Discussie over problematiek van de visserij Voor tonnen schade bij brand te Biezelinge Ylissings aandeel in wolhandel van Australië kan toenemen rita B. en w. Goes vinden afketsen fusie 5 veilingen 'jammer' Bouw serviceflat in Goese Polder 2 PERSOONLIJK INITIATIEF VAN VLISSINGSE WETHOUDER ALMANAK LANDBOUWSCHUUR VERNIELD DAMES, OPGELET! NAJAARS MODESHOW MODEHUIS RITA AMBASSADEUR OP BEZOEK GOESENAREN VERMOEDEN MUNITIE IN WESTSINGEL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSOAG 12 SEPTEMBER^ VLISSINGEN Wethouder I. Filius van Vlissingen heeft op per soonlijke titel het initiatief genomen tot een gesprek over de problemen rond de toekomst van de Zeeuwse visserij. Daartoe heeft hij uitnodigingen verstuurd aan bestuurders van gemeen ten, die nauw betrokken zijn bij deze problematiek. Daarbij zal als kernthema dienen de vraag: „Kunnen wij en zo ja hoe op lange termijn een levenskrachtige visserij in Zeeland en eventueel In onze gemeente behouden". STUDIE OVER TE VOLGEN BELEID? 1 brief a i clc uitgenodigde deel nemers aan liet oriënterende gesprek zegt de Vlissingsc wethouder onder meer. dat voor zover hem bekend nog niet is onderzocht welke aanpassings problemen de Zeeuwse visserij moet ondergaan om als belangrijke pijler van de Zeeuwse economie en dus ook van de werkgelegenheid over eind te blijven. De heer Filius meent dat het nuttig is na te gaan of het wellicht gewenst is bij de daartoe in aanmerking komen- DOW BEVEILIGT ZICH TEGEN AANSLAGEN TERNEUZEN Dow-Chemical If Terneuzen heeft in navolging van an derc grote bedrijven, zoals Shell er Philips, haar bedrijfswaakzaamheid opgevoerd. Er zijn extra veiligheids maatregelen getroffen, omdat Dow be zorgd is over de geleidelijk toenemen de agressie van de laatste tijd. De heer W. Kerckhaert. woordvoerder van Dow, spreekt in dit. verband over de recente aanslagen en alarmeringen in München en Brussel. ,-Na München kunnen meer Münchens komen. De terne feilen wijzen dit wel uit", aldus de heer Kerckhaert. „Sommige vrij heidsstrijders schijnen het ook op be paalde industrieën gemunt te hebben. Omdat de veiligheid van onze mensen en het bedrijf steeds boven alles gaat hebben wij intern de nodige maatre gelen genomen. Welke kan ik natuur lijk niet zeggen." VOORT VLUCHTIGE MISDADIGERS IN TERNEUZEN DOOR POLITIE GEPAKT TERNEUZEN De politie van Ter- neuzen liceft maandagochtend de 27- jarige Belg G. R. en de 23-jarige Duitser R. L. gearresteerd. Ze worden door de. Belgische justitie gezocht in verband met een aantal gevallen van geweldpleging en diefstallen. Tijdens een huiszoeking op het adres waar de mannen in Terneuzen verble ven nam de politie een gaspistool en een gewoon pistool in beslag. L. en R. zijn maandag langdurig verhoord door de gerechtelijke politie van Gent. De beide mannen blijven voorlopig ingesloten op het politiebureau. Het onderzoek was maandagavond nog in volle gang. De nieuwste inzichten in de briifechniek Scbr&öte een naam in brillen volgt ze op de voet. Leeuwse Taalprobleem Het Engelse meisje, dat vorige week bij familie in Middelburg logeerde, werd duidelijk gene geerd door de andere kinderen in de straat. Een zesjarig knaapje onthulde tijdens de middagmaal tijd de reden daarvan. „Die praat zo gek", stelde het ventje vast. Die praat niet gek", legde zijn moeder uit. ..Die praat alleen an ders. Dat meisje komt namelijk uit EngelandEn daar praten ze allemaal zo. Ze zal het vast leuk vinden als je haar vraagt of ze met je wilt spelen". „Maar wat moet ik dan zeggen", sprak het. knaapje leergierig. „Nou je zegt gewoon: will you play ivith me", zo stelde de moe der voor, blij dat ze weer eens een aardig mondje over de grens kon spreken. Binnen een kwartiertje was het contact gelegd. En het lnmapie -ei alleen maar: „Zullen we pleeje?" de instanties aan te dringen op een studie gericht op de ontwikkeling van beleidslijnen voor de toekomst van de Zeeuwse visserij in het algemeen en mogelijk van sommige specifieke vor men van visserij in het bijzonder. In dit verband verwijst de Vlissingse wethouder naar een eerder gehouden rede door drs. Hildebrandt van het Landbouw Economisch Instituut, die ook reeds de suggestie inhield een structuurcommissie in te stellen. Om die reden is drs- Hildebrandt ook uitgenodigd. Zevibel Verder heeft de wethouder van Vlis- singen naast de gemeentebestuurders ook Zevibel-voorzitter drs. A. L. S. Lockefeer uitgenodigd. De heer Filius stelt in de uitnodiging nadrukkelijk vast dat indien zou blijken dat naar de mening van uitgenodigden behoefte zou bestaan aan een studie ook ande ren bij de voorbereiding van die stu die zullen moeten worden betrokken. De uitgenodigde gemeentebestuurders zijn: J. J. Vergouwe, wethouder van Oostburg. Breskens; A. Hack. burge meester van Arnemuiden; H. Cornelis- se, wethouder van Reimerswaal, Yer- seke; P J. Evers, burgemeester van Kortgene; G. Hokken, burgemeester! van Bruinisse; C. Bij de Vaate, wet houder van Zierikzee; A. J. Soherpe- nisse, wethouder van Tholen, Sint- Annaland. „Niet in belang agrarische wereld" UITBREIDING PROMENADES VOLGEND JAAR zeeuws DOOR HUMANISTISCHE STICHTING IN TOTAAL RUIM 130 WOONEENHEDEN GOES De Humanistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden gaat volgende maand een serviceflat in de Goese Pol der bouwen-. In de serviceflat, die in opzet uniek voor Zeeland is, komen 135 wooneenheden. Met de bouw van de flat, aan de Troelstralaan, is een bedrag van ongeveer acht miljoen ge moeid. De gemeente Goes staat garant. De Humanistische Stichting voor de Huisvesting van Bejaarden is onge veer een jaar geleden van start ge gaan. Voorzitter A. J. Salomé: „Het was ons opgevallen dat de verschillen de verzorgingstehuizen in Goes allen op confessionele grondslag draaien. Dat betekende dat de, laten we zeg gen, kerkdijken de mogelijkheid had den om zowel in bijvoorbeeld een confessioneel Schild en Hof een plaatsje te krijgen als in een meer openbaar Gasthuis. Deze mensen hebben dus twee kansen terwijl de niet-kerkelijken maar één kans hebben, namelijk in een gasthuis. Dat vonden wij onredelijk. Via de nieuwe stichting hebben we gepro beerd daarin wat verandering te bren gen". De heer Salomé over de andere ver zorgingstehuizen: „Ze zeggen wel dat ze algemeen zijn, maar in de praktijk loopt dat toch vaak anders. Bij ons is het niet zo dat bijvoorbeeld alleen mensen van het Humanistisch Ver bond worden toegelaten of voorrang hebben. Dat misverstand zou de naam van de stichting misschien kunnen wekken. Het is echter een algemene serviceflat. De enige restrictie die we aan de toelating verbinden is dat men begunstiger wordt van de stichting". Volgens de heer Salomé is in Goes de verzorging voor een groot deel voor zien. „Elke richting heeft wel een huis met volledige verzorging. Veel mensen willen echter voor zichzelf zorgen, niet afhankelijk zijn. Op die mensen doelen wij als we het hebben over de bewoners van de flat". Eerste paal De bewoners van de serviceflat, waar voor half oktober dc eerste paal dc grond in gaat op het terrein aan de Troelstralaan, zijn aangesloten op een alarmsysteem. Verder kunnen ze in bepaalde gevallen een beroep doen op een dienstencentrum en een gezins hulp. Dat alles precies zoals dat gere geld is voor bejaarden buiten de te huizen. „Want", zegt de heer Salomé, „de mensen zijn volledig vrij in hun doen en laten. We zorgen voor de aanwezig heid van bepaalde voorzieningen, zo als bijvoorbeeld een gemeenschaps zaal, maar de rest moet men zelf regelen. Geen warme maaitijden en dergelijke dus". In het gebouw, dat tien en acht verdiepingen telt. komen verder een winkel, een bibliotheek, een dokters ruimte en een ruimte voor een maat schappelijk werkster. Over het aantal BIEZELINGE De kapitale landbouwschuur van de heer K. Dees aan de Langeweg in de Willem Annapolder te Biezelinge is maandagmiddag een prooi der vlammen geworden. Het vlak bij de schuur staande woonhuis wist men voor het door een felle wind aanjagende vuur te behoeden. De schade van de brand be loopt enkele tonnen. Naar de oorzaak tast men in het duister. personeelsleden kan de heer Salomé. nog weinig zeggen. Dat hangt hele maal van de praktijk af. „Wij kunnen ons namelijk nauwelijks spiegelen aan voorbeelden elders in den lande. Al leen in Velp is een dergelijke service flat in aanbouw". De bouw is in handen van de Bataaf- se aannemingsmaatschappij. Met de bouw is ongeveer anderhalf jaar ge-i moeid. De huur voor één wooneenheid j is nu voorlopig vastgesteld op 355 j per maand. Vorige week heeft een geïnteresseerde bejaarde, al gepro-: beerd een plaatsje te reserveren. „Dat j is nu nog rijkelijk vroeg, zou iki zeggen", aldus de heer Salomé. WOONHUIS GERED Landbouwer Dees was op liet moment dat de brand uitbrak niet thuis. Zijn echtgenote zag rond half twee wat rook maar had toen nog niet het vermoeden, dat dc landbouwschuur die voor bet grootste gedeelte uit sieen bestond en voor een klein ge deelte. uit een bouten wand. in brand stond. Toen kort daarop de vlammen door het dak lekten werd dc brand weer gewaarschuwd. Burgemeester H. G. van Suijlekom die nog voor de brandweer arriveer de. liet direct ook de korpsen van Wemelciinge en Reimerswaal komen. De vrijwillige brandweer van Kapelle bestreed het vuur zowel met de hoge- als lage drukspuit en het korps uit Wemeldinge kon water putten uit de brandput die recht voor de schuur ligt. Ook het korps van Kruiningen verleende assitentie. Gevaar Door de felle wind liep het woonhuis ernstig gevaar. Door het huis nat te houden wist men te voorkomen, dat het vuur oversloeg. Niet kon verhin derd worden, dal de landbouwschuur. waaruit kort tevoren twee landbouw- bractorên waren gehaald, tot de grond toe afbrandde. In de landbouwschuur bevonden zich enkele landbouwwerk tuigen, wat gereedschap en wat hooi en stro. Een zo goed als nie personenauto werd eveneens door het vuur vernield. Er bevonden zich in de schuur geen "beesten. De heer Dees, die kort daarop arri veerde kon bij deze troosteloze aan blik zijn emoties haast niet bedwin gen. De heer Dees is tegen brand verze kerd. De waterschade aan het woon huis was uiterst gering. De brand trok veel belangstelling. Het publiek werd door de politie evenwel op grote af stand gehouden. Later op de middag konden de korp sen van Wemeldinge en Reimerswaal inrukken maar dc brandweer van Ka pelle bad nog tot laat op d e avond haar werk met het nablussen. GOES Het college van b. en w. van Goes vindt bet erg jammer «lat de fusie tussen een aantal- Zeeuwse vei lingen voorlopig is afgeketst. „Voor de agrarische wereld was die fusie' van veel belang. Wij spreken dc hoop: uit dat er toch op korte termijn nog! iets vun komt", zei burgemeester mr. F. G. A. I-Tubcr van Goes maandagmid dag tijdens een persconferentie. Dc burgemeester vroeg zich af waarom men niet eenzelfde procedure heeft gevolgd als gebeurd is bij de samen-i werkingsbesprekingen tussen een aan tal ziekenhuizen in Zeeland. Wethouder drs. J. Dijkgraaf stelde dat men eerst overeenstemming moet be reiken over het al dan niet aangaan! van een fusie en dan pas later moet kijken naar de benodigde investerin gen. Wethouder J. H. Roose vertelde dat het college een Delta-veiling niet tot iedere prijs in de Ganzestad wil zien. „Het gaal, ons om het. belang van het agrarische bedrijfsleven, dan moet er wat gebeuren", aldus mr. Huber. En wethouder Roose: „Liever een ge fuseerde veiling in Kapelle dan geen fusie en behoud van de veiling in Goes". Wethouder L. H. de Leeuw benadrukte dat men één en ander moet plaatsen in het kader van een goed regionaal overleg, „waarin je met elkaar kunt praten over een ver deling van taken". Volgens wethouder De Leeuw is er over dc financiering van uitbreiding van dc promenade's in Goes (Lange Vorststraat, Ganzepoortstraat) in principe overeenstemming bereikt tus sen de straatverenigingen en het ge meentebestuur. „Uit puur praktische overwegingen wordt de realisering tot na de jaarwisseling uitgesteld, dat in verband inet het drukke verkoopsei zoen voor de middenstand". I de wethouder. De aanleg van een promenade aan oostzijde van de Grote Markt k< zo bleek uit de toelichting van heer De Leeuw, pas in een stadium aan de orde. „De indeluw" 1 de Markt moet in verband met -- nieuwe verkeerscirculatieplan wl worden. Ook komen er wSjup--; voor hel parkeren, mogelijk uri-" ding van de blauwe zone of b parkeren", stelde de wethouder 'jv is allemaal in de gemeentelijke keerswerkgroep in studie", uit toelichting van wethoudor bleek dat het. gemeentebestuur bent; is om betaald parkeren onder bepa! de voorwaarden te accepteren, (ADVERTENTIE) organiseert voor u een op donderdag l!f september, in de Prins van Oranje' te Goes Toegang 2r per persoon Aanvang 8 uur Kaarten verkrijgbaar bij Lange Vorststraat 72 - -GOES Telefoon 01100-8156 „MEEST CONCURRERENDE HAVEN WEST-EUROPA" VLISSINGEN „Ik zie geen reden waarom Vlissingens aandeel in de wolhandel van Australië op het Euro pese continent in de toekomst niet zou toenemen". Dat zei de ambassa deur van Australië, dr. L. Thompson na afloop van zijn informele bezoek aan stad en havens van Vlissingen maandagmiddag tijdens een korte persconferentie ten kantore van de directeur van de NV Haven van Vlis singen. De ambassadeur was de gast van burgemeester dis. Th. Westerhout \an Vlissingen en directeur C. Oreel van de NV Haven van Vlissingen. Na een bezoek aan het stadhuis, waar burgemeester Westerhout hem voor lichting had gegeven over de ontwik keling van stad en haven, maakte de ambassadeur, vergezeld van handelsat taché Ch. Allen, een rondrit over de 'oude' en nieuwe havencomplexen van Vlissingen. In het bijzonder 'de contai ner terminal' in Vlissingen-Oost had daarbij zijn aandacht. De ambassadeur, die voor het eerst in Vlissingen was zei. een dergelijke ha venaccommodatie in deze Zeeuwse ha venstad niet verwacht te hebben „Vooral de huidige accommodatie en de mogelijkheden tot uitbreiding en de wijze waarop men daar al gebruik van heeft gemaakt hebben mij ver baasd", aldus dr. Thompson. Hij noemde Vlissingen in de wolhan del tussen Australië en West-Europa de meest concurrerende haven in Eu ropa". Dr. Thompson vergeleek Vlis singen in dit verband met Duinkerken en constateerde dat het prijspeil in dr Sloehaven zeer acceptabel is. Alhoewel hij er zich van bewust was dat wol ook voor de Australische economie niet meer van zo groot belang is als jaren geleden, achtte hij de ontwikkeling van de wolmarkt in dit deel van Europa nog belangrijk genoeg, en toonde hij zich zeer inge nomen met de rol die Vlissingen hier in reeds speelt, en nog kan spelen- De heer Oreel vertelde dat Vlissingen nu reeds 50 procent verwerkt van alle wol, die Australië naar dit deel van Europa exporteert. Hij deelde mee. dat ambassadeur Thompson voor dit informele bezoek was uitgenodigd, om eens nader ken nis te maken met de Vlissingse haven, mede gezien het feit dat eind novem ber de 'Scan-Austral-Line' de Vlis singse containerhaven zal gaan aan doen. De schepen van deze lijn zullen niet alleen wol van Australië naar Europa vervoeren, maar ook andere produk- ten van dat land zoals hout, lood, koper, fruit en vlees. Ingrepen Directeur Oreel had zijn Australische gast de kaden laten zien. waaraan drastische ingrepen het wegbreken van 2 meter kademuur het moge lijk moeten maken dat de schepen bij ieder tij, dat en nacht de containerter- minal in Vlissingen-Oost kunnen aan doen- Hij verwacht dat deze schepen van de Scan-Austral-Line eenmaal per maand Vlissingen, en ook eenmaal per maand Duinkerken zullen binnen varen. Van het totale aantal contai nerschepen 2 a 3 per maand vanuit Australië verwachtte hij er zéker 'gemiddeld anderhalf' per maand Vlissingen. De containervrachten, die deze sche pen in Vlissingen te lossen hebben, zullen in een tijdvak dat ligt binnen één tot twee dagen en een week weggewerkt zijn. aldus de Vlissingse havendirecteur. Een exacte dat.um van aankomst van het eerste schip van deze lijn in Vlissingen-Oost kon de directeur nog niet noemen: „Het zal eind november - begin december zijn". Het eerste schip van deze lijn doet eigenlijk Vlissingen niet aan. maar vaart door naar Noord-Europa. Vlis singen krijgt als 'eerste' het tweede, een 9000 tons-schip, binnen. Deze schepen zullen zijn voorzien van een met het. tij beweegbare laadklep, waarvoor dus voorzieningen aan de kaden wouden getroffen. Op de foto: de Australische ambassa deur (midden) tijdens zijn bezoek aan de container-terminal in Vlissingen- Oost- Links van hem burgemeester Westerhout. rechts de heer Oreel. Ondanks wat financiële onzekeiheds gaan de voorbereidingen voor dg j leg van een nieuwe voorhaven 'oij Goese Sas van de bouw va nieuwe sluis door (sondering, gn verwerving). Volgens burgemesê Huber zal de gemeente pas wat. ia zekerheid krijgen als er een ni»i kabinet is. „We hebben niet de Indni dat het huidige kabinet er veel a- doel", zei wethouder Dijkgraaf. Zeke is dat er voor de sluis (nie; voorhaven) dit jaar geen subsidierc economische zaken te verwachten Wel zijn er subsidietoezeggingen andere ministeries mogelijk (waait, der sociale zaken voor wat betref: werkgelegenheid). Regionale tentoonstelling postzegels te Zierikzee ZIERIKZEE In het kader van 'dag van de postzegel' wordt op e 8 oktober te Zierikzee een regional! postzegeltentoonstelling gehouden. D- tentoonstelling wordt ingericht In éi sporthal. Burgemeester Th. H. b Meester van Zierikzee verricht op za terdag 7 oktober de officiële opercj van de expositie. GOES „Als de politie hief niets aan doet. dan zullen we b moeten grijpen en in elk gen! een gesprek hebben met buri* meester Huber. Onze kinderen!» pen gevaar en niet alleen zij- Dia munitie moet opgeruimd worden en wel direct". De lieer D. tm Damnie is één van de bewonen van huizen aan de Westsingel bi Goes, die uiterst angstig en s» spannen dagelijks uit het mn blikken naar de Vest voor hna deur. Kinderen hebben daar de laats» dagen, zo vertellen de bewoner* handenvol kogels en andere muni tie uit het water opgevist. Dr heer Van Damme: „De police heeft hier dit weekeinde we! rondgeneusd, maar men kon ken nelijk niets vinden. Ik heb ge hoord dat een zoontje van een polit-ie-agent ook al iets heeft ge vonden. Het gaat dan toch wel ver dat er nog helemaal niets gedaan is". Volgens de bewoners aan Westsingel zijn het vooral ieerin getjes van de nabijgelegen Ana Frankschool die op munitie 'ri Brigadier J. P. Lokerse verleid! ons desgevraagd dat men van daag dinsdag in samenwer king met de plantsoendienst zal proberen mogelijke munitie op te halen. „We hebben bij een onder zoek nog niets kunnen vinden. We houden de zaak echter we, extra goed in het oog. Word' er iets gevonden dan zal direct ge probeerd worden de zaak veSg te stellen". In een dergelijk gevS sal waarschijnlijk de mijnopri- mingsdienst ingeschakeld worden VRIJ KOUD Perioden met zon, maar ook enfr& lokale buien. Matige tot vrij kram' wind uit zuidwest tot west- M» mumtemperaturen ongeveer 16 P den. Vooruitzichten voor woensdag end® derdag. Perioden met buien, ook 3t en t«>" en aanhoudend te koud. Weersvooruitzichten in cijfers gea deld over Nederland: voor woeoaSr aantal uren zon: 0 tot 6: 0 tot 5 graden onder normaal; n» temp.: 2 tot 6 graden onder noma* kans op een droge periode van stens 12 uur: 7U procent; kans op fs geheel droag etmaal; 40 procent Voor donderdag: aantal uren zon tot 6; min.temp.: 0 tot 5 gradrac^, normaal; max.temperaturen: - graden onder normaal; kans o? droge periode van minstens l-/-. 70 procent; kans op een geheel aw> etmaal: 40 procent. Normalen voor 13 tot 17 min.temp. mam-r Den Helder 13 J° Vlissingen 13 Eelde 10 Vlv. Zuid-Limburg 11 0 De Bilt 10 Gem. over Ned. U ZON EN MAAN 13 september .«j Zon op 06.11 once--;- Maan op 12.55 once--

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2