V.V4li! B. en v. Goes geschokt door touwtrekken om psychiatrisch gebouw 'De Sterre' mag nu bouwen in Clinge u W/ Geen 'strijd' voeren om psychiatrisch ziekenhuis Zierikzeeënaar wil referendum over de Oosterschelde Rijnmondraad akkoord tracé Total-pijp door Voorne-Putte 7 WETHOUDERWIL '4.^ ONDERZOEK KABEL-TV IN TFRNEUZEN 'DE ZWINRUITERS' ZESDE OP DE LAVADA ÏN APELDOORN Schweppes - Bitter Lemon „4,(0 I! SEPTEMBER 197! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONGEZONDE RIVALITEIT EN BIJZONDER KLEIN" - UITERMATE VERBAZEND" gojs Het gemeentebestuur vsa Goes is 'geschokt' en 'zeer ittrasf over de ontwikkelingen -dom de bouw van een Zeeuw- jj psychiatrische inrichting bij ós Albertine Hoeve ten zuiden rin Kern Goes. Zoals gemeld, Hijken er in de nationale zie- ïaliuisraad (adviesorgaan van ie minister) enkele stemmen te di opgegaan om het ziekenhuis •iet centraal in Zeeland maar ogeos in Walcheren neer te zet je. Dat, ondanks het feit, dat ;e: bestuur van de stichting psychiatrisch Ziekenhuis voor Zeeland' al een voorlopige koop overeenkomst heeft voor een iep grond van 32 hectare bij de Albertine Hoeve. Hf rijn zeer verrast door deze ziens- ijja", verklaarde burgemeester mr. f g. i. Hubcr van Goes maandagmid- iit'tijdens de maandelijkse perscon- (BMÖevan b. en w. ,.Tk dacht name- dat de problematiek van het leanse psychiatrische ziekenliuis Hinrloeidc uit de omstandigheid dat Vrederust' bij Bergen op Zoom vol utNa beraad is daar met toestem- air? van de staatssecretaris iets nn pdian door plannen te maken voor df bouw var een eigen inrichting nor Zeeland. Het bestuur van de «richting heeft zonder beïnvloeding ria «ie ook voor Goes als beste vestigingsplaats gekozen". Sipmeester Huber toonde zich te- toseield over de stroming die het Bksnhuis in Walcheren wil hebben - ,«e kunnen ons met 300.000 inwoners r: eüar niet meer permitteren om xder eikaars duiven te gaan schieten. ES gaat niet om een Goes' belang, verduidelijk om een provinciaal en rreekbelang". Mr. Huber wees erop Goes een eind wil zien aan de touwtrekkerij in de provincie. „Daar om hebben we ook aan gedeputeerde raten om een gesprek gevraagd, want let gaat niet alleen om het zieken- ies, maar om vele andere zaken, sas onderwijs, winkelcent ra, planolo- De burgemeester vond het erg "-"".er dat in deze tijd nog dergelij- is dingen als nu rond het psychia- rtó ziekenhuis, kunnen gebeuren. kTfihouder drs. J. Dijkgraaf: „Het be ongezonde rivaliteit, ik vind het 'Öaier klein, hijzonder klein", feider L. H. de Leeuw, die met b« «stuur van het ziekenhuis diverse gesprekken gevoerd -heeft, verduide- fijlte dat er door het ziekenhuisbe stuur aan de geografische ligging en haliteit van het gebied voor een henhuis hoge eisen stelde. „Heel irckh heeft het bestuur zich opge- tód en een groot aantal terreinen -ragend bekeken. We hebben ons isb en w. nadrukkelijk aan de kant CMKteld en het bestuur uiteraard eu aten beslissen", aldus de heer De Volgens de wethouder pleiten, —.a van de centrale ligging van Kes, een groot aantal punten in het wrdeel van vestiging nabij Goes: aansluiting op het grotè we- - garantie voor de privacy van aepatiënten: een stedelijk centrum ^bij; potentiële arbeidskrachten aan- 25e '°nder andere drie grote nijver- sscnolen ide aanwezigheid van lecreatieplan in Gops-Zuid. dat JW bi het idee voor een moderne inrichting'. Vrijheid ■Ik laat het voor en tegen van de nten even zitten: het stich- sluur heeft toch dc vrijheid ge- «Wn om de zaak verder uit te toten. In liet bestuur zijn de regio's nwoordigd en men heeft een temaakt. Het is dan uitermate M oktober ft AmsterdamTlQriQÜfi Amstelhal 13 t/m 17 september Fleurop/lnterflora openingsdag - woensdag 12.30 uur wrdere dagen 9.30-22.30 uur Wereldcup-Wedstrijd tussen 26 landen om het mooiste bloemwerk In parken en kassen alle exposities in volle glorie trein/entree NS-stations worden gezaaid", stelde burgemeester Huber. Wethouder J. H. Roose noemde het een 'verdrietige zaak'. Hij wees erop dat uit de praktijk van het onderwijs steeds weer blijkt dat bepaalde instel lingen in Goes meer levensvatbaarheid hebben dan in de rest van de provin cie. „Waarom wordt de centrale lig ging niet eerlijker erkend? Als het om wat minder gunstige zaken gaat, dan weet men de centrale ligging van Goes wel te vinden, zoals bijvoorbeeld i met het centrale woonwagenkamp", betoogde de heer Roose. Hij vroeg zich af of de grootste bevolkingscon centratie in de toekomst nog wel op Walcheren zal zitten. „Je kunt als Goes niet alles hebben op grond van je centrale ligging, maar het moet. niet altijd een éénrichtingsverkeer zijn". Wethouder Dijkgraaf: „Het bestuur van de stichting heeft zo'n 14 verschil-j lende vestigingsplaatsen bekeken, i voordat de Albertine Hoeve eruit kwam. Uiteraard zijn we als gemeen- tebestuur van Goes er gelukkig mee. maar het is een objectieve keuze geweest van net bestuur. Dat hebben we beschouwd als een broedende kip. die je niet moet storen". „Ik ben er gelukkig mee dat Goes alleen maar informatie aan het bestuur gegeven heeft, meer niet, Het schokt ons dan ook dat we nu van dergelijke praktij ken kennis moeten nemen", meende wethouder De Leeuw. Burgemeester Huber zei dat het college van b. en w van Goes geen stappen zal onderne men om de vestiging in Goes veilig te stellen- Men beschouwt dat in ae eerste plaats als een zaak voor het bestuur van het ziekenhuis. Overigens: staatssecretaris drs. R. J. H- Kruisinga heeft zijn voorkeur voor vestiging op Zuid-Bcvcland al schrifte lijk vastgelegd. In een brief aan het stichtingsbestuur van 8 januari 1971 schrijft de onder-minister onder ande re: „Mede gelet op de adviezen hen ik hereik medewerking in beginsel te verlenen aan de bouw van een psychi atrische inrichting op Zuid-Bcveland". Deze beschikking is voor het bestuur een belangrijk uitgangspunt weest. MIDDELBURGSE WETHOUDER BEINEMA: „GRONDPRIJS IN MIDDELBURG IS GEEN BEZWAAR" MIDDELBURG De gemeente Middelburg wil beslist geen 'strijd' over de vestigingsplaats van een Zeeuws psychiatrisch ziekenhuis. Burgemeester en wethouders van de Zeeuwse hoofdstad die het vraagstuk van de vestiging ook niet als een prestigezaak willen zien, hebben het betrokken departement wel laten weten dat de grondprijs in Middelburg ten opzichte van die van .Goes een vestiging van het ziekenhuis op Walcheren niet in de weg behoeft te staan. Wethouder drs. M- Bclnema, dio maandagavond één en ander meedeel de in de Middelburgse raadscommis sie voor sociale zaken, in antwoord op vragen van de heer D. Boogerd (pvda) zei voorts nog, dat liet streven yan de gemeente Middelburg er op In gericht om de eventuele mogelijkhe den en voordelen van Middelburg als plaats van vestiging onder de ogen van de minister te brengen. De wethouder die in zijn antwoord onder meer verwees naar de publika- tie over dit onderwerp in de PZC van maandag, herhaalde nog eens dat Vre derust in Bergen op Zoom ook patiën ten vande Bevelanden zal blijven opnemen, zodat valt aan te nemen dat het merendeel van de patiënten gelet op de bevolkingsaantallen voor een Zeeuws psychiatrisch zieken huis van Walcheren afkomstig zal zijn. Tot slot zei de heer Beinema dat een beschikbaar gekomen Middelburg' Gasthuis, na concentratie van de drie Walcherse ziekenhuizen, als psychiatri sche inrichting om verschillende rede nen volkomen ongeschikt zou zijn. De heer A. C. Pijnenburg (kvp) stelde aansluitend dat juist als gevolg van deze concentratie van ziekenhuizen op Walcheren het uit een oogpunt van personeelsvoorziening wel eens ge wenst zou kunnen zijn om het psychi atrisch ziekenhuis in bijvoorbeeld Goes te vestigen. Eveneens naar aanleiding van een vraag van de heer Boogerd zei de wethouder dat op clit moment nog geen nieuwe ontwikkelingen met be trekking tot de ziekenhuisconcentratie op Walcheren waren tc melden. Dat was voor ir. W. J. Akkerman (d'6G) aanleiding er voor te pleiten dat in de periode tot aan de totstandko ming van liet centrale ziekenhuis VJis- singen en Middelburg het zielrenhuis- beleid zodanig op elkaar zouden af stemmen dat In ieder geval geen on nodige dubbele voorzieningen zouden worden getroffen. Biislandsuiet Het voorstel tot instelling van een commissie ingevolge de algemene bij standswet en gemeentewet bracht de heer Boogerd tot het denkbeeld om naast deze vooral ambtelijke commis sie nog een aparte commissie in te stellen die zich dan vooral zou kun nen bezighouden met de behandeling van bezwaarschriften en door de eer ste commissie afgewezen verzoeken. De heer Boogerd meende dat aldus de burgers wat meer inzicht zou kunnen worden gegeven in de toepassing van de algemene bijstandswet. De gedachte van de heer Boogerd werd ondersteund door de heer Pij nenburg die er op wees dat aan dergelijke tweede commissie ook een zekere corrigerende functie zou kun nen worden toebedeeld. Het voorstel tot wijziging van verordening gevaarliike stoffen werd teruggenomen omdat behandeling daarvan binnen het. college van b >v. nog niet was afgerond. De raadscommissie boog zich tot slot nog over het voorstel tot het aangaan van de gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeelcnd. overigens alleen voor wat betr ft de milieuhygiënische aspecten van dit on derwerp. De heer L. A. Kodde (sgp) zei te hopen dat nog binnen de vijf iaar de periode waarvoor de gemeenschap pelijke regeling dient te worden aan gegaan de definitieve oplossing van het vuilverwerkingsvraagstuk in bij voorbeeld de vorm van een verbran dingsoven zou kunnen worden gevon den. De heer Boogerd uitte tot slot nog bezwaren tegen het feit dat de rege ling de mogelijkheid inhield dat in een besloten vergadering besluiten zouden worden genomen. TERNEUZEN Wethouder .V Ramondt (openbare werken) van Terneuzen wil een onderzoek naar de mogelijkheden van kabel- 'levisie in zijn gemeente. Verder zou er bekeken moeten worden of het mogelijk is wijken in hun totaliteit aan te sluiten op ren centrale antenne. Een tv-kijker krijgt in dal geval aanzienlijk -neer keus op de buis. De heer Ramend-, die zijn sugge stie deed op de eerste welkomst avond voor nieuwe inwoners: .We willen op de toekomst inspe- en Landelijk lopen er experi- nenten met plaatselijke televisie- ïitzendingen, je moet met die intwikkeling serieus rekening louden". Hoewel het naar zijn mening zeker mogelijk is om neel Terneuzen op één centrale intenne aan te sluiten denkt de wethouder op dit moment vooral san de nieuwe wijken als Zelden- rust en Serlippens: de aanlegkos- :en van een centrale antenne zou rannen worden ingebouwd in de grondprijzen. Het onderzoek wil de heer Ra- mondt die binnenkort zijn voorstel zal lanceren in een ver gadering van b. en w. laten uit voeren door de dienst openbare werken. Dat gebeurt dan in nauw overleg met een aantal deskundi gen- „We zouden eens kunnen rijken welke oplossingen er mo gelijk zijn. Ik vind het persoon- ijk een dwaze situatie dat je nu voor bijvoorbeeld 150 huizen een lentrale antenne hebt. terwijl de Dungalows in de buurt daar weer liet van kunnen profiteren" 0 EXAMEN Aan de 'Zeeuwse Leergangen' te Mid delburg slaagden voor de akte Duits MO-A de volgende kandidaten: A. C. Helmus te Middelburg, G. Gerret- sen te Noordgouwe. D. Janse te Mid delburg. C. J. de Klerk te Souburg, P. C. Schipper te Goes en J. Schoon- bergen te Schagen (voorheen te Tho- len). De heer A. Plaisier uit Krabbenóijke slaagde aan de vrije universiteit te Amsterdam voor het artsenexamen- Verenigingskampioenschappen NIEÜWVLIET De landelijke rijver- eniging 'De Zwinruiters' uit Nieuwvliet. is er zaterdag als eerste Zeeuwse club: in geslaagd een prijs weg te slepen bij de landelijke verenigingslcampioen-i schappen op de jaarlijkse LEVADE in| Apeldoorn. Het was weliswaar de zes-! de en laatste prijs, maar gezien het feit dat 'De Zwinruiters' nog maar tweei jaar bestaat wordt dit in de kringen! van de insiders een opmerkelijke pres- tatie genoemd. „Een prestatie waar we dan ook mee gecomplimenteerd wer den door de voorzitter van de landelij ke federatie, jhr. C. van Eysinga en de secretaris, de lieer H. W. Wttewaal", aldus de heer I. P. Boidin, secretaris van de vereniging, die verder de geluk wensen van dc secretaris van de gewes telijke bond, de heer L. Kooistra uit Nieuw, en St. Joosland, in ontvangst mocht nemen. Aan de door de Koninklijke Neder landse Federatie voor Landelijke Rij veren! gingen georganiseerde kampioen schappen namen de elf provinciale kampioenclubs deel: een kampioen schap wat de ruiters uit Nieuwvliet dit jaar reeds voor de tweede keer behaal den. Vorig jaar werd de ploeg van "De Zwinruiters' laatste van alle deelne mers. Om de prijs in de wacht te slepen moest de uit acht ruiters bestaande equipe, onder leiding van instructeur P. J. Riemens. een dressuur voor acht tallen. een individuele dressuur en een individuele springproef afleggen in de klasse L(icht). Volgend jaar moeten "De Zwinruiters'. bij eventuele afvaar diging, in de zwaardere M(idden)klasse meerijden, omdat ze door hun presta ties in de afgelopen twee jaar meer dan tien winstpunten nl. 16 behaalden. Deze winstpunten worden toegekend als de ruiters voor een proef boven een bepaald aantal punten uitkomen. „Ondanks het feit dat we met drie zeer jonge paarden aan de start kwamen (paarden die nog maar ternauwernood de minimumleeftijd van vier jaar heb ben bereikt) is ons puntentotaal van 659hoog te noemen", volgens paar denliefhebber Boidin. Voor de ac'nttal- lendressuur behaalde men 432 punten; voor de individuele dressuur haalden Mieke Boidin, EUy van Driel en Susan Malcorps respectievelijk 82>/3, 87'A en 97'/a punt, terwijl bij het springen 40 strafpunten werden toegekend. De equipe van "De Zwinruiters' bestond uit J. van der Plassche op Fellow, A. Cambier op Jenny. Susan Malcorps op Coloriet, A. van Turenhout op Fanny Girl, R. Paulides op Dancing Mate, Mie ke Boidin op Comme il faut, A. Bril op Ilona en E. van Driel op Rémy. (Van links naar rechts op de foto). Aan de LEVADE deed in de afdeling ponyclubs ook een Zeeuwse vertegen woordiger mee, namelijk de ponyclub T)e Kleppertjes' uit Axel, die in de L- klasse een negende plaats behaalde. Feestavond NKV HANSWEERT Vrijdag houdt de afdeling Hansweert van het NKV een gezellige avond in zaal 'Zeelandia' te Hansweert. welke begint om 20.00 uur. Aan deze avond wordt medewer king verleend door "Polyhymnia'. M Zo hebben de ontwerpeis zich de nieuwe behuizing van 'De Sterre', dicht bif de Gravenstraat in Clinge gedacht P. J. G. MOLTHOFF: „KANAALZONE ONGESCHIKT (ADVERTENTIE) een creatie van Schweppes ANGST VOOR PATIËNTEN ONGEGROND CLINGE De stichting De Sterre' kan gaan bouwen in Clinge. Vorige week kwam de verlossende brief van het minis terie van volksgezondheid, waaruit bleek dat er geen be zwaren bestonden tegen de op zet van het nieuwe tehuis voor zwakzinnigen. Daarom kon burgemeester P. J O Molthoff van HuLst maandagmiddag officieel de bouwvergunning overhan digen aan de voorzitter van het stich tingsbestuur, ir. G Dikötter. Na een jarenlange periode van soms moei zaam verlopende voorbereidingen was dat de eerste concrete stap op weg naar de realisering van het nieuwe tehuis dat plaats moet bieden aan 250 patiënten. Een groot deel van hen verblijft nu nog in de noodbehuizing ln Sluiskil. De heer Molthoff toonde zich bijzon der ingenomen met de verlossende brief van het ministerie- Hij heette "De Sterre' hartelijk welkom in ae gemeente Hulst, er daarbij aan herin nerend dat de 'flanken' van Zeeuwsch- Vlaanderen het meest geschikt zijn voor dergelijke instituten. „De kanaal zone is de werkplaats van Zeeuwsch- Vlaanderen, maar in het oosten en westen moet de woon- en verzorgings functie tot zijn recht komen", aldus de heer Molthoff. die zich gesteund wist door de inspectie voor de geeste lijke gezondheid. Dit instituut verkoos Clinge boven Zuiadorpe als stand plaats voor "De Sterre'. Zoals bekend u-ac aortTrantroli (Lr üono.-,-i-c_ zelfde stelregel uitgegaan. .De ontmoe-i ting maatschappij-natuur is ook in de gebouwen uitgewerkt", verduidelijkte j de heer J. Swinkels van het architec i tenbureau- De compleet nieuwe behui- zing van De Sterre' in Clinge zal bestaan uit een centrumgebouw, een economisch gebouw en drie pavil- joens. Daarmee is een investering ge moeid van 16 miljoen gulden, de tota le kosten van het project (inclusief de bouwgrond en infrastructuur) zijn; ongeveer 21.5 miljoen gulden- Directri ce dr. J. van Engelen van De Sterre' probeerde maandagmiddag de eventue le angst van de Clingse bevolking dat de inwoners zich absoluut niet be zorgd hoefden te maken over de pa tiënten die 'volkomen ongevaarlijk zijn'. „Bij onze patiënten is er vanaf de geboorte iets fout met de ontwik keling. die bij de meesten nooit ver der komt dan die van het kind. Het zijn praktisch allemaal goedmoedige patiënten. Daarom ook kan 'De Ster re' me: een gerust hart dichtbij de gemeenschap gaan zitten, dat is goed voor iedereen", aldus mevrouw Van Engelen, die haar woorden later nog eens onderstreept zag door burge meester Molthoff. Hi;, .vilde iedere vorm van angst, voor de patiënten van De Sterre' bij de bevolking van Clin ge uitbannen. Uitspraak van het Zeeuwse volk" Dankbaar Ook ir. Dikötter was erg tevreden met de definitieve toestemming van de minister om nu in Clinge te gaan bouwen. „We moeten er in deze moei lijke tijd van bezuinigingen wel erg dankbaar voor zijn", vond de heer Dikötter. die in ruil voor de bouwver gunning de bouwgrond voor De Ster re' betaalde met een cheque. Die grond voor De Sterre* ligt dicht bij de bebouwing van Clinge, aan een zijweg van de Groenstraat. Men heeft het terrein bewust uitgekozen om twee redenen: patiënten en personeel van het. tehuis houden contact met de samenleving, terwijl aan de andere kant de omgeving zeer rustig en lan delijk is: ook het contact met de natuur gaat niet veroren. Het archi tectenbureau 'Maastricht' is bii het ontwerpen van de gebouwen van ae- LAATSTE BELETSELS WEG VOOR WERK AAN 'OLIEWEG' DOOR ZEELAND POSITIEF ADVIES GEAMENDEERD ROTTERDAM De aanleg van de Total-pijpleiding kan begin nen. De Rijnmondraad besloot maandagavond laat positief te adviseren over het voorgestelde tracé door Voorne-Putten. Daar mee nam men de laatste belet selen weg voor het snel ter hand nemen van de werkzaamheden aan deze olieweg naar Zeeland. De vraag of langs dit haast-verei- sende Totaltracé (Rijnmond-bestuur der C- M. L. Roozemonö: „Het besluit had eigenlijk al voor de zomer moe ten vallen") ook de 75 meter brede pijpleidingstraat, gepland voor inge bruikneming later in dit decennium, kan gaan lopen, werd evenwel nog niet beantwoord. De Rijnmondraad. geschraagd door de felle protesten van de laatste we ken tegen „het doorsnijden van groene eiland Voorne-Putten" amen deerde het voorstel van het dagelijks bestuur met de toevoeging, dat men, het huidige tracé „als mogelijk aan-1 vaard", maar dat men „in overleg met vooral landschapsdeskundigen alterna-j tieve trace's gaat opstellen, die dan mogelijk meer aanvaardbaar I zijn". Vragen uit de raad of deze beper king dan niet meteen kon inhouden, dat voor de Total-pijpleiding nog een heel andere weg (door het industrie gebied, waar voor een 75 meter brede leidingstraat geen plaats is, maar nog wel eventueel voor een enkele leiding) kon worden gevonden, zodat Voorne- Putten gedurende die studieperiode gevrijwaard kon blijven van graverij- en, werd om der tijds wille afgewe zen. Om dezelfde reden drukte be stuurder Roozemond de raad op het hart om geen beslissing uit te stellen. .Men zit in Den Haag op deze verga dering te wachten", zei hij, „en als we nu niet met iets komen, doen ze het zelf. STAATSRECHTELIJK UITGESLOTEN MIDDELBURG Een inwoner van Zierikzee heeft het idee ge lanceerd alle stemgerechtigde inwoners van Zeeland bij de verkiezingen voor de tweede ka mer op 29 november aanstaan de zich in de vorm van een re ferendum te laten uitspreken over het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde. De man achter het idee, tekenleraar en beeldend kunstenaar Ad Braat, gaat er daarbij van uit, dat op 29 november toch een heel ap paraat in touw is voor het regis treren van de politieke stem men en dat het voor de stembu reaus weinig werk meer zou op leveren, de uitslag van een een voudig gehouden vraagstelling 'Oosterschelde dicht, ja of nee?' in het werk te betrekken. Drijfveer in de ideevorming was bij de heer Braat vooral, dat de Zeeuwen zelf in de gelegenheid moeten zijn een uitspraak te doen over de Ooster schelde. .Er is een oud gezegde: het volk gehoord hebbende" zo lichtte hij zijn idee toe. „men moet de mensen die er zelf allemaal bij betrokken zijn, een uitspraak laten doen, dat is ook hun recht. Niemand mag twijfelen aan de mondigheid van het kiezers volk. Een mens mag zelf zijn eigen risico's bepalen. Al of niet vermeende deskundigheid is vaak verkapte dwin gelandij en hoogmoed. Dat deskundi gen het het beste weten is niet altijd waar. Er is intussen voldoende open discussie geweest. Nu gaat het er om. dat de autoriteiten die inspraak door een uitspraak aan de bevolking zou den moeten gunnen. Daarna pas ligt het probleem op tafel voor de techni ci om de goede oplossing te geven. Voor een dergelijke uitspraak moet men niet bang zijn". Uitgangspunt van de heer Braat was, dat men voor de oplossing moet kie zen die het Zeeuwse volk wil, „een oplossing die technisch altijd te reali- seren moet zijn". De heer Braat. die zich bij geen enkele streef organisatie rond de af sluiting van de Oosterschelde heeft aangesloten en zich daarom ongebon den weet. is bijzonder geïnteresseerd in de uitslag van een dergelijk refe-i rendum: „Men weet dan precies hoe| de Zeeuwen er over denken. Niemand, weet dat. Nu heeft men de mogelijk-1 heid van een officiële uitslag, waar mee niet geknoeid kan worden. Het kan die dag voor een grijp*: ui ver. Er zijn formulieren nodig, maar het zou natuurlijk heel sportief zijn als óe actiegroep Oosterschelde het druk werk betaalde". Voor de technische uitvoering van een dergelijk referendum dacht, de heer Braat aan een inlegvel in het stembil jet. waarop men naar keuze Ooster- schelde-open of Oosterschilde-dicht kan doorhalen, een biljet dat in een tweede bus. naas: de officiële stembus kan worden gedeponeerd. De heer Braat realiseerde zich daarbij dat iets dergelijks in Nederland nog niet eerder is gebeurd „In Frank rijk doet men dit echter regelmatig bij verkiezingen". Over de filosofie achter zijn idee zei hij nog: „Mogen de mensen die hier wonen zeggen hoe ze er over denken? Bij een dergelijk belangrijke zaak lijkt mij dat een fundamenteel recht van de bevolking. Het gaat om een uitspraak, een goede enquête, die via deze mogelijkheid binnen het bereik ligt. Na de uitspraak kan men nog alle kanten op". Uilgeslolen Gedeputeerde mr. J. P. Boersma, die wij naar zijn mening over het referen dum-idee vroegen, noemde het spon taan een leuk idee', „interessant, en boeiend om nu eens te weten hoe men er precies over denkt". Hij zei zich daarbij te moeten haas ten te verklaren dat realisering tot de volslagen onmogelijkheden behoort. Staatsrechtelijk, zo kon de beer Boersma onmiddellijk toelichten, kent Nederland het referendum niet. wat direct inhoudt, dat het formed tot de onmogelijkheden behoort. In materieel opzicht lee'«c het mr. Boersma eveneens moeilijk realiseer baar. Bij een als door de Zierikzeese docent gelanceerde constructie zou men hooguit kunnen zeggen dat de mensen tegelijk met de verkiezingen meedoen aan een opiniepeiling, maar daarbij is het de vraag of dat staats rechtelijk in het stemlokaal kan. daar gelaten de vraag wie het zou moeten organiseren. De deelnemers aan een dergelijke opiniepeiling zouden boven dien terdege geïnformeerd moeten zijn over de problematiek. De zaak van een geheel andere kar.t benaderd moest mr. Boersma er op wijzen, dat de sluiting van de Oosterschelde in de Deltawet is geregeld. Daarbij bleef mr. Boersma de suggestie interessant vinden: „Volslagen onmogelijk, maar ik zou wel benieuwd zijn naar de uitkomst". Onderwijsterm eming ST-MAARTENSDUK De heer D C. Knuist thans onderwijzer aan de Juli ana -.an Stolbergschool te Si-Maar tensdijk. is me: ingang van 1 januari benoemd tot leraar biologie aan ce Prins Mauri:sschool voor christelijk mavo te Middelhamis. De heer Knuist is twee en een half Jaar onderwijzer ln St-Mnar+erwdlIk e

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7