Schoolraad Borsele: enquête van stichting Zeeland zonder waarde „Doelstelling enquête Borsele is 'gekleurd" Hervormde kerk Nieuwdorp is tegen meer industrialisatie Actie-boktor Kloosterzande helemaal rond PLEIDOOI VOOR BEHOUD LEEFBAARHEID DORP 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER ity VRAAGSTELLING ONDERWIJS SUGGESTIEF" Aan de rijksscholengemeenschap Prof. Zeeman in Zierikzce slaagden voor het i eindexamen hbs-A de heren P. J. van Donge uit Dreischor, J. A. Stout jesdijk uit Oosterland. J. P. Zuidweg uit Sint- Philipsland en J. J. Bergman uit Zie-1 rikzee. SECRETARIS KVK VOOR ONDERNEMERS: HEINKENSZAND De schoolraad van de gemeente Borsele betreurt het dat in de enquête onder de bevolking van Borsele (verzorgd door het provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland) maar één vraag over 'onderwijs' is opgenomen. „De uitkomst van de enquête kan alleen al daarom van geen waarde worden geacht en zeer zeker niet als basis dienen voor het overwegen van maatregelen in de sector onderwijs. Bovendien kan de be treffende vraagstelling niet serieus worden genomen, omdat deze zonder meer als suggestief moet worden gezien", aldus het dagelijks bestuur van de schoolraad in een brief aan b. en w. van Borsele. De raad reageert via de brief op de beleidsschets 1972 Borsele (BB '72) met bijbehorende rapporten. „AAN UITKOMST GEEN WAARDE TE HECHTEN" De raad vindt de vraagstelling met name suggestief, „omdat ervan wordt uitgegaan dat er een streekschool- voorziening is met een goed school- vervoer, zonder dat met name voor het laatste een nadere begripsom schrijving wordt gegeven. De vraag is ons inziens dan a priori gericht te gen de huidige onderwijssituatie in onze kernen", stelt de school raad- „We menen dat het onderzoek voor het onderwijs en de onderwijsproble matiek niet voldoende gedetailleerd en te algemeen is opgezet en daar door een te globaal inzicht geeft van Actiegroepen willen nieuw onderzoek Oosterschelde YERSEKE (ANP) Een nieuwe onaf hankelijke commissie van mensen uit verschillende vakrichtingen moet on derzoeken of er in plaats van de af-j sluiting van de Oosterschelde andere j mogelijkheden bestaan die zowel de veiligheid waarborgen als het tegen woordige unieke milieu in stand hou den. Dit vragen negen verenigingen en actie groepen in een petitie aan de leden van provinciale staten van Zeeland, De sta ten gaan vandaag, dinsdag, opnieuw over een eventuele sluiiing van de Oos terschelde praten. De petitie, is ondertekend door de ver-1 eniging milieuhygiëne Zeeland te Mid delburg, de vereniging milieubehoud' en leefbaarheid te Willemstad, de Ne-| derlandse vereniging voor natuurbe i houd te Roosendaal, de Nederlandse I onderwatersport-bond in Den Haag. de actiegroep Oosterschelde open te Yer- seke, de actiegroep Oosterschelde open te Deurne (België), de actiegroep na tuurbehoud is zelfbehoud te Roosen daal, de Nederlandse vereniging tot be houd van de Waddenzee te H3rlingen en de actiegroep Strohalm te Utrecht. de mening van de bevolking hierover. Naar ons gevoel had een meer doel gericht onuerzoek. geselecteerd naar de verschillende schoolrichtingen, een beter inzicht gegeven van as levende gedachte over met name de kleine openbare basisscholen". De raad merkt daarbij nog op dat men de studie van drs. D. W. J. Jansen (mede werker van de stichting Zeeland en samensteller van de enquête) teveel vmdt uitgaan van de voordelen welke men voor een grote school meent te kunnen aanvoeren. De schoolraad heeft ook kritiek op het feil dat de oudercommissies in de rapporten totaal geen aandacht heb ben gekregen. „Wij ervaren dit als een tekortkoming en een ernstige misken ning. Dit te meer daar vanuit deze commissies, welke inherent zijn aan liet bestaan van onze openbare basis scholen, vaak vele activiteiten plaats vinden zowel in als buiten schoolver band". De schoolraad kan in grote lijnen instemmen met de totaalconclusies in de BB'72. Wel plaatst men een serie aanmerkingen: de dorpen die niet zijn voorbe stemd om verder te groeien, moe ten in ieder geval de mogelijkheid krijgen om op ruime wijze de autochtone groei op te kunnen vangen; de nadelen van de industrie moe ten tot een minimum beperkt wor den, onder andere via een stringen te toepassing van de hinderwet. Sloe II moet. volstrekt worden afgewezen; hec streven om een zwembad aan te leggen bij Heinkenszand is juist, maar hieraan voorafgaande dient de bouw van een overdekt instrac- tiebad op een zo centraal mogelijk gelegen plaats de hoogste priori teit te krijgen (voor realisatie van Stelleplas); goede verbindingswegen zijn zeer noodzakelijk binnen de gemeente. Studie De raad meent dat op het gebied van het onderwijs en met name met be trekking tot de basisscholen in de gemeente, geen veranderingen mogen worden doorgevoerd of overwogen I worden, voordat enerzijds de studie is voltooid en anderzijds de nieuwe wet op het basisonderwijs in werking is getreden. De financiën mogen volgens de raad bij dit alles slechts een onder geschikte rol spelen. De schoolraad is het niet eens met de conclusie dat de meerderheid van de j bevolking voelt voor centralisatie van het onderwijs. „Aan deze conclusie mag geen waarde worden gehecht, omdat deze voortkomt uit de bcant- woording van de op het onderwijs i betrekking hebbende suggestieve vraagstelling". Voorzitter II. Eversdijk en secretares se mevrouw N. Gcldof-v. d. Schaai melden b. en w. van Borsele tenslotte dat de schoolraad zich in liet alge meen met de door het college gedach te beleidslijnen voor liet onderwijs! kan verenigen- „We vertrouwen erop dat we bij de verdere uitwerking var' één en ander voldoende gelegenheid1 zullen krijgen dit te begeleiden en te adviseren. Wij achten dit voor liet onderwijs in de gemeente Borsele van groot belang". /ADVERTENTIE) COATS dé grote mode zeer speciale modellen zowel in uni als in prachtige ruiten bovendien makkelijk te combineren met een PANTALON uit onze collectie Breda - Tilburg Roosendaal - Middelburg „STANDPUNT WAS NIET NEUTRAAL" I 's-IIEERENHOEK Volgens mr. W. M. Otten, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, zijn de samenstellers van de enquête onder de bevolking van Borsele bij hun onderzoek van tenminste een 'gekleur de' doelstelling ('de zcehavenïndustrieI kan een bedreiging voor bepaalde ker-j ncn vormen') uitgegaan. ..Bedreiging' van dorpen door de zcehavenindustrie. dal is niet neutraal. Het betekent dat1 bet liele onderzoek vanuit de bedrei- j ging is bekeken, niet vanuit een neu traal standpunt", zei mr. Oticn maan dagavond tijdens een bijeenkomst van liet COB. Centrale Ondernemers Bor sele. in de Jeugdhocve te 's-Heeren-1 hoek. De vergadering stond in liet teken van de gemeentelijke beleids-j schets Borsele 1972 (BB '72) en de enquête van de stichting Zeeland, liet provinciaal opbouworgaan. De secretaris van de K.v.K. plaatste nog een aantal kritische kanttekenin gen bij de enquête. Hij vond 'net. onjuist dat de kernen Heinkenszand en 's-Gravenpolder buiten beschou wing gelaten zijn. „Het betekent een. vierde deel van de bevolking. Ik be-i twijfel of dat geen invloed op het j resultaat heeft gehad". Onjuist vondi mr. Otten het ook dat niet is ge-| vraagd naar de bereidheid om in hetl eigen dorp te blijven wonen, wel naar de verhuisbaarheid. „Het is goed om naar die verhuisbaarheid te vragen, maar dan moet men wel compleet' zijn". Mr. Otten wees erop dat de vertrekge- negenheid bij de 16- tot 39-jarigen in Borsele het grootst is. „Dat is overal zo in Nederland, vooral bij de jonge mensen. Het is natuurlijk waar wat er staat, de mensen hebben die ant woorden gegeven, maar hoe zwaar wegen ze?". De K.v.K.-secretaris noem de de lijst van behoeften die de inwoners missen weinig reëel. „Win kels voor de niet-dagelijkse behoeften mist men. Ja, wat wil men: de Parijse opera in Nisse? Er is geen restaurant, maar is het zo erg om er een eindje voor te rijden? En men wil een kinderboerderij er zijn hier echte boerderijen, veel mooier. Ik vind het niet zwaarwegend dat de mensen deze antwoorden gegeven hebben". Belangrijke punten uit de enquête wa ren volgens mr. Otten het feit dat t weederde van de ondervraagden een positieve instelling heeft ten aanzien van de voordelen van de industrie en het feit dat 80 procent van de Borsel- se gezinnen een eigen auto heeft. „En een leefmilieuvoordeel is de aanwezig heid van vrijwel alleen maar eenge zinswoningen. Dat is een ding dat goed staat tegenover de nadelen van de industrialisatie". De secretaris van de K.v.K. was tegen-j stander van verdere industrialisatie.1 „Een grote industriële ontwikkeling kan Midden-Zeeland niet aan, f.„ niet te bemannen en niet ic G wen". In alle rapporten bail mr.fj»* vooral twee onderdelen gemlii- u- zet van havenactiviteiten en hel kv' pen van werkgelegenheid vor wen in de kleinere industrie. Cijfm De schoolraad benadrukt dat het stellen van een studie over de onder wijsproblemen in de gemeente nodig is. „Wij willen erop wijzen dat deze studie alleen dan effect zal kunnen sorteren wanneer deze wordt uitge voerd door deskundigen welke de pro blemen van het onderwijs in de ge meente Borsele objectief en onpartij dig kunnen benaderen. Omdat wij ons nauw bij deze zaak betrokken voelen, zouden wij bet op prijs stellen van liet begin af bij de samenstelling van een zodanige commissie of groep te «orden betrokken". KLOOSTERZANDE De organisatie van de actie-boktor, die vrijdagavond in Kloosterzande wordt gehouden, is helemaal rond. Het actiecomité heeft niets aan het toeval overgelaten om de 7000 gulden, nodig om de hardnekki ge boktorkever, die het hout in de St-Martinuskerk in Groenendijk aanvreet, tc bestrijden, op tafel te krijgen. Het centrum van de actie wordt de zaal van E. Morcus in Groenendijk (recht tegenover de kerk). Daar worden een Amerikaanse verkoping en een rad van avontuur gehouden. Het staat nu vast dat aan de actie van vrijdagavond behalve het brandweer korps van Kloosterzande, ook het korps uit Vogelwaarde zal meewerken. Woensdagavond worden als voorproefje allerlei spullen huis-aan-huis verza meld voor het rad van avontuur en de Amerikaanse verkoping. Om de inwo ners van Kloosterzande en Groenendijk te overtuigen van de noodzaak van de actie is achter de kerk een lichtbak opgesteld met hout, waarin de boktor kever actief is "geweest. Hoe de actie vrijdagavond verloopt, zal af te lezen zijn op een thefmometerinzaalMorcus. WATERDICHTE GARANTIES BIJ BOUW TOTAL NIEUWDORP De kerkeraad van de Nederlands hervormde gemeente Nieuwdorp/'s-Heeren- hoek hoopt 'van harte' dat de kritische houding' ten opzichte van de industrie, van zowel de bevolking van Borsele als van het college van b. en w„ zal uit monden in een niet doorgaan van industrialisatie in Borsele- Oost (Sloe II). De raad hoopt tevens dat er van een daadwer kelijke 'bewaking' van de reeds bestaande ('en goeddeels nog uitbreidende') industrie met na delige gevolgen sprake zal zijn. De kerkeraad schrijft een en an der in een brief aan b. en w. van Borsele, als reactie op de be leidsschets 1972 Borsele (BB '72). De raad constateert dat wat er mo menteel van de industrie in Sloe-I te zien valt. weinig hoopgevend is. ..De Total-raffinaderïj zal over enige tijd verrijzen vlak bij Nieuwdorp. Hoe liet met dc geluidshinder van deze raffina derij zal zijn, wordt in verregaande mate in het onzekere gelaten. Met kracht willen wij er voor pleiten dat er voor ons dorp en voor 's-Heeren- hoek waterdichte garanties komen dat de Totalraffinadcrij zelfs niet 'nauwe lijks' hoorbaar is", aldus de kerke raad. Men schrijft dat de bezwaren tegen een verdergaande industrialisatie niet. alleen gezien moeten worden in het licht van de milieuhygiëne en leef baarheid van de gemeente. Volgens de kerkeraad zijn er minstens nog drie| andere belangrijke aspecten: Wij menen dat in ons land reeds j welvaart genoeg is en achten verdere industrialisatie hier niet nodig. Veel eer is het een eis der gerechtigheid dat nieuw te stichten industrieën ge plaatst worrlen in hp.t land waar del grondstof voor deze industrie gewon-1 nen wordt, meestal landen uit de| I derde wereld. Verdere industrialisatie: hier betekent een medewerking van ons aan het blijven bestaan en ziehl verdiepen van de tegenstelling tussen het rijke westen en de arme derdel wereld. H Dat de werkgelegenheid in onze gemeente door de industrie bevorderd wordt, is een fabeltje- Zien we naar de cijfers van de enquête dan blijkt dat slechts 173 personen uit onze gemeente in het Sloe werken. Is dit al verbazend «weinig, het wordt nog ver bijsterender als we ons afvragen hoe veel van deze 173 personen in onze gemeente geboren en getogen zijn en bijvoorbeeld uit de landbouw naar de industrie zijn overgekomen. Dit lijkt ons een niet al :e hoog percentage, aangezien men in de fabrieken in het Sloe vooral nodig heeft mensen voori het vuile werk (gastarbeiders) en hoog gekwalificeerd technisch perso neel. B Hoewel het probleem van de gast arbeiders in de stukken buiten be schouwing is gelaten, dient er op gewezen te worden dat het aantrek ken van gastarbeiders zonder een goe de opvang de situatie tot nu toe grote problemen met zich mee kan en zal brengen. Men stelle zich voor wat er gebeurt als er bij een forse uitbrei ding van de industrie zo'n 70 a 8( gastarbeiders ('paarse boek') op Zuid- Beveland en omtrek komen wonen, eventueel vergezeld van hun gezinnen. Wij redeneren dus met klem ge zegd vanuit de feitelijke situatie: gastarbeiders worden hier maar naar toe gehaald zonder een goede opvang en zonder dat de Nederlandse bevol king op hun aanwezigheid wordt voor bereid De kerkeraad pleit voor menselijke opvang van de gastarbei ders, tie nu aanwezige en de eventueel komende. toegezegde opvang van de autochtone bevolking. Als dit zo door gaat, zal het dorp dan ook doodbloeden. Wij dringen er op aan dat het college de toezegging wat betreft de opvang van de plaatselijke bevolking metterdaad waarmaakt". Scholen Woninghoim) De kerkeraad wijst erop dat voor behoud of bevordering van een gezon de bevolkingsstructuur van Nieuwdorp een actievere aanpak van de woning bouw noodzakelijk is. „Actiever dan nu in ieder geval". De raad vindt het een teleurstellende zaak dat mensen uit Nieuwdorp door het ontbreken van woningen moesten verhuizen naai' andere plaatsen, zoals Heinkenszand en 's-Gravenpolder. „Het feit dat mensen voor een deel in de plaatsen in onze gemeente zijn gaan wonen, zal het college verheugen, aan gezien zij deze plaatsen graag stimu leert. Voor Nieuwdorp is het echter een uiterst droevige zaak". De kerkeraad concludeert dat de men sen die graag in Nieuwdorp willen blijven wonen (groei autochtone be volking) door het trage verloop van de woningbouw naar elders vertrek ken. „Nieuwdorp krijgt in de praktijk dus minder dan de door het college De raad is bevreemd over de volgens de enquête, gebleven bereidheid tot centralisatie van liet basisonderwijs. „We kunnen het iets beter begrijpen als we- lezen dat vooral oudere onder vraagden de centralisatie voorstonden. Deze hebben immers geen kinderen meer in de basisschoolleeftijd Onzes inziens kan men echter voetstoots aannemen dat het merendeel van de ouders met kinderen tussen G en 12 jaar liet niet eens zijn met de centra lisatie. De kerkeraad somt vier bezwaren op tegen centralisatie van de scholen: als een bepaalde dorpskern, bij voorbeeld Nieuwdorp, school meer heeft, zal dit een ern stig psychologisch effect hebben op de bewoners. „Zijn we zelfs geen school meer waard"?, „zijn tweederangs"?. En een dorp dat het grootste deel van de dag der kinderen is. is een volledig dood dorp; iu kernen zonder school gaan geen| jonge mensen meer wonen. Ont-i trekt men de school (scholen) aan een dorp, dan is de leefbaarheid verdwenen en zal het binnen niet al te lange tijd zijn uitgestorven; centralisatie betekent ook dat vele kinderen elke dag een lange tijd achtereen van huis zijn. Dit heeft welhaast zeker een ongunstig effect op kinderen van de basisschoolleef tijd; het voordeel van de kleinere school in iedere kern is beslist dat de leerkracht meer aandacht heeft voor ieder Kind apart. Het is hele maal niet uitgemaakt dat een grote school beter is dan een kleine en het contact met de ouders is op een kleine school beter. daarmee een stuk leefbaarheid voor de dorpsbewoners". De kerkeraad is het eens met de kritiek van de collega's uit- Borssele op de resultaten van de enquête over de verhuisbereidheid. „Verhuisbereid- heid is nog geen indicatie van de werkelijk bestaande behoefte om te verhuizen. Wij achten dan ook de resultaten van dit onderzoek van zeer weinig betekenis voor zover het erom gaat de werkelijk bestaande verlan gens van de bevolking in deze te peilen, ook niet wat betreft Nieuw dorp, waaruit vele mensen zouden willen verhuizen. Dat lijkt ons zeer twijfelachtig". Mr. Otten lardeerde ziin betoog v verschillende cijfers: in l&iO'T- de vermindering van de zelf--' - detailhandel voor net hele cel de K.v.K. 10,8 procent, voor en Kapelle samen 16 procenT"^ achteruitgang van de ambachteUja ondernemingen was voor het hele <u trict 1 procent, in Borsele/KaWt bleef het constant. In Borsele weie er 204 ambachtelijke onderneming die wat minder en 41 die wat n investeerden. In de aetailh&ndü ren er 105 wat minder en H tv meer. Na de inleiding van mr. Otten er door de ondernemers gajj - eerd over de BB '72. Er werd andere gevraagd of de genteen ondernemers werkzaamheden woningbouw en dergelijke in dc gemeente kunnen uitvoeren. Volta mr. Otten kan dat en voorzitter M o Witte van het COB stelde voor 6: onderwerp in de gemeentelijke ta missie voor het midden- en kltid drijf te bespreken, üitvaering werf: gepraat over de vraag of on«*- mers die door de industrialisatie sd* de hebben ondervonden niet naiH- Nieuwdorp) een vergosdln claimen. Mr. Otten zegde zaak te zullen onderzoeken. Aan liet slot van de bijeenkomst y spraken de ondernemers een hrM liet COB als reactie op de BB'72 liet gemeentebestuur van Borsele sturen. Enquete Vervoer De kerkeraad is bijzonder bezorgd, over een mogelijke service-inkrimping van het openbaar vervoer. „Toch. móet Nieuwdorp goede busverbindin-j gen hebben met de buitenwereld, aan gezien bijvoorbeeld alleen al een: groot deel van de jeugd in Goes en elders op school gaat", meent del raad. Men pleit er voor om vanuit Nieuwdorp een verbinding te hebben I aansluitend op de 'grote weg', die ten dele door de kern komt. „Hiermee zal de bereikbaarheid van de grote centra vanuit, ons dorp bevorderd worden en De kerkeraad onthoudt zich van een oordeel over de gevolgde methode van de enquête. Wel heeft men bezw ren tegen de gestelde leeftijdsgrens beneden de 1G jaar en boven de (15 jaar buiten beschouwing). Men be treurt liet in hevige mate dat de godsdienstige aspecten onvoldoende belicht zijn, omdat de kerk volgens de raad in de gemeente op allerlei pun ten een belangrijke rol speelt. De kerkeraad vindt een nauw contact tussen burgerlijke en kerkelijke ge meentel n) in de toekomst zeer nood zakelijk. Kritiek is er ook op de vraagstelling ten aanzien van de situering van cen trale voorzieningen: volgens de kerke raad wordt suggestief in de richting van Heinkenszand en 's-Gravenpolder 'geduwd'. „Wij hebben de indruk dat de kernen Heinkenszand en 's-Graven polder, die toch al de aangewezen stimuleringskemen zijn meer naar vo ren zijn gehaald ten koste van de andere kernen, die al bij voorbaat de 'probleemkemen' zijn. Ook de pro- bleemkemen moeten wat betreft de voorzieningen een gelijke kans krij gen, hoewel wij ons kunnen voorstel len dat niet in elke kern allerlei voorzieningen kunnen zijn". De kerke raad meent dat de voorzieningen in de gemeente zoveel mogelijk ten goe de moeten komen aan de gehele be volking. „Of dit doel bereikt wordt door een verregaande toedeling de voorzieningen aan 's-Gravenpolder en Heinkenszand is echter de vraag'" Auto van politie over de kop op kruising Vierwegen KAPELLE Bij een nanrijtUiu n? de kruising rijksweg 58 Vierwcst* te Kapelle is maandagmiddag strceks drie uur een personenauto de rijkspolitie te water tweemaal de kop geslagen. De auto werd zw beschadigd. Bij de botsing deden zich mr. soonlijke ongelukken voor De tieauto, bestuurd door G F. u:'. meldinge, kwam van de rich ling ïi pelle gereden. Van de airit van autosnelweg van links kwam een k- sonenauto, bestuurd door J. B, a; Kortgene. Deze bestuurder verleent geen voorrang aan de politieauto, fe materiële schade was groot. Bromfietser licht gewond bij ongevil te Eleinkenszand HEINKENSZAND Bij een on?eu op de kruising Clara's Pad Rem brandtstraat te Heinkenszand is d> bromfietser P. H. uit Goes maaiidi;. middag licht gewond geraakt Het ongeval ontstond omstreeks ts voor half zes toen H. met zijn 'ore:- fiets over het fietspad langs hei C_- ra's Pad reed. Uit de richting to naderde een personenauto, bestirri door P B. uit Vlissingen B ;!:e: linksaf de Rembrandtsiraat in en nr leende daarbij geen voorrang aan bromfietser, die per amhulance wni overgebracht naar het 2tekenhE Bergzicht te Goes- Na behandelt: kon hij huiswaarts keren. De es io werd licht, de bromfiets zwa schadigd. ADVERTENTIE Vraag de DHZ-brocnure aan bij Nooitgedagt. Postbus 1. IJlst. HOOG EN LAAG WATER Dinsdag 12 september 1972 NAP NAP cm uur uur cm Vlissingen 4.13 217 16.31 •210 17,1 2308 191 Terneuzen 4,48 231 17.01 224 11.10 187 23,38 210 Zierikzee 5.49 158 17.58 149 11 11 135 2339 ld Hansweert 5.25 247 17.37 210 11.43 201 - Wemeldinge 6.11 18G 18.23 176 11.40 156 - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 12