Chr. Lyceum in Goes kreeg nieuwe rector H. B. Pilaar bij afscheid BB: „Dienende taak, behoefte aan discipline, geen hakkengeklap" Nieuw! Vooreen schoon en fris kunstgebit ntt ook Steradent pasta Expo-Axel denkt aan proces tegen Mouth and McNeal 'PZEM-revuetijd' herleefde bij afscheid Cees van Hoek Steradent ORATORIUM VERENIGING UIT GOES ZINGT WEER Schweppes-Indian Tonic Stamboekdag varkens en schapen Goes DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RECTOR F. VOS GEÏNSTALLEERD TIJDENS BIJEENKOMST IN AULA VAN LYCEUM GOES Het christelijk lyceum i Goes heeft woensdag offieieel kennis femaakt met de nieuwe rector, heer F. Yds. 's Morgens werd de nieuwe rector, die drs. K. dc Jong Ozn opvolgt, door de voorzitter J. A. van Bennckom aan de leerlingen voorgesteld, 's Middags waren liet de 'ouderen' die de heer Vos veel goede wensen mee gaven voor zijn werk in Goes. De nieuwe 'leider' van het christelijk lyceum in Goes is afkomstig uit Drach ten, waar hij de functie van con-rec- tor vervulde. Woensdagmiddag waren curatoren, leden van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hoger Onder wijs in Zeeland, docenten, het bestuur van de leerlingenvereniging 'Astra' en vele anderen getuige van de installatie van de heer Vos. Voorzitter Van Bennekom wees hierbij op dat de komst van de heer Vós naar Zeeland min of meer sprong in het duister is geweest. „U ging naar een onbekende provincie met een school die voor u onbekend was. Toch heeft u dat alles in trouwen aanvaard. Ik hoop dat u spoedig helemaal zult zijn ingeburgerd. De contacten, die u nu al hebt ge legd, zijn wat dat betreft geloof ik bemoedigend". De heer Van Benne kom stond even stil bij de aanwezig heid van een aantal oud-collega's uit Drachten. „Mm wil kennelijk graag weten waar u heen bent gegaan. Hopelijk komen ze u niet het Heilige Kruis nabrengen. Zo in de trant van 'ziezo die is opge ruimd'. Ik weet zeker dat hun aanwe zigheid heel goed gemeend is; een be- wijs van hun belangstelling voor u". Namens de docenten sprak drs. A. Comet. Hij noemde een rector „een figuur, die goed moet kunnen luiste ren, maar die t och op een gegeven mo ment met schroomt om knopen door te hakken". De heer Cornet vroeg de heer Vos: .Doe dat ook alstublieft". Vertrouwen Oud rector De Jong was blij met deze opvolger. „Als je je baan aan zc mand kunt overdragen, rr-g je vol vertrouwen vertrekken", aldus drs. De Jong. Drs. H. Stegeman sprak namens de zusterschool in Middelburg en de Zeeuwse Kring van rectoren. „Wij in Zeeland zijn allemaal wat geciviliseerd en in Middelburg zelfs deftig. Ik hoop dat wij een goede vriendschap op kun- 2® bouwen en ik heet u bovendien Hartelijk welkom in de Zeeuwse Kring een illuster gezelschap zoals alle ge zelschappen hier", zo sprak drs. Ste geman. De heer C. Oosterom bracht de heer vos goede wensen over namens de de Casembroot-mavo in Goes. Hij wenste de nieuwe rector een pad door groene weiden toe, „want een pad over ro zen prikt zo". In zijn dankwoord merkte rector Vos op dat het moeilijk is om met zulke hoge verwachtingen geconfronteerd te worden. Hij dankte voor het tot nu toe gestelde vertrouwen. „Ik hoop dat u zich niet vergist heeft. U moet van mij geen blauwdruk van een rector verwachten, want ook een-rector is een mens met beperkingen. Ik hoop dat we naar een goede sfeer groeien in een persoonlijke omgang". WEGENS CONTRACTBREUK AXEL De organisatoren van de Expo in Axel overwegen om het popu laire ('How do you do')-zangduo Mouth and Mac Neal voor de rechter te dagen. Zoals gemeld, lieten Mouth and McNeal dinsdagavond meer clan duizend fans tevergeefs wachten. Zij zouden niet naar Axel kunnen komen, in verband met ziekte. Organisator Jaap Schieman trekt dit echter sterk in twijfel. „Volgens mij hebben ze ergens anders opgetreden". De heer Schieman wil maandag gaan praten tienduizendste bezoeker (inmiddels is dit aantal al weer ruim overschreden) gehuldigd. Het was de heer B. Fran sen uit Westdorpe. De heer Fransen werd overladen met geschenken en waardebonnen, beschikbaar gesteld door de standhouders. Woensdagmid dag waren er in de Expo allerlei evenementen voor de kinderen georga niseerd. Zo maakten twintig kleuters hun cameradebuut voor de 'regiovi sie', die vanuit een speciaal ingerichte studio, uitzendingen m de Expo-tent niet impresario Rene Freyters uit j verzorgt. Daarnaast konden de kinde- Tilburg, die op het ogenblik nog vakantieis. „En dan zullen we wel eens zien wat er uit de bus komt. Maar één ding is zeker: we zuLIen het er niet bij laten zitten", aldus Jaap Schieman. Het is momenteel nog niet te zeggen hoe groot de schade is die de Expo- organisatoren hebben opgelopen door het wegblijven van Mouth and Mc Neal, de grote trekpleister in de serie evenementen rond de handelsbeurs. Een aantal bezoekers heeft dinsdaga vond, toen de popgroep 'Cardinal Point' inviel voor het bekende duo het entreegeld terug gevraagd. De organi satie heeft deze mensen in plaats daarvan een kaartje gegeven voor het optreden van Sandra en Andres vana vond (donderdag). Het impressariaat uit Tilburg heeft inmiddels al een soort 'smartegeld' gegeven: Sandra en Andres zullen vanavond niet één keer. maar twee maal optreden. Indien het Expo-comité besluit om Mouth and McNeal wegens contract breuk voor de rechter te halen, zou het niet de eerste keer zijn dat dit duo voor een dergelijk feit terecht staat. Enige tijd geleden kregen zij daarvoor ook een boete. Tienduizendste (ADVERTENTIE) Nieuwe Steradent pasta. Om uw kunstgebit snel schoon te borstelen na elke maaltijd. Nieuwe Steradent pasla. Speciaal gemaakt voor uw kunstgebit- maar ook voor natuurlijke tanden volkomen veilig. Nieuv/e Steradent pasta. Met een heerlijk frisse smaak. voor de hygiëne van uw kunstgebit, elke dag. In labiet- en poedervorm, nu ook als pasta, 1,75 ren zich via monitoren die in de Expo zijn opgehangen vermaken met een poppenkast. In de amusementshal bracht het Safar-kwartet een jeugd programma. Dit orkest trad ook woensdagavond op. Bejaarde man (79) door hond tegen auto getrokken KUITAART Woensdagmiddag werd een bejaarde man, de 79-jarige R D. uit de Haarlemmermeer, op de rijks weg Hulst-Perkpolder te Kuitaart door zijn hond tegen een vrachtauto getrokken. De man liep hierbij een beenbreuk op en werd per ambulance vervoerd naar het .St-Luldinazieken- huis te Hulst. De voetganger, die met zijn hond de rijksweg over wilde steken, werd op het moment dat een vrachtauto, be stuurd door A. M. uit Axel. naderde de rijbaan opgetrokken door zijn hond. Dokter R. G. Buwalda uit Kloosterzande verleende eerste hulp. NIEUWE VOORZITTER ADMINISTRATIEF DIENSTENCENTRUM i MIDDELBURG Drs. M. Beinema uit Middelburg is woensdag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het administratief dien stencentrum Midden-Zeeland benoemd tot voorzitter van het bestuur van dc gemeenschappelijke regeling. Hij volgt in deze functie de heer J A. van Bennekom op. Aansluitend op de bestuursvergade ring werd in de kantine in aanwezig heid van het personeel afscheid geno men van de heer J. A. v. Bennekom. Ook mevrouw Van Bennekom-Van Viiet was bij deze afscheidsreceptie ranwezig. De vice-voorzitter drs. J. Dijkgraaf memoreerde de verdiensten van de scheidende voorzitter. Ook de directeur, ae heer A. Beun. voerde het woord. De dank werd onderstreept met geschenken van bestuur, staf en werknemers. de vergadering werd het concept-jaar- te een dankwoord. In de voorafgaan de vergadering werd het conept-jaar- verslag 1971 goedgekeurd. GOES De christelijke oratorium vereniging 'Willem 't Hooftmet als dirigent Adriaan Kousemaker, heeft de repetities hervat. Iedere maandag wordt er 's avond vanaf acht uur in de aula van het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes gerepeteerd. In studie is genomen: Dettingen te Deum van Handel en Pankenmesse van Jo seph Haydn. De oratoriumvereniging is nu nog op zoek naar een aantal tenoren. CHEF TEKENKAMER (MET PENSIOENHAD BELANGRIJK AANDEEL IN GLORIETIJDVAN PERSONEELSVERENIGING 0 0 „DANK VOOR DE KOERSWIJZIGING PERSONEELSBELEID" MIDDELBURG De door velen als 'goeie ouwe tijd' ervaren PZEM-perio- de van enkele tientallen jaren geleden. waarin de personeelsleden als het wa re 'een groot gezin' vormden en door hun enthousiasme en inzet een seriei befaamde revues op de planken wis ten te zetten tevens de bloeitijd van de personeelsvereniging OiO herleefde woensdagmiddag in de; PZEM-kantinc te Middelburg bij het afscheid van de heer C. van Hoek in de wandelgangen: Cees van Hoek chef tekenkamer, die het bedrijf wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft verlaten. Enkele tientallen personeelsleden i 'collega's en vrienden) proefden in de; kantine nog eens de sfeer sten in het amateurtoneel, een belang-, rijk aandeel gehad in de 'PZEM-revue tijd'. Zoals de heer P. J. Maljers., secretaris van de personeelsvereniging memoreerde, heeft hij ruim veertig jaar werk gedaan voor O O. waar van hij ook geruime tijd voorzitter is geweest. „In 1947 maakte je eigenlijk pas furo re en dat was ook de bloeitijd van Oj O. Toneelstukken, revues en musi-l cals", aldus de heer Maljers die hem1 onder aanbieding van bloemen enj een geschenk hartelijk dank zegde voor al zijn activiteiten en daarin ook, mevrouw Van Hoek betrok. De heer J. H. E. Witte (hoofd afdeling personeelsbeheer en organisatie), die; ook namens de waarnemend-directeur ir. J. van Dam van Isselt sprak, herinnerde z:ch ook de vroegere acti viteiten van het personeel op ontspan- ningsgebied. „Ik weet dat er toen ai';id met moeite een plaatsje was te bemachtigen voor de PZEM-avonaen aldus de heer Witte. De heer Van Hoek noemde in de heer Van Hoek in diens ruim 43- jarige diens'.periode bij (1e PZEM naar voren. De technisch adjunct-di recteur. ir. R. Froyen. noemde hem iemand met een positieve instelling van redelijkheid en billijkheid die hij ook telkens op anderen trachte over te brengen, maar die daarnaast wel- leens scherpe kritiek uitte Hij memo reerde dat de heer Van Hoek 1:5 februari 1929 als tijdelijke kracht bij de PZEM werd aangesteld en m 1931 in vaste dienst kwam als technisch tekenaar derde klas, waarna hij alle rangen doorliep. In 1954 werd hij hoofdtekenaar en hij was ae laatste jaren chef van de tekenkamer. De heer Froyen stipte ook nog even aan dat de PZEM-sfeer in de eerste >sren het karakter voortkabbelende riv dat net roemrijke verleden dat. door enkele speech ook namen van anderen, die sprekers werd aangestipt en dat door de heer Van Hoek zelf vrij uitgebreid in herinnering werd gebracht. De heer Van Hoek deed dit in een anekdotisch getint, van humor sprankelend dank woord met de mimiek die men van zijn markante persoonlijkheid gewend is. Zelf heeft de heer Van Hoe) vooral bekend is door zijn ADVERTENTIE overal waar sfeer is hun kwaliteiten en capaciteiten voor: de PZEM-revues hebben aangewend en hij noemde hierbij in het bijzonder zijn 'naaste medewerker' Barend aej Jonge, die om gezondheidsredenen' niet. aanwezig kon zijn, hetgeen de, heer Van Hoek zeer betreurde. Hij zei aan Barend de Jonge te denken 'metj zeer vriendelijke gevoelens'. Barend de Jonge, die het bedrijf met ver-; vroega pensioen heeft verlaten, heeft een zeer belangrijk aandeel in de| revuetijd en het werk van O O, gehad. Positief AFSCHEID NA 22 JAREN DIENST GOES „Een dienstverlenende instelling, waarop i edereen een beroep kan doen; een organisatie, die ook kleinere dienende taken niet schuwt". Zo ziet het scheiden hoofd Bescherming Bevolking in de A-Kring Zeeland, de heer H. B. Pilaar, de BB, waarvan hij op 1 september afscheid gaat nemen. De heer Pilaar draagt dan zijn functie over in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leéftïjd. Bijna 22 jaar is de heer Pilaar kringhoofd geweest, eerst in de B-Kring Zeeland II, die de beide Bevelanden omvatte. Op 1 janua ri 1968 werden de kringen be noorden de Westerschelde samen gevoegd tot de nieuwe A-kring Zeeland. De heer Pilaar werd toen Hoofd Bescherming Bevol king in deze kring. Oorspronkelijk is de heer Pilaar een "brandweerman', dat wil zeg gen dat hij van 1948 tot 1961 commandant was van de vrijwil lige brandweer in Goes. Hij slaagde er dan ook in om in zijn kring goede verhoudingen met de vrijwillige brandweerkorpsen te onderhouden. De heer Pilaar is 'BB-er' in hart en nieren. „De mensen zeggen wel eens: „Jullie met je geheim zinnige gedoe in een bunker on der de grond". Maar mijn ant woord is dan altijd: „Ik heb niets liever dan dat u zelf eens komt kijken. Verenigingen mogen wat mij betreft in excursie-vorm het ondergrondse hoofdkwartier var. de BB-kring komen bezichtigen", aldus het Hoofd Bescherming Be volking, die met trots de appara tuur en accommodatie in de com mandobunker aan de Kloetingse- weg 2'/2 meter onder de grond toont. Voorvallen uit zijn landurïge BB- dienst? „Ik herinner mij een oefening die vier dagen duurde. We zaten in de bunker, toen nog onder het Landbouwhuis in Goes, vier da gen en nachten lang. Toen we er weer uit kwamen zagen we dat de bus normaal reed. en dat de kinderen in de sneeuw speelden. Na vier dagen onder de grond is dat een merkwaardige wording", aldus de heer Pilaar. Als BB-er van 't eerste uur heeft hij de geheel vrijwillige basis, waarop deze hulporganisatie was gebaseerd, nog meegemaakt. „Ik heb nog meegedaan aan de wer vingsavonden, toen je soms de teleurstelling moest ondergaan om voor vier, vijf mensen te spreken. Als vrijwillige BB kon den we maar 85 van de nodige sterkte bereiken. Dat was niet vol te houden. De noodwacht- plicht werd toen ingevoerd". Het Hoofd BB heeft zo zijn kriti sche kanttekeningen bij de nood- waohtplicht. „Men heeft mensen genomen, die al in militaire dienst waren geweest. Daar zit een element van onbillijkheid in. Nu is men aan het omschakelen naar de bijzonder dienstplichti gen: mensen, die niet in dienst zijn geweest". Goede geest De heer Pilaar is best te spreken over de geest, die er heerst onder de 4.000 noodwachters en de 20 'man' beroepspersoneel. ,die nu nog onder zijn bevelen staan. Een bijzonder prettige geest is er. Natuurlijk, er moet een zeke re vorm van discipline en tucht zijn. Maar van militair gedoe is bij ons geen sprake. Er komen er. wel eens een paar in uniform bij een oefening hakkenklappend bin nen. Maar van mij hoeft dat allemaal niet. Ik houd wel van discipline, maar dan in een vriendschappelijke sfeer, en die is er bij ons geïukkig". die via een bijzondere oproep in actie kunnen komen bij vredes- rampen". Het hoofd BB wijst in dit verband ook op de rol, die de BB via de door de commissaris van de koningin ingesteld provin ciale commissies hulpcentra heeft te spelen. De heer Pilaar kan terug zien op een aantal zaken, die gedurende zijn bevelvoering tot stand zijn gekomen: een nieuw commando centrum. verbeterde magazijnac commodatie, commandowagens, die in samenspel met het rode kruis kunnen worden gebruikt ais ongevallen wagen. Opvolger Mensen Omgang met mensen, dat is het wat de heer Pilaar het meest in zijn bh-functie heeft aangetrok ken: „Je moet je blijven verdie pen ook in de persoonlijke om standigheden van de noodwach ters". „Zo vind ik, dat je bijvoorbeeld geen boer voor een oefening moet oproepen, die net heeft la ten weten, dat hij in de oogsttijd aan net 'combinen' is. En een banketbakker in de kersttijd heeft ook wel wat anders om aan te denken dan de BB. Zo iemand laat je bij een oefening ook niet opkomen, daar houd je rekening mee". Met gevallen, waarin mensen BB- diensc weigerden heeft de heer Pilaar weinig te maken gehad. „Voorzover ik weet in al die Jaren slechts twee. Ja, dan volgt er een proces-verbaal. Maar ook dat ge beurt zo maar niet. Er wordt was dat een taak in oorlogstijd: hulp aan de bevolking verlenen in geval van oorlog, maar ik ben geneigd om te zeggen, dat het accent nu komt te liggen op de vredestaak, zonder dat we die eerste taak uit het oog moeten verliezen", zegt de heer Pilaar. Hij meent, da: er taken liggen in vredestijd, als er calamiteiten ontstaan: „Ik denk aan de moge lijke gevaren vanuit een niet goed werkende kerncentrale, aan de risico's bij het vervoer van gevaarlijke stoffen, en watersno den. Er js al een speciaal op Walcheren gevestigde BB'groep, De opvolger van de heer Pilaar, de heer J. R. de Boer is in Zeeland geen onbekende. Hij kwam in 1959 van de hoofdin spectie van het brandweerwezen bij het ministerie van binnenland se zaken naar Zierikzee als kring hoofd van de toenmalige kring Zeeland 6. Bij de samenvoeging tot de nieuwe kring A werd hij plaatsvervangend HBB. als zoda nig heeft hij sinds 1968 met de heer Pilaar gewerkt. Ook de heer De Boer ziet een accentverschuiving van de BB- taak naar de vredestijd. „Men is geneigd te zeggen dat de kans op rampen in onze geïndustrialiseer de maatschappij wellicht groter lijken dan de kans op oorlog. Daarom moeten we ons realise ren ook in vredestijd bij rampen op adequate wijze hulp te kunnen bieden", aldus de heer De Boer. Afscheid Op 1 september, tijdens de kring raadsvergadering in De Koren beurs te Goes, zal de heer De Boer worden beëdigd. Van de heer Pilaar wordt dan afscheid genomen. „Gebrek aan tijdsbesteding zal ik niet hebben. Ik kan dan eindelijk eens gaan lezen en me verdiepen in zaken als historie en natuur kunde". zegt de heer Pilaar. Hij blijft ook betrekkingen met de BB onderhouder.: „Ik ga er les geven. He: lesrooster heb ik al. Maar dan ben ik uiteraard alleen docent, instructeur", aldus het scheidende hoofd Bescherming Bevolking, die overigens blij is dat de band met 'zijn' BB blijft bestaan. bedrijf in een stroomversnelling is geraakt waarin het niet onaangetast i- geble ven. De negatieve z:)öen hiervan wilde het niet te zeer belichten. „Wij hebben elkaar wel goed begrepen aldus de heer Froyen. die de heer Van Hoek de gebruikelijke gratificatie aanbood. Na mens het personeel en als opvolger sprak de heer M. Vinke. die een aandenken en enkele waardebonnen overhandigde en speciaal namens 't nee! van de tekenkamer, daarbij ae de heer Van Hoek als ce man van de "practical joke' kwalificerend een verrassingspakketje dat een doos sui kerklontjes bleek te bevatten, welke de heer Van Hoek tijdens rijn werk frequent bleek te verbruiken. De laat ste spreker was de heer A. W. Slruco- be. gepensioneerd chef van de teken kamer. die nog enkele herinneringen ophaalde en een aandenken overhan digde. Koerswijziging In zijn dankwoord roemde de Van Hoek ce w:;ze waarop na ce recente "PZEM-CrisLs' vooral het per soneelsbeleid gestalte wordt gegeven. Als 'exponent van dit nieuwe denken' noemde hij de heer J. H. E. Witte, ce nieuwe chef personeelszaken. „Be paald onjuiste en onbillijke beslissin gen zijn nu herroepen en ik dank allen die op een of andere wijze aan deze koerswijziging hebben meege werkt". aldus de heer Van Hoek, die zei de ontwikkelingen van het energie bedrijf in de toekomst met meer dan gewone belangstelling te zullen vol gen. De heer Witte zelf had in zijn toe spraakje zijn bewondering uitgespro ken over de lange dienstperiode van de heer Van Hoek en zei daarbij zijn bijdrage aan een \f-rdere sfeerverbete ring op het bedrijf te willen leveren In de hoop dat ook anderen zo lang zullen blijven. Na afloop van de bijeenkomst werden ook andere personeelsleden in de gele genheid gesteld persoonlijk van de heer en mevrouw Van Hoek afscheid -te nemen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Foto: de heer J. H. E. Witte, hoofd afdeling personeelsbeheer en organisatie (links), drukt de heer Van Hoek, ook namens de directe, de hand bij diens afscheid van de PZEM. GOES De Zeeuw-se Stamboeken van varkens en schapen organiseren op vrijdag 1 september hun jaarlijkse tentoonstelling. Zoals gebruikelijk wordt deze manifestatie weer gehou den op de Grote .Markt te Goes, wn sfeervolle plaats voor een dergelijk gebeuren. Om 9.45 uur zal de tentoon stelling worden geopend door mr. F. G. A. Huber, burgemeester van de gemeente Goes. In totaal zullen op deze tentoonstel ling ongeveer 400 dieren worden inge zonden, door 56 inzenders. De inzen ding schapen vormt de meerderheid m getal. Bij de inzending van de varkens behoren voor het eerst ook dieren, die behoren tot het ras Groot Yorkshire. In de morgenuren worden de dieren individueel beoordeeld. Na de middagpauze volgen rê=n de keurin gen van de fok- en de bedrijfsgroepen, alsmede het aanwijzen van de kampi oenen. Als plaats voor uitwisseling van fokmateriaal is een tentoonstel ling als deze één van de meest ge schikte. De beste dieren uit de provin cie worden immers bijeen gebracht, waarvan ten aanzien van de gebrulks- en de slachtwaarde de resultaten met vermelding van de afstamming uitvoe rig in de catalogus zijn aangegeven. Gezien het aantal ingeschreven dieren er,j de belangstelling die er weer ge toond wordt vanuit net binnen en buitenland belooft het ook dit jaar weer een spannende er, interessante tentoonstelling te worden. De inzen ders kunnen onderling nun fokresulta- ten vergelijken, terwijl aan de bezoe ker? op een duidelijke manier de ontwikkeling van de fokrichting wordt aangegeven. Ook het vakgesprek op een dergelijke dag is waardevol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7