INTERNATIONALE ACTIES BIJ DOORGAAN AKZO-SANERINGEN Skol spreekt uw taal, waar u ook bent. Inschrijving van studenten gestopt in Amsterdam Marssondes Russen klaar met studie Geen fortuin voor bejaarden Structuurplan door internationale bonden verworpen REINEVELD NV DELFT VRAAGT SURSEANCE VAN BETALING AAN ASVA bezette bureau Callandsoog houdt zaak strand voor naturisten aan Bankoverval met 60 mille buit in Slotervaart Belager Heintje op vrije voeten Voorlopig akkoord Waalbrug Tiel DONWROAO 24 AUGUSTUS 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) UTRECHT De vakbonden zullen tot internationale acties binnen alle vestigingen van het AKZO-eoncern overgaan als de reorgani satie van ENKA-Glanzstoff wordt doorgezet. De industriële vak beweging uit Duitsland, Nederland en België verwerpt het struc tuurplan dat tot ontslag van enkele duizenden werknemers moet positie! leiden. Dit werd woensdagmiddag bekendgemaakt in Utrecht, waar vakbondsdelegaties uit de drie landen bijeen zijn voor over leg. Het structuurplan, dat de raad van bestuur van ENKA in april uitgaf, komt neer op „een keiharde koude sanering". De vakbeweging vindt dit em korte termijn-planning die ten kos- if raat van de werknemers en waar- un rij "iet mee wil doen. De bepaal de passages uit het vorige week gepu bliceerde rapport van externe deskun digen geven de werknemers overigens slean voor hun standpunt, zo menen geschapen, met name intern niet. Er! wordt aan herinnerd dat het deskundi- genrapport de vinger heeft gelegd op cie wijze van voorbereiding en bekend making van de plannen. Handhaving van de rentabiliteit staat bij de con cernleiding op de voorgrond, dat bete kent stabilisering van de economische, vinden de bonden. Er is in dit ver band alle aanleiding om eindelijk eens tot. een Europese industriepolitiek te komen. Zo'n beleid heeft de voorkeur boven afspraken tussen ondernemin gen die tot ongewenste kartelvorming kunnen leiden, in feite verwerpen de bonden ook it in dat rapport gedane suggestie voor beperking van de produktie door Inkrimping van de produktie over de cehele linie en door het niet-sluiten van bedrijven. „Dit is een verschui ving van de problematiek en evenzeer «en sanering", vinden zij. kïlO verantwoordelijk De besprekingen op Duits-Neder- lands-Belgisch niveau resulteerden ook ju de hernieuwde conclusie dat de Xm verantwoordelijk is voor de werkgelegenheid. Voorop staat dat de ze móet worden behouden. Alle oplos singen voor bepaalde ondernemingen van de ENKA-groep moeten worden ingepast in een totaalplan. E"n visie op lanee termijn voor de gehele ont wikkeling van AKZO is nodig. Dit standpunt namen de internationale sa menwerkende bonden ook in april reeds in. Behoud van de werkgelegenheid is ook primair bij het zoeken naar een oplossing voor de overcapaciteit aan vezelearens in West-Europa. De rege ringen en de EEG moeten zijn betrok ken bij het streven dit vraagstuk de baas te worden. Wat dit betreft, delen de bonden de opvattingen uit het rapport van de commissie externe Dit probleem moet op Europees regeringsniveau worden aangepakt, KRITIEK VAN JONGEREN OP WERELDRAAD UTRECHT „Jullie hadden niet in de overdadige omgeving van de Holi day Inn en het Jaarbeurscongrescen- tnim in Utrecht, maar in een eenvou diger omgeving moeten gaan zitten". Dit verwijt maakt een groep jongeren, dk behulpzaam zijn geweest bij de organisatie van het centraal comité van de Wereldraad. Deze jongeren (stewards) zeggen dat ze zich scha men bijvoorbeeld voor een maaltijd die maandag de scheidende secretaris generaal van de Wereldraad, dr. Euge ne Carson Blake, is aangeboden en die 25 gulden per couvert kostte. iAla gemeenschap in Christus echt lets moet gaan voorstellen, en als wij werkelijk solidair willen zijn met de armen en onderdrukten, dan is onze levensstijl hier in volslagen tegen sprak met vele verklaringen die de laatste dagen door de deelnemers aan deze bijeenkomst zijn afgelegd". Ook de Nederlandse gedelegeerde en lid van het uitvoerend comité van de Wereldraad, prof. dr. H. Berkhof, vindt dat men er beter aan gedaan zou hebben in de heel wat gemoedelij ker omgeving van de TH in Twente te gaan zitten. Hij heeft een voorstel Ingediend in het vervo.g bij het kiezen van de huisvesting meer rekening te houden met de geloofwaardigheid van de Wereldraad van Kerken. Folie in Breda Wat de AKZO-plannen betreft, de bonden zouden alleen bereid zijn te praten over stopzetting van de folie- produktie in Breda. Daarvoor heeft in de Duitse vestiging Barmen de onder nemingsraad al toestemming gegeven. Het deskundigenrapport suggereert het laten vervallen van deze produk tie. Voor het overige stellen de bonden dat er marktgroei is in de sector j synthetische vezelgarens en dat de overcapaciteit kan worden geabsor- i beerd. Dat kost wel geld. Maar beper king alleen door ENKA van 40.000 ton op het Europese totaal aan overcapa citeit van 230.000 zet geen zoden aan de dijk. als de concurrenten wel op dezelfde weg voortgaan als nu het geval is. Overigens vinden de bonden dat er van de zijde van AKZO en ENKA nog steeds geen beter overlegklimaat is Werkgelegenheid De vakbeweging herinnert eraan dat enkele jaren geleden, toen de fusie i tussen KZO en AKI-ENKA tot AKZO tot stand kwam, de werkgelegenheid als een groot goed naar voren werd geschoven. Die zou beter dan ooit zijn verzekerd in het nieuwe concern. De ontwikkeling heeft anders geleerd en de terughoudendheid die de vakorga nisaties toen bij de beoordeling van de fusie aan de dag legden, is helaas bewaarheid geworden. Verder vraagt de vakbeweging zich' af welke verrassingen AKZO op werk-] gelegenheidsgebied nog meer in petto heeft. In het deskundigenrapport zijn daarvoor vingerwijzingen te vinden. Het lid van de raad van bestuur, jhr Kraaijenhoff, heeft bepaalde uitlatin gen gedaan waaruit zou blijken dat de bezettingen van de kantoren in Arn hem en Wuppertal te groot is. Het gaat hier om enkele duizenden men sen in totaal en de bonden zouden - wel eens willen weten waar zij met de AKZO aan toe zijn. De vertegenwoordigers der industrie bonden uit de drie landen zullen nu alle gegevens bijeenbrengen voor] een definitieve conclusie. Nadat over-l leg met eigen deskundigen is gevoerd,! wordt het geheel met de achterban doorgenomen. Op 11 september zal de vakbeweging in een gesprek met de raad van bestuur van ENKA haar standpunt uiteenzetten. Dit gebeurt apart van het te verwachten advies dat de centrale ondernemersraad zal indienen, die een geheel eigen verant-j woordelijkheid heeft. Interna1 Vakbonden vrezen 'sanering' van 170 arbeidsplaatsen Britse leger greep topleden van de IRA LONDONDERRY (RTR) Naar woensdag in Londonderry is meege deeld heeft het Britse leger in Noord- Ierland tien vooraanstaande leden van de provo-vleugel van de Ira kunnen arresteren doordat Noordierse katho lieken hun zwijgen verbroken hebben. De tien zijn in de afgelopen twee we ken in en om Londonderry gearres teerd als gevolg van toenemende in formatie van roomskatholïeken. Dïtl zou het gevolg zijn van het binnen trekken van Britse troepen in voorma-j lige gesloten katholieke wijken. DELFT (ANP) Machinefa briek Reinevtïd NV heeft sur seance van betaling aange vraagd. De aanvraag geldt ook voor de dochteronderneming Reineveld Spronk NV. De perio de van voorlopige uitstel van betaling zal worden benut voor het uitwerken van sanerings maatregelen. Deze houden on der meer in beperking en afsto ting van enkele bedrijfsactivitei ten. Het aantal arbeidsplaatsen zal niet onaanzienlijk moeten worden terugge bracht, aldus een communiqué Vol gens vakbondskringen zou het hierbij gaan om 150 a 170 personeelsleden. Volgens het communiqué is Reineveld van plan zich in hoofdzaak te blijven toeleggen op de produktie van en de handel in industriëLe wasserijmachi- AMSTERDAM (ANP) „Het college van bestuur van de univer siteit van Amsterdam constateert dat de inschrijving als student aan de universiteit van Amsterdam tengevolge van een actie van een studentengroepering op dit moment onmogelijk", aldus een woensdagmiddag uitgegeven communiqué. Oeganda „Het college voelt zich daarom ver plicht allen die zich als student aan de; universiteit van Amsterdam willen in- j schrijven mede te delen dat geen in-, schrijving zal plaatsvinden tot nader bericht van de kant van het college] van bestuur. Donderdagochtend zal het college zich over de toestand beraden". Wereldraad van Kerken heeft op de laatste vergaderdag van het cen traal comité in Utrecht woensdag een vertegenwoordiger naar Oeganda ge zonden om zich op de hoogte te stellen van de actie tegen de Aziaten. Het is de Liberiaanse algemene secre taris van de Afrikaanse Raad van Kerken, kanunnik Burgesscarr. In zijn bagage heeft hij een resolu tie van het centraal comité waarin Amin, de president van Oeganda, wordt gevraagd af te zien van actie tegen Aziaten met een Oegandees pas- Poort. In de resolutie spreekt het centraal comité voorts zijn bezorgd- neid uit over acties tegen Aziaten met «n buitenlandse nationaliteit. CONFESSIONELEN 1 FRACTIE NA VERKIEZINGEN? (Van onze parlementaire redactie) DE.N HAAG Nu het wegens sta tutaire bepalingen binnen de ARP niet mogelijk blijkt te rijn voor de drie1 confessionele partijen om bij de ver- neangen van eind november met één u komen. menen een aantal "actieleden van de KVP en de CHL, j neteen na de verkiezingen de reacties van de drie confessionele par tijen maar samengevoegd moeten worden tot één fractie. iHen zou dan oen sterke onderhandelingspartner zijn bij de coalitievorming i» I-- ProEressieve drie) en liet zou uaarbij zelfs mogelijk kunnen zijn dat f,V confessionelen dan als grootste tie de Informateur zouden mogen aanwijzen. v°orzitters van de drie confessi- t t'e, °art]jen hebben dinsdag in hun we&ehjks overleg over deze mogelijk-i gesproken, maar een beslissing is g inet genomen. Verwacht wordt J", °e Partijvoorzitters volgende ,,.rr otnsdag opnieuw over dit. onder- mfl? zV"en spreken. Overeenstem- wf, echter niet makkelijk te wreiken zajn omdat de ARP-voorzit- ^erman, niet bijzonder ingeno- ™n "Jkt te zijn over dit voor- Bi«h=rtel?ider Aanties en premier mesneuvel zouden wél iets voelen sa™envoeging van de drie n.a de verkiezingen. Veerman op het feit dat de vo°r- ^cnreven inspraakprocedure in zijn niptmrh?1]- na de verkiezingen nog ™!L™"d.kan zijn. Om dezelfde reden de.dne afzien van de presen- WBeSUT lm hii de Bezet strafbaar is. De aanpak van dit 'delict' is evenwel praktisch noch juridisch te effectueren. Ook niet ingeschreven stu denten hebben recht op uitstel van mi litaire dienst. Student-assistenten die geen f 1100.- college- of inschrijfgeld wensen te betalen, kunnen niet notsla- gen worden", aldus mr. Nicolai in 'Stu dent'. nes en van centrifuges. Contracten met buitenlandse arbeiders worden niet vernieuwd, Het bedrijf verwacht dat de maatregelen zullen leiden tot herstel van de rentabiliteit. Voor de oorzaken van de moeilijkhe den verwijst directeur E. A. E. van Dishoeck naar het enkele dagen gele den uitgekomen jaarverslag over 1971 Daarin wordt melding gemaakt van moeilijke vooruitzichten voor 1972. In belangrijke sectoren van het bedrijf lopen de orderontvangsten terug. Ge zien de daaruit voortvloeiende onder bezet tings verliezen verwacht men een moeilijk 1972. De vooruitgang die 1971 aanvankelijk te zien heeft gegeven zal in 1972 niet voortgezet worden, werd in het jaarverslag opgemerkt. 'Overleg' Directeur Van Dishoeck verklaarde nog niet concreet te kunnen aangeven hoeveel personen bij de sanering be trokken zullen zijn. Dit is nog een zaak van overleg met de vakbonden' zo zei hij. Op het ogenblik werken 390 man personeel bij het bedrijf. Eind 1971 was dit aantal nog 445. Cp last van de Vereemgmg voor de Effectenhandel mocht woensdag niet worden gehandeld in aandelen Reine veld. CALLANDSOOG (ANP) De gemeen teraad van Callandsoog heeft dinsdag avond geen principe-uitspraak gedaan inzake de aanvraag van de federatie van naturisten om een stuk strand beschikbaar te stellen. Raadslid J. Koelemeij (pvda) was aanvankelijk voorstander van de aan vraag, maar kwam hierop terug we gens de interne wijziging binnen de federatie, waardoor Callandsoog als enige gemeente voor een naturisten-1 strand in aanmerking zou komen. De socialist was van mening, dat de ge wijzigde omstandigheden eerst nader! moeten worden bestudeerd en dat: zit overleg zal moeten worden gevoerd] met andere Noordzee-badplaatsen. De] wijziging binnen de federatie komt hier op neer dat men een stuk strand nabij Callandsoog in exploitatie wil Ook de fractie van plaatselijk belang kon zich met het voorstel van de! PvdA verenigen en vroeg om aanhou ding van het voorstel. AMSTERDAM Politie hoort het personeel na de gewapende roofoverval op het kantoor van de Amro-bank aan de Johan Hui- zingalaan. AMSTERDAM (ANP) Twee gewa-, pende jongemannen hebben woensdag ochtend bij een overval op een bijkan toor van de Amrobank in Amsterdam- Slotervaart een bedrag van rond 60.000 gulden buitgemaakt. De daders zijn op een bromfiets ontvlucht. Later werd een jongeman aangehouden in de tram, maar deze bleek bij verhoor en na een confrontatie met het bankpersoneel niets met de overval te maken te heb-1 ben. Volgens een zegsman van de Amro bank bleef een der overvallers in de hal staan. De andere sprong over de balie en riep tegen de kassier "handen omhoog'. Hij deed een greep in de lade, met vreemde valuta en nam ook uit de kas 'wat groot Nederlands geld' mee. Hierop verdwenen beiden op de brom fiets. De overval nam slechts enkele minu ten in beslag. Behalve de kassier waren er nog twee personeelsleden in het kantoor. De enige klant is, aldus de zegsman van de bank, niet bedreigd. De twee mannen waren ongeveer 25, jaar, gekleed in spijkerpak en droegen een zonnebril. De een had rood en de| ander donker haar. Ze spraken Neder- lands. De overvallers weren in het be- van vuurwapens, vermoedelijk BEELD OPNIEUW GEWIJZIGD Het bestuur kwam tot deze stap nadat- woensdagmorgen een groep leden van de ASVA het nschrijvingsbureau van de universiteit van Amsterdam had bezet, waardoor een half uur na de opening een abrupt einde kwam aan de inschrijving van eerstejaars. De studenten, die zich de actiegroep "Weg met de wet' noemen, gingen rond tien uur het insehrijvingsbtureau aan de Jo- tlenbreestraat binnen. Hun leider, oud* ASVA-voorzitter Constant Vecht, deel de de aanwezigen per megafoon mee, dat zij gekomen waren om de inschrij ving onmogelijk te maken. Hij zei dat de actie bedoeld is om de inschrii-i vingsprocedure te rekken totdat een nieuw kabinet de duizend-gulden maatregel mogelijk intrekt. Utrecht In Utrecht is de inschrijving van eer stejaars woensdag vrij rustig en zon der moeilijkheden verlopen. Rond het academiegebouw aan het Domplein werd wel druk gediscussieerd. Woensdag lieten 57 eerstejaars zich In schrijven, 90 kwamen voor de prik van Mantoux en 117 eerstejaars wer den doorgelicht. De inschrijving van de ouderejaars begint volgende week woensdag. Waarschijnlijk zal men al fabetisch te werk gaan. zo deelde een voorlichtingsfunctionaris van de uni versiteit mede. Geen risico De zogenaamde 'zwartlopers' onder de studenten, dat zijn rij die zich voor het komende academische .iaar niet la- ten inschrijven of geen collegegeld be talen, lopen geen enkel risico. Dit is de mening van mr. P. Nicolai, specia list administratief recht aan de univer siteit van Amsterdam, die voor het studentennieuwsblad 'Student' heeft uitgeplozen wat de juridische moge lijkheden zijn bij een boycot van de college- en inschrijfgeldverhoging. Hij kwam tot de volgende conclusies: „Studenten die niet staan ingeschre ven aan een universitaire instelling blijven aanspraak maken op kinderbij slag. Ondanks het feit dat van vel schillende kanten het tegenovergestel de wordt beweerd heeft men dit op het ministerie van sociale zaken moe ten bevestigen. Door geen college- of inschrijfgeld te betalen verspeelt men; niet het recht op het afleggen van exa mens en tentamens. Dit is met name belangrijk voor de omvangrijke groep studenten die niet ver van een af sluitend examen af zijn. Colleges lopen zonder er voor betaald te hebben is weliswaar strafbaar, zoals het 's avonds aonder achterlicht fietsen! 'Gelukstelegram' Reader's Digest gaf echtpaar valse hoop op 125 duizend gulden Nog steeds hoop ARNHEM Een bejaard Arnhems echtpaar verkeert ten onrechte in de veronderstelling dat "het een prijs van 125.000 gulden gewonnen heeft. Oor zaak is een wat wonderlijke reclame- brief van de Amsterdamse uitgevers maatschappij Reader's Digest. Deze uitgeefster van onder meer het blad Het Beste voert al sinds jaar en dag agressieve reclameacties. Maandagavond kwam de 78-jarige H. M. Boland met een stapeltje post naar I Sinds maandagavond hoopt het echt paar dan ook op de komst van Willeke Albert! genoemd in ae folder die het ongelooflijke geldbedrag zou ko men overhandigen. „Het gaat gelijk naar de bank", laat het dolgelukkige echtpaar weten. ..We kopen ook een t kleuren-tv, die konden we van onze aow nooit betalen. Nee, we hebben het nooit gemakkelijk gehad. Eerst verloor ik mijn man toen hij 33 jaar was. en| daarna mijn zoon op dezelfde leeftijd, i Ik ben opnieuw getrouwd, maar veel: geld was er nooit. En nu dit." Honderdduizenden stuks De tranen stromen van geluk. Ook het verplegend personeel leeft mee. Het bed van mevrouw Boland heeft men versierd, terwijl ze sliep. Helaas, Wille ke Alberti zal niet naar het ziekenhuis komen met geld, geen cent zullen deze bejaarde mensen krijgen. Het bejaarde echtpaar heeft zich zonder meer van de wijs laten brengen door het woordje 'prijstelegram' op het ln honderddui zenden exemplaren verspreide druk werkje van Readers Digest. Het meest, trieste aan de hele affaire lijkt nog dat He bejaarde mensen nog steeds niet willen geloven dat het al lemaal niet waar is. De hoofdverpleeg ster heeft het hen nog steeds niet he lemaal duidelijk kunnen maken. Nog steeds hopen ze op een prijs, nog steeds denken ze eindelijk van hun fi nanciële zorg bevrijd te zijn. In hun overtuiging van het geluk zijn ze nog gesterkt, doordat ook niemand van de bezoekers of van het. verplegend per soneel gevraagd heeft de brief te mo gen lezen De heer en mevrouw Boland hebben rich in hun droombeeld ge nesteld. Het nuchtere commentaar van ad junct-directeur C. R. Rog van Reader's Digest: „Zulke dingen komen nu een maal wel eens voor bij reclame-acties. We proberen ons zo duidelijk mogelijk die ombudsman zo aardig vinden. We te maken in deze reclameEen kwes-j moesten een nummer invullen en heb-| tie van interpretatie, dat is wel dui- hen toen maar onze leeftijden genoM delijk. i MOSKOU (AFP/DPA) De Russische marssondes •Mars-II' en "Mars-III' die om de rode planeet draaien hebben hun wetenschappe lijk programma voltooid, zo heeft het persagentschap Tass in een communiqué meegedeeld. De talrijke gegevens die ermee zijn verkregen over de oppervlak te. de atmosfeer en de ruimte bij de planeet worden bestudeerd, zegt het communiqué, dat eraan herinnert dat een landingsvaar tuig van de "Mars-3' voor de eer ste maal een zachte landing op Mars heeft gemaakt en daar de emblemen van de Sow jet-Unie heeft gebracht. De sterrenkundige Carl Sagan van de Cornell-universiteit in Ca lifornia zei dinsdag dat het beeld van Mars opnieuw is gewijzigd. De geleerden waren het er enkele maanden geleden nog over eens dat de planeet geologisch 'dood' is, maar nieuwe foto's van de Mariner-9 wijzen op het tegen deel. De eerste foto's van de westelijke kant van de planeet toonde tot hun verrassing kra ters van vulkanische oorsprong, avondbewolking boven de bergen, stormen die zich tot zandstormen ontwikkelen en een spleet in de bodem van 4000 km lengte tot 10 km breedte en 6.4 km diepte. De minst verwachte ontdekking op de planeet, waarop door de geringe atmosferische druk geen water kan vloeien, waren de aanwijzin gen dat er vroeger wel rivieren, zeeën en overstromingen geweest moeten zijn. sche structuren de grootste ver rassing was, met het feit cat die aan slechts een kant van de pla neet voorkomen. Het zal nog maanden duren voor dat alle gegevens die door metin gen verkregen zijn, geordend en geïnterpreteerd zijn. maar Muray vermoedt nu al dat Mars net begonnen is 'aan de kook te ra ken'. Dat betekent dat de kern van Mars in 4,5 miljard jaar langzaam heter geworden is en nu 't kookpunt is genaderd-De vul kanische uitbarstingen aan de westelijke kant zouden daar de eerste gevolgen van kunnen zijn. Volgens deze theorie kunnen deze uitbarstingen zich 'onlangs' heb ben voorgedaan in geologische zin, wat 10.000 tot tien miljoen jaar geleden kan betekenen. De geweldige spleet in de oppervlak te zou dan ontstaan zijn door een eerste verschuiving van een continent. Als Mars werkelijk een planeet in beroering blijkt te zijn kunnen de geologen eenzelfde ontwikkeling als op aarde bekij ken. Volgens de gangbare theorie is de aardse atmosfeer ontstaan door net uitbreken van gassen uit de kokende kern. Draaiing Vulkanen In deze hypothese is er voor de rivierbeddingen op Mars voorlo pig geen plaats. Het zou kunnen dat de noordpool met een onge veer een kilometer dikke laag bevroren koolzuurgas bedekt is, waaronder ijs ligt. Enkele duizen den jaren geleden, bij de jongste draaiing van de noordpool naar de zon toe. zou voldoende kool zuur verdampt zijn om enige luchtdruk' op te leveren. Het ijs zou gesmolten rijn en het water zou hebben kunnen vloeien door de tijdelijke luchtdruk en daardoor rivieren en zeeën kun nen vormen. Nadat de pool weer in de normale stand was geko men moet het proces in omge keerde richting zijn verlopen. het Arnhemse gemeenteziekenhuis, i waar zijn 61-jarige vrouw als hart- en suikerpatiënte is opgenomen. Me vrouw Boland-Wansink maakte een op naam toegestuurd 'prijstelegram' open. Sedert dat moment geloven man en vrouw 125.000 gulden gewonnen te hebben. „Van de actie van Marcel van Dam", laat mevrouw Boland weten. „We did en ook eens mee, omdat we (Van onze correspondent) HEERLEN De 24-jarige schilder Siegfried Martin uit het Zuidduitse plaatsje Crailsheim. die zaterdag 29 april voor de tweede keer probeerde Heintje Simons uit Neu-Moresnet om het leven te brengen, is weer ruim een week op vrije voeten. De gerechtelijke politie van Eupen (B.) zegt, dat hij vorige week per taxi uit; het ziekenhuis is gevlucht. De schilder; was na de mislukte aanslag in het St.- Nicolaasziekenhuis van Eupen opgeno men om te herstellen van het. schot: dat hij in buik en been had opgelo-, pen. waarmee gendarme Mathieu Ni-: col!" uiteindelijk de aanslag had verij-' delcL Siegfried Martin heeft in zijn ge boortestreek tegenover de pers ver- klaare, dat hij door de Belgische politie is vrijgelaten, ornaat hij onschuldig is. j Volgens de schilder zou de moord-: aanslag zijn geënsceneerd om de pu-; bliciteit rond Heintje een impuls te geven. Voor zijn bijdrage in die ensce nering zou hem 2000 Mark zijn be-1 loofd door de familie Simons, met wie hij nu zegt bevriend te zijn. Eerder verklaarde Siegfried Martin1 dat Heintje zodanig een psychische obsessie voor hem was, dat hij hem' uit de weg wilde ruimen. „Ik zal hem doden", schreef hij in 1970 op de achterkant van een foto van Heintje, welke kaart door zijn hospita werd ontdekt. ONVOLDOENDE ONDERWIJS VOOR KINDEREN VAN GASTARBEIDERS ROTTERDAM (ANP) In Nederland ontvangen op het ogenblik ongeveer 10.000 kinderen van gastarbeiders in de leeftijd van 6 tot 14 jaar onvol doende onderwijs. De stichtingen bui tenlandse werknemers zeggen dat in een telegram aan de Europese minis terraad. waarin zij spreken van een noodsituatie niet alleen in Nederland, maar in tal van Westeuropeae landen. De stichtingen dringen aan het pro bleem van het onderwijs aan kinderen van gastarbeiders zo snel mogelijk onder de aandacht te brengen van de onderwijsministers van de EEG-sts- ten. DEN HAAG (ANP) De staat garan deert dat schepen tot een hoogte van 18,85 meter onder de nieuwe Waal brug in aanbouw bij Tiel kunnen doorvaren Dit is het voornaamste deel van het voorlopig akkoord, dat woensdag tii- dens het kort geding voor de vice- president van de rechtbank in Den Kaag tussen drie werven in het oos ten van liet land en de staat is overeengekomen Er zal zo nodig gebaggerd worden om de overeengekomen rioorvaarthoogte te bereiken. De kosten rallen de par- 1 tijen voorlopig gezamenlijk betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9