TERNEUZEN TREKT IN HET NIEUWE JAAR ALS HET KAN TEN AANVAL 1 Lery v. d. Velde krijgt bij Goes meteen de vuurdoop CONDITIE IS BASIS VAN HET SUCCES VAN AXEL VLISSINGER KO HUSER: MET MIDDELBURG ER BIJ WORDT HET MOEILIJKER C0R VAN AKEN: HET IS NIET MEER HET MIDDELBURG VAN VORIG JAAR Keeperstrijd tussen Jan Roose en Rob Grüben ill a i i EERSTE WEDSTRIJD UIT TEGEN MIDDELBURG JEUGD KRIJGT NU EEN KANS Knokken Op de vingers Maar competitie wordt nu veel aantrekkelijker PONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 23 TERNEUZEN „Attractief en als het kan aanvallend voetbal", dat is het devies waarmee Terneuzen-traincr C'as Hubregtse zijn pupillen het komende seizoen het veld instuurt. Welke spelers de ze moeilijke taak moeten vervullen is nog een open vraag, die slechts bij de eerste competitiewedstrijd beantwoord zal worden. caraai HAS VAN DER HOORT optimistisch Op het ogenblik, nog midden in de oefencampagne van Terneuzen is er nog niemand zeker van een vaste plaats in het keurkorps. Wat er uit komt rollen is volgens Hubreglse af hankelijk van een aantal factoren: de vorm van een speler, zijn conditie en fysieke mogelijkheden, vechtlust, de inbreng in het elftal en het vermogen om met de andere spelers te willen knokken voor een goed resultaat. Dat is nog maar een greep uit het verlang lijstje van de Terneuzen-trainer, want Hubregtse is een trainer die het uiter ste van de spelers vraagt en het talent er ook uit kan halen en begelei den. In het afgelopen seizoen leverde hij reeds een bewijs van zijn vakman schap door in één jaar de verloren plaats in de tweede klas te heroveren. Dit seizoen mikt hij zeker op een positie in de goede middenmoot Met welk systeem Terneuzen dit jaar van start gaat. laat Hubregtse in het midden. Voor de insiders is het echter duidelijk dat hij in navolging van zijn grote voorbeeld George Kessler, ge groepeerd wil spelen met een inbreng van het hele elftal. De vaagheid waar- mee hij de opstelling van het hoofd team omringt en dc verschillende mo gelijkheden die hij voor de spelers in petto heeft, duiden er op dat hij het 5-5 systeem in de praktijk wil bren gen: dat wil zeggen met zijn allen aanvallen en verdedigen met variaties die daarop mogelijk zijn bijvoorbeeld een ausputzer en een vooruitgescho ven spits, opkomende backs en een vooruitgeschoven centrumverdediger. Verdediger Han van der Hooft is optimistisch over de kansen van Ter neuzen in de tweede klas. „Conditio neel zijn we geweldig vooruitgegaan na de komst van Hubregtse. Ik reken toch zeker op een plaats in de mid denmoot met wellicht een klein kans je om in de top mee tc draaien". De derby's tegen Axel worden voor hem de hoogtepunten van het jaar en dan volgen de wedstrijden tegen Vlis- singen en in mindere mate Middel burg. Goes zegt de uitblinker van het Zeeuws elftal dat gelijkspeelde tegen Feijenoord B niets. „Het maakt voor mij niet uit of ik tegne een Brabantse vereniging of tegen Goes speel". Voor aanvoerder Jan Roose wordt het ongetwijfeld een zwaar seizoen door de concurrentie van de 18-jarige Rob Grüben, UEFA-doelman en ex-derde man bij MVV voor een plaats onder de lat. Grüben heeft zijn contract bij MVV opgezegd en wil nu proberen zich een plaats in het eerste te vero veren. Wie de concurrentieslag gaat winnen is een open vraag: Rob Grüben heeft zijn lengte (1,90 meter), atletische gestalte en jeugd mee en Jan Roose kan bogen op een jarenlan ge ervaring, betrouwbaarheid en een goed vorig seizoen. Bovendien stelt hij zich helemaal ten dienste van het elftal en dat kan wel eens zwaar wegen bij Hubregtse die aan kame raadschap grote waarde hecht'. Hubregtse bekijkt het allemaal met een lachend gezicht. Hij ziet de verbe ten wijze waarop beiden zich voorbe reiden op het komende seizoen en merkt dan lachend op: „Ze denken dat ik bepaal wie er ïn het team kom. Ze vergeten echter dat ze zelf moeten uitvechten wie er he beste.is: dat zeg ik niet. dat maken ze zelf uit in een sportief onderling duel. De kansen zijn op het moment nog gelijk". De spelers waaruit hij voor het ko mende seizoen een keuze zal doen: Doel: Rob Grüben of Jan Roose: Achter: Han van der Hooft, Eugene Lauret, Marie Meyer, Frans Colijn, Ed van der Hooft, Maarten van Staal en Alf Ysebaert. Midden: Peter Dey, Eugene Lauret, Willy Verhage, Jan Geelhoed en Frits Lijbaert. Voor:. Alf IJsebaert, Ed de Vries (een nieuwe speler van Laren) Rinus Pol derman, Eugene Lauret, Frits Lij baert en Ed van der Hooft. TOON VAN DE VELDE Axel GOES De nieuwe, trainer van Goes. Lery van de Velde, krijgt meteen de vuurdoop: de eerste competitiewed strijd speelt zijn nieuwe vereniging tegen zijn oude club Middelburg. De gymnastiekleraar aan het vormingsin stituut voor werkende jongeren in Middelburg, laat er daarentegen geen twijfel over bestaan dat hij als leider van de Bevelandsc formatie er alles aan zal doen om zijn pupillen zo geladen mogelijk het Nadorst-terrein op te sturen. Een presligeslag? De bescheiden Van, de Velde laat het in het midden. „Ach wat moet je er van zeggen, wc hebben nog even de tijd. Ik kan in ieder geval wel vertellen dat we er alles aan zullen doen om een goed resultaat te behalen". Overigens lijkt het helemaal niet no dig dat Lery van de Velde zijn man schappen met donderspeeches het veld instuurt. Voor de Goese spelers werken vooral de namen van Middel burg en Vlissingen als de rode lap op de stier. Ook in de vorige competitie bewees Goes dat men in de strijd tegen aartsrivaal Vlissingen tot grote hoogte kan stijgen. Voor de meeste spelers van Goes is de nieuwe compe titie-indeling met de derby's tegen Vlissingen, Middelburg. Terneuzen en Axel in het vooruitzicht, een extra stimulans om er hard tegenaan te gaan. Maarten de Kok 25Vooral, de wedstrijden tegen Middelburg en Vlissingen spreken me erg aan. Ter neuzen doet je ook wel iets omdat Cas Hubregtse die bijna 5 jaar ons heeft getraind daar de scepter zwaait. Axel zegt me minder: dat is min of meer historisch zo gegroeid". Doelman Hugo Bol (20) denkt er ongeveer hetzelfde over als Maarten dc Kok: „Tegen Vlissingen. Middelburg en Terneuzen zullen we er voor knok- AXEL Wie eenmaal een training van de selectiegroep van Axel heeft meegemaakt weet dereden waarom dc spelers van deze Zeeuws- Vlaamse vereniging elke wedstrijd zo geladen in het veld komen en tijdens het spel tot het uiterste gaan. De anderhalf uur durende trai ning (drie maal in de week) is echt geen lol- Jetje, zeg maar gerust het is afzien voor de meeste spelers. Het devies van de 51-jarige trainer Toon van de Velde: oewegen. met of zonder bal; conditie is volgens hem ode basis van het voetbalspel. „Als je geen conditie hebt win je niet meer denken en vrijlopen en gaat de balcontrole achteruit. Eerst moet je conditie hebben dan kunnen w e aa de andere zaken gaan schaven". uat de jongens zo vlak voor de competitie lucht genoeg hebben, werd bewezen bij 10 sprintjes van 100 nieter: de eerste 100 meter ging in 15 sec., de volgende 8 sprintjes werden in ongeveer 14.5 sec. gelopen en op do laatste 100 meter noteerde de getructe buitenspeler sheilds een tijd van 12.2. jongens hebben een goede tot redelijke techniek. En nogmaals, conditie is de basis vn het voetbalspel. Geen rust Xa die 100 meter was er geen rust voor de spelers van de kerngroep. In looppas ging het naar een ander veld waar niet de bal aan de conditie werd geschaafd. Herhaaldelijk klonk de doordringende stem van de kalme Toon van de Velde: „Bewegen jongens, denk er »u aan, bewegen." Dc laatste tien minuten waren gereserveerd voor een partijtje, maar ook dan is er geen rust voor de vermoeide en doorweekte spelers. Actie, actie en nog eens actie dat is het parool van Van de Velde en dus van Axel. En hij heeft, er succes mee gehad. Vorig jaar schilder den deskundigen Axel af als een ploeg van boerenkool- voetballers: harde werkers en weinig techniek. Die simpele zielen werden echter wel het beste Zeeuwse vy?Vn C'e tweede klas. Van de Velde wimpelt dan OOK ae term boerenkoolvoetballers lachend af: „Het is toch zeker niet verboden om er eens een lange bal ussen door te gooien. Je kunt het nu zelf zien; al die Over de mogelijkheden in de tweede klas drukt hij zich bescheiden uit. „Het zal wel weer gaan. Ik ben blij dat Terneuzen weer terug in de tweede klas is, want vooral de penningmeester is gebaat met de derby. Bovendien is Terneuzen altijd een plezierige tegenstander geweest." Kampioenskansen? Van dc Vel de laat zich er niet over uit. „Er zijn genoeg kansheb bers. Ik dacht wel dat we veel geleerd hebben van het vorige seizoen met clubs als RBC. Longa en NOAD. In het begin van de competitie werden we met 8-0 vernederd door RBC. maar de tweede wedstrijd tegen RBC ging ongelukkig verloren. Die verenigingen had den een voorsprong door de betere conditie van de spelers." Doelman Piet Verpoorte, die in de tweede helft van de competitie meer dan voortreffelijk heeft gekeept, blijkt ook vol vertrouwen in de toekomst, „Het wordt een leuke competitie met vijf Zeeuwse ploegen. Wel licht komt er nu wat meer publiek, het is tenslotte altijd plezieriger om voor een paar duizend dan voor een paar honderd mensen te spelen". Die enige die met wat zorg het komende seizoen ziet komen is Rinus Verberkmoes. de stoere verdediger die in 7 maanden 12 kilo afviel. Na tien sprintjes laat hij zich doodmoe ontvallen (Verberkmoes beende het tempo overigens prima bij): „Ik ben er nog niet. Er moet nog wat aan de conditie geschaafd wordenBij Toon van de Velde is hij in ieder geval in goede handen, Axel gaat de competitie met ongeveer hetzelfde spe lersmateriaal in als vorig seizoen. Wellicht dat Johan Schepper (hij is een poosje gestopt met voetballen) zijn verloren gegane plaats verovert, maar voor het overige blijft alles ongeveer hetzelfde. De selectie bestaat uit de keepers Paul van Hekke en Piet Verpoorte en verder de spelers Wim de Koeijer, Piet Penne, Rinus Verberkmoes, Gerard Leclou, Karei Ver- bunt. Jan de Regt, Jaap Lensen, Tonnie Sheilds, Gerard Jonkman en Johan Betermas en Johan Schep per. ken. Dan hebben wc geen oppeppertjes meer nodig". Beide spelers geven toe van het voorgaande seizoen veel geleerd te hebben: het is bekend. Goes ontsnapte toen ternauwernood aan de degradtie. Zonder veel omwe gen geeft zowel Hugo Bol als Maar ten de Kok toe dat er aan de mentale en tactische voorbereiding vorig sei zoen wel bet een en ander haperde. Toch handhaafde de Bevelandse ploeg zich, ondanks het feit dat velen de situatie als uitzichtloos bestempelden. Terugkijkend op die merkwaardige ommekeer, die zich tegen het einde van het seizoen voltrok, geven De Kok en Hugo Bol onomwonden toe, dat er zich binnenskamers wel het een en ander heeft afgespeeld in die bewogen dagen. Hugo Bol onthult dat in die kritieke periode, spelers, be stuur en trainer Meesters rond de tafel zijn gaan zitten, om met elkaar een oplossing proberen te vinden. Jo han Meesters, die in het begin hele maal de vrije hand had, kreeg ijlings de steun van een snel in het leven geroepen elftalcommissie, die samen met de inmiddels in alle rust vertrok ken trainer het elftal samenstelde. Ook in het komende seizoen wordt Lery van de Velde min of meer op de vingers gekeken door een uit ten drie man bestaande elftalcommissie, die echter zo verzekert Jan de Grip (een van de leden van de commissie) voor .99 procent af zal gaan op de adviezen van Lery van de Velde. Van de Velde is zelf ook tevreden met de huidige situatie en hij beschouwt de elftal commissie niet aLs een controlerend lichaam. „In het begin weet je niets van de kwaliteiten van de spelers en moet je afgaan op de adviezen van de mensen die jarenlang met de spelers zijn omgegaan. Bovendien heb ik ver zekering gekregen dat ik zoveel moge lijk zelf liet elftal zal samenstellen. Echt ik zie het echt als positief en de samenwerking in tot nu toe meer dan voortreffelijk". Goes zal waarschijnlijk volgend jaar VLISSINGEN Voor de VC Vlissin gen is het geen eenvoudige zaak weer uit de tweede klas en in de eerste klas te komen. De 30-jarige Ko Huser, zwoeger op het middenveld bij Vlis singen, heeft daar wel een verklaring voor: „In het vorige seizoen hadden we de pech dat juist in de zuidelijke 2e klas B de sterke ex-profclubs RBC, NOAD en de Baronie er bij kwamen. En in het komende seizoen zullen de vele andere Zeeuwse clubs in de twee de klas het ons niet gemakkelijk ma ken". „Natuurlijk" zegt Ko Huser, „wordt het voor het publiek een bijzonder aantrekkelijke competitie met zoveel Zeeuwse derby's. Maar voor de pro motiekansen van Vlissingen is het niet zo voordelig dat Middelburg nu ook gedegradeerd is, want dat betekent dat er weer een zware concurrent bij is. En natuurlijk zullen ook clubs als Goes, Terneuzen en Axel juist tegen de ex-eerste-klassers Vlissingen en Middelburg geïnspireerd spelen". Er is nog een reden voor Ko Huser om niet al te optimistisch te zijn: „De Zeeuwse clubs moeten zich bijna alle maal uitsluitend uit de eigen kweek versterken, maar in Brabant worden er door de eerste en tweede klassers nog al eens sterke spelers aangetrok ken. Door aie fusie in Tilburg zuilen bijvoorbeeld sterke spelers vrij ko men". Niettem n is Ko Huser optimis tisch genoeg om wel vast te stellen: „Vlissingen mag zich wel tot de sterk ste clubs van de tweede klas rekenen, met dezelfde opstelling in net veld komen als vorig jaar. Alleen Antoine Debbaut is van het toneel verdwenen maar voor zijn plaats staat een zestal jeugdige beloftes van rond de 20 jaar te dringen (Peter en Kees Bal, Wim Maasman, Wim Paardekoper, Wim van de Merwe, Rinus Oostdijk en reserve-doelman Hans Hooge- boom). Een zaak wil Maarten de Kok nog ontzenuwen: „Er is vorig jaar wel eens gezegd dat er bij Middelburg de knoet over moest. Nou ik kan je vertellen dat er bij de training al verschillende jongens over de nek zijn gegaan". De spelers waaruit Lery van de Veldg een keus zal moeten m3ken zijn: (er zijn geen spelers bijgeko men: alleen aanvulling vanuit de juni oren en rcservedoelman Leo Slabbe- koorn mag op doktersadvies een jaar niet voetballen) Doel: Hugo Bol (Hans Hoogeboom), achter Wim Maasman, Jan de Roo, Nico Krijger, Hans Bal en Jo Bouwman: midden, Kees van Sluis. Nieuwersteeg. Maar ten de Kok. Wim Paardekoper en Robert Yerbruggen voor Peter Bal. Ad Lamain en Simon Harinck. maar daar staat wel tegenover dat de concurrentie voor de kampioenstitel groot zal zijn". Ko Huser behoort tot de oudste kern van de VC Vlissingen: „Wim Bos is een half jaar ouder dan ik en Rinus Wijgman is 31 jaar". Reeds circa negen jaar is Ko Huser een vaste keus voor het eerste elftal. Hij doet veel om in conditie te blijven: „We trainen nu drie keer per week. maar door de ploegendienst bij de Schelde ik ben draaier kan ik niet altijd op de trainingsavonden komen, wan de ploegendienst loopt de ene week van 's ochtends half zes tot 's mid dags twee uur en de andere week van 's middags twee tot 's avonds half twaalf. Met enkele andere voetballers, die ook bij de Schelde werken, bij voorbeeld Johnny Siwabessy en Jo van de Velde train ik daarom veel 's morgens". Bijna vanzelfsprekend is Ko Huser bij de vaste selectie voor het eerste elf tal. Trainer Jo de Waal heeft 12 spelers aangewezen waarmee de com petitie gestart wordt: doelman Wim Bos en de veldspelers Jan Kapelle, Wim de Waal. Sjaak de Waal, Jo Marijs. Ko Huser. Klaas van den 3uuse, Philip Krant. Gilles van de Rafelaar, Ad Slereveld, Johnny Siwa bessy en Rinus Wijgman. Als- wissel spelers komen in aanmerking: Marl- nus van Reemst, Frans Keersemae- kers, Eugéne Faxg pas over van de A- junioren) en Isaak dc Rijke. Enkele bekende spelers zijn uit de selectie voor het eerste team verdwe nen: Kees Vreeke is terug naar Dom burg, Johnny LiJipaly kon training en studie niet meer combineren, Frans Salawane is nog wel lid van Vlissin gen maar kwam rot nu top opdagen op de trainingen en Kees Stroo moest plaats maken voor de aanstormende jeugd. Wie na afloop van een wedstrijd In de kleedkamer van de VCV komt. kan vaststellen dat het eerste elftal van Vlissingen een echte vriendengroep Is, spelers, die stuk voor stuk op het veld voor elkaar willen strijden. Kort om: een echt team. Trainer Jo de Waal tenslotte: „We gaan met vertrou wen het nieuwe seizoen tege moet". OOR VAN AKEN MIDDELBURG Cor van Aken, de nieuwe trainer van drievoudig lands kampioen Middelburg, leest men in zekere de overtuiging van het gezicht: „Het is nog niet het Middelburg van voorheen, van de glorietijd, maar het ook niet meer het Middelburg van vorig jaar, de ploeg die het uitermate moeilijk had. zodanig, dat de degrada tie volgde". De van MVV (waar hij het Maastrichtse reserveteam trainde) overgkomen en in Zierikzee geboren oefenmeester hoeft niet lang naar woorden te zoeken. Hij verzekert naar dc Zeeuwse hoofdstad te zijn gekomen met in het achterhoofd dc gedachte om Middelburg weer terug te brengen in de hoogste amateurklas „Ik zou geen goede trainer zijn als ik dat niet nastreefde maar Cor van Aken is realist genoeg om te erkennen, dat hij eerst moet zorgen voor stabiliteit en daarna pas moet proberen om terug te komen. Cor van Aken C bijna 45 jaar en chauffeur-besteller bij ae Technische Unie zijn vak is voetbaltrainer, maar dat kan hij uiteraard bij Mid delburg niet volledig ten geide ma ken) heeft echter ook enig geduld meegebracht uit Limburg: hij heeft immers enkele jaren nodig om öe ploeg op niveau te brengen. „Vergeet daarbij de jeugd niet. En Middelburg heeft jeugdig talent genoeg. Neem bijvoorbeeld Eddy Mulder, dat is een soort Pentury, maar hij is momenteel nog te kinderlijk. Het gaat er om of je het talent kunt brengen waar het hebben wil. een dat kan wel een paar jaar duren". De Middelburg-selectie schrok wel even toen Cor van Aken op hel toneel verscheen, want het was keihard wer ken geblazen en dat waren de hoofd stedelingen eerlijk gezegd niet meer zo vreselijk gewend". Je moet bij mij steenhard werken en er lopen er nu nog wel eens enkele op hun tandvlees, maar ik zie ik vergelijking met het begin vooruitgang. Ik geloof dan ook, dat Middelburg wal spelkwalitoit be ter is dan vorig jaar. vanzelfsprekend ook door de terugkomst van Henny Wijs en Hans Bergs. Trainer Van Al-ten ("die vroeger in Zierikzee 3peelde. samen met Leo Canjels, George Knobel en Jan Cools voor zijn voetbaldiploma studeerde hij heeft nu het B-diploma plus zijn masseursdiploma) en verder onder meer trainer was van Burgh (nu DFS). Westfrisia uit Enkhuizen en 1 jaar dus HW) verheugd zich al op de confrontatie met de andere Zeeuw- se tweede klassers. „Goed voor de kas natuurlijk, het brengt bovendien sfeer, maar hierbij zal ook nog altijd mee spelen dat Middelburg de landskampi oen is. waartegen iedere andere club geconcentreerder zal spelen. Het wordt veel moeilijker in die derby s dan men denkt. .Maar", zo voegt Cor van Aken er aan toe „de jongens willen wel". Het overtuigend bewijs wordt de de spelersgroep tijdens een training be. restigd. Jan Bcistelaar: „Het is zwaar maar hartstikke leuk. Ieder vindt het leuk. We doen ook spelletjes". Als je de Middelburgtrainer zo hoort, de spelers zo bezig ziet. dan lijkt er geen twijfel mogelijk: Middelburg zal terugkomen. De groep (afgezien van de herselec tie) waarmee Cor van Aken in het nieuwe seizoen werkt, bestaat uit ae volgende spelers: Anton Schoenma kers. Hans Bergs. Jan Bostelaar. Piet v. a. Broek, John But. Hans Carol, broer Piet Carol, Kees Korstanje, Guus Duöen, Wim Dekker. Piet Huis- soon. Wim Koster. Dingerr.an Meui- meester. Eddy Mulder. Max Patty, Gerard Rijn. Frans Vermeirssen. Eus Vogel. Henny W:js. Rinus Zwigrman en Kees Leiinse. Daaruit zal trainer Van Aken een selectie van veertien spelers kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 23