. De gunning werd aangehouden. BRUINISSE De actiegroep 'Oosterschelde Open' is op de eer- ste dag van de Zeeuwse toer, van het prinselijk paar informeel ln contact gekomen met de prinses en prins. Dat gebeurde op de veerpont 'Zijpe' van de RTM, tij dens de oversteek van Sint-Phi- Ilpsland naar Schouwen-Duive- land. Actiegroeplid A- Verwijs had zich met vrouw en dochter tje (gehuld ln oranje kostuumpje met vlaggetje) ingescheept op de boot, die de gasten vervoerde- Zijn relaas: „Ik had tevoren ge vraagd hoe de oesters, die we de boot mochten en men had geen bezwaar. Toen de prinses even alleen stond heeft mijn vrouw haar aangeschoten en ge vraagd hoe de oesters,die we maandag op Drakensteyn bezorgd hadden, smaakten". Verwijs deel de mee dat de reactie van prin ses Beatrix enthousiast was. ,2e riep meteen prins Claus en ver telde dat de oesters verrukkelijk waren. Ze waren tijdens het ver jaardagsfeest van prins Johan-Fri- so waarbij ook de koningin en prins Bemhard waren, opgediend. Ook vond men het erg leuk dat we voor het jarige prinsje een Oosterschelde-speedbootje had den", aldus actievoerder Verwijs, „De prinses zei dat ook de ande re prinsjes er mee speelden". Tijdens het gesprek aan ae rai ling van de pas opgeknapte veer boot heeft Verwijs op verzoek van prins Claus ook een beknopt overzicht gegeven van de alterna tieve mogelijkheden voor beveili ging van de Oosterschelde. „De prinses zei nog dat wU op een erg leuke, manier actie voeren. Het was een erg prettig gesprek dat duurde tot de boot aanlegde", vertelde Verwijs. Volgens hem was comminsaris mr. J. van Aartsen van 'n afstandje getuige van de ontmoeting prinselijk paar-actiegroep. Verwijs: „Ik heb hem na afloop nog een hand gegeven". ZVU-concerten in Vlissingen VLISSINGEN In Vlissingen brengt de ZVU het komende winterseizoen twee concerten. Beide concerten wor den gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis en beginnen om 20.00 uur: dinsdag 7 november Belgisch klarinetkwartet, o.l-v. M. Hanssens; dinsdag 17 april Barokmuziek. Frans Karei en Mariet Adriaanse. barokviool en clavecimbel met Dick Boon, blok fluit en traverso. ZEEUWS INITIATIEF „PROGRESSIEVEN IN DE PROVINCIALE STATEN STEMDEN VERDEELD" VLISSINGEN Leden van de Zeeuwse provinciale statenfracties van de Politieke Partij Radikalen en van Democraten '66 willen alsnog pro beren de eerder deze week geschrapte passage over de Oosterschelde op te laten nemen in het regeerakkoord van de drie progressieve partijen. Gisteren werd bekend, dat de partijbesturen van PvdA. D'66 en PPR de passage in het ontwerp-regeerakkoord hadden ge schrapt, waarin werd gesteld, dat de werkzaamheden voor de afsluiting van de Oosterschelde moeten worden opgeschort in afwachting van een alle aspecten omvattende studie over de gevolgen van afsluiting. De fractie voorzitters in de Zeeuwse staten, de VLISSINGEN Het rondvaartschip 'Orca' van de Flevo-rederij brengt de ze week een bezoek aan de Zeeuwse wateren: aan boord veertig patiënten met verzorgers van de dr. P. C. Bórst- stichting uit Hengelo (O.). De patiën ten van dit verpleegtehuis voor chro nisch zieken maken elk jaar een meerdaagse trip. De 'Orca' meerde dinsdag af in Zierik- zee waar het Rode Kruis voor muziek zorgde. Bij de ontvangst was de bur gemeester van Bruinisse, de heer Van der Linde, aanwezig. Woensdag werd een bezoek gebracht aan Veere en Vlissingen. In de Schel- destad werd overnacht. Vandaag donderdag wordt een bezoek ge bracht aan Willemstad, vrijdag is Rhe- nen aan de beurt en zaterdag hoopt het- gezelschap thuis in Hengelo te zijn. Bij de bezoeken aan de velschil lende steden worden meestal pro gramma's verzorgd door de service clubs, met name de Lionsclubs. heren J. Roodenburg (d'66) en C. Th. A. van Waterschoot (ppr) stelden in hun commentaren, dat het onjuist is te verwijzen naar de statenmotie, in gediend door PvdA-er P. A. Roeis, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzaak van een inrichtingsplan voor het toekomstige Zeeuwse Meer. De heer Van Waterschoot: .Het ls helemaal niet relevant om voor een regeerakkoord de stemverhouding van de gehele Zeeuwse staten te gebrui ken. Relevant is het stemgedrag van de leden van de progressieve partijen daar. De motie-Roels kreeg niet de steun van vier PvdA-ieden en van de fracties van PPR en D'66. in totaal acht van de zestien leden van de progressieve drie in provinciale sta ten". De door de heer Van Water schoot ingediende statenmotie kreeg de -steun van de PPR, D'66 en van drie PvdA-leden. In deze mo'.ie werd een studie gevraagd en opschoning van de werkzaamheden. De heer Van Waterschoot, die als PPR-üd heeft meegewerkt aan de formulering van de eerder aangehaalde passage in net ontwerp-regeenakkoord, ze:, dat in het overleg hierover de PPR en D'63 een Oosterscheide-paragraaf wilden opne men, die aansloot op de motie-Van Waterschoot, terwijl de PvdA een for mulering wilde, die aansloot op de motie-Roels: „Voor da: laatste bleek in het overleg over he: ontwerp-re geerakkoord geen meerderheid en toen is besloten over de Oosterschel de niets op te nemen". De heer Roodenburg stelde in zijn commentaar: „Tijdens ons congres van zondag aanstaande zal statenlid K. Schouten proberen een meerde.- heid te vinden voor het standpunt, dat wij ook in de staten hebben weerg-c-re ven en dat aanvankelijk was opgeno men in het ontwerp-regeerakkoord". Voor de heer Roodenburg is de kwes- tie-Oosterschelde overigens geen hals zaak in de samenwerking tussen de drie progressieve par.:jen: .He partij en houden hun eigen programma's en wat niet in het regeerakkoord is opge nomen behoort een vrije kwestie :e zijn. Daar kun je na de verkiezingen altijd nog op terugkomen". De heer Van Waterschoot he'ft goede hoop. dat het PPR-congres van aan staande zaterdag zich achter het eer der door hem vertolkte standpunt zal scharen: .He lijstaanvoerder en arde- re kandidaten, die hoog op de lijst staan, zijn het met ons eens". Het regeerakkoord van PvdA, D '66 en PPR za! worden vastgesteld tijdens een op zaterdag 7 oktober te houden gezamenlijk congres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9